AGE 3 Twee jongens uit Huizen staan terecht voor moord Tweede Kamer akkoord met ontwerp-Kernenerg iewet Wandolijn en het betoverde slot Kort en bondig P o 11 e, Pelli en Pinöo 1000 BROEKEN a i i Minister acht smet op zijn ministerie weggenomen Inbreker slapend in een slijterij aangetroffen Minister Luns naar Amerika Zevenjarig debiel nichtje werd uit ongegronde wraak van het leven beroofd Vier doden in het verkeer Man drie weken dood in woning Uitspraak schuldvraag Ruïne van Soesterberg Kwik boven normaal DONDERDAG 8 NOVEMBER 19 62 De zaak-Van der Putten it Haarlem Beverwijk V elsen-IJ muiden NDP-er kondigt einde politieke partijen aan WEERRAPPORTEN 41. „Kijk, Polle (vader Plomp wijst met grote angstogen in de verte), kijk daar achter die boom staat het boems-dier. Gelukkig heeft hij ons nog niet gezien!" „Hoort eens vrienden", zegt vader Plomp, „ik bedenk me daar dat ik mijn vrouw bij de was moet helpen, ja, ja, ik moet zelfs heel vlug naar huis.„Ja, ga maar gauw naar huis. De vrouw kan niet wachtenWij rekenen wel met het boems-dier afV (Van onze Haagse redacteur) Toen de gemachtigde van de heer Van der Putten, mr. Geieynse, voor de Cen trale Raad van Beroep te Utrecht moest toegeven, dat op 10 november 1961 geen officieren meer in de Nederlandse strijd krachten dienden, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan collaboratie met de Japanners en aan het plegen van onregel matigheden in Indonesië na de capitula tie van Japan, was de smet op het ministe rie van Defensie weggenomen. Dat be schouwt.'minister Visser als een winstpunt van het proces-Van der Putten. Dit heeft een woordvoerder van minis ter Visser desgevraagd medegedeeld. Minister Visser heeft destijds de uitdruk king: „de onderste steen moet boven ko men" gebezigd tijdens een persconferentie in november 1961, toen een der journalis ten de opmerking maakte: „En als er nu toch namen en feiten genoemd worden door Van der Putten?". Er zijn geen namen en geen feiten, betrekking hebbend op in dienst zijnde officieren, genoemd in het overigens omvangrijke rapport, dat de heer Van der Putten inleverde. Er be hoefde dus geen „onderste steen" boven te komen, aldus de woordvoerder van de minister. Minister Visser heeft nog geen commen taar op de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep en op de uitvoering daarvan. Het is dus nog niet bekend welke opvat ting minister Visser huldigt omtrent her vatting van het werk door de heer Van der Putten. Mogelijk zal de minister nog reageren op de brief, die de heer Van der Putten enkele dagen geleden schreef en waarin hij openlijk eerherstel eiste. Advertentie v - Advertentie NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit mesr dan ook voor jongens Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 In een slijterij, een filiaal van de n.v A. J. van Heck en Co aan de Pleinweg te Rotterdam heeft de filiaalhouder een slapende jongeman achter de toonbank aangetroffen. De filiaalhouder liet de gast" slapen en deelde de politie op ge dempte toon telefonisch zijn ontdekking mee. Even later wekten twee recher cheurs de slaper uit zijn dromen. Hij moest mee naar het bureau, waar hij ver telde dat hij in de zaak had ingebroken maar dat hij slechts dertig cent in de kassa had aangetroffen. De jongen had het nog wat vroeg ge vonden om weg te gaan. Na enkele flesjes bier te hebben leeggedronken, was hij gaan slapen. En passant bekende de arrestant, een achttienjarige Rotterdammer, nog twee in braken. Hij heeft het wel in de „gezellige hoek gezocht, want zowel op de Katen- dreehtse Lagedijk als in de Zwaanshals heeft hij ingebroken bij een banketbakker In beide gevallen had hij een bedrag van ongeveer tachtig gulden buitgemaakt. Bij de banketbakker op de Katendrechtse La gedijk zat het geld in een portefeuille, waarin zich ook het rijbewijs van deze man bevond. De inbreker vond het wel wat sneu dat de bestolene diens rijbewijs kwijt was. Daarom stopte hij de porte feuille met het bewijs in een brievenbus van de P.T.T. Hij had er een briefje bijgedaan, waarin hij schreef: „Wil voortaan beter op je spul len letten. Bedankt voor het geld. Had het hard nodig." r Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Een bitter uur tje". (Velser Kunstkring). Vrijdag 20 u.: De Nieuwe Komedie met „De held van het Westen" van John Sygne. Regie Erik Vos. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Haar lems Christelijk Mannenkoor o.l.v. Geert de Boer, m.m.v. het Hilversums Christe lijk Mannenkoor „Immanuel". Solisten: Ursula van 't WoudStam, sopraan, Geor ge Pieterson, klarinet, en Berthe Davelaar, piano. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Jerry als huisknecht", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Helden sterven jong", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Sa- mar, het duivelseiland",. 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De rode cirkel", 18 j. Lido, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het meis je Anna Suh", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Een fijn stel dochters", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „The Royal Ballet", a.l. Van vrijdag af 20.15 u.: „Eén, twee, drie", a.l. Rembrandt, vandaag 19 en 21.15 u.: ,.My geisha", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Phaedra", 18 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Misdaad en striptease", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De helden van Marady", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Als in een donkere spiegel", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag geen filmvoorstelling. Van vrijdag af 20 u.: „Madame sans-gêne", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13— 17 u. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van werken van Appel, Chailloux, Nannin- ga, Oorneille, Esser, Van Heusden, Luce- bert, Sluyters, Toorop, Verwey, H. Kruy- der' en Zadkine. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars uit Haarlem e.a. Dagelijks van 9—17 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vriidag van 18— 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Tot en met 30 november. Dagelijks van 1018 u. en van ?022 u.: Klassiek grammofoonplatencon- cert van 2122 u.: Maurice Ravel. fe.vlers Museum (Spaarne !Ki: [>k< nin- :en Hollandse, Italiaanse en Franse School 0de tot en met de 19de eeuw Schilderijen •;it J3 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be- alve maandag) van 1115 u. Eerste zon dag van de maand 13—15 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): tudies in olieverf en aquarel van Leen 'oierenburg. Dagelijks geopend van 10.30— 7 u.; zondag van 1417 u.; vrijdag ook van 2022 u. Tot en met 17 nove—ber. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters Dagelijks van 10—12.30 en 13.3017 u., en zondag van 1417 u. Tot december. DIVERSEN Concertgebouw, vandaag 19.30 u.: Uit voering van het kinderkoor „De nachte galen" (ten bate van de t.b.c.-bestrijding). Café-chantant „Adam en Eva", iedere vond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder ..Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 2 november). DONDERDAG 8 NOVEMBER Kennemer Theater, 20 u.: Filmavond door Mij. tot Nut van 't Algemeen. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Parijs Blues". któüti ü.i,h.ii3 èov VRIJDAG 9 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ma- ciste, de- sterkste man ter wereld"- Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Car touche". W.B. Theater, 20 u.: „Aasgieren van het westen". DONDERDAG 8 NOVEMBER City, 20 u.: „De vrouw, die tweemaal leefde". Rex: Geen bioscoopvoorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER City, 20 u.: „Ivanhoe". Rex, 20 u.: „Een fijn stel dochters". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder donderdag. Advertentie ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Haarlem De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, is gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrokken. Vandaar reist hij naar New York met de „Queen Mary". In New York zal hij gedurende 11 of 12 dagen als leider van de Nederlandse delegatie de algemene vergadering der Verenigde Na ties bijwonen. De minister zal van New York naar Tri nidad gaan op uitnodiging van premier dr. Eric Williams, die in september Neder land bezocht. Van Trinidad reist minister Luns naar de Nederlandse Antillen voor het jaarlijk se contact met de regering van de beide overzeese rijksdelen. Aansluitend volgt op Sint Maarten de conferentie van Neder landse ambassadeurs in Midden- en Zuid- Amerika, die vermoedelijk van 26 tot 31 november zal duren. Daarna zal de minis ter naar Nederland terugkeren. Hij wordt op 3 of 4 december terugverwacht. Een door de Amsterdamse kinderrech ter mr. ,1. Kist gepresideerde meervoudige kamer heeft de zaak behandeld tegen twee broertjes uit Huizen, veertien en vijftien jaar oud, die vorig jaar oktober een zeven jarig nichtje, Klazina Bunschoten uit Hui zen, met voorbedachten rade zouden heb ben vermoord, omdat zij meenden dat Klazina hen bij de politie voor een dief stal had aangegeven. De meervoudige kamer behandelde deze (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp-Kernenergiewet zonder hoofde lijke stemming aanvaard er) de nota in zake de opwekking van elektriciteit door middel van kernenergie voor kennisgeving aangenomen. Het wetsontwerp geeft be palingen inzake het vrijmaken van kern energie, het gebruik van radio-actieve stof fen en van toestellen die ioniserende stra len uitzenden. De oprichting van kernin stallaties wordt aan banden gelegd. Drie ministers hebben het kernenergie beleid van de regering verdedigd. Drs. de Pous van Economische Zaken kondigde maatregelen aan om te zijner tijd toepas sing van kernenergie voor elektriciteits- PJPfijiXtie.^op grote schawl mogelijk te ma ken. Voor" 'het* opdoen" van kennis en er varing wordt de bouw van een kleine kern energiecentrale overwogen. Hét ènergie- De veertienjarige jongen W. de Vries te Boijl in de Friese gemeente Weststelling werf is bij een verkeersongeval omgeko men. De jongen reed met enige andere kinderen mee op een boerenwagen. Deze werd door een personenauto aangereden. In Rotterdam is de dertienjarige Johanna van Baardewijk verongelukt. Zij viel van haar fiets tegen een vrachtwagen met op legger. De 72-jarige heer H. Vervaart uit Breda is in het Sint Ignatiusziekenhuis aldaar overleden. Hij was zondag door een auto aangereden. Op de Haagdijk in Breda is de 42-jarige mevrouw A. M. van RijthovenJansen verbruik in ons land zal in 1980 bijna het dubbele van het huidige verbruik bedra gen. Het gebruik van kernenergie zal noodzakelijk zijn om aan de steeds groei ende energiebehoefte te kunnen voldoen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. Veldkamp, betoogde dat de gevolgen van radio-actieve straling niet mogen worden afgewenteld op het na geslacht. Een „biologische inflatie" zal moeten worden vermeden. Het wetsont werp draagt bij tot bescherming van de gezondheid der bevolking, het vermijden van gevaarlijke situaties en de mogelijk heid van hulpverlening bij rampen. Over het invoeren van „stralingskaar- ten" zei minister Veldkamp, dat er een goede registratie is van hen die ambtshal ve met de kernenergie inp aanraking ko men en. .dat voor de rest .Van de bevol king de vraag of een kaart noodzakelijk is, wordt besproken door de Gezondheids raad. De minister van Onderwijs, mr. Cals. sprak nog over de opleiding van des kundigen op het gebied van de kernener gie. Hij voelde niet veel voor een acade mische opleiding van het begin af, maar voor specialisering in het laatste gedeelte van de studie. Op verzoek van een broer hebben twee politie-agenten zich toegang verschaft tot een \yoning in de Burgemeester Roëll- straat in Amsterdam, waar zij de bewo ner, de 42-jarige heer A. W. G. M. Kus- ters, dood aantroffen. De broer had zich ongerust gemaakt omdat hij sedert enige weken aan de woning geen gehoor had gekregen. Een arts stelde vast dat de zaak met gesloten deuren. De behande ling duurde drie uur, een vonnis is nog niet geveld. De moord kwam pas aan het licht na een grootscheepse intensieve speuractie door honderden militairen, politiemensen en speurhonden, nadat de zwakbegaafde Klazina Bunschoten op zondagmiddag 15 oktober niet was thuisgekomen van een wandelingetje met haar vierjarige broer tje. Op 17 oktober vonden militairen het lijkje van Klazina in een sloot bij een binnenweggetje in Huizen, twee kilometer van de ouderlijke woning. Haar brilletje en een sokje lagen achter een hooimijt. De voetjes van Klazina wa ren met een dik touw samengebonden en om de hals en handen was dunner touw gewikkeld. Het lichaampje was met hooi bedekt. Dezelfde middag werden Klazina's neef jes aangehouden. Zij waren reeds ettelijke malen met de kinderrechter in aanraking geweest, en ook al eens uit een opvoedings- tehuis ontvlucht. In de nacht na de moord waren de jongens ook al door de politie aangehouden omdat ze op een gestolen bromfiets in en om Huizen hadden rondge toerd. Zij bekenden na enig aarzelen de moord te hebben gepleegd uit wraak, om dat zij meenden dat Klazientje haar neef jes zou hebben verraden na een door hen gepleegde diefstal. Op 15 oktober kwamen zij Klazientje vlak bij de ouderlijke woning tegen. Zij maakten een praatje met hun nichtje, bo den snoepjes aan en lokten het kind mee naar een weide, waar zij het meisje in koelen bloede vermoordden. De twee jongens hebben voor hun be rechting geruime tijd in observatiehuizen doorgebracht. De één wist in maart teza men met een jeugdige Amsterdamse de linquent uit een van deze huizen te ont vluchtten, een etmaal later werd hij i Utrecht aangehouden. verongelukt. Ze stak onvoorzichtig de rij- heer Kusters ongeveer drie weken gele weg over, waarbij ze werd aangereden den aan een hartverlamming moet zijn door een bromfietser. I overleden. Op een openbare vergadering van de on langs opgerichte „Nieuw Democratische Partij" (N.D.P.) in Ede heeft vice-voor- zitter H. Tolsma uit Lunteren gezegd dat de Partij van de Arbeid, de Volkspartij voor. Vrijheid en Democratie en de prot. christelijke partijen gedoemd zijn ten on der te gaan. De Katholieke Volkspartij werd door spreker niet met name ge noemd. De „Nieuw Democratische Partij," die eigenlijk al 25 jaar bestaat, is onlangs uit nood tot nieuw leven gekomen, aldus de heer Tolsma. Drie dagen na het bekend- worden hiervan gingen de P.v.d.A., de V.V.D. en de A.R. hun politiek volgens spreker al verbeteren. Al zou de N.D.P. verder niets meer doen, dan heeft zij hier door toch al waarde gehad, zo besloot hij. 1819. Wandolijn keek weifelend naar de schildwacht, die daar maar beweging loos stond als een pop. Ik snap er niets van.' mompelde hij. Het lijkt wel, of hij slaapt Ik zal maar naar binnen gaan en zien, of ik iets ver kopen mag! Hij keek nog even achterom naar de schildwacht, maar die bewoog zich niet. Toen haalde Wandolijn de schouders op en liep onder de donkere poort door naar de binnenplaats van het slot Het gerechtshof te Amsterdam heeft in de civiele procedure om de schuldvraag van de „Ruïne van Soesterberg" het von nis van de rechtbank bekrachtigd, waar bij de eigenaar van de vrachtauto (ei genaar fa. Disselkoen uit De Lier) voor de schade aansprakelijk wordt gesteld. Op 28 september 1956 reed de vracht wagen met aanhanger, beladen met 20 ton fruit, een huis aan de Rademakerstraat in Soesterberg binnen, na een botsing met een bestelauto van de Amersfoortse winke lier G. Drexhage, die hierbij om het leven kwam. Twee woningen veranderden in een puinhoop, die er nog steeds ligt om dat twee buitenlandse verzekeringsmaat schappijen sinds 1956 om de schuldvraag procederen. De huiseigenaren stelden primair de eige naar van de vrachtauto en subsidiair de erven Drexhage aansprakelijk. De huis eigenaren hebben hun manufacturenzaak en benzinestation na het ongeluk voortge zet in een noodbehuizing. Vorig jaar beslo ten de verzekeringsmaatschappijen beide gedupeerden ongeacht de uitslag van de procedure een voorschot van 40.000 op de eventuele schadevergoeding uit te keren. Door de bekrachtiging van het recht bankvonnis heeft nu ook het gerechtshof de primaire eis van de huiseigenaren toe gewezen. Het hof overwoog bij zijn arrest onder meer dat niet is komen vast te staan dat de cheuffeur van de vrachtwa gen geen schuld heeft. Dat de remmen van de vrachtwagen door de botsing on klaar zijn geraakt, acht het hof niet aan nemelijk. Het hof overweegt voorts dat de vrachtwagen te veel links van de weg heeft gereden en bovendien een te hoge snelheid had, hetgeen de fatale botsing (met als gevolg de instorting van het huis) kan hebben veroorzaakt. Burgemeester. Tot burgemeester van Gieten in Drente is benoemd mr. H. V. van Walsem, advocaat en procureur te Rotter dam. Mr. Van Walsum is 30 j-aar, Neder lands Hervormd en lid van de Partij van de Arbeid. Hij is een zoon van de burge meester van Rotterdam. Fanfarekorps. Het trompetterkorps der artillerie zal worden omgevormd tot een fanfarekorps. Het zal worden samen gesteld uit vier beroepsmilitairen onder wie de kapelmeester, uit 32 dienstplichti gen-muzikanten en 12 dienstplichtigen tamboers-klaroenblazers. Voor nieuwe muziekstrumenten en 22 uniformen zal 27.000 nodig zijn. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan de technische hogeschool te Eindhoven is benoemd drs. J. H. Zaat, thans chef van de fysische dienst, tevens plaatsvervangend directeur van het metaalinstituut van de Nederland se centrale organisatie voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek. Onderscheidingen. Tot ridder in de orde van dè Nederlandse Leeuw is be noemd brigade-generaal H. van der Vloodt van het wapen der artillerie. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is bevorderd ir. A. Vedder te Assen, rijkslandbouwcon- sulent. Weg aanbesteed. De Rijkswaterstaat in 's-Hertogenbosch heeft aanbesteed het aanleggen van de aarden banen en verhar dingen voor de omlegging Vught van de weg 's-HertogenboschTilburgGoirle Belgische grens. Van de 24 inschrijvingen was de hoogste die van de n.v. Aanne mingsmaatschappij P. Bakker te Huis ter Heide met 3.200.000 en de laagste die van de firma A. Kraal te Utrecht met 2.780.000. Het KNMI deelt mede: Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Noordkaap tot diep in Rusland. De hoogste barometerstanden komen voor in Finland. In Spanje en Zuid- Frankrijk is de luchtdruk laag, waardoor over het grootste deel van Europa overwe gend zuidoostelijke winden waaien en de temperatuur overal boven normaal is, in het westen van Oostenrijk zelfs 19 a 20 graden. Een depressie, die langs Spanje's oostkust naar Midden-Frankrijk is getrok ken, heeft zich snel in noordelijke richting uitgebreid, maar is iets naar het westen afgebogen. Zij trekt daardoor juist aan ons land voorbij. Het front van de depressie zal morgen ons land bereiken, maar er wordt geen regen van betekenis verwacht. I Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uus. Den Helder zwaar bew ono 13 0,3 Ypenburg zwaar bew. no 13 0 Vlissingen zwaar bew n 10 1 Eelde half bew. ono 13 0,1 De Bilt zwaar bew. ono 11 0 Twente zwaar bew ono 15 0 Eindhoven geheel bew no 14 0 Zd-Limburg zwaar bew. no 13 0,1 Helsinki mist O 2 0 Stockholm mist O 9 0 Oslo motregen nno 7 0 Kopenhagen zwaar bew. O 10 0 Aberdeen geheel bew z 11 4 Londen geheel bew. n 11 1 Amsterdam half bew. ono 12 0 Brussel zwaar bew no 11 0,4 Luxemburg zwaar bew no 11 0 Parijs zwaar bew. nno 9 3 Bordeaux regen zw 10 5 Grenoble regen windst. 12 4 Nice mist zzw 20 17 Berlijn regenbui O 0 Frankfort zwaar bew. nno 14 0 München geheel bew. ozo 15 0 Zürich geheel bew. zo 11 0 Genève geheel bew. wzw 11 0 Wenen zwaar bew. ozo 13 0 Innsbruck zwaar bew. zo 19 0 Athene zwaar bew. no Rome motregen zo 23 0,1 Ajaccio licht bew O 24 10 Madrid licht bew. windst 12 0 Mallorca zwaar bew. z 21 34 Lissabon licht bew. wnw 2 Vrijdag 9 november Zon op 7.48 uur, onder 16.59 uur. Maan op 16.22 uur, onder 3.54 uur. Maanstanden 11 nov. 23.04 uur volle maan. 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 november Hoog water 0.03 en 12 39 uur. Laag water 8.06 en 20.26 uur. Vrjjdag 9 november Hoog water 1.08 en 13.34 uur. Laag water 9.12 en 21.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 16 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2