China wil onderhandelen, India wijst voorstel af Kennedy blijft sterk staan in zijn buitenlands beleid Het recht dra on HOORTOESTELLEN AOSRAM Kennedy eert mevr. Roosevelt Minder zwak in binnenlandse politiek Overval op BBC- studio in Londen ,bL CQraatótoel van deze zuivere, lichte tabak, rolt u de lekkerste Amerikaan. Op de DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 3 Een der grootste vrouwen uit onze geschiedenis Turkije: geen hulp U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker In uw shagpijp. Nixon van de kaart BONTEKOE - Hêemste^e - Speorplein 4 lampen Fiom Flaneur China heeft zich bereid verklaard om onder zekere voorwaarden zijn troepen twintig kilometer ten noorden van de MacMahon-lijn terug te trekken. Het Chinese voorstel werd gedaan in een brief van premier Tsjoe En-Lai aan pre mier Nehroe. Tsjoe stelt dat de terugtrekking der troepen niet mag vooruitlopen op de grensaanspraken van beide partijen (In dia en China verschillen van mening over het juiste verloop van de Mac Mahon-lijn). China weigert langs de hele grens de toestand van 8 september te herstellen, zoals India heeft geëist. Die toestand noemt Tsjoe in zijn brief „onbillijk en vol gevaren voor grensconflicten, zodat deze niet hersteld mag worden." De Chinese premier schrijft dat de voorwaarden die India aan China stelt „vernederend zijn, alsof zij zijn bestemd voor een overwon nene". Tsjoe zegt tenslotte, dat China geens zins de twee grootste Aziatische landen de degens wil zien kruisen over onderlinge WASHINGTON (Reuter/AP) President Kennedy gaf woensdagavond in Washing ton uiting aan zijn leedwezen over het overlijden van mevrouw Roosevelt, die hij „een der grootste vrouwen uit de Ameri kaanse geschiedenis" noemde. De president zei dat hij zaterdag de begrafenis van me vrouw Roosevelt zal bijwonen te Hyde Park, aan de rivier de Hudson, ongeveer tachtig kilometer ten noorden van New York. Daar is ook president Roosevelt be graven. Anna Eleanore Roosevelt was een nicht van Theodore Roosevelt, die vóór de eer ste wereldoorlog president der Verenigde Staten was. Zij werd 11 oktober 1884 ge boren. Vóór haar twintigste jaar bracht zij drie jaar voor studiedoeleinden in Europa door. Zij was een afstammelinge van Nederlandse kolonisten. In 1905 trad zij in het huwelijk met Franklin Delano Roosevelt, die zij reeds als kind had gekend. Kort na zijn huwe lijk begon Roosevelt aan zijn politieke loopbaan, waarin hij vier maal tot presi dent zou worden gekozen. In 1921 werd Roosevelt door de kinderverlamming ge troffen, die hem 'voor de' rest 'van zijn leven het lopen onmogelijk zou maken. Ge durende de acht jaar, dat Roosevelt ziek was, nam zijn vrouw een groot gedeelte van zijn werk over. Zij hield hiermede op, toen Roosevelt in 1928 tot gouverneur van de staat New York werd gekozen. Dit betekende echter niet, dat Eleanore zich voortaan alleen met haar huishouden zou bemoeien. Zij ver diende, in hoofdzaak ter besteding voor liefdadige doeleinden, geld door het schrij ven van artikelen en door optreden voor de radio. Gemiddeld hield zij vijftig rede voeringen per jaar. Op 75-jarige leeftijd schreef zij nog drie maal in de week een bijdrage voor Amerikaanse dagbladen. Zij schreef voorts éénmaal in de maand in een Amerikaans tijdschrift. Zij had de leiding van een wekelijks televisieprogramma en trad op als voorzitster van de door presi dent Kennedy ingestelde commissie voor de bestudering van de status van de vrouw. In 1945 werd mevrouw Roosevelt tot Amerikaans afgevaardigde in de UNO- Assemblee benoemd. Tevens werd zij toen voorzitster van de UNO-commissie voor de rechten van de mens. In deze laatste functie deed zij praktisch werk voor de vervulling van haar voornaamste ideaal, namelijk verbetering van het lot van het mensdom. Zij nam deel aan de strijd voor burgerrechten voor de Amerikaanse ne gers. Mevrouw Roosevelt heeft zeer veel ge reisd. Zij bezocht de Sovjet-Unie in 1957 en 1958, in haar functie van leidster van een afvaardiging van de Amerikaanse or ganisatie voor de Verenigde Naties. In i 948 bezocht zij Nederland om een ere doctoraat in de rechtswetenschappen van de rijksuniversiteit te Utrecht te aanvaar den. In 1950 bracht zij opnieuw een be zoek aan ons land. Twee van haar zoons werden in het Huis van Afgevaardigden gekozen een van hen heeft hierin nog zitting een werd brigade-generaal, een andere is schrijver en drijft tevens een boerderij, terwijl de vijfde zich met beleggingen bezig houdt. geschillen, terwijl zij beide tegenover „de grote vijand, het imperialisme" staan. Inmiddels heeft India de Chinese voor stellen afgewezen. In een nota wordt de boodschap van Tsjoe En-Lai onaanvaard baar genoemd, omdat er weliswaar een terugtrekken in het noord-oosten wordt aangeboden, maar niet in Ladakh in het noord-westen, waar de Chinezen 30.000 km2 bezet houden. (In 1959 heeft China aangeboden de grensaanspraken in het noordoosten te laten vallen als India Oost- Ladakh zou opgeven. Dit is toen door In dia van de hand gewezen). In de Indische nota wordt China ervan beschuldigd nieuwe aanvallen te beramen in Ladakh. Het Indische parlement is in spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van de Chi nese agressie. Voor het gebouw demon streerden 3000 mensen met spandoeken waarop stond: „Geen onderhandelingen met China". Premier Nehroe stelde een resolutie voor, waarin „diepe teleurstelling wordt uitgesproken over China's verraad van India's goede wil en de beginselen van het vreedzaam naast elkaar bestaan". In Bombay heeft de regering van de deelstaat 41 pro-Chinese communisten la ten arresteren. De centrale regering heeft meegedeeld, dat er geen actie tegen de communisten zal worden ondernomen, maar dat sommige deelstaten wel van plan zijn prominente communisten te de tinerem Een van' de gearresteerde pro-Chinese communisten is de 57-jarige Ranadive, van 1948 tot 1959 secretaris van de communis tische partij. Premier Nehroe heeft het ontslag van minister Krisjna Menon aanvaard. Turkije zal India geen wapens leveren waarom dit land had gevraagd. Hoewel de Turkse regering aanvankelijk had over wogen om aan het verzoek van India te voldoen, zij het dan dat die hulp uitslui tend een symbolisch karakter zou dragen als bewijs van Turkije's solidariteit, heeft zij hiervan afgezien, nadat de regering van Pakistan haar inzichten op dit punt kenbaar had gemaakt. Turkijke zowel als Pakistan zijn lid van de Centrale Ver dragsorganisatie. Advertentie ncan NIEMEVE SPORTCLUB BENFICA rv.-S 'C. Met internationale voetbalclubemblemen (Van onze correspondent) WASHINGTON Vanmorgen stond de stemmingsuitslag In de Verenigde Staten nog niet geheel vast, maar wel kan wor den gezegd, dat sedert 1934 geen regerings partij het er zo goed heeft afgebracht met de tussentijdse verkiezing als thans Ken nedy's Democratische aanhang. In de Se naat boekten de Democraten vier zetels winst, in het Huis van Afgevaardigden zul len zij op zijn hoogst twee of drie zetels verliezen. Wat echter belangrijker is: men krijgt de indruk, dat zowel de Democra ten als de Republikeinen een wat progres siever en liberaler vertegenwoordiging in het Congres zullen hebben dan tot dusver re. Daarom zal het moeilijker zijn voor de oppositie, die tot nu toe bestond uit een grote groep Republikeinen plus de conservatieve Democraten, om president Kennedy een voet dwars te zetten. Die oppositie verzette zich voornamelijk tegen Kennedy's suggesties op het binnen landse terrein, zoals de medische steun aan ouden van dagen of de regeringssteun voor het onderwijs. Zou Kennedy in de komende twee jaar wederom weinig succes hebben mét zijn binnenlandse initiatieven, dan zou het hem moeilijker vallen in 1964 wederom het pre sidentschap te winnen. Vandaar, dat men in het Witte Huis is ingenomen met de verschuiving, die waarschijnlijk lijkt. Ken nedy's buitenlandse politiek zal in het nieuwe Congres evenmin worden ge dwarsboomd als in het oude. Voor Nixon betekent de nederlaag in Californië waarschijnlijk zijn politieke dood. al kan men nauwelijks geloven dat deze felle politieke vechter van het toneel is verdwenen. De Democraat Brown won het gouverneurschap met een meerder heid van een kwart miljoen stemmen, een aanzienlijk ruimere marge dan aanvan kelijk het geval leek te zijn. Drie Republikeinen, die hun gouver neurspost hebben behouden of hebben ver overd kunnen een rol spelen bij de strijd om het presidentschap in 1964. Dat zijn Rockefeller, die opnieuw gouverneur van New York werd, zij het met een voor hem bescheiden meerderheid van een half mil joen stemmen, voorts Romney in Michi gan, die een nieuwe politieke figuur is en Scranton in Pennsylvania, die eveneens voor het eerst een hoge post gaat bekle den. Maar wat op vooral van belang is: Kennedy staat de komende twee jaar even sterk in zijn buitenlandse beleid en waar schijnlijk wat minder zwak in zijn binnen landse politiek. De uitslag voor de Senaat is thans vol ledig bekend: met de verkiezing van 25 Democraten en 44 Republikeinen is de verdeling der honderd zetels (twee zetels voor elk der vijftig staten) 68 Democra ten en 32 Republikeinen, een winst van vier voor de Democraten. In het Huis zijn 258 (thans 261 plus twee vacatures) De mocraten gekozen en 176 (174) Republi keinen. Eén uitslag is nog niet bekend. Voor gouverneurszetels zijn 19 13) De mocraten en 13 (+2) Republikeinen geko zen. Drie uitslagen Alaska, Rhode Is land en Minnesota zijn niet bekend. 125 jaar geleden reed de eerste stoom trein door Oostenrijk. Ter herdenking van die heugelijke dag hebben de Oostenrijkse posterijen een nieuwe postzegel Van drié schillings laten drukken, welke binnenkort in omloop zal kómen. Dê zegel toont een mo derne elektrische lokomotief. Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN. Speciale boortoestellen voor zwaar slechthorenden. Kleine, achter het oor te dragen toestellen met luisterspoel. Verstrekking in overleg met uw oorarts. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl acteurs in politie- uniform in het televisiectrum van de BBC in Londen aan het repeteren waren voor het spannende „Z-car", een detective-ver haal waarin misdadigers cfoor politieauto's worden achtervolgd, waren werkelijke bandieten bezig in het betaalkantoor van het centrum hun slag te slaan. Zij waren gewapend met knuppels, gemaakt van stukken brandslang, en ontkwamen met salarisgeld tot een totaal van meer dan 100 000,—. De ndringers wandelden de studio bin nen alsof zij acteurs waren, trokken daar na nylon-maskers over hun gezicht en verschaften zich toegang tot het kantoor van de kassier. Drie mensen die daar werkten, werden tegen de grond geslagen, maar een van hen kon nog op de alarmbel drukken. In enkele seconden grepen de overvallers echter de stapels geld en bank biljetten uit de geopend brandkast en ren den ermee de binnenplaats op, waar een groene Jaguar op hen wachtte Nog voor een toesnellende portier de hekken kon sluiten, was de auto verdwenen. Het is opmerkelijk dat, ter wijl de meerderheid der pu blieke opinie overvloeit van mededogen met de ongeluk kige moeder in het Luikse pro ces van de kindermoord, die zelfde meerderheid diezelfde moeder onder de meedogenloze schijnwerpers van sensatio nele openbaarheid zet en haar zelfs dwingt, haar moeilijke verklaringen in microfoons te zeggen. Cineasten, fotografen, tekenaars, bandrecorders, felle lichten en technische installa ties voor opname en verster king maken de Luikse recht zaal tot. een soort schouwburg, waar een aangrijpende tra gedie wordt opgevoerd. Zelfs het schouwburgpubliek ont breekt niet, want de tribunes zijn afgeladen vol en uitbar stingen van instemming en af keuring vervolmaken het tafe reel van dramatische effecten, dat het karakter van een rechtzitting danig overheerst. Natuurlijk valt dat formeel niemand kwalijk te nemen. In tegendeel. hier wordt volledig voldaan aan de eisen van openbaarheid, persvrijheid, publiciteit en belangstelling, zoals die met hun diverse me dia de mondigheid des volks personifiëren. Toch zou het de moeite waard zijn te onderzoeken, of het uitzonderingsrecht der justitie tot sluiting der deuren in dit schrijnende geval zou kunnen worden toegepast, zonder dat dit tot luide alge mene protesten zou voeren. Zo ja, dan zou blijken dat het medelijden der publieke opinie oprecht is en bereidheid zou wekken om daarvoor iets te offeren. Zo neen, dan zou men moeten concluderen dat een groot deel van dat „mede lijden" bestaat uit dezelfde in grediënten die de „Thriller" zo populair maakt: de zucht naar een direct aanschouwen van het huiveringwekkende knooppunt van mensenleed, menselijke schuld, gerechte lijke problematiek; nieuwsgie righeid naar de botsing tussen juridische formaliteit en men selijke sentimenten; spanning over de uitspraak, ten aanzien waarvan nagenoeg iedereen tussen tegenstrijdige mogelijk heden wankelt; en tenslotte het verlangen om te worden geschokt door de zo gedetail leerd mogelijke reconstructie van het ten laste gelegde zelf: de moord op een kind. Het sluiten der deuren bij een proces geschiedt meestal uit overwegingen, die niet ont leend zijn aan gevoeligheden tegenover de verdachten. Medelijden, het besparen van onnodig leed. is niet bij de rechtspraak inbegrepen. Men zou kunnen zeggen dat wel een zekere preutsheid tot het rechtspreken in stilte aanlei ding kan geven. Preutsheid staat in verband met kwetsing der „openbare zedelijkheid" en gesloten, deuren verbergen dus meestal details, die het open bare fatsoen zouden kunnen beledigen. En aangezien „fatsoen" nog steeds in zijn vernauwde be tekenis van het tegendeel van sexuele openhartigheid wordt gezien, geschiedt het sluiten der gerechtsdeuren slechts bij zedenmisdrijven. De vraag is echter, of „fat soen" niet gekwetst kan wor den door andere dingen dan sexuele onthullingen. In het Luikse proces bijvoorbeeld zou dat fatsoen het eigenlijk zwaar te verduren moeten krijgen, doordat een moeder, die uit geheel andere dan mis dadige beweegredenen haar eigen kind heeft gedood of doen doden, reeds uit over wegingen van niet-juridische. geheel en al op moreel-maat- schappelijk gebied liggende factoren op „onfatsoenlijke" manier te kijk gesteld wordt temidden van de aan scherven liggende levenswaarden, die het noodlot haar uit de handen heeft geslagen. Het komt mij voor dat deze moeder, afgezien van de vraag of zij juridisch schuldig of on schuldig zal worden bevonden, als een slachtoffer moet wor den beschouwd De zogenaam de, soms zeer bedrieglijke vooruitgang der medische we tenschap, verbonden aan de onverantwoorde exploitatie van ingrijpende medische vondsten die onvoldoende zijn beproefd, heeft deze moeder ontroofd van een kind, en haar bovendien nog veroordeeld tot eigenhandige voltrekking van het doodvonnis. Dit alles, voor afgaande aan de koele gerech telijke tenlastelegging van moord, zou hebben moeten leiden tot het overwegen van alle mogelijkheden die de mar telgang van deze moeder iets zouden hebben kunnen ver lichten. Een zo sober mogelijke sfeer rondom de rechtzaak door een juridisch verantwoorde ont trekking van de behandeling aan de te verwachten en thans gerealiseerde schouwburg stemming zou het „openbaar fatsoen" tegemoet zijn ge komen, als men tenminste vat baar is voor de overtuiging dat dit fatsoen ook nog door iets anders dan sexuele sensatie kan worden gekwetst. Doch het schouwspel is in volle gang en de verdachten bevinden zich op de bodem van de hel. voorzover onze maatschappelijke normen en opvattingen een hel op deze aarde kunnen bereiden aan onze onfortuinlijke medebur gers. Het zou irreëel_ zijn te ontkennen dat een aantal be trokkenen. zo.als rechter en ge zworenen. zich al niet in een hel dan toch zeker in een vagevuur bevinden. Men zou immers wel heel steil in wet en jurisdictie moeten zijn om koeltjes vast te stellen, dat de zaak eenvoudig ligt en dat de wet in volle zwaarte zal moe ten worden toegepast, zonder dat men last van zijn geweten zou hebben. Even irreëel echter zou het zijn, wet en wetstoepassing terzijde te schuiven en tot een „onschuldig" te concluderen,, omdat de omstandigheden de moord begrijpelijk zouden maken. Legalisatie van moord „in bepaalde omstandigheden" is voor een geordende maat schappij, die gegrondvest is op geijkte morele waarden, on aanvaardbaar. De preventie verzet zich tegen de verboden daad' even onverzettelijk als het slachtoffer zelf geacht kan worden zich te verzetten. Want de wet treedt op als bescher mer van het recht, in dit geval dus als beschermer van het recht op leven dat aan het ge dode kind geschonken was. Daar ligt eigenlijk de on voorstelbare tragiek van deze zaak: in het misverstand tus sen wetgever en moeder over de vraag, of het geluk van het kind in het leven, of in de dood was gelegen. Omdat de wetgever in dit verschil van mening de moe der niet begrijpen mag, doch onherroepelijk de instandhou ding van het leven moet die nen in naam van de bezitter die zich niet verweren kan, is er op dit punt nooit een over eenstemming mogelijk. Zelfs indien in zeker land de wet gever zou capituleren voor de omstandigheden en zich zou verenigen met kindermoord, uit welke opportunistische overwegingen ook. zou er geen overeenstemming zijn. Doch de dissonant zou dan komen te liggen tussen recht en wet, en elk kind zou zijn eerste en enige recht reeds ontberen voordat het ter wereld kwam: het recht om te leven in welke omstandigheden dan ook. Er zijn teveel voorbeelden van gewonnen en genoten levensgeluk in gebrekkige lichamen en materiële ellende, om de „gouden standaard" van een volmaakt lichaam en een draaglijke welstand in te v'óe- ren bij de bepaling van de vraag, of een mens een geluk kig leven heeft of niet Doch het antwoord op die vraag kan uitsluitend worden gegeven door de mens zelf. wiens geluk in het geding is Wanneer an deren zich in deze voor hem volstrekt eigendommelijke constatering gaan mengen, blijkt de onrechtmatigheid daarvan reeds tenvolle. Maar nog vele malen onrechtmatiger lijkt het, wanneer anderen reeds bij voorbaat het ant woord klaar hebben en hem in de wieg of nog eerder on herroepelijk beletten, het tegendeel te bewijzen. Zo brengt het Luikse drama de hele maatschappelijke orde met haar wetten, haar rechten, haar jurisdictie en haar senti menten aan de rand van een bodemloze vijver vol zwarte mystiek, in het gladde opper vlak waarvan zich tot schrale troost de onvol komenheid van alle menselijke normen weerspiegelt. Tijd winnen Misschien is de methode wel iets te ne- gativistisch, maar ik heb nu (eindelijk) het moeilijke kunstje geleerd om veel het moeilijke kunstje geleerd om veel meer vrije tijd te kweken dan mij vroeger mo gelijk leek. Een bijzonder eenvoudig kunstje, als je het eenmaal weet. Gewoon dit: voordat u iets doet, waarover u twijfelt of u het al of niet zult doen, overwegen: als ik het niet doe, doe ik anderen en (vooral) mij zelf daar dan iets mee te kortAls ik het niet doe, is daar dan enig belang mee ge schaad? Doe ik daar dan iemand verdriet mee? Ondervind ik daar enig nadeel van? Als ik vanavond niet naar de bioscoop ga, waar ze die middelmatige film draaien en ik blijf lekker thuis zitten met dat boek waar ik mee bezig ben, doe ik mij zelf daar dan iet? mee te kort? Als ik niet naar die jubileumreceptie ga waar een paar honderd mensen zullen ko men en als ik alleen maar een bloemetje met een hartelijk kaartje stuur, zal de ju bilaris dan zeggen: Voor mij is het hele plezier eraf omdat die ene man onder die tweehonderd die wel komen, ontbreekt. Als ik vanavond niet naar de ledenver gadering ga, waar ik toch geen mond zou open doen als ik er wel heen zou gaan, zou er dan iemand zijn die mij zou mis sen; zou die vergadering dan mislopen en zou de vereniging daarvan enig nadeel ondervinden? v Als ik dat boek, dat mij aantrekt, niet koop en niet. lees, doe ik mij zelf dan cul tureel tekort? Ik heb nog zo veel ongele zen boeken in de kast staan. Zou ik het, als ik het kocht, ook lezen, of zou ik het tussen die andere in de kast zetten, met het oog op „als ik er eens tijd voor heb," welke tijd ik. vermoedelijk nooit zal heb ben? Als ik op het telefoontje van de De Vrie zen of ik vanavond een kopje thep kom drinken, met een leugentje zou antwoor den: Dat spijt me nou geweldig, lieve Maps, maar ik heb juist voor vanavond met. De Mei'jerS afgesproken om daar een kopje thee ie komen drinken, een volgen de keer dolgraag zou ik daar de De Vriezen onherstelbaar verdriet mee doen? En als dat niet zo is kan ik dan niet veel beter vanavond naar de schouwburg gaan En gezellig met Dingetje een bioscoopje gaan maken in plaats van naar die cock tailparty bij de Van Dams. Want Van Dam zal, als hij in bed van alle vermoeienis ligt te bekomen, ongetwijfeld niet tegen zijn Annie zeggen: Dat hij niet geweest is, dat heeft me m'n hele avond bedor ven; daar heb ik nu echt hartzeer van. Wij doen geweldig veel dingen die wij helemaal niet behoeven te doen en waar mee wij niemand ons zelf op de laat ste plaats enig nadeel berokkenen door ze niet te doen. Even tevoren erover nadenken en u wint een zee van tijd, gedurende welke u dan een heleboel heel wat prettiger dingen kun doen. Al was het alleen al maar: slapen. Advertentie LICHT-ZACHT-WARM-SOEPEL Cholera. De cholera-epidemie in het ge bied rond Kokonau op Nieuw-Guinea, heeft thans 17 mensenlevens gekost. In het ziekenhuis van Kokonau liggen 46 Papoea's die door de cholera zijn aange tast. Huwelijk. De UNO-Assemblee heeft een internationale overeenkomst goedge keurd, waarin de wettelijke grondbegin selen voor het huwelijk zijn neergelegd. De conventie verplicht de onderteke naars de minimumleeftijd en de vrije wil van beide partijen voor het huwelijk wettelijk vast te leggen. Dubieus. In West-Duitsland worden gemid deld per dag 318 auto's gestolen, waar mee dit land met de Verenigde Staten een dubieus wereldrecord bezit. Diep. Ten oosten van de Philippijnen heeft het Engelse schip voor diepzee-on derzoek „Cook" een trog van 11.200 me ter diepte ontdekt, de grootste diepte die ooit in een oceaan is waargenomen, al dus de admiraliteit in Londen. Londen. Gemaskerde bandieten hebben de televisiestudio van de BBC in Londen overvallen. Zij sloegen drie kassiers te gen de grond en verdwenen met onge veer honderdduizend gulden. Verboden. De Algerijnse regering heeft een persconferentie van de communisti sche partij verboden. Voor het verbod is geen reden gegeven. Dit is de eerste maatregel van de Algerijnse regering tegen de partij. Véls. In een garage in Palermo is door de politie een bedrijfje aangetroffen, waar men valse muntstukken van tien lire (6 cent) maakte. De politie maakte een einde aan deze industrie hoewel zij er weinig winstmogelijkheden in zag. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3