Het laatste nieuws over Spanj aardsberg -JOHN MARLOW'S BEDRIJF- Sport in de IJmond Kraan verplaatst monument SNOEK devU dei' IJmondverenigingen vandaag en morgen mm Havenberichten Kort IJmondnieuws Bloemen stijgen nog steeds in prijs DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 4 Oudste bewoners Waar kwamen ze vandaan? Wasmachines - Centrifuges liliil Landbouw en veeteelt Oudste zoutziederijen Grootste akkercomplexen H. J. Calkoen De laatste tijd teerden in de bladen nogal eens praktijken gesignaleerd van arg listige lieden, die zich aandienden als bemiddelaar tussen dief en verzekerings maatschappij. Uiteraard met de bedoeling, zo mogelijk buiten voorkennis van de politie, over de buit tot een financiële overeenstemming te geraken. Het Is niet onmogelijk, dat Wilfred lasset/ door zulk een kraniebericht op 'hel idee werd. gebracht voor zijn toneelspel .John Mqrlow's bedrijf!'. Voor dit stuk metakte hij althans een dergelijk louche figuur, tot middelpunt der handeling. AMATEURTONEEL Jan van Dam Smalfilmers zagen Friesland Wandelaars liepen drie dagen langs het strand Sleepboot overgedragen aan republiek Soedan 'W*m- Bart L. Joris ELEN ONZER LEZERS hebben het zandheuveltje nog wel gekend, dat zich bevond aan de Cremerlaan te Santpoort en dat de naam „Spanjaardsberg", in de 'volksmond „Spanjerberg droeg. Een eigenaardige naam, want aan een Spaanse Schans gebruikt bij het beleg van Haarlem, valt hier toch niet te denken. Het reeds meermalen in dit blad vermelde duintje stond bij de vroegere bewoners van Santpoort niet in goede reuk; men vermeed om er na donker langs te gaan. En mogelijk ligt hierin de verklaring van de naam. Zoals op meer plaat sen in ons land, werden de minder prettige gedachten verbonden aan een der gelijke plek, geassocieerd met slechte mensen, in dit geval (eind zestiende eeuw) met de gehate Spanjaarden. De oudheidkundige die in 1955 de Span- jaardsberg gedurende ruim vier maanden aan een diepgaand onderzoek onderwierp, is prof. dr. P. J. R. Modderman, die juist verleden week zijn ambt aanvaardde als buitengewoon hoogleraar in de Prehistorie aan de Leidse universiteit. Zijn daarbij uitgesproken rede, getiteld „Prehistorisch cultuurtransport" noemt meer dan eens ons heuveltje te Santpoort. Onlangs ook is het prachtig geïllustreerde opgravingsver- slag van zijn hand verschenen in de „Be richten" van de Rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek te Amers foort. Hierin vonden wij zovele interessan te mededelingen en conclusies, dat wij hier gaarne op dit verslag wat nader in gaan. De titel luidt: „De Spanjaarsberg; vóór- en vroeghistorische boerenbedrijven te Santpoort." De geleerde schrijver wijst erop, hoe het zand van meer westelijk gelegen strandwallen (zoals men weet het „ge raamte" waarop Holland is opgebouwd) door overstuiving van het veen een zand- rug deed ontstaan, die klaarblijkelijk door mensen van omstreeks 400 vóór Chr. ge schikt werd geacht om er te gaan wonen. De opgravingen hebben geleerd, hoe het zand nog vele malen in beweging is ge weest, waardoor deze bewoners en zij die na hen kwamen, telkens hun woonplaats tijdelijk op moesten geven. Niet minder dan zes bewoningsfasen werden aangetroffen, terwijl het zeker is, dat er nadien nog meer zijn geweest. Het vernielende werk van boeren, kinderen en konijnen vooral op de heuveltop heeft gemaakt dat deze niet meer achter haald konden worden. De onderste vier lagen behoren tot de oudste bewoningsperioden, welke alle vóór het begin in de jaartelling vallen. Evenals de latere twee, die omstrent Christus' ge boorte en de eeuw daarna worden geda teerd, zijn zijn door lagen stuifzand van elkaar gescheiden. Deze indeling berust ook nu weer vooral op het gevonden aar dewerk, dat rechtstreeks vergelijkbaar is met dat uit de diepere terplagen in Fries land. Twee duidelijke boerderijplattegronden zijn geconstateerd door paalgaten en spo ren van met klei gepleisterde vlechtwan- den; deze behoren tot de tweede en vierde periode. Ook daarna moeten er nog boe renhoeven op de Spanjaardsberg hebben gestaan, maar de honderden gevonden paalgaten laten hier geen bevredigende re constructie toe. Door onderzoekingen van prof. dr. H. T. Waterbolk weten wij,' dat de oudste bewo ners van de Friese terpzolen afkomstig waren van de Drentse zandgronden, die zij in de vijfde eeuw vóór Chr. moesten verlaten door uitdraging van de bodem en daarmee gepaard "aande zandverstuivin gen. Waarschijnlijk hebben zij deze zelf veroorzaakt door het omhakken of ver branden van het houtbestand en de aanleg van akkers. Advert anti» VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoea 44M KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 Iets dergelijks moet hier in Santpoort hebben plaats gevonden en, omdat de daar gevonden stukken natuursteen vrijwel ze ker in het Gooi zijn opgeraapt, is het ver leidelijk te veronderstellen, dat onze eer ste bewoners uit oostelijke richting hier heen kwamen. De onder de Spanjaards- berg aanwezige veenlaag, zal het hemelwa ter voldoende hebben doen stagneren, om hiér akkerbouw mogelijk te maken. DINSDAG 6 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 tot 17.30 u.; wijkcentrum „Dê Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Wij- kerstraatweg 77, Velsen-noord: 19 tot 21 u. R.K. leeszaal, alleen Jozefhuis, Velsen- noord: 14 tot 17 uur. Hotel „Royal", 20 u.: Algemene vergade ring ziekenfonds „Kennemerland". „Velserend", 20 u.: Ouderavond Brede- rodeschool. Gymnasium „Paulinum", Driehuis, 20 u.: Ouderavond Prinses Beatrixschool. Papiervakschool, Doodweg, Velsen-noord, 19.30 tot 21.30 u.: Bero' yententoonstelling. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat, Vel sen-noord. 19.30 u.: Openbare les Volks muziekschool. WOENSDAG 7 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945; 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-noord: 14 tot 17 u. (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 18, IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30 u. (ook vol wassenen). Raadhuis, Velsen, 14 tot 16 u.: Spreek uur wethouder van onderwijs. Mevrouw M. A. A. BührmannKlopper, Kriemhildestraat 2, Driehuis, 10.30 tot 12.30 en 14 tot 16.30 u.: Verkoopdag „Tessel- schade-Arbeid Adelt". Cultureel Centrum, 20 u.: Bijeenkomst N.V.V.-Vrouwenbond. Hervormde kerk, Kanaalstraat, 20 uur: Concert gezamenlijke kerkkoren. Rex-theater, 20 u.: Concert operakoor „Bel Canto". Raadhuis, Velsen, 19.30 u.: Vergadering gemeenteraad. Pleiadenschool, 20 u.: Ouderavond. Jan Ligthartschool, 20 u.: Ouderavond. K-S.A.-gebouw, Beverw(jk, 20 u.: Feest avond „Sint ElOy". Kennemer-th'ater, Beverwijk, 20 uur: Toneelavond Chr. Besturenbond. KT* .TL,* Is er dus enerzijds een duidelijk aan toonbaar verband met de Friese bevol kingsgroepen in het noorden; zo is het boeiend te vernemen, dat men uit de vor men van het aardewerk te Santpoort meermalen heeft kunnen vaststellen, dat er connecties moeten zijn geweest met de noord-Franse Marnestreek. Tevens heeft men hier handelsrelaties met Duitsland onderhouden, waarop b.v. een speelschijfje van leisteen en geïmpor teerde maalstenen van basaltlava uit de Eifel wijzen. Maar ook waren er banden met zuidelijker kustbevolking, waarover aanstonds meer. Onze Santpoortse boeren hebben hier dus niet in zo'n „achtergeble ven gebied" gewoond, als wel eens wordt vefondersteld! De bewoners van de Spanjaardsberg hadden een gemengd bedrijf. In allerlei opzichten wisten zij zich door hun eigen kundigheid te handhaven. Zo maakten zij zelf hun aardewerk, dat door de vrouwen geheel uit de hand werd ge vormd, versierd, gedroogd en gebakken. Zij behakten de palen voor hun huiswan- den, maakten waterputten met een wand van opgestapelde graszoden, sponnen en weefden hun kledingstukken, beploegden hun akkers met het primitieve „eerge touw", deden aan veeteelt, gingen op jacht, bereidden in oventjes hun ijzer uit ter plaatse gevonden ijzeroer, smeedden hun gereedschappen (ploegscharen, mes sen) enmaakten het zo nodige zout uit zeewater. Vooral dit laatste is interessant, als men weet dat dit gebeurde langs de gehele Noordzeekust (ook in Noord-Frankrijk en zuidoost-Engel'and), waarbij Santpoort dan de meest noordelijke plaats is, waar men dit bedrijf uitoefende. Er zijn hier name lijk kleine cilinders van gebakken klei aangetroffen in de onderste lagen, zoals wij die ook kennen van de Belgische kust en bij ons in Vlaardingen en Schiedam. Hoewel men de techniek van het zout winnen nog niet met zekerheid kent. wordt aangenomen dat men met deze cilinders een min of meer vierkant bouwsel op trok, waarop een aarden bak of pot, met zeewater gevuld, werd geplaatst. Inwendig werd een vuur gestookt en vervolgens werd het ten dele ingedampte zeewater over de verhitte aardewerkcilinders uit gestort, waarbij zich daarop een zoutlaag vasthechtte. Onze tekening laat zien hoe men te werk ging. Behalve deze ronde staafjes in ge bakken klei, zijn er nog andere aanwijzin gen in deze richting. Meermalen werden vrij grote, platte stukken sterk verbrande klei gevonden' precies zoals aan de En gelse kust, waar sommige gedeelten er rood van zien en die men daar „red hills" noemt. Ook trof prof. Modderman dikke potscherven aan, die afwijken van alle an dere; zij zijn geheel doorbakken en aan de buitenzijde gecraqueleerd door langdu rige verhitting. Hij vermoedt, dat wij hier in stukken van „zoutpannen" hebben te zien. Nergens in Nederland zijn zulke grote, bewerkte akkergronden uit vóórhistorische tijd gevonden, als te Santpoort. In drie, vier lagen boven elkaar zijn daar beploeg de akkers bloot gelegd, die vaak 8 m breed en 23 m lang zijn en die stellig oorspron kelijk nog groter zijn geweest. Onder de gevonden zaden (of afdrukken daarvan op het aardewerk), komen gerst en vlas voor. Waarschijnlijk werd er ook tarwe ver bouwd, zoals wij elders („Schoonenberg", „Rooswijk") konden vaststellen. Belang rijke hoeveelheden verkoolde eikels zullen als varkensvoer gediend hebben. Op de la gere gedeelten rondom de zandrug mogen wij de weidegronden voor het vee veron derstellen. Merkwaardig is nog het feit, dat in te genstelling met alle andere nederzettingen uit de eerste eeuw in Velsen (in totaal een negental), uit de Spanjaardsberg geen Romeinse scherven tevoorschijn kwamen uit de periode dat bij dp tunnelput het castellum lag 45-69 na Chr.). Dit zou erop kunnen wijzen, dat in de tweede helft van de eerste eeuw deze plaats door zand verstuivingen onbewoonbaar was. Ook op het terrein onder „Rooswijk" hebben wij kunnen constateren, dat bewoners zich in die période verplaatsten naar meer be schutter streken. Dat er daarna in Santpoort toch weer bewoning kwam, wordt bewezen door late vormen van Fries aardewerk en een bron zen mantelspeld, die in het begin van de derde eeuw na Chr. gedateerd kan worden. Maar in deze eeuw moet het heuveltje definitief verlaten zijn en waarschijnlijk zijn er pas weer opnieuw mensen gekomen in de Middeleeuwen, waarop o.a. een in Badorf (bij Keulen) vervaardigde scherf uit de 9e eeuw wijst. Graven of crematies zijn hier niet aangetroffen; dat het echter niet altijd even vreedzaam toeging, wordt aangetoond door twee fragmenten van een menselijk schedeldak uit de eerste en tweede periode, terwijl het huis uit de vier de periode (gezien de vele stukken rood- gebrand hutteleem, afkomstig van de pleisterlaag) door brand moet zijn ver woest. Zo geeft dit opgravingsverslag van prof. Modderman ons velerlei bijzonderheden over de vroege bewoners van Velsen; uit een tijd waarover, speciaal in Holland, nog weinig bekend is. John Marlow is namelijk voor zijn gezin en de buitenwereld een eerzaam antiquair van onbesproken levenswandel, zoals dit heet. In werkelijkheid blijkt hij een sluwe heler te zijn, die nauwe relaties met aller lei zware jongens onderhoudt. Geassisteerd door twee jeugdige medeplichtigen, slaagt hij er geregeld in diverse gestolen kost baarheden bij de rechtmatige eigenaars terug te bezorgen, voor welke tussenkomst hij dan een niet gering commissieloon in casseert. Een en ander blijft evenwel noch voor de politie, noch voor de betrokken verzekeringsmaatschappij verborgen, zodat alle pogingen in het werk worden gesteld, de identiteit van de mysterieuze bemidde laar te achterhalen. Bijkomstige moeilijk heden worden veroorzaakt door een chan terende misdadiger en het feit, dat Mar- low's dochter tedere betrekkingen met een politieman onderhoudt. Ofschoon hem het vuur dikwijls nauw aan de schenen wordt gelegd, heeft de antiquair toch geen enke le reden zich over de afloop van zijn mal versaties te beklagen. De auteur had zijn titelheld blijkbaar dermate sympathiek ge tekend, dat hij het niet over zijn hart kon verkrijgen hem aan de politie over te le veren. Zodat de misdaad op het toneel dit maal in feite ongestraft is gebleven. De toneelclub „Tavido", onderafdeling van ..De Gieteling" uit Beverwijk, komt de eer toe dit onderhoudend speelstuk voor de IJmond te hebben ontdekt. Van deze vondst zijn drie succesvolle voorstellingen het ge- Nu de helft van de hoofdklassedamcom- petitie is afgewerkt, valt er toch nog met geen mogelijkheid te voorspellen welke twee clubs in groep A bovenaan zullen ein digen en welke drie clubs door de nieuwe bepaling zullen degraderen. Na de vierde ronde bestaat er zelfs nog de mogelijkheid dat alle acht clubs gelijk eindigen. De uitslagen van de vierde ronde luiden: St. Bavo verliest met 12-8 van Haarlemse Damclub; DCIJ 10-10 gelijk tegen Alk maar; Crescendo gelijk tegen Jozeph Blan kenaar II: 10-10. In deze groep is de stand: 1. Zaandam 4 3 0 1 6 2. KDA 4 2 115 3. Alkmaar 4 2 115 4. Haarlemse Damclub 4 2 0 2 4 5. DCIJ 4 112 3 6. St. Bavo 4 112 3 7. Jozeph Blankenaar II 4 1 1 2 3 8. Crescendo 4 112 3 In groep B is de Amsterdamse meester- club Jozeph Blankenaar goed op dreef. Na vier wedstrijden staan de Amsterdammers aan de leiding met 8 punten, gevolgd door Diemen met 7 punten. Het sterke Amster damse Gezellig Samenzijn komt er dit jaar nauwelijks aan te pas. De uitslagen van de wedstrijd DCIJ Alkmaar luiden: TielrooyMekken 0-2; LarosOud 2-0; DukelKiewitt 2-0; Ger- revinkRump 1-1; LigthartRoverslij 1-1; v. d. BergOud 1-1; KrijgsmanSchuit 1-1; BinkhorstHemel 0-2; v. d. Steen Verver 1-1; v. StratenTuinman 1-1. DCIJ moet nog spelen tegen Jozeph Blankenaar II en uit tegen Crescendo. Op 30 november komt St. Bavo op bezoek. volg geweest: één in het Hervormd Jeugd huis aan de Rembrandtlaan in IJmuiden en twee in het Beverwijkse Kennemer The ater. Het was alleen jammer, dat de titel rol hierbij niet sterker was bezet. John Marlow eist immers van zijn vertolker een markante persoonlijkheid, die als het ware de gehele avond het toneel volledig be- iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiliiiiiimiiiiiimiimiiiiiiiiihihiiu„ii7 heerst. W. Gregouir heeft bij „Tavido" ech ter geen enkele poging in deze richting on dernomen. Hij speelde zelfs enigszins mat en onzeker, waarbij ook zijn tekst dikwijls haperend werd gelanceerd. Wim Paauw, die opnieuw een vlotte en logische mise en scène heeft bevorderd, had nog enige schoonheidsfoutjes kunnen voorkomen, wanneer hij P. Böhm en mevrouw R. Woerdman hun types minder gechargeerd had laten spelen. Nu waren respectievelijk Sammy Higgs en Violet Hobson net even te buitensporig, om als natuurlijke karak ters te worden geaccepteerd. Doch dit wa ren de enige bedenkingen, welke tegen de ze opvoering kunnen worden aangevoerd. Zo gaf W. Meyers de lompe Eddie Regan waarlijk voortreffelijk gestalte, zódat hier sprake werd van een model toneelschurk. Ook de politieman verkreeg van F. Spaa pen het overwicht, dat van een opsporings ambtenaar wordt verwacht. Dit was even eens het geval met mevrouw B. Blok, die een gedecideerde Nora Wade voor haar rekening nam. Voorts deed mejuffrouw A. Duvaloois zich kennen als een charmant en levendig actricetje, met mevrouw G. Zegel als haar beheerste zuster. Mevrouw Flentrop liet ten slotte nog een sympathie ke huishoudster zien in een stuk, dat waarschijnlijk niet voor het laatst door amateurs zal zijn gespeeld. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Fairsea van Southampton; Schwennau, Leningrad; Inge, Vitoria; Ubbergen, Klaipeda. Edgefield, Swansea: Maigaretha, Jacobstad; Vechtstroom, Poole; Keizer, Barry: Stentor, Hamburg; Cydonia, Que bec: Embla, Halstavik: Otto Nubel, Liverpool: Hontestroom, Liverpool; sleepboten Humber en Poolzee met de Aramco, Oslo; Barlby, Port Ar thur; Norro, Mantyluoto; Invicta, Noordzee, proefvaarder; Clio, Soldin, cellulose voor Velsen; Ladon, Paramaribo; Bismarckstein, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Meliskerk, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Geja N. van Rotterdam, voor IJmuiden; Jagersfontein, Ant werpen: Togokust, Antwerpen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Fem naar Rotterdam; Mundogasao. Paulo Trinidad; Pergo, Norköping; Invicta, Noordzee, proefvaarder; Ne- ree, Rotterdam; Borelly, Helsinki, walsmateriaal van IJmuiden: Amigo, Colchester, kunstmest van IJmuiden; Fairsea, Bremerhaven; Minerva 2. Ant werpen; Taurus, Brugge; Marwickhead. New castle; Diana, Felixtowe, van Buitenhuizen, Dui- veland. Rotterdam: Roelof Buisman, Helsingborg; walsmateriaal van IJmuiden; Ortrud Muller, Ant- Wexford, Boston, stijfsel van Koog aan de Zaan; werpen; Celebes, Bremen; Stadt Leer, Randez; Frisian Coast, Rotterdam. Dinsdag vertrokken üit IJmuiden: Widar naar West-Afrika: Waverstroom, Rotterdam: Border Lass. Rotterdam; Christiane Oldendorff, Abö; Santa Maria, Odense, walsmateriaal van IJmui den; Ludwigsburg, Fort de France. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding vólgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans hebben de leden van de film club „IJmond Dubbel Acht" hun mening gezer 1 over een film, opgenomen door de heer J. Kooy, tijdens zijn verblijf in Fries land. Al wat deze provincie aan natuur schoon biedt, kon men bewonderen: het leven op de boerderij, de Friese volks spelen en uiteraard ook de wedstrijden op het Sneeker-meer. Het waren fraaie op namen en de heer Kooy mocht dan ook een langdurig applaus in ontvangst nemen. Het was de bedoeling, dat de leden hun oordeel kenbaar zouden maken in opbouwende zin. Na de pauze draaide een vakantiefilm van de heer J. Dubbies, die de leden daarna hun mening vroeg over de montage. Voor af heeft men enige tijd gesproken over een voorstel van het overkoepelend orgaan, om de contributie daarvoor belangrijk te ver hogen. Dit had niet de instemming van de leden, omdat men het resultaat daarvan niet kon onderschrijven. Genoogd zal wor den een noordelijke groep te stichten, waardoor meer samenwerking wordt be reikt. Vijf inwoners uit Hellevoetsluis hebben een driedaagse strandwandeling -onderno men van Den Helder naar Hellevoetsluis, een afstand van 170 km. De vrijdag jl. vertrokken wandelaars beoogden met de ze wandeltocht de oude banden te ver stevigen tussen de marinesteden Den Helder en Hellevoetsluis. Bij hun aankomst, maandagavond om zes uur, werden de deelnemers verwel komd door een plaatselijke muziekver eniging. Onder grote belangstelling van de inwoners van Hellevoetsluis, overhan digde de marinecommandant, luitenant ter zee le kl. Valkenier en de burge meester, jhr. van Eysinga, de lopers een aandenken aan deze sportieve prestatie. Tot besluit werden de wandelaars aan boord van H.M. Mijnenveger Naaldwijk ontvangen. Bij de scheepswerf Martin Jansen in Leer is de sleepboot Arbaat overgedra gen aan de republiek Soedan. De boot is bestemd voor het gebruik in Port Soedan en in de Rode Zee. De Arbaat is 31 me ter lang, 8.23 meter breed, heeft een hoofdmotor van 1230 p.k. en kan een snel heid van 13 mijl bereiken. Het vaartuig is uitgerust met vier hulpaggregaten, blusmateriaal en een speciaal echolood voor het verrichten van metingen. GROENTEPRIJZEN. Beverwijk: andijvie 1833, sla 59, prei 1639, bloemkool 22—61, witlof 67106, bospeen 23—44, waspeen 1731, groene kool 8—19, tomaten 29—101, sperziebonen 70205, pronkbonen 62107, knollen 17 35, uien 16—29, breekpeen 6—13, spruiten 60—98. 'v,«f A-VV--XW* Bijna een dag heeft het gekost om het monument op het Plein 1945 in IJmui den over een afstand van ongeveer vijftig meter te verplaatsen. Dit kar wei werd opgeknapt door de firma Stoof uit Breda, die het tonnenzware gevaarte met een enorme kraan wagen optilde en vrijwel onbescha digd op zijn nieuwe plaats neerzette. Het monument m.oest plaats n\aken voor het nieuwe raadhuis, waarvan de bouwput inmiddels is gegraven. Het stadt thans op de zuidelijke hoek van het Plein 1945. Ik'sta altijd in deze krant op een manier die ik eigenlijk niet had ge wild. Ik zou het name lijk eens zo prettig vin den om van mij een fo to afgedrukt te zien met bijvoorbeeld een snoek in de armen, een snoek van een pondje of veer tig. Of als kaarsrechte burger in de houding staand, terwijl de heer De Quay het eermetaal van de grond opraapt, dat hij zojuist heeft la ten vallen en dat hij mij nu gaat opspelden, voor de vele gewichtige dien sten den lande bewezen. Of als een van de zeven endertig winnaars die de Nobelprijs voor de Wel- doorvoelde Volkspsycho logie in de wacht heeft gesleept. Of als schamel broodschrij vert je, voor wie zojuist een transfer som van twee-en-een- half miljoen is geboden en die zich daarover nog beraadt (de huichelaar). Niets van dit alles. Wat ik in deze krant be reik is de vrucht van nijver handwerk en niet van glorie. Dat tast mijn dagdromen aan en knaagt aan het bestaan, want al zou ik maar een loterijprijsje winnen iets waarvoor ik niets anders behoefde te doen dan wat geld te schok ken het doorgroefd snoetje zou het op de voorpagina bést doen. Ik ben niet eens de vijftig duizendste abonnee ge weest en ik wist al zo lang dat die moest ko men. Maar telkens als ik mijn baas zei: ik zeg uw krant even op, zei hij: toe joh, je kan hem niet missen, geen dag. Hij voelde wel, dat ik weer in-spring-de-bocht- gaat-in abonnee zou zijn geworden, wanneer het gelukzalige aantal na derde. Maar die snoek zit me dwars. U hebt -waar schijnlijk ook wel de af gelopen week de foto gezien van de Haarlemse politieman W. J. Blan- kenstein die een snoek had gevloerd van bijna twintig pond. Na tien minuten had hij hem ge arresteerd. En ziedaar, levensgroot in onze krant: man en snoek. Waarom ben ik er nu zo zuur over? Ik snoek ook. Al jaren! En het zal 1947/'48 zijn geweest ik heb er eens één uitgetild die Ï7 pond woog; nee, niet op het blote oog maar op een patentweegschaal. Ik ben er wel uren mee bezig geweest voordat ik die makker op het gras had. Maar hoe ik ook uitkeek, noch links noch rechts een persfotograaf. Als je die jongens niet nodig hebt. klik dan sta je er op. Maar als je de we reld wat te verkondigen hebt, zijn ze in geen vel den of wegen te vinden. Zevenentwintig pond snoek mensen, dat is geen peuleschil. Hele ge neraties staan er aan de slootkant zonder er een van tien pond te vangen, laat staan van zevenen twintig. Het was een beest, dat mij had doen binnentreden in de ..Hall of Fame" der sportvis- serij. Nog jaren later zouden agenda's en al manakken hebben ver meld, dat ik in bars weer aan de ruige sloot kant een kanjer had buitgemaakt, waarbij de vergrootglazen het best opgeborgen gebleven hadden kunnen zijn. Maar geen hond om dit wapenfeit voor het na geslacht vast te leggen. Zelfs mijn vaste vismaat ontbrak die dag op het tapijt, zodat er ook op dat gebied geen meelig- ger was. Want sportvis sers hebben een grondig wantrouwen jegens el- kaars heldenfeiten. Nu zult u zeggen: waarom heb je dan niet zelf een foto genomen, toen je thuis was, of een fotograaf opgezocht of gebeld. Tja, maar dat gelooft u nooit, die snoek is, toen ik naar huis ben gefietst, van mijn bagagedrager afge- tjoept. Ik ben terugge weest, maar hij was kennelijk al opgeraapt. Geloof het of niet. Nu nog, jaren later, wanneer ik word voor gesteld aan een zekere meneer Snoek, dan denk ik: zou hem dat wezen? Want het gewicht is al tijd ongeveer gelijk ge bleven. Maar bij elke foto van anderen moet ik toch telkens een traan wegslikken. Volksonderwijs. De afdeling Velsen- IJmuiden van de vereniging „Volksonder wijs" houdt woensdag 7 november een le denvergadering in het gemeentelijk ver gaderlokaal aan de Abeelenstraat. Na be handeling van de agenda, vertoont de heer T. Westra een film over zijn reis naar Australië en houdt de heer W. Arbman een causerie over de expressietentoonstel ling in het Cultureel Centrum; een en an der met kleurendia's toegelicht. „Een vreemd meisje". De arbeidersto neelvereniging „Palvu" uit IJmuiden, geeft zaterdag 17 en maandag 19 novem ber in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan haar eerste toneelvoorstel lingen van dit seizoen. Opgevoerd wordt ..Een vreemd meisje" (Le don d'Adèle), blijspel in vier bedrijven door Pierre Ba rdlet. De regie is van de heer Chris Slui ters. Sint Maarten op zaterdag. Doordat dé feestdag van Sint Maarten dit jaar op zon dag valt, bestaat de mogelijkheid, dat deze dag nu op zaterdag en maandag zal wor den gevierd. Ten einde een versnippering te voorkomen, verzoekt het gemeentebe stuur van Beverwijk de verenigingen, wel ke zich met de organisatie van dit kinder feest bezighouden te bevorderen, dat Sint, Maarten in deze gemeente op zaterdag zal worden gevierd. Geen spreekuut. De wethouder van on derwijs in Beverwijk, is woensdag verhin derd zijn wekelijks spreekuur te houden. Excursie naar Rijksmuseum. Het histo risch genootschap „Midden Kennemer land," onderneemt zaterdag 17 november een excursie naar het Rijksmuseum in Am sterdam, waar onder meer een bezoek zal worden gebracht aan de nieuwe stijlka mers. Er is op het ogenblik overal een tekort aan blöemen. vandaar dat op alle veilin gen een snelle prijsstijging valt te con stateren. Ook op de Beverwijkse veiling ,,'t Centrum", konden aldus vrijdag hoge prijzen worden genoteerd, zoals bijna twee gulden voor een bos chrysanten. Deson danks waren zij maandag opnieuw duur der geworden. Er werd toen zelfs ook ruim twee gulden voor een bos Gold Flin betaald; een prijs, welke men in deze tijd van het jaar zelden verneemt. Het ziet er naar uit, dat deze hoge prij zen zich nog wel enige dagen zullen hand haven. Het wachten is immers op de grote aanvoer uit de late kassen; met dit zachte weer waarschijnlijk nog een kwestie van een week. Overigens staat men in de bloemenhan del meer voor verrassingen. Enige dagen geleden waren de prijzen nog abnormaal laag, om onverwacht met ruim honderd per cent te stijgen. Dit was in het bijzonder het geval met de troschrysanten. ofschoon ook de andere bloemsoorten sterk in waar de zijn vermeerderd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4