„Seven Seas" met duizend militairen in Rotterdam AGE 2 PeekiCloppenburg HENSEN Polle, in Mo HANDSCHOENEN 2fs NAAIMACHINES ENGEL Pel li en 4 i longmsmarkt Ledervinyl Prinses Beatrix in Bombay Koningin luisterde naar Wilhelmus in het maleis Max Tailleur begint actie tegen reuma Bijtende hond gevonden in Barcelona Nict-giftig gas in Tilburg Dief ruilde gouden ringen tegen marihuanasigaretten L- Overwegend droog J h li DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 Weggelopen Duitse jongen „vond" bijna acht honderd gulden Drie kerken houden zondag Lochem één dienst in Messteek besloot de verkering N ieuw-Guinea-gangers terug van weggeweest Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Singapore Fotobedrijf elke woensdag sterk als leder warm als wol voor jongens i75 voor junior Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Jongen steekt elfjarige met stiletto Eis van drie jaar y OVERHEMDEN vanaf 10.50 handschoenen - ankiets zelfbinders - bretels Ook voor geschenken PAARLAARSTEEG I HAARLEM 39. Polle geeft beleefd een hand en de kleine zegt: „Vadertje, wijs alstu blieft. aan Polle en zijn vrienden, het boems-dier; Ze willen namelijk eens ernstig met hem praten!" „Met heel veel genoegen, beste vrienden, dat boems-dier is een plaag voor ons allemaal, ik wijs hem jullie dadelijk". „Het is nogal ver, maar ik zal jullie er heenrijden, daar zul je wel niets op tegen hebben. Polle en zijn vrienden mogen in de draagstoel zittenr WEERRAPPORTEN is no no nno De ruim duizend militairen, die gis teren met de „Seven Seas" uit Nieuw- Guinea in Rotterdam arriveerden, werden op stormachtige wijze door de afhalers begroet. De Utrechtse politie heeft 's nachts in het station te Utrecht een 13-jarige Duitse jongen aangehouden, die verklaarde op 3' november van huis te zijn weggelopen. Hij wilde naar Amsterdam om daar op een boot aan te monsteren. Hij had een porte monnee met bijna achthonderd gulden Ne derlands geld bij zich en beweerde die er gens op een landweg, waarschijnlijk tus sen Hengelo en Arnhem, te hebben gevon den, nadat hij liftend over de grens was gekomen. In Arnhem nam hij de trein naar Amsterdam. De politie vermoedt, dat het geld van diefstal afkomstig is. De jongen heeft later bekend, het geld gestolen te hebben uit een auto die was geparkeerd bij een restaurant in Velp. Drie kerken in de omgeving van Lochem in de Gelderse Achterhoek, de hervormde gemeente van Lochem en Barghem, de re monstrants gereformeerde gemeente van Lochem en de hervormde evangelisatiever eniging van Barghem zullen zondag in de hervormde kerk van Lochem samen een dienst houden. In deze kerkdienst zal de heer G. van der Ley, voorzitter van de Gelderse maatschappij van Landbouw, te vens ouderling-kerkvoogd in de jongste her vormde gemeente van Nederland, Rhedcn bij De Steeg, een toespraak houden over „Het koninkrijk Gods dat zich verwerke lijkt in de kleine dingen van het leven". De aanleiding tot. het houden van deze bij zondere dienst is de installatie onlangs in Barghem van de agrarische streekverbete- ringscommissie. Geagiteerd kwam een jongen van acht tien jaar in een politiebureau in Den Haag vertellen, dat hij even tevoren zijn meisje had doodgestoken. Zo erg was het geluk kig niet. Het meisje had in de ouderlijke woning de jongen meegedeeld dat zij de verkering wilde uitmaken. De jongen werd zo kwaad, dat hij een aardappelmeisje greep en het meisje daarmee in de borst stak. Vervolgens rende hij het huis uit, regelrecht naar de politie. Alles ging zo vlug, dat hij al in de cel zat nog voor er een dokter voor het meisje was gehaald. De steekwond bleek niet van ernstige aard te zijn. Op de Lloydkade in Rotterdam zijn ruim duizend landmachtmilitairen ont scheept die met het Duitse m.s. „Seven Seas" na een voorspoedige zeereis van ruim een maand uit Nieuw-Guinea in het vaderland zijn teruggekeerd. De chef van de generale staf, luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake, richt te zich tot de weer in het „dikke groen" gestoken militairen. Hij prees de manier waarop de Nederlandse militairen zich van hun moeilijke taak op Nieuw-Guinea hebhen gekweten, „hard en doeltreffend als het moest, mild en begrijpend als het kon". Generaal Van den Wall Bake stelde verder vast dat de offers die de militairen op Nieuw-Guinea hebben ge bracht niet tevergeefs zijn geweest. De troepen, die dit voorjaar met Zui derkruis en Waterman naar Nieuw Gui nea waren vertrokken, zijn in Kaimana (2 oktober), Fak Fak (3 oktober) en So- rong (4 oktober) aan boord gekomen. Op honderd man na, die tropenzweren hadden opgelopen, was hun conditie uit stekend. De militairen hebben in hutten geslapen. De accommodatie was voortreffelijk al bleek dit schip gebouwd voor de Noordatlan- tische route in de tropen extra warm te zijn. Ruime salons, hutten en eetzalen, de aanwezigheid van een goed geoutilleerd zwembad en niet te vergeten de vele bars, waar 15.000 liter bier en 18.000 tinnetjes r Concertgebouw, vandaag 20 u.: „Die Schöpfung" door de Heemsteedse Christe lijke Oratorium Vereniging o.l.v. Jan Pas veer, m.m.v. het N.Ph.O. Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Rose Marie". Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: Con cert dóór Regina Goudappel, cello, en Hélène André de la Porte, piano (Heem- steedse Kunstkring). Woensdag 20.15 u.: Concert door het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Solist: Thomas Magyar, viool. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Jerry als huisknecht", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u. en van woens dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Samar, het dui velseiland", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh", 18 j„ Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „High Socie ty", a.l. Woensdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „My geisha", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Misdaad en striptease", 18 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Als in een donkere spiegel", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13— 17 u. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van werken van Appel, Chailloux, Nannin- ga, Oorneille. Esser. Van Hetisden, Luce- bert, Sluvters, Toorop, Verwey, H. Kruy- der en Zadkine. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars uit Haarlem e.a. Dagelijks van 9—17 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vriidag van 18 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Van 7 tot en met 30 novem ber tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Dagelijks van 1018 u. en van 20— 22 u.: Klassiek grammofnonolatenconcert van 2122 u.: Maurice Ravel. Teylers Museum (Spaarrie 16): Tek< nin- gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) van 1115 u. Eerste zon dag van de maand 13—15 u. Galerie „Uittenhout" (KL Houtstraat 41): Studies in olieverf en aquarel van Leen Spierenburg. Dagelijks geopend van 10.30 17 u.; zondag van 1417 u.; vrijdag ook van 2022 u. Tot en met 17 november. Museum Het Huis Van Looy (KL Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters Dagelijks van 1012.30 u. en 13.3017 u., en zondag van 14—17 u. Tot december. DIVERSEN Brinkmann, vandaag 20 u.: Lezing door Aart van Dobbenburg over „De kunste naar heeft één grote liefde gezien". Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 2 november). DINSDAG 6 NOVEMBER City, 20 u.: „Madame Sans-Géne". Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 7 NOVEMBER City, 20 u.: „Madame Sans-Gêne". Rex, 20 'U.: Concert Operakoor „Bel Canto". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder dinsdag. DINSDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jonge zondaars". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Parijs Blues". WOENSDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jonge zondaars". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Parijs Blues". werden verkocht, maakten het verblijf echter toch aangenaam. Uitstekende recreatiemogelijkheden films en cabaret en de aanwezigheid van grote hoeveelheden lectuur kweekten een voortreffelijke stemming onder de, toch wel zeer naar huis verlangende mi litairen. Na het zeer hartelijke afscheid in Nieuw Guinea viel het verblijf in Singapore te gen, daar de autoriteiten ter plaatse het passagieren niet wensten toe te staan en de militairen een etmaal lang het uitzicht hadden op golfplaten. In Djibouti en Frans Somaliland evenwel was het leed door een bijzonder hartelijke ontvangst snel geleden. De prefect had een reusachtige politie macht op de been gebracht, maar kwam later persoonlijk zijn respect betuigen voor het keurige gedrag van de militairen die zijn politie geen moment last hadden ge geven. Advertentie Speciaal verlaagde J. M. prijs Men heeft aan boord al het mogelijke gedaan om de militairen ontspanning te bezorgen. Men richtte zelfs een foto bedrijf in waar ieder tegen kostprijs zijn plaatjes kon laten ontwikkelen, af drukken en vergroten. De Nederlandse regering liet zich ook niet onbetuigd: iedere militair dagelijks een tinnetje bier en wekelijks vijftig van de beste sigaretten gratis. Aalmoezenier en dominee zijn zeer tevreden over de op komst tijdens de godsdienstoefeningen aan boord. Vijfenzestig percent bij het rooms katholieke gedeelte en vijfenvijftig per cent bij het protestantse gedeelte. Zo zijn ze dan van boord gegaan, ruim duizend Nederlandse militairen: „Terug van weggeweest", met tweeduizend siga retten een knipoog van de douane ve le souvenirs (waaronder veel Papoea-wa pens) en nog veel meer herinneringen Hier en daar op het grote havencomplex van de Lloyd groepten ze bijeen. Even tevoren hadden ze het misschien moei lijk gehad bij de begroeting van ouders, vrouwen, verloofden en kennissen. Maar het was duidelijk, het afscheid van hun kameraden waarmee ze door de bush trok ken viel hun even zwaar. Toen reden de bussen en auto's weg. Er was een einde gekomen aan een onge twijfeld gedenkwaardige periode uit het leven van duizend Nederlandse militairen. Advertentie de beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zaa-naaimachines electrisch, in koffer f 350.— 1415. Met grote ogen keek Wandolijn naar het slot daarginds. Het was helemaal begroeid met klimop en had hoge torens en muren. Vreemd ik wist niet, dat hier een kasteel stond! dacht Wandolijn. Ik denk, dat ik maar eens ga kijken of ik daar mijn honingbroodjes kan verkopen! Hij liep langs het steile pad naar het slot. De ophaalbrug was neergelaten, zo dat hij zonder moeite naar binnen kon gaan. Prinses Beatrix is gisteren voor een driedaags bezoek in Bombay aangekomen Op het vliegveld Santa Cruz mocht haar aankomst niet gefotografeerd worden in verband met de t:en dagen geleden afge kondigde noodtoc. :and. Op het vliegveld waren vrijwel alle le den van de Nederlandse gemeenschap in Bombay aanwezig. Prinses Beatrix werd begroet door de Nederlandse consul-gene raal. de heer J. V. van der Gaag en door dr. Pradhan namens de regering. De prinses reed eerst naar de tempel van Sjiva in Babulnath, aan de voet van de Malabarheuvel. Vooral de hangende tuinen trokken haar aandacht en ook het mooi Nehroepark. Daarna reed de prinses naar het enorme Prince of Wales-museum. Vandaar ging zij naar het Taj Mahol hotel, waar de prinses tot haar vertrek naar Madras zal verblijven. Nadat zij enkele uren rust had genomen bezocht ze een voorstelling van Indische dansen. Zij gebruikte het souper op de daktuin van het nieuwste hotel in de stad Natarja, waar zij ook de avond door bracht. Ontroerende momenten tijdens besoek aan evacués uit N.•Guinea Koningin Juliana heeft gisteren het op vangcentrum Willem de Zwijger en Wezep bezocht waar ruim 600 uit Nieuw-Guinea geëvacueerde personen een tijdelijk onder komen vinden. De Willem de Zwijgerka zerne is thans in een sociaal centrum ver anderd. De militairen van het regiment Van Heutz zijn er meer maatschappelijk wer ker dan soldaat. De schildwacht voor de kazerne is portier geworden en een ieder spant ziqh in om de Indische Nederlan ders, de Papoea's, de Ambonezen, de Toe- goénezen en zelfs de Chinezen het zo pret tig mogelijk te maken. Bedeesd drongen allen bijeen toen de vorstin arriveerde. Men had iets anders verwacht: een koningin met een gouden kroon en een kostbare hermelijn-cape. Zo hadden de meesten zich de koningin voor gesteld. Niettemin veroverde de vorstin spoedig aller harten toen zij naar de ziekenzaal toog om daar een vrijdag geboren baby te bewonderen. Juliana Adriana Sophia heette dit kleine meisje. De Koningin be> zichtigde het kledingmagazijn, de keuken en de kindercrèche. Daar speelden de kleu ters in een gigantische zandbak. In de re creatiezaal zong een Ambonees koor in het maleis het Wilhelmus. Een ontroe rend moment was het toen een bejaarde Ambonees de vorstin een enorme krans van witte chrysanten omhing. „Wij zijn zo dankbaar, dat wij hier mo gen zijn en zo blij, dat u bij ons bent," zei hij. In deze geest sprak ook de leider van de Toegoenezen, de heer Tomosouw. Hij hoopte dat zijn mensen spoedig naar Suriname mogen gaan. Max Tailleur zal met instemming van het Reuma-centrum ter gelegenheid van zijn jubileum als moppentapper een actie beginnen voor de inzameling van één mil joen gulden. Hij krijgt daarbij medewer king van een zestal vooraanstaande Neder landers, onder wie drie reumatologen, die zitting hebben genomen in het inzame lingscomité. De speurtocht naar een hond, die eind augustus in Amsterdam een vrouw beet, is geëindigd in Barcelona, waar'de hond gezond en wel werd gevonden. Het ge volg hiervan is dat de Amsterdamse niet langer hoeft te vrezen door een besmet dier te zijn gebeten. De vrouw meldde op 23 oktober dat zij was gebeten door een zwarte hond die bij twee Spaanse dames hoorde. De politie ontdekte na lang speuren dat er in die tijd een Spaans danspaar in een nachtclub was opgetreden met een zwarte hond. Het paar werd in Barcelo na opgespoord door de Nederlandse con sul, die ontdekte dat de hond kernge zond was. Bij de tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat het de minister van Landbouw mogelijk maakt voor te schrij ven dat katten thuis moeten worden ge houden en dat buitenshuis aangetroffen katten onschadelijk worden gemaakt. Het ontwerp wil de overheid tevens toe rusten met bevoegdheden ter bestrijding van de hondsdolheid, die zodanig zijn in gekleed dat zij zo nodig op snelle wijze kunnen worden toegepast. In dit verband is in de eerste plaats denkbaar, dat maat regelen noodzakelijk worden tegen dieren die niet onder de veewet vallen, zoals ratten en muizen. De verplichting voor eigenaars of hou ders van katten om deze dieren op eigen terrein te houden geldt nu niet alleen voor Amsterdam maar ook voor de ge meente Nieuweramstel. Honden en kat ten mogen niet uit deze gemeente wor den vervoerd. In de Jacob van Lennepstraat in Am sterdam heeft een vijftienjarige jongen een elfjarige jongen met een stilettomes gestoken. Het slachtoffer liep een steek wond in de rechterzij op en is ter verple ging in het Wilhelminagasthuis opgeno men. Later op de avond heeft de kinder politie de messteker aangehouden. De knaap, die door de Jac van Lennep straat wandelde, maakte zich nogal boos toen hij door een jongen meende te zijn uitgescholden. Hij rende op hem af, trók het stilletomes en stak in het wilde weg in de richting van de plaaggeest. Hij raak te evenwel de elfjarige jongen, die in zijn gezelschap was. In Tilburg is gisteren de laatste gas lantaarn omver gehaald. Dat gebeurde ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe kraakgasfabriek, de enige in Nederland, die gifvrij gas produceert. Tilburg is een der weinige gemeenten in ons land. die enkele jaren geleden koos voor een eigen gasfabriek. Eén man kan de gehele installatie bedienen. Vroeger waren veertig man nodig voor de oude gasfabriek. De zeer moderne installatie, die in zeven maanden werd gebouwd, trekt reeds veel belangstelling uit het buiten land. Drie jaar gevangenisstraf heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen een 30-jarige Am sterdammer wegens drie etalagediefstal len bij twee juweliers en een horlogezaak. Met een steen had hij ruiten van twee etalages en een vitrine vernield en door de opening gouden ringen en horloges weggegrist. De verkoopwaarde van de totale buit bedroeg ruim achtduizend gul den. De man, die al 20 vonnissen op zijn strafblad heeft staan, zei dat hij verslaafd was aan marihuana-sigaretten en dat dit hem er toe gebracht had de inbraken te plegen. Hij kreeg de sigaretten van Su- rinamers in ruil voor de gestolen ringen. Voor gouden ringen ter waarde van 2300 gulden had hij 16 marihuana sigaretten gekregen en voor horloges ter waarde van 600 gulden ontving hij vijf sigaretten en 50 gulden. Een zenuwarts verklaarde dat het waar schijnlijk is dat de verslaving de verdach te tot zijn inbraken heeft gedreven. De procureur-generaal was van oordeel dat de verdachte zeer gevaarlijke „etala gekraker" is, een recidivist, waarmede men bijzonder voorzichtig moet zijn. Hij vorderde daarom drie jaar gevangenis straf. Het hof zal op 19 november arrest wijzen. Advertentie Sanfor - No-lrcn Tricot Nylon Bel-O-Fast Een ruime keus in - -V Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Het K.N.M.I. deelt mee: Ten westen van de Britse eilanden ligt nog een gebied van lagedruk. Het ver plaatst zich in de richting van de golf van Biscaje en vult tegelijkertijd op. Aan de aehterkant van het lagedrukgebied komt een brede zone met noordwester stormen voor. Deze reikt van Groenland tot nabij de Portugese kust. Terwijl de depressie, die gisteren in het westelijk deel van de Middellandse zee lag, sterk in betekenis af nam, is in midden-Europa een vore van lagédruk ontstaan, die naar het noorden beweegt. Het ziet er naar uit, dat ze Nederland zal passeren, waar door de oostenwind in onze omgeving zal verdwijnen. Gezien de geringe vochtigheid van de in Europa ten noorden van de Al pen aanwezige lucht, zal de omslag met weinig of geen regen gepaard gaan. Wel moet op veel bewolking worden gerekend. De nachtelijke minimumtemperaturen zul len dientengevolge hoger blijven dan de afgelopen nacht het geval was. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland, Neersla* laatste 24 uu*. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bevv licht bew. licht bew. half bew. half bew. zwaar bew half bew. zwaar bew. geheel bew. motregen geheel bew. onbewolkt geheel bew geheel bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew licht bew. regen regen half bew. zwaar bew half bew. mist zwaar bew. regen geheel bew. licht bew. regen regen regen zwaar bew zwaar bew half bew. licht bew. 12 0 11 0 13 0 O 10 0 no 10 0 no 13 0 no 11 0 O 12 0 ozo 10 1 O 10 0,2 8 1 O 10 0 0 11 7 no 13 2 ono 11 0 verand. 14 0 n 6 0 no 12 11 zo 14 0 windst. 18 1 nnw 17 17 0 14 0 nö 11 0 ozo 15 0 zzw 8 0 wzw 11 0 0 9 13 0 9 0 ono 19 0 ozo 21 0,3 ozo 17 0,3 zzo 17 24 0 20 2 wzw 12 11 wnw 20 4 w 15 12 Woensdag 7 november Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur. Maan op 15.32 uur, onder 1.10 uur. Maanstanden 11 nov. 23.04 uur volle maan. 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 november Hoog water 9.51 en 22.33 uur. Laag water 4.57 en 17.35 uur. Woensdag 7 november Hoog water 11.23 en uur. Laag water 6.35 en 19.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vrocgpr dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2