Stichting van den Arbeid keurt voortaan de CAO's goed Regering betrekt bedrijfsleven sterker bij loonvorming Agent schiet man dood t Russen op zee geïnspecteerd Strauss geeft toe: wèl bij Spiegel-actie betrokken HET WEER MORRIS "(kfotljou ïï'W' WIE WAT WAAR 1963 ƒ2.40 COMMANDEUR VERHUISBEDRIJF Onder controle van Rijksbemiddelaars Regering akkoord met loonsverhoging van 2.7 pet in '63 In hartelijke sfeer Socialisten eisen ontslag Strauss Bonn zal onderzoek instellen naar afluisteren van telefoongesprekken PEUGE0T-SK0DA Voorzitter ARKO voor kernwapens Nationaal Landjuweel wordt op 12 januari in Haarlem geopend Batu" in Havana Amerikaan doodgestoken in Amsterdam IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 FALCON TWEEDJASSEN CHAUFFEURSUNIFORMEN Het woord is aan In de krant van heden: Hoofdverdachte in Luik BANANEN N.V. GARAGE VERBEEK Oostelijke wind JAARBOEK is verschenen De verkoop begint maandagochtend 9 uur aan de loketten van Geruis in de telefoon SCHROOTJES in div. hout soorten voor wandbekleding DOUCHE- en ZITDOUCHE- BAKKEN KASTEN en KEUKENS Zaanlandsehe Houthandel Beverwijk - Graaf Janstraat 13 Tel. 02510 3635-5588 COIFFURES DE VRIES 48e JAARGANG NUMMER 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. De regering heeft besloten tot een ge heel nieuw systeem van loonvorming, dat zij zo mogelijk reeds per 1 januari a.s. ingevoerd zou willen zien. In het nieuwe systeem, dat vooruitloopt op een nieuwe Arbeidsvoorwaardenwet wordt de verantwoordelijkheid voor de ont wikkeling van de loon- en arbeidsvoor waarden bij het bedrijfsleven gelegd. De bevoegdheid tot het goedkeuren van C.A.O.'s door het College van Rijksbe middelaars wordt overgedragen aan de Stichting van den Arbeid. Dit lichaam zal de C.A.O.'s moeten toetsen en goed keuren op grond van de toelaatbare loonstijging en van andere afspraken, die de Stichting met de regering zal maken. Aan het College van Rijksbemid delaars is voortaan de taak toebedeeld te beoordelen of de goedgekeurde C.A.O.'s niet strijdig zijn met het al gemeen belang. Dit college, tot dusver „eerste toetsingsorgaan", krijgt dus een geheel andere functie. Het jaarlijks rapport van de Sociaal Economisch Raad over de ramingen van het Centraal Planbureau zal de basis zijn voor de afspraken tussen regering en Stichting van den Arbeid. De rege ring heeft twee wegen aangegeven voor het geval de visie' over de mogelijke loonontwikkeling uiteenloopt of als de si tuatie daartoe aanleiding geeft. In de eerste plaats kan de regering het College aanwijzing geven haar zienswijze te vol gen, als een C.A.O. aan het algemeen belang wordt getoetst. Als de Stichting van den Arbeid niet met dit uitgangspunt akkoord gaat dan kan de regering over wegen de thans bestaande bevoegdheden van het College van Rijksbemiddelaars te laten herleven. De bevoegdheid kan de regering ook gebruiken om de knoop door te hakken, als overeenstemming uitblijft tijdens een korte termijn, dat een loonpauze van kracht is. Zo'n loonpauze van een tot twee maanden kan worden afgekondigd om maatregelen te nemen ten aanzien van de loonkostenontwikkeling. De regering heeft de Stichting van den Arbeid van haar beslissing over het nieuwe loonsysteem op de hoogte gesteld fiARlHJOfcMSS'tR HAARLF.M TEL. 13439 lUDMMRAAT (BH KONINGSPlf.INI AMSTERDAM TE.I723596 Als men de ministers Veldkamp, De Pous en staatssecretaris Roolvink mag ge loven bestaat er omtrent het verschil tus sen het SER-advies van juli j.l. over een nieuw systeem van loonvorming en de re geringsbeslissing omtrent een nieuwe loon politiek, die gisteravond voor publikaties vrijgegeven is, geen principële misverstan den. Waar een misverstand aanwezig schijnt moet worden gedacht aan een toe vallige omstandigheid. Mogelijk is de wijze van korte en bondige formulering, zoals de regering dat heeft gedaan, daarvan de oorzaak. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een Amsterdamse politie-agent heeft fn de afgelopen nacht een man neerge schoten, die hij betrapte bij het stelen van een auto. De man werd in de nek geraakt en was op slag dood. Het incident had plaats omstreeks twee uur. De 34-jarige agent keek in zijn huis in de Nachtegaalstraat in Amsterdam- Noord naar buiten en zag dat een on bekende man in de auto van een buur man stapte. De agent stak zijn pistool in de zak en ging de straat op. De auto zette zich juist in beweging. De bezinetank was echter vrijwel leeg en een twintigtal meters verder kwam de wagen tot stilstand. De agent eiste dat de man achter het stuur zich zou legiti meren. Deze wierp het portier open en gaf de agent met de knie een ferme trap •in de buikstreek. Hierop liep de man weg, maar hij keerde zich nog even om en riep: „Schiet maar, schiet maar". De agent trok zijn pistool en riep luidkeels: „Sta, of ik schiet". Toen de vluchteling zich hieraan niet stoorde, vuurde hij het pistool af in de richting van de benen van de ander. De vluchteling viel en bleek in de nek te zijn getroffen. De identiteit van het slachtoffer stond vanmorgen nog niet vast. Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Als voorbeeld noemt minister Veldkamp de opvatting dat de regering zich een be langrijk arsenaal van bevoegdheden zou hebben voorbehouden. Een arsenaal, dat groter was dan zij tevoren bezat. Maar dit is geenszins het geval, aldus de mi nister. De regering wil niets liever dan het bedrijfsleven meer vrijheid geven en het afwijzen van door de Stichting van den Arbeid aanvaarde C.A.O.'s door de rijks bemiddelaars moet slechts worden gezien als een abnormale situatie. Als het een maal tot een geschil komt tussen rege ring en bedrijfsleven of tussen college en Stichting van den Arbeid, dan is er iets faliekant mis, dan moet er een fundamen teel verschil zijn en dan krijgen we in terpellaties, moties en misschien wel poli tieke veranderingen. Dit alles is nu juist niet wat de regering wil. De regering wil in voortdurend overleg met bedrijfsleven komen tot de meest geslaagde en meest wenselijke oplossing. De regering staat op het standpunt, dat wat nu als regeringsbeslissing is aanvaard (nadat de SER de regering daaromtrent heeft geadviseerd) niet meer ter discussie kan worden gebracht anders dan in het parlement. Toen tijdens het gesprek tussen de re gering en de Stichting van den Arbeid, waartoe de regering de stichting had uit genodigd (teneinde het overleg tussen re gering en stichting inzake de loonontwik keling 1963 voort te zetten) duidelijk werd dat de stichting het verschil tussen het ad vies van de SER en de regeringsbeslissing als fundamenteel zag heeft de regering toegezegd een nadere verduidelijking te zullen geven. Deze zal dan op 23 novem ber a.s. als het gesprek wordt voortgezet, nog door vragen kunnen worden aange- vuld. Over de loonbegrenzing 1963 heeft de regering het SER-advies aanvaard, ook met de 2,7 percent „ruimte" als gemid delde loonsverhoging, al ligt die dan 1,5 percent boven die, welke uil de macro- economische waarneming valt te conclu deren Teneinde geen oponthoud te doen ontstaan heeft de regering gezegd tot de afspraak te willen komen dat als alles niet op 1 januari verwezenlijkt is, dat dan toch reeds de „interne coördinatie" moge lijk zal zijn en dus de stichting de C.A.O.'s reeds zal kunnen gaan toetsen en beoordelen op basis van de begrensde ge middelde loonsverhoging van 2,7 percent. in een brief van 6 november. Het sys teem sluit nauw aan bij het advies van de SER in juli jl. waarin een pleidooi wordt gevoerd voor een vergroting van de verantwoordelijkheid van de werkge vers bij de loonvorming. De SER was toen niet éénstemmig over de taak van het College van Rijksbemiddelaars; de werkgevers waren van mening dat het College als toetsend orgaan gehandhaafd zou moeten blijven. WASHINGTON De Amerikaanse ma rine heeft v\jf Russische schepen geïn specteerd, die met raketten en uitrus tingsstukken van Cuba kwamen. De Ame rikanen gingen niet aan boord, maar kwa men met helikopters laag boven de sche pen. De Russen waren zeer behulpzaam, zij sloegen overal dekzeilen terug en de Amerikanen maakten foto's. De autoritei ten kregen hieruit de overtuiging dat drie van de vijf schepen raketten aan boord hadden. De inspectie verliep in een bui tengewoon vriendschappelijke sfeer, er werden zelfs geschenken uitgewisseld. Het eerste schip werd donderdagavond aangehouden. Uit hun helikopter lieten de Amerikanen aan een touw geschenken zakken, waarna de Russen een fles wodka aan het koord bonden. Toen de helikop ter wegzwenkte gaf de Russische kapitein een symbolische handdruk door beide handen boven het hoofd samen te knij pen. De gehele bemanning volgde hem hierin. Behalve de in kratten verpakte raket ten hadden de schepen honderden Rus sen aan boord die uit Cuba terugkeerden Er zijn nog geen aanwijzingen dat pre mier Kroesjtsjev ook bereid is de 24 of meer straaïbommenwerpers uit Cuba te rug te trekken. Verder schijnen de Rus sen Cuba honderd Mig-straaljagers te heb ben geleverd. Men houdt rekening met de mogelijk heid. dat een deel van de raketinstalla ties opgeblazen zal worden. Gisteren heeft radio-Havana meegedeeld dat er nach telijke ontploffingen zouden zijn in de ha venwijk van Havana in verband met het maken van een film. Vandaag mélddè radio-Havana dat de Cubaanse kustver dediging schietoefeningen zou houden. Michael Enk: Het leven is de ware school der ont wikkeling, niet het boek. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 6 Beeldverhalen ....••••••••••••2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee3 Kerkdiensten 7 Films 7 Horen en Zien9 Kunst 9 Puzzel 11 Feuilleton H Topsy 12 Erbij13, 14, 15, 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen ,fErbif Mevrouw Suzanne van de Put, moeder van de baby en hoofdverdachte in het Softenon-proces in Luik, waar de jury vanavond het „schuldig"' of „niet- schuldig" zal laten horen. i BONN (AP) De socialistische partij heeft in verband met de Spiegel-affaire het ontslag geëist van de minister van Defensie Strauss. De partij betoogde dat Strauss tenslotte gedwongen was de volle politieke verantwoordelijkheid voor de affaire op zich te nemen. Hij heeft zijn staatssecretaris Hopf als zondebok opge offerd. Wil de ministeriële verantwoorde lijkheid geen holle frase worden, dan zal Strauss zelf ook moeten heengaan, aldus de socialistische verklaring. Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust nu en dan harde oostelijke wind. Iets kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee Telefonische bestelling of reservering is niet mogelijk. Mgr. Bekkers van Den Bosch (rechts) en mgr. De Vet (links) van Breda zijn even terug van het concilie om de ope ning van de economische hogeschool in Tilburg bij te wonen. „Als het Neder lands elftal net zo traag speelt als het concilie in de beginperiode verliest het tegen de Zwitsers", zei mgr. Bekkers. (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse Constitutionele Hof heeft gisteren het verzoek van „Der Spiegel" afgewezen om op staande voet de redacteuren weer toegang te verlenen tot alle bureaus van het blad. Het hof sloot zich daarmee aan bij de opinie van het Openbaar Ministerie in Karlsruhe. In de Bondsdag beantwoordde de rege ring gisteren de laatste vragen over de Spiegel-affaire. Minister van Defensie Strauss, die steeds heeft ontkend dat hij of zijn ministerie een rol hebben ge speeld bij de gerechtelijke actie tegen Der Spiegel, gaf nu toe dat hij in de nacht van 26 op 27 oktober persoonlijk met de militaire attaché in Madrid, Oster, heeft getelefoneerd om hem op te dragen re dacteur Ahlers te laten arresteren. Maar Strauss hield vol dat de arresta tie van Ahlers niet alleen op verzoek van Oster, maar ook op grond van een nachte lijk verzoek van de misdaad-recherche uit Wiesbaden was uitgevoerd. Of een der gelijk verzoek werd verstuurd is echter nog steeds niet duidelijk. Een onderwerp dat veel belangstelling oogstte in de Bondsdag was de klacht dat telefoongesprekken worden afgeluisterd. Vooral sinds de Spiegel affaire merken steeds meer mensen die iets met politiek hebben uit te staan, dat hun telefoons rui sen, dat hun gesprekken plotseling worden afgebroken en dat af en toe vreemde stem men in de leidingen klinken. Vooral ge sprekken met de redactie van „Der Spie gel" zijn ten prooi aan het ruisen van oceanen. Op een vraag der socialisten beloofde de regering een onderzoek te zullen in stellen. Het postministerie luistert niet af, evenmin als de geheime diensten, zo werd verklaard. Maar de westelijke geallieerden bezitten als voormalige bezettende mogend heden nog steeds het recht tot het afluis teren van telefoongesprekken. Hoewel ge allieerde woordvoerders ontkennen, dat van dit recht gebruik wordt gemaakt, nam kanselier Adenauer het woord om de verdenking in geallieerde richting te lei den. „Ik telefoneer niet meer over ver trouwelijke dingen," zei de 86-jarlge, „om dat men steeds de indruk heeft dat men wordt afgeluisterd". Een opmerking die een parlementariër deed uitroepen: „Leidensge- nosse". „De rooms-katholieke geloofsovertui ging dwingt ons juist tot kernbewapening ter handhaving van vrijheid en recht." Dit heeft luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon in Apeldoorn op de jaarverga dering van de ARKO, de organisatie van de rooms-katholieke officieren in Neder land, verklaard. De voorzitter van de ARKO reageerde hiermee op de verkla ring van de generale synode van de Ne derlandse hervormde kerk, die zich tegen kernbewapening verklaarde. 11 Het motorschip „Batu", dat toebehoort aan de Stoomvaart Maatschappij Neder land, is in de haven van Havana aange komen. Het schip vaart in charter voor een communistische Chinese rederij. Wel ke lading de „Batu" naar Cuba heeft verevoerd is bij de S.M.N. niet bekend. Wel hebben de Chinezen de maatschappij ver zekerd, dat er geen strategische wapens verscheept zouden worden. De 22-jarige Amerikaanse militair J. W. Jacobi is vannacht bij een vechtpartij op de Oude Zijds Achterburgwal te Amster dam in zijn buik gestoken. De Amerikaan overleed korte tijd later in het Binnen gasthuis. Een kameraad van Jacobi, de 21- jarige militair E. J. d'Errico, werd bij deze vechtpartij ernstig gewond. Hij is in het zelfde ziekenhuis opgenomen. Het tweede Nationaal Landjuweel, zal zaterdag 12 januari met het gebruikelijk ceremonieel in de Gravenzaal van het Haarlems stadhuis officieel worden ge opend. De speeldata voor de vijftien to neelverenigingen, welke elkaar in de Stadsschouwburg als finalisten zullen ontmoeten, zijn inmiddels vastgesteld op maandag 6 tot en met dinsdag 22 mei; met uitzondering van het week einde op 11 en 12 mei, dat voor het be roepstoneel beschikbaar blijft. Ver moedelijk zal direct daarop donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) de prijsuit reiking geschieden. De officiële opening van het Landjuweel vormt dan tevens de inzet tot een groot scheepse propaganda-actie, ten einde voor dit evenement voldoende toeschouwers aan te trekken. Want vijftien toneelvoorstel lingen in een volle schouwburg betekenen, dat de organisatoren toch altijd nog ruim twaalfduizend belangstellenden zullen moeten bereiken. Met de voorbereidingen hiertoe hebben zich belast de afdeling Zuid-Kennemerland van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) en de plaat selijke afdeling van het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel (W.K.A.). Dit actie comité heeft de Haarlemse toneelvereni gingen „Postaal Genoegen", „Nieuw Le ven" en de Haarlemse Toneel Club reeds bereid gevonden, een der voorstellingen voor haar rekening te nemen. Hetgeen dus inhoudt, dat de donateurs van genoemde verenigingen bij één der opvoeringen toe gang zal worden verleend. Voorts werden voorlopige toezeggingen ontvangen van de katholieke toneelverenigingen „Alberdingk Thijm" en „Thalia". Hoewel nog niet alle aan deze finale deelnemende toneelverenigingen de titel van het te spelen stuk hebben opgegeven, zijn er toch reeds voldoende bekend om vast te stellen, dat de kwaliteiten van de serie voorstellingen, wat de keuze van de stukken betreft, het gemiddelde amateur- repertoire in belangrijke mate overtreffen. ZIE ONZE ETALAGE WIJK AAN ZEEERWEG 4 Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1