tribune ontruimd Publieke tribune ontruimd in het Softenon-proces te Luik Kamer klaagt over uitblijven van belastingverlaging De Gaulle daalt af in de arena der partijpolitiek HET OVERHEMD MET DE MEESTE EXTRA'S i m J Vanmiddag het requisitoirmorgen de pleidooien en wellicht uitspraak Spion was de huisvriend van Britse minister Zeepost Directoraat-generaal Nieuw-Guinea opgeheven Franse president wekt het volk op de oude partijen niet te steunen Monnerville laakt de Constitutionele Raad v Ji B.-.., L- S| -; 1Enkalon - dus het makkelijkst te wassen. Nóóit strijken, en nóóit kreukels. 2. T-r-i'C-O't - dus gebreid en daar om heerlijk ventilerend, plezierig in het dragen. het dragen. 3. Het poes-etiket - en dat is uw zekerheid van ijzeren kwaliteits controle op stof en snit. I Dat maakt elk ENKALONT.R.I.C.Ö.T overhemd tot het fijnste voor de man, het meest voordelige voor de vrouw. Koop niet zomaar tricot- nylon, vraag naar 3 naar a M m J k 1 r« i v* w I DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 f 1.05 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Macmillan geeft witboek met correspondentie uit Bonte stoet Golf van sympathie Commentaar van Vatic aan Door tanks vernielde oefenterreinen zullen worden hersteld Boete voor veroorzaken dodelijk ongeval In naam der democratie Ook oud-president Auriol is zeer teleurgesteld Markers nu met auto naar huis xss&®WsetrMy*- -'£ ':i' '3.-''-; y> :'|V -V-'.iX A* O Unt nnno ntll/nt On Hot IC MUI -*■'i V-1 1.xAml U'AV. 11 Advertentie in beker of pot (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft in een witboek onthuld, dat de tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeelde spion John Vassall, die bij de Admirali teit werkte, geprobeerd heeft overgeplaatst te worden naar Downing Street 10. de of ficiële residentie van de premier, naar de bureaus van het kabinet of naar het Ge- mencbestdepartement. Dit blijkt uit brie ven. memoranda en telegrammen, gericht tot Vassall, van het Conservatieve Lager huislid Tom Galbraith, eertijds onder minister van Marine, thans onderminis ter voor Schotland. Macmillan, die gealarmeerd is door de op hem uitgeoefende druk wegens geruch ten over deze correspondentie, besloot de ze onmiddellijk te publiceren. Had hij dit niet gedaan, dan zou de oppositie, welke hiervan reeds eerder in kennis was ge steld, de zaak waarschijnlijk in het Lager* huis uit de doeken hebben gedaan. Er heerst algemene verwondering over de toon, waarop de minister aan de een voudige klerk schreef. Er waren ook twee brieven van mevrouw Galbraith aan Vas- saU. Deze, voor het grootste deel onbe- nullige, correspondentie maakte de indruk dat Vassall een intieme en zeer gewaar deerde vriend van het gezin Galbraith was. Macmillan geeft als zijn oordeel dat de brieven op het eerste gezicht niet de indruk maken dat de verstandhouding tus sen Vassall en de minister een gevaar voor de veiligheid van de staat heeft op geleverd. (Van onze correspondent) LUIK Gisteren ging tijdens het sof- tenon-proce? de belangstelling vooral uit naar hetgeen .dr. André Herpin, de huis arts die het certificaat van het overlijden van de baby heeft getekend, als getuige te vertellen zou hebben. De dokter ver klaarde dat de vader op de ochtend na de dag dat het kind was vergiftigd bij hem was gekomen en om een certificaat van overlijden had gevraagd, nodig om het te kunnen begraven. De dokter is naar de baby gaan kijken en had argwaan ge kregen over de doodsoorzaak. Daarop had hij de moeder de kamer uitgestuurd en aan haar man gevraagd „Wat hebben jul lie met het kind gedaan"? De vader had meteen de waarheid gezegd: „Mijn vrouw heeft het een sterke dosis slaapmiddelen ingegeven". Dr. Herpin heeft toen het huis verlaten en de man gezegd 's middags om twaalf uur bij hem terug te komen. „Ik heb hem toen moeten mededelen", zo ver klaarde hij. „dat ik op het certificaat zou moeten invullen: onnatuurlijke dood". Waarop de verdediger „Dokter, wanneer de vader u niets zou hebben gezegd, wat zou u dan hebben ingevuld"? De dokter antwoordt: „Had ik de zekerheid gehad dat ik de enige was die van de doodsoor zaak wist, dan zou ik „natuurlijke dood hebben ingevuld". Het publiek dat de zaal tot barstens toe vulde, gaf daarop tekenen van instem ming, riep „Goedzo" en begon een ap plaus dat zeker een halve minuut duurde. De president anders in de regel de goedheid zelve zei dat zijn geduld op was en gelastte de gendarmes de publie ke tribunes te ontruimen. De zitting werd een kwartier geschrost. Bij de hervatting verklaarde dr. Herpin nog dat de moeder naar zijn mening als gevolg van haar zwangerschap en van de daarop volgende geboorte van een mismaakt kind, in een toestand van uiterste neerslachtigheid ver keerde. Dr. Herpin was één van de getuigen in de bonte stoet van tegen de veertig man nen en vrouwen die gisteren aan het hof en de jury voorbijtrokken. De rij werd ge opend door mevrouw Carstens, die met nauwelijks te horen stem vertelde hoe het geval van het kindje van de familie die terechtstaat hun bezighield, omdat zij wis ten dat ook mevrouw Carstens' zuster bij het begin van haar zwangerschap een thalidomide produkt had geslikt. Op ver zoek van de advocaat van haar man ver telde ze hoe verschrikkelijk het was toen haar zoontje thuis kwam van school en vertelde, dat twee jongens hem hadden na geroepen: „Je vader zit in het gevang!" Zonder uitzondering kwamen de verkla ringen van de meeste getuigen op hetzelf de neer: een dokter in een volkswijk, die dag en nacht klaarstaat voor zijn patiën ten, die weinig in rekening brengt, die zelfs geld leent als er een operatie moet worden betaald, die opbeurt in moeilijke gezinsomstandigheden en die ook wel eens oude patiënten bezoekt, om zo maar te zien hoe het met hen gaat. Bij de aanvang van de zitting bracht een professor van de Luikse universiteit ver slag uit over het medisch rapport, dat hij over de vijf verdachten heeft samenge steld. De vader komt er daarbij weer het slechtst af. Hij wordt „niet in staat tot het nemen van andere maatregelen dan die welke zijn entourage neemt" genoemd. De vrouwen beschouwt het rapport als emotioneel en energiek en volledig verant woordelijk. Voor dr. Carstens zouden licht verzachtende omstandigheden kunnen gel den, omdat hij voor de gebeurtenissen van mei nogal nerveus is geweest. 's Middags volgden de vijftien getuigen voor de familie en vandaag zouden er nog meer volgen en vanmiddag zou het requi sitoir worden gehouden. Morgen de plei dooien en zaterdag zal daarop worden ge antwoord. Men hoopt dat de uitspraak van de jury voor het middernachtelijk uur bekend zal zijn. De leden van de jury hebben het over! gens met gemakkelijk. Zij worden over- stelpt met brieven, evenals trouwens het hof en de verdediging. De strekking van de brieven aan de juryleden is vrijwel zonder uitzondering: vrijspraak. Velen voe gen daar dan dreigementen aan toe voor het geval er geen vrijspraak maar een veroordeling mocht volgen. Uit allerlei de tails bemerkt men dat er een golf van sympathie voor de verdachten, met name voor dr. Carstens, door Luik gaat. Wan neer zij na afloop van de zitting op de binnenplaats van het paleis van justitie in de gevangenisauto stappen, wordt er door enige honderden belangstellenden voor hen geapplaudisseerd en „bravo" of „vrijspraak" geroepen. Ook in politieke kringen bestaat er veel belangstelling voor het proces dat wel de softenonzaak wordt genoemd, maar waar toch niet een oordeel over het geneesmid del wordt geveld, maar over de euthana sie. Daarbij komt nog dat zowel dr. Cars tens als de familie Van de Put socialis tisch schijnt te zijn. De baby is in een rooms-katholieke kliniek ter wereld ge bracht omdat deze de reputatie had beter te zijn dan de stedelijke kraaminrichtin gen. Ook over de verdediging hoort men allerlei gissingen met name wie de kosten van het zestal advocaten, die stuk voor stuk een gevestigde reputatie hebben, be taalt. Ze zijn zeker te hoog om door de familie te worden gedragen. Van de ad vocaat van dr. Carstens weet men dat hij een jeugdvriend van hem is. De belang rijkste van de zes verdedigers is ongetwij feld mr. .Jeunehomme. Hij is een liberaal lid van het Belgisqhe parlement. Misschien heeft dat ertoe geleid dat men nu in Luik algemeen vertelt, dat enige gefortuneerde Luikse liberalen de kosten van de verde diging voor hun rekening hebben geno men. VATICAANSTAD (Reuter) In een klaarblijkelijkcommentaar op het softe non-proces in Luik heeft radio-Vaticana ge zegd dat „de liefde van een moeder die doodt, verdacht is." Het is onmogelijk de subjectieve dwaasheid te begrijpen van een moeder die doodt. Het is onmogelijk haar daad te rechtvaardigen. Het is ab surd om die daad te rangschikken in de categorie van de liefde.„Objectief, mo reel, wekt zo'n daad het vermoeden van egoïsme. Het is een daad van opstand te gen de natuurwet, tegen de wet van God God die liefde is", aldus de Vaticaanse radio. Het ministerie van Defensie zal enige terreinen laten herstellen waarop inciden teel of voortdurend met tanks of ander ge mechaniseerd materieel wordt geoefend. Twee oefenterreinen op de Veluwe wor den reeds in de oorspronkelijke staat ge bracht. Dat zijn „De Paalberg" op de Er- melose hei en „De Stakenberg" op de El- speetse hei. Personeel van de Nederland- sche Heidemaatschappij is met dat kar wei bezig. Er zijn tankbanen aangelegd die met een drainagesysteem geheel ontwaterd worden. Het terrein tussen die banen is opnieuw ingezaaid. De tankbanen zullen worden omrasterd, zodat 'e tanks er niet meer buiten kunnen komen en de heide gelegenheid krijgt zich te herstellen. Dat militaire oefenterreinen voor recrea tie verloren zouden zijn is een misvatting. Ongeveer 7000 ha. militair oefenterrein staat op zaterdagen en zondagen voor re creatiezoekenden open. Bij het ministerie overweegt men in dien het publiek zich als een goede gast zal weten te gedragen de mogelijkheid van openstelling van terreinen die thans nog afgesloten zijn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. V. S. van Amerika: ss. „Maasdam", 11 nov. en ss. „Sloterdijk", 14 nov.; Argenti nië: ms. „Lago Lacar", 11 nov.; Australië: ms. „Oranje", 12 nov.; Brits-Oost-Afrika: ss. „Europa", 15 nov.; Canada: ms. „Prinses Margriet", 14 nov.; Chili: ts. „Leipzig", 15 nov.; Ned. Antillen: ms. „Prins der Neder landen", 13 nov.; West-Nw.-Guinea: ss. „Perseus", 11 nov.; Nieuw-Zeeland: ms „Oranje", 12 nov. en ms „Main Lloyd" 14 nov.; Suriname: ms „Ladon", 14 nov.; Rep. van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Athlo- ne Castle", 11 nov. en ms. „Blitar", 14 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Het Directoraat-generaal Nieuw-Guinea- Zaken bij het ministerie van Binnenlandse Zaken is opgeheven. Ingesteld is de Di rectie Afwikkeling Zaken Nieuw-Guinea. Met de leiding is de vroegere directeur- generaal, de heer A. M. Kottier, belast. Van de vroegere personeelssterkte zal de helft overblijven. Ook de afdelingen be stuur, politieke en internationale zaken zijn opgeheven. De afdeling economische zaken en enige andere afdelingen volgen spoe dig. De rechtbank in Den Haag heeft een 47-jarige chauffeur uit Rotterdam tot 150 gulden boete of 30 dagen hechtenis ver oordeeld wegens het veroorzaken van een verkeersongeval, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Verdachte was op 7 juni in de gemeente Naaldwijk met een door hem bestuurde touringcar frontaal in botsing gekomen met een personenauto. Het echtpaar J. Lock uit Naaldwijk, dat in deze auto zat, werd op slag gedood. De bestuurder van de touringcar had de doorgang niet vrij gelaten. De officier van justitie had een week gevangenisstraf ge- eist. (Vort onze parlementaire redacteur) Dankbaarheid voor het feit dat dit ka binet er in geslaagd is een overbesteding te voorkomen en ontstemming over het feit dat de minister van Financiën, prof. Zi.jlstra, de belastingen niet heeft kunnen verlagen, kwamen gisteravond in de Twee de Kamer tot uiting bij de algemene fi nanciële beschouwingen over de rijksbe groting. Daarnaast was er dan nog de algemene klacht dat de overheidsuitgaven weer hoger zijn geworden. De financiële expert van de K.V.P.-fractie, dr. Lucas, dacht dat er het een en ander hapert aan de efficiency van het overheidsapparaat. „De minister hoopt, dat in de toekomst belastingverlaging mogelijk zal zijn. Ik hoop op mijn beurt dat de heer Zijlstra dan volgend jaar na de kabinetsformatie weer minister van Financiën is," zei dr. Lucas. Een ijdele hoop, want prof. Zijlstra keert niet als minister terug. Dr. Lucas bestreed het argument van de bewindsman dat belastingverlaging leidt tot hogere bestedingen, waardoor het gevaar van overbesteding dichterbij komt. Als de belastingen niet omlaag gaan profiteert de staat van de hogere opbrengst en de staat zal deze hogere opbrengst be slist besteden, zei hij. Weinig optimistisch over het belasting beleid, ook in de toekomst, toonde zich drs Van der Mei (C.H.U.). Bij de kabi netsformatie van volgend jaar zal het een punt moeten zijn, of het tot heden ge voerde fiscale beleid kan worden voortge zet. „Moeten we in de nabije toekomst niet een groter beroep doen op de kapi taalmarkt om eindelijk eens een verlaging van de belastingdruk te bereiken?" vroeg de heer Van der Mei. De heer Lankhorst (P.S.P.) vond het onjuist, dat men eerst de belastingdruk bepaalt en dan pas uit maakt wat men met de fiscale opbrengst gaat doen. Ook de heer Van Eijsden (A.R.) zag een mogelijkheid tot belastingverlaging in een bewuste leningpolitiek. Ook bepleitte hij belastingheffing naar draagkracht. De af nemende winsten en de vermindering van de investeringen van het bedrijfsleven wa ren twee doornen in het oog van dr. Lu cas. Ir. Van Dis (St. Geref.) wilde niet dat de overheid geld voor aardse zaken als sport, toneel, dans, televisie en wat dies meer zij, uitgeeft. Nederland moet zich ook niet inlaten met internationale plan nen als de hulp aan onderontwikkelde ge bieden, want dat geld komt toch niet te recht bij de mensen die het nodig hebben, zei hij. Vandaag komen de sprekers van de P.v.d.A., de V.V.D., eri de C.P.N. aan het woord. (Van onze correspondent) PARIJS. Het Franse staatshoofd, ge neraal Charles de Gaulle, heeft gister avond in een televisietoespraak het volk opgewekt bij de verkiezingen op de zonda gen 18 en 25 november op kandidaten te stemmen die positief staan tegenover zijn bewind en zijn persoon. Zonder de namen te noemen, ried hij zijn toehoorders aan hun vertrouwen te schenken aan de kan didaten van de verschillende gaullistische organisaties. Een nieuwe reeks zware ver wijten aan het adres der oude partijen was op hetzelfde doel gericht. Het staatshoofd wenst een parlement dat afstand doet van zijn „pretenties en illu sies en van zijn geliefde spelletjes die de natie ten ondergang doemen". Hij riep de steun in van alle Fransen en Fran- gaises om dit doel via de verkiezingen te bereiken. In feite mag men zeggen dat de generaal zijn rol van bovenpartijdige scheidsrechter heeft opgegeven door zich persoonlijk in de verkiezingsstrijd te men gen. Bij de uitslag van het jongste referen dum dat hem niet de massale overwinning bezorgd heeft die hij had verlangd, stond de president der republiek dan ook maar kort stil. Wel onderstreepte hij dik de tweeledige betekenis die dit referendum in zijn ogen moet worden toegekend. De Fransen zullen in het vervolg hun eigen staatshoofd kiezen en voorts heeft het volk ten vierde male het referendum aanvaard als middel om fundamentele beslissingen van nationale draagwijdte te kunnen ne men. Nadat hij vervolgens had menen te kun nen constateren dat de partijen de natie niet meer vertegenwoordigen scheen de president der republiek het niettemin no dig te achten een nieuwe en bijzonder hef tige aanval in hun richting te lanceren. De Gaulle herinnerde aan de jaren 1940 en 1958 „toen de partijen zich aan mij overgaven" en hun diskrediet was, zo zei hij, door het jongste referendum nog maals bevestigd. Het volk heeft de par tijen gedesavoueerd zodat het de gene raal wel zeer misplaatst voorkomt dat zij niettemin de regering zouden willen „con troleren". Ten aanzien van sommige figuren uit die partijen wil De Gaulle wel erkennen dat zij niet helemaal zonder kwaliteiten zijn en hij zelf heeft trouwens indertijd wanneer het uitkwam, zijn ministers meermalen uit hun midden gerekruteerd. Maar nu is het zaak een brede meerderheidsbasis voor de politieke vernieuwing van het land te leggen, in welk verband de gene raal niet aarzelde ook het woerd democra tie in de mond te nemen. De Gaulle is na zijn drie spreekbeurten tijdens de referendumcampagne een vol gende ronde begonnen in zijn strijd te- 'Advertentie gen de partijen, die hij nu kennelijk als zondebok met alle boosheden des duivels wil belasten. Gaullisten van de liberale stempel hebben wel beweerd dat de ge neraal met zijn nieuwe actie in de bin nenlandse politiek slechts de inderdaad broodnodige reorganisatie van het partij wezen zou nastreven, met het doel net als in de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië een concentratie in slechts twee grote formaties te bewerkstelligen. Deze interpretatie lijkt, na zijn rede van gis teren, echter lastig meer met de feiten in overeenstemming te brengen. Zijn be toog komt er immers op neer dat de par tijen tegen De Gaulle zijn en de oppositie uit den boze is en ze daarom, en in naam der democratie, dus beter kunnen ver dwijnen. (Van onze correspondent) PARIJS De president van de Franse Senaat, de kleurling Monnerville, heeft zich moeilijk kunnen neerleggen bij de be slissing van de Constitutionele Raad die dinsdag met zes tegen vier stemmen moet zijn genomen zich onbevoegd te verkla ren om een oordeel uit te spreken over de grondwettelijkheid van het jongste re ferendum van 28 oktober. Monnerville, die dit verzoek aanhangig had gemaakt, heeft gisteren als zijn overtuiging uitgesproken dat de Constitutionele Raad met deze uit spraak in feite zelfmoord zou hebben ge pleegd. Ook de oud-president der republiek Vin cent Auriol, die een uitvoerig dossier had samengesteld om de ongrondwettigheid van het referendum te bewijzen, heeft zich door het gedrag van zijn mede-Wijzen bij zonder teleurgesteld getoond. Hij heeft te kennen gegeven dat hij zich ook in de toe komst uit protest verder afzijdig zal hou den van alle beraadslagingen van dit hoge rechtscollege, waarvan hij niettemjn deel uitmaakt. Voor het eerst in de geschiedenis mo gen Markers met hun auto's in de be bouwde kom van hun gemeente komen Toen Marken nog een eiland was, kwam er uiteraard nooit een auto, maar nadat de dijk naar het vasteland was aangelegd deden de bromfietsen en auto's hun intre de. De bebouwde kom van Marken bleef echter voor auto's verboden. Bij het par keerterrein kwamen garages, waarin de Markers hun auto'skonden stallen. De weg naar huis moest verder te voet worden afgelegd. B. en W. hebben de autobezitters thans vergunning gegeven met hun wagens in de bebouwde kom te komen, voorzover de breedte van de straat het toelaat.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11