Veehouders LTB luchtten hun gemoed over melkprij sbeleid „Boeren geen pakezels van een welvarende TWIST boot SINT J 1 Tegen Amsterdamse bokser acht maanden geëist Geef ons woningen waarin wij ook kunnen leven Nieuwe reddingboten voor KNZHRM Actiecomité van ouders en schoolhoofden in Haarlem-Noord Zeg het met boter Portugees schip vastgelopen i r ft n i OMFLOERST FEEST Wegens bedreiging met doodslag Vijf doden in het verkeer Dierenbescherming in bres voor kalveren O I f* f 8 In U BI II IE V VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 15 NIET LANGER, DOE ALS DE KOOP BIJ meubelen RESERVEER NU REEDS! GIERSTRAAT 52-54-56 - HAARLEM - TEL. 12047 BOOT Veiligheid Rijksstraatweg Uitsluitend bij de bonafide vakhandef! m Ere-expositie in de Rijksacademie SAWYER'S 500 PROJECTOR fotohandel De Leeuw OPEN BRIEF AAN MINISTER Advertentie De verontrusting onder de Nederlandse boeren over hun economische situatie is duidelijk tot uitdrukking gekomen tijdens de vergadering van de vakgroep vee houders van de L.T.B., die donderdag in Haarlem werd gehouden. Vooral het melk- prijsbeleid van de regering gaf aanleiding tot heftige reacties uit de vergadering. Daarvan waren voorbeelden als: „Een stelletje achterlijke boeren op een toevallig tussen de industrie overgebleven strookje groen land, die in het leven gehouden moeten worden met toeslagen en subsidies", „de hele boerenstand opofferen aan één minister", „als je 100 miljoen in je zak hebt gehouden van vorig jaar is het geen kunst om nu 50 miljoen beschikbaar te stellen", „wij boeren willen niet langer de pakezels zijn van een welvarende industrie" en „als de K.L.M. geld nodig heeft is dat zo voor elkaar, maar als de boer wat nodig heeft moet heel Nederland daarover beslissen". Vijftien kringen hadden voorstellen inge diend met betrekking tot het melk- en zui velbeleid voor het boekjaar 1962-1963. In al die voorstellen'werd gesteld, dat de melk- garantieprijs te laag was en ruim 28 cent per liter zou moeten worden. De meeste voorstellen drongen er bij het bestuur op aan tot het uiterste te gaan om die garan tieprijs te bedingen. Ook werd aangedron gen op een snellere uitbetaling van de slotuitkering van d. garantietoeslag en die in plaats van in maart in december te doen. De garantieprijs van ruim 28 cent zou dan moeten gelden voor alle melk. Uit de vergadering werd het bestuur ver weten dat het te kort was geschoten. Nu de nood tot de lippen was gestegen ging men zich beraden op maatregelen. Er zou den op dit ogenblik daden nodig zijn. Voorts werd gewezen op de omstandigheid, dat het overgrote deel van de boeren zich in de schuld heeft moeten steken wegens een ontoereikend inkomen. Investeren was op die manier helemaal niet mogelijk. Minister gebeten hond „De minister heeft gedreigd weg te gaan als hij zijn zin niet kreeg. Nu, laat hij dan maar weggaan. We kunnen de hele boerenstand niet opofferen aan één minis ter", zo argumenteerde een der aanwezi gen heftig. Elders was men van oordeel, dat een uitkering van 2 cent per liter met terugwerkende kracht over het afgelopen melkjaar alsnog diende te worden toege kend. Er werden opmerkingen gemaakt over door de boeren gemaakte overuren, die niet betaald werden, zoals in de indus trie. Ook vroeg men zich af wat de mi nister met de term „richtprijs" voorhad, waarbij de veronderstelling werd gedaan dat dit wel weer een nieuwe methode zou zijn om de boeren „een rad voor de ogen te draaien". „Wat doet K.V.P.?" Hen trok de kwestie van de melkgaran- tieprijs ook in het politieke vlak, door te vragen wat de KVP in deze kwestie had gedaan of dacht te doen. „Als deze prijs niet te realiseren is, dan konden de chris telijke partijen zich zelf wel eens ernstig nadeel berokkenen", zo werd aangevoerd. Ook het Landbouwschap kreeg een veeg uit de pan vol verhitte meningen. De ver gadering trok in twijfel, of de leden van dat schap nog wel de realiteit van de be drijven konden zien in hun kantoren -'n Den Haag. „Het zijn onze vertegenwoordi gers; als ze het niet aankunnen met de mi nister, moeten ze hun plaats maar over dragen aan mensen uit onze organisaties die het wel kunnen", was een van de meningen. Er was één veel gematigder geluid. Dat wees er op, dat de boeren zelf ook schuld hadden, omdat ze geen eenheid vormden op het terrein van de afzet. „We moeten proberen een centrale organisatie voor de afzet te stichten, dan kunnen we eisen stellen", aldus deze aanwezige. Hand in eigen boezem Er viel een gespannen stilte, toen eei vertegenwoordiger van de CMC, uitgeno digd om de vergadering bij te wonen, het opnam voor minister Marijnen en de boe ren toevoegde, dat ze ook de hand eens in eigen boezem moesten steken. „Men res pecteert in westelijk Nederland eikaars marges niet, de boerenstand is niet een, een deel van u helpt de fabriek de straat prijs te bederven. De minister heeft gelijk waar hij zegt dat het bedrijfsleven, dus ook de boeren, zijn eigen verantwoorde lijkheid moet kennen". Pré-advies Op de voorstellen van de kringen was door het bestuur een pre-advies uitge bracht. Daarin werd gesteld dat als ge volg van verschillende oorzaken de renta biliteit van het veehouderijbedrijf in zijn geheel bezien zeer ongunstig is. Verder meende het bestuur, dat er een groot te kort was ontstaan aan liquide middelen en dat extra financieringsmiddelen noodzake lijk zouden worden. De inkomensontwikke ling in de landbouw was de laatste jaren steeds gedaald en stak derhalve sterk af bij andere sectoren in het Nederlandse be drijfsleven. Het bestuur stelde, van mening te zijn dat het huidige melk- en zuivelbe leid, mede ter verbetering van de inko menspositie van de veehouders, een gron dige aanpassing behoefde en wel in die zin, dat het volledige kwantum melk on der de garantieregeling moest komen te vallen, met handhaving van een garantie prijs van 28,10 bij-3,7 percent vet. Eigen lijk, aldus het bestuur, was die prijs nog te laag. Met betrekking tot de E.E.G. was het bestuur van mening, dat Nederland als zuivelproducerend land van eerste orde geen enkel risico zou mogen nemen, op straffe van anders in een zware zuivel- krisis te geraken. Als de overheid de ge stelde eis niet zou willen realiseren, dan zou het bestuur daarvoor geen enkele ver antwoordelijkheid aanvaarden. De gevol gen zouden dan ten laste van het ge hele Nederlandse volk komen Dit pre-advies werd, nadat de verga dering in de gelegenheid was geweest haar mening kenbaar te maken, aanvaard, met de verzekering van het bestuur, dat men alle mogelijkheden zou benutten om de gestelde eis ingewilligd te krijgen. Een recent bericht, dat het Landbouw schap zijn mening, dat een garantieprijs van 28,1 cent moest worden vastgesteld, handhaafde nu de minister zojuist een richtprijs van 27 cent bekend had ge maakt, betekende tevens olie op de gol ven van verontwaardig ng. In 1963 zullen twee zelfriclitende motor reddingboten, elk ongeveer 50 ton meten de, voor de Koninklijke Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij op stapel worden gezet. De reddingboten krijgen de namen „Gebroeders Luden" en „Bernhard van Leer" en zijn bestemd voor de stations in Oostmahoru en Scheveningen, In de eerste tien maanden van dit jaar zijn de stations en de reddingboten van de KNZHRM 108 maal in actie geweest. In deze periode werden 108 personen behouden aan wal gebracht, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprich ting van de maatschappij in 1824 is geste gen tot 8632. Sedert 1849 Advertentie Eén voorbeeld uit onze interna tionale kollektie is deze moderne mantel, sportief met ruit en klassiek met unishawl. Heeft rood, perzisch blauw, of camel de voorkeur? Moet de kwaliteitflausch, mohair of velours Bekijk zelf de 800 mode- i "l/Id^rtrnnp" rl O P nOCIP P I ideeën in "Kidcorner",despeciaal zaak voor het jonge meisje dat weet wat ze dragen wil! HAARLEM A N E G A N G Op het ogenblik worden uit het parti culier initiatief stappen gedaan om te romen tot een actiecomité waarin ouder commissies en hoofden van scholen ter weerszijden van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord vertegenwoordigd zijn. Het comité zal zich bezighouden met de vergroting van de veiligheid van de over stekende schoolkinderen. Het is de bedoeling dat het comité zich in verbinding zal stellen met de chef van de Haarlemse verkeerspolitie. Op vrijdag avond 16 november zal in de Charlotte de Bourbonschool in Haarlem een vergade ring worden belegd. Onder mëer wordt gedacht aan de mogelijkheid de verkeers- brigadiertjes uit te rusten met een zo genoemd spiegelei dat zal zijn voorzien van een rood knipperlicht. Voordat beslissingen over een definitieve regeling zjjn genomen, zullen van maan dag 12 november af volwassenen de kin deren bij het oversteken behulpzaam zijn. Z\i die zich voor deze dienstverlening wil len aanmelden, kunnen dit doen bij de heer Th. Hessling, Marianne Philipsplant- soen 6, Haarlem-Noord, tel. 56698. Het dorp Wieringerwerf in de Wieringer- meerpolder heeft slechts één melkboer, Piet Kistemaker. Na een trouwe dienst van ruim een kwart eeuw, waarvan voor al de jaren na de eerste en na de tweede drooglegging van deze eerste Zuiderzeepol der het hem moeilijk maakten om de klanten prompt te bedienen, gaat deze melkboer rustig leven. Piet en Jannetje hebben hun zaak overgedragen aan hun zoon Piet, die met een Jannetje gaat trou wen, zodat het Piet en Jannetje blijft. Ter gelegenheid van het afscheid en de voortzetting van de zaak ontvingen alle gezinnen in Wieringerwerf gratis twee pakjes boter, omdat het altijd zo goed ge boterd had. Het Portugese schip s.$. Cete Cidades is te Hoek van Holland aan de grond gelo pen op een afstand van ongeveer acht mijl van het noorderhoofd. De reddingboot Humber en het bergingsvaartuig Meer min zijn ter assistentie uit Hoek van Hol land vertrokken. De Cete Cedades heeft als thuishaven Ponte del Gado. Het schip was van Antwerpen op weg naar Rotter dam. Later zag de sleepboot Humber kans het Portugese schip vlot te trekken. Het wordt nu met behulp van radar wegen9 de mist naar Rotterdam geloodst. Advertentie IMPORTEURS TECHNISCHE UNIE EN N.V. LINCO 1.995.- Halfautomatische wascombinatie NL 54 S De vlaggen hebben gewapperd, de offi- ciéle woorden zijn gesproken, de koninklij ke onderscheidingen uitgedeeld, donder dag in Zwolle. Maar men kan toch moei lijk beweren dat de ingebruikneming van de miljoenste woning sinds de bevrijding een werkelijk feestelijke gebeurtenis is ge worden. Zo is Flex in zijn rubriek „Kleinbeeld" in het anders zo kalme TROUW fel uit gevallen: „Het cijfer suggereert een enor me prestatie. Dat is m'n bezwaar tegen het hanteren ervan. Er gaat een valse suggestie van uit. Het zegt niets. Onze prestatie op woningbouwgebied dienen we met een ander cijfer te meten. Hoeveel woningdistributiekantoren konden we na de oorlog sluiten? Voor een nationaal wo- ningbouwfeest is eerst aanleiding wanneer het laatste huisvestingsbureau kan worden opgedoekt. Elke andere vreugde is voor barig, dom en onbarmhartig jegens dege nen op wier ruggen we de ellende van het tekort hebben afgewenteld." Ook DE TIJD-DE MAASBODE wordt radicaal: „Een woning is nu eenmaal een essentieel ding dat men dagelijks aan den lijve ondervindt. „Een slechte woning is een even doeltreffend moordwapen als een bijl" heeft iemand eens gezegd. Alleen een tikje wreder, kunnen we dan daar aan toevoegen. Daarom dienen b.v. ook krot woningen en te klein gebouwde huizen mee te tellen bij het berekenen van de totale woningbehoefte, alsmede het, overi gens moeilijk meetbare, getal der uitge stelde huwelijken. Men komt dan heel wat hoger dan met de ambtelijke formule van het statistische woningtekort. Enfin, het ziet er naar uit dat we voor ons tweede ia-oorlogse miljoen behalve krotten ook teel wat heilige huisjes zullen moeten slo pen." De VOLKSKRANT heeft zich meer bezig gehouden i met de vraag hoe dat tweede miljoen woningen eruit komt te zien en vooral hoe die betaald moeten worden: „Bij die woning van morgen denken we dan minder aan goed-sluitende daken, ra men en deuren want die dienen toch ook in een sobere woning aanwezig te zijn maar aan allerlei voorzieningen als geluidsdichtheid, liften, centrale ver warming, goede vuilnisafvoer, voorziening voor bezorging door bakker en slager, par keerruimte. Het gaat bij deze voorzienin- binetscrisis voor huidige minister overtuigen." nodig geweest om van deze waarheid de te gen veel meer om wat ze kosten dan om de vertraging in de bouw, die ze veroor zaken. De gemiddelde werknemer van nu zal zich bij het huidige loonpeil deze woon wijze niet kunnen veroorloven, maar bij een gestage groei van onze economie misschien wel over tien jaar. Zou het dan gezien de lange levensduur van de wonin gen zeker van betere woningen toch 'niet zaak zijn om het subsidiebeleid nog eens grondig te bezien en na te gaan, of mogelijk gemaakt kan worden de werkne mer te doen profiteren van 't woongenot, dat hij over een paar jaar eigenlijk pas kan gaan betalen. Het bouwprobleem is niet zozeer meer: hoe bouwen we in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk sobe re huizen, maar: hoe bouwen we redelij ke huizen, die nu al betaalbaar zijn". HET VRIJE VOLK heeft daar wel een antwoord op: Daarom behoort de over heid o.m. door het bevorderen van de wo- ningwetbouw ervoor te zorgen dat er een groot aantal woningen tot stand komt. De woning is een eerste levensbehoefte, die geen spcculatieobject behoort te zijn van op winst beluste ondernemers. Er zijn krachtige woorden en er is zelfs een ka- DE BOUWVAKPATROON, die vaststelt: „dat het gereedkomen van de miljoenste woning samenvalt met het eerste lustrum van de stagnatie van de groei van de wo- ningproduktie" doet een remedie aan de hand welke het socialistische blad na aan het hart ligt: „Slechts op grond van plan ning zal het mogelijk zijn, te komen tot een doelmatig bouwbeleid en een doelbe wuste opheffing van het nog resterende woningtekort. Het zal dan tevens mogelijk zijn, tijdig de maatregelen te nemen die nodig zijn om de gevolgen, die samengaan met het inhalen van het nog bestaande tekort in de voorraad bouwwerken, op te vangen. Op de organistties in de bouwnij verheid rust de plicht, hiervoor onverwijld een bijdrage te leveren." Of de bouwnijverheid zelf tot een der gelijk beleid kan komen? Het dagblad COBOUW herinnert eraan dat een sugges tie van de Raad van bestuur Bouwnijver heid om ter gelegenheid van de miljoen ste woning in elke provincie twee wonin gen te bouwen en gratis ter beschikking te stellen van daarvoor iri aanmerking ko mende gezinnen niet is verwezenlijkt om dat de bedrijfstak daar niet eensgezind achter stond: „Geen cadeau aan het Ne derlandse volk dus. Geen werkelijke aan dacht trekkende geste. De bouwwereld, waarbij inbegrepen de toeleveringsbedrij ven, heeft een goede kans gemist om iets en misschien heel veel van de in het volk levende wrevel weg te nemen en te doen verkeren in appreciatie. Jam mer!" Het ALGEMEEN DAGBLAD vat de Zwolse feestelijkheden tenslotte bitter sa- ment: „Er is een film gedraaid, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt. En dat was geen dramatische film waarachtig niet. Hoe zeer ten onrechte. Zeker, de minister zei: Woningen zijn nog altijd op de bon. Waarom voegde hij er niet aan, toe: .dat is een hemeltergend schan daal? Hij zei: Er zijn nog steeds wonin gen te weinig. Waarom zei hij niet: Over heid en bouwwereld samen zouden van daag schuld moeten voelen tegenover al die duizenden, hier in Zwolle niet aanwe zig, die geen huis hebben? Die wachten moeten. Het was een opgewekt feest. Te opgewekt." Werk van prof. W. van den Berg Op initiatief van oud-leerlingen der Rijks-akademie van Beeldende Kunsten en met steun van de hoogleraar-directeur van deze instelling, prof. dr. N. R. A. Vroom, is in de grote zaal der akademie een ere- tentoonstelling gearrangeerd van werken van de oud-hoogleraar-directeur, prof. W. van den Berg. De feestelijke opening, vrij dag 16 november te vier uur zal tevens het karakter dragen van een reünie van oud-leerlingen der Rijksakademie. Advertentie Voor vrijblijvende demonstratie Gierstraat 20 - Haarlem - Tel. 13517 Wegens de subsidiair ten laste gelegde bedreiging met doodslag heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest ge- eist tegen een 27-jarige kelner-bokser uit de hoofdstad. In de nacht van 16 sep tember achtervolgde hij in zijn auto als een dolleman", zoals de rechtbank president het noemde, de achttienjarige hollerithbediende Piet Ooms, die hem kort tevoren voor „gevulde koek" zou hebben uitgescholden. „Het is een angstaanjagende gedachte wanneer de kleine man met geldingsdrang achter het stuur komt te zitten en zijn gebrek aan diepgang door bravour tracht te compenseren," zei de officier van Jus titie in zijn requisitoir. Piet Ooms was met twee vrienden na een avondje uit op weg naar huis. In de Nieuwe Brugsteeg zouden zij de weg voor de verdachte hebben geblokkeerd. Toen ze niet gauw genoeg weggingen, stapte deze uit zijn auto, waarop een woordenwisse ling ontstond. Van een afstandje riep Piet Ooms zijn 20-jarige vriend toe: „Kom op, gevulde koek." De kelner verstond „gevulde koek" en maakte zich zo kwaad, dat hij meteen rechtsomkeert maakte en de fietsende jon gens ging achtervolgen. „Als ik ze pak, rij ik ze te barsten," ..Ik sla ze in el kaar" en „Ik maak ze af" waren de woor den die getuigen hem bij het wegrijden hoorden zeggen. De kelner voelde zich evenwel onschul dig. Het zou slechts zijn bedoeling zijn ge weest Ooms klem te rijden, hem te pak ken en een pak rammel te geven. Het was naar zijn zeggen beslist niet waar dat hij bij het centraal station recht op Ooms was ingereden. Deze kon de auto slechts ont wijken door het stuur van zijn fiets scherp naar links om te gooien. Deze scherpe bocht kon de auto niet meer maken, waar door Ooms de dans ontsprong. „Ik was bang voor die auto, ik voelde me echt be dreigd," getuigde Piet Ooms onder protes- 99 „Bij het gereedkomen van de mil joenste woning stellen wij, vrouwen van Nederland, het op prijs u geluk te mogen wensen met het behaalde resultaat". Zo begint een open brief van de Nederlandse Huishoudraad en de Vrouwenadviescommissies voor de Woningbouw aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. „Naast de voldoening over deze kwantiteit ligt het op onze weg ons thans te bezinnen op de woonkwali teit", zo gaat de brief verder, waarin uiting wordt gegeven aan de wensen en de critiek van de Nederlandse huisvrouw op haar woning. Het tekort aan leefruimte in de wo ning is de minister wellicht nog nooit op een wijze onder ogen gebracht als de huishoudraad en de adviescommis sies het in deze brief doen. Het is geen lijvig rapport in ambtelijke stijl, maar iw—nl«»W'«ICT1MUMIJIJUl IJII een luchtig boekje met weinig tekst en geestige plaatjes, die echter niet de ernst van het onderwerp verhelen. Zo achten de opstellers van de brief een verdieping van het inzicht omtrent hetgeen er nu en in de toekomst van de woningen wordt verlangd, noodzakelijk. „Onze woningen moeten vóór alles een normaal, actief gezinsleven mogelijk maken. De woning moet zowel ruimte lijk en functioneel als spiritueel beant woorden aan de fysieke en psychische behoeften van het gezin naar eigen ka rakter en naar grootte van het gezin". Na een opsomming van alle eisen waaraan deze woning zou moeten vol doen, vragen de afzenders aan deze fa cetten meer dan voorheen aandacht te wijden en door middel van experimen tele woningen en wooneenheden, onbe last door thans geldende beperkingen, de praktische uitwerking van de ver schillende aspecten te beproeven. Essen tieel is, dat hierbij steeds wordt uit gegaan van de ontplooiing van de mens en de sociale functie, de doelmatigheid en de toekomstwaarde van de woning. terend gemompel van de met vrienden van verdachte gevulde publieke tribune. Na het incident met de drie jongens kreeg de verdachte, die -zei acht pilsjes te hebben gedronken, het op de terugweg nog aan de stok met een automobilist, die hij had aangereden, „Heb je wel eens ge bokst, anders zou ik je wel eens een tu mor in je hersens kunnen slaan," voegde hij deze totaal onschuldige man toe. „Ergerniswekkend" noemde de officier van Justitie het gedrag van de verdachte, die hij een gevaarlijk man noemde. De raadsman meende dat zijn cliënt overstuur was en voor het gebeurde niet toerekenbaar kan worden verklaard. De rechtbank zal op 22 november von nis wijzen. In het academisch ziekenhuis te Gronin gen is aan de verwondingen, die hij op 20 oktober bij een aanrijding opliep, over leden de 66-jarige heer W. J. Boer uit Groningen. Vanmorgen is een driedelige elektrische auto van de PTT ter hoogte van het post kantoor aan de Westhavenkade in Vlaar- dingen in de Oude Haven geraakt. De be stuurder, de 26-jarige PTT-ambtenaar H. van Kapel uit Vlaardingen kwam hierbij om het leven. Bij een frontale botsing op de Kamper- weg bij Ens is de 33-jarige heer S. Veen- stra uit Emmeloord om het leven geko men. In het Academisch ziekenhuis te Gronin gen is overleden de 66-jarige heer W. J. Boer uit Groningen, die op 20 oktober met zijn bromfiets op de Bedumerweg in botsing was gekomen met een wielrijdster en daarbij ernstig gewond was geraakt. De 44-jarige wachtmeester R. M. Klein uit Appingedam is bij een verkeersonge val om het leven gekomen. In de nabij heid van Holwierde constateerde de poli tieman een overtreding van de bestuur der van een voor hem rijdende personen auto. Bij het inhalen van deze auto sloeg de motor met zijspan door een hevige ruk- van de weg staande boom. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft aan de directeur van de algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw een telegram van de volgende inhoud verzonden: De laatste dagen worden vette kalve ren per veeauto uitgevoerd naar Frank rijk, waarbij de dieren worden vervoerd per onder- en bovenlading. Aangezien de ze dieren volgens voorschriften ingevolge artikel 94 van het wegenverkeersregle ment als groot vee worden aangemerkt, is het vervoer op deze wijze op grond van artikel 65 van genoemd reglement verboden en strafbaar. Daar het vervoer per dubbele lading veel ongemak en kwel ling voor de dieren ten gevolge heeft, ver zoeken wij u dringend, die maatregelen te nemen welke er toe leiden dat geen toestemming wordt verleend met deze zen dingen naar het buitenland te vertrekken. Wij zijn gaarne op grond van onze in lichtingen, bereid dit verzoek nader toe te lichten. Het telegram was ondertekend door de voorzitter der vereniging, prof. dr. S. Hofstra. Naar aanleiding van dit telegram heb ben de betreffende instanties onmiddellijk ingegrepen. Een zending vette kalveren, welke anders met een dubbele lading die ren zou zijn vertrokken, is nu met een wa gen met enkele lading en i in'1 n vanuit Utrecht naar Pm ij. ;egaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15