Van samenwerking tussen Algerije en Frankrijk komt weinig terecht Lankmoedig Parijs begint zijn geduld te verliezen Nieuw Rotterdams Toneel speelde „Een bitter uurtje" voor Velser Kunstkring Goud in de Kastanjestraat I no *rv\ U Suède en Lederkleding P DISCO SLIJTERIJ SWIER JUBILEUM VERKOOP n Twee gewonden door slippen van auto's Auto reed door na aanrijding Scheurtjes in lioge-druk- tanks te Beverwijk geconstateerd Wegens enorm succes Gerard van Praag Geen kernproeven Geduld raakt op Zorgen over economie Kort nieuws DE SPECIAALZAAK VELDHUIS BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK - TELEFOON 5629 L 3 X 14 T NL) slechts 166.- 178.- -- Bazaar in Petrazaal Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier T T? GESCHENKEN Moeder laat half jaar oude baby bij buurvrouw achter l@ids«§ Puffel Cameteeats Voor koude dagen vlotte sportieve mantels 49.75 meisiesmaten v.a. 29.75 Helanca dames pantalons 22.75 meisjesmaten v.a. 7.50 (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs wordt de politieke en economische ontwikkeling die Algerije sinds zijn onafhankelijkheid doormaakt door de regering en door haar niet al leen met ongerustheid gade geslagen. Dat de nieuwe machthebbers kwalijke ge woonten als persbreidel van de vroegere Franse meesters hebben overgenomen, is op zichzelf zeker storend, maar in een jon ge staat, die het abc van de democratie, getuige de gedirigeerde verkiezingen van vorige maand, nog nauwelijks geleerd heeft en de laatste jaren trouwens ook niet de allerkundigste leermeesters aan het werk heeft gezien, valt zo'n persbreidel mogelijk nog tot de normale kinderziekten te rekenen. Niettemin is het betreurens waardig dat nu juist het Franse weekblad l'Express, dat zich vanaf het begin van de oorlog wel de betrouwbaarste steunpi laar in Frankrijk van het Algerijnse na tionalisme had getoond, nu onder de eer ste slachtoffers van die persmaatregelen is gevallen. Premier Ben Bella heeft op een perscon ferentie namelijk medegedeeld, dat l'Ex press voor een jaar lang in Algerije ver boden zal zijn. Oorzaak van dit verbod is een reportage waarin redacteur Jean Cau, de laatste Prix-Goncourt-winnaar zijn te leurstelling over wantoestanden in het niéuwe Algerije in nogal krachtige bewoor dingen had samengevat. Ben Bella zei wel kritiek doch geen beledigingen te kunnen aanvaarden. In Franse regeringskringen worden an dere maatregelen die door de Algerijnse regering zijn aangekondigd nog veel ern stiger geacht. Ben Bella heeft publiekelijk verklaard, dat Frankrijk geen recht meer zal hebben in de Sahara proefexplosies met kernbommen uit te voeren, een vrij heid die het bij de akkoorden van Evian nadrukkelijk was toegezegd. Verscheidene andere vrijheden die de Algerijnse rege ring zich heeft veroorloofd vormen voor Parijs een bewijs dat Algiers zich als part ner nauwelijks meer gedraagt met het mi nimum aan loyaliteit dat voor een vlotte uitvoering van de Evian-akkoorden ver langd moet worden. De Algerijnse autoriteiten hebben zonder voorkennis en al weer in strijd met de ge sloten overeenkomsten, het radio- en tele visiestation onder eenzijdige controle ge plaatst. Ook de omschakeling van de grote rooms-katholieke kathedraal van Algiers tot mohammedaanse moskee is een initia tief dat men in Parijs maar met moeite kan verkroppen. En dan is er nog de dage lijks langer wordende lijst van illegale re- quisities en overvallen op Franse bezittin gen, om van de systematische verwijde ring van Franse monumenten en Franse namen op straatborden, die tot de nor male bijverschijnselen van het dekoloni satieproces gerekend kunnen worden, maar te zwijgen. Tot dusverre heeft de Franse regering, althans naar buiten, jegens de nieuwe Al gerijnse regeerders een opvallende lank moedigheid gedemonstreerd. Het ziet er nu echter wel naar uit, dat Parijs zijn ge duld begint te verliezen. Binnen een week is tot tweemaal toe de Franse ambas sadeur in Algiers, Jeanneney, naar Pa rijs ontboden. Zijn afwezigheid op de ere tribune tijdens de onfahankelijkheidsf eesten in Algiers heeft evenmin nagelaten de no dige aandacht te trekken. Niet geheel toe vallig zal zeker ook de officiële medede ling vanwege de regering in Parijs zijn. dat de Franse troepen nu in versneld tempo naar Frankrijk zullen worden terug gehaald. Van de 450.000 man die enkele maanden geleden nog in Algerije waren ge legerd zullen er komende zomer nog maar 80.000 over zijn. die zich dan nog bijna uitsluitend in de Sahara zullen concen treren. De massale terugkeer van de Franse kolonisten waarvan de Franse autoritei ten ternauwernood hebben gepoogd hen te weerhouden, wijst ook duidelijk in de rich ting van een verslapping der wederzijdse banden. Naar een openlijke breuk lijken de Fransen niettemin de eerste stap nog niet te willen zetten. Wel zal de Franse am bassadeur de Algerijnse regering nu dui delijk tekenen moeten geven dat in de ogen van generaal De Gaulle de liefde en de subsidies niet eeuwig van eenzelfde kant kunnen blijven komen en dat de coöpe- ratiepolitiek zal worden herzien als de Al gerijnen doorgaan met essentiële verant woordelijkheden jegens Frankrijk te ver waarlozen. In Parijs vreest men dat de econo mische moeilijkheden die steeds ernstiger vormen aannemen, spoedig ook tot een nieuwe politieke crisis in Algerije zullen leiden. En volgens het proces dat in de jonge landen al tot traditie is geworden, zou de regering Ben Bella dan gemakke lijk geneigd kunnen zijn Frankrijk, de voormalige kolonisator, als zondebok aan te wijzen en te exploiteren, een rol waar door De Gaulle geen enkele roeping ge voelt. Gevallen. De zeventien-jarige jongen R. Luik uit Emmen is na door een dak op zeven meter hoogte gevallen te zijn overleden. Hij was werkzaam op het dak van de Emka-fabriek. Twee dames, een afkomstig uit Heiloo, de andere uit Castricum, werden donder dagavond gewond, toen de auto waarin zij zaten in de bocht voor de brug over Zij - kanaal B, te Velsen, begon te slippen, om sloeg en in het struikgewas belandde. De vrouw uit Heiloo kreeg een hoofdwond, de Castricumse klaagde over pijn in de schouder. Beiden werden naar het Anto- nius ziekenhuis in IJmuiden-Oost over gebracht. Onder het viaduct over de Stations weg in Velsen-zuid zijn een motorrijder en een personenauto met elkaar in botsing gekomen, toen de auto de motorrijder aan het inhalen was. De berijder liep een her senschudding en een hoofdwond op en is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Op de Groot Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord is donderdag een scoo terberijder met zijn voertuig geslipt, als gevolg van olie op het wegdek. De man kreeg schaafwonden aan armen en benen. DIEFSTAL BIJ HOOGOVENS Als verdacht van diefstal van materia len die eigendom zijn van Hoogovens in IJmuiden. is een 26-jarige Haarlemmer aangehouden en ingesloten. De man be vindt zich in het hoofdbureau van politie te Velsen Bij een huiszoeking werden metalen aan getroffen. Bij een Amsterdammer, eveneens werk zaam bij Hoogovens, werden thuis twee drukmeters en een lasbrander gevonden De man is door de politie verhoord. Advertentie Na de voortreffelijke opvoering in ok tober van Shakespeare s „Midzomer- nachtsdroom" door de Nederlandse Co- medie, werd de leden van de Velser Kunstkring „Voor Allen donderdag in de Haarlemse Stadsschouwburg opnieuw een selecte toneelvoorstelling aange boden. Weliswaar was het opgevoerde stuk van .een geheel ander genre, doch het werd dermate excellent door de spe lers van het „Nieuw Rotterdams Toneel voor liet voetlicht gebracht, dat het on getwijfeld moet worden betreurd, dat bijna geen enkele toneelamateur uit de IJmond op deze serie heeft ingetekend. Én wat Viel hier voor regisseurs en spe- Iers veel te leren op het gebied van plastiek, beweging, dictie en articulatie! Misschien dat de sectie toneel van de Velser Gemeenschap volgend jaar eens wil trachten, het bezoek van toneelama teurs leren. aan deze voorstellingen te stimu- Een zesjarig meisje is donderdagavond omstreeks vijf uur in de Hendrik Mande- weg te Beverwijk tegen een personenauto gelopën. Het kind stak plotseling de weg over, toen de auto kwam aansnellen. Zij liep hoofdletsel op en moest in het Roode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de auto is doorgere den. De politie stelt een onderzoek in. Lange-, midden- en kortegolf Toefsbediening. Grammofoonaansluiting. Transistor-balanseind-trap. Met vlsserijband i.p.v. langegolf Philips producten speciaalzaak Plein 1945 no. 4 IJmuiden telefoon 6561 l 'Hi* In een van de hogedruktanks van het gemeentelijke gasbedrijf te Beverwijk heeft men kleine scheurtjes ontdekt. Dit is niet verontrustend. Ook in Noordwijk zijn onlangs scheurtjes geconstateerd in hogedrukgastanks. Ze worden veroor zaakt door zogenaamde spanningscorro- sie. Door de samenstelling van het gas, wordt de wand van de tank aangetast en ontstaan scheurtjes. Het onderzoek wordt gedaan door TNO te Delft en de. Dienst Stoomwezen te Den Haag. Het onderzoek naar spanningscorrosie is op gang gekomen na de explosie van een hogedruktank te Zeist. Het was toen nodig de hogedrukgasberging elders in Nederland ook aan een nauwgezet onder zoek te onderwerpen. De dienst Stoomwezen te Den Haag en T.N.O. te Delft werken nauw samen met de fabrikant van de tanks. Ook worden informaties uit Duitsland ingewonnen. In Nederland wordt dus nagegaan, hoe de relatie is tussen aard van het gas in ver' schillende tanks in verschillende plaatsen en steden van ons land. Het onderzoek ie Beverwijk, waar op het terrein van het gemeentelijk gasbe drijf zestien hogedrukgastanks staan op gesteld, is nog in volle gang. Het onder zoek loopt vooruit op het drukhoudersbe- slu.it, dat nog geen wet is. Volgens dit besluit zullen hogedruktanks in de naaste toekomst eenmaal in de zoveel tijd moe ten worden gecontroleerd op scheurtjes als gevolg van spanningscorrosie. Ds. G. Assies heeft donderdagmiddag in de Petrazaal aan de Spaarnestraat een bazaar geopend, d'e is uitgegaan van de gereformeerde jeugd en de gereformeer de vrouwenverenigingen M.E.S. en V.H.C. Hij kon op het openingsuur al een groot aantal kooplustigen verwelkomen. De Pe trazaal is gedurende drie dagen een klein warenhuisje. De jeugd en de dames van de handwerkclub hebben niet alles wat er te koop is bijeengebracht. Veel hulp kreeg men van be en. De opbrengst van de bazaar komt goede aan de verenigings ruimten. De oits van de activiteit is dan ook gericht op het gereformeerd jeugdge- bouw „De Lariks" in de Lariksstraat. De bazaar is vandaag en morgen geopend van 15 tot 23 uur. Er zijn tal van attracties. „We zijn ongenadig in de bloemetjes gezet". Dat is de mening can het echt paar W. Schuit-C. K. Snijders Blok, dat woensdag vijftig jaar was getrouwd. Aanstaande zondag echter wordt het feest pas gevierd. Gewoon, rustig thuis. De heer Schuit moet zich van dé dokter namelijk rustig houden. Mevrouw is nog kerngezond. Zij is een geboren IJmui- dense. Eenenzeventig jaar geleden het zij op De Hei, IJ muiden-Oost, levenslicht. De heer Schuit, die een jaar óuder is dan zijn vrouw, werd geboren in Krommenie. Het echtpaar Schuit heeft Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente vijf kinderen, drie zoons en twee doch ters. Er zijn negen kleinkinderen. Geen achterkleinkinderen. „Je denkt zeker dat ik op mijn derde getrouwd ben", zegt de heer Schuit. De bruidegom is ruim vijftig jaar in dienst geweest bij Van Gelder Zonen in Velsen-Noord, als papiermaker. Hij heeft naast zijn dagtaak veel liefdewerk gedaan. Zo knapte hij de tuin altijd op van de zusters van het Arme Kindje Jezus. Ook hielp hij de Eatimakapcl houwenOok mevrouw Schuit stond in tijden van nood altijd, klaar om een ander te helpen. De echtelieden leerden elkaar kennen op het strand. Voor de oorlog woonden zij in Velsen-Noord, sinds de oorlog in het huis Kastanje straat 6 in IJnunden-Oost. Vooral eergisteren en gisteren is het de hele dag een drukte van belang ge weest. Tal van vrienden en bekenden kwamen het echtpaar Schuit gelukwen sen. Nu is het nooit erg stil in huize Schuit, want alle kinderen wonen op één na in IJmuiden. En Haarlem is nu ook niet zo ver weg. Het gespeelde stuk was „Een bitter uur tje", een speurspel van de Engelse schrij vers George Ross en Campbell Singer. Het probleem waarmee men in dit stuk wordt geconfronteerd, is er overigens geen van moord en doodslag; 't gebruik van geweld blijkt er zelfs in beperkt tot de louter voor bereidende beweging van even-'t-jasje-uit- trekken. De misdaad waar het hier om gaat, is een zes jaar oud geval van fraude, dat een Londense firma ruirp een miljoen gulden heeft gekost en enige mensen persoonlijk ruïneerde. De dochter van een der slachtoffers heeft zich in het hoofd ge zet, het voortvluchtige en dus algemeen voor schuldig gehouden directielid zijn straf te doen ondergaan en daarvoor lok te zij hem, als ze hem eenmaal heeft op gespoord, naar de woning van de hoofd directeur, waar de andere directieleden juist op een gezellig drankje waren uitge nodigd. Bij dit fuifje wordt weliswaar niet gebitterd, maar het resultaat is niettemin een „bitter uurtje" voor gastheer en gas ten, omdat het oprakelen van de oude kwestie ertoe leidt, dat zij zelf één voor één onder verdenking komen. Wie de wer kelijke booswicht is, mag het publiek vol gens oud gebruik, tot de allerlaatste mi nuut blijven raden. Dit raadselspelletje hebben Ross en Singer heel knap in elkaar gezet en het resultaat is dan ook zeker wel onderhou dend voor wie zich graag in dit soort speurwerk v erdiept. Voor de opvoering hiervan, had regisseur Pim Dikkers een waarlijk feilloze mise en scène voorge schreven, waardoor het geheel een uit muntend verloop werd gegeven. Bij de be zetting was vooral André van den Heuvel boeiend als de verdachte, die zijn be schuldigers verdenkt en Annet Nieuwen- huyzen speelde met knap volgehouden fel heid, maar toch steeds beheerst, de secre taresse, die haar vader wil wreken. De rollen van de directie-leden der N.V., werden vakkundig en met volledig begrip voor het belang van het raadsel tjes-opgeven vertolkt door Steye van Bran denburg, Johan Schmitz, Lo van Hensber- gen, Wim Hoddes en Adolf Rijkens, terwijl Rie Gilhuys de presidente van de onderne ming uitbeelde als een flinke, maar toch charmante zakenvrouw en Enny Meunier de voormalige echtgenote van de weggelo pen man gevoelige accenten gaf. Hans Tie- meyer zorgde voor wat vrolijkheid, door een hoogst genoeglijk type te maken van een uitgever, die buiten de kwestie staat, maar de zaak toch wel door heeft en Ber nard Droog was precies zo droog, als zijn accountantsrol dit vereiste. Door dit alles mag de waardering, waar de leden van de kunstkring aan het slot zo ondubbelzinnig van hebben blijkgegeven, als volkomen verdiend worden beschouwd. Donderdag Advertentie is onze verlengd tot en met A.S. ZATERDAG Ziet onze speciale etalage BREESTRAAT 12 BEVERWIJK De aanvoer van vis in IJmuiden bestond donderdag uit 5045 kisten, waarvan 639 tong en tarbot, 1 heilbot, 3 tongschar en schartong, 1313 schol, 27 schar, 3 bot, 1615 haring, 94 makreel, 203 schelvis, 291 wij ting, 621 kabeljauw en gul, 5 leng, 71 haai, 75 poon, 61 koolvis en 23 diversen. Prijzen, in guldens. Per kilogram: heil bot 4,40, grote tong 6,306, grootmiddel tong 4,90—4,40, kleinmiddel tong 4,70 4,20, kleine tong I 4,404, kleine tong II 3,50—2,70, tarbot I 5,70—4.80. Per 50 kilogram: tarbot IV 110. tongschar 108, kleinmiddel schol 5651, kleine schol I 5146, kleine schol II 4612, schar 40 19, bot 14, verse haring 4515,60, makreel 5026, grootmiddel schelvis 75, kleinmid del schelvis 7462, kleine schelvis I 70 60, kleine schelvis II 6730, wijting 46 16. grote gul 7665, middel gul 67—50, kleine gul 5839. kleme haai 2923, poon tjes 2111, kleine koolvis zwart 4343, kleine koolvis wit 86. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 228 128, grote koolvis zwart 154120, grote koolvis wit 232, grote leng 116. Besommingen: HD 74 15.060. KW 39 21.900, KW 63 6710, KW 112 1150, KW 107 8610, KW 19 6110, KW 183 5460, KW 109 2860. KW 159 f 16.550, IJM 45 4580, IJM 11 2800, KW 140 5340. Aanvoer van vrijdag Vanmorgen werd de aanvoer van vis in IJmuiden verzorgd door 56 schepen. Deze aanvoer bestond uit 140 kisten schel vis, 330 wijting, 60 gul en kabeljauw, 1450 haring, 90 makreel, 1200 schol, 70 tarbot, 210 varia, 130 radio, 400 spanharing, 500 stuks stijve kabeljauw, 48000 kilogram tong. Om ongeveer halftwaalf werd de TX 33 nog verwacht met 500 kisten. Prijzen van vrjjdag Prijzen, in guldens, per kilogram: heil bot 3,603,90, tarbot 5,203,80, grote tong 6—5,70, grootmiddel tong 4,904,60. kleinr middel tong 4,303,90, tong I 4,403,90". tong II 3,20—2,80. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 148 135, middel kabeljauw 135130, koolvis 134—128. Per 50 kilogram: grote gul 7160, mid del gul 5850, kleine gul 3732, grote en grootmiddel schol 7060, zetschol en schol I 6456, schol II 3530, schol 3 2112, wijting gestript 5032, wijting dicht 37 27, schar 2118, poon 2310, radio 3326, grote schelvis 7663, grootmiddel schelvis 7671, kleinmiddel schelvis 7971, schel vis I 8371, grove braad 6756, kleine braad 4734, griet 7485, tarbot 19286, tongschar 8388, rode poon 3619, span haring 4236, trawlharing 2512, makreel 2940, bonken 5744. Per 40 kilogram: inktvis 48, haai 3024 krabben 1011. Regels kabeljauw: groote 10272, mid del 60—55. Per hoop: vleet 150160. Per stuk: kreeft 1115. De haai, aangebracht door de WR 56, bracht 180 gulden op. Haringvangsten KW 147 15 kantjes, KW 16 5, KW 167 20. KW 130 15. KW 70 30, KW 73 40 halve vleet, KW 7 60 halve vleet, KW 141 halve vleet, KW 168 30 halve vleet, KW 22 10 halve vleet, KW 37 30 nog 20 netten Advertentie MARKTPLEIN 7 halen. KW 175 25 halve vleet, KW 163 10 halve vleet, KW 85 5 nog 70 netten halen. Besommingen van vrijdag KW 191 8090. KW f 5680, KW 17 f 4830, KW 158 f 4270. KW 98 13900. KW 8300, KW 1 3770, KW 160 f 4470, KW 199 f 5340, KW 31 f 8190, KW 121 f 9500 IJM 60 5400, IJM 61 3730, IJM 56 10.400. Seheveningen In Seheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 80 kisten schelvis, 200 wijting, 90 gul en kabeljauw, 240 schol. 300 makreel, 6000 kilogram tong en 600 kantjes zoute haring. Op zee De visserij in de Ierse Zee is zeer slecht, Er zijn schepen die veertien dagen van huis zijn en die slechts 100 kantjes haring hebben gevangen. Van de Franse trawlers had men gehoord, dat er bij het zoge naamde Bankje van Boulogne haring werd gevangen. De Nederlandse schepen hebben daarom de Ierse Zee verlaten om koers te zetten naar Boulogne en het Engels Ka naal. Spanvissers bij de Noordhinder meldden vangsten van 12 tot 15 ton per etmaal. De Hoop sleept KW 110 Het hospitaalkerkschip De Hoop is gis teravond IJmuiden binnengelopen met de Rijnmond 5 KW 110 op sleeptouw. De Rijn mond 5 moest de visserij afbreken wegens machineschade, op 50 mijl van IJmuiden. Zeehengelaars In het stuk over zeehengelaars, dat wij gisteren publiceerden, is een vergissing ge slopen. Wij schreven namelijk, dat het een eigenaar f 2000 per week kost om een moderne kotter draaiende te houden. De bedoeling was, dat een kotter 2000 per week moet besommen, om te kunnen blijven draaien. De zeventienjarige Beverwijkse me vrouw H. V. Andrews heeft haar half jaar oude baby dinsdagavond bij haar buur vrouw een weduwe van zeventig jaar gebracht met de vraag even op het kindje te willen passen, aangezien me vrouw even een paar boodschappen in de stad moest doen. Tot op heden is de jonge moeder nog niet teruggekeerd en het ver moeden bestaat, dat zij naar haar ouders in Engeland is gegaan als gevolg van heimwee. De moeder van het kind is Londense van afkomst. Toen zij woensdagmorgen nog niet was teruggekeerd, heeft de buur vrouw, die de baby liefderijk verzorgt, de politie ingelicht. De politie deelde ons van morgen mede, dat de moeder nog niet was teruggekomen. De baby is in mei ge boren. In augustus van dit jaar is het huwelijk tussen de „uitgeweken" moeder en haar man in Velsen voltrokken. De man is zeevarende en keert over enige tijd terug in ons land. Zijn vrouw woont in een woonboot, nabij de „Klomp" in Beverwijk. Advertentie WIJ ONTVINGEN de originele zwaarste kwaliteit 54J0 KENNEMERLAAN 100 - TEL. 5501 - *'.i l M 'X\ In de Katwijk.se kotter KW 57 Dine Maria werd donderdagmorgen een 450 pk. Deutzmotor geplaatst. De Ditie Maria kwamvorig jaar toen het sclrp l/co-J \i h cl •«HIPS !)>ng

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7