tl®-# Britse universiteiten kennen geen ontgroeningscultus i rsa? sn i In Frankrijk ontgroent men al een eeuw niet meer „Fischsira" in Duitsland gen tanende traditie TntiiniBBnimiTTinniiTiTiTmiiTimnniimiiiininnramnTnTTimTTMiir Innniiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiii 1 OorthJmin 4« fotote mogen en het «M» m fa**# >*«- werkje voor een bijzonder schappelijke prijs. miniminimmuunmumminiimiuiu LONDEN. De ontgroeningscultus is, voor zover wij kunnen nagaan, aan de Britse universiteiten volkomen onbekend. Maar natuurlijk zijn ook de Britse studenten wij gebruiken met opzet het woord „Brits omdat dit nu eenmaal de term is, welke zowel Engelse, Schotse, Wallische en Noordierse studenten omvat geen heilige boontjes en hebben zij er behoefte aan bij tijd en wijle stoom af te blazen. Dat doen zij tijdens de zogenoemde „Rags", dit is de uitdrukking voor „de boel op stelten zetten". Maar de deelnemers daaraan zijn niet alleen eerstejaars, maar studenten van alle jaarklassen. Deze „rags" zijn een officieel erkende instelling en zij vinden doorgaans plaats rond Pasen, na de examens. Het hoofd bestanddeel ervan is een carnavalachtige optocht met vaak kunstzinnige en geestige tableaux en het voornaam ste doel van het hele geval is om propaganda te maken voor een liefdadige instelling of voor steun aan sociaal werk, zoals ook in kersttijd de kinderen huis aan huis in de avondschemer hun „christmas carols zingen om geld op te halen voor weeshuizen en dergelijke. SS B Onze correspondenten in Lon- p 1 den, Parijs en Bonn completeren j| §1 op deze pagina de ERBIJ- s enquête naar groentijdgebrui- g ken in den vreemde, waarvan g p wij het eerste deel vorige week g p op deze plaats publiceerden, g een chaos, welke alleen voorkomen kan worden als de universiteitsgezagdragers op tijd afdoende maatregelen nemen. Toen enkele jaren geleden minister en vice-premier Richard Butler werd ge ïnstalleerd als kanselier van de univer siteit van Glasgow liep het meteen al de spuigaten uit. Iemand begon op een rangeertrompet te blazen, het gegil en geschreeuw was niet van de lucht. Nu moet men natuurlijk weten dat inter rupties van sprekers op vergaderingen hier bij het politieke spel behoren en als zodanig worden erkend, tenzij men het al te bont maakt. In het parlement kan men een spreker onmiddellijk inter rumperen door op te staan en het woord te nemen als de tegenpartij met-' een gaat zitten, wat heel vaak gebeurt. DEZE STUDENT EN-„RAGS" zijn in dit opzicht vaak erg doeltreffend. Zo bracht een recente „rag" van de universiteit van Belfast, waar 3.500 studenten zijn, een bedrag van 80.000 gulden op. Hierbij past men een zekere chantage toe door grote en kleinere firma's bijdragen af te dwin gen met de belofte hun kantoren en bedrijven ongemoeid te laten. De zaken, die een bijdrage hebben ge stuurd, krijgen een gedrukt biljet met het. woord immuniteit(ontheffing), dat zij op de buitendeur aanbrengen. Dit betekent onder andere vrijwaring van de kans dat de typistes midden in hun werk door een groep studenten zullen worden overrompeld en om helsd. TOT HET „RAG"-ritueel in enkele universiteitssteden behoort ook dat mannelijke studenten in de duisternis ongemerkt binnendringen in een van de residentiële gebouwen van de vrouwe lijke studenten, in de badkamers een bad nemen en weer stilletjes verdwij nen. Meestal worden ze natuurlijk ont dekt en worden de mannetjes met ver eende vrouwelijke kracht het gebouw uitgewerkt. Maar de verovering van de vrouwen-badkamers is een ernstig ver grijp en de schuldigen worden discipli nair gestraft. Andere bekende stunts zijn een bekend slaapkamervoorwerp op een van de spitsen van de gotische torens van een college of van een an der gebouw aan te brengen of er een essentieel onderdeel van de meisjeslin gerie aan te laten wapperen. In Oxford klimmen studenten in de torens en hij sen zij fietsen naar het hoogste punt. Bij deze gevaarlijke dingen gebeuren er soms ernstige ongelukken. Maar de ze stunts zijn spontaan. Vernederende of riskante opdrachten kent men niet. DE COLLEGES dit zijn de gebou wen, waar de studenten wonen en eten welke tevens de basis vormen voor de organisatie van het universitaire leven splitsen zich in vijandelijke kampen en trachten elkaar in het bedenken van kwajongensstreken de loef af te steken of elkaar een hak te zetten. Een van de vaste programmapunten wordt gevormd door wederzijdse inval len in eikaars logementen en het weg kapen van mascottes. Maar de rest van de „rag"-activiteiten is vreedzaam en onschuldig. Er worden allerlei sport en andere wedstrijden tussen concurre rende faculteiten gorganiseerd en om alles nog meer bekendheid te geven pu bliceert elke afdeling van de nationale studentenunie een speciaal „rag"-tijd- schrift, vaak in -een oplaag van tiendui zenden. Felle rivaliteit tussen studen tenverenigingen is hier uitgesloten om dat alle studenten in één enkele organi satie zijn ondergebracht: de „National Union of Students", de zeer democrati sche nationale studentenunie met 186.000 leden. DE UNIVERSITEITSLEIDING, sa men met de studentenbond, organiseert een week voordat de colleges beginnen een speciale conferentie voor de eerste jaars om hen wegwijs te maken in het universiteitsleven en de vaak moeilijke overgang van school naar hoger onder wijsinstelling te bevorderen. Deze con ferenties houden mede verband met het ernstige plaatstekort aan de universitei- ten dat ertoe leidt dat men vaak zijn studie niet kan voortzetten als men voor het propedeutisch examen is gezakt. Dit betekent dat er niet veel energie, overblijft voor luchthartige activiteiten, hoewel er natuurlijk rondom de univer siteitsstudie van alles te doen is. Maar van ontgroening wil men niets weten. ini| 1 De toto's die wij op deze pagina reproduceren zijn ontleend aan een meuwe Contact Foto-Poelet (Uitgeverij ContactAmsterdam-Antwerpen), «Oxford i ZZe twee aloude Engelse universiteitssteden, die zoveel gemeen hebben 1 lit min ze mak in één woord als Oxbridge aanduidt. De boatrace en het 1 Zellmren de beroemde disputen en de bierknijpjes, de tuinfeesten en de g sPc^ ,Jf nlechtioheden met. hun middeleeuwse pracht en praal, PARIJS. Het woord ontgroening luidt in het Frans „bizutage". Maar een brandend begrip is dat zélfs voor de studenten niet, laat staan voor de buiten wereld. Ze hebnen wel andere problemen aan het hoofd. Wanneer je ze ver haalt van de Dachau-spelletjes waarmee onze maatschappelijke-steunpilaren- in-hope elkander wel voorbereiden op de hoge studie en op het grote leven van morgen, dan knipperen die Parijse studenten die daarom nog geen brave Hendriken en bouten Klazen zijn, toch wel even met de ogen. Ze vinden dat die Nederlandse ontgroeningspraktijken waaronder die sadistische excessen ressorteren, een vreemdsoortige folklore en vooral: onvoorstelbaar ver ouderd zijn. DIE FRANSE STUDENT heeft in het algemeen (op sommige faculteiten als politieke wetenschappen, tandheelkun- en de militaire academie, voor een deel, uitgezonderd) sociaal gesproken al vrij diep wortel geschoten als hij aan zijn j overgang van lyceum naar universiteit toe is. Hij komt nauwelijks op de ge dachte dat hij dan pas. geestelijk en maatschappelijk, voor het eerst „de lange broek" zou mogen aanschieten. Wanneer zijn vader in staat is hem ge durende de studietijd nog te onderhou den zodat hij geen bijbaantje als kel ner in een café, adressenschrijver of ge ver van bijlessen hoeft uit te oefenen - dan voelt 'hij zich, terecht, geprivilegi eerd. Maar het komt niet op in zijn hoofd zich op dat voorrecht te beroepen en te beroemen door zich een hoovaar- dig air aan te meten van superportier aan de poort van een paradijsje, dat ge reserveerd zou zijn voor selecte opper- burgers. Een Franse student voelt zich dus allerminst een „fils a papa", een rijkeluiszoontje, zélfs niet wanneer hij financieel nog wel ondersteund wordt En hij peinst er natuurlijk nog veel minder over zo'n privilege door het lid maatschap aan een „corps" waar van de admissie-examens dus tot die ontgroeningspretjes aanleiding geven voor de buitenwereld te demonstreren. Zulke demonstraties behoren in zijn ogen tot de voltooid verleden tijd toen alleen de regentenzonen, de leden van de „betere klasse" in aanmerking kwa men, via de universiteit, zich op de lei dende posten in het maatschappelijke leven te prepareren. HUN PROBLEMEN liggen tegen woordig elders. De U.N.E.F. de federa - tie die bijna alle Franse studentenver enigingen overkoepelt, is vooral een cor poratief orgaan dat een bijzonder leven dige activiteit ontwikkelt, zowel op praktische als op staatkundige gebie den. Op praktisch terrein kan men de taak van de U.N.E.F. met een vak vereniging vergelijken. Ze beheert de kortelings besnoeide subsidies die ze van de regering ontvangt om studenten restaurants te beheren en andere nutti ge taken te vervullen. En de U.N.E.F. ijvert voorts óók voor de erkenning van het beginsel van studentensalarissen waardoor de klasseverschillen financi eel nog wat verder zouden kunnen wor den uitgewist. Nu is iedere universitai re studie al kosteloos, en worden ook beurzen vrij veelvuldig toegekend. Maar ook mét een bonus kan een stu dent zich zonder ouderlijke bijdrage of de opbrengst van een job nog niet be druipen, en die moeilijkheid zou dan door het pre-salaris moeten worden op geheven. De U.N.E.F. aarzelt evenmin het politiek-maatschappelijke domein te betreden wanneer ze vindt dat het van belang kan zijn dat de studenten hun stem verheffen of zelfs tot daden over gaan. Zo heeft de U.N.E.F. een leiden de rol gespeeld in de verschillende re cente afweeracties tegen het opkomen de neo-fascisme van de O.A.S. En in de huidige verkiezingscampagne heeft ze nu alle kandidaten verzocht een verkla ring te tekenen met de belofte als ka merlid straks op een drastische verho ging der onderwijssubsidies te zullen aandringen. ZIJN „SUPERIORITEIT" tracht die Franse student dus eerder uit te druk ken in een verhoogde verantwoordelijk heid als staatsburger waarvan hij nü al is doordrongen, dan in maskerades die meestal meer van heel slechte smaak dan van een uitgelezen bescha vingsniveau getuigen. Ze mogen de bloemetjes natuurlijk ook best graag eens buitenzetten, en de jaarlijkse bals van de medische studenten of van de aankomende schilders van de „Beaux- Arts" liegen er dan ook vaak niet om. Maar die feesten worden door een geest gedragen die met een exclusief clan- bewustzijn niets heeft uit te staan. We stellen ons dan ook zo voor dat een gemiddelde Parijse student anno 1962, .die in het Nederland van vandaag te genwoordig zou wezen bij een ontgroe- ningsfeest van zo'n vaderlands corps door het gevoel zou worden bekropen met die vijfhonderd kilometers geogra fische afstand tevens minstens ook nog honderd jaren te zijn teruggetreden in de tijd.... Er moet metéén hard worden aange pakt. En het begin is dan ook volkomen zakelijk. Het enige onzakelijke is een bal, dat de studentenunie ter ere van de nieuwe studenten geeft. Nog opgemerkt kan worden dat de zogenaamde „red brick" (rode baksteen)-universiteiten dat zijn de nieuwere, in tegenstelling met de historische als Oxford en Cam bridge zoveel mogelijk proberen hun eigen weg te gaan en daarom zo min mogelijk tradities van de oude univer siteiten willen na-apen. SOMMIGE STUDENTENCLUBS, speciaal in „Oxbridge" waarmee hier het begrip Oxford en Cambridge pleegt te worden aangeduid! ken nen wel een soort ontgroening, welke echter een vrij onschuldig karakter draagt, zoals het drinken van een aantal glazen bier of het houden van redevoeringen als toelatingsexa men voor een dispuutgezelschap. Een oude traditie aan de Schotse universi teiten is het schoppen van herrie bij de installatie van de nieuwe kanselier der universiteit. Deze functie is een ere baantje, welke meestal door een lid van de regering of een andere vooraan staande politicus wordt bekleed. Zodra de kanselier, omgeven door alle univer sitaire hoogwaardigheidsbekleders zijn installatierede begint, wordt het al ru moerig in de zaal, al gauw ontstaat er oorverdovend lawaai en wordt het soms Oude auto's en oude hutkoffers zijn hét van je in „Oxbridge". DE BIJEENKOMST in Glasgow werd al gauw een hel. Spreekkoren en ge blaas op jazzinstrumenten maakten Butler onverstaanbaar. Bovendien werd hij bekogeld met tomaten en meel. Men wierp toiletrollen bij wijze van serpen tine van het balkon. De autoriteiten wa ren hevig verstoord en er broeide heel wat voor de onstuimige studenten maar Butler sprak alsof er geen vuiltje aan de lucht was en de professoren wier toga's ook werden besmeurd, ver trokken geen spier! VAN RAGS NAAR F AGS: hoewel ouderejaars dus niet de baas kunnen spelen over „Freshmen" (eerstejaars, groenen) kent men op de „Public Schools", de grote particuliere kostscho len (die hier openbare scholen worden genoemd, omdat het woord „public" be trekking heeft op „public foundation openbare stichting) het langzamerhand uitstervende systeem van „fagging". Een „fag" is een duvelstoejager, een nieuwe ling. die allerlei karweitjes moet op knappen voor de schoolprefecten, de oudere vertrouwensfunctionarissen en ook voor andere oudere leerlingen. De „fag" is de loopjongen van zijn oudere medescholieren. De idee, die hier achter zit, is dat deze scholen, die met enige rechtmatigheid geloven dat zij de eli te" van het Engelse volk afleveren, de leerlingen twee fundamentele dingen willen bijbrengen, namelijk eerst het le ren gehoorzamen aan orders en daar na het zelf geven van orders. De „fag" leert tevens verantwoordelijkheid, om dat hij voor allerlei kleine dingen heeft te zorgen, onder andere voor het in or de houden en zich op de goede plaats bevinden van de buigzame stokken, waarmee de prefect, op bevel van de directeur van de school een medeleer ling op z'n broek moet timmeren, wan neer hij een ernstig vergrijp heeft be gaan. Ook de lijfstraffen verdwijnen hoe langer hoe meer uit de kostscholen. Maar er bestaat ongetwijfeld enige overeenkomst tussen „fagging" en ont groening, hoewel „fagging" niet een gril is van een particuliere vereniging maar onderdeel vormt van het onder wijssysteem, dat hoofdzakelijk geba seerd is op karaktervorming. Vandaar dat het lesrooster voor een belangrijk deel uit sport bestaat! ...iiMiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIISIII Het komt weinig voor in Cambridge, dat er boeken van impopulaire docenten verbrand worden. Bier drinken is er heel populair. BONN. Hebben de studenten aan de Westduitse universiteiten een groentijd? Het antwoord op die vraag luidt zowel ja als neen. Een groentijd van een week of twee, waarin men samen met tientallen of bonderden anderen poogt lid te worden van een vele leden omvattende studentenver eniging, kent men niet. Maar wel be staat er een minder plezierige periode van meestal een semester van drie maanden, waarin de aankomende student, „Fuchs" genoemd, moet pro beren zich een plaats te veroveren in het corps, de Landsmannschaft of Burschenschaft van zijn keuze. WANT AAN ELKE universiteit is er een heel aantal verenigingen van deze drie categorieën. In het ontgroeningsse mester is de „Fuchs" toegewezen aan een „Fuchsmajor", een ouderejaars, die de vosjes, als waren het adjudanten, voor zich laat draven. Allerlei karwei tjes moeten zij voor hun opknappen, zij eten onder zijn toezicht en ook krij gen zij het weieens zwaar te verduren. Grootschepse vechtpartijen, massaal ge- kikker of eindeloos robben, horen even wel niet tot het programma, waarmee de Westduitse Fuchs opgevoed wordt tot lid van een corps, waar men vol gens statuten eervolle, karaktervaste en vaderlandslievende persoonlijkheden wil kweken; van een Landsmanschaft, waar men de nadruk legt op de gelijk gerechtigdheid van alle fatsoenlijke mensen, of van een Burschenschaft, waar men politieke activiteit in het ka der van een constitutioneel-parlemen- taire democratie wil stimuleren. VAAK DENKT men, dat bloedige duels tot de Duitse ontgroeningsriten be horen. Dit is evenwel volstrekt onjuist. In de studentenverenigingen, waar het bloedige duel nog niet is afgeschaft, wordt juist „gepaukt" door volwaardige leden. De „Fuchse" worden alleen op geleid voor het duel, dat Mensur wordt genoemd, naar het Latijnse mensura (maat), hetgeen verband houdt met de vastgestelde afstand, die twee duelleren- den moeten bewaren. Pas na hun vos- periode mogen zij beginnen aan de se rie schermpartijen, die voorgeschreven is voor elk lid van de vereniging. Pas dan kunnen zij „voldoening" geven, zo als de officiële term luidt. Tijdens de Fuchs-periode komen ex cessen, zoals die in Holland voorkomen, niet of slechts sporadisch voor. Bij de duels, die meestal eindigen met fikse snijwonden in het gezicht van een der duellerenden, kan men zeggen dat het exces regel is geworden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13