Vader en vijf kinderen in Boxtel door felle brand omgekomen Moeder en drie kinderen in veiligheid gebracht Faam-troef van de week HET WEER Melk wordt maandag een cent per liter duurder Brief van F. H. van der Putten aan minister Visser Groot vraagteken boven verkiezingen in de V.S. FfcAM Softenon-baby geboren in de familie van de dokter die in Luik terechtstaat Bouw van wandelpier en appartementenhotel samen voor ƒ18 miljoen Y.N. eist kernstop GEVOLG VAN E.E.G. Veehouders krijgen f 65 min, meer Uitkering ineens voor ambtenaren Haak debuteert in Nederlands voetbalteam tegen de Zwitsers Fiscale verrassing in Engeland Winst verwacht voor Republikeinen DAN BLIJF JE JONG m DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN-OMGEVING DRALON JUMPER ƒ13.95 x 'mjoreijou fiuij! FALCON REGENJASSEN Overwegend droog Volgend jaar in Zandvoort In de krant van heden: Interlandwedstrijd niét in Nederland, maar wél Zwitserland op de t.v. in KOSTUUMS Prijzen 98.00-/ 189.00 „Twist-kostuums" Prijzen 59.00, 79.00, ƒ89.00 Meel Nieuw-Guinea vaccineren? Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 3 'DINSDAG NOVEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In het ziekenhuis te Boxtel liggen de stoffelijke overschotten opgebaard van de negenendertigjarige Petrus Beekmans en vijf van zijn kinderen, Maria (zeven jaar), Adrianus (vijf jaar), Petra (vier jaar), Jozef (twee jaar) en Theodorus (een jaar). Zij zijn het slachtoffer ge worden van een brand, die vanmorgen heeft gewoed in de woning Parallel weg 67 te Boxtel. De moeder, de twee- endertigjarige Josephina Beekmans-der Kinderen en de drie andere kinderen, Marcel (drie maanden), Helma (negen jaar) en Gerard (tien jaar), zijn gered. Bij een moedige reddingspoging werd een buurman, de heer J. van Esch, zo zwaar gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Hoe de brand in het kleine woninkje in een rij arbeidershuisjes is ontstaan, is nog niet met zekerheid vastgesteld. Vermoed wordt, dat de moeder een wasketel de hele nacht op de kachel heeft laten staan, waardoor de ketel is drooggekookt. Het gloeiende metaal heeft mogelijk een vaat doek of iets dergelijks in brand gezet. Het vuur werd ontdekt door twee voor bijgangers. Dezen en een inmiddels ge wekte buurman deden wanhopige pogingen om in het huisje binnen te dringen en het gezin te alarmeren. De achterzijde van de woning stond toen echter al in lichter laaie. Het echtpaar Beekmans had het gevaar inmiddels bemerkt. De moeder vluchtte met haar jongste kind, de 3 maanden oude Marcel, de straat op. De negendertigjari- ge vader begaf zich in de brandende wo- met lange mouw alleen deze week Anegang - Haarlem - teL 10401 KNIP UIT Deze adver- tie heeft grote waarde voor de deelnemers aan de Faam skelter-prijsvraag. (Van onze correspondent) LUIK Vanochtend, bij het begin van le zitting van het hof in Luik. heeft de ïdvocaat van de huisarts meegedeeld dat Ie schoonzuster van de dokter gisteravond 'iet leven heeft geschonken aan een zoon- tje. Het kind is mismaakt. De handjes zijn misvormd. Volgens de behandelende ge- icesheer moeten de misvormingen worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de moeder in het begin van haar zwanger schap een der kalmeringsmiddelen waarin het thalidomide is verwerkt, heeft ge bruikt. De misvormingen, aldus de advocaat, een studievriend van de dokter, zijn ern stig, maar het zal mogelijk zijn operaties uit te voeren en het kind zal later op een of andere manier als volwaardig lid van de maatschappij kunnen leven. (Zie ook pagina 3). BARTEUORISSIR HAARLEM TEL 13439 lÉlDSESTRAAT (BI) KONINGSPtfclNi AMSTERDAM TEl. 221S<)A Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met enkele opklarin gen en overwegend droog. In het waddengebied aanvankelijk nog matige tot vrij krachtige ooste lijke wind, elders weinig wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weel-rapporten op pagina twee ping naar boven om vijf van zijn kinde ren, die op een zolder sliepen, naar be neden te halen. Hij keerde echter niet terug. De 30-ja rige heer J. van Eijndhoven slaagde er wel in via een raampje de opkamer binnen te dringen en de tienjarige Gerard en de negen-jarige Helma aan omstanders aan te reiken. Buurman Jan van Esch, die het huis was ingegaan om de heer Beekmans te helpen de vijf overgebleven kinderen van de zolder te halen, strompelde even la ter als een brandende fakkel naar buiten. Hij is overgebracht naar het Sint Elisa- bethziekenhuis te Tilburg. Niemand kon de zes op de zolder opgesloten mensen meer bereiken. De brandweer die inmiddels was gear riveerd, slaagde er in het vuur binnen korte tijd met groot materieel te bedwin gen. Ook de brandweer van Den Bosch, die door particulieren was gewaarschuwd, nam aan het blussjngswerk deel. Brandweerlieden slaagden er uiteindelijk in de zolder te bereiken. Op een enigs zins intact gebleven deel van de zolder ontdekten zij de verkoolde stoffelijke over schotten van de vader en van een der kindéren. Het zoeken naar de overige kin deren vergde nog enige tijd. Zij werden gevonden in de achterkamer tussen de resten van de ingestorte zoldervloer. De li chamen werden door de politie overge bracht naar het ziekenhuis. De recherche van de gemeentepolitie van Boxtel is in samenwerking met tech nische ambtenaren van de districtsrecher che van de rijkspolitie te Den Bosch be gonnen met een onderzoek naar de juiste oorzaak van de tragedie. Het huis van het gezin Beekmans zou binnenkort wor den afgebroken, daar het in een sanerings plan stond. De voor Zandvoort ontworpen pier, hier van zee uit gezien, zal ongeveer 570 me ter in zee steken. Het met. een koepel be kroonde eiland rechts is het zgn. hoofd eiland. Dat heeft een doorsnede van 60 meter. Me.n komt er eerst op een zonne- terras rondom een café dat plaats biedt aan 500 personen. Op de eerste étage komt een restaurant met een bar. Op de twee de .verdieping denken de ontwerpers zich een solarium met zeewaterzwembad, waar het, ongeacht het weer buiten, altijd zomer zal zijn. Onder het zonneterras ligt op zeeniveau een eiland, dat men „visserseiland'" heeft gedoopt. Op het linkse eiland komt het vermaakscentrum. Tussen deze twee gro te eilanden ligt recht voor het eind. van de hoofdpier het zgn. Schelpeneiland Waar tentoonstéllingen kunnen worden ge houden. Meer naar de kust is nog een aftakking van de pier gemaakt. Die leidt naar een eilandje, dat in de toekomst wel licht als eindpunt van een kabelbaan naar de wal zal gaan dienen. Bouwes' exploitatiemaatschappij N.V. en de Maatschappij tot Exploitatie van de Wandelpier te Zandvoort N.V. hebben bij zonderheden bekend gemaakt over de bouw van een nieuw hotel aan het einde van de Zeestraat in Zandvoort en over de stand van zaken met betrekking tot de wandelpier, die geprojecteerd is tegenover het einde van de Van Lennepweg. Beide objecten zijn groots van opzet en spreken tot de verbeelding. Met het grondwerk voor het nieuwe hotel, voornaamste deel van een imponerend gebouwencomplex dat het reeds jaren braakliggend terrein aan de Noordboulevard tussen het Schuitegat en de Zeestraat In beslag zal nemen, zal naar men hoopt in maart kunnen worden begonnen. Met de eigenlijke bouw, die naar geschat wordt ruim anderhalf jaar in beslag zal nemen, hoopt men dan fn rnei te kunnen starten. Toegezegd is, dat de rijksgoedkeuring dan zal zijn verleend. De kosten van het gehele project, bestaan de uit een hotel met een hoogte van 65 meter, een complex van ca. 280 flatwo ningen, een zwembad en een ondergrondse garage voor 300 auto's, worden geraamd op rond 6 miljoen. Ten aanzien van de geprojecteerde wan delpier kan worden meegedeeld, dat men verwacht met de bouw van dit project on geveer tezelfder tijd, waarschijnlijk in juni, te kunnen beginnen. De bouwkösten zullen tussen de 10 en 12 miljoen gulden bedragen. De thans bekend gemaakte bij zonderheden komen grotendeels overeen met de bijzonderheden, die tezamen met enkele tekeningen van de ontworpen pier in onze editie van 17 februari 1962 werden gepubliceerd. Meer nieuws over beide pro jecten vindt de lezer op pag. 6. Uitstel ondergrondse proeven afhankelijk van detectie NEW YORK (Reuter/AFP) De poli tieke commissie van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gevraagd om een overeenkomst tot verbod van alle kernproeven in de atmo sfeer, de ruimte en onder water vanaf ja nuari, gekoppeld aan een uitstel van de ondergrondse proeven. De resolutie werd aanvaard met 81 stemmen vóór, geen tegen en 25 onthou dingen. In de resolutie wordt ondanks Britse en Amerikaanse tegenstand, gevraagd om on middellijke stopzetting, van alle proeven. Op Brits-Amerikaans aandringen ging de commissie ermee akkoord, haar aanbeve ling voor een uitstel van de ondergrond se proeven afhankelijk te stellen van „vol doende garanties voor een doeltreffende op sporing en inspectie van seismische gege vens door een internationale wetenschap pelijke commissie". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praastoel 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Topsy 8 Luidsprekers 8 Dit nummei bestaat uit veertien paginas Met ingang van 12 november worden melk- en melkartikelen (pap, vla, e.d.) met één cent per liter verhoogd. In de tweede helft van het melkprijsjaar (no vember 1962-november 1963) wordt deze prijsverhoging neg gevolgd door een ver hoging van de prijs met een halve cent per liter. Dit is het gevolg van een ge heel nieuwe opzet van het garantiebeleid voor de landbouw in de melk- en zui velsector. De regering ging nu namelijk een richtprijs vaststellen voor alle melk inplaats van, zoals tot dusverre voor een beperkte hoeveelheid. Deze richtprijs voor alle door de melk veehouders geleverde melk bedraagt 27 per 100 kg met 3,7 percent vet en ligt f 1 per 100 kg hoger dan de gemiddel de opbrengstprijs van 26 per 1Ö0 kg, die de veehouder in de praktijk ontvangt onder de tot nü toe geldende regeling met een garantieprijs van 28.10 voor 5,1 miljard kg melk. De nieuwe opzet van het melkprijsbe- leid sluit aan bij de opzet, die de Euro pese Commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) in haar' óntwêrp-zuivelverórdening hééft voorge steld. Hoewel deze verordening nog on- De voetbal-interland NederlandZwit serland, die zondag 11 november in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, zal niet door de Nederlandse televisie worden uitgezonden. De KNVB is tot deze maatregel over gegaan omdat alle plaatsbewijzen nog niet waren verkocht. De wedstrijd zal wèl dooi de Zwitserse televisie worden uitgezonden. met garantie Keurkollektie, uitgezochte kostuums. Grootste maten-assortie. Voor de „Tieners" en de „Twenners" leuke KLOOSTERSTRAAT 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding De heer F. H. van der Putten heeft na overleg met zijn raadsman, mr. N. J. Geleijnse, de minister van Defensie, ir. Visser, de volgende brief doen toe komen: „Excellentie, bij de uitspraak van de Raad van Beroep, waarbij u opnieuw in het ongelijk werd gesteld, liet u ver klaren, dat u de uitspraak eerst zou be studeren. Ik herinner mij dat u in no vember 1961, na ontvangst van mijn memorandum, waar ik geheel achter blijf staan, na een studie van één week einde, mij op staande voet ontsloeg met gelijktijdige stopzetting van mijn salaris. Gevoegelijk meen ik dan ook nu, na bijna een week, te mogen aanne men, dat u de studie van de uitspraak hebt kunnen voltooien. Zodoende hebt u dus de vergelijking kunnen maken tussen uw actie tegen mij in november 1961 en de uitslag daarvan op 31 okto ber 1962. Dan moet. ik u er noodzake lijkerwijze aan herinneren, dat u in no vember 1961 méér deed dan mij simpel op staande voet ontslaan. U begeleidde persoonlijk dit ontslag met persconfe-, renties en deelde het rapport-Zaayer ter publikatie uit. Via radio en televisie deed u van mijn persoon vernietigen de commentaren verspreiden. U noemde mij een gevaar voor mijn. omgeving, kortom u ontsloeg mij niet alleen, maar u vernietigde ook nog mijn integriteit en berokkende mij en mijn gezin grote financiële en morele schade. Ik behoef niet veel verder te gaan. Dagbladen en film geven daar van een goede documentatie. U stelde mij publiekelijk voor als iemand, die doorlopend actie voerde tegen uw de partement van Defensie, een bewering, die u later voor de Raad van Beroep als onjuist moest terugtrekken. Ik vraag mij af of het voorgaande voldeed aan de bestaande normen van fatsoen. Doch ik vraag mij ook af, wat de eigenlij ke drijfveer van uw handelswijze was. U kende mij niet persoonlijk en u nam ook niet de moeite mij te horen. U werd dus kennelijk over mij slechts door derden voorgelicht. Thans is mijn ontslag definitief vernietigd als „in strijd met het beginsel van behoorlijk bestuur". Met een beroep op dit be ginsel van behoorlijk bestuur en de normen van fatsoen moet ik u, excel lentie, thans verzoeken de door u bij mijn ontslag verspreide smadelijke en beledigende commentaren omtrent mijn persoon openlijk terug te nemen, ik hoop dat u thans ruiterlijk kunt toege ven dat u onjuist werd voorgelicht. Met belangstelling afwachtend, teken ik met verschuldigde hoogachting: F. H. van der Putten." derwerp van behandeling uitmaakt in de raad van ministers der E.E.G., is inmid dels wel gebleken, dat er tegen de door de commissie ontworpen beleidsopzet in algemene zin geen overwegende bezwa ren der lid-staten bestaan. De richtprijs zal worden nagestreefd niet de volgende middelen: 1. de verre- kenprijs voor de bereiding van consumptie- melk en aanverwante produkten; 2. een op de hoogste opbrengst gericht markt- ordenend beleid voor de tot zuivelproduk- ten verwekte industriemelk; 3. een van te voren vast te stellen toeslag per 100 ki logram industrieel verwerkte melk, die in het tot nu toe geldende garantiesys teem achteraf werd bepaald. Voor de veehouders betekent de nieu we richtprijs, naar wij nader vernemen, een verhoging van de melkprijs af- boerderij met 1 cent per kilogram melk en een uitbreiding van de garantie tot alle geproduceerde melk. Op basis van de produktie van 6,5 miljard kilogram melk, betekent dat een hogere opbrengst vóór de boer van t 65 miljoen. Deze f 65 miljoen komt voor f 37 miljoen voor rekening van het landbouwegalisatiefonds en f 5 miljoen wordt verwacht uit een hogere opbrengst van de industriemelk. Een bedrag van f 23 miljoen valt onder doorberekening aan de consument als ge volg van de verhoging van de ven-eken- prijs voor de consumptiemelk met f 1.25 per honderd kilogram melk met 3,7 per cent vet. Om tot een zo snel mogelijke liquidatie te komen van de achterstand in de ambte narensalarissen heeft de regering besloten nog deze maand aan alle ambtenaren een eenmalige uitkering te doen van 26.4 per cent van het maandsalaris met een mini mum voor volwassenen van 135. Bij de berekening wordt uitgegaan van het salaris over november 1962. HOLLANDIA (ANP) In Hollandia wordt overwogen om alle inwoners van Nieuw-Guinea op korte termijn in te enten tegen cholera. Wellington Niets behalve een verloren veldslag kan half zo droevig zijn als een ge wonnen veldslag. Bondscoach Elek Schwartz heeft van morgen de Nederlandse teams, die respec tievelijk tegen Zwitserland A, het Zwit serse elftal samengesteld uit spelers tot 23 jaar, en Luxemburg A spelen, bekend gemaakt. Het Nederlandse A-team. dat zondag in het Olympisch stadion in Amsterdam uitkomt, ziet er als volgt uit: doel: Van der Merwe (NAC); achter: Haak (ADO) en Ouderland (Ajax); midden: Van Wissen (PSV), Fronk en Muller (beiden Ajax). voor: Swart. Groot (beiden Ajax), Van der I,inden (DOS), Prins (Ajax) en Clavan (ADO). Reserves: Doesburg (Sparta), Petterson (Blauw Wit), Villerius (ADO) en Bosseiaar (Sparta). Niet minder dan vijf spelers die deel uit maakten van het Nederlandse elftal, dat zondag 14 oktober in Antwerpen met 2-0 van België verloor, maken geen deel uit' van de ploeg tegen de Zwitsers. Rechtsback Petterson, linkshalf Villerius, rechtsbuiten Soetekouw, linksbinnen Bosveld en links buiten Van der Kuil zijn ditmaal niet op gesteld De vijf „nieuwe spelers" zijn Haak, Swart, Groot, Van der Linden en Clavan. De ADO-back Haak is de enige debutant in dit team. (Zie vervolg op pag. 13 onder „Ned. elftal") (Van onze correspondent) Maudling, de kanselier van de Britse schatkist, hpeft 'de jarenlange droom van de Britse automobielindustrie tot werke lijkheid gemaakt en de hevig op het be drijf drukkende aankoopbelasting bijna met de helft verminderd. Zij werd terugge bracht van 45 tot 25 percent. Hierdoor wordt de prijs van de kleinste wagens met 620 verminderd. De middelgrote model len worden f 1.000 en een Rolls Royce 7.540 goedkoper. Deze verrassende belas tingverlaging vormt een onderdeel van een reeks door Maudling in het Lagerhuis aan gekondigde maatregelen om de op vele punten vastgelopen Britse economie weer op gang te brengen. Maudling zei dat hij in zijn volgende begroting (april 1963) de investeringsaftrek voor belastingdoeleinden zal verhogen. Fa brieken, machines e.d. waarvoor thans een investeringsaftrek van 20 percent geldt zul len in de toekomst een aftrek van 30 per cent genieten. Bedrijfsgebouwen en andere bezittingen waarvoor nu een aftrek van 10 percent mag worden toegepast krijgen in de toe komst 15 percent. De minister verwacht dat deze wijzigingen volgend jaar acht mil joen en het jaar daarna ongeveer vijftig miljoen pond sterling zullen kosten. De regering kon niet langer dralen met hulp aan de Engelse automobielindustrie, niet alleen omdat een bloeiende binnen landse markt voorwaarde is voor een be vredigende export, maar vooral om iets positiefs te doen voor de ernstig door wer keloosheid getroffen gebieden, met name Schotland, Noord-Ierland, Wales en Noord- Engeland. Er zijn op het ogenblik in Groot- Brittannië een half miljoen werklozen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Een groot vraagte ken hangt boven de verkiezingen die van daag in de Verenigde Staten worden ge houden. De kiezers moeten alle 435 le den van het Huis van Afgevaardigden kiezen, plus 39 senatoren plus 35 gou verneurs van de deelstaten. Kennedy's Democratische partij bezit tweederden van alle Senaatszetels en drievijfde der zetels in het Huis. Het is regel dat de partij die aan het bewind is verliezen lijdt in een dergelijke niet-presidentiële verkiezing. Het blijft de vraag of Kennedy's actie in de Cubaanse zaak een verrassende uitslag teweeg zal brengen. De beroeps voorspellers verkeren in onzekerheid. Men kan zeggen dat het optreden van de pre sident moeilijk in het voordeel kan zijn geweest van de Republikeinen, maar het blijft de vraag of zij de Democraten erg veel heeft geholpen. Het zou voor de president gunstig zijn indien hij zijn meerderheid in het Huis zou kunnen vergroten. De conservatieve vleugel van zijn eigen partij stemt vaak tegen de wetsontwerpen die president Ken nedy aanbeveelt. Vandaar dat de presi dent meer, en vooral meer progressieve partijleden in het Congres wenst. De meeste voorspellers verwachten een kleine winst voor de Republikeinen in het Huis. Tevens maken Republikeinen een goede kans op diverse gouverneurs posten. De strijd tussen Nixon en Brown om het gouverneurschap van Californië blijft spannend. De felle Nixon was in zijn campagne beslist beter dan zijn te genstander. De kiezers lijken tamelijk apathisch, maar de Democraten, die denken te profi teren van een grote opkomst, verheugden zich erover dat het vandaag overwegend droog weer zou zijn. Waarom niet nog eens die ro mantische dagen van vroeger opnieuw beleven? Toen zat u heerlijk en gelukkig te genieten van een zacht muziekje in een restaurant en „zij" straalde van vreugde. Doe haar en uzelf het grote genoegen nog eens zo'n avondje echt uit te gaan. Als u dat wilt, kunt u met Horeca-cheques betalen. Che queboekjes a 10.- of 25.-, in coupures van 2.50 verkrijg baar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58-59, Den^ Haag (giro 63.53.00; vermelden:-^ Cheque- - boekje).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1