President en premier van India ontvingen prinses Beatrix Surinaams politicus waarschuwt tegen het communisme Nieuwe psychologische en medische uitgaven VERKOPERS (17 tot 25 jaar) VERKOOPSTERS (17 tot 22 jaar) VERKOOPSTERS (17 tot 22 jaar) VERKOPERS (17 tot 22 jaar) LEERLING-BEDIENDE (14 tot 17 jaar) EEN LEERLING-SLAGER o? tot 22 j.„) VROUWELIJKE HULPKRACHTEN m «o MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 Vrachtauto tegen muur van Velser tunnel Voor onze binnenkort te openen AFDELING KRUIDENIERSWAREN: AFDELING BANKET: AFDELING GROENTE EN FRUIT: AFDELING VERS VLEES: AFD. FIJNE VLEESWAREN EN KAAS: AFDELING BEZORGDIENST: markt te Beverwijk vragen wij in de EEN Ie VERKOOPSTER (20 tot 25 jaar) VERKOOPSTERS (17 tot 20 jaar) HET WELZIJN VAN DE MENS „DE MENS EN ZIJN ZIEKTE" door prof. Jones. Uitgave Bijleveld, Utrecht). DIT BOEK geeft geen oplossing en beschrijving van allerlei ziekten, maar is een algemene beschouwing over het ziek- zijn. Het draagt dan ook als ondertitel „Grondslagen van een medische anthro pologic". Datgene wat de overige levende wezens automatisch uitvoeren, is de mens als taak gesteld, namelijk in vrijheid ie ven. Daarmee wordt voor de handelingen van de mens zijn systeem van waarden van beslissende betekenis. En hier ligt dan ook de mogelijkheid dat de mens zich zelf misloopt. Het boek bevat op elke blad zijde gezichtspunten en gedachten die het overwegen waard zijn. We treffen er bijvoorbeeld een hoofd stuk over de drie geneeswijzen aan, waar uit we graag iets willen citeren. De schrij ver wijst hier o.a. op een oude ervaring die de moderne mens meestal vergeet, dat in de ziekte vaak problemen worden opge lost, dat een zogenaamde wedergeboorte beleefd wordt. Dit strookt allerminst met onze moderne kennis, die ziekte door uit wendige schadelijke prikkels laat aanrich ten en ons overvallen. Voor deze ziekte is een geneesmiddel of operatie de oplos sing. Dit is de meest gebruikte opvatting, die berust op een pragmatische natuurwe tenschappelijke visie. De mens vertrouwt zich aan zijn dokter toe als zijn auto, een relatie arts-patiënt is eigenlijk niet nodig. Daarnaast kennen we dus de magische ge nezing. berustend op de autoritaire per soonlijkheid van de arts of de genezer, (kwakzalver bijvoorbeeld), van wie een suggestieve invloed uitgaat en die over tuigd is van zijn eigen kunnen. Tenslotte is er de psychotherapie, waarbij van de patiënt een actieve houding wordt ge vraagd. Alles is gericht op partnerschap. ELK TIJDPERK heeft de geneeskunde die bij hem past. De technisch en magisch ingestelde mens heeft dan ook een tech- nisch-magische geneeskunde. Thans groeit de afwijzing van het autoritaire en neemt de betekenis van de psychotherapie steeds meer toe. De schrijver merkt op, dat de nieuwe geneeskunde een grote fout maakt, door uit te gaan van een verkeerd beeld van de mens. De hedendaagse geneeskun de beschouwt de mens enerzijds als een hoger zoogdier, anderzijds als de heerser van de wereld, die naar eigen goeddunken en tot eigen nut aan zijn leven vorm kan geven. Op deze wijze werd zijn hoogste doel de strijd tegen de dood, met de in zichten. bij de bestudering van de hogere zoogdieren gewonnen, als grondslag. De betekenis van de dood voor het leven ging verloren; er ontwikkelde zich geen relatie tot de dood. De doelstelling van de ge neeskunde bleek te liggen in het onsterfe lijk maken van de mens. ONDERTUSSEN zijn de winsten van deze natuurwetenschappelijke geneeskun de bij infectieziekten, beroepsziekten en beschadigingen enorm. Het is begrijpelijk dat men meent met deze methodiek alles op te kunnen lossen. Het blijkt echter dat het gevaar dreigt dat men de mens \yel gezond maakt maar geen heil brengt. Een patiënte zei eens; „Iedereen wil mij be handelen, maar niemand kan mij helpen"; en een ander: „Men verhindert ons te sterven, maar men helpt ons niet te le ven". De conclusie is steeds meer dat de natuurwegenschappelijke basis te klein is en de psychologische opvattingen over de mens belangrijker worden. Ook de sociale verzekeringen, de waar dering van welvaart wordt door de schrij ver gecritiseerd vanuit het standpunt dat men uitgaat van een verkeerd mensbeeld, van een verkeerde vorm van humaniteit. Dit leidt de schrijver tot zeer boeiende beschouwingen over de waarde van de in nood gelegen uitdaging en de betekenis van de juiste doelstellingen in de pedago giek. Op de vraag „wat is geluk" ant woordt de schrijver „het zich in harmonie bevinden met het levensgebeuren en het leven in zichzelf en anderen stimuleren". Het is een buitengewoon stimulerend en gelukkig-makend boek. MEDISCHE GEZINSENCYCLOPEDIE Sesam (uitgave Bosch en Keuning). Hoofd redactie A. C. van Swol, nr. I en II (in houdende de letters A tot Dys). DEZE ENCYCLOPEDIE is een bewer king van de Duitse „Gesundheits Brock- haus". De beide deeltjes zijn het begin van een reeks van tien, waarin alfabetisch het gehele medische terrein wordt bewan deld. Over het algemeen zijn de artikel tjes voortreffelijk. Op plz. 203 vindt men in deel II een merkwaardige onachtzaam heid in de eerste kolom: „een krantepa gina die hele pagina's beslaan". Dit staat onder het trefwoord „Civilisatie", dat men niet zou verwachten in een medische ge zinsencyclopedie maar dat er toch terecht in staat wanneer men het leest in samen hang met het volgende trefwoord „Civili- satieziekten". Het is een goed samenvat tend en zelfs niet al te romantische be schouwing. Men vindt verder de namen en jaartallen van belangrijke geneeskundigen en onderzoekers. Tenslotte treft men be schrijvingen en vaak afbeeldingen van al lerlei planten die een geneeskrachtige of medische betekenis hebben. Het is een voortreffelijk verzamelwerk, waarin men ook psychologische begrippen en eenvoudi ge beschrijvingen aantreft over angst, dwang, autogene training en droom. We kunnen deze encyclopedie, waarin men ge boeid blijft lezen en kijken, van harte aan bevelen. „MEDISCHE RAAD", 1/„Constipatie" door dr. Farrar 2/ „Bloeddruk" door dr. Brams, 3/„Rheuma" door dr. Crain en 4/ „Allergie" door dr. S. Feinberg uitg Erven Tijl en Breughel te Zwolle). ONDER DE verzameltitel „Medische Raad" verschenen deze boekjes over me dische onderwerpen. Zij maken enkele alge mene opmerkingen Over medische voor lichting noodzakelijk. Het is tegenwoordig meer gewoon dan vroeger, dat de arts en patiënt samenwerken in de bestrijding van de ziekte. Goede medische voorlichting be hoort te voldoen aan de volgende eisen: de ziekte en de te nemen maatregelen moe ten bevattelijk en „up to date" behandeld worden door terzake kundigen; en experi mentele nog in onderzoek zijnde methoden behoren niet gepubliceerd te worden: een fout waaraan de tegenwoordige op dit gebied veelal volkomen ondeskundige dag bladberichtgeving zich nogal eens schuldig maakte en maakt. Hieruit komen allerlei valse verwachtingen bij de patiënt voort en wordt vaak juist de zo belangrijk geachte goede verstandhouding arts-patiënt ernstig geschaad. Aan deze genoemde eisen vol doen de vier hier nader te bespreken deel tjes. Dr. Farrar wijst in „Constipatie" op het feit dat stoornissen in de darmfunctie vaak een uiting zijn van een ziekte en be handeling eisen door een arts. Het onge breideld slikken van laxeermiddelen en ook zuurbestrijdende middelen wordt ge laakt. Belangrijk is de juiste voeding en het kweken van goede gewoonten, waar bij het gunnen van tijd door allerlei re denen vaak verzuimd wel het voor naamste is. In „Bloeddruk" van Brams treffen we een volledige beschrijving aan van de werking van het bloeddruk-meten en wordt bij de vermelding van de oor zaken ook veel aandacht besteed aan de emotionele basis van de hoge bloeddruk, met name „het-rusteloos-jachten". Belang rijk is ook dat de schrijver de onnodige angst voor de hoogte van het getal be strijdt. Gewichtstabellen en eenvoudige vermageringsdiëten besluiten het boek. DR. CRAIN behandelt in „Rheuma" op volledige wijze deze qhronische ziekte en ook hier treft men een hoofdstuk over de psychische oorzaken en gevolgen. Een merkwaardige verschrijving is „Baillou" voor de Franse arts Bouilliaud, die het eerst deze ziekte uitvoerig beschreef. Dr. Samuel Feinberg schreef het interessan te deeltje over Allergie. Allergisch reage ren is zeer sterk of ongewoon reageren met huiduitslag of benauwdheid op bepaalde stoffen. Vaak wordt een wijze van reage ren allergisch genoemd die het niet is en even vaak zal men juist aan allergie denken bij verschijnselen die daarin hun verklaring vinden. Een zeer aardig boekje over een gebied waarin de laatste jaren vele nieuwe ontdekkingen gedaan zijn. De uitvoering van de boekjes is matig. „DE HORMONENdoor prof. dr. M Tausk (uitgave Bijleveld, Utrecht), vierde druk bewerkt door dr. A. J. Boerman. VOOR EEN IEDER heeft het woord hormoon iets fascinerend. Men vermoedt er een wereld van wondere werkingen bij. De ontwikkeling van de kennis over de hormonen wordt in het boek verwerkt bij de bespreking van de klieren met inwendi ge secretie, zoals schildklier, bijschildklier, eilandjes van Langerhans, bijnieren, ge- slachtsklieren en tenslotte de wonderlijke dirigent van het hormonenorkest, de hy- pophyse, die op zijn beurt weer afhanke lijk blijkt van de hypothalamuscellen. Uitgaande van de ervaringen die men had bij het castreren van runderen, het kapoeneren van de haan, groeide lang zaamaan het inzicht in de machtige wer king van de kleine hoeveelheid chemische stoffen, gemaakt door de weggenomen klie ren. Het was Berthold. die in 1849 bij en kele hanen de weggènomen teelballen in de buikholte tussen de darmen liet liggen. De hanen, die kapoenen moesten worden, bleven hanen, hielden hun karakteristieke hanenkam. Hiermee was angetoond dat de klierert via de bloedvaten hun produk- ten afgaven. BROWN-SEQUARD. een Parijs' gyne- coloog, spoot zichzelf, toen hij 72 jaar was, een extract van een teelbal in. Hij was de eerste die zich hormonen inspoot, alhoe wel nu betwijfeld wordt, of de werkingen die hij waarnam aan de zeer geringe hoe veelheid hormonen te danken was. In ieder geval was dit de pioniersdaad in een ge bied waarin speciaal gedurende de laatste dertig jaar grote ontdekkingen gedaan wer den. In dit boek kan men op zeer duidelijke wijze kennis maken met alle werkingen van de hormonen en de onderzoekingen en waarnemingen, die langzaamaan leiden tot een completering van de legpuzzel uit al lerlei fragmenten. We maken kennis met de werkingen van de hormonen op bij nier. merg en bijniersohors waarvan voor al één, het cortison, beroemd geworden is. Het boek is geïllustreerd met platen van de histologie der klieren en met af beeldingen van de belangrijkste onderzoe kers. Het is goed geschreven en keurig uitgevoerd en richt zich tot leken alsook tot reeds geïnformeerden. HUWELIJKSMOEILIJKHEDEN door dr. Paul Popevoe en dr. Disney, met een inleiding van dr. Musaph. (Uitgave Bigot en Van Rossum). ZOALS BEKEND is de echtscheiding in Amerika nog meer dan in Europa aan de orde van de dag. Populaire weekbladen zoals Life en Ladies Home Journal wij den regelmatig artikelen aan huwelijks moeilijkheden waarin gezocht wordt naar een oplossing voor de problemen. Uit de door hen in Ladies Home Journal geschre ven artikelen verzamelde dr. Popenoe en dr. Disney er twintig, gegroepeerd onder vier hoofdstukken: „De driehoek", „De verhouding tot de schoonfamilie", „Emo tioneel volwassen worden" en „Het suc cesvolle huwelijk." De man en vrouw die in huwelijksmoeilijkheden geraakt zijn, vertellen hun levensgeschiedenis en hun visie op de ander. Daarna zien wij de her stelpogingen en de hulp van de behande lende psychiater. De bedoeling van de re portage is om met het bekende „wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht" de lezer te helpen eigen problemen beter te zien en eventueel te corrigeren. DR. MUSAPH, leider aan een Amster dams huwelijksbureau, schreef een voor treffelijke inleiding waarin hij betoogt dat de Amerikaanse voorbeelden zoveel alge meen-menselijke problematiek inhouden dat ze bruikbaar zijn voor Nederlandse belangstellenden. Verder wijst hij op de mogelijkheden van hulp zoals die geboden worden door de huwelijksbureaus, waar moeilijkheden het huwelijk betreffende speciaie aandacht krijgen. Hij bespreekt welke moeilijkheden tot het inroepen van deze hulp moeten leiden. Hij somt de or ganisaties op die zich hiermee bezighouden. Het valt op dat speciaal twee groepen van de bevolking, namelijk de ongeschool de arbeiders en de kleinere klasse van de gegoede middenstand, nog veel te weinig gebruik maken van deze mogelijkheid. Het gebrek aan voldoende psychiatrisch geschoolde sociale werksters is vaak de oorzaak van het onvermogen van huwe lijksbureau om te voldoen aan de behoef te. Over de kosten van het consult merkt dr. Musaph op: „Men waardeert een ad vies hoger indien men er een offer voor moet brengen" (een bekend psychiatrisch standpuntUit de vele moeilijkheden kiest dr. Musaph ter bespreking die spe ciale situatie waarin het huwelijk in stand gehouden wordt door 't wonderlijke bind middel dat gevormd wordt door het ge noegen dat men erin vindt elkaar het le ven zuur te maken. Men noemt dit in vak termen het „sadomasochistisch kwelspel." Schrijver legt verband tussen dit kwelspel en het gedragspatroon tijdens de zinde- lijkheidsdressuur van het kind. Partner keuze vindt zodanig plaats dat „kwaad-lo zen" een grote psychische bevrediging geeft. DE FREQUENTIE van het overspel overtreft de voorstelling die men daarom trent heeft. Het is misschen goed de woor den van de schrijver te herhalen dat de betrokkenen meestal fatsoenlijke en rede- ke mensen zijn die allen slachtoffers zijn van bepaalde psychische groeiprocessen die aanleiding hebben gegeven tot over spel. Dat sexuele moeilijkheden veel min der de oorzaak van het overspel zijn dan over het algemeen gedacht wordt, is een verrassing. Het lijkt ons zeer nuttig dat al len, die met huwelijksmoeilijkheden te maken hebben, maar misschien meer nog allen die te maken hebben met de vorming tot huwelijkskeuze van jongeren, kennis nemen van de inhoud van dit boek. Op die manier zou misschien nóg vruchtbaar der preventief gewerkt kunnen worden. „GEZONDHEIDSBREVIER voor jonge meisjes spreekuur voor de spiegel" door dr. S. Sander (uitgave Lannoo, Tieltl Den Haag). EEN AARDIG, uit het Duits vertaald boekje met de bekende vertrouwelijke dok- terstoon uit de damesweekbladen. De li chaamsverzorging wordt van haar tot teen besproken. Speciaal voor jonge, 12 tot 16- jarige meisjes. Na behandeling van de li chamelijke aspecten wordt nog een „uit stapje" naar textielland gemaakt en „tips" voor de woning gegeven en tenslotte nog gesproken over het gebruik van sigaretten en alcohol. De lucht behoort droog en stof vrij te zijn. beweert de schrijver, de bak ken boven de radiatoren van de centrale verwarming kunnen weg. Hij stelt voor om meerdere malen daags de verwarming af te stoffen. Geen praktisch advies, lijkt ons. In een eenvoudig voorlichtingspraatje vin den we de opmerking dat sommige dokto ren tegen inwendig maandverband zijn. om zakelijke reden. Wat de schrijver hiermee bedoelt is niet geheel duidelijk. In Neder land heerst bi) de artsen de overtuiging dat dit verband irriteert en dus gewoon schadelijk is omdat het aanleiding kan ge ven tot ontstekingen. Behoudens deze klei ne onvolmaaktheden een bruikbaar boekje dat goed uitgevoerd en geïllustreerd werd. DE MENING VAN DE psycholoog door dr. J. P. de Geer (uitgave De Toorts, Haar lem). EEN VOORTREFFELIJK, helder ge schreven, maar door zijn materie niet ge makkelijk boek. Het is een poging om de leek die meer dan incidenteel in contact komt met een psycholoog enig idee te ge ven van de moeilijkheden en mogelijkhe den van de psychologische aanpak. Voort durend is het kernpunt van het exposé het vinden van de juiste vraag waarop door een psycholoog antwoord kan worden ge geven. De psycholoog is voor sommige mensen griezelig, een doorgronder van hun wezen, een ziener van mogelijkheden; voor anderen een zwetser die waardeloze adviezen levert. Voor een betere waarde ring van de functie van de psycholoog lijkt ons dit boek ideaal. Het bevat na een beschouwing van de moeilijkheden in het onderwerp, de mens, die vele haken en ogen die aan het gebruik van de taal ge bonden zijn. Eén van de onderscheidingen tussen een leek en een professioneel ge traind psycholoog is de onbevangenheid van de eerste bij zijn oordeelsvorming en het wantrouwen van de psycholoog voort komend uit zijn kennis van vele moeilijk heden: de oordeelsvorming heeft uiter mate behoedzaam plaats. HET WOORD psycholoog wordt veel te ruim gebruikt. Men kan van een schrijver en een koopman zeggen dat hij een goed psycholoog is. Dr. De Geer laat zien dat een psycholoog wat belangstelling en oor deelsvorming betreft hetzelfde doet als een leek, maar véél genuanceerder omdat hij door zijn training grotere kennis van mo gelijkheden en alternatieven heeft. De schrijver treft een vergelijking tussen de diagnostiek van ziektes door een leek en door een arts. Gespecialiseerde psychologi sche begrippen hebben door hun populari- satie hun begripsschernte verloren: woor den als intelligentie, introvert en extra vert, complex. Zeer instructief is de schrijver betreffende het geven van ad vies over school en beroep. Dit is niet al leen gebaseerd op de objectieve meting van de capaciteiten, maar houdt ook zeer sterk rekening met de individuele waar dering van de toekomstmogelijkheden, bij voorbeeld door ouders. Het is een uitste kend boek. DE ONTWIKKELING van de zuigeling door prof. De Haas, M. van Blankenstein en U. Welbergen (uitg. Contact). ONDER bovenstaande titel gaf de uit geverij Contact een kostelijk en toch niet kostbaar boekje uit dat naast foto's uit het eerste levensjaar schema's geeft waarin de ontwikkeling van de bewegingen van het kind van 0 tot 1 jaar is vastgelegd. Het zal de ouders met nog meer vreugde en aandacht naar hun baby doen kijken Schema's die op het eerste gezicht mis schien wat vreemd aandoen ook al door de leesrichting van onder naar boven analyseren de foto's welke men met ge noegen bekijkt Na een overzicht van lig gen, zitten en staan volgt een aparte reeks over de ontwikkeling van oog- en handbe wegingen. Een buitengewoon aardig boek je dat alle jonge ouders en andere belang stellenden kan worden aanbevolen. Prinses Beatrix heeft zaterdag een be zoek gebracht aan het dorp Rai, onge veer 60 kilometer van New Delhi, waar zij zich op de hoogte stelde van de voort gang der ontwikkelingsplannen, die daar vanwege de Indische regering worden uit gevoerd. Men gaf haar een uiteenzetting over het in India gebruikelijke systeem van „vijf wijze mannen" die de enige autoriteit in een dorp plegen te vormen en die zowel bestuurs- als rechtspraak bevoegdheden bezitten. De dorpelingen hingen de prinses zoveel goudbloemsiin- gers om dat tenslotte een van dé leden van haar gevolg eerst een aantal slin gers moest wegnemen om nog meer be wonderaars de gelegenheid tot dit hulde betoon te verschaffen. De prinses luister de met aandacht naar muziek die door zes dorpelingen ten gehore werd gebracht. Deze mensen speelden met zoveel en thousiasme dat men hen tenslotte beve len moest er mede op te houden. Na haar terugkeer in New Delhi was de prinses eregaste aan een lunch, die premier Nehroe haar aanbood. Zondag middag werd prinses Beatrix ontvangen door de Indische president Radhakrisjnan in het presidentiële paleis, vroeger het paleis van de voormalige vice-koning van India. Later voegde zich premier Neh roe van India zich bij de president en prinses Beatrix aan een lunch. Hedenmorgen omstreeks negen uur, reed in de Velser tunnel een militaire co lonne richting Beverwijk waarachter zich een met vijf ton stenen beladen vrachtauto bevond, waarvan de bestuur der zich naar behoren bij de snelheid had aangepast. Dit was echter niet het geval met een achterop komende truck met op legger. De bestuurder hiervan schatte waarschijnlijk de afstand verkeerd, zodat hij de voor hem rijdende vrachtauto raak te. Deze schoot naar links en hoewel de bestuurder met grote tegenwoordigheid van geest het stuur nog zoveel mogelijk omgooide, kon hij toch niet verhinderen, dat de wagen met de linkertunneimuur in aanraking kwam. Ten gevolge van deze aanrijding, ontstond grote materiële scha de. Beide vrachtauto's moesten de tunnel worden uitgesleept en ook de muur werd beschadigd. Hierdoor was de oostzijde van de tunnel gedurende een uur voor het ver keer afgesloten. „Het wordt tijd dat Nederland aan dacht gaat besteden aan liet gevaar van de toenemende communistische dreiging in Suriname. Het communisme is een internationale kwestie en internationale zaken dienen in koninkrijksverband te worden geregeld. Maar ik heb de indruk dat Nederland meer is geïnteresseerd in bijvoorbeeld de E.E.G. dan in Suri name". Deze ietwat bittere woorden sprak de heer J. Pengel, de energieke voorzitter van de Nationale Partij Suriname, toen hij op Schiphol arriveerde voor een „parti culier bezoek" van tien dagen aan ons land. Hij hoopt hier te 'spreken met „zijn vrienden in de regering en in de beide ka mers". De heer Pengel, die via New York was gereisd, zei daar een persconferentie te hebben gehouden voor de vertegenwoordi gers van de grootste Amerikaanse bladen, die grote belangstelling hadden voor de houding van Suriname tegenover de ont wikkeling rond Cuba. De heer Pengel had hun gezegd dat hij zich zorgen maakte over het gevaar van de communistische invloed. Op Schiphol zette hij uiteen dat Suriname aan de ene zijde wordt begrensd door Brits Guyana, welks premier niet verheelt met het communisme te sympathiseren, en aan de andere kant door Frans Guyana waar de communistische invloed is ver sterkt door de Algerijnse rebellen die zich daar hebben gevestigd. De heer Pengel noemde als voorbeeld uit Suriname zelf een staking die onlangs plotseling onder arbeiders, die aan een stuwmuur werken, is uitgebroken. De sta king zou in de hand zijn gewerkt door de nationale arbeidersbeweging, die er vol gens hem extreem-linkse sympathieën op na houdt. Voorts wees hij op de activitei ten van radio-Avros in Suriname. „Radio Avros misbruikt de zendvergunning door communistische propaganda te bedrijven en lieden als Fidel Castro te verheerlij ken". De heer D. G. A. Findlay, leider van de zg. „buitenparlementaire oppositie van Su riname" heeft gezegd, dat de heer Pengel over de „rug van het communisme" heen probeert de publieke opinie in de Ver enigde Staten en Nederland te beïnvloe den. „Deze campagne van de heer Pengel is een gewone verkiezingsstunt, waarmee hij zich belachelijk heeft gemaakt", zei de heer Findlay. SIMON DE WIT'S SUPERMARKT SIMON DE WIT VERKOOPSTERS (17 tot 22 jaar) LEERLING-BEDIENDE 04 tot 17 jaar) Enige ervaring strekt tot aanbeveling doch wordt niet ver langd, wij leiden zelf op. Voor deze functie is enige ervaring in de verkoop van banket gewenst. Voor deze functie is enige ervaring in de verkoop van Groente en Fruit gewenst. ERVAREN SLAGERS (22 tot 25 jaar). Bij gebleken geschiktheid bestaat de mogelijkheid om te worden opgeleid tot chef van een afdeling vers vlees. Voor het verpakken van vleeswaren gedurende enige hele of halve dagen per week. Enige ervaring strekt tot aanbeveling, doch wordt niet ver langd, wij leiden zelf op. EEN BEZORGER (1S tot 25 jaar) De aanstelling geschiedt volgens zeer gunstige arbeidsvoor waarden. Persoonlijk aanmelden op dinsdag 6 november 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 8 uur in Café-Restaurant Belle Vue, Breestraat te Beverwijk. Eventuele schriftelijke sollicitaties te richten aan SIMON DE WIT N.V., Afd. Personeelszaken Postbus 2 te Zaandam,

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4