Kennedy geeft inspectie van internationale Cuba niet op Mikojan blijft ondanks het overlijden van zijn vrouw HET WEER AVRO krijgt drie directeuren Franse trawler vergaan op Cornwalls rotskust Supralux ttentie ctie Peek8Cloppenburg Moskou wijst lid van Amerikaanse ambassade uit Verkeersbrigadiertje ernstig gewond op Rijksstraatweg Oxfort verwijdert fanatici Dronken automobilist veroorzaakt chaos op de Rijksstraatweg Zes van de achttien opvarenden gered met behulp van een reddingsbroek OVERHEMDEN Veranderlijk Derde in één maand Aangereden door bus toen hij kinderen hielp oversteken Het woord is aan In de krant van heden: '6efore Prinses Irene in Londen 48e JAARGANG NUMMER 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 5 NOVEMBER 196 2 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der 1 (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De Cubaanse af faire is in een nieuw stadium gekomen. Een week geleden klonk Kroesjtsjevs verklaring, dat hij bereid was de raket ten terug te halen, bijna te mooi om waar te zijn, thans echter zijn de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie al weer wat minder roos kleurig en dus wat meer normaal. Dat betekent evenwel geen terugkeer naar bet hoogst kritieke moment van 26 ok tober. De grote beslissing blijft Kroesj tsjevs besluit zijn raketten terug te halen toen een oorlog dreigde. In de periode die daarop volgde hebben de Russen dch ingespannen de zaken voor zichzelf ïog zo gunstig mogelijk geregeld te rijgen en daarmee gaan zij nog steeds loor. Dat kan nog ernstige moeilijk heden veroorzaken. Een militair aan- aardbare aanleiding voor de Verenigde Staten om tot geweld over te gaan wordt hans letterlijk afgebroken en dat heeft de sfeer van urgent gevaar voorlopig veggenomen. Washington blijft vasthouden aan de eis dat een internationale grondinspectie no dig is om uit te maken of de lange-af- standswapens inderdaad uit Cuba zijn ver wijderd. Daartoe rekent men niet alleen de raketten maar ook twintig geleverde bommenwerpers. Desnoods zou het Rode Kruis die inspectie namens de UNO kun nen uitvoeren. Maar president Kennedy wenst een internationale inspectie zij het dat hij niet staat op UNO-inspectie van het Cubaanse grondgebied door te zetten. Kennedy is van mening dat noch het Wit te Huis, noch het Kremlin onder de hui dige omstandigheden genoegen moet ne men met niet bevestigde verzekeringen van de wederpartij. De president be schouwt zijn overeenkomst met de Russi sche premier als het resultaat van een harde diplomatie, die aan weerszijden geen ruimte laat voor twijfel. Hij is dan ook van mening dat, wanneer de huidige bedreiging vanuit Cuba is opgeheven, voortgezet toezicht op de toegangswegen tot Cuba noodzakelijk blijft om te voor komen, dat er opnieuw Russische wapens in Cuba binnenkomen. Nuttig precedent Toch lijkt dit doorzetten van zulk een inspectie enigszins op het scheppen van een nuttig precedent en niet zozeer op een scrupuleus militair onderzoek. Men moet zich namelijk afvragen of een Zwitserse Rode-Kruisgroep voldoende deskundigheid en ervaring zou bezitten voor een grondi ge inspectie. In deze omstandigheden ge voelt men enige twijfel opkomen, wanneer men te Washington hoort beweren dat de Verenigde Staten opnieuw met zeer kras se maatregelen moeten dreigen indien pre mier Castro in geen internationale inspectie ter plaatse toestemt of misschien juister, indien de Rus Mikojan de duimschroeven niet stevig genoeg aandraait bij zijn baar dige vriend. Mikojan heeft besloten het overleg in Ha vana voort te zetten, hoewel zaterdag zijn echtgenote in Moskou is overleden. Zijn zoon Sergei is uit New York via Londen naar de Sovjet-Unie teruggevlogen. Het stoffelijk overschot van mevrouw Asjken Advertentie Deze week Gedessineerde o.a. Golden Pin en Button Down N0-IR0N 9.9S TRICOT NYLON 15.90 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op enige regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuid. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mikojan zal vrijdag ter aarde worden be steld. Men vermoedt dat deze datum is vastgesteld om Mikojan in staat te stellen de begrafenis bij te wonen. Wanneer zal vaststaan foto's kunnen het bewijzen dat de Russen de raket- baseshebbenantlad.enod bases hebben ontmanteld, dan is de klok ongeveer teruggezet tot juli 1962. Dat wil zeggen Cuba is dan nog steeds ergerlijk voor de Verenigde Staten, maar niet meer dodelijk gevaarlijk. Hetzelfde geldt voor de Latijnsamerikaanse staten, die alleen toen zij rechtstreeks bedreigd konden wor den, instemden met Kennedy's resolute politiek. Solidariteit De klok van de historie terugzetten ge lukt nooit helemaal. De episode die juist voorbij is heeft duidelijk gemaakt dat Kroestjsjev een kernoorlog op dit ogen blik wil vermijden. Dat kan Washington wat meer geneigd maken tot het doorzet ten van zijn wil. Maar te Washington be seft men tegelijk dat de solidariteit, die de Verenigde Staten een week geleden in Latijns-Amerika en West-Europa, en zelfs bij de neutralen, vonden, te danken was aan de unieke omstandigheid dat het machts evenwicht in de wereld daadwerkelijk was MOSKOU De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten verzocht haar ambassa de-functionaris Richard C. Jacob onmid dellijk uit Moskou terug te roepen. Vol gens Tass werd Jacob vrijdag op heter daad betrapt toen hij spionagemateriaal weghaalde uit een geheime bergplaats in een huis in de Poesjkinstraat in Moskou. Tass zegt dat er geen twijfel over bestaat dat Jacob heimelijk contact onderhield met een spion. Jacob is de derde ambassade-functiona ris die Moskou in een maand tijd moet verlaten. Alle drie werden van spionage beschuldigd. De Amerikaanse ambassade heeft de beschuldiging een verzinsel genoemd en een officieel protest ingediend tegen het feit, dat Jacob werd gedwongen in een auto plaats te nemen, waarmee hij naar een politiebureau werd gebracht waar hij enkele uren tegen zijn wil werd vastge houden. De ambassade wilde niet zeggen wat Jacob deed toen hij werd aangehouden of wat het materiaal was waarop Tass doel de. (Reuter/AP). verstoord. Had Kennedy dit over zijn kant laten gaan dan had hij ontstellend veel vertrouwen verspeeld in de vrije wereld. Thans oogstte hij indrukwekkende sympa thie en men zal zich in Washington zeker tweemaal bedenken alvorens men die sym pathie in de waagschaal stelt door een actie die wel stoer, doch niet absoluut noodzakelijk is. Verkiezingen Morgen worden in de Verenigde Staten de belangrijke tussentijdse verkiezingen gehouden. Het is een goed ding dat de verkiezingsstrijd bijna achter de rug is want de politici kunnen in de hitte van de strijd de verleiding moeilijk weerstaan de Cubaanse crisis uit te buiten voor hun eigen zaak. Na dinsdag zal de Amerikaan se regering beslist minder onder politieke pressie staan dan de afgelopen weken. Daarmee is niet gezegd dat die druk geen gevolg heeft gehad, maar het is niette min verheugend dat de interne politieke strijd spoedig zal zijn gestreden. NEW YORK (Reuter) De waarne mend secretaris-generaal van de UNO. Oe Thant, zal vandaag met leden van de Vei ligheidsraad spreken over het houden van een bijeenkomst van de raad over de kwes- tie-Cuba. Mogelijk zal deze vergadering deze week plaats vinden. Paul Ruegger. vertegenwoordiger van het Internationale comité van het Rode Kruis in Genève wordt morgen voor over leg in New York verwacht. Een jeugdig verkeersbrigadiertje is van morgen, toen hij op de Rijksstraatweg in Haarlem ter hoogte van de Eksterstraat, een groep schoolkinderen hielp overste ken, aangereden door een NACO-bus. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor negen. De jongen, een 8-jarige leer ling van de Charlotte de Bourbonschool aan de Jan Prinslaan, begeleidde, gesto ken in de uniform van de jeugdverkeers- brigade. een groep schoolkinderen, die de Rijksstraatweg van oost naar west wilde oversteken. De kinderen stonden al op de verkeersgeleider tussen rijwielpad en rij baan, toen de jongen vlak voor de auto bus de weg opliep. Hij werd door de auto bus, bestuurd door een 41-jarige chauf feur uit Alkmaar, ruim zeventien meter meegesleurd. Het ongeluk gebeurde op de plaats, waar vroeger een zebrapad heeft gelegen. De zebra is echter koi~t na de invoering van de nieuwe voetgangersbepaling door Rijks waterstaat opgeruimd, hoewel de verkeers politie en B. en W. van Haarlem had den geadviseerd de zebra op dit gevaar lijke punt te handhaven. De politie verzoekt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. OXFORD (AP) Vier studenten zijn verwijderd van de universiteit van Missis sippi in Oxford na demonstraties tegen de neger-student James H. Meredith. Zij werden beschuldigd van het bezitten van wapens en springstoffen en van dron kenschap en vechten. De wapens en springstoffen waren gevonden bij het door zoeken van de slaapvertrekken. Stendhal: Ik houd veel van spreuken-v erzame- lingen, zelfs middelmatige. Zij doen mij een soort gewetensonderzoek houden. NA AFLOOP van een vele uren vergende bestuursvergadering in het AVRO studiogebouw te Hilversum werd zaterdag het besluit bekendgemaakt dat in de vaca ture van directeur van het omroepbedrijf overeenkomstig het voorstel van penning meester E. A. Timmer zal worden voorzien door de benoeming van drie directeuren met een gedelegeerde, die de schakel (zonder gezagsverhouding) zal zijn tussen het dagelijks en algemeen bestuur enerzijds en het omroep- en straks ook het televisie bedrijf anderzijds. „Maar deze benoeming zal pas kunnen geschieden, wanneer de daarvoor benodigde, statutenwijziging een feit zal zijn geworden", aldus het zaterdag uitgegeven communiqué. HET ONGEVEER 10 dagen tevoren in gediende voorstel van de heer Timmer sluit dus aan bij de aanbeveling in het rapport-De Wolf. Er lijkt nauwelijks meer twijfel over te bestaan wie in aanmer king zouden komen voor een directeurs functie: de heren Siebe K. van der Zee voor televisie-aangelegenheden, J. van Overvest, de plaatsvervangend program maleider, voor radiozaken, en J. C. Bon- genaar, de administrateur, als administra tief directeur. De verzekering, die de 65- jarige heer Timmer ons na afloop van de vergadering gaf, dat men het volste ver- sw»-: vxwmcfc'.-»op>. Hulpeloos en ten dode gedoemd ligt de Franse trawler „Jeanne Gou- gy" op de rotsen van Lands End aan de Engelse zu ikusL Een automobilist, die volgens de po litie onder invloed van sterke drank ver keerde, heeft vannacht omstreeks half een op de Rijksstraatweg in Haarlem ter hoogte van de Jan Gijzenkade een grote chaos veroorzaakt, waarbij vijf personen auto's en een NZH-bus ernstig werden beschadigd en vijf personen werden ge wond, van wie één ernstig. De gecompliceerde aanrijding ontstond doordat de dronken automobilist, een 24- jarige constructiebankwerker uit Haarlem, die in noordelijke richting reed, met grote snelheid botste tegen een personenauto, die op de Jan Gijzenbrug stond voorgesor teerd om linksaf de Jan Gijzenkade op te rijden. De voorgesorteerde auto werd tegen een tegemoetkomende NZH-bus gedrukt en zo zwaar beschadigd, dat er slechts brokstuk ken overbleven. De bestuurder van deze auto, een 22-jarige magazijnbediende uit Heemstede, werd zeer ernstig gewond, zijn 24-jarige verloofde uit Haarlem, die naast hem zat, kreeg lichte verwondingen. Bei den zijn naar het Marinehospitaal in Over- veen vervoerd en daar opgenomen. De auto van de dronken constructie bankwerker schoot na deze botsing naar rechts, waar drie personenauto's waren ge parkeerd, die tegen elkaar werden gedrukt en ook zwaar werden beschadigd. De con structiebankwerker kwam er zonder letsel af, maar drie inzittenden van zijn wagen werden licht gewond. Het zijn een 23- jarige stoker uit Haarlem, die met lichte snijwonden naar het Marinehospitaal werd vervoerd, maar na behandeling naar huis kon, en een 23-jarige loodgieter uit Haar lem en een 18-jarige inpakster uit Bak- kum, die verwondingen aan de lippen kregen. Zij werden naar het Sint Elisa beth's Gasthuis gebracht, maar ook zij konden na behandeling naar huis. De politie heeft de dronken automobilist naar het bureau centrum overgebracht en daar ter ontnuchtering opgesloten. Het duurde een half uur voordat de eer ste ambulancewagen van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst op de plaats van het ongeluk arriveerde. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5 Reportage over Hongkong6 Horen en Zien 7 Kunst 7 In de Vishal en op zeeS Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Topsy S Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's PENZANCE (Reuter/AFP/AP) Met een reddingsbroek zijn zaterdag zes man gered van de Franse trawler Jean Gougy uit Dieppe, die zaterdagmorgen vroeg aan de zuidkust van Engeland b;j Lands End op de rotsen liep. Aanvankelijk zag het er naar uit of niemand gered zou kunnen worden. De woeste zee wierp de redding boot steeds terug. De zes geredden hebben hun leven te danken aan mevrouw Johnson Higgs, die in de kuststreek van Cornwall haar vakantie doorbracht. Zeven uur nadat de vissersboot op de rotsen was gelopen en iedereen de hoop had opgegeven, dat er nog overlevenden zouden zijn, zag zij iets aan boord bewegen. Als gevolg van haar De brokstukken van de auto, die op de Jan Gijzenbrug stond voorgesorteerd en door de wagen van de dronken auto mobilist tegen een NZH-bus werd ge drukt. De bestuurder van deze auto werd. ernstig gewond in het Marine hospitaal in Overveen opgenomen. U ontdekking konden de zes mannen worden gered. In de donkere morgenuren, toen het schip herhaaldelijk tegen de rotsen sloeg, kon men bij fakkellicht zes man aan boord zien, die om hulp schreeuwden. Tot tien meter hoge golven wierpen het schip echter in een andere positie, waarna men aan boord geen teken van leven meer zag. Alle pogingen om lijnen over te sch;eten mislukten. Zaterdag rond het middaguur werd er na de aanwijzing van mevrouw Biggs weer een lijn naar het schip ge schoten Ditmaal had men meer succes. Men zag een hand die de lijn greep. Toen verschenen er op de voorpiek nog vier mannen. Zij klemden zich aan de reling vast en zwaaiden wild met hun armen. Een voor een werden zij met de broek van boord genaaid. Een man in de stuurhut en nog een lid van de bemanning werden per wentelwiek aan land gebracht. Aan boord van de trawler, die 273 ton meet, bevonden zich achttien man. Zes stoffelijke over schotten zijn geborgen. Zes opvarenden worden vermist, onder wie de schipper. Advertentie 'BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL. 13430 IEIDSFMRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie trouwen in de ondertekenaars van het rap port heeft, wijst ook in deze richting. De heer H. de Wolf, de waarnemend di recteur van de A.V.R.O., zei ons heel ge lukkig te zijn met het bestuursbesluit. Hij vindt het geheel in deze tijd passen dat zich bij een omroepbedrijf als de A.V.R.O. eenzelfde ontwikkeling voordoet als men elders in het bedrijfsleven veelvuldig ziet. Verder was hij er bijzonder mee ingeno men dat de bedrijfsleiding grotere be voegdheden krijgt en dat de stem van het bedrijf in het bestuur zal klinken. Er is namelijk bepaald dat de drie directeuren ook zitting zullen hebben in de besturen van de N.R.U. en de N.T.S., en een ad viserende functie zullen krijgen in het da gelijks bestuur van de A.V.R.O. De gede legeerde, wiens positie overigens nog na der zal worden afgebakend, zal tevens be stuurder worden. DE HEER DE WOLF uitte de hoop dat nu de rust zal weerkeren en de voor waarden zijn geschapen voor een con structieve arbeid in het belang van de AVRO. Een vraag of hem voor de tijd tot zijn pensionering in 1963 een benoe ming tot gedelegeerde wacht, achtte hij prematuur: „Er is mij niets gevraagd en ik zal ook niet kunnen zeggen of ik die functie zou aanvaarden". Inmiddels werd in Hilversum ook reeds de naam van AVRO-pionier Willem Vogt genoemd De heer Bongenaar zei te geloven dat de voor het dagelijks bestuur gegeven toelichting op de in het rapport-De Wolf neergelegde aanbeveling zeer goed heeft gewerkt. In dit verband zij nog gemeld dat de secretaris, mr. H. A. Wassenbergh, zijn aanvankelijke, met jhr. Roëll gedeel de voorkeur voor eenhoofdige leiding, heeft laten varen. De heer Van der Zee ver zekerde dat de AVRO televisiesectie zeer verheugd is over de ontwikkeling. EéN MAN WAS zaterdag letterlijk en figuurlijk niet te spreken: vice-voorzitter E. de Jong, die in de „emotionele sfeer" welke hij meende te constateren, elk com mentaar weigerde. Het moet voor hem een grote teleurstelling zijn dat hij in de vergadering van zaterdag niet tot waar nemend voorzitter is gekozen. Dit werd mr. W. Hoekstra uit Joure die tot het tijd stip, dat de algemene ledenvergadering in 1963 de opvolger van jhr. Roëll heeft be noemd, de AVRO zal leiden. De heer De Jong zou zeer geëmotioneerd de porte feuillekwestie aan de orde hebben gesteld en het lijkt dus aannemelijk dat hij zijn functie zal neerleggen. De 55-jarige mr. Hoekstra vertelde ons zijn komende taak allerminst te onderschatten „een enor me opgave" maar hij hoopt mede dank zij zijn ervaring van een kwart eeuw als gemeentebestuurder er tegen opgewassen te zijn. „Ik heb een vrij drukke gemeente (mr. Hoekstra is burgemeester van Joure) en als ik er de noodzaak niet van had kun nen inzien, had ik die voor mij onverwacht komende benoeming niet aanvaard. Ik meende mij echter niet aan wat ik als een plicht zie, te mogen onttrekken." De nieuwe waarnemend voorzitter die zei zich in het verleden veelvuldig te heb ben geërgerd aan de „in de AVRO rond warende geest, die democratische Friezen tegen de borst stuitte" en meent dat on derlinge rivaliteit aan vele moeilijkheden in het verleden ten grondslag heeft gele gen hoopt dat de situatie nu grondig gewijzigd wordt en dat allen, die erbij be trokken zijn, het weer heerlijk zullen gaan vinden om de zaak van de AVRO te kun nen dienen. Prinses Irene is zondagavond per lijn- toestel van de KLM naar Londen ver trokken. De prinses zal daar enige weken logeren bij haar tante, prinses Alice, gra vin van Athlone. Advertentie HERENKOLBERTS grote voorraad, goede dessins t 39.50 t/m f 79— PANTALONS mét garantie Terlenka (rood etiket) 29.50, ƒ35.50. Tot zelfs in bandwijdte 120 cm. New-Belt pantalons49,75 KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1