Krachtsverhouding in feite niet ingrijpend gewijzigd Spiegel-affaire wordt steeds vreemder In 1970 een expo in Amsterdam Hóuden zo, die prachtige kindervoetjes HET WEER Overleg inzake toezicht op Cuba stokt Kennedy's Demoeraten houden meerderheid in het Congres JONGENSJASSEN! Dr. Linthorst Homan in de Hoge Autoriteit Huizing Kr is j na Menon vraagt ontslag Uitpakken bommenwerpers gestopt Ver. Naties dreigt Zuid-Afrika met uitstoting Hoofdprijs in sporttoto naar Zaandam Consternatie door een radio-actief apparaat Prins Bernhard in vrachtvliegtuig 1964. Brown verslaat Nixon Geen belangstelling FALCON TWEEDJASSEN Suggestie van raadslid: In de krant van heden: Julius Nyerere president Toenemende bewolking Tournee van Edith Piaf en haar man in ons land Inspectietocht op de buffel Mars 1 dicht langs Mars Weerzin tegen apartheid RIJEN JONGENSJASSEN! Prijzen 27.50 t.m. ƒ81.— Het woord is aan houistr. 137 kozen De overwinning van Romney dient hem als mogelijk kandidaat voor het pre sidentschap aan. In Pennsylvania en in Colorado werd een Republikein tot gou verneur gekozen, terwijl in Oklahoma voor de eerste maal in de geschiedenis een Re publikein gouverneur is geworden. De De mocraten boekten echter de overwinning in Vermont en in New Hampshire waar zij de eerste Democratische gouverneur kre gen in respectievelijk 108 en 40 jaar. Ook Wisconson, Hawaii en Nieuw-Mexico krij gen een Democraat als gouverneur. De Democratische gouverneur van Ar WASHINGTON (Reuter) - Hoewel de Amerikaanse' Democraten blijkens de voorlopige uitslagen van de verkiezingen zowel de Senaat als het Huis van Afge vaardigden beheersen, schijnt het resul taat nog niet aan het door president Kennedy gestelde doel te beantwoorden. Vanmorgen bleek hij wel de meerder heid, doch niet alle extra zetels ver overd te hebben, die hij nodig meent te hebben om zijn program van nieuwe politieke initiatieven door het komende kansas, Faubus, bekend door de crisis Congres aangenomen te kunnen krijgen, in Little Rock over de rassenscheiding, De meeste politieke deskundigen zijn werd voor de viifde keer herkozen van mening dat de politieke constellatie Japanner {n Senaat van het Huis van Afgevaardigden geen belangrijke wijziging zal ondergaan. De Democraat Inouye versloeg zijn Men verwacht dan ook, dat Republi- Republikeinse rivaal bij de verkiezing keinen en conservatieve Democraten van een Senaatszetel voor Hawaii, waai mee i voor het eerst iemand van Japanse al hier hun coalitie, waarop ve e initiatie- komgt toegang tot de senaat krijgt. De ven van Kennedy in de afgelopen twee voorzitter van de Senaatscommissie voor jaar zijn afgestuit, zullen voortzetten, buitenlandse betrekkingen, de Democraat De deskundigen achten voorts de over- Fulbright, werd in Kansas herkozen. r, li.i i j I De leider van de Republikeinen in de winning van de Republikeinen bij de Senaat; Everett Dirksen. behaalde in Illi- strijd om de gouverneurszetels van nois een benauwde overwinning. Hoewel Pennsylvania en Michigan van bijzonder senator Dirksen meermalen kritiek heeft belang voor de presidentsverkiezing in I geleverd op enkele punten van Kennedy s In de verkiezingen heeft men verder geen bepaalde lijn kunnen ontdekken. De poli tici vinden het daarom moeilijk iets met zekerheid te zeggen over de invloed van de Cubaanse kwestie. Toch zijn zij wel van mening, dat de overwinning van de Democraten bij de verkiezingen voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden voor een groot deel moet worden toe geschreven aan de persoon en de activiteit van de president. Wat de gouverneursposten betreft: in New York behaalde de republikein Nel son Rockefeller opnieuw een overwinning waarmee zijn kansen om voor de presi dentsverkiezingen van 1964 kandidaat te worden gesteld, zijn gestegen. De 54-jari ge miljonair, een kleinzoon van oliemag haat John D. Rockefeller, versloeg de niet zo bekende Democraat Robert Morgenthau In, Californië wijzen de voorlopige uitsla gen erop, dat de voormalige Republikein se vice-president Nixon de strijd om het gouverneurschap gaat verliezen van de Democraat Brown, die daarmee herkozen zou worden. In Michigan versloeg de Re- programma, heeft hij in het algemeen de regering in de buitenlandse politiek ge steund. President Kennedy heeft tot dusver nog geen commentaar geleverd op de uitsla gen. Hij begaf zich voor middernacht ter ruste na op het kantoor van zijn perschef De functie van gerechtelijk lijkschou wer is in het district Mercer, in de staat New Jersey, niet erg in trek. Bij de verkiezingen voor twee posten had geen enkele partij een kandidaat gesteld. Deze functie betaalt niets en er is niet veel werk mee gemoeid, want de lijk schouwing wordt in dit district waar genomen door de districtsarts. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 1343« LEIDTESTRAAT ('Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TF.L. 223516^ ™u "uiucu. - b - afgelopen weekeinde werd publikein Romney, een Mormoon, zijn de- "carrestcerd in verband met de landver- mocratische tegenstander Swainson, die op faads?,aak tegen het weekblad Der Spie- fVan onze correspondent) BONN De Westduitse officier Adolf ..icht, die het afgelopen weekeinde werd gearresteerd in verband met de landver nieuw voor twee jaar wilde worden ge- Op het middaguur was de stand: HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN: 233 (261) gel, heeft de hoofdredactie van het blad acht dagen voor de politie-inval in de redactiebureaus al gewaarschuwd dat er iets in de lucht hing. Salinger via radio en televisie van de eer ste uitslagen kennis te hebben genomen. Zo hoorde hij nog dat zijn jongste broer, de dertig jarige Edward, voor de staat Massachusetts in de Senaat was gekozen, waarmee „Ted" de jongste senator is ge worden. Voor Kennedy zich terugtrok zei hij tot Salinger, dat hij alleen gewekt wil de worden bij een fikse nederlaag of een overweldigdende overwinning. (Van onze Amsterdamse redacteur) B. en W. van Amsterdam zijn vanmor gen in vergadering bijeen geweest ter bespreking van een suggestie van het raadslid de heer Brinkgreve (K.V.P.) om tegen 1970 een wereldtentoonstelling in Amsterdam te organiseren. De heer Brink greve acht 1970 of daaromtrent zeer gun stig voor een dergelijke manifestatie, om dat Amsterdam tegen die tijd de beschik king heeft over een nieuwe luchthaven Schiphol, een verbeterd wegennet met twee autotunnels onder het IJ, een mo dern congresgebouw naast de RAI, enige grote hotels, het nieuwe ryksmuseum- Van Gogh, een historisch museum en een nationaal scheepvaartmuseum aan het IJ. De heer Brinkgreve wijst er in een brief aan het gemeentebestuur op, dat een wereldtentoonstelling allerlei activitei ten stimuleert. Hij noemt in dit opzicht het voorbeeld van Brussel, dat aan de Expo omvangrijke verkeersvoorzieningen heeft overgehouden en een bestuurscentrum is geworden van de groeiende Europese een heid. Hij meent dat Nederland in het nieuwe Europa een belangrijker positie moet innemen dan thans het geval is. De heroriëntering van de nationale eco nomie na de oorlog heeft een sterkere internationale weerklank nodig. De heer Brinkgreve vraagt B. en W. van Amster dam zo snel mogelijk overleg te plegen met rijk, provincie en bedrijfsleven voor het ontwerpen van een financieringsplan. Weerrapporten 7, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kerkelijk Leven4 ln de Vishal en op zee4 Langs sluizen en havens 5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsrj 6 Onder Ons7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 71 Economisch nieuws73 Beurs 73 Scheepsberichten 73 Sport 75 Luidsprekers 6 zestien pagina's Dit nummer bestaat uit Met grote geestdrift is in de Afrikaan se staat Tanganyika de verkiezing ge vierd van dr. Julius Nyerere tot eerste president van de onafhankelijke repu bliek. De feestvierders droegen uitge holde kalebassen bij wijze van feest- muts tijdens een optocht in de straten van de hoofdstad Dar-es-Salaam. Democraten Republikeinen Nog onbekend SENAAT: Democraten Republikeinen Nog onbekend 162 40 (174) (2) LUXEMBURG (ANP) De Hoge Auto riteit van de EGKS heeft dr. J. Linthorst Homan gecoöpteerd als lid. Met deze be noeming is het college weer voltallig. Er waren onlangs twee vacatures ontstaan door aftreden van de Westduitser H. Pott- hoff en de Nederlander D. P. Spierenburg In plaats van Potthoff is onlangs de West duitser dr. K. M. Hettlage benoemd. 21 43) 13 18) 5 (-) GOUVERNEURS: Democraten 17 13) Republikeinen 13 2) Nog onbekend5 Een ferme boog in de voetholte en wijd- gespreide teenties - heeft uw kind nog die prachtige, onbedorven voeten? Hóüden zol In de speciaalzaak van Huizing kunt u stappers krijgen die anatomisch juist zijn, die kindervoeten helpen groeien in hun ideale vorm. Leuk, sterk en niet duurder. speciaalzaak voor juiste schoenen Kruisweg 42 - Haarlem Tel. (02500) 12637 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking en tegen morgenavond kans op enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aldus verklaarde gisteren een woord voerder van liet Openbaar Ministerie in Karlsruhe Ondanks het feit, dat hoofdredacteur Auigistein en zijn mannen daardoor de tijd kregen belastend materiaal te laten verdwijnen, zijn er toch documenten met strikt geheime militaire inhoud in de Spiegelkantoren gevonden, aldus het Open baar Ministerie. Der Spiegel reageerde hierop met de mededeling, dat het hier inderdaad ge heime documenten of fotocopieën betrof, maar dat er niets uit deze stukken is gepubliceerd in de artikelen waarmee het blad volgens de aanklacht landsgeheimen zou hebben prijsgegeven. Grote verbazing oogstte gisteren in Bonn een officiële verklaring van het Spaanse ministerie van Voorlichting in Madrid, dat Spiegel-redacteur Ahlers door Spaan se politiemannen werd gearresteerd in opdracht van Duitse Interpol-autoriteiten. Daar Interpol niet mag worden inge schakeld bij politieke delicten, waaronder landverraad uiteraard valt, heeft de Bonds regering vorige week herhaalde malen verklaard, dat er geen sprake van kon zijn dat Interpol was ingeschakeld. Op dé Spaanse verklaring weigerde men gis teren commentaar te geven. NEW DELHI De minister voor de- fensieproduktie van India, Krisjna Menon, heeft zijn ontslag ingediend. De Amerikaanse ambassadeur in New Delhi, Galbraith, heeft verklaard dat de Amerikaanse militaire hulp aan India „niet bedoeld is om India bij militaire allianties te betrekken of om op andere wijze de In dische neutraliteitspolitiek te beïnvloeden". „Onze hupl is bestemd om de Indische on afhankelijkheid te helpen verdedigen en niet om deze te compromitteren", aldus Galbraith. (AFP/AP) De Franse zangeres Edith Piaf zal in december samen met haar man Theo Sarapo in vier plaatsen in ons land op treden. Een contract hiertoe is vannacht afgesloten. Edith Piaf zal concerten geven op don derdag 13 december in het Luxor Theater te Rotterdam, ,op vrijdag 14 december in de Stadsschouwburg te Nijmegen, op zater dag 15 december in het Concertgebouw te Amsterdam en tot slot op zondag 16 december in het Kurhaus te Scheveningen. NEW YORK (Reuter-AFP-AP) De Amerikaanse en de Russische onderhande laars hebben dinsdagavond tijdens een bij eenkomst van vijf uur geen vorderingen gemaakt bij de bespreking van de wijze, waarop toezicht zal worden uitgeoefend op het wegvoeren van de Russische raketten van Cuba. Adlai Stevenson, de leider der Amerikaanse afvaardiging, verklaarde dat de besprekingen „niet vruchtbaar" waren. Hij voegde hieraan toe dat de raketten uit Cuba worden weggehaald en dat het overleg zal worden voortgezet. De Ameri kaanse delegatie heeft, naar verluidt, krachtig vastgehouden aan haar eis, dat er „afdoende verzekeringen" zullen worden ontvangen, dat alle Russische raketten in derdaad van Cuba zijn of worden verwij derd. De Russen hebben op hun beurt la ten weten dat de belofte van Kroesjtsjev gestand zal worden gedaan, maar dat Castro moeilijkheden veroorzaakt. De Rus sische vice-premier Mikojan verblijft nog steeds in de Cubaanse hoofdstad. De Sovjet-Unie blijkt het uitpakken van de middelzware bommenwerpers van het type Iljoesjin 28 op Cuba te hebben ge staakt na een nieuwe dringende waar schuwing uit Washington, zo wordt van ge zaghebbende zijde in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. De Verenigde Staten hebben de Russen nog eens laten weten President Ajoeb Khan van Pakistan berijdt een buffel, het enige trans portmiddel ter plaatse, tijdens een be zoek aan het meest noordelijke deel van zijn land, dat grenst aan de Chi nese provincie Sinkiang. MOSKOU. Door het aanbrengen van een correctie in de baan van het Russische ruimtevaartuig Mars I, zal dit dè planeet passeren op een afstand van ongeveer 1.000 kilometer. Zonder deze correctie zou de afstand 600.000 km bedragen. De Mars zal foto's nemen van de planeet. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen, waarin de leden wordt verzocht de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika te verbre ken en de Zuidafrikaanse handel, scheep vaart en luchtvaart te boycotten. De Vei ligheidsraad werd verzocht doeltreffende maatregelen, met inbegrip van sancties, te nemen, en zonodig Zuid-Afrika als V.N.-Iid uit te stoten. De resolutie werd aangenomen met 67 tegen 16 stemmen, en 23 onthoudingen. Tot de tegenstemmers behoorden o.m. Neder land, België, Engfeland, Frankrijk, Cana da, Australië, Japan, Portugal, Amerika en Zuid-Afrika zelf. Argentinië, Oostenrijk, vele Zuidameri- kaanse landen, Italië, Finland, Denemar ken en Zweden onthielden zich van stem ming. Tevoren had Zuid-Afrika, bij monde van zijn minister van Buitenlandse Zaken Louw, de volkerenorganisatie gewaar schuwd, dat als zij ertoe over zou gaan leden buiten de deur te zetten, dit het be gin van het einde der organisatie zou zijn De stemuitslag lag dertien stemmen bo ven de vereiste tweederde meerderheid. Resoluties van de Algemene Vergadering zijn echter niet bindend voor de leden Vorig jaar wist een dergelijke resolutie geen tweederde meerderheid te halen. De hoofdprijs van f 50.000 in de sport' toto gaat deze week naar de heer Brand in Zaandam, lid van Zaanlandia, die als enige tot 13 punten is gekomen. De tweede prijs (12 punten) wordt verdeeld onder 62 deelnemers, die ieder ruim 3100 bruto ontvangen. Voor de extra prijs van de vijf gelijke spelen komen 31 personen in aanmerking, die ieder ruim 1400 bruto krijgen. dat ook de bommenwerpers uit Cuba moeten verdwijnen. In gezaghebbende kringen te Washington acht men de berichten, volgens welke de Cubaanse autoriteiten bezig zouden zijn de Russische raketten en kernwapens, die zich op Cuba bevinden, in geheime berg plaatsen te doen opslaan, ongegrond. Men hecht slechts weinig geloof aan hetgeen Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten hierover hebben gezegd. De Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft met algemene stemmen een Argentijnse resolutie aanvaard, waarin op de landen van het westelijke halfrond een beroep gedaan wordt hyn strijdkrachten te coördineren voor de vérdediging tegen het Cubaanse gevaar. Een meetapparaat, afkomstig van de rijksuniversiteit te Groningen, heeft aan de grens met Duitsland bij Venlo conster natie verwekt, toen bekend werd dat het apparaat radio-actief moest zijn. De stra ling bleek echter gering. Alle personen, die ermee in aanraking waren geweest, wer den onderzocht. Zij hebben geen nadelige gevolgen ondervonden. Het apparaat wordt nu in Groningen ontsmet. Men had daar, toen het apparaat al verzonden was, ontdekt, dat de handen en de laboratoriumjas van de man, die met het apparaat gewerkt had, radio-actief besmet waren en toen onmiddellijk Venlo gewaarschuwd. Prins Bernhard is vanmorgen vroeg van Londen naar Nederland gevlogen in een vrachtvliegtuig, geladen met motoren, ge reedschappen en auto-onderdelen. De re den voor deze ongebruikelijke wijze van vervoer was dat het eigen toestel van de prins, de Fokker Friendship, een lekke band had. De prins heeft gisteravond in het Lon- dense West End gedineerd met prins Phi lip. In de vroege morgenuren begaf hij zich naar de Londense luchthaven. Een functionaris van de luchthaven ver telde: „Een van de banden van het toestel was lek en de prins had haast om thuis te komen". De prins vroeg: „Staan er nog vluchten op het programma naar Nederland?" Het bleek dat er alleen een vrachtvliegtuig zou vertrekken. „Dan zoek ik wel een klein plaatsje tus sen de kranten", zei de prins. LEUKE WARME Met capuchon, met teddy-voering, met gebreide kraag, enz. KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding WOENSDAG 7 NOVEMBER 196„ Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom e 48e JAARGANG NUMMER 4 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. v IJmuider Courant 1 Een Zwitserse boer: God heeft de tijd uitgevonden, maar over haast heeft Hij nooit gesproken. (Opschrift op boerderij)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1