Velen feliciteerden gisteren rector A. B. Nederlof met ambtsjubileum Export van bloembollen steeg sterker dan werd verwacht Fries toneelgezelschap speelde in Beverwijk „Dochs fekansje Onderwijs voorst ellen aan de Velsense gemeenteraad Burgemeester had een prettige mededeling IJmondverenipigen vandaag en morgen Vier nieuwe tuinsteden in Amsterdam-Noord Havenberichten Stichting christelijke huishoudschool in Beverwijk Kort IJmondnieuws ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 Groenteveiling Beverwijk Amerika zorgenkind, vrees voor de Denen PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING B. en W. van Beverwijk willen een dienstauto IJmond-konijnen in de prijzen Nog veel bloemen aan de veiling I.V.I.O.-onderwijs aan St. Adalbertschool Werk van Mare Gruais in Walserij-Oost Santpoort doet gooi naar damtitel Kennemerland De rector van het gemeentelijke gymnasium „Felisenum dr. A. B. Nederlof was vrijdag vijfentwintig jaar verbonden aan het openbaar voortgezet hoger en middelbaar onderwijs. Het Velsense gemeentebestuur bood hem en zijn vrouw een receptie aan in de gymnastiekzaal van de school te eisen—Zuid. Enkele honderden mensen uit de gehele IJmond drukten de jubilerende rector de hand. Een voor rector Nederloi bijzonder prettige tijding was gistermiddag de mededeling van burgemeester mr. J. C. Bührmann, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de bouw van twee vaklokalen en een .toiletgroep" urgent acht en voorts dat binnenkort de Middelbare Meisjesschool gehujsvest zuiien zijn van Velsen gehuisvest zal kunnen worden in de voormalige BB-gebouwen, die dan in tijdelijke behuizing. zig is. „Het is een kwestie van een lange adem", zo zei hij. Er is reden tot grote dankbaarheid het werk in het belang van het onderwijs zo'n tijd te hebben kunnen verrichten. Daarbij is zijn vrouw hem tot gi-ote steun. „Want wat is een man zonder een vrouw?", zo vroeg de jubilerende rec tor zich af. De heer Nederlof zei dat het gymnasium zit te springen om ruimte. Blij was hij dan ook dat de meisjes van de gemeentelijke M.M.S. binnenkort be- al is dit nu nog op het erf van de burgemeesterswoning staan Uit handen van burgemeester mr. J. C. Bührmann krijgt de jubilerende rector van het gemeentelijk gymna sium „Felisenum" een stapel boeken. Twee mededelingen, waarmee de jubi lerende rector in zijn nopjes bleek te zijn. Hij en zijn vrouw en naaste familieleden hadden enkele honderden handen te druk ken. Van de diverse onderwijsinstellingen, zowel in Velsen als in Beverwijk, waren afgevaardigden ter receptie aanwezig. On der hen zagen wij de directeur van de R.H.B.S., dr. A. J. van Arum, de rector van Beverwijks gemeentelijk lyceum, dr R. v.d. Woude, de directeur van de LT..S in Velsen, de heer P L. Hubbeling, leden van het curatorium en vertegenwoordigers van bedrijven. Van Hoogovens was aan wezig het lid van de directie ir. A. Drij ver. Voorts waren ter receptie vele hoof den van diensten en bedrijven, zoals ir. A. Dammers van het bedrijf Openbare Werken en de commissaris van politie, de heer W. Sepp. Behalve de burgemeester (en diens echt genote) was het college verder vertegen woordigd door de wethouder vqn onder wijszaken. de heer H. de Boer en gemeen tesecretaris, de heer J. Veenstra. De heer Bührmann feliciteerde de rector van harte met diens ambtsjubileum. Toen de burge meester enige gedeelten uit corresponden tie tussen gemeentebestuur en ministerie voorlas over het gymnasium, klonk er enige spot door in zijn stem, vooral waar het het noemen van veel cijfers en letters in die ministeriële brieven betrof. Niet op eerste gezicht De heer Bührmann haalde ook nog enke le sollicitatiebrieven van de heer Neder lof aan. Daarin was onder meer te lezen, Advertentie III GARAGE L«.(L LEDEN It CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT dat „de heer Nederlof in alle opzichten aan te bevelen is, hoewel men hem dit niet op het eerste ogenblik aanziet". De burgemeester noemde de jubilerende rec tor e6n goed spreker, maar het tekenen is niet al te best. Geprezen werden ver volgens de verenigings-activiteiten van de rector. Hij is voorzitter van de schaakclub Driehuis en heeft zitting in het bestuur van de stichting Velser Gemeenschap. „U staat hoog aangeschreven bij het gemeen tebestuur van Velsen. Uw gymnasium is I u alles en het is dan ook een model school", aldus de burgemeester die ook mevrouw Nederlof in zijn toespraak be trok. Namens het college bood de heer Bührmann een stapel boeken aan. De inspecteur voor het V.H.M.O. te Alk maar. dr. S. Keijzer zei dat rector Neder lof zorgt voor een hoog niveau van het gymnasiaal onderwijs. „U hebt de gave om om te springen met prettige en be kwame docenten", aldus spreker die het voorts een unicum noemde dat slechts ze ven percent van de lessen in het Velsense gymnasium onbevoegd wordt gegeven. De heer Keijzer ging ook nog even in op de donkere wolken die samenpakken boven het gymnasiale onderwijs als uitvloeisel van de zogenaamde Mammoetwet. Volgens deze wet namelijk zal onder I meer het latijn facultatief gesteld kunnen worden, iets waartegen rector Nederlof meermalen zijn stem heeft laten horen. De rijksinspecteur geloofde dat de wet wel zal worden aangenomen. Het is dan ook zaak dat het gymnasium zich zal weten aan te passen aan de tegenwoordige maat schappij. „De grote taak is dat het gym nasium zich aanpast met behoud van de eigen onvervangbare waarde van dit on derwijs. Er zal hiervoor veel idealisme en indingrijkheid nodig zijn", aldus besloot de heer keijzer. Blijven strijden Conrector dr. K. H. E. Schutter toonde pront rpsoect voor zijn rector, die hij aller- eerst als een mede-leraar zag. Vervolgens noodzakelijk dat voor hen een dienstauto wees de heer Schutter op de fysieke eisen beschikbaar komt. Zij stellen de raad van het ambt Nog nimmer in zijn loop- daarom voor voor dat doel een krediet van baan heeft rector Nederlof een uur ver- f 12.OOO,— beschikbaar te stellen, zuimd. aldus spreker. Hij verzekerde zijn rector voorts de steun van alle leraren in het afwijkend standpunt t.o.v. de Mam moetwet. „Wij blijven in de bres staan om te redden wat er te redden valt1 Namens het gehele personeel, bood de heer Schut- De aanvoer aan de Beverwijkse groente veiling was nog zeer belangrijk. Wel ziet men de meeste zomer- en ook najaarspro- dukten al weer minderen. Er was een be hoorlijk aanbod van andijvie, waarvoor tot 25 cent per kilo werd betaald. Spinazie is schaars en duur. Al naar gelang de kwali teit betaalde men tot 75 cent per kilo. Prei ging vlot weg en kwam tot 36 cent per kilo. De aanvoer van tomaten neemt nu ook snel af. De handel verliep nog vlot en kwam tot 88 cent per kilo. Bloemkool werd tegen oplopende prijzen verkocht tot 75 cent per stuk. Spruiten zijn goed te verkopen en brach ten van 34 cent tot bijna een gulden per kilo op. De nog kleine aanvoer van witlof ging vlot weg. De verschillende koolsoor ten draaiden rond 15 cent per kilo. De prijzen waren: andijvie 18—25 cent, sla 5—11. bloemkool 34—76, prei 26—34, bos- peen 2236, waspeen 1228, spinazie 50 75, tomaten 33—84, spruiten 27—88, witlof 45—97, uien 16—28, groenekool 8—17. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Paulus J. J., z. v. N. T. Smit en S. H. Kimman. Jakob z. v. R. Venhuis en H, Pieterman. Margaretha A. d. v. C. S de Vries en M. Klesser. Corina P., d. v. C. Brom en C. v. Caens. Monique, d. v. H. P. de Groot en A. M. du Pont. Elisabeth A. T., d. v. J. Rijkers en A. H. de Kok. Astrid A., d. v. A. Pirovano en M. Vredevoort. André, z. v. J. W. de Haas en J. A. de Vries Jacqueline d. v. J. Joosten en A. van Zan ten. Alfred A. M. z. v. M. E. A. Talboom en N. R. M. de Ridder. Hendrika G. d. v A. J. de Boet en A. Speelman. Jacqueline M. d. v. T. J. J. M. Nijssen en E. A. T. de Wolf. GETROUWD: W. Veninga en M. Kneg- jes. M. L. Bakker en E. Kleijne. G. Lan- geberg en C. C. de Vries. ONDERTROUWD: .1. F. van Berghe en J. K. de Ruig. J. A. Gozeling en A. M. C Swart. K. Kleijn en J. C. Fransen. H. C van der Wijst en C. A. M. Janson. P. Sloot en E. Schouten. OVERLEDEN: C. H. Nieuwenhof, oud 68 jaren, geh. gew. m. L. Hoogeland. S. Grapendaal, oud 61 jaren, geh. m. P. van der Meijs. G. Zonneveld, oud 78 jaren, ongehuwd. A. C. Görtz, oud 82 jaren, geh. gew. m. G. J. Muller. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Bliikens een vergelijkend overzicht van de export van bloembollen, samengesteld „Iuitvoervergunningen v.n bloeoWlen duur het BedrSt.eh.P voor de Blo.mbolleuhandel, i, de export v.n bloembollen veel meer t.«g.nomen d.n de handel durfde verwachten. Er werden in de periode van 1 jul. 1962 tot 1 65.525.655 kilogram ter waarde van f 216.855.601 aan bloembollen weet nu meteen waardoor de bollen dit najaar zo duur waren, met door een slech oogst maar door een grote export. De export zal hoogstwaarschqnlqk weinig fin n- eieel plezier hiervan hebben, want de prijs per kilogram is niet noemenswaard ge stegen. De inkoopprijzen lagen dit voorjaar wel hoger. Een opvallende stijging I West-Duitsland zien. De Verenigde Staten namen weer minder af. Het lag aueDei in de lijn van de verwachtingen. Vele exporteurs zal de schrik om het hart slaan als ze de cijfers van de uitvoer naar Duitsland zien, 20.6 miljoen kilogram ter waarde van 62.403.133 gulden. In de vergelijkbare periode van verleden jaar waren deze cijfers 16.2 miljoen kg en bijna vijftig miljoen gulden. Men neemt echter op goede gronden aan, dat die meer dan vier miljoen kilo naar de forceerders van de bollen gegaan zijn. Dat kan betekenen, dat er in de eerste maanden van 1963 een overvloed van tulpen, hyacinte- en nar- gulden meer op, zodat we als alles goed loopt voor 42.2 miljoen gulden zullen ont vangen. Beste klant De derde en de allerbeste klant in Euro pa is Zweden. In dat land schijnt men er naar te streven om eens een import van een kilogram bloembollen per hoofd van de bevolking te bereiken. Men is al aan de 6.990.000 kg toe, Zweden heeft 7.5 mil joen inwoners. Met elkaar betalen ze 27.8 miljoen gulden voor bloembollen. Een on gelooflijk bedrag. Zou de Franse taal zoveel moeilijker zijn dan Duits en Zweeds of willen de - -Pransen seen bloemen? De vijfenveertig cissebloemen aan de markt komt. Bevne- müjoen inwoners van dat land komen nog zen de anjers, rozen en andere bl°er"®" nipt aan de vier miljoen kilogram bloem- uit het Middellandse-Zeegebied met, dan {Qe Er .g echter een stijging waar kan men op de Duitse markt wel een slij nemen en misschien zal dat land zich tageslag verwachten. t d f betreft ook onder de grote landen Een slag die terug kan werken op de wat a« exporteurs van bloembollen, want zij knj- Fjnland moedjg worstelend tegen moei- gen hun produkten meestal pas j„ke kiirnatologische en economisch-poli- als hun klanten de bloemen goed verkocht omstandigheden zet zich beter in de hebben! Ze financieren dus in feite hun bo]len Ieder jaar gaat er een beetje meer klanten. heen B1jna twee miljoen kilogram is voor In Engeland is de verkoop wat. minder dit land al weer een goede hoeveelheid. stormachtig. Achthonderd ton meer is niet y Denen verontrustend. Het levert drie miljoen 1 Vrees voor uenet Advertentie AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land B. en W. van Beverwijk achten het nei uci.ou Vier leden van de Kleindier Sportver- ter een bureaulamp aan, die een plaatsje I eniging „IJmond en omstreken' hebben kreeg naast tal van andere meegebrachte konijnen ingezonden op de grote nationale geschenken. tentoonstelling Ornithophilia te Utrecht Op deze tentoonstelling waren vierduizend Rector Nederlof vond het een onvergete- djeren konijnen, hoenders, watervogels, lijke middag voor hem en zijn vrouw. Hij- du^cn en kleurmuizen waarvan 1300 zelf noemde het geen verdienste als konynen aanwezig. iemand ergens vijfentwintig jaar mee be- Over het gymnasiale onderwijs sprekend A R de Boer (IJmuiden) ontving voor merkte de rector op dat men een moei- zyn' B]auwe Wener het predikaat Z.G.; lijke tijd tegemoet gaat. „Wij zullen een- Kranendonk (Heemskerk) zag zijn ter blijven strijden met de sabel in de Blauwe Franse Hangoor een ZZG en een hand, ons niet overgevend voor de laatste 0rnjthopüiaprijs toegekend, en N. van snik", waarop gelachen werd. Het. gym- Baar (Heemskerk) behaalde eveneens ZZG nasiale onderwijs is juist in deze tijd van p gen Qrnithophiliaprijs. bijzondere waarde, aldus stelde de heer Nederlof. Tot de docenten sprekend, zei Paarlfeh van C. F. van Dam (Bever hij zich een van hen te voelen. wgrd jeugcjkampioen 1962. Doch geen gezag over leraren, maar ik wei k bovendien de Ornithophiliapnjs en - -A -11AAC ",Aroon UdL ue TTDnoTlfnh e naast hen. Ik moet alleen zorgen aav ue j prijs" van de Havana, Paarlfeh enz. uit te taC b'Un'hSidub.Vt.predik,.t voor do.e r.m zaak draaiende blijft, het rectoraat leraarschap." was Z.Z.G. ZATERDAG 10 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost, 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-noord: 14 tot 17 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmui- den-oost: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen-noord: 14 tot 17 uur. Werkplaats Reinigingsdienst. Velser- duinweg, 14.30 tot 18 uur Kijkdag 'VARA- speelgoedactie. Zondags geopend van 10.30 tot 18 uur. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Concert accordeonvereniging „IJmui- den's Roem". Zaal „Zomerlust", Santpoort. 20 uur: Disco-show, revue „V.E.S.T.E.R. Gebouw „Concordia", Velsen-noord: 20 uur: Concert, harmonie „De Eendracht en Utrechts Byzantijns Koor. Gebouw „Jonge Strijd", Beverwijk, 19.30 uur: Filmavond N.V.V.-jongerenorganisatie „Jonge Strijd". MAANDAG 12 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945; 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen- noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79. Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg: 14.30 tot 17.30. 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Raadhuis, Beverwijk, 9.30 uur: Spreek uur burgemeester. Raadhuis, Velsen, 10 tot 12 uur: Spreek uur burgemeester. Papiervakschool, Velsen-noord, 9 tot lb uru: Beroepententoonstelling. Vergaderzaal, Van Diepenstraat, Velsen- noord. 19.30 uur: Ouderavond Volks muziekschool. Wijkcentrum. Velsen-noord, 20 uur: Le denvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Het Friese toneelgezelschap te Bever wijk „Efter it fuotljocht", heeft vrijdag avond in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Schans een opvoering ge geven van het blijspel „Dochs fekansje van Meint Visser. De schrijver brengt m dit stuk een paar zakenmansen op het toneel, Klaes Gaestra en Jurj.en Hofstra, die het goed met elkander kunnen vin den. De zaken gaan goed en de heren gaan wat speculeren. Dat is het begin van veel ellende. Het schijnt minder goed te gaan met de aandelen en de een verwijt de ander dat deze de stukken maar heeft gekocht. Ook in de huise lijke kring van de compagnons is een en ander merkbaar en de stemming wordt er niet beter op. De dames oppe ren het plan om er maar eens uit te i en een vakantie te nemen. Dan komt er echter een om op visite, een oud-zeekapitein, die al spoedig door heeft wat de oorzaak is van de minder goede stemming. Hij stelt voor, de stukken te kopen tegen de waarde die men er voor heeft gegeven en dan schijnt de vie^ getekend. De werkelijkheid is anders. Al heel gauw blijkt dat de stukken heel wat in waarde zijn gestegen, wat voor de goede samenwerking van de firmanten niet bevorderlijk blijkt te zijn. De oom weet echter door een list de dames thuis te houden. Hij doet het voorkomen dat hij ineengestort is en als de bus, waar mee de dames zouden vertrekken weg is, is de oom weer beter. Hij weet het te bewerken dat de vrede getekend wordt en dat daardoor ook weer de goede stem ming terug komt. Is het eenmaal zover dan wordt alles in gereedheid gebracht voor een werkelijke vakantie. „Efter it fuotljocht" startte deze avond met drie beginnelingen" en het heeft zeker zo moeten zijn, dat twee van hen. de heren M. Jorna en H. Bloemsma een hoofdiol toegewezen kregen. Ze hadden in de kwa liteit als „firmant" wel iets meer leven digheid aan de dag kunnen leggen, voor al in het eerste bedrijf. Mevrouw J Bouwhuis-Visser gaf een vlotte vertolking van tante Aeltsje en werd daarbij ge holpen door de niet minder vlotte dienst bode Henny, in de persoon van mevr H. de Boer-Sluis. Mevrouw A. de Jong Zantema maakte van Anna, de vrouw van Gaestra iemand die weet wat ze wil. De heer Th. Bouwhuis was de oom Jehanhes, die zich wat doof hield, doen alles heel gauw door had. Het publiek was zeer tevreden met het gebodene en liet dat ook duidelijk uit komen. De voorzitter, de heer de Vries, heeft vóór de aanvang verteld dat er weer veel leden zijn bijgekomen, wat een goed teken is voor de toekomst. Hij kon digde voor dit seizoen aan, dat zeer waar schijnlijk een stuk zal worden opgevoerd dat nog bij de drukker is. Beverwijk zou daarvan de première hebben. Tot slot was er een gezellig bal. Ondanks het feit dat het al weer novem ber is was de Beverwijkse bloemenveiling ook deze week nog rijkelijk voorzien van bloemen. De chrysanten voerden nog de boventoon en waren vooral in het begin van de week nog duur. Vrijdag lagen de prijzen wel iets lager, maar voor een goede bos chrysanten betaalde men toch nog ruim een gulden. Voor iets heel moois moest men tot 1,50 per bos neer tellen. De rozen en anjers waren ook iets goed koper, maar de aanvoer niet zo groot meer. Er komen nu iets meer freesia's aan de markt waarvoor veel belangstelling be stond. Er is ook een redelijke vraag naar eikenblad en duindoorns. De aanvoer van potplanten gaat groter worden. Vooral de zware cyclamens gaan vlot weg. Het eerste bosje narcissen werd aangevoerd door Olaf de Ruiter. Het college van curatoren van het Vel sense gemeentelijk gymnasium „Felise num" heeft, ter voorziening in de perso neelsbezetting van de school, de volgende aanbeveling tot benoeming tot lerares of leraar in tijdelijke dienst, voor het tijdvak 1 september 1962 tot 1 september 1963. in gediend bij het gemeentebestuur: Dfevr. A. L. Leenhouts-Groenhart, voor het vak tekenen; de heer drs. R. J. T. Duiven, voor het vak biologie; de heer J. Smit; vdorttïTf vak biologie; de heer C. A. Groenhart, voor het vak klassieke talen: de heer .T B. Bakker, voor het vak Nederlandse taal; de heer U. G. Berghuis, voor het vak han denarbeid. Ter voorziening in de personeelsbehoefte van de gemeentelijke middelbare school voor meisjes, stellen B. en W. de raad voor te benoemen tot lerares/leraar in tijdelijke dienst: A. voor het tijdvak 1 september 1962 tot 1 september 1963: mej. drs. V. M. L. Bosselaers, voor het vak Franse taal; mej. drs. J. A. Brandenburg, voor het vak Duitse taal; de-heer dr. P. Brommer, voor het vak geschiedenis; de heer U. G. Berg huis voor het vak tekenen en handenar beid'; de heer dr. A. B. Nederlof, voor het vak geschiedenis; mej. W. O. Kruse, voor het vak Franse taal; mej. J. G. M. Vriens, voor het vak aardrijkskunde; de heer F. C. Haafkens, voor het vak wiskunde; mevr, •J. E. Broekens-Verwer, voor het vak bio logie; de heer K. J. W. Venneker, voor het vak muziek; mevr. G. Valter-Kuipers, voor het vak handwerken; mevr. P. Mulder-van Vark, voor het vak lichamelijke oefening. B. voor het tijdvak 10 september 1962 tot 1 januari 1963: mevr. C. H. Rodenberg- Bekker, voor het vak Engelse taal. Het college stelt de raad verder voor met ingang van 1 december 1962, zulks onder verlening van gelijktijdig eervol ont slag als leidster in vaste dienst aan de Op de St. Adalbertschool voor v.g.l.o. in IJmuiden is in 1961 bij wijze van proef een aanvang gemaakt met het onderwijs volgens het programma van het I.V.I.O (Instituut voor Individueel Onderwijs). In verband met de gunstige resultaten heeft het bestuur'besloten tot de definitieve in voering van dit onderwijs voor de aan schaffing van leer- en hulpmiddelen. B. en W. van Velsen stellen de raad.voor deze medewerking te verlenen. Na de indruk, die het reisverslag van de kerngroep van Theorie en Praktijk over Denemarken heeft gemaakt, is het bollen- vak erg benauwd voor de hoeveelheden bollen die nu naar Denemarken zijn ge zonden. Van 573.000 kilogram kun je heel wat bolletjes opplanten en straks telen. Nee, de twee miljoen gulden die daarvoor worden betaald zal geen laaiend enthou siasme veroorzaken. En Italië? Weer meer bollen geïmporteerd. Zijn de geruchten juist dan worden daar ook meer bloem bollen geteeld dan de laatste jaren. Of brengt men straks de bloemen hiervan op de Duitse markt? Meer dan zevenhonderd duizend kilogram zou vroeger juichkreten hebben veroorzaakt, nu ziet men overal het spook van de concurrentie. Maar alle lan den van Europa kochten meer, zodat men zich misschien toch geen zorgen behoeft te maken over de verkoop van de bloemen straks. Teruggang in V.S. Er worden nu jaarlijks grote kapitalen openbare „Spaarnbergkleuterschool te Santpoort", te benoemen tot hoofdleidster in vaste dienst aan de openbare kleuter school „De Zandhaasjes" te IJmuiden: me juffrouw H. L. Klaassen te Santpoort. Het advies van de Inspectrice bij het besteed voor reclame in de Verenigde Sta- kleuteronderwijs in de veertiende inspectie ten, opleiding en onderzoekingen en des- is bij de stukken gevoegd. ondanks loopt de export terug. Maar een Tenslotte is er een voorstel aan de raad getij is altijd uiterst moeilijk te keren en te benoemen tot leraar in vaste dienst, dus zal het hier ook wel een jaar of vijf «nMiritlïtrt Tmi hartdjlffvetenscbapnen aan duren voordat er verbetering in de toe- de gemeentelijke middelbare handels- stand is aangebracht. Men mag nu wel avondschool alhier, zulks te rekenen met zeggen, dat de teruggang nog meevalt, men ingang van 1 september 1962, de heren: had meer verwacht, maar achthonderd ton -- '-::l1 is toch wel een flinke hoeveelheid op 9.500 ton. Het begint al aardig naar de tien percent te lopen. En zeker als men ziet dat de totale export met meer dan tien percent is toegenomen. Deze 'teruggang is niet gemakkelijk te verklaren. Vermoedelijk is een complex J. W. Hogervorst en L. Sijtsma. Binnen enkele maanden zullen in Am- Morgen, zondag 11 november, zijn van 2-5 uur in restaurant Walserij-Oost te IJmuiden schilderijen, aquarellen en teke ningen van de Fransman Mare Gruais te bezichtigen. Deze schilder woont reeds geruime tijd in Nederland, daartoe in staat gesteld door een studiebeurs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mare Gruais werd 30 jaar geleden in de Franse stad Saumur (Marne et Loire) geboren. Voor zijn studieoplei ding bezocht hij de „Ecole supérieure des Arts Décoratifs" te Straatsburg. SCHEF.PVAARTBEIUCHTEN Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: IJstroom van Grangemouth: Bonan, Newcastle: Ida D, Rotterdam; Aldor Ingebriktsen, Oslo, bevroren filets lossen IJmuiden; Claire Hugo Stinrus, Rotterdam: Gaasterland. Buenos Aires; Prins der Nederlanden, Puymouth: Amigo, Colchester, ledig staalhaven; Birmingham, Grangemouth; Jonet, Londen; Europa, Londen; Frey, Londen; Patria. Rotterdam, Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Alcetas van Rotterdam; Gardience, Duinkerken; Dma, Calais, ledig IJmuiden; Sirius, Londen; Wake- nitz, Gdynia. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Foreman naar Huil, ledig IJmuiden sleepboot; Job, Dompsoe, met zout van IJmuiden: Betty, Tampa, ledig Hoogovens; Carnissesingel. Rot terdam; Elshout, Aboe; Geestdam, Boston, met kunstmest van IJmuiden: Martha Ahrens, Ham burg, walsmateriaal van IJmuiden; Barlby, Port Arthur; Ilera, Kvalcherget: Togo, Bremen; Hen drik Holwerda, Halden, bijlegger IJmuiden: Turqoise Londen; Willemstad, Southampton, Gitana, I.orlënt; Stokkfjord, Halmstad; Mont- ferland, Bremen; Arsamas, Rotterdam: Ronan, Goole: Jagersfontein, Southampton: Oceaan, Londen; Blankenstein, Los Angeles; Norroe, Jacobstad: Eemland, Santa Cruz; Nero, Kopen hagen; Eika, Oslo. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Charls naar Barbados; Delfzijl. Poole, met. kunstmest van IJmuiden; Argo. Karlstad: Gouwestroom, Liverpool. Tuskar, Londen', Breda, Hamburg; Lagos Palm, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). sterdam-noord drieduizend woningen van factoren de oorzaak, zoals verouderde aanbouw zijn. Zij zullen de eerste van de verkooptechniekeni wellicht onjuiste ras- vier tuinsteden vormen, die Amsteidam ngar warmere gebieden op onjuiste de eerstkomende jaren m dit stadsdeel zal tj.dstippen| zodaf dg boUgn njet aan de stichten. Over vijf a zes jaar zal Am- verwachtingen beantwoorden en misschien dam-noord met vijftienduizend woning zeJfg beunhazery deze zo moeilijke zijn verrijkt en een volwaard g stadsdeel Qm djf bewiizen moet men met ruim honderdduizend „og meer geld op tafel brengen. Voorlopig geworden. In de tuinsteden zijn_scho - tracht men dus door kieine onderzoekingen kerken, kinderspeelplaatsen en sP°^tt^e?" 0p die markt en opleiding van vertegen- nen ontworpen. Een ziekenhuis is reeds in woordjgers verbeteringen te bewerkstel- aanbouw. ligen. In Canada is het beeld naar ver- In een toelichting op het ult.bl"e,.d gd houding niet anders. Ook al enkele jaren plan-noord is bekendgemaakt dat. m de teru2earl2 toekomst de metro een aftakking krijgt. een teruggang. die onder het centraal station en IJ naar Enfin, men heeft dus nu vergelijkbare het noorden zal gaan en daar op een bo- cijfers. De export is achter de rug. In- vengronds tramnet zal aansluiten. tussen blijkt deze, hoewel groter, toch De nieuwbouw in Amsterdam-noord zal bjnnen een kortere termijn te zijn ge- hoofdzakelijk in drie en vier woonlagen k]aard plaatshebben. Alle hier te bouwen huizen zullen speciale voorzieningen krijgen ter beperking van de geluidshinder. Deze akoestische verbeteringen doen de huren vijftig cent per week stijgen. De huren zullen hoger zijn dan die van de tot dus ver in de hoofdstad gebouwde woningwet woningen, onder andere doordat de hei palen in de slappe bodem van Amster- dam-noord negentien inplaats van dertien B. en W. van Beverwijk vragen de raad meter lang moeten ziin. De huur per week een noodzakelijkheidsverklaring uit te van een drie- of vierkamerwoning zal in- spreken tot oprichting van een christelijke clusief de huur van een gasgeiser gemid- huishoudschool, zulks op verzoek van de deld (27 10 bedragen. Een groot aantal Stichting Protestants Christelijk Nijver- woningen' wordt uitgerust met centrale heidsonderwijs Wmomi. Een dergelijke verwarming of een centraal oliedistributie- school in de IJmond-Noord zou leerlingen systeem, waarvan de kosten nog bij ge- aantrekken uit Beverwijk, Heemskerk, noemd huurbedrag zullen worden geteld. Castncum Uitgeest en Velsen-Noord. Voor Het uitbreidingsplan voorziet in een zeer do eerste klasse zou men kunnen rekenen groot plein aan de noordelijke oever van op tenminste 60 en voor de tweede klasse het IJ achter het Centraal Station Hier is op minimaal 50 leerlingen. Het college acht ook de IJ-mast geprojecteerd, die evenals deze getallen voldoende voor het stichten de Euromast een restaurant op grote I van een nieuwe school en meent dat een hoogte krijgt. Damclub Santpoort schijnt dit jaar het kampioenschap van Kennemerland te wil len veroveren. Deze vereniging zegevier de namelijk ook over de DCIJ-reserves (12—8). De uitslagen zijn: SantpoortDCIJ II: 12—8. Hoek—v. d. Steen 1—1; Post—Mo- leman 11; BakhuysPippel 02; v. Kan Bosma 1—1; Wouda—Ott 20; Noordzij —De Jong 02; BurenKoppelman 20; De Groot—Kaan 1—1; Koster—Winters 20 en MensenTijms 20. SPORT IN DE IJMOND De opstelling van het damesteam van IJmond voor de strijd tegen Concordia ziet er als volgt uit: R. Wagenaar; D. Bone kamp en A. Ent; G. Poelman, L. Blom en J. Jonker; T. Vos, G. Slatman, L. van der Mey, L. Pesch en W. van der Kuil. Watervliet komt tegen DED uit in de volgende formatie: dames: B. Hoen, I. Waagmeester, H. van de Ree, I. Bakkenes, T. Floor, C. Zandbergen. Heren: S. Hart man, M. Verbeek, D. van Ladesteyn, J. van Dijk, G. van den Brink en H. Schol- ting. christelijke lagere nijverheidsschool voor meisjes in een behoefte zal voorzien, even als de reeds geopende christelijke lagere technische school. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen houdt op maandag 12 november geen spreekuur. Subsidie. B. en W. van Beverwijk willen de volièrevereniging Vogelvreugd Beverwijk-Velsen en omstreken een sub sidie geven van honderd gulden en een ereprijs van vijftig gulden. Zij vragen daarvoor toestemming van de raad. Gasbuizennet. Voor uitbreiding van het gasbuizennet in Heemskerk, met. name in het plan Assumburg, vragen B. en W. van Beverwijk de raad een krediet be schikbaar te stellen van twee ton. Bakdemonstratie. De N.V.V.-Vrou- wenbond tq Beverwijk heeft de leden op geroepen voor een bijeenkomst op 14 no vember In het speeltuingebouw „Grapy", waar een bakdemonstratie zal worden ge geven door de Coöperatieve Brood- en Koekbakkerij Kennemerland. Aanvang om 20 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5