Campagne duurt dit jaar maar zeventig dagen Explosie Zeister gashouder veroorzaakt door corrosie Suikerfabrikanten moeten het met veel minder bieten doen KOSTUUMS DE MODE BIJ IS VLOT en MODERN Nieuwe fonteinen in Amsterdam Ketel in Beverwijk ook gevaarlijk Kabels boven de Lek Weer een Russische ambassadeur in Den Haag? OP WEG NAAR HET EVENWICHT moeten omhoog 75.- 49 A rbeidsintensief Naar evenwicht Nieuwe fabriek Geen paarden meer I Oud en nieuw Explosiegevaar Grote risico's *7{e&mca, pantalons Gerechtshof beslist: Nederlandse ambassade in Algiers Op de fiets de wereld rond VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 De suikerbietencampagne is weer in volle gang. Op twaalf plaatsen in Neder land heerst een koortsachtige bedrijvigoheid. Daar staan de suikerfabrieken, die in zeventig dagen de Nederlandse oogst van 3.100 miljoen kilo bieten zullen verwerken tot witte suiker. Met grijpers worden de bieten uit de schepen ge haald, netten vol bieten worden van de wagens getrokken. In één kolkende stroom worden de bieten de fabrieken in gespoeld. Zij moeten tal van machines passeren, en overal wordt het proces met argusogen bekeken. Ook door be ambten, want op suiker komt accijns en omzetbelasting. Zeventig dagen zal dat zo doorgaan en steeds weer zal men zich met spanning afvragen: „Het zal toch niet gaan vriezen?" Vorst is de doodsteek voor de suikerbieten en naarmate het einde van de campagne nadert wordt het gevaar groter. De bietenoogst in Nederland is dit jaar niet zo groot, vandaar de korte campagne. De boeren hebben veel minder bieten uit gezaaid dan in vorige jaren. Verleden jaar was er een overschot, en dat hebben ze aan hun portemonnee gemerkt. Want sui ker voor de binnenlandse markt wordt tegen regeringsprijs verkocht, maar dat geldt niet voor exportsuiker, en doordat er in de wereld te veel suiker wordt ge produceerd, is de wereldmarktprijs twee maal zo laag. Achteraf is er bepaald dat de boeren de suiker, die ze tegen de wereldmarktprijs in het buitenland hebben moeten verkopen, nu terug mogen kopen en dan tegen regeringsprijs in het binnen land afzetten. Maar dat kan aan de uit zaai niets meer veranderen. Het is niet de enige oorzaak voor de teruglopende bietenuitzaai. Het gewas is zeer arbeidsintensief, hetgeen een steeds belangrijker handicap wordt en bovendien is bij slecht Weer het oogsten onaan trekkelijk. Dit jaar staat er een gunstige factor tegenover, want het mooie oktoberweer met de koude nachten heeft het suiker gehalte gunstig beïnvloed. Maar dat is toch maar een incidenteel geval, en daar kan men dus in de toekomst niet op rekenen. Moet men er dus op rekenen, dat de bietenoogst in Nederland steeds minder zal worden? De teruggang van 652 miljoen kilo suiker in 1960 via 540 miljoen in 1961 tot 434 miljoen kilo nu zou er op wijzen. Maar toch is ongerustheid niet nodig, want de suikerbiet kan nu eenmaal niet worden gemist. Men kan in de landbouw niet elk jaar hetzelfde gewas inzaaien. Slechts tweemaal in acht jaar kunnen op een perceel bieten worden verbouwd om dat anders het' beruchte bietencysteaaltje optreedt, maar daar staat tegenover, dat Advertentie Wanneer de suiker in zakken is ver pakt is de prijs van dit produkt f 61,90. Dat is dus het aandeel voor de land bouw en de suikerfabriek. Maar dan komen er nog eens 19,voor de ac cijns en 6,80 voor de omzetbelasting bij. Het aandeel van de handel en in dustrie is 10,30 en zo betaalt de huis vrouw 90,voor honderd kilo, dus 98 cent voor een kilopak. (waarover mén spreekt) BETERE HERENKONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstr. 71 (t.ö. Twentsche Bank) Haarlem men bieten in deze gewassenafwisseling niet kan missen. Bovendien zullen straks de Flevopolders en de Markerwaard een belangrijke opvoering van het areaal gaan betekenen. Waarschijnlijk zal dat ook de stichting van een nieuwe suikerfabriek vergen. Voor een particulier een onmogelijke opgave, want een fabriek met een capaciteit van 1 miljoen kilo per dag vergt al een inves tering van 10 miljoen gulden. De bestaande fabrieken, die nu ook al nauw samenwer ken en de bieten zelfs onder elkaar ver delen, zullen dan ook wel voor de bouw van zo'n nieuwe fabriek moeten zorgen. Alles wijst dus op het bereiken van een evenwichtstoestand. Er komt dit jaar 434 miljoen kilo suiker beschikbaar, ter wijl de binnenlandse consumptie 490 mil joen kilo is. Het overschot van vorig jaar kan dat tekort dekken. Door de toeneming van het areaal in de nieuwe polders zal men waarschijnlijk een toestand bereiken, waarin er ongeveer evenveel suiker wordt geproduceerd als de behoefte in 't binnen land is. En dat acht men een ideale toe stand. Import van suiker is vrijwel niet meer nodig, en dat heeft dan ook tot het ontslag van 182 werknemers bij de Wester Suikerraffinaderij geleid. Bij een bezoek aan een moderne grote suikerfabriek zoals die van Putters- hoek, die officieel coöperatieve suiker fabriek en raffinaderij G. A. „Putters- hoek" heet en na die in Dinteroord de grootste van Nederland is, wordt men getroffen door de grote mate van auto matisering, die er is bereikt. De fabriek, aan de noordkant van de Hoekse Waard aan de Oude Maas gelegen, heeft een grote haven, waar dertig a veer tig schepen tegelijk aan de kade kunnen lossen. Men heeft schepen met een totaal capaciteit van 25.000 ton vast ter beschik king en daarnaast kan men nog veel sche- p.en. via de beurs bestellen. Slechts een vijfde gedeelte van de bieten komt nog per as. Wagens met paarden er voor ziet men vrijwel niet meer. Men had vroeger bij slecht weer zes paarden nodig om twee ton bieten, een hoeveelheid, die precies in één grijper gaat, vooruit te trekken. Tijdens de campagne werken in de fa briek duizend man, waaronder 175 Belgen, buiten de campagne vindt men er de zes honderd vaste arbeidskrachten. Die dui zend man zorgen er momenteel voor, dat er per dag zeveneneenkwart miljoen kilo bieten worden verwerkt tot suiker. Met een enorme waterstraal spuit men de klei van de bieten af. en daarna worden de bieten met waterkracht de fabriek in gesleurd. Talrijke bewerkingen ondergaan de bieten voor 16.32 percent van hun totale gewicht als smetteloze witte suiker in de i drie silo's voor losse suiker of verpakt in het enorme pakhuis terechtkomt. De bieten worden gewassen en dan gesneden. Twee enorme ketels en êên batterij van twaalf kleine ketels zórgen voor het uitloogproces. Die batterij is de oudere vorm. 't Is een van de vele gelegenheden, waarbij men in de fa briek de oude en nieuwe methode naast elkaar ziet. Men heeft dan ook twee ingangen voor de bieten, één naar de oude en één naar de nieuwe fabriek. Telkens wordt men ge confronteerd met de grote ontwikkelingen in deze bedrijfstak, die steeds opnieuw grote investeringen vraagt. De twee continu-diffusietorens, die voor het uitlogen zorgen, hebben capaciteiten van 2,8 miljoen en 3,7 miljoen kilo in 24 uur. Na het persen verkrijgt men het „dunne sap", dat 15 percent suiker bevat en door indikken veranderd wordt in het „dikke sap" met 60 percent. Door centrifu geren scheidt men dan de suiker van de melasse. Een deel van de suiker wordt verpakt, maar acht uur lang, in de nachtdienst wordt de suiker over een band door een 140 meter lange gang naar de silo's ge transporteerd. Men zorgt er voor, dat de suiker steeds in trillende toestand verkeert om schokken te vermijden. Want suiker levert explosiegevaar op. en overal ziet men dan ook mannen zitten, die controle uitoefenen. Juist zoals men overal wel een ambte naar ziet opduiken, die de belangen van het rijk behartigt en controleert of er geen suiker verdwijnt voor er accijns op be taald is. Uit tal van streken komen de bieten naar Puttershoek, zoals ze ook naar de andere fabrieken gaan: uit Limburg, de Noordoostpolder, de Wieringermeer, Anna Paulowna, Texel, de Beemster en de Purmer. Twee oktober is de campagne begonnen, even voor de helft van december hoopt men klaar te zijn. Men begrijpt, dat bij een zo korte tijdsduur elke storing ge vaarlijk is en daarom wordt elke campagne op. de suikerfabrieken in Nederland dan ook met de grootste zorg voorbereid. Voor alle vitale onderdelen zet men reservedelen klaar De verzekeringspor tefeuille van deze bedrijven is zeer uitge breid. Men herinnert zich nog goed de paar dagen vorst, die in 1956 plotseling intraden. Voor miljoenen schade is er toen aangericht. Elke dag luistert men nu op de Neder landse „suikerfabrieken gespannen naar de weerberichten, inspecteert men zorgvuldig alle machines. De campagnekoorts is er niet alleen op de boerderijen. Zij is juist speciaal op de fabrieken te vinden. En men hoeft er maar binnen te stappen om die koortsachtige stemming onmiddellijk aan te voelen. De suikerfabriek Puttershoek is onlangs in het nieuws gekomen doordat men daar bakstenen wil maken van de klei. die van de suikerbieten afkomt. De eerste proeven op dit gebied zijn goed gelukt. Men ver kreeg bakstenen met een mooie roodgele kleur. De moeilijkheid blijft of men tot een commercieel verantwoorde produktic zal kunnen komen. De mogelijkheid wordt wel overwogen, ook nog andere klei aan te trekken en een speciale steenfabriek op te richten. Gebleken is in elk geval dat de klei, die uit de zogenaamde sterfput komt, uit stekend geschikt is voor verwerking tot bakstenen. In die sterfput ligt al klei van vijftig jaar geleden, maar de belangrijke factor blijkt het voorkomen van kalk in de klei te zijn. Dit water is weer afkomstig van het spoelwater waarmee de bieten uit de wagens worden gespoten. Bij de suikerfabriek in Sas van Gent heeft men een andere bestemming voor de bietenklei: men gebruikt het voor ver betering van gronden even over de Bel gische grens. Daarvoor krijgt men een Koortsachtige bedrijvigheid heerst er op de suikerfabrieken tijdens de cam pagne. De foto geeft een beeld van de fabriek in Puttershoek in vol bedrijf. Met een waterstraal spuit men de bie ten van de wagens. De klei wordt daarbij weggespoten. Ze belandt in een sterfput. Hoeveel „tarra" er aan een biet zit hangt van het weer af: hoe natter, hoe meer klei. De boeren wor den betaald naar het suikergehalte van de biet. Belgische uitkering en een uitkering in het kader van de werkverschaffing. Een bijprodukt van bietsuiker is ook de schuimaarde. Deze wordt verkregen na het filtreren van het ruwe sap, waaraan kalkmelk is toegevoegd. Schuimaarde is goed bruikbaar als mest. Belangrijk als afvalprodukt is natuur lijk ook de pulp, een gewild veevoer, dat als koek overblijft als het sap er uit ge perst is. Binnen niet al te lange tijd zal Amster dam twee fonteinen rijker zijn. Eén daar van, waarmee thans reeds proeven wor den genomen en die in het voorjaar defi nitief in werking zal worden gesteld, is aangelegd langs een van Amsterdams' drukke verkeerswegen, namelijk in het Tweede Weteringplantsoen tussen de rr^uur langs de speeltuin en de Wetering schans. De tweede fontein wordt aangelegd in het plantsoentje op het Leidse Plein voor het American-hotel. Hier zal een door mej G. Rueter ontworpen beeldhouwwerkje in het fonteinbekken worden aangebracht voorstellende een paar vissen, van waar uit enkele spuiters het water in horizon tale richting verspreiden. Daarnaast zul len ook enkele verticale spuiters in het bassin Worden aangebracht. 'n Modieus model In warme langharige wol. De kraag heeft 'n tricot inleg. Let op de grappige steekzak met horizontale klep. Extra accent: lage rugpas. NYLON JACKETS Heerlijk warme, vertikaal doorgestikte nylon. Aan twee kanten te dragen. De tussenstof Is van ge watteerde nylon, dus toch licht in gewicht. Slankvallend model van elastisch slub-cord. Kies uit diverse modieuze multicolours. 75 De dienst voor het stoomwezen in Den Haag is sinds kort bezig met een onder zoek naar de toestand van hogedruk- gashouders in ons land. Van de ongeveer tweehonderd ketels, die voor onderzoek in aanmerking komen, is tot dusver een vijftiende deel geïnspecteerd. Tot dusver heeft men in vier gevallen een soortge lijk corrosieverschijnsel vastgesteld als dat, dat in augustus in Zeist oorzaak was van de ontploffing van een gashouder. Deze toestand bestaat in Voorschoten, Noordwijk, Vlaardingen en Beverwijk. Aan de exploitanten in deze plaatsen is geadviseerd, de betrokken ketels onder lagere druk te brengen of ze helemaal niet meer te gebruiken. In een aantal andere gevallen heeft men opdracht gegeven ketels die nog niet on- S; derzocht zijn op lagere druk te brengen omdat men vermoedt dat zij ook aan het gesignaleerde euvel zullen blijken te lijden. De dienst voor het stoomwezen is met het onderzoek begonnen naar aanleiding van het ongeluk in Zeist, waarbij een em ployé van het gasbedrijf om het leven kwam. Medewerking wordt verleend door het gasinstituut in Den Haag, een instel ling van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven, en door het T.N.O. De oorzaak van het ongeluk in Zeist is gebleken te zijn een chemische aantasting van de wanden van de gashouder door het gas. Deze spanningscorrosie was een tot nu toe onbekend verschijnsel. Onderzocht wordt nu, welke component van het gas hiervoor verantwoordelijk is. Enerzijds denkt men aan condensatie van waterdamp in zogenaamd nat gas, anderzijds acht men het mogelijk dat blauwzuur de oorzaak is. Alleen bij gas onder hoge druk doet zich dit proces voor. Houders met. gas onder lage druk, die al tientallen jaren in ge bruik zijn, vertonen niet de minste corro sie. De gashouder in Zeist, die pas zes jaar oud was, bleek scheuren van zes mm breedte te hebben. Er is een urgentielijst opgemaakt van alle gashouders waaronder ook begre pen zijn tanks voor vloeibaar propaan en butaan die mogelijk op dezelfde wijze zijn aangetast. Deze lijst is men nu aan het afwerken. Het onderzoek zal nog een aantal maanden duren. In Algerij is een Nederlandse ambassade ingesteld. De heer F. A. Hoefer, consul- generaal in Algiers, is als tijdelijk zaak gelastigde belast met de leiding van de nieuwe diplomatieke post te Algiers. Advertentie betering der diplomatieke vêrhoudingen, is dan ook niet bekend. Als opvolger van Ponomarenko wordt nu genoemd S. P. Kirsanów, die destijds reeds ambassa deur in Nederland was en die opgevolgd werd door Ponomarenko. Op 17 november zal de 25-jarige heer C. P. Nieuwenhuizen in Den Haag terugke ren na een fietstocht van bijna anderhalf jaar door een groot deel van de wereld. Met een vriend vertrok hij 23 juli 1961 via België, Frankrijk, Italië, Turkije en Per- zië naac Pakistan, waar de vriend de tocht wegens ziekte moest afbreken. Al leen zette de heer Nieuwenhuizen zijn reis voort door India, Ceylon, Australië en Tas- manië. Daar bezocht hij een broer in Ho- bart. Tenslotte fietste hij nog door Zuid- Midden- en Noord-Amerika. Met de Queen Elizabeth" komt de ondernemen de jongeman 13 november in Cherbourg aan. Vandaar fietst hij dan nog de laat ste paar honderd kilometer naar Den Haag. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Er doen in Den Haag geruchten de ronde dat de Sovjet-Unie binnenkort een nieuwe ambassadeur zal benoemen, waar door een einde komt aan de situatie, die 7 oktober 1961 ontstond door het zoge noemde Goloeb-incident. Goloeb, een Russische chemicus, vroeg asiel in Nederland. Zijn echtgenote wil de niet in Nederland blijven en bij haar vertrek van Schiphol kwam het tot een vechtpartij tussen de marechaussee en enige leden van de Russische ambassa de. De Russische ambassadeur Ponoma renko nam aan dit handgemeen deel. Toen Goloeb enige maanden geleden naar Rusland terug wenste te gaan werd hem daarbij van Nederlandse zijde niets in de weg gelegd. Vrij algemeen was toen de verwach ting dat van Russische zijde enig welwil lend gebaar jegens Nederland zou zijn gemaakt, bijvoorbeeld in een begenadi ging van Reydon en De Jager, de twee Nederlanders, die in Rusland tot langdu rige gevangenisstraf veroordeeld zijn op beschuldiging van spionage. Dit is echter niet gebeurd. Welke aan leiding er thans zou bestaan voor ver- De Elektriciteitsmaatschappij Zuid-Hol land zal de hoogspanningskabels boven de Lek nabij Nieuw-Lekkerland op een hoog te van 62 meter moeten brengen, opdat het vervoer van kranen over de lek door een constructiewerkplaats te Nieuw-Lekker land geen hinder ondervindt. Dit heeft het Haagse gerechtshof beslist in het proces, dat de constructiewerkplaats en een scheepssloperij tegen de elektrici teitsmaatschappij aanhangig hadden ge maakt. Deze maatschappij had vergunning van de minister van Verkeer cn Waterstaat de hoogspanningskabels op een hoogte van 34,70 meter aan te brengen. Maar in de vergunning stond ook dat het scheepvaart verkeer niet belemmerd mocht worden. De elektriciteitsmaatschappij zal de overspanning niet direct omhoog behoe ven te brengen, omdat anders het gevaar zou bestaan dat Gouda en omstreken deze winter niet van voldoende elektrische stroom zou kunnen worden voorzien. Het jc bovendien waarschijnlijk, dat cassatie zal worden aangetekend tegen de beslis sing van het gerêchtshof.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11