Begrippen pacifisme en socialisme zijn nader gepreciseerd AGENDA 1 Wandolijn en het betoverde slot P o 11 e» Pelïi en PïmMo I i ll f f] Textieldieven actief in Amsterdam Beginseïverklaring P.S.P. Ook mr. D. Schuitemaker verlaat Kamerfractie van V.V.D. Hondsdolheid ook in Amstelveen Vijfdaagse werkweek een heilloze instelling m Tekort aan leerling verpleegsters loopt terug Zes doden in het verkeer W einig verandering J Hl ilia MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 omdat m de extra-solide Skoda-bouw u meer veiligheid garandeert een veilige keuze Haarlem Vel sen-IJ m üid e n ij fi i A i?rin/ 31 b A Beverwijk Utrechts burgemeester: Half'eerlijke vinder Kort nieuws Vreemdelingendienst zet geliefden over de grens IlllIilH SS n 38. Ze hollen verder, en terwijl de kleine bellenblazer naar Polio omkijkt, zegt hij: „Dat wil ik je wel zeggen, Polle, als je een beetje slim met dat boems-dier omgaat, dan maak je iedereen hier in het land tot je dankbare vrienden!!" „Maar het kan ook wel eens gevaarlijk zijn; als je treft.... boem.au!, mijn slurf.waar stoot ik nu tegen?!" „Ach, bent u het, Vader?, neem me alstublieft niet kwalijk. Ik stootte geloof ik tegen uw staart!!" Amsterdam beleeft op het ogenblik een hausse in de textieldiefstallen. In korte tijd werd een hele reeks inbraken gepleegd, waarbij voor belangrijke bedragen aan al lerlei textielgoederen werd gestolen. Zater dagavond tussen 18 en 20 uur werd inge broken in een confectie-atelier aan de Bus- kenblazerstraat. Er werd voor een waar de van ruim f 8000 aan damesmantels, da mesregenjassen, mantelpakjes en derge lijke ontvreemd. De dieven reden met een auto voor om hun buit in te laden De recherche van het bureau Lodewijk van Deijsselstraat heeft de zaak in onderzoek. Advertentie oersterk buisliggerchassis - knlkweerstand 70.000 kg. geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12.90 meter Prijs - geheel compleet - v.a. f 5250,- Combi v.a. f 6475,- SKODA H. ENGLEBERT N.V.-DOBBEWEG - VOORSCHOTEN TEL: (01717) 2010* OEALEFt: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 In de jaarvergadering van de Pacifis tisch Socialistisch Partij, die in Utrecht is gehouden, is als belangrijkste onder werp de nieuwe formulering van de begin selverklaring van deze partij behandeld. Het ging om een uitbreiding en een nade re precisering van de formulering die se dert het oprichtingscongres in 1957 is ge bruikt. Met algemene stemmen stelde het con gres onder meer de volgende hoofdbeginse len vast: „Voor het bereiken van onze po litieke doelstellingen wijzen wij het ge bruik van geweld onvoorwaardelijk af. Wij menen, dat oorlog geen middel kan zijn voor het oplossen van geschillen en tevens zedelijk te veroordelen is. Wij zijn voor standers van internationale maar ook van nationale ontwapening, mede omdat wij menen dat dit laatste een middel kan zijn om tot het eerste te komen. Terwijl wij ons tegen de bewapeningswedloop en de blokvorming keren, strijden wij verder voor de minimalisering van het geweld in de wereld. In de strijd tegen onrecht staan wij het gebruik van geweldloze middelen voor ter vervanging van het geweld, dat vele onderdrukten nog als de enige moge lijkheid zien in hun strijd tegen tirannie: mede omdat geweld het normbesef onder mijn. Wij stellen ons op het standpunt, dat een economisch stelsel, waarbij enkelin gen of groepen zich verrijken en bevoor delen ten koste van anderen, verwerpe lijk is. Wij streven naar een samenle ving, waarin produktiemiddelen, grond, transport- bank- en verzekeringswezen aan de gemeenschap behoren. Dit houdt in een planmatige produktie voor gebruik en niet voor winst. In de organisatie van deze economie zal de democratische gedachte tot uitdrukking worden gebracht door de zeggenschap en de verantwoordelijkheid binnen de bedrijven toe te kennen aan alle betreffende werkers, terwijl de regeling van produktie, verdeling en investeringen ten deelt valt aan overkoepelende organen en wetgevende bezitsvorming dient te wor den beperkt tot die goederen en objec ten welke uit eigen gespaard geld zijn verkregen en die uitsluitend dienen voor persoonlijk gebruik of gebruik door het eigen gezin." Dagelijks bestuur In de jaarvergadering is een nieuw da gelijks bestuur gekozen. Voorzitter is P. A. Burggraaf, vice-voorzitter dr. L. E. W van Albada, secretaris H. H. Brander horst. tweede secretaresse mrvrouw J, van der Veen-Wolders, politiek secretaris ir. J. D. Hoepelman. penningmeester L. P. Dubois, hoofdredacteur partij-orgaan H. Bovenkerk. De jaarvergadering heeft de verklaring van het partijbestuur van 24 oktober, waarin de blokkade van Cuba door de Ver enigde Staten veroordeeld wordt als een daad, die de wereldvrede direkt in gevaar bracht, onderschreven. In een verklaring over deze kwestie wordt onder meer ge zegd dat deze veroordeling uiteraard op geen enkele wijze betekent, dat daardoor de Russische bewapening, hetzij op Cuba. hetzij elders, hetzij de bewapening van wie of waar dan ook. zou worden goedge keurd, vergoelijkt of aanvaardbaar zou worden geacht. r Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door vrouwenkoor ZIGEA. Soliste Marion van Harreveld, clavecimbel. Dinsdag 20 u.: Heemsteedse Christelijke Oratoriumver eniging o.l.v- Jan Pasveer met „Die Schöp- fung", m.m.v. N.Ph.O. Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Rose Marie". Minerva Theater, dinsdag 20.15 u.: Con cert door Regina Goudappel, cello, en Hélène André de la Porte, piano. (Heem- steedse Kunstkring). Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Jerry als huisknecht", a.l. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Samar, het duivels eiland", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, vandaag en dinsdag, 20.15 u.: „High Society", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „My geisha", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Misdaad en striptease", 18 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Als in een donkere spiegel", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u„ zondag van 13— 17 u. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van werken van Appel, Chailloux, Nannin- ga, Comeille, Esser, Van Heusden, Luce- bert, Sluyters, Toorop, Verwey, H. Kruy- der en Zadkine. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars uit Haarlem e.a. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Van 7 tot en met 30 novem ber tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Dagelijks van 1018 u. en van 20 22 u.: Klassiek grammofoonplatenconcert van 2122 u.: Maurice Ravel. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) van 1115 u. Eerste zon dag van de maand 1315 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Studies in olieverf en aquarel van Leen Spierenburg. Dagelijks geopend van 10.30— 17 u.; zondag van 1417 u.; vrijdag ook van 2022 u. Tot en met 17 november. Museum Het Huls Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks van 1012.30 u. en 13.3017 u., en zondag van 1417 u. Tot december. DIVERSEN Brinkmann, dinsdag 20 u.T lezing door Aart van Dobbenburg over: „De kunste naar heeft één grote liefde gezien". Café-chantant „Adam en Eva", Iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder „Uitgaan In Haarlem" in de krant van vrijdag 2 november). -l-v ff MAANDAG 5 NOVEMBER City, 20 uur: „Madame Sans-Gêne". Rcx, 20 uur: „Het huis der ontucht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 6 NOVEMBER City, 20 uur: „Madame Sans-Gène". Rcx, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jonge zondaars". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een meis je werd aangerand". W.B. Theater, 20 u.: „Terreur in Port land City". DINSDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jonge zondaars". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Parijs Blues". Mr. D. Schuitemaker, lid van de Twee de Kamer voor de V.V.D. en tevens lid van de Utrechtse gemeenteraad, heeft het hoofdbestuur van de V.V.D. meegedeeld, dat hij zich voor de komende zittingsperio de van de Kamer niet beschikbaar kan stellen. Hij heeft dit besluit om persoon lijke redenen moeten nemen. Mr. Schuitemaker is lid van de Tweede Kamer sedert 1959. Na de heren Oud, Rit meester, Van Leeuwen en De Hartog. die zich allen wegens hun vergevorderde leef tijd geen kandidaat hebben gesteld, is de heer Schuitemaker het vijfde lid van de huidige fractie der V.V.D. dat niet in de Tweede Kamer zal terugkeren. Ook in cle gemeente Nieuwer-Amstel is hondsdolheid geconstateerd. Een herders hond, die aan de ziekte is overleden, heeft een andere hond en een geit gebeten. Bei de beesten zijn ook dood. Een tiental mensen dat met de hondsdolle hond in contact is geweest, wordt gevaccineerd. De burgemeester van Nieuwer-Amstel heeft een muilkorfgebod afgekondigd. Krachtens de nieuwe door de minister van Landbouw en Visserij uitgevaardigde besluiten inzake de bestrijding van honds dolheid heeft de rijkspolitie in Weesper- karspel twee katten, die kennelijk geen tehuis hadden, doodgeschoten. Daar Wees- perkarspel vrijwel aan het besmette ge bied. de hoofdstad, grenst en daar be kend is dat Amsterdammers hun honden buiten Amsterdam hebben losgelaten zal in Weesperkarspel iedere loslopende hond, ook al is de eigenaar bekend, worden doodgeschoten. Volgens een zeer ruwe schatting heeft de politie in en om Amsterdam in het weekeinde vijftigduizend auto's op de aan wezigheid van honden gecontroleerd. Al le verkeer, dat Amsterdam verliet, werd zaterdag en zondag tussen acht uur des morgens en zes uur des avonds op de 24 uitvalswegen aan deze intensieve controle onderworpen. In Amsterdam moesten zondag twee automobilisten met hun viervoetige verste keling bij de gemeentegrens worden te ruggestuurd, Diemen weigerde vier Am sterdammers door te laten en „arresteer de" een loslopende, hond en in Amstelveen werden twee Amsterdammers (vorige week nog 96) tie de voor honden gelden de grensvoorschriften hadden overtreden, verbaliseerd. Over het algemeen heeft de politie de indruk dat de Amsterdamse hondenbezit ters zich goed aan de voorschriften houden en hun woonstad als „hondenghetto" ac cepteren. Desondanks wordt de controle op de uitvalswegen ook in de volgende week voortgezet. „Persoonlijk vind ik de vijfdaagse werk week een heilloze instelling," zei de bur gemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, in de jaarvergadering van de Nederlandse Federatie van Verplegenden, die in Utrecht werd gehouden. De burgemeester noemde de verkorting van de werkweek uitermate remmend en lastig en zei, dat het comprimeren van de wekelijkse taak in vijf dagen niet be vorderlijk is voor het werk en evenmin voor de rust op zaterdag. Hij vroeg zich af, of de ideële kant van de arbeid niet teveel in diskrediet wordt gebracht. Men spreekt vrijwel uitsluitend over de rech ten van de werknemer en het begint erop te lijken dat men die rechten belangrijker gaat vinden dan de inhoud en de voldoe ning van het werk zelf. Het zou fataal zijn als de rechten meer werden gewaar deerd dan de plichten, aldus de burge meester. Prinses Beatrix was eregaste aan een lunch ten huize van premier Nehroe in Nieuw Delhi. Zij poseerde met de premier voor de fotograjen. Een verkoper in een kledingmagazijn te Venlo, had tijdens een verblijf in Eindho- bankbiljetten van vijfentwintig en tien gulden en het rijbewijs. Groot was zijn verbazing toen hij een brief ontving van de „eerlijke vinder". De ze zond hem het rijbewijs terug, doch geen agenda en ook niet de 35.-. De onbekende afzender uit Eindhoven schreef: „U gaat nogal slording om met uw paperassen. Omdat ik aanneem dat u wel verlegen zult zitten om uw rijbewijs stuur ik u dat terug. De 35.- kan ik zelf best gebruiken, zodat ik die heb achterge houden." Oud-burgemeester overleden. Mr. J. C. graaf van Randwijck, die van 1 augus tus 1912 tot 1 november 1945 met een on derbreking van 1 januari 1941 tot mei 1945 burgemeester van Amersfoort is geweest, is zaterdag op 88-jarige leeftijd overleden. 1213. Wandolijn begreep er niets van Hoe verder hij liep, hoe onbeken der de omgeving hem voorkwam. Ik ben helemaal verkeerd gegaan! mompelde hij. Hier ben ik nog nooit ge weest! Even later kwam hij voor een smalle spleet tussen de rotswanden te staan. Toen keek hij verbaasd naar een gebouw, dat hier te zien kwam, dit had hij op zijn tochten nooit gezien. Het was een ridderslot, dat hier een zaam tussen de bergen stond In het jaarverslag van de Federatie van Nederlandse verenigingen die de belangen van de verpleging en dè verplegenden be hartigen, wordt meegedeeld, dat het tekort aan leerlingverplegenden terugloopt. Het aantal verplegenden dat een leidinggeven de functie ambieert is echter nog onvol doende; juist onder de leidinggevenden is een sterk verloop. De federatie heeft in Utrecht haar jaar vergadering gehouden. De voorzitster, zus- te'r W. S. Hörchner, zei dat de salarisver betering nu in grote lijnen is bereikt. Vol gens haar kan men nu niet meer spreken van een over de hele linie onderbetaald beroep. De vergoeding voor de onregelma tige uren en de financiële studiehulp la ten echter nog wel wat te wensen over. Zuster Hörchner meende, dat er nog veel te weinig mogelijkheden zijn voor de vor ming van een goed kader. Het aantal ver plegenden dat zich meer kennis wil ver werven is bedroevend klein, hoewel de ont wikkeling van de medische.wetenschap het juist noodzakelijk maakt dat men het werk beter toegerust verricht. Momenteel zijn bij de federatie acht bon den met totaal 21.000 leden aangesloten. Een commissie heeft een rapport uitge bracht over de structuur die zij in de toe komst voor de federatie wenselijk acht. Het ligt in de oedoeling, dat de bonden binnen de federatie geen zelfstandig be staan meer zullen voeren maar zullen op gaan in drie algemene bonden, een rooms- katholieke, een protestants-christelijke en een neutrale, die weer zijn onderverdeeld in beroepssecties. Men wil de federatie dan zien als een bundeling van de indi viduele leden van de beroepsorganisaties. Gasverstikking. De alleenwonende 79- jarige heer J. Voorberg uit Amsterdam- Noord is door gasverstikking om het leven gekomen. Hij werd dood in zijn bed aan getroffen. Gebleken is, dat een gaskraantje niet goed was afgesloten. Brand. De woning van de familie B. Kleef in Buinen (Dr.) is uitgebrand. De gehele inboedel ging verloren, de oorzaak is niet bekend. 38-25 In Deventer is een personenauto geslipt en tegen een boom terecht gekomen. Eén van de vijf inzittenden, de 19-jarige mejuf frouw L. Dekker uit Deventer, kwam bij dit ongeluk om het leven. De anderen wer den licht gewond. Op de Stoof dijk tussen Fijnaart en Klundert is de 5i-jarige C. de Pender uit Zwingelspaan om het leven gekomen. De heer De Pender werd, toen hij op de rijweg liep, aangereden door een auto. De 20-jarige militair Sj. Bijlsma uit Sneek is op de Lemmerweg bij Sneek met zijn auto in de berm van de weg geraakt en te-gen een boom terecht gekomen. De jongen werd zwaar gewond naar het zie kenhuis in Sneek vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De 32-jarige mijnwerker J. G. Hubben uit Kerkrade is op het trottoir in de Chè- vremontstraat in Kerkrade aangereden door een auto, die geheel links reed. Hij was op slag dood, zijn vrouw werd met een schedelbasisfractuur naar het Sint Jozef7-°kenhuis te Kerkrade overgebracht. De 8ü-jarige T. van Driel uit Rotterdam is op het Breeplein in Rotterdam op een oversteekplaats aangereden en zodanig verwond, dat hij korte tijd daarna over leed. Hij stak het zebrapad over terwijl het voetgangerslicht op rood stond. Bij een auto-ongeluk op de Stadhouders- weg te Rotterdam is de bekende 79-jarige komiek Siem Nieuwenhuyzen uit de Char lotte de Bourbonstraat te Den Haag ern stig gewond, toen de auto waarin hij pas sagier was, slipte en tegen een lichtmast botste. Hij liep een hoofdwond en een hersenschudding op. De vreemdelingendienst van de Amster damse politie heeft in het weekeinde twee geliefden over de grens gezet. Het be treft een twintigjarige Duitse kok en zijn negentienjarige uit Leningrad afkomstige meisje, dat hij als verstekelinge op een schip uit Rusland naar Zaandam had ge smokkeld. De koksmaat, een vluchteling uit Oost- Duitsland. leerde het Russische meisje kennen tijdens de reizen die hij op het Westduitse schip „Merkurius" naar Le ningrad maakte. Het was een liefde op het eerste gezicht. Al spoedig rijpte het plan bij de koksmaat zijn geliefde mee te ne men. Trouwen in Rusland was niet mo gelijk, omdat dan zou blijken dat de koks maat uit Oost-Duitsland, waar zijn fami lie nog woont, is gevlucht. Hij slaagde erin zijn geliefde op het houtschip te smokkelen. In Zaandam stapte te het tweetal van boord om zich bij de Duitse consul in Amsterdam te melden. Deze kon niets anders doen dan de vreem delingendienst waarschuwen. Aangezien het meisje geen politiek asiel wenste aan te vragen, bleef de vreemdelingendienst niets anders over dan een uitgeleiding. Na overleg met het ministerie van jus titie werd besloten dat de koksmaat en zijn aanstaande bruid per trein ons land zouden verlaten. In West-Duitsland hopen ze spoedig te kunnen trouwen. Het K.N.M.I. deelt mede: Er strekt zich thans een gebied van lage luchtdruk uit van de Middellandse Zee over de Golf van Biscaye naar een depres sie ten westen van Ierland. Deze laatste depressie gaat van zware stormen verge zeld, maar haar invloed strekt zich niet uit over de Britse eilanden. Wèl is er een randstoring korte tijd- boven de Ierse Zee geweest, maar deze is weer in het hoofd centrum opgenomen. Het front, dat lange tijd in de naaste omgeving van ons land stagneerde en van tijd tot tijd regen ver oorzaakte, is in de nacht van zondag op maandag naar het westen getrokken, maar keert weer terug. De activiteit van het front is niet groot meer. De komende 24 uur zal de wind tussen zuidoost en zuid west staan en weinig van kracht ver anderen. In de temperaturen komt over het algemeen weinig verandering. WEERRAPPORTEN Maximum-temper a turen binnen- en buitenland. O Neersla*- laatste 24 uur. Den Helder licht bew. OZO ii 4 Ypenburg zwaar bew ZO 4 Vlissingen zwaar bew. OZO ii 3 Eelde onbewolkt O ii 1 De Bilt licht bew. zo 12 3 Twente licht bew. z 14 0,1 Eindhoven half bew. zzo 14 0 Zd-Limburg half bew. O 14 0 Helsinki motregen zzo 8 0,1 Stockholm geheel bew. zzo 9 0 Oslo motregen ono 7 20 Kopenhagen half bew. zo 10 0 Aberdeen regen zo 9 2 Londen zwaar bew. zzo 13 3 Amsterdam licht bew. zo 12 4 Brussel zwaar bew. zzo 13 3 Luxemburg half bew. 0 12 0 Parijs regen zo 13 5 Bordeaux half bew. z 16 1 Grenoble zwaar bew. windst. 13 0 Nice regen nno 19 2 Berlijn licht bew. OZO 10 0 Frankfort geheel bew. ono 11 0 München geheel bew zo 4 0 Zürich geheel bew. n 7 0,1 Genève zwaar bew. wzw 13 0 Locarno zwaar bew. no 13 0 Wenen zwaar bew. zzo 7 0 Innsbruck zwaar bew zzo 12 0 Belgrado onbewolkt zo 16 0 Athene zwaar bew. nno 24 0 Rome geheel bew. O 20 0,2 Ajaccio regen ono 21 12 Madrid licht bew. windst. Mallorca regen windst. Lissabon regen wnw 18 2 Dinsdag 6 november Zon op 7.42 uur, onder 17.04 uur. Maan op 15.04 uur, onder uur. Maanstanden 5 nov. 8.15 uur eerste kwartier. 11 nov. 23.04 uur volle maan. 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmtiiden Maandag 5 november Hoog water 8.35 en 21.08 uur. Laag water 3.53 en 16.18 uur. Dinsdag 6 november Hoog water 9.51 en 22.33 uur. Laag water 4.57 en 17.35 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2