INTERNATIONALE UITWISSELING VAN MUZIEKTHERAPEUTISCHE ERVARINGEN Sociale kosten OVER HET CREATIEVE AANDEEL VAN REGISSEURS EN ACTEURS 1962 NOVEMBER ZATERDAG WENEN. - Langzamerhand komt er systeem in de jonge wetenschap van de muziektherapie. Internationale ervaringen worden uitgewisseld en verwerkt. Om ver warring te voorkomen worden al dadelijk de nodige onderscheidingen gemaakt. Als een aparte groep be schouwt men de patiënten die blijkbaar geen psychisch letsel hebben opgelopen, maar die alleen blind of stom zijn of die zich ten gevolge van kinderverlamming niet kunnen bewegen. Daarnaast staat dan de andere groep van mensen, die niet vooral een lichamelijk letsel hebben, maar psychisch achterlijk zijn. Gewoonlijk echter gaat deze psychische onvolwaardigheid samen met lichamelijk letsel, zoals medici, revahdatie-artsen e.d. steeds weer moeten ervaren. Drs. Hans Duller - f (Slof) P. W. Franse 1 P A CJ I N A IK I b WIMI PI „IN LIMBURG beweegt de grond", schreef onlangs de Nieuwe Rotter damse Courant in een artikel over de verzakkingen in het mijngebied en de schade aan particuliere eigen- 'dommen die daardoor wordt veroor zaakt. Alleen in het plaatsje Brunssum beloopt die schade al 3 miljoen gul den per jaar. De Staatsmijnen ver goeden grif, maar met de particu liere Laura en Julia schijnt het kwaad kersen eten. „Verontrusting over schade door toenemende luchtvervuiling", stond boven een recent .bericht in het Haarlems Dagblad, waarin verslag werd uitgebracht van een openings rede, uitgesproken door de Holland se Maatschappij van Landbouw. Er werd geklaagd over de schade die land- en tuinbouw ondervinden van de giftige gassen, door sommige be drijven om zich heen verspreid. „Anti-ladder olie", luidde onlangs een kopje in Erbij, boven het bericht dat een suikerraffinaderij een dure, maar zwavelarme olie was gaan sto ken, omdat de voorheen gebruikte soort tot in de wijde omtrek dames kousen ladderen deed. IN AL DEZE gevallen is sprake van produktieprocessen, die aan lei ding geven tot andere kosten dan de ondernemers zelf voor hun rekening nemen. Deze kosten worden opge bracht door derden, die met het be treffende bedrijf veelal niets te ma ken hebben en die dan ook geneigd zijn er een schade in te zien, die vermeden, of anders vergoed be hoort te worden. Aan dit verschijnsel is door een Amerikaanse econoom een studie ge wijd. 1) Deze econoom, K. W. Kapp, verwijt zijn vakgenoten dat zij het verschijnsel van de sociale kosten nooit hebben gezien, of althans zijn omvang nimmer hebben beseft. Im mers, alleen in de zg. „welfare eco nomics" komt het onderwerp ter sprake, maar dan meer als correc tie op wat de economen eigenlijk als de „echte" economie beschouwen: waarde- en prijsteer, etc. Hoe komt het dat een fenomeen dat Kapp op miljoenen en miljoenen dollars per jaar begroot, onopge merkt gebleven is? Hierin ziet Kapp een late nawer king van het ten onzent door Hugo de Groot verdedigde leerstuk der na tuurlijke orde: „natuurlijke wetten" regeren produktie en verdeling. Nog in het begin van deze eeuw, be schouwt een man als Marshall de economie als een Copernicaans sys teem van krachten en tegenkrach ten, die elkaar in evenwicht houden. Economische begrippen als produk tie, nut, kosten en opbrengst, werden zo geformuleerd dat ze in dit aan gename schema konden worden on dergebracht. En wat dan niet zo best bleek te passen werd als een storen de factor van waarschijnlijk weinig belang terzijde geschoven. Men richtte zich uitsluitend op de markt, waar evenwichten in prijzen hun uitdrukking vonden. Zodat als produktiekosten van enig goed alleen de gelduitgaven der ondernemers werden aangemerkt. Wat er verder nog aan nadeel en verlies door die produktie werd veroorzaakt, kwam niet in geldwaardering op een markt tot uiting en werd daarom ook in de theorie verwaarloosd. Maar daar om bestaat het wel! Schoorstenen braken roet de lucht in, waardoor in sommige delen van Amerika het aantal zon-uren des winters met de helft vermindert. Schepen lossen af gewerkte olie in de zee, waar de meeuwen, vissen en badgasten er het. ongerief van ondervinden. Allerlei industrieën lozen giftige stoffen in rivieren; er zijn er zelfs die zich de noodzakelijke, maar kostbare zuiveringsinstallaties niet veroorloven kunnen. Zo'n fabriek kan dus eigenlijk alleen blijven voortbestaan, omdat zij in staat is een deel van de kosten af te wente len op de gemeenschap. OOK DE BIJ EEN bepaald pro- duktieproces betrokken arbeid er vaart soms nadelen, die in het loon niet steeds voldoende compensatie vinden. Beroepsziekten als silicose (stoflongen) zijn daarvan een duide lijk voorbeeld. Bij alle veiligheids- en verzekeringswetten is de arbeider nog altijd onvolledig beschermd. In de VS komen per jaar 2 miljoen be drijfsongevallen voor. als gevolg waarvan arbeiders omkomen of blij vend letsel ondervinden. Door wachtdagen en door beperking van de periode van uitkering blijft een deel van deze kosten voor de werk nemers zelf dat zijn dus sociale kosten. Gemiddeld blijkt in Amerika de arbeider 65,4 percent van zijn loon te derven in geval van ziekte of een ongeluk. Het komt er dus eigen lijk op neer, vindt Kapp. dat de ar beid de produktie subsidieert! Men schat dat 70 tot 90 percent van de bedrijfsongevallen in Ameri ka voorkomen had kunnen worden (Van cmze correspondent OOK IN DE PRAKTIJK van de rau- ziek-therapie wordt deze onderscheiding doorgevoerd, maar vcor beide groepen geldt als doel dat de patiënten tot zelf werkzaamheid en zelfbeweging worden opgevoed. Bij voorkeur past men deze^ methode toe bij kinderen, omdat zij nog het meest ontvankelijk zijn en vooral bij psychisch debiele kinderen zijn de resultaten verbluffend, want het is ge bleken dat dergelijke patiëntjes buiten gewoon sterk reageren op muziek, ter wijl zij geheel apathisch blijven tegen over aile anderen indrukken of prikkels van buiten. DE MUZIEK-THERAPIE is niet nieuw. Ze was al bekend aan de Griek se geneeskundige Hippokrates en de kerkvader Augustinus zeide reeds in de vierde eeuw dat muziek „zich afspeelt in ons geheimste innerlijk". Deze we tenschap werd door de moderne psychi aters opnieuw ontdekt als een middel voor de lichamelijke en psychische op voeding. Daarofh heeft de algemene di recteur van alle psychiatrische inrich tingen van Wenen, prof. H. H°iT een cursus ingericht die al dadelijk goede resultaten heeft afgeworpen. Deze cur sus wordt gegeven in het Conservato rium en staat onder leiding van me vrouw prof. dr. Koffer-Ulrich. De be langstelling hiervoor is groot, vooral on der hen die reeds tot het verplegend personeel in psychiatrische inrichtingen behoren of hiervoor worden opgeleid. OOK BESTAAN ER in verschillende landen scholen op dit gebied die inter nationaal samenwerken, onder andere de Duitse school die gebruik maakt van de z.g. „vibratie-componenten", en de Amerikaanse school die met de z.g. „muzikale sofa" werkt. Hier wordt na melijk door middel van onzichtbare mi crofoons zachte muziek ten gehore ge bracht, die een buitengewoon kalme rende uitwerking heeft. In Wenen ge bruikt men voornamelijk vioolspel, door doeltreffende veiligheidsmaat regelen. Maar een a an concurrentie blootgestelde ondernemer staat hier voor een moeilijke beslissing. Als hij veiligheidsmaatregelen treft, ver hoogt hij zijn kosten. Als hij zijn prijzen verhoogt kan hij zijn produkt niet meer verkopen. En als hij de veiligheidskosten, die ten gunste van de arbeiders gemaakt zijn, door een verlaging van de loonsom compen seert, loopt hij de kans geen arbei ders meer te kunnen krijgen. Als maatstaf voor een verzekering van dergelijke ongevallen zou eigen lijk moeten dienen: de totale, ook in de toekomst te leveren, potentiële bijdrage van een arbeider, die, wat er ook gebeurt, naar de geldende loonvoet gehonoreerd moet worden. ZOALS DE ZAKEN nu staan, zegt Kapp, is onze economie een econo mie van onbetaalde rekeningen. Men kan dit de individuele ondernemer niet tegenwerpen: hij realiseert het zich niet eens. Maar de economen zouden zich los moeten maken van de verouderde filosofie van de na tuurlijke orde en van het idee dat het economische van het niet-econo- mische exact gescheiden worden kan en dat de ruilwaarde het eerst genoemde meet. De kosten zijn niet alleen de ondernemerskosten. maar ALLE kosten die de produktie met zich brengt. Dan is er wel niet dat redelijke, ordelijke evenwicht in ons denkmo del, maar misschien bestaat ook wel geen redelijke, ordelijke evenwich tigheid BUITEN ons denkmodel. Bertrand Russel tenminste schrijft: „voor zover ik kan zien bestaat het universum uit punten en sprongen, zonder samenhang of orde, of al die andere harmonische eigenschappen waar mijn gouvernante mij vroeger zo gaarne van vertelde." 1) K W Kapp, The Social Cost of Pri vate Enterprise. Lfn.rr.-m waarop de patiëntjes voornamelijk psychisch debiele kinderen uitste kend reageren. Het is een wonderlijke ervaring te zien hoe deze kinderen, die tot nu toe de gehele dag apatisch op hun stoeltjes zaten, opeens levendig worden, zodra zij muziek horen. Hun ogen be ginnen te stralen en soms klappen zij in hun handen. Opmerkelijk is ook dat zij alleen positief reageren op mooie en harmonische muziek (in de klassieke be tekenis), terwijl ze hun oren dicht stop pen of lelijke gezichten trekken bij het horen van wanklanken, krassende ge luiden of dissonanten. IN ONS LAND GEBRUIKT men bij voorkeur geen viool, maar piano of fluit Dit vertelde ons mevrouw P. Kassels- Kroon uit Rotterdam, die nu al enkele jaren muziek-therapie in Vlaardingen met goed gevolg toepast. Een subsidie van O. K. en W. stelde haar in staat de Weense methode te bestuderen en de wederzijdse ervaringen uit te wisse len. De Weense methode legt bijzon der de nadruk op de melodie; mevrouw Kassels-Kroon beperkt zich niet daar toe, want ze maakt ook gebruik van hêt ritmische element, zodat zij tevens bewegingstherapie toepast. Volgens deze Nederlandse methode wil men de patiënten niet alleen door melodische muziek opwekken uit hun geestelijk lethargie, maar bovendien door het ritme aansporen om bewe gingen te maken. Blinden reageren op muziek en ritme zo goed, dat zij zelfs gemeenschappelijke dansen kunnen uit voeren, maar ook polio-patientjes, im becielen en anderen die in het gebruik van hun armen en benen sterk ge handicapt zijn, beginnen op het melo dieuze ritme hun ledematen te bewe gen. De opzet is nu dat zij doelma tige bewegingen leren maken en in feite bereikt men reeds zo goede re sultaten dat zij geleidelijk beginnen te lopen en met hun handen kunnen knut selen. Op deze manier vinden deze geïso leerde kinderen de weg om hun psy chisch isolement te verlaten en con tact op te nemen met de wereld bui ten hen. Hier ligt een gunstige mo gelijkheid om muziek-therapie met be roepstherapie te verbinden, waardoor de patiënten werk kunnen verrichten dat niet alleen nuttig is maar dat voor al aan de verpleegden zelf voldoening geeft en hun gevoel van eigenwaar de opwekt en verhoogt. Novembermorgen in de stad. Beschouwingen over televisietoneel DE CLOSE-UP, een typisch film middel, misstaat de televisie niet. Het van verre zien wordt zo een van nabij zien. Dat is juist het wezenlijke van televisie. Het draagt de werkelijkheid aan 'ons over, zodat het ons is of wij er ons midden in bevinden. Ook in de verdichte werkelijkheid van het televisiespel kan de kijker zich letter lijk en figuurlijk thuis voelen. Hij wordt immers geconfronteerd met mensen. De beste telèvisie-uitzen- dingen zijn die, waarbij men van mens tot mens komt te staan. De populariteit van een rubriek als „Dit is uw leven" of van de documentaires van Kees van Langeraad is niet toe vallig. Welnu, wanneer het televisie spel diezelfde omstandigheid schept en een eerlijke ontmoeting tussen mensen mogelijk maakt, beantwoordt het aan precies datgene wat wij van televisie verlangen. In zijn huiskamer, beheerser van zijn eigen omgeving, koning van zijn rijk, laat de kijker de wereld daarbuiten toe. Die daad, misschien met wrevel gesteld „het lijkt me niks vanavond" of: „als het zo beroerd is als gisteren, zet ten we hem gauw uit" dié daad is als het openen van de deur om visite te ontvangen. Dat bezoek vormen de spelers uit het televisiespel. Maar al kent de kijker hun gezichten, al weet hjj uit het programmablad of hij Jules Croiset voor zich heeft en niet diens vader Max hij is bereid te geloven dat Jules Croiset een arme fabrieks arbeider is en zijn vader Max een ge slaagd directeur. Hij wil op slag de relatie vader en zoon vergeten om er die van twee mensen in een conflicts situatie voor in de plaats te stellen. Hij denkt er niet aan zich af te vragen wat vader Max nu eigenlijk van het spel van zijn zoon Jules denkt als Max en Jules in hun conflict hem, de kijkers, betrekken, diè partij gaat kiezen. Nu eens voor de een, dan weer voor de ander en dat allemaal dank zij het feit, dat de acteurs zich evenzeer verplaat sen in het zijn van de figuur, die zij voorstellen als de regisseur het doet. wiens keuze uit de mogelijkheden hen in beeld te brengen, nu het die keuze is, welke het de kijker gemakkelijk maakt zich op zijn beurt te verplaat sen in de voor zijn oog verschijnende personen, zomaar Max en zomaar Jues, maar zó de directeur en zó de fabrieksarbeider. DAT BETEKENT dus. dat de regis seur zowel de wijze van verschijnen leidt als de hoedanigheid van verschij nen. Dat doet niet af aan de verdien sten van spelinterpretatie van de acteur, die altijd een bezield wezen, een mens met voor de situatie ken merkende karaktereigenschappen moet verbeelden. Het verkleint die verdien sten niet. Het duidt alleen op de be ïnvloeding door de regisseurs van die spelinterpretatie. Op zijn best is dat een inspirerende beïnvloeding, welke het wezen van de figuur tracht te door gronden en de acteur de weg wijst hoe dat wezen te bereiken. In de expressie grijpt de regisseurs bewust in. Hij ge bruikt ervan wat hij nodig heeft voor zijn beeldinhoud. Hij instrueert de IN HOEVERRE HEEFT de regisseur een creatieve functie bij de vorm geving van een televisiespel? We maakten bij een vorige gelegenheid onderscheid tussen de t.v.-adaptatie van een toneelstuk en het speciaal voor t.v. geschreven spel. De vaststelling, dat het toneelstuk is bedoeld voor het publiek in de -schouwburg en het t.v,-spel voor de individu in de huiskamer, leidde tot de conclusie, dat er aan het toneelspel nog wel gedokterd moet worden vóorTtet geschikt is voor fetêvTsie. De tekst voor een t.v.-spel moet geconcentreerd zijn, ingesteld op het feit dat wat men ziet nog niet een keer gezegd hoeft te worden. Voorts dient er mets over het voetlicht te komen; woord noch gebaren behoeven te worden aangeze De regisseur kan met details soms veel doeltreffender een situatie aan- duiden, voorbereiden, symboliseren. Daar wordt de tekst op geschreven of aangepast. Die sterke concentratie op beeld.en tekst is overeenkomstig de verhoudingen van het beeld tot de kijker, het beeldscherm tot de huis. kamer. Daarom zijn, zoals betoogd, lang met alle toneelstukken voor be werking geschikt, eenvoudig, omdat zij ruimte nodig hebben, ome a zj als het ware voortdurend totaalbeelden vragen en geen close-up. close-up brengt bij het t.v.-toneel veel directer de relatie tussen kijker en stuk tot stand' De regisseur, die zich van close-ups met bedient, ™'st h®4 vermogen om zich in het voorstellingsvermogen van het beeldscherm te verplaatsen. acteur tot een uitbeelding, die overeen komt met dat gebruik. Ook hier treedt het verschil met film en toneel weer duidelijk aan het licht. De televisie acteur acteert zonder onderbreking voor een andere instelling, zonder zich tel kens in een andere gemoedsstemming te moeten verplaatsen. De continuïteit immers blijft bij een televisiespel ge handhaafd. Daarin verschilt het t.v. spel van de film en daarin verschilt ook de prestatie van de acteur. Hij blijft in zijn spel. Hij kan zijn rol, zijn karakter opbouwen in een vloeiende continuïteit. Maar de overeenkomst met toneel gaat niet verder. De verschijning van de acteur is immers ten aanzien van de televisievertoning functioneel. Wij zien van hem wat de regisseur van hem wenst te laten zien. De continuïteit maakt het de acteur gemakkelijker zich in zijn rol in te leven. Hij behoeft niet telkens om te schakelen. Hij kan er het volle pond van zijn creaviteit aan geven zonder onderbreking. Dat garandeert de beste voorwaarden voor een presta tie van hoge orde. Anderzijds wordt van de acteur weer gevraagd dat hij zich sterk concentreert. Voor hem im mers rijden de camera's in en uit, lopen mensen, hengelt men met een micro foon. Het oog van de camera is zijn publiek. De acteurs evenwel vindt door gaans die concentratie geen bezwaar. Hij voelt de intimiteit van de huis kamer sterker. Hij voelt de verinni ging, die een innerlijke verheviging tot gevolg heeft en andersom. De relatie met het individu in de huiskamer is voor hem een feit, krachtens de eigen aard van het medium in welks spel hij wordt betrokken. Men moet de vrucht bare werking daarvan niet onderschat ten. De stijl van spelen ook op het toneel wordt er door beïnvloed en niet het minst verdiept. Het zou de moeite lonen na te gaan in hoeverre het toneelrepertoire door film en tele visie het gezicht heeft gekregen dat het vandaag vertoont. Naar inhoud moge dat repertoire vaak negatief zijn, naar de vorm is er beslist positief winst. Maar dat vraagt een aparte en indrin gende beoordeling, waarin nog andere factoren meespelen. TOCH MOETEN WIJ HIER wel ver melden het verschil in standpunt, dat de acteurs en regisseurs innemen bij een televisie-opname op telerecordmg. Daarbij immers is de mogelijkheid een scène over te doen. Het beeld wordt op de filmband opgenomen. Een directe zending, „life" dus, sluit die mogelijk heid uit. Er zijn acteurs, die de weten schap dat het „over kan" een plezierige omstandigheid vinden, omdat zij dan rustiger kunnen spelen. Anderen, en vele regisseurs met name, menen dat de spanning van de directe uitzending alleen maar gunstig werkt op de spel- prestatie. Dat er van overbelasting sprake zou zijn, omdat de acteur in zijn concentratie wordt gehinderd door het beweeg van de camera's, achten zij overdreven. Het ligt, zoals altijd, per soonlijk. Er zijn acteurs, die geschapen zijn voor televisie. Er zijn er, die al die techniek verfoeien. Nochtans heeft die techniek een medium opgeleverd, waar van wij de mogelijkheden gaandeweg beter leren kennen. Naar die mate leren wij ze beter hanteren en genieten. Dat geldt voor ons kijkers, maar het werkt ook door aan de andere kant; de aan pak van een televisiespel tien jaar ge leden verschilde essentieel met die van nu. Een regisseur als bijvoorbeeld Kees van Iersel zou tien jaar geleden nog een experiment noemen wat hij nu zonder twijfel aan het resultaat durft onder nemen. Hij inzonderheid heeft ontdekt, dat met de close-up de intieme relatie tussen acteur en kijker aanzienlijk wordt versterkt. Hij weeft vaak beelden door elkaar, wanneer hij hun zeggings kracht groter acht dan via het gespro ken woord. Hij maakt het de kijkers misschien niet altijd even gemakkelijk. Maar dat mag nooit het criterium zijn. De drie camera's, waarvan de regisseur zich momenteel nog bedient, bestrijken een beperkt vlak van mogelijkheden. Van Ierse breidde die uit met dia's en film. Veel verder kan men niet gaan. want de grens van het vermogen een keuze te maken is met een vierde camera wel bereikt. Men moet immers de vier plaatjes, die zij maken, gedurig blijven waarnemen om er telkens één van te kiezen, dat men vertoont. Wel iswaar heeft men die keuze voor zich op papier, maar het zal niet de eerste keer zijn dat er tijdens de uitzending een mankement optreedt en een van de camera's uitvalt. Dan dient de regis seur te improviseren. Van Iersel is dat risico nooit uit de weg gegaan. Maar be langrijker is, dat hij zijn publiek leerde zien wat het zien waard is en wat het waard is te zien. In dat opzicht heeft de huiskamer een nieuwe betekenis ge kregen. De huiskamer is een schouw- burcht geworden, een doorgangshuis voor veel nieuws en wetenswaardigs wat men snel weer vergeet, maar ook een blikvanger voor het inzicht in de mens van vroeger en van nu. IN TECHNISCH OPZICHT zou het dus mogelijk zijn het tot nu toe ge bruikte aantal camera's met meer uit te breiden. Wij stelden al, dat vier camera's wel het maximum vormen. Men moet zich voorstellen, dat de re gisseur vier beeldschermpjes voor zich heeft die corresponderen met het plaat je, dat de vier camera's maken. Het beeld, dat hij uit de vier plaatjes kiest, verschijnt op een vijfde scherm. Dat vijfde scherm is tegelijk uw beeld scherm in de huiskamer. Men begrijpt dat het niet doenlijk is nog meer keuze kansen te scheppen. De handeling gaat immers door. Het spel staat geen ogen blik stil. Terwijl men bij een film opname telkens de handeling stop zet om een nieuw standpunt in te nemen, heeft bij een televisiespel de regisseur op hetzelfde ogenblik vier verschillende visies voor zich op zijn zogenaamde monitors. Een daarvan kiest hij. Welis waar heeft hij in zijn draaiboek precies omschreven welk beeld hij kiest, maar die keuze is afhankelijk van velerlei factoren. Ze hangt nauw samen met zijn vermogen het totaal te overzien. Met hoe meer camera's men werkt, des te moeilijker wordt die keuze. Anderszijds is de juiste keuze een gecompliceerde aangelegenheid. Net als bij de film is de beweging binnen d% beelden even belangrijk als de beweging van de beelden. Die beweging loopt parallel met de emoties, door het televisiespel opgewekt. Het hangt wel degelijk van de duur af, waarop wij iets zien in hoe verre wij bewogen worden door wat wij zien. En door wat wij horen, want de tekst is evenzeer in het spel, een elementaire bijdrage tot het begrip van wat er nu eigenlijk gebeurt DEZE BEZINNING op het televisie toneel zou niet volledig zijn zonder een enkel woord over het decor. Dat heeft terecht vermaardheid verworven in Nederland. Wat men allemaal klaar weet te spelen op de weinige vierkante meters, die in de studio's beschikbaar zijn, is bewonderenswaardig. Meer nog dan door de fraaie ruimte-en-diepte werking munt het decor bij het tele visiespel in ons land uit door zijn func tionele betekenis. Het decor speelt mee, omdat het steeds in overeenstem ming wordt ontworpen met de plaats, die het bekleedt, nu eens met nadruk in de details, dan weer stilistisch opge trokken, nu eens als symbolische aan duiding, dan weer monumentaal voor ons oog oprijzend, maar altijd opgeno men in de handeling en in de sfeer waarmee die handeling is omringd. Ook daarom geniet het televisietoneel een populariteit, die het zal kunnen be houden als het met hetzelfde geloof in zijn eigen waarde, in zijn eigen aard, zal worden beoefend als in de beste presentaties het geval was. Het besef daarvan moge ook leven bij de kijkers. Zij zijn er ten nauwste bij betrokken. il

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15