Zonder as-afzetting,mijnheer! m MULTIGRADE de eerste motorolie die geen as-afzetting veroorzaakt in de TANTE PATENT PANDA EN DE MEESTERSECRETAMIS a door Grete Dölker-Rehder (Vertaald uit het Deens) Amerikaanse serie hoge kernproeven ten einde Oosteuropese leiders bezoeken Kroesjtsjev Amerikaanse knippermaan werkt uitstekend Ons vervoigverhaai m WiËÈÊim mm méM n- Sfllimtcn! schone, jonge motor! MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 '9 piiiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SP 4 - s 1 76) WM0WmM 8MÜ (mïfl 1 WÊMËmÊ maximum vermogen! blijvend laag benzine-verbruïk! SHELL SHELL leidt de smeertechniek! Gissingen naar onderwerp van de gesprekken -,:'v EIKE AGENA I 5 Eike was wel een beetje ont- 3 steld door al die liefdesgeschiedenis- 3 sen, maar Aldje.zei: „Och wat, zo erg H was het toch niet. Eigenlijk was het H de schuld van mijn ouders, die waren 3 zo streng voor me, dat ik steeds maar 3 weg wilde. Mijn vader, Per Niggles, j§ heeft me het huis uit geranseld. Toen 3 ben ik naar onze buurman de schip- 3 per Lobsien, gegaan. Ik huilde hem 3 wat voor, hij troostte me en zei, dat hij met me zou trouwen zodra ik de H leeftijd had. Eigenlijk was hij nog 3 heel jong, maar hij was toch al twee- 3 maal zo oud als ik, en wilde hem H niet. Neen, ik droomde van de een 3 of andere voorname heer. Ik wilde 3 een rijke vrouw en een grote dame worden. Daarom ging ik als kamer- 3 meisje in een van de grote hotels 3 van Norderland werken. Toen leerde H ik ook al gauw zo'n rijke, voorname 3 heer kennen, die beslist met me trou- 3 wen wilde. Ik geloofde alles wat hij 5 zei en vertrouwde hem. Maar toen hij merkte, dat ik een kind kreeg, verdween hij, en ik wist niet eens 3 waar hij woonde. Toen bleef me niets anders over, 3 dan weer naar schipper Lobsien te H gaan en bij hem te blijven, want 3 naar mijn ouders durfde ik niet 3 wacht eens even, ja, Gyde, Piet en Birta, ja, drie. Sunk was er toen al. 3 Toen, wat gebeurde er toen ook weer? 3 O ja, wat ik toen deed, was niet 3 goed. Ik liep namelijk weg. Ik kon 3 opeens die eeuwige visstank en dat 3 armoedige gedoe bij ons niet meer H uithouden. Hij wilde nog steeds met me trouwen, en ik kon er maar niet 3 toe besluiten. Nu was mijn vader 3 gestorven, en ik dacht dat mijn moe- H der nu wel een tijdje voor de schip- 3 per en de vier kinderen kon zor- 3 gen. Ik ging weer naar Norderland. 3 Ik dacht nog altijd dat ik daar wel H een deftig heer zou vinden om mee 3 te trouwen en dat ik een grote da- H me zou worden. Ik was nog steeds 3 heel mooi, zoals ze me zeiden, en 3 ik was nu immers niet meer zo jong s en wilde niet meer zo dom zijn als 3 de eerste keer. Och, Eike, hoe dom denk je, dat ik deze keer was? Ik 3 raakte aan dokter Teyson!" g ,.De dronken dokter"? 3 „Ja, helaas, de dronken dokter! En 3 daar kwam nog bij dat ik een twee- g ling van hem kreeg! Elsbe en Antje. s Ik kan je wel vertellen dat ik toen ge il noeg had van de mannen. Ik wilde g niets meer met hen te maken hebben. Ik wilde ook niet naar schipper Lob- sien terug, die werd door mijn moe- der behoorlijk verzorgd. Ik ging in 3 Niggels hut, die leeg stond, wonen, en 3 daar bleef ik. ook. Bij de boeren in 3 Nönnkegeest vond ik werk en zo ver- Ij diende ik eerlijk mijn brood. Schip- Hl per Lobsien zorgde ook nog voor ons, 3 hij was heel lief voor me, maar trou- g wén wilde ik nu eenmaal niet met 3 hem. Ik wachtte nog altijd op de gro- 3 te, voorname mijnheer. Jarenlang g leefde ik zo, heel fatsoenlijk en ver- 3 standig, en ik kreeg in die tijd nog maar één kind, een kleine, roodhari- 3 ge Hannis." g „Wat Haulsen?" 3 „Ja, een kleine Hannis. Van Haul- s sen heb ik toch niets gezegd." g „Weet Moy het?" 3 „Ik geloof wel dat ze het weet. 3 Maar ze deed altijd alsof ze van niets 1 wist. Toen ze indertijd hun jongen 3 verloren, dacht ik, nu komen ze mis- schien de mijne wel halen. Dat zou 1 toch wel goed geweest zijn, vooral voor mijn jongen, op die grote mooie boerderij, maar ze deden allebei net alsof ze van niets wisten. Ik vond het ook niet zo belangrijk, want intussen was die zeerover gekomen." 1 „Wie? Askel Taden?" 1 „Ja, Askel Taden. Maar niemand wist, dat hij smokkelaar en zeerover was, hij had het alleen maar aan mij verteld. Hij kwam van Woldemar-At- terdags-Land en leefde als vluchteling op het Zouteiland. Hij deed alsof hij gewoon visser was, net als de ande ren. Ik nam hem bij me in de hut en we trouwden. Ja. zie je, met die man ben ik direct getrouwd, hoewel ik me toch wel iets anders had voorgesteld. Maar, wat niemand wist, hij was toch rijk, want in een van de koningsgra ven op de Fenner heide had hij zijn schat verborgen. Ik zal je de gouden ringen en de zilveren kettingen, die hij me gaf, wel eens laten zien. Maar daarom trouwde ik niet met hem. Neen.hoewel hij wel geen deftig heer was, hij was in elk geval een kerel! Het hele dorp stak hij in zijn zak en iedereen was ook bang voor hem. Tien jaar lang hebben we heel ge lukkig geleefd. Zes kinderen kregen we nog de jongste, het dertiende, was Tyge, dat weet je wel. Maar Ty- ge was nog klein toen ze Askel, zijn vader, plotseling kwamen ophalen, naar Duitsland brachten en ophin gen Waarom schrik je zo? Dat weet je toch Eike was opgestaan. Ze keek Aldje ontsteld aan. „Pas na tien jaar"? vroeg ze hij gend. „Heeft hij in die tijd niets erg meer gedaan?" „Jawel", zei Aldje, „dat heeft hij zeker. Maar ik wist het niet. Als hij wekenlang weg was, net als de an dere vissers, dacht ik dat hij op de visvangst was. Maar hij was dan op de zeeroverij en kocht, voor hij thuis kwam. de vis ergens op de markt". „O juist, ja, ja", zei Eike peinzend, ging weer zitten en keek strak voor zich uit. Aldje vroeg: „Wat is er met je"? Toen sloeg Eike Taden langzaam haar ogen weer op en vroeg: „Denk je niet, dat Tyge ook zeerover is"? Maar Aldje Taden scheen heel ver baasd te zijn over die vraag. Aan die mogelijkheid had ze nog nooit ge dacht. Ze lachte alleen maar en zei: „Och kom, hoe kom je erbij? Dat bestaat nu toch niet meer"? Maar Eike kromp ineen en het was alsof ze innerlijk bevroor. Ze zei geen woord meer, hoezeer Aldje er ook op aandrong. Zomers en winters vergingen, de dagen en nachten volgden elkaar op als de golven van de zee, maar aan de witte Knee bleef alles hetzelfde. Tot op een dag een van de gasten van Norderland zich opmaakte, om te voet door de duinen, over de heide en tenslotte langs het wilde, verlaten westelijke strand naar de witte Knee te gaan. Het was Jurian. Hij was hierheen gegaan, niet om Eike te be zoeken, maar in de hoop, haar toeval lig te ontmoeten. Langzaam, maar met zekere tred, liep hij de eindeloos lange weg, tot hij bij het pad kwam, dat naar het huis leidde. Hier bieef hij staan, en hij kon er niet toe be sluiten, het pad op te gaan. Zou de man die indertijd, terwijl hij speelde, een laars door het raam geworpen had, hem nu niet zelf de deur uit gooien? Neen, daar liet hij het nu lie ver niet op aankomen. Beter was het, te wachten of ze misschien toch toe- valiig langs zou komen, zij, of, beter nog Tönis, zijn zoon! Maar geen spoor var leven was te bespeuren. Langzaam liep hij terug naar de uiterste rand van het strand, ging in het witte zand zitten en staar de naar de bruisende golven voor hem. Eindeloos lang zat hij daar, naar het hem scheen, maar niemand kwam, niemand. Tenslotte stond hij =g op en ging weg, gebogen als een oude g man. Toen hij een goed uur later over de heide liep, bleef hij plotseling staan. In de verte zag hij de vage omtrekken van de hunebedden. Dik wijls al had hij van de koningsgraven van het Zouteiland gehoord en Eike had hem er heel wat sagen over ver teld. Nu zag hij ze voor de eerste maal, ver, en toch te dichtbij om er zonder meer aan voorbij te gaan. Zonder er verder over na te denken maakte hij de kleine omweg, die langs de hunebedden liep. Toen hij bij het eerste graf kwam, bukte hij zich en keek naar binnen, maar kon niets ontdekken dan enkele reusach tige steenblokken. „Nu zou ik mijn viool bij me moeten hebben", dacht hij. „Hier zou ik moeten spelen! Maar hier speelt alleen maar de wind". Zijn fijne gehoor hoorde het zachte zingen van de wind, dat van ver scheen te komen. (Wordt vervolgd) 3 iiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiii!iiii[iiii!nHiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiii(m Advertentie W' */}Ys- SHELL 1 TT^dtu bovendien: De» „mek. bij sttenge ko»* direct na WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft bekendgemaakt dat de hui dige Amerikaanse reeks kernwapenproe ven boven de Stille Oceaan is afgesloten. De ondergrondse proeven in Nevada wor den voortgezet. Kennedy sprak de hoop uit, dat in de komende maanden een verdrag kan worden gesloten waarbij kernwapen proeven worden verboden. Zondag hebben de V.S. hun serie proef explosies op grote hoogte afgesloten met een ontploffing boven het eiland Johnston op ca. 40 km hoogte. Een Nike-Hercules- raket schoot de bom één minuut voor de ontploffing omhoog. De explosie had een kracht van minder dan 20.000 ton t.n.t. Van de negen proeven op grote hoogte zijn er vijf gelukt. De Sovjet-Unie heeft zaterdag bij het proefgebied bij Nova Zembla een kernbom van ca. 4 megaton tot ontploffing gebracht. Zondag werd boven centraal-Azië een kern explosie van middelgrote kracht geregis treerd. MOSKOU (Reuter/AP) - De Poolse com munistische leider Gomoelka is zaterdag per vliegtuig in Moskou aangekomen en na een onderhoud met premier Kroesjtsjev weer vertrokken. Hij is de vijfde Oosteuro pese communistische leider die een bezoek aan de Russische hoofdstad brengt sinds het begin van de crisis om Cuba. De Bul gaarse partijleider Todor Zjivkov, die vrij dag aankwam, vertrok zaterdag weer. An dere communistische leiders die onlangs met premier Kroesjtsjev hebben gespro ken, zijn de Roemeen Georgioe-Dej, presi dent Novotny van Tsjechoslowakije en pre sident en partijleider Uubricht van Oost- Duitsland die donderdag in Moskou aan kwam en vandaag naar Oost-Berlijn is te ruggekeerd. Westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat het overleg waarschijnlijk voorname lijk over Cuba gaat. Als mogelijke andere onderwerpen wer den opgegeven: de economische moeilijk heden in het Russische blok, de betrek kingen tussen Rusland en China in het geschil tussen India en China en de Rus sische plannen voor een drastische her ziening van het economisch beleid, die vermoedelijk later dteze maand zullen worden afgekondigd. Vandaag is in Sofia het achtste con gres van de Bulgaarse communistische partij begonnen. Men verwacht dat de liquidatie van de persoonsverheerlijking en het ontwerp van een nieuw veelom vattend twintigjarenplan de voornaamste onderwerpen van bespreking zullen vor men. Het congres wordt ook bijgewoond door een Chinese delegatie, die zich op vallend afzijdig houdt van de Russische afvaardiging. Efebe van Selinunte. Voor de terug brenging van het 2500 jaar oude Griekse beeld dat afgelopen week uit het stadhuis van Castelvetrano op Sicilië werd ont vreemd, is een beloning van twee miljoen lire uitgeloofd. Het beeld, voorstellend een bronzen jongelingenfiguur, is bekend als de Efebe van Selinunte. CAPE CANAVERAL (Reuter/AP) De knippermaan ,„Anna", die jongstleden woensdag van Cape Canaveral werd ge lanceerd, doét het uitstekend. De knipper lichten van de Firefley (Vuurvlieg) satel liet, die gegevens moet verschaffen voor een nauwkeurige berekening van vorm en grootte van de aarde, zijn zondag voor de eerste maal ontstoken. Twee van de vier knipperlichten van de geodetische raket kregen bevel enkele malen snel achtereen te knipperen toen zij zich voor de oostkust van de Verenig de Staten bevond De vijf verwachte knip peringen werden met behulp van radiosig nalen waargenomen, omdat het onmogelijk was ze bij heldere dag te fotograferen. Na deze eerste proef zullen de xenon- gaslichten alleen des nachts ontstoken wor den zodat zij tegen een achtergrond van bekende sterren gefotografeerd kunnen worden. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 56. Toen Sesam door het badkamerraarh van ho tel de Gifzwam naar buiten sprong, kwam hij te recht tussen een groepje argeloze voorbijgangers. Ze stoven in alle richtingen en schreeuwden: Een leeuwHelp, moeder! een leeuw!" Ze wisten niet dat dit een volstrekt onschuldige en zachtmoe dige leeuw was, die geen vlieg kwaad zou doen om dat hij het moraal-hormoon had ingenomen Bedaard liep Sesam een zijstraatje in en verborg zich in een leegstaande autobus waar hij zich op een mol lige bank uitstrekte. Hij drooi de van lieve lamme tjes in de wei. Hij glimlachte teder in zijn slaap. Maar het merkwaardige was dat de lammetjes in zijn droom er zo lekker gingen uitzien. Vet en sap pig! Sesam besefte het zelf niet maar het mo raal-hormoon was BIJNA uitgewerkt COP KAetfN TOONDEP 11. Een beetje beverig ging de heer Golderop op zijn zetel zitten. „Juist, uw plaats is daar.en de mijne hier," sprak Joris en hij stapte nu zelf achter het gor dijn. De president vond dit vreemd. Maar hij kreeg geen gelegenheid om iets te zeggen, want daar schreden de knechts reeds binnen met kille blikken. „Wel Struif," zei de directeur met moeizame luchtigheid, „wat voert je hierheen? Is er iets aan de hand?" „Inderdaad mijn heer," zei Struif met geknepen stem. „Op dit moment in de heer Panda doende de gang te dweilen." „Je vergist je, Struif," zei de president. „Mijnheer Pan da staat hier achter „Sssst!" klonk het van achter het gordijn. De president zweeg verbouwereerd en de knechts keken hem verwonderd aan. Hij deed dan ook zonderling. Geheel opzij leunend scheen hij aandachtig te luisteren. „Wat?" mompelde hij, „Wat.Harder! O ja!" Toen vervolgde hij met stemverheffing: „Wel, mijnheer Panda had zin om te dweilen en hij moet. zijn..eh..zijn natuurlijke neigingen niet onderdruk ken." „Maar dat werk is geheel beneden zijn waardig heid," riep Struif. Weer leunde de president schuin opzij. „Wat?" sprak hij gedempt. „Paling? O..ma ling!" Daarop richtte hij zich fier op en hernam: „Ma ling aan jullie waardigheid!" De beide knechts zetten grote ogen op. y

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9