Woningnood nog lang niet opgelost, zegt minister en AGE Supralux FALCON IS MODE Staalproject Rozenburg in raad van Rotterdam behandeld Wandolijn en het betoverde slot P o 11 e, Pellï en Pinöo GIEBELS Miljoenste na-oorlogse woning Tekort aan juristen F. H. van der Putten moet 15 november weer aan 't werk F. H. van der Putten moet inkomsten sinds zijn ontslag opgeven Nog steeds wachten op gegadigde Droog maar kouder Prijsstop als melk meer dan 1 cent duurder wordt 'V Tr Wat u ook doet Doe het zelfgoed Doe het met beter gereedschap tweedmantel of jas Ideaal geschenk, waarin honderd jaar ervaring is verwerkt V R IJ D A G 9 NOVEMBER 1962 Levenskunst Ijzerhandel Boekje over bouwen VOOR ALLE KINDEREN de veelzijdige voeding Krachtige Kost voor het Kind! Haarlem Vels en-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN 42. Pelli zegt angstig, „dat boems-dier ziet er niet erg prettig uit, zullen we ons niet ^verstoppenof naar huis gaan, om ook bif de was te helpenZe verstoppen zich onder dicht struikgewas. Folie ze et: „Ik moet toegeven dat hij er niet bijzonder prettig uitziet; ik ben blij, dat we met zijn allen zijn en dat we ons verstopt hebben". Ze zien vanuit hun schuilplaats hoe het boems-dier te werk gaat..Potte zegt,Ik weet Ineens hoe men hem dat stompen kan afleren.... Ik heb weer eens een van mijn buitengewoon goede invallen!!" rtl"* -r-VTT-— „Er is reden tot een zekere dankbaar heid voor het bereikte resultaat in kwan titeit en kwaliteit, maar er is toch geen reden voor feestvreugde". Met deze woor den vertolkte de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, gistermiddag in de stadsschouw burg van Zwolle de gedachten van velen bij het bereiken van de miljoenste na oorlogse woning in Nederland. De minister erkende dat het vraagstuk van de woning voorziening en de huisvesting bij lange na niet tot een oplossing is gebracht. Er is nog nood en daarom moet er hard ge werkt worden, zo mogelijk met meer in spanning dan tevoren. Om aan te tonen dat het niet eenvoudig is een bouwpoli- tiek op lange termijn te bepalen, ging mr. Van Aartsen terug naar de jaren kort voor de tweede wereldoorlog. De ontwik keling is heel anders geweest dan men toen kon vermoeden. Op 1 januari 1962 bedroeg het inwonertal al 11,6 miljoen. De gemiddelde levensduur is gestegen, huwe lijken worden op veel jongere leeftijd dan voorheen gesloten, ouderen en alleenstaan den kunnen zich door de sociale voorzie ningen langer een zelfstandige woning permitteren. Zo goed als mogelijk is heb ben overheid en bouwbedrijf zich bij de gewijzigde omstandigheden aangepast. De produktie van 30.000 a 40.000 huizen per jaar in 1939 is opgevoerd tot 85.000 wo ningen per jaar. Daarnaast zijn nog hon derden miljoenen aan andere bouwwer ken besteed. Toch heeft Nederland zeven tien jaar na de oorlog nog steeds te kam pen met een ernstig tekort aan woningen, met het schier onoplosbare probleem van de sanering en de krotopruiming. De mi nister meende dat de miljoenste woning niet alleen een mijlpaal is, maar ook een Advertentie met startpunt van een bouwprogramma tenminste eenzelfde omvang als dat van de laatste jaren. Hij meende dat verho ging van de produktiviteit met kracht dient te worden bevorderd en hij dacht hierbij vooral aan een meer op industri ële leest geschoeide woningbouw. Handslijpmachines v.a. Handboormachines v.a. 10.— t 6.50 Alle soorten schroevendraaiers, handzagen, bijlen, hamers, knijptangen. Bankschroeven in alle maten enz. GED. OUDE GRACHT 5 t.o HAARUEM Postkantoor Telefoon 17438 „Wonen en laten wonen" was vervol gens het onderwerp dat Anton van Duin kerken had gekozen voor een rede, die h'ij op deze feestdag van de bouwnijverheid hield. Hij stelde onder meer, dat wonen meer is dan een bittere levensnoodzake lijkheid voor de mens, die beschutting te gen kou en donker behoeft. Wonen is een toegepaste levenskunst. Als iedere kunst is die van het wonen aan moeilijk door zichtig te maken wetten onderworpen en in haar ontwikkeling niet geheel onafhan kelijk van stoutmoedige experimenten. Een mislukt gedicht of een mislukt schil derij mogen wij toewijden aan een heil zame vergetelheid, maar met een mis lukt blok woningen zitten voorlopig men sen opgescheept, die zich bezwaarlijk kunnen troosten bij de gedachte dat er ook heel wat prettige woningen zijn naast de ongelukkige verblijfplaats die hun toe valligerwijs ten deel viel, aldus Anton van Duinkerken. Tenslotte keek men naar de film „Le ven in de brouwerij", die onder regie van Peter van Alsemgeest in opdracht van werkgevers en werknemers is ge maakt en luisterde men naar Wim Kan, die snedige grapjes over de bouwerij po neerde. „Wij bouwen" is de titel van een boek je, dat is samengesteld onder auspiciën van de gezamenlijke werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf, Tien bekende schrijvers hebben eraan meegewerkt: Wim Alings jr., Ad Bevers, Godfried Bomans, A. Buffinga, Jan Cot- taar, Max Dendermonde, Pierre Jansen C. J.' Kelk, Henri Knap en H. J. Stuvel. Het boekje zal aan alle werknemers in het bouwbedrijf worden gestuurd. Na le zing is men in staat mee te doen aan een prijsvraag met als hoofdprijs een woon huis. Er is zich een tekort aan juristen aan het ontwikkelen, aldus blijkt uit de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der commissie voor justitie uit de Tweede Ka mer over de justitiebegroting voor 1963. De minister hoopt met vertegenwoordi gers van de rechterlijke macht voortge zet overleg te plegen over nadere maat regelen die hij zich voorstelt te nemen. Van groot belang acht de minister de in vloed die van de stei'k verbeterde sala riering zal uitgaan op het aanbod van bui tenstaanders voor functies in de zittende magistratuur. Advertentie LIGA Voor babies en kleuters: in de fles, als pap, "geweekt" of gemengd met groente, fruit, vruchtesap Voor de groteren: dagelijks een Liga droog uit de hand. Zo lang ze-in de groei zijn. r X- Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Nieuwe Komedie met „De held van het Westen" van John Sygne. Regie Erik Vos. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Hel den sterven jong", 18 j. Frans Hals, 14. 19 en 21.15 u.: „De rode cirkel", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Een fijn stel dochters", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „De vrouw die haar man verkocht", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Eén, twee, drie", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Phaedra", 18 j. Roxy, 14.30. 19 en 21.15 u.: „De bende van Marady", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Als in een donkere spiegel", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Madame sans-gène", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10—17 u., zondag van 13— 17 u. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van werken van Appel, Chailloux, Nannin- ga, Corneille, Esser, Van Heusden, Luce- bert, Sluyters, Toorop, Verwey, H. Kruy- der en Zadkine. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars uit 'Haarlem e.a Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Tot en met 30 november. Dagelijks geopend van 1018 u. en van 2022 u.: Klassiek grammofoon- platenconcert van 2122 u.: Maurice Ra- vel. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 1115 u. Eerste zondag van de maand 1315 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Studies in olieverf en aquarel van Leen Spierenburg. Dagelijks geopend van 10.30— 17 u.; zondag van 1417 u.; vrijdag ook van 2022 u Tot en met 17 november. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks geopend van 1012.30 u. en 13.3017 u., en zondag van 1417 u. Tot december. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 9 NOVEMBER City, 20 u.: „Ivanhoe". Rex, 20 u.: „Een fijn stel dochters". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 10 NOVEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Ivanhoe". Rex, 20 u.: „Een fijn stel dochters". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrijdag. u.: VRIJDAG 9 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 „Maeiste, de sterkste man ter wereld" Luxor Theater, 18.43 en 21.15 u.: „Car touche". W.B. Theater, 20 u.: „Aasgieren van het westen". ZATERDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Maeiste, de sterkste man ter wereld"; 23.30 u.: „Nachtzuster Ingeborg". Luxor Theaer, 18.45 en 21.15 u.: „Car touche". W.B. Theater, 20 u.: „Aasgieren van het westen". Advertentie De heer Van der Putten heeft thans van het ministerie van Defensie een brief ont vangen met de mededeling dat hij zich op 15 november dient te melden voor her vatting van zijn werkzaamheden bij de commandant van de technische dienst bij de herstel- en depotcompagnie te Nieuw- Millingen. Advertentie KIES NU EEN uit onze najaarskollektie want SPECIAALHUIS REGENKLEDING In de brief van het ministerie van De fensie. waarin de heer F. H. van der Put ten wordt medegedeeld dat hij op 15 no vember weer aan het werk moet gaan, geeft minister Visser de heer Van der Put ten opdracht zijn inkomsten sinds zijn ont slag op te geven. Dit is volgens het mi nisterie nodig ter vaststellinj van de aan de heer Van der Putten nog toekomende bezoldiging ais ambtenaar. Bovendien blijkt uit de brief, dat indien de heer Van der Putten bij zijn huidige werkgever aan een opzeggingstermijn is gebonden, hij daarvan mededeling moet doen vóór 15 no vember met opgave van de datum waarop hij wèl zijn werk zal kunnen hervatten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft donderdagavond gediscussieerd over de plannen om op de kop van Rozenburg een hoogoven- en staalbedrijf te creëren. Deze plannen dateren al uit 1957 en zijn laatstelijk opnieuw in het licht der be langstelling gekomen, omdat in maart een rapport gereed kwam dat op ver zoek van Rotterdam is samengesteld door de U.S. Steel Corporation en twee Franse instellingen. Dit rapport komt tot de conclusie, dat het punt ideaal is. Maar het heeft tot nu toe niet het gevolg gehad dat er zich gegadigden voor het vestigen van een dergelijk bedrijf dat blijkens het rapport een investering van anderhalf miljard eist hebben gemeld. De hoogovens in IJmuiden bijvoorbeeld achten het rendement niet aantrekkelijk. U.S. Steel zelf zou wel willen participeren indien een Europees bedrijf, liefst een Ne derlands bedrijf, tenminste voor vijftig percent zou deelnemen. De kosten van de samenstelling van het rapport zijn ruim 120.000 boven het aan vankelijk hiervoor gevoteerde bedrag uit gekomen. B. en W. verzochten de raad der halve om een extra krediet voor dit be drag, dat vlot werd gegeven. Het rapport had ten doel de mogelijk heden voor een hoogovenbedrijf op een daartoe op Rozenburg gereserveerd ter rein van 500 ha te onderzoeken en even tuele gegadigden voor de opzet te vinden, Burgemeester mr. G. E. van Walsum, heeft in een vorige raadszitting een uit voerige verklaring over het rapport afge legd, welke gisteravond als basis voor de discussie gold. In feite was het belangrij ke probleem of het terrein, dat voor een hoogovenbedrijf is aangewezen, nog lan ger gereserveerd moet blijven in de hoop dat zich alsnog gegadigden zullen melden of dat het tijd is dit terrein uit te geven aan eventuele andere gegadigden, dus ten behoeve van geheel andere industrie-on dernemingen. De woordvoerder van de meerderheids fractie in de raad, de P.v.d.A., de heer J. Reehorst, stelde dat het paard naar het water is gebracht, maar dat het weigert te drinken. Hij zeide te verwachten, dat het college van B. en W. binnen enkele maanden een beslissing neemt; is er een gegadigde, dan ten gunste van een hoog ovenbedrijf, is er geen gegadigde dat ten gunste van andere belanghebbenden. Andere sprekers meenden B. en W. niet Blijdorp Tot mededirecteur van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is be noemd mr. M. C. Bloemers te 's-Graven- hage. Waarom geen vrouwen? Het Tweede- Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.), heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd waarom het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen geen vrouwelijke examina toren aanstelt. Terug uit Moskou. De voorzitter van de C.P.N., Paul de Groot, is met twee andere leden van het dagelijks bestuur van zijn partij, de heren Bakker en Hoek stra, uit Moskou op Schiphol teruggekeerd. Twee weken geleden was deze delegatie, waarvan ook mevrouw De Groot deel uit maakte. naar de Sovjet-Unie vertrokken om daar de vierjng van de oktoberrevolutie en het 45-jartg bestaan van de Sovjet- Unie bij te wonen. Ombudsman. De kring Arnhem-Nij- megen van de K.V.P. meent dat in het werkprogram 1963 van deze partij een in dicatie moet worden gegeven over het streven naar de introductie van een om budsman in ons land, zo zegt zij in een amendement op dit program. Het lijkt de kring, dat een dergelijke figuur hier te lande minder goed zou passen dan in de Scandinavische landen. Kernwapens. De K.V.P. moet zich in haar werkprogram 1963 uitspreken over het gebruik van kernwapens in geval van afweer bij een aanvalsoorlog, zo meent de kring Arnhem-Nijmegen in een amende ment op dit programma. Na het geluid (tegen) van de synode der Nederlands Her vormde kerk kan de K.V.P. niet achter blijven met een tegengestelde visie, welke mede op moraal-theologische gronden te verdedigen ware, zegt de kring. aan een termijn te moeten binden, al werd er wel op gewezen, dat het thans braak liggende terrein een huur van vier a vijf miljoen gulden kan opbrengen. Ook werd met klem gewezen op het feit, dat de ontwikkeling van het Rotterdamse ha ven- en industriegebied niet een puur Rot terdamse maar een waarlijk nationale zaak is. De burgemeester, die de sprekers be antwoordde, zeide dat er nog besprekin gen hangende zijn, reden waarom B. en W. nog graag het terrein enige tijd reser veren. De kwestie hangt op het verloop van deze gesprekken en de dwang, die eventueel andere gegadigden uitoefenen. Er is geen grondig onderzoek geweest naar een eventueel ander terrein, dat te zijner tijd geschikt zou zijn voor een hoog ovenbedrijf. Geen steun van minister Hoewel de minister van Economische) Zaken steeds bij de gang van zaken be- fraaie en doelmatige vervoermiddel, waarop trokken is geweest en van de ontwikke- thans praktisch ons hele volk zich voortbe- ling op de hoogte werd gesteld, meent weeSt- °f het nu naar school en kantoor of burgemeester Var) Walsum niet dat er van voor gezonde ontspanning is En de con- die zijde op dit moment eniee actieve ®t,ruc'eurs z.:itten nog met stil. De tegenwoor- steun tot het verwSyken van de plan- -geheeI naar de smaak van Advertentie Onze nooit genoeg te prijzen fiets is honderd jaar gelegen zijn triomftocht begonnen. Wie had die ontwikkeling voorzien.... van de eerste „loopfiets" en de hoge bicycle tot het 2021. Nieuwsgierig keek Wandolijn rond toen hij op de binnenplaats stond. Ha daar zat, op een bank tegen een muur, weer een soldaat. Naast hem stond z'n kruisboog. Maar tot z'n verbazing gaf ook deze min als zijn makker aan de poort. Zelfs toen Wandolijn hem aanraakte gebeurde er niets. Wat raar! dacht hij. Het lijkt wel, of hier alleen maar houten poppen zijn. man geen antwoord; die bewoog al net zoMaar ze zien er toch uit als echte mensen. nen te verwachten is. Hij merkte op dat „Den Haag" steeds het standpunt heeft ingenomen dat de initiatieven uit het par ticuliere bedrijfsleven moeten komen. Dit standpunt is in het parlement niet bestre den, ook niet door de oppositie. Teveel wordt naar de mening van de burgemees ter uit het oog verloren, dat de Rotter damse haven en industrie een nationale zaak is en dat een gemeenschappelijk stre ven de Rotterdamse positie te versterken een bijdrage zou kunnen zijn aan de al gemene ontwikkeling, dus aan de nationa le zaak. De haven staat of valt niet met het hoogovenproject, maar de positie van Rotterdam als ertshaven zou er wel on aantastbaar door worden, aldus burge meester Van Walsum. deze tijd. Weer lichter, weer sportiever van uitvoering Duizenden en duizenden kiezen een fiets als cadeau op onze komende, tra ditionele geschenkendag En nog eens dui zenden en duizenden vervolmaken op Sint- Nicolaas de fietsen van kinderen of man of vrouw met een van de vele handige toebe horen, die tegenwoordig te koop zijn. Tip voor u: ga morgen eens kijken bij uw vak man-fietsenhandelaar. U komt er vast op een goed geschenk-idee. Het K.N.M.I. deelt mee: Streekplannen De raad besprak tenslotte tot na het middernachtelijk uur de streekplannen Voorne-Putten-Rozenburg annex het Maas vlakteplan. Hierbij verwierf het van B. en W. steun voor de eigen ont werpen en voor het protest, dat gericht is tegen het ontwerp-streekplan Voorne-Put ten-Rozenburg van Gedeputeerde Staten. In dit protest wordt allereerst gewezen op Een krachtig hogedrukgebied bevindt zich boven Noord-Rusland. Het breidt zich langzaam verder in zuidwestelijke richting over Scandinavië uit, terwijl een van de oceaan afkomstig hogedrukgebied zich roller I inaaJAhe? noordo°sten verplaatst en de college luchtdruk op de Britse eilanden doet stij- gen. De luchtdruk blijft laag boven het westelijk deel van de Middellandse Zee. De winden worden in Duitsland en Polen oostelijk in plaats van zuidoost, hetgeen de wet ruimtelijke ordening en de Vet I der lachte ^ueh^naar w geIe,idelijk min" Openbaar Lichaam Rijnmond, waardoor ,tr0mPn VnnrT* Z5-gaan een andere procedure voor streekplannen ewSJ™ gevolgd zal worden in de toekomst. De haast, die nu betracht wordt, aldus het protest van Rotterdam, noopt tot het ne men van beslissingen op een moment dat nog verscheidene zaken niet vaststaan. Verder noemt het protest de bepaling, dat op de bij het streekplan voor zeehaven en zeehavenindustrie bestemde grond al leen aan water gebonden bedrijven mo gen komen een volkomen onaanvaardbare restrictie, die de Rotterdamse ontwikke ling onvoldoende armslag geeft. (Van onze parlementaire redacteur Minister Marijnen heeft in de Tweede I Kamer bevestigd dat met ingang van maandag een verhoging van de consumen tenprijs van consumptiemelk en consump- tiemelkprodukten is toegestaan van een cent per liter. Verwacht mag worden dat in de loop van 1963 de prijs van deze pro- dukten nogmaals gedurende een zekere periode met een cent zal moeten worden verhoogd. De minister vertrouwt erop dat het bedrijfsleven de prijzen van deze pro- dukten niet met meer dan een cent per liter zal verhogen. Als dat wel gebeurt zullen de ministers van Economische Za ken en van Landbouw direct een nieuwe prijzenbeschikking uitvaardigen, hetgeen dus neerkomt op een prijsstop. CapyHqtU P. t B Be» ft Coo^-Ixïo*- bewolking en hier en daar nog nevel of mist verwacht. De kans op regen blijft klein en de wind neemt in het algemeen weer iets toe tussen oost en noordoost. Maxim um-temperatureD S «f j binnen- en buitenland 3 Neerslaglaatste 34 uur. fi -g 0,1 0 0 0,1 0 0,1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 18 1 28 0 0,2 0 0 0 35 0 0 1 0 8 1 0 0 2 1 Den Helder motregen ono 10 Ypenburg mist no 8 9 Vlissingen zwaar bew. zw Eelde motregen Ono 10 De Bilt mist ono 10 9 Twente motregen ono Eindhoven zwaar bew. windst. 10 Zd-Limburg regen windst. 9 Helsinki geheel bew no 1 Stockholm geheel bew. O 5 Oslo zwaar bew. nno 7 Kopenhagen geheel bew O 9 Aberdeen motregen O 9 Londen geheel bew. windst. 11 Amsterdam mist ono 9 Brussel zwaar bew. windst. 11 Luxemburg geheel bew. no 9 Parijs licht bew no 12 Bordeaux geheel bew zo 10 Grenoble half bew. windst. 13 Nice onweer no 13 Berlijn half bew. 0 12 Frankfort regen windst. 10 München mist z 12 Zürich onbewolkt windst. 11 Genève licht bew. windst. 10 Locarno zwaar bew. ono 8 Wenen geheel bew O 10 Innsbruck licht bew. w 16 Belgrado regen ozo 12 Athene zwaar bew. nnw 16 Rome licht bew. nno 14 Ajaccio regen ono 13 Madrid half bew. wzw 9 Mallorca zwaar bew. windst. 13 Lissabon regenbui wnw 14 Zaterdag 10 november Zon op 7.50 uur, onder 16.58 uur. Maan op 16.48 uur, onder 5.18 uur. Maanstanden 11 nov. 23.04 uur volle maan. 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 november Hoog water 1.08 en 13.34 uur. Laag water 9.12 en 21,29 uur. Zaterdag 10 november Hoog water 1.58 en 14.18 uur. Laag water 10.05 en 22.20 uur. Het hoog en laag water !0 tot 15 minuten vro"-r fp '7

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2