Besprekingen over inspectie op Cuba dreigen vast te lopen Russisch standpunt minder soepel geworden HET WEER Strauss: „Bij mij zitten weinig oud-SS-ers" Minister Zijlstra mogelijk toch in nieuw kabinet? Vorstin bekeek miljoenste na-oorlogse woning Elke DROSTE-letter Haarlems meisje mooiste ter wereld (althans van de 33 aanmeldingen) Opnieuw Spiegel-tumult Bondsdag Afstand nemen van de politiek is nog geen afscheid nemen 99 India slaat twee aanvallen af Beverwijker om het leven gekomen Is Rotterdam 's werelds grootste haven? Cubaans eigendom Overwegend droog Frans Halsmuseum in Madurodam Mikojan wacht af Het woord is aan... In de krant van heden: KOMPLETE UITRUSTINGEN KOFFERS TASSEN B/OUX "êejvréiiou Cm/ FALCON REGENJASSEN HAZENBERG Modieuze paraplu's en regenmantels 48e JAARGANG NUMMER 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M je «MMvMKwtwdï NEW YORK (AP) - De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn er weer niet in geslaagd overeenstemming te be reiken over de verwijdering van de der tig tot veertig Russische bommenwerpers van Cuba. De impasse over die kwestie en de inspectie ter plaatse duurt voort, hoewel de Sovjet-Unie de Verenigde Staten te verstaan gegeven heeft dat alle Russische raketten Cuba maandag ver- laten zullen hebben en dat er nadien geen behoefte meer zal bestaan aan in spectie van uitgaande Russische schepen door de Amerikaanse marine. Er doen berichten de ronde, dat de Sovjet-Unie een minder soepel standpunt zou innemen bij de onderhandelingen en aandringen op inwilliging van Castro's vijf eisen, waaronder de opheffing van de marinebasis Guantanamo door de Ver enigde Staten. De New York Times schrijft dat de Cubaanse regering de UNO te kennen ge geven heeft, dat de Russische straalbom- menwerpers Cubaans eigendom zijn en niet teruggezonden zullen worden. Cuba betoogt, dat de bommenwerpers niet onder de belofte van premier Kroesj- tsjev aan president Kennedy vallen om alle door de Sovjet-Unie aan Cuba ge leverde aanvalswapens terug te trekken De Washington Post heeft vernomen dat Kroesjtsjev een nieuwe brief aan Kennedy heeft gezonden over Cuba. Het ministerie De twintigjarige Haarlemse man nequin en fotomodel Rina Lodder is donderdagavond op het schoonheids concours in Londen tot Miss World 1962 uitgeroepen, een onderscheiding die haar voorlopig een pseudo- gouden kroon (zie foto), een echt zil veren trofee en 25.000 gulden in con tanten opleverde, plus de belofte van een filmtest bij Columbia Pictures. De uitverkiezing vond plaats in het overvolle ex-Lyceum Theatre dat jarenlang Londens mooiste balzaal was waar Rina haar 32 mede- finalisten verre achter zich liet. Tweede werd de zeventienjarige Finse Karin Leskinen, de twintig lentes tellende miss Frankrijk, Monique Lemaire werd derde. Na haar kroning door miss World 1961, de Engelse Rosemary Frank- land, vertrouwde de overgelukkige Haarlemse de pers toe, dat zij haar prijzengeld op de bank gaat zetten, omdat zij spoedig wil gaan trouwen. Maar eerst gaat zij een wereldtour nee maken om mee te dingen naar andere schoonheidstitels. Beschei den voegde zij daaraan toe: „Ik ge loof natuurlijk niet dat ik het mooi ste meisje ter wereld ben. Maar wel ben ik de beste van de meisjes, hier aanwezig!" De ongelukkigste onder de 32 schoonheden was de Amerikaanse finaliste Amedée Chabot, die algp- meen als favoriete voor de wereld titel gedoodverfd was. Snikkend zei zij: „Dit is waarschijnlijk mijn laat ste kans geweest." Tja, veel mooier kan ze al niet meer worden pumnnmnnnnnnn Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met aanvankelijk hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, langs de waddenkust krachtige wind tussen oost en noord-oost. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Waarschijnlijk zal het volgend jaar op Madurodam in Dew Haag ook een model van het Frans Hals Museum te Haarlem te zien zijn. In de woensdag te houden vergadering van de Haar lemse gemeenteraad zal een voorstel van burgemeester en wethouders aan de orde komen om hiervoor een bij drage te verlenen. van Buitenlandse Zaken in Washington heeft echter verklaard niets te weten over een brief. I CUBA (Reuter-AP) De Russische vice- premier Mikojan heeft donderdag niet met premier Fidel Castro of andere hoogge plaatste Cubaanse functionarissen gespro ken. Het is al de tweede dag, dat er geen besprekingen zijn gevoerd. Volgens diplomatieke kringen in Havana zijn onlangs vierhonderd Russi sche technici naar huis vertrokken. TOKIO (AP) Communistisch China heeft openlijk gesuggereerd dat de Sovjet- Unie Amerikaanse agressie oogluikend heeft toegestaan door zijn beslissing de Russische raketten uit Cuba terug te trekken. (Van onze correspondent) BONN. In het vragenuurtje van de VVestduitse Bondsdag stond gisteren de socialistische oppositie oog in oog met een van de sleutelfiguren uit de Spiegel- affaire: minister van Defensie Franz- Josef Strauss. Met bleek gezicht en on zeker las Strauss van een papier voor, dat zijn militaire attaché Oster in Madrid inderdaad de man is geweest, die bij de Spaanse autoriteiten erop heeft aange drongen dat Spiegel-redacteur Ahlers werd gearresteerd. (Van onze parlementaire redacteur) Het is best mogelijk, dat prof. Zijlstra na de kabinetsformatie van volgend iaar weer op de troon van het departement van Financiën zal zitten. Die mo gelijkheid liet hij gisteravond open, toen hij, tijdens de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting voor 1963, inging op de interruptie van de socialistische afgevaardigde drs. H. Peschar: Heeft de wetenschap voor u de hoogste prioriteit?" „Neen", antwoordde prof. Zijlstra, „dat heeft voor mij een beroep op het algemeen belang en dat komt volgend jaar bi] de kabinetsformatie aan de orde". Een vingerwijzing dus, dat als in het algemeen belang een beroep op hem wordt gedaan in het nieuw te vormen kabinet zitting te nemen, hl een dergelijk beroep in overweging zal nemen. Hij ontkende, dat hij op het onlangs ophouden convent van de Anti-Revolutionaire Partij zou hebben gezegt i a uj afscheid zou nemen van de politiek. Hij heeft alleen gezegd dat hij met op de A R.-kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen wenste te worden geplaatst. „Maar als er een kabinet wordt geformeerd, is er iets heel anders aan de orde", zei de minister. Omdat Ahlers gezocht werd op de ver denking van een politiek vergrijp (landver raad), was het juridisch eigenlijk niet mo gelijk hem in Spanje te laten arresteren. Minister van Binnenlandse Zaken Höcherl gaf dan ook toe, dat er iets was gebeurd dat „een beetje buiten de legitimiteit lag." Op sommige momenten ging het weer heftig toe in de Bondsdag. Strauss vond na zijn eerste onzekere verklaring weldra zijn zelfverzekerdheid terug en ging zelfs over tot de aanval, waardoor meer dan eens tumult ontstond. Vooral ontstond een ex plosieve stemming toen de liberaal Kohut vroeg of het waar was. dat de man die een expertise maakte over de gewraakte Spiegel-publikatie, een voormalige hoge S.S.-officier is. Strauss antwoordde dat hij dat niet wist, maar dat hij er altijd op uit was ge weest te voorkomen dat hoge S.S.-mensen in zijn ministerie of in het leger werden opgenomen. In andere ministeries zit een veel groter percentage oud-S.S.-ers dan bij mij, voerde hij in een oo»verdovend tu mult aan. Bij dit alles zat kanselier Ade nauer, een zonnebril op de neus, in de regeringsbank lusteloos te bladeren in eni ge staatsstukken. KARLSRUHE (Reuter) Gisteren wa ren 83 redactievertrekken van Der Spiegel vrijgegeven, 34 worden nog doorzocht; dit zal zeker nog een week in beslag nemen. De procureur-generaal bij het federale Hof verklaarde. ..Wij kunnen nu best in het openbaar zeggen dat er ernstige gron den zijn voor de verdenking van verraad en omkoping. De gearresteerde journalis ten hebben voortdurend getracht achter staatsgeheimen te komen." Franz-Josef Strauss: „Op andere ministeries zitten veel meer oud-SS-ers dan bij mij." Adenauer hoorde er niet van op; met een zonnebril op de neus zat hij lusteloos te bladeren in enkele staatsstukken. Portugal denkt nog aan Goa NEW DELHI. - In New Delhi is meegedeeld, dat Indische troepen bij Walong, aan het oostelijke uiteinde van de grens bij Birma, twee Chinese aan vallen hebben afgeslagen. Ook een flankbeweging tegen de Indische stel lingen langs de steile, dichtbegroeide berghellingen werd afgeslagen. Aan het westelijke gedeelte van de grens in Ladakh, heerst nog steeds een gevechts pauze. De Chinezen trekken zich samen in de buurt van het belangrijke Indische vliegveld, dat, een aanval waarschijnlijk niet zal doorstaan. Thackeray: De aantrekkelijkste twee eigenschap pen van een schrijver zijn, nieuwe dingen gewoon te maken en gewone dingen nieuw. Op de scheepswerf „De Nieuwe Water weg" in Schiedam is de 31-jarige, onge huwde montagewerker J. G. van Galen uit Beverwijk om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een 700 kilo wegend hijsblok, dat viel toen een hijsmast door het knappen van een der zijtuien om viel. De man zag het ongeluk aankomen en heeft nog getracht weg te lopen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen2, 19 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Films 3 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 17 Uitgaan in Haarlem17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Topsy 3 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Tevoren, bij de replieken, had de heer Peschar herinnerd aan een uitspraak van de minister, dat hij afstand wil nemen van de politiek. „Graag!", zei prof. Zijlstra gretig. Maar afstand is nog geen afscheid, ïn deze zin heeft de bewindsman zich in A.R.-kring uitgelaten, na een tienjarig mi nisterschap, waarbij hij van zichzelf zei dat hij niet ten volle een „homo politicus was. Misschien wel niet ten volle, dan toch wel voor een groot gedeelte, zou men wil len zeggen, na deze bewindsman te heb ben gehoord bij de algemene financiële beschouwingen. Zijn betoog was dat van een man, die zijn vak „in de vinger toppen" heeft. Wèl moest hij volgens de heer Peschar beseffen, dat hij niet al leen als wetenschapsman, maar ook als politicus spreekt, als hij suggereert dat in de toekomst belastingverlaging mogelijk is. De mensen klampen zich namelijk vast aan een dergelijke uitlating, meende de heer Peschar. In dit verband had de fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. prof. dr. ir. A. Vondeling, het de minister kwalijk genomen dat hij, als man die niet op een kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen wenste te wor den geplaatst, zijn opvolger in het mini stersambt min of meer had gebonden door de uitspraak dat belastingsverlager onder een volgend kabinet mogelijk is. Over de belastingheffing had de heer Lankhorst (P.S.P.) opgemerkt dat er geen voor alle maatschappijen ter koopvaardij. UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM belastingplafond is. Dat is niet juist, zie minister Zijlstra. „We moeten bij de be lastingheffing altijd de particuliere en de collectieve sector tegen elkaar afwegen. De door de heer Peschar voorgestelde financiering van de sociale verzekeringen uit de algemene middelen vond geen genade bij de minister. Aan deze methode schreef hij juist Engelands huidige financiële moeilijkheden toe. Zowel hij als zijn staatssecretaris, mr. dr. W. H. van den Berge, meende dat de progressie in de loon- en inkomstenbe lasting moet worden verminderd, maar niet moet worden opgeheven. De nota betreffende de toestand van 's rijks financiën werd tenslotte voor ken nisgeving aangenomen. BARTfLJORISSTR 1G HAARLEM Het is leuk te kiezen uit een grote ST.-NICOLAASCOLLECTIE Burgemeester G. E. van Walsum heeft gisteravond tijdens de discussie over de mogelijkheid tot vestiging van een hoog- ovenbedrjjf in Europoort gezegd, dat hjj op grond van statistische gegevens, het niet uitgesloten acht dat Rotterdam op dit moment reeds de grootste haven ter wereld is. De goederenomzet van New York be droeg over 1961 91,1 miljoen ton goederen, van Rotterdam was dit 90,1 miljoen ton. Dat scheelde toen dus precies een miljoen ton in het voordeel van New York. Volgens burgemeester Van Walsum kon deze situatie wel eens inmiddels ten gun ste van Rotterdam zijn gewijzigd. Het 25.000 ste schip van dit jaar wordt weldra in de Rotterdamse haven ver wacht. „In onze haven" zo meent de burge meester van Rotterdam ligt een moge lijkheid ons land in de wereld een stevi ge positie te verlenen. BONN (AFP) Bondskanselier Adenauer heeft vanmorgen tijdens het vragenuurtje in de Bondsdag gezegd, dat zijn telefoongesprekken sinds enige tijd door onbekenden worden afgeluis terd. De oppositie had de regering ge vraagd of telefoongesprekken van Spiegel-redarteuren soms waren afge luisterd. Adenauer antwoordde daar niet reehtstreeks op, maar zei: „Ik durf sinds enige tiid niet meer vanuit Rhöndorf (waar de ambtswoning van de kanselier staat) te telefoneren met Bonn. omdat ik heb gemerkt dat mijn gesprekken door vreemden worden afgeluisterd. Ik heb de minister van de posterijen verzocht, hiernaar een onder zoek in te stellen". bXrieljorissir Haarlem' tél. 13439 LÈIDSE STRAAT (BIJ-KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. ihiSb Het echtpaar Hendriks in Zwolle zal de achtste november niet gauw vergeten. Als bewoners van de miljoenste naoorlogse woning hebben ze over belangstelling niet te klagen gehad. De grootste eer die hun te beurt viel, was het bezoek dat de koningin aan bun woning bracht. Tevoren bad de vorstin vóór de woning een koperen plastiek onthuld, dat werd ontworpen door Henk Krijger. De voorzitter van de stichting Raad en Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen uit Haarlem, bood de vorstin het eerste exemplaar van een boekje aan, dat werk gevers- en werknemersorganisaties in de bouwnijverheid over het bouwen het licht deden zien. Dit boekje wordt aan alle werknemers in de bouwnijverheid aangeboden. Staande op het balkon van de miljoenste woning sloeg de koningin een défilé gade van een zestigtal wagens met modern bouwmateriaal. Een bonte stoet, waarin het bouwbedrijf voorbij trok met be- drijfsmachines en bouwmaterialen, een stoet met de produktiegroepen woning bouw, utiliteitsbouw en de weg- en wa terbouw. Het défilé, dat door de werk gevers- en werknemersorganisaties in de bouwnijverheid werd samengesteld, gaf een beeld van de zich in snel tempo mechaniserende bouwnijverheid met de méns als inspirerende geest, de bediener van het materieel en de ge bruiker van het materiaal. Koningin Juliana vertoefde geruime tijd in de woning van het gezin Hendriks. De in het bijzonder voor Zwolle fees telijke dag was begonnen met een re ceptie van minister van Aartsen in het Zwolse stadhuis, waar burgemeester drs. J. A. F. Roeien uiteraard zijn vreugde erover uitspraak, dat de woningbouw- mijlpaal in Zwolle staat, maar en pas sant de bewindsman ook een verlanglijstje aanbood. De burgemeester pleitte o.a. voor meer continuïteit in de wo ningbouw, omdat volgens hem de erva ring leert, dat tempo en prijs van de woningbouw verstoord worden door het feit, dat er te weinig continuïteit in de plannenmakerij is. Koningin Juliana heeft een bezoek ge bracht aan de miljoenste na de oorlog gebouwde woning in Zwolle. De foto toont haar op het balkon van deze woning in gezelschap van minister Van Aartsen en de heer J. P. A. Nee lissen. Op de voorgrond het gedenk teken van H. Krijger dat de koningin had onthuld. vindt u bij ST. NICOLAAS-PAKKETTEN voor familie en vrienden in West-Europa, opgeven uiterlijk 10 november a.s. GR HOUTSTRAAT 47 TEL T803é

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1