Russische verlaten raketten Cuba Amerikaanse marine mag de lading op zee controleren Structuurplan voor Haarlem Adenauer: Der Spiegel slaat geld uit landverraad Spiegel dient aanklacht in HET WEER meubelen KOFFIE HAG m v m GROOT TUMULT IN DUITS PARLEMENT Mevrouw Roosevelt overleden Feest in Zwolle Dertig miljoen meer voor havenmond Goed nieuws: slanke-lijn-brood GROTE KLAVERJASDR1VE DAGBLAD VOOR VE LSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. R.^arri^.h.1 te Ilmuiden: Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 98. Haarlem Bi Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije - -1 i Het woord is aan Na een voorbereidende arbeid van twaalf jaar is thans het structuur plan voor Haarlem aan de gemeente raad aangeboden. Woensdagmiddag heeft de raad in een informele ver gadering over dit plan, dat richtlijnen bevat voor de ontwikkeling van de ruimtelijke en sociaal-economische structuur, een eerste gedachtenwis- seting gehouden. De formele behan deling zal na de begrotingszittingen plaats hebben. Tevoren hield de wethouder van stadsontwikkeling en openbare wer ken, de heer W. F. Happé, gesecon deerd door de leden van de sa neringscommissie en de stedebouw- kundige adviseur, ir. J. A. Kuiper, een persconferentie. De heer Happé en ir. K. Haasnoot, chef van de stedebouwkundige afdeling van openbare werken, lichtten aan de hand van kaarten en plattegronden het plan toe. De wethouder sprak van een fees- j telijke dag. Er is nu een eind ge- komen aan het woordenspel tussen B. en W. en de raad over het uit blijven van het structuurplan. Er moesten echter vele voorbereidende werkzaamheden worden verricht, al dus de wethouder. Als een der ka rakteristieken van het plan noemde hij de opzet de beschikbare ruimte binnen de Haarlemse grenzen zo danig te benutten dat niet in de eerste plaats de industrie en de woonwijken aan bod komen. Het is de bedoeling een harmonisch ge heel te maken, waarin de verschil lende levensfuncties, zoals leven, wonen, werken, verkeer en recreatie in de juiste verhouding tot hun recht komen. Voor de verwezenlijking is een richtlijn van ongeveer 20 30 jaar aangenomen, maar vóór alle gedachten van het structuurplan zijn verwezenlijkt, kunnen we net zo goed 50 jaar verder zijn. Het is een dynamische materie en het zal nodig zijn dit patroon voor de toekomst periodiek opnieuw te bezien. De zaak moet in beweging blijven. Dit zijn slechts de hoofdlijnen, waar langs de ontwikkeling van de stac zal geschieden, aldus wethouder Happé. Havana weer open Droog Adenauer: niet geschokt Geen woord wijzer Miljoenste woning SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld Levering uitsluitend via de erkende woninginrichter. Tijdelijk 20 et korting op groot pak! De prijs is nü f2.20 In de krant van heden: VELSER SUPP.VER. ROOD-WIT S 48e JAARGANG NUMMER 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant r* v AwrrVTVn r Napoleon: Alleen hij wordt in het ongeluk ge- eerd, die zich in het geluk heeft doen eerbiedigen. WASHINGTON (Reuter) - Russisch. schepen zijn van Cuba vertrokken met Russische raketten aan boord terwijl ju Yliet nodig regelingen zijn getroffen opdat de Amerikaanse marine de aantallen ver- Kroesjtsjev zei op de receptie ook dat scheepte raketten kan controleren, zo een topconferentie op dit ogenblik „met heeft het Amerikaanse ministerie ™n nodi^is^al Wuft ta Defensie van Russische zi]de vernomen. w.z„n zeei. dicht bij een kern0orlog ge- Vandaag wordt het eerste contact tussen |^eest en wjj moeten nu de oorzaken van de Russische vaartuigen en Amerikaanse de wrijving opheffen", aldus I T-*"Oic-oV-iïoiri^r ippiip pr as naQrun marineschepen verwacht. Het Witte Huis heeft laten weten, dat de Verenigde Staten nog steeds op het standpunt staan, dat naast het tellen van de raketten ter zee, ook te land moet wor den geïnspecteerd. Premier Kroesjtsjev heeft gisteren op een receptie in het Kremlin, ter gelegen- heid van de herdenking van de Russische prOCVdl StakCIl oktober-revolutie, verklaard, dat veertig raketten zijn ontmanteld en waarschijnlijk al onderweg zijn. 2 WHJVliig upuv-hAv.. - De Russische leider legde er de nadruk op. dat hij de Cubaanse regering de ver zekering heeft gegeven, dat president Ken nedy zijn belofte om Cuba niet aan te val len gestand zal doen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou dit oorlog betekenen. Een harde politiek is niet altijd de beste, zo zei hij. De Sovjet-Unie en premier Castro heb ben ermee ingestemd een geschikt inter nationaal orgaan (het Rode Kruis Red.) toe te staan in volle zee ladingen te laten controleren van Russische schepen die 3e parade op het Rode Plein in Mos kou ter gelegenheid van de 45ste ver jaardag van de Russische Oktober revolutie: Tijdens het défilé van de sportmensen werd er op het plein een raket gelanceerd. Het projectiel is op de foto duidelijk zichtbaar. Op de grond is de rook van de lancering goed te zien. (Telefoto) iiMPMnnnni mrbwimrwiW' Kroesjtsjev zei verder, dat de Sovjet- Unie haar huidige reeks kernwapenproe ven op 20 november zal staken. (De Amen- kanen hebben zondag hun laatste kern proef in het gebied van de Stille Oceaan genomen.) Volgens de Russische premier is het een goed ogenblik voor Russisch- Amerikaanse besprekingen over het staken van kernproeven, omdat de standpunten van beide landen elkaar nu dicht zijn ge naderd. HAVANA (Cuba-AFP) De buitenland se luchtvaartmaatschappijen, waaronder j de K.L.M., die diensten op Cuba onderhou den. is van officiële Cubaanse zijde mede gedeeld dat zij hun vluchten op Havana kunnen hervatten. De Cubaanse regering had deze vluchten op 23 oktober, toen er I een algemene mobilisatie in Cuba werd afgekondigd, verboden. Sindsdien is echter in verscheidene ge- Door driemaal in het debat in te grij- i een «Pme"**»* m? iJmm,dat Der'"snie- vallen weer toestemming verleend voor pen deed Adenauer het Pariementaire ge- Bondsdagdebat, die Inhield da^ D P maken van vluchten naar Cuba. snrek ontaarden in een opgewonden brul- gel het slachtoffer was geworden van ne spieK oniddlueu Ui cc F6Ljij („cca» fwpp pehe me diensten in de (Van onze correspondent) BONN. „Hoofdredacteur Rudolf Augstein van Der Spiegel verdient aan landverraad. Hij verdient geld aan hetz- campagnes tegen de coalitiepartijen, en dat vinden de socialisten mooi Met deze woorden ontketende honds kanselier Adenauer gisteren in de Bondsdag één van de grootste tumulten, die het Westduitse parlement sinds zijn bestaan beleefde. Socialisten, maar ook liberalen, gaven luidkeels blijk van bun verontwaardiging over Adenauers uit spraak, die de indruk wekte dat Aug stein en zijn medewerkers al schuldig zijn bevonden aan landverraad, terwijl in werkelijkheid pas een eerste onder zoek gaande is en zelfs nog geen offi ciële aanklacht tegen hen is ingediend. De plaatsvervangende liberale fractie voorzitter Döring antwoordde Adenauer dan ook met de woorden: „Ik protesteer er in naam van mijn vriend Augstein te gen. dat de kanselier hier eenvoudig be weert dat hij landverraad pleegde". Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en wei nig of geen regen. Aanvankelijk matige tot krachtige noordooste lijke wind, later afnemend. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. partij. Adenauer vond het verschrikkelijk dat een blad met een oplage van 500.000 exemplaren systematisch landverraad pleegt om daar geld aan te verdienen. De kanselier bracht dank aan de politie-auto- riteiten, die wegens hun optreden tegen Der Spiegel in binnen- en buitenland ge kritiseerd worden. De dubieuze arrestatie van Spiegel-re- dacteur Ahlers in Spanje commentarieerde Adenauer op zijn typische manier: „Ik wind me daar niet over op. Als Ahlers m Duitsland zou zijn geweest, zou hij daar zijn aangehouden. Nu is dat in Spanje ge beurd, als dat niet correct is toegegaan, moet dat maar onderzocht worden". Van socialistische kant zag men deze zaak ietwat anders. Wij staan niet aan de kant van landverraders, zei afgevaardigde Erler, maar wij staan wel op de bres voor de rechtsstaat, en die is hier in het ge ding. Het opgewonden debat, dat op een gege ven moment zo hoog liep, dat de libeia- le fractie-voorzitter Mende, een overigens mislukte poging deed om aan het hele debat een einde te maken, was gistermor gen begonnen met een „vragenuurtje waarin de regering antwoord gaf op een aantal socialistische vragen over de Spie- gel-affaire. Hoewel de regering had aangekondigd een aantal duistere punten uit de doeken te zullen doen, werd niemand wijzer. Op geen enkel punt noch de arrestatie in Spanje van Ahlers, noch het lamleggen van de hele Spiegel-redactie en evenmin het niet-inlichten van minister van Justitie Stammbergcr werd opheldering ver schaft. Minister van Binnenlandse Zaken, Höcherl, die vragen beantwoordde namens de ingestorte Stammberger, bleek slechts uit te zijn op één doel: zoveel mogelijk te verzwijgen van de werkelijke achter gronden van de kwestie. De liberaal Döring bracht gisteravond een opvallend bezoek aan Adenauer. Men neemt aan, dat dit in verband stond met strijd tussen twee geheime diensten in de Bondsrepubliek, namelijk de officiële con- tra-spionage, die onder leiding staat van de voormalige Nazi-spionageman Gehlpn, en de militaire veiligheidsdienst van het ministerie van Franz-Josef Strauss. NEW YORK (Reuter) Mevrouw Ele- anore Roosevelt, de weduwe van de vroe gere president der Verenigde Staten, is woensdagavond overleden. Zij was 78 jaar. Mevrouw Roosevelt was vorige maand voor een longinfectie en bloedar moede in een ziekenhuis opgenomen, doch inmiddels naar haar huis teruggekeerd. Mevrouw Roosevelt was tot aan haar ziekte een actief lid van de liberale vleu gel van de Democratische partij. Woens dag was ze echter zo zwak dat haar de uitslag van de verkiezingen niet meege deeld kon worden. (Zie verder pagina 3) De miljoenste naoorlogse woning is ge reed gekomen. Zij staat in Zwolle op de Hogekampseweg in het nieuwe stadsdeel Dieze-Oost en wordt reeds bewoond door de familie Hendriks. Daarom was het vandaag feest in Zwolle. Dé minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen recipieerde in het stadhuis Een aantal per sonen, die zich op het gebied van de wo ningbouw bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, kregen koninklijke onderschei dingen. Hoogtepunt van de feestelijkheden was de komst van de koningin, die van middag op het balkon van de miljoenste woning een défilé van de bouwnijverheid gadesloeg. De minister deed mededeling van de be noeming tot officier in de orde van Oranje- Nassau van de heer J. F. A. Nelissen. voor zitter van de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, en van mr. J. W. G. Floor van de Centrale Directie voor de Volks huisvesting en dé Bouwnijverheid. Twee Zwolse bouwvakkers, de heren B. Schipper en W. van de Vegte, werden onderscheiden met de zilveren meaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mevrouw J. G. M. D. Meihuizen—Ter Braake, adviseur van het Bouwcentrum, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming besloten de bijdrage in de kosten van de verbeterings- werken voor de havenmond IJmuiden te verhogen met 30 miljoen gulden. Zoals wij reeds meldden hadden B. en W. om deze bijdrage gevraagd. De totale kosten voor deze werken worden thans door Rijkswa terstaat geraamd op 150 miljoen gulden. Expositie van Formule-meubelen te Waddinxveen, Schielandstraat 1 en te Amsterdam, Oude Schans 73-75- 77. U bent hartelijk welkom! BARMS" HAARLEM tEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPIEIN) AMSTERDAM TEL ??35<>6 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland, 2 Agenda van Ijmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Buitenlands nieuws 3 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Topsy Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs It Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan. Heerlijk knappend bros Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Smaakt voortreffe lijk met boter en normaal beleg. Finn brod is krokantbrood, volgens een uniek procédé 'van binnen uit' diepdoorbak- ken. Daarom blijft het altijd kersvers. Koop vandaag nog een pak. U kunt kiezen wit of bruin. Heerlijk ontbijt, gezonde lunch! Finnbrod hoort bij elke brood maaltijd. VRIJDAG 9 NOVEMBER - 8 UUR in Du Commerce MOOIE FRIJZEN Marktplein KOMT ALLEN De Amerikaanse verkiezingen van j.l. dinsdag hebben niet tot wijzigingen van fundamentele betekenis in de politieke ver houdingen daar te lande geleid. Dat zou zelfs bij een heel andere uitslag nauwe lijks het geval zijn geweest omdat de pre sidentsfunctie en daarmee de federale uitvoerende macht in dit „tussenjaar niet op het spel stond. Maar nu de De mocratische partij haar meerderheid in beide huizen van het Congres heeft behou den is er natuurlijk in 't geheel geen spra ke van ingrijpende veranderingen. Maar wel is de politieke atmosfeer in de V.S. door deze verkiezingen enigermate gezui verd, en het belang daarvan, ook voor de buitenwereld, mag men niet onderschat ten. De verkiezingen hebben namelijk ge werkt als een soort van uitlaatklep voor de spanningen die tijdens de eerste twee jaar van president Kennedy's bewind wa ren ontstaan, spanningen die nogal wat po litieke onrust veroorzaakten en het de pre sident moeilijk maakten te regeren. Ken nedy werd herhaaldelijk door zijn eigen Democratische partijgenoten in het Con gres in de steek .gelaten, want in de V.S. zijn partijgenoten nu eenmaal lang niet altijd wat men elders (ook in ons parle ment) „politieke vrienden" pleegt te noe men. De conservatieve en soms zelfs ul tra-reactionaire Democraten, die vooral in de zuidelijke staten talrijk zijn, be schouwen de op sociaal gebied vrij pro gressieve Kennedy danook als hun aarts vijand, tegen wie zij graag een bondge nootschap sluiten met de Republikeinen, die de Democratische president om partij politieke redenen bestrijden. Daardoor kwam er van Kennedy's vele mooie plan nen op sociaal gebied tot dusver bitter weinig tot verwezenlijking. Buiten het Con gres waren verscheidene gouverneurs van zuidelijke staten al behoorden ook zij tot de Democratische partij Kennedy's felste tegenstanders in de strijd om de opheffing van de rassenscheiding. Boven dien kwam Kennedy, onder meer door zijn actie tegen verhoging van de staalprijzen, in botsing met de zeer invloedrijke grote industrie. En ten slotte heeft hij van be gin af aan te kampen gehad met onver antwoordelijke groeperingen die van vu rig nationalistisch geleidelijk hysterisch oorlogszuchtig werden en die de verkie zingscampagne een bepaald onverkwikke lijk karakter hebben gegeven. Als men nu de cijfers van de verkie zingsuitslagen bekijkt, kan men daarin geen enkele aanwijzing van een verande ring in deze situatie vinden. De Democra ten hebben twee zetels in het Huis van Afgevaardigden verloren en er in de Se naat vier gewonnen; zij hebben ook -wat gouverneursposten op de Republikeinen veroverd. Maar het politieke beeld blijft in grote lijnen hetzelfde. De „onheilige al liantie" tussen Republikeinen en reactio naire Democraten zal ook de volgende twee jaar een vijandig front tegen Ken nedy kunnen vormen en de verkiezingen hebben al evenmin een eind gemaakt aan de strijd om de gelijkstelling der rassen in het zuiden. Maar achter die cijfers kan men toch wel enige veranderingen en wel ver anderingen ten goede constateren. Dat de Republikeinen enkele zetels in het Congres hebben gewonnen of verloren is bijvoorbeeld van veel minder belang, dan het feit dat zij met een jongere, meer vooruitstrevende ploeg naar Washington I terugkeren, een ploeg, die wanneer het niet om uitgesproken partij-strategie gaat veel minder dan de vorige ge neigd zal zijn tot pacteren met de reactio naire Democraten. Dat in de staat Vermont een Democraat tot gouverneur werd gekozen moge in binnenlands-politiek opzicht belangrijk zijn, maar van veel meer betekenis is hét dat de nederlaag van Richard Nixon diens beloning is geweest voor wat de Califomische gouverneur Brown terecht „een der smerigste verkiezingscampagnes in de geschiedenis van Califomië" heeft genoemd. Het betekent een sanering in de Amerikaanse politiek dat de minder waardige methodes, waarmee Nixon in 1952 het vice-presidentschap veroverde, in 1962 hun effect blijkbaar hebben verlo ren en dat Nixon zelf daarmee voor ge ruime tijd als politicus is uitgeschakeld. Een strijd om het presidentschap in 1964 tussen Kennedy en b.v. Rockefeller kan nu met eerlijker middelen worden gestre den dan die waartoe Nixon als kandidaat ongetwijfeld weer zijn toevlucht zou heb ben genomen. Tenslotte zal deze verkie zingsuitslag president Kennedy het gevoel geven, van nu af aan in mindere mate een zwaard van Damocles boven het hoofd te hebben bij het nemen van belangrijke politieke besluiten. Dat alles zijn winst punten, niet alleen voor de Democratische partij maar voor het hele Amerikaanse volk. En misschien zelfs wel voor de buitenwereld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1