„Niets voor bekend van nieuw streekplan het Noordzeekanaalgebied" zelfst katoen Casco Scheveningse trawler op doorreis in IJmuiden ■II ederland Huizen verzakken in Kuinre; wie moet herstel betalen? dusters? Benelux-kruisantenne is een belangrijke object FOTO FILM PROJECTIE A. R. de BOER PH. DE KONING EUROPAMEUBEL SLAAPBANKEN ACTIE i - wie damespyjama's J0NGEJANS B. EN W. VAN HAARLEM ANTWOORDEN Uitbreiding van havengebied tot Spaarndam onaanvaardbaar IJmondverenigingen vandaag en morgen Vragen over zeehavens aan minister Gemeente liet acht jaar geleden volgens rijksnormen bouwen Radio-telescoop krijgt grote scherpte Deze 10% actie duurt slechts t.m. zaterdag 17 nov. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 4 M O to Medische verzorging tijdens het weekeinde r EUROPA MEUBEL' Marktplein 29 - IJmuiden Uw Europameubel-dealer. MOGEN WIJ Van een nieuw streekplan voor het Noordzeekanaalgebied is ons niets be kend, zo hebben Burgemeester en Wet houders van Haarlem geantwoord op de schriftelijke vragen, die het raadslid A. P. N. Pielage (P. v.d. A.) heeft ge steld naar aanleiding van het artikel „Re volutie rondom het Noordzeekanaal in vol le gang", dat enige weken geleden is verschenen in het dagblad „Het Vrije Volk". In dat artikel werd geschreven, dat thans opdracht was gegeven tot het maken van een nieuw streekplan. „Een triomf op het touwtrekken tussen Am sterdam en de betrokken kleinere ge meenten", volgens het dagbladartikel. De heer Pielage vroeg onder meer wel ke vertegenwoordigers van de gemeente Haarlem hebben deelgenomen aan bespre kingen, waarin, volgens het dagbladarti kel, vertegenwoordigers van de belang rijkste in het geding zijnde gemeenten elkaar zouden hebben gevonden in be grip voor het feit, dat de enorme inves teringen „die aan de vaarweg van IJmui- den naar de Rijn worden ten koste ge legd, niet worden besteed om langs de oevers van het Noordzeekanaal koeien te laten grazen of zwembaden te stichten". Burgemeester en Wethouders antwoor den, dat blijkbaar worden bedoeld de bur gemeesters van Amsterdam, Haarlem, Velsen en Zaandam, die zitting hebben in het dagelijks bestuur van de Stich ting „Rijnmond-Noordzeekanaal". De stichting heeft ten doel in de ruimst mo gelijke zin bekendheid te geven aan de omvangrijke werken ter verbetering van de havenmond van IJmuiden en de hui dige en toekomstige belangen in het licht te stellen, die voor het gehele gebied langs het Noordzeekanaal aan de totstand koming van deze werken zijn verbonden. Het doel van de stichting, waarvoor de Haarlemse raad in juli een bijdrage van 8000 beschikbaar stelde, is tweeledig, aldus Burgemeester en Wethouders. In de eerste plaats gaat het om de bevor dering van het toerisme. Mocht dit deel van de doelstelling niet of slechts in ge ringe mate worden bereikt, dan zouden wij ons ernstig moeten beraden, of wij de gemeenteraad wederom zullen voor stellen een bijdrage aan de stichting toe te kennen. Of leden van ons college met name de burgemeester en de wet houder, belast met de bevordering van het vreemdelingenverkeer dan nog lid zouden blijven van het stichtingsbestuur en een werkgroep daarvan, zou dan even zeer de vraag zijn, aldus Burgemeester en Wethouders van Haarlem. In het vervolg van hun schrijven aan de heer Pielage delen B. en W. mede, dat voor het andere doel van de stich- Advertentie grote sortering gunstige prijzen goede service Kennemerlaan 5 (bij de brug) VRIJDAG 9 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-Oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Bokswedstrijden. Kennemer Tlnater, Beverwijk, 20 uur: Feestavond personeelsvereniging Openba re Werken. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, Beverwijk, 20 uur: Toneelavond „Us Mem- metael". ZATERDAG 10 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; fi liaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-Oost: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhui^, Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Kantine Reinigingsbedryf, 14.30 uur: Uitreiking wisselbeker Velser Gemeen schap. Kleuterschool Van Diepenstraat, 15 uur: Klaverjaswedstrijd ten bate van de VARA- speelgoedactie. Werkplaats Reinigingsdienst, Velserduin- weg, 14.30 tot 18 uur: Kijkdag VARA- speelgoedactie. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Uitvoering accordeonvereniging „IJ- muiden's Roem". Gebouw „Concordia", Velsen-Noord, 20 uur: Concert harmoniekapel „De Een dracht" en het Utrechts Byzantijns Koor. Zaal „Zomerlust", Santpoort, 20 uur: Disco-show „Vester". Zaal „Jonge Strlid", Dommclsingel, Be verwijk, 19.30 uur: Filmavond NVV-jeugd- organisatie „Jonge Strijd". ting de bevordering van de belang stelling voor de economische ontwikkeling van het gebied overleg tussen alle daarbij betrokken gemeentebesturen nood zakelijk zal zijn. Intussen heeft, aldus B. en W. het persoonlijk contact van de burgemeesters der genoemde gemeenten het nut, dat over en weer begrip groeit voor wat de gemeentebesturen van elkan der hopen en vrezen. De stichting houdt zich echter niet bezig met het ontwer pen van havenplannen of uitbreidingsplan nen. Dat de oprichters van de stichting, tot wie ook onze burgemeester behoort, be grip hebben voor het evidente feit, dat hon derden miljoenen worden uitgegeven voor andere doeleinden dan voor het laten gra zen van runderen is niet te verwonderen, aldus B. en W. „Ook naar onze mening is duidelijk dat de verruiming van de haven mond, de verbreding van het Noordzeeka naal en de verbetering van het Amster dam-Rijnkanaal vroeger of later zullen leiden tot uitbreiding van het havenbek ken". Dt plannen tot uitbreiding van de havens zijn bekend geworden door de te keningen, gepubliceerd door de dienst van de Amsterdamse havens. Deze uitbreiding is voor Haarlem echter volstrekt onaan vaardbaar. De schets deed slechts recht wedervaren aan een der planologische as pecten: het werken, aldus Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Voor het verkeer te land, zo vervolgt het college, vas geen oplossing gegeven. Voorts zou een zo ver gaand havenplan een aanvaardbare oplossing van de woon-' en recreatieproblemen onmogelijk maken. Wij staan echter niet afkerig, aldus B en W„ tegen een zodanige uitbreiding van het havengebied, dat de woon- en recrea tieproblemen harmonisch kunnen worden opgelost. De welvaart van Haarlem zou daardoor bevorderd kunnen worden. Wij zoeken, zo besluiten Burgemeester en Wethouders hun schrijven, naar een op lossing in samenwerking met andere ge meenten en last but not least met het provinciaal bestuur en de rijksorga nen. Wil deze samenwerking ergens toe leiden, dan moet aan alle zijden begrip aanwezig zijn voor de belangen van an deren. Advertentie Wij varen onder de veilige vlag van de Ned. Spaarbankbond. Beschermvrouwe H.M. De Koningin Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Advertentie CONST ANT - verlovingsring? ALLE MODELLEN LANGE NTEtJWSTRAAT 41* - TEI.EF RSÏ1 IJMUIDEN Artsen: H. Bel, Mercuriusstraat 4 telef. no. 5675; D. J. Boosman, Stationsweg 7, Velsen-zuid, telefoon 4340 en J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, telefoon 4058. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80. Wijkverpleging: zuster C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, telefoon 8028 en zuster M. van der Meulenvan Gelder, Kanaal dijk 229, telefoon 4378 (voor IJmuiden en IJmuiden-oost); zuster A. de Ruyter, Hagelingerweg 175, Santpoort, telefoon 025606064 (voor IJmuiden-oost en Driehuis); zuster G. Lammerts, Curagao- straat 18, Santpoort, telefoon 02560—8756 (voor Santpoort-noord en Santpoort zuid) en zuster R. Floor, Doodweg no. 53, telefoon 025107276 (voor Velsen-zuid en Velsen-noord). Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5223; mejuf frouw E. W. Engelhardt, Moerbergplant- soen 143, telefoon 7949; mejuffrouw A. C, van Saasen, Rijnstraat 92 en mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen. Beverwijk en Heemskerk: W. M. L. Bleeker, Celsius- straat 58, IJmuiden; uitsluitend voor spoedgevallen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur. SANTPOORT Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëllaan no. 14, Santpoort-station, telefoon 8410. Apotheek: Santpoortse Apotheek. Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, telefoon 8249. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag 12 tot zondag 9 u.: J. G. Lange, Dreef 3, tel. 4234; van zon dag 9 tot 24 u.: J. A. Hommes, Plantage no. 154, telefoon 6050. Wijkverpleging: zuster Boersma, Witte Kruisgebouw, Jan van Scorelstraat, Heemskerk, telefoon 025122247. Kraamverzorgster: zuster Van Stegaren, Laan van Kanaan 10, telefoon 4409. Welke visie heeft de minister van Ver keer en Waterstaat op de ontwikkeling van de zeehavens op Nederlands grondgebied? Wat denkt hij met name van de mogelijk heden van een aantal nieuwe projecten, o.a. Kreekrak, Sloe en een Eemshaven in Noord-Groningen? zo vraagt de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer in haar voorlopig verslag op de begroting voor 1963. Wat zijn daarnaast de ontwikkelingskan sen van belangrijke plannen van kleine of middelgrote havens, bijv. Terneuzen, Har- lingen en Delfzijl? Welke toekomstmoge lijkheden ziet de minister voor de enorme uitbreidingsplannen van de grote havens Rotterdam en Amsterdam? Moet dit hele complex zich zo maar uit de vrije hand ontwikkelen? Heeft de minister met name in de financiering van bepaalde onderde len dezer projecten door het rijk niet een middel om hierop in bescheiden mate in vloed uit te oefenen? Of wenst hij zulk een invloed niet, omdat hij niet over een con- :on- ikt* ceptie inzake deze ontwikkeling beschik Heeft hij zulk een conceptie wèl, welke is dat dan? Heeft de minister de destijds door de regering toegezegde zeehavennota terzijde gelegd of is hij hiermee nog bezig? Kan hij in het laatste geval aanduiden wanneer dit st.uk gereed zal komen? Bij het mondeling overleg, gehouden op 11 april-1962, zegde de minister».toe met zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid o.a. te zullen nagaan, of de stu die van de commissie Egononvisch 'Onder-» zoek Zeehavens zou kunnen worden be spoedigd. Wat is hiervan het resultaat ge weest? Advertentie 15.90 en 19.75 KENNEMERLAAN Advertentie 10 Dagen 10% extra voordeel! In onze zaak organiseren wij een grandioze slaapbank(stel) show Slaapbanken die er uitzien als gewone bankstellen. Slaapbanken die in de lengte worden uitgetrokken. Slaapbanken die in de breedte worden uitgetrokker. Slaapbanken geheel overgestoffeerd. Slaapbanken met teak armleggers. Slaapbanken met noten armleggers. Slaapbanken van 95 cm breed. Slaapbanken van 160 cm breed enz. enz. 500 Verschillende stoften mogelijk. 20 Verschillende houtsoorten mogelijk. Dat betekent ieder van de vele modellen in 10.000 variaties leverbaar En alle modellen binnen 14 dagen leverbaar Door onze Europameubel-organisatie zijn wij in de gelegenheid gesteld al deze modellen te verkopen met 10 extra voordeel op de reeds speciale E.M.-prijzen. Crediet-service is ook mogelijk op deze speciale aanbieding. TT* 11 XT' Achter de sleepboot van „Vissers Sleepdienst" is in de Haringhaven van IJ muiden het casco van de nieuwste aan winst van de Scheveningse vloot de SCH 45 „Bastiaan" gearriveerd. Het casco is in Zaandam gebouwd bij de Scheepswerf Haak. Deze firma heeft dit als onderaan nemer van de Sleephelling Maatschappij „Scheveningen" gebouwd. Deze werf is na melijk niet in het bezit van een helling. Na de afbouw moesten er te Zaandam dan ook een paar bokken aan te pas komen om 19 „s liet vaartuig in het element te plaatsen. In IJmuiden heeft de firma Mulder en Rijke op het dek nog een brug geplaatst, die be stemd is voor een voor Franse rekening in aanbouw zijnde trawler. Gisteravond heeft de sleepboot „Poolzee" van L. Smit en Co Internationale Sleepdienst uit Rotterdam het casco naar Scheveningen gesleept. Het schip zal daar verder worden afgebouwd. In januari hoopt men het vaartuig, over te dragen aan de opdrachtgever, de „Verre Visserij Maatschappij" te Scheveningen. Tweeëntwintig woningen, die pas acht jaar geleden in Kuinre (Overijsel) werden gebouwd, moeten reeds grondig hersteld worden, anders zullen zij spoe dig rijp zijn voor onbewoonbaarver klaring. De bovenverdieping van de hui zen rust op dunne balken, die in de loop der jaren ander bun zware belasting zijn doorgezakt, met bet gevolg dat ook de binnenmuren van de bovenverdieping uit hun verband zijn geraakt. De dunne balken zullen met spoed ver vangen moeten worden. De kosten hier van bedragen 3000. Wanneer destijds onmiddellijk een goede draagconstructie was aangebracht, zou de totale bouw som van elke woning slechts enkele hon derden guldens hoger zijn geworden. Tijdens de herstelwerkzaamheden,, die zes tot acht weken zullen duren, moeten de bewoners elders onderdak vinden. Be weerd wordt nu, dat het toenmalige ge meentebestuur met de gemeentelijke bouwverordening in de hand de te zwak ke draagbalken gemakkelijk had kunnen weren. Zo eenvoudig is de zaak echter niet. Kuinre was acht jaar geleden één lan ge, rechte straat met aan weerskanten een bebouwing van huizen, winkels en boerderijen. Ongeveer 70 percent van de ze bebouwing was oud, zodat er een plan werd ontworpen om het oude Kuinre te saneren en gedeeltelijk door nieuwbouw te vervangen. Die uitbreiding, ontworpen rond een indrukwekkende vijver, is er gekomen. Aan de uitvoering ervan werd begonnen in 1953 en 1954, toen Kuinre toestemming kreeg 22 woningwetwoningen te bouwen. Uitgangspunten waren in de eerste plaats huizen te bouwen van dege lijke kwaliteit, in de tweede plaats daar bij een zo groot mogelijke soberheid te betrachten om de bouwkosten en dus de huren zo laag mogelijk te kunnen hou den. Toen de plannen werden ingediend bleek evenwel, dat het ontwerp, ondanks zijn soberheid, enkele honderden guldens duurder was dan het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting acht jaar geleden voor een plattelandsgemeente toestond. Er werd dus geen vergunning gegeven om met de bouw te be ginnen. Het toenmalige gemeentebestuur was er echter van overtuigd, dat reeds de uiterste zuinigheid was betracht en dat een verdere besparing slechts ver kregen zou kunnen worden ten koste van de kwaliteit van de woningen. Kuinre stond toen voor de keuze: de 22 woning wetwoningen weigeren, die aan een an dere gemeenten zouden worden toegewe zen, of besluiten de bouwkosten nog ver der te drukken. Aan minimumeisen voldaan Het toenmalige gemeentebestuur be sloot tot het laatste. Het bestudeerde de minimumeisen, die het rijk stelde en ont dekte dat het volgens de rijksvoorschrif ten geoorloofd was de draagconstructie, waarop de bovenverdieping moest komen te rusten, te maken van twee dunne, naast elkaar liggende houten balken. En volgens deze voorschriften werden toen de huizen gebouwd. Maar weldra bleek ook hier de zuinigheid de wijsheid te hebben bedrogen. Thans zijn rijk en ge meente het er niet over eens wie de her- stelkosten zal moeten betalen. Het rijk voert aan dat de gemeente aan de hand van de bouwverordening de slechte con structie had kunnen tegenhouden. De ge meente stelt hier tegenover dat destijds gebouwd werd volgens de rijksnormen. Naar de mening van de gemeente dient dus het rijk voor de gevolgen de ver antwoordelijkheid te dragen en geld be schikbaar te stellen voor het herstel. Advertentie deze week uw aandacht vragen voor onze bijzonder aparte kollektie l en Ook in grote maten. ZiET ONZE ETALAGES. PLEIN 1945 -49 TEL. 6018 De raad voor het Benelux-kruisantenneproject heeft een enigszins gewijzigd ontwerp voor deze radiotelescoop aan de desbetreffende regeringen doen toe komen. Volgens dit nieuwe project wordt de bouw van een radiotelescoop voor gesteld, die bestaan zal uit twee, loodrecht op elkaar staande armen van ander halve kilometer lengte waarvan de eerste noordzuid en de tweede oostwest is gericht. Op de eerste arm zullen ongeveer achtendertig radiospiegels van dertig meter middellijn worden geplaatst en op de tweede circa vijfenzestig. Deze spiegels, die een grote overeen komst vertonen met de radiospiegel van de radiotelescoop te Dwingeloo, zijn echter veel eenvoudiger van constructie en zij kunnen volgens een methode van stan- daardproduktie vervaardigd worden. Al deze afzonderlijke radiospiegels zullen door een vernuftige constructie zo nauwkeurig samenwerken, dat zij als het ware één reusachtige radiotelescoop vormen met een diameter, welke ongeveer gelijk is aan de lengte van de armen dezer kruisantenne. Bij het nieuw geprojecteerde apparaat wordt nog apart een grote radio-spiegel van zeventig meter middellijn geplaatst om ongehinderd door zijdelingse stra ling een mooie smalle stralenbundel te kunnen opvangen. Op den duur zal de oost-west lopende arm met „uitsteeksels" aan beide zijden worden uitgebreid, waar op nog enkele spiegels geplaatst zullen worden. Deze uitsteeksels zullen de arm een totale lengte van vijf kilometer geven. De arm, die noord-zuid gericht is, krijgt slechts aan één kant zo'n uitsteeksel. Was in het eerste project een golflengte van vijfenzeventig centimeter voorgesteld, in het thans ingediende is deze terugge bracht tot eenentwintig centimeter. De re den hiervan is niet alleen, dat met het nieuwe ontwerp een grotere flexibiliteit van de eenentwintig centimeter een be paald frequentie-kanaal gereserveerd is voor de radioastronomie, waardoor op die golflengte geen andere zenders mogen wer ken. Dit is van enorm belang, omdat de in tensiteit van de zwakste radio-signalen, welke men met dit apparaat wil opvan gen, honderdduizend miljoen maal kleiner is, dan de intensiteit van de signalen, wel ke bijvoorbeeld van Telstar ontvangen worden. De Benelux-kruisantenne zal een schei dend of oplossend vermogen van één boog- minuut hebben, dat is één dertigste deel van de middellijn van de zon. Door dit groot oplossend vermogen (scherpte), zal men met de Benelux-kruisantenne in staat zijn essentiële vraagstukken op schier al le gebieden der radio-astronomie aan te pakken. Hierbij openen zich zeer spectaculaire perspectieven, zoals het onderzoek van het heelal, van de kromtestraal van het uit dijend heelal en van het met behulp van radio-waarnemingen doordringen tot in het geboortestadium van het heelal. Voorts zullen onder andere onderzoe kingen mogelijk zijn naar de spiraalstruc tuur in andere sterrenstelsels dan dat van de Melkweg. De Benelux-kruisantenne zal vermoedelijk in het grensgebied tussen wordt verkregen, maar ook dat in de buurt België en Nederland komen te liggen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4