Sy „Held van het westen" nges DE PROGRAMMA'S Lustrumvierende meisjesstudenten met „Anything goes" van Porter Bob Buys „In 't Goede Uur I I I Prof. Coremans: zelf portret van Rembrandt is echt I I ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 Keiler Macdonald Zijlstraat 56 Telefoon 11828 nabeschouwingen IARISTON A TELEVISIE I Geslaagde opvoering door de Nieuwe Komedie I LUISTER NAAR Ad interm chocolade hagel Va as sen Simon Koster Rustig avondje De radio geeft zondag tichting, die thans ook bezig is, de on- ^r»W«ïa5: S,s«K| De radio geeft maandag In Stockholm Première van O'Neills „More Stately Mansions" Martha Graham en haar groep naar Haarlem rnV«r,k,;Sep,c.e„t«Sd]d«ornhe.N.; Nederland-Amerika Instituut en in same - Hans van den Bergh I elevisieprogramma 8®$ Spoorweg bij Port Vendres DE TENTOONSTELLINGEN die de heer Grommers in zijn goeddoortimmerd huis, dat in de schaduw van de Nieuwe Kerk te Haarlem gelegen is, maandelijks houdt, begon een ontmoeting tussen kunstenaar en publiek. Misschien kan dat van iedere tentoonstelling gezegd worden, maar waar er in ,,Het Goede Uur" behalve grafiek en aquarellen ook schetsen en schetsboekladen getoond worden, krijgt het publiek hier de kans een blik te slaan in de „cuisine' van de kunstenaar. Men raakt min of meer op vertrouwelijke voet met de schilders als men iets meer van het ontstaan van hun werk leert kennen. NU IS niet iedere kunstenaar bereid zijn studies en schetsen te laten zien. Het is bekend dat de, in was gemodelleerde, fi guren, die de Grote Franse schilder De- gas, als voorstudie voor zijn pastels van hanseressen en naakten vervaardigden, pas na zijn dood ontdekt werden. Hij be schouwde deze plastieken als een hulpmid del. Dat deze „voorstudies" later in brons gegoten werden en thans terecht tot het Advertentie Radio Luxemburg 208 meter zondag twaalf uur. Radio Veronica 192 meter woensdag kwart voor twee. Hetty Blok, Annemarievan Hes, Joop Doderer en Jan Oradi in kostelijkste bezit van vele Europeese Mu sea worden beschouwd is een andere kwes tie. DE VRIJMOEDIGHEID waarmee de schilder Bob Buys deze maand zijn schets- bookbladcn laat zien is hem stellig niet ingegeven door de mening dat iedere eer ste notitie naar een landschap of een men selijke figuur een kunstwerk zou zijn. Buys is een goed tekenaar, hij kan snel een situatie overzien en deze in enkele trekken samenvatten. Het zijn notities, voor hem zelf gemaakt, maar zij zijn ook voor de beschouwer afleesbaar. Men kan zich immers ook schetsen en aantekenin gen voorstellen die voor de maker dienen als aides mémoires, en dus, alleen door hem zelf te ontcijferen, de weg openlaten tot een vrije interpretatie van het „mo tief." BIJZONDER verheugend is het op deze tentoonstelling naast de genoemde voor treffelijke reisschetsen een paar aquarel len van Buys te zien, waarin hij met uiterst geringe middelen een landschap weet op te roepen. Waar zijn zo bekende, en zeker zeer knappe, aquarellen wel eens storend kunnen zijn omdat hij te uitvoerig is in zijn opsomming van onderdelen heeft hij de hierbij gereproduceerde waterverf tekening „Spoorweg bij Port Vendres" juist door veel weg te laten, iets weten aan te duiden wat niet uitsluitend met het oog kan worden waargenomen. Dit is uit eindelijk het geheim van ieder kunstwerk en dus hoeft de kunstenaar ook nooit be vreesd te zijn dat men hem in z'n schets boeken „de kunst kan afkijken." Een programma van Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire. Regie: Wim lbo. "DE VRIEND VAN ALLE KINDEREN' LET OP!De liedjes uit "Ibbeltje" nu ook op de plaat. Een fijn cadeau voor Sinter klaas! Zendt 5 Venz spaarzegels: 1,75 in postzegels aan JOHN MILL1NGTON Synge heeft over zijn komedie „The playboy of the western world" gezegd, dat „de wildste uitspraken en denkbeelden, die in het stuk voorko men, bepaald tam zijn in vergelijking met de grillige ideeën die men in elk berg- hutje in Geesala of Dingle Bay kan ho ren verkondigen" (althans in 1906 kón ho ren verkondigen, want sedertdien zal er ook in Ierland wel iets veranderd zijn). Aan die grillige ideeën heeft Synge bij het schrijven van de „Playboy" zijn hart op gehaald en zelfs in wat hij dan een tam meversie noemde is er nog genoeg won derlijks overgebleven. In elk geval ruim schoots genoeg om bij een niet-Iers pu bliek ook in onze tijd nog wel eens even ongeloof en weerstand te wekken. Want welke brave Nederlandse burger is zon der meer bereid, te accepteren dat een jongeman, die beweert zijn vader te heb ben vermoord, op grond van dat verhaal door een hele dorpsbevolking als een held, en door alle dorpsmeisjes als een ideale huwelijkspartner wordt bewierookt? VOOR SYNGE LAG de zaak anders, om dat hij zijn stuk schreef in de beginjaren van de Ierse rebellie, toen het voor de on derdrukte Ieren de duidelijke boodschap bevatte dat zij te lamlendig, te weinig re volutionair waren om in opstand tegen „het gezag", dus tegen Engeland, te ko men, al verkochten zij wel veel praatjes over hun heldenmoed. Deze verhouding tussen gezag en onderworpenen, tussen Engeland en Ierland, vindt men in de „Playboy" symbolisch verbeeld in de ver houding tussen de oude boer Mahon en zijn zoon Christopher; en de uiteindelijke over winning van Christopher over zijn vader uitgesproken in de woorden: „I am master of all fights from now!" kon in die tijd door geen enkele Ier worden misverstaan. Het is danook geen wonder dat opvoeringen van dit stuk een halve eeuw geleden in Ierland (en zelfs onder Ieren in Amerika) herhaaldelijk tot relle tjes hebben geleid. Voor hedendaagse, niet-Ierse toeschou- werd. wie die boodschap niet veel meer zegt, komt de nadruk ergens anders te liggen. De „Playboy" heeft namelijk nog een tweede betekenis (en het knappe bij Synge is dat dit alles schuil gaat onder het mom van een luidruchtig-vrolijk volks stuk): het is een pleidooi voor de dichter lijke verbeelding, die bij het Ierse volk „vurig en groots en teder" is, en de mens boven zijn eigen ellende uit tilt. Christy's Marthe Gevers en Carol Linssen in „De held van het Westen" van Synge. verhaal van zijn misdaad is zo imposant dat het hem een dag lang tot held maakt, maar het zien van de werkelijkheid brengt de ontnuchtering. „Er is een hemelsbreed verschil tussen een indrukwekkend ver haal en een gemene daad," zegt Pegeen. En toch: door het effect van zijn fantas tisch verhaal wordt Christy zélf een ander mens; wakkergeschud door zijn eigen ver beeldingskracht wordt de slome, onderda nige. opgejaagde jongen een flinke kerel. ERIK VOS zal zich wel vooral door dit laatste, tijdeloze aspect aangetrokken heb ben gevoeld tot het werk, dat de Nieuwe Komedie nu onder zijn regie, en onder de titel „De held van het westen", ten tonele heeft gebracht. Daarbij stond hij al dade lijk voor de moeilijkheid dat Synge's tekst vrijwel onvertaalbaar is. Zijn taal is de taal van het Ierse boerenland, beluisterd door het oor van een dichter en dichter lijk herschreven, maar daarom toch niet minder natuurlijk. Deze combinatie van natuurlijke volkstaal en dichterlijkheid is in het Nederlands nauwelijks denkbaar en de vertaling van Inez van Dullemen schiet in dat opzicht danook te kort. De taal is tè kmirig verzorgd en klinkt in de mon den van de acteurs daardoor herhaaldelijk beschaafder dan het milieu wettigt. Dat is een handicap die zich overigens bij de ver taling van bijna elk Iers toneelstuk voor doet. In zijn regie heeft Erik Vos zich deze keer van een meer realistische kant laten zien dan we van hem gewend zijn. Hij heeft de karakters weliswaar flink zwaar aangezet wat bij uitgesproken „volks toneel" als dit stuk zeker verantwoord was en hij heeft de vele komische, soms zelfs kluchtige scènes het volle pond gegeven. Maar toch is hij Synges diepere bedoelingen, vooral in de tweede helft van het stuk, stellig niet uit de weg gegaan en tegen het slot heeft de klucht onge merkt plaats gemaakt voor ontroerende te derheid en ernst, waarin bepaalde accen ten naar de symbolische ondergrond ver wijzen. Afgezien van een hier en daar wat traag tempo (sommige scènes werden overmatig uitgespeeld) heeft Vos met de ze regie in een voor hem ongebruikelijk genre weer prachtig werk verricht. CAROL LINSSEN, die pas dit voorjaar cum laude slaagde bij zijn eindexamen van de Toneelschool, heeft met de rol van Christy Mahon een zeer indrukwekkend de buut bij het beroepstoneel gemaakt. Toen de Dublin Festival Company twee jaar ge leden de „Playboy" in Nederland speelde was niet Christy maar Pegeen (toen ver tolkt door Siobhan Mckenna) de centrale fi guur van de vertoning, maar deze keer heeft de regie de betekenis van de titel rol terecht onverkort gehandhaafd; daar door werden aan Linssen bijzonder hoge eisen gesteld, maar ook grote mogelijkhe den geboden, en dit waagstuk is voor een zeer belangrijk deel geslaagd. Deze Chris ty was voortdurend boeiend en zijn groei naar de zelfstandigheid heeft -Carol Lias sen met verrassende overtuigingskracht uitgebeeld. Tegenover hem stond een rasechte, tem peramentvolle Pegeen van de Vlaamse ac trice Marthe Gevers, die beter dan de meeste anderen het volkse karakter van haar rol wist te suggereren. Bob Goed hart was een mooie drankzuchtige kroeg baas, in stijl geflankeerd door Huub Jan sen en Jan Juray als zijn metgezellen bij de dodenwake. De anti-held van het stuk. Pegeens dwaas-bangelijke verloofde, werd kostelijk gespeeld door Herman Vinck. Kit ty van Wijk wist blijkbaar niet goed raad met het karakter van de weduwe Quin, een rol die trouwens beter met een heel ander type actrice had kunnen worden be zet. Cees Pijpers had als Christy's vader enige zeer geslaagde scènes. De vier dorps meisjes werden aardig gespeeld door Ma ria Verheyden, Mary Wagenaar, Truus Dekker en Rosemarijn van der Sluis. Wim Vesseur had voor een eenvoudig maar pas send decor gezorgd. De landelijke première vrijdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg, viel klaarblijkelijk in de smaak bij het talrijke publiek. Er waren bloemen voor het hele gezelschap en een speciaal hartelijk ap plaus voor de regisseur Erik Vos. Zoals in ons blad van gisteren werd ge meld is gistermorgen Emile Brumsteede overleden. De tweede aflevering van zijn beroepskeuze-serie „Toekomstmuziek" kwam gisteren bij de N.C.R.V. in uitzen ding. Hierin behandelde Brumsteede de voor- en nadelen van de agrarische beroe HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 9.30l NCRV. 10.00 IKOR. 12.0(1 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 Convent v. Kerken. 18.30 NCRV, 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammofoon- voor- en naueieu van uc .muziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 hoogmis, pen. De gedachte, de jongeren de medaille èn haar keerzijde te tonen, was ook nu zon(jag 10.15 inleiding op de kerkdienst. 10.30 weer uitstekend uitgewerkt. Gewenst mag Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord; worden! dat deze „toekomstmuziek" over- kg *SSi eenkomstig de opvattingen van de over- orkestmuziek (gr.). 12.25 Amateursprogramma De Springplank. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws. 13.05 De stemvork: operaprogramma met De kerk in Joegoslavië, lezing. - - - - I 14 nu voor uc milderen. 14.15 Reportage van de na het journaal weer zacht spiegelen aan interlandwedstrijd Nederland—Zwitserland.16.30 het wel en wee van de vervolgfilm „Alles schep ruimte in de kerk, lezing.16.40 GeesteLi- draait om Moeder". Fraai afgestemd op de gemiddelde Amerikaanse smaak het klankbeeid' over het Evangelisatie-centrum in ledene verder gespeeld wordt. De Nederlandse ouderparen konden zich I uJR^ortage'van'dé ook deze film gestroomlijnd en gesmeerd Baain. NCrv: 18.30 Dubbelkwartet en orger enige peenkelengvan mevrouw Stone (Don- Nieuw, na Reed) en haar gezin zien en hoi en. lezing kro: 19.45 Nieuws. 20.00 Krakende wa- Overigens: „dramatisch" en filmtechnisch gens> hoorspel. 21.00 Moderne kamermuziek 21.30 zit dat lopende-bandwerk van die Ameri 1- 21 50 w« zm' kanen toch wel knap in elkaar. Wissen wassen.'., Licht programma. 21.50 Wij zin gen de wereld rond: graag gehoorde melodieen. 22.20 Concilie-journaal. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond- gebed. 22.50 volksmuziek met commentaar. 23.20 Evenzeer afgestemd op de smaak van Retourtjes, veertiendaagse terugblik op ons pro- het grote publiek het Nederlandse dan gramma. 23.55-24.oo Nieuws. - is het muziekprogramma „Riedels en «ilversum il.^m. j.oo VARA. 12.00 AVRO. Fiedels" (een titel om van te rillen) Daarin liet zich een hecht aaneengesloten rij van onze „lichte" vocalisten horen. Dat sterk vocale accent maakte er'een uitzen 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, o.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toe- - 14 „1 rv, I 1 7 i bi/ m lifl I (J V 1 IC C1 u jj 1 LI A i u iiiiii c* v i 'i j 7 ding van, die je de kans ontnam rustig te gpraak !0 0o cellorecital: klassieke muziek. 10.30 hahhelen en koffie te drinken. Woorden van werkelijkheid: gedichten van deze DaDDeien en Kuine tv 10 45 Zondagochtend in VARA-studio 5: ge- t attontio" vpstihrie het team van varieerd programma. AVRO: I2.no Platenmatinee In „Attentie vestigde net tea™ lm 12 30 mogelijke afgelasting van wedstrijden). Peter van Campen de aandacht op net Njeu-ws 13 07 de toestand in de wereld, le- werk van de Nederlandse Oorlogsgraven- zing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek. uidendheid: klassieke kamermuziek (gr.). 15.00 Opera- en balletmuziek. 16.30 Sportrevue. VARA* 17.00 Latijns-Amerikaanse muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Kerkdienst van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente te Frie- De zin van „Klaproosdag" („ZIJ gaven drichstadt a/d Elder. IKOR: 19.00 Voor de kmde- meer dan u ooit kunt geven") S door déze reportage weer eens goed dui- vlaanderen en het Margo-mysterie, detective- hoorspel. 21.40 Instrumentaal sextet. 22.00 Gitaar recital 22.30 Nieuws. 22.40 Activiteiten. 23.00 Met onderwerp de Franse slag. 23.25 Moderne orkestwerken (gr.). vermogende nabestaanden van in Neder- dér'welluidendheid: klassieke kamermuziek (gr.) land begraven Canadese militairen te heL pen de kostbare reis naar de laatste rust plaats van hun dierbaren te maken. delijk gemaakt. Hartverwarmend was het over de brillengift, die een Amsterdamse 23.55-24.00 Nieuws. nrs+iciön Hppd aan de tramharmonie van bloemendaal. 245.3 m. - 1223 kC/s. opticien aeea aan Toornvliet van Bloemendaal. ll.l Warschau. De documentaire over het on- 9.30 ds G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 - ds. G. Toornvliet - banduitzending dienst voor dereronds personenvervoer voldeed de belangstellenden, gehouden op zondag 4 nov '62. medewerking van enige goede Britse fil- 15.15 Kinderdienst. 16.00 ds. p. N. Kruyswijk van mers ten spijt niet aan de door de oemen N.C.R.V. gecreëerde verwachtingen. De brussel. 324 m. Amusementsmuziek. 1230 bedoeling was, ons naar aanleiding van ae Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Program- Rotterdamse métro-bouw, de sociale bete- ma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de solda- 1 td v-iot onHprprnnHs oersonenver- I ten. 14.00 Opera en Bel Cantoconcert. 15.30 Sport, kenis van het ondergronds person piacorecitai. 18.30 Godsdienstige uitzending, voer te tonen. De hiertoe ingelaste mm ig 0Q Nieuws 19i30 Filmmuziek. 20.00 Amusements liet zulks beslist niet goed zien. Wat men programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 1 23.05 Gevarieerde muziek. 23.5524.00 «ïieuws. Nieuws. wel zag, heel goed zelfs, waren de grote Ni. omvang en de indrukwekkende uitbreiding doel had de gerechtvaardigde trots te matigen, waarmee de Rotterdammers™ hi^suml^ riro kunnen spreKen. Dagopening. 7.25 Klassieke grammofoonmuziek. Het was toch een boeiende tv.-film, iets \r» Sportuitslagen v.n «terd..r 7.45 grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 té lang naar onze smaak. Dat stoorde nauweliiks OD dit rustige avondje, dat niet Waterstanden 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassie- nauweiijKb p s orammninnnminipk 10.20 Theologische ether- Wie weet dat er voor de groeiende mu sical-rage in ons land al nauwelijks be roepsacteurs te vinden zijn die óók kunnen dansen en zingen, zal begrijpen hoeveel moed er door de meisjes van de Amster damse Vrouwelijke Studenten Vereniging (A.V.S.V.) opgebracht moet zijn toen zij een volwassen musical op het programma namen. Te meer waar voor het vieren van hun 12e lustrum hun keuze gevallen was op „Anything goes" van Cole Porter, een jazz-achtig musicus die op uiterst moder ne ritmes lang niet gemakkelijk in het oor liggende liedjes heeft gecomponeerd. De gala-opvoering in de Amsterdamse Stadsschouwburg donderdagavond jl. blonk dan ook pas in de laatste plaats uit door de solo-zangnummers. TOCH WAS DE kennelijk zeer grote ar- j 1 t maar heslist ook geen ke grammofoonmuziek. 10.20 Theologische ether- onder de maat was, maar Desiist OOK g Leergang. 11.05 Klassieke kamermuziek. 11 .3d Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en hoogtepunten had. 1 tuinder. 12,30 Mededelingen t.b.v. land- en tpin- 1. Damshuizer bouw. 12.33 Koorzang. 12.53 Gramnioloonmuziek of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensem ble. 13.45 Elektronische grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Samen uit, samen thuis, geva rieerd programma. 15.50 Lichte grammofoonmu ziek. 16.00 Bijbeioverdenking. 16.30 Jongensso praan en orgel. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek (gr.). 17.40 Beursbe richten. 17.45 RegeringsuitzendingDe historische kring te Paramaribo, door drs. C. de Jong. 18.00 Kerkorgelconceit. 18.30 Populaire grammofoon- UKV.IV V, i,t„„ .„—„.v. muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 of t. 1 irla va vnnrl Grammofoonplaten voor de teenagers. 19.30 Ra re Stately Mansions heelt vrijaagavona diokrant. 19.50 De aloude tijd, toespraak. 19.55 in de Koninklijke Schouwburg van Stock- Lichte orkestmuziek en solisten. 20.25 De liefde Eugene O'Neills laatste toneelstuk „Mo- van Natasja, hoorspel. 21.15 Zigeunermuziek (gr.). 21.30 Pianorecital: klessleke muziek. 22.00 Volk en Staal, Parlementair commentaar. 22.15 Piano recital: klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.4» Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Muzikale vraagbaak 23.40 Lichte grammofoon muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtend klanken (gr.). (Om 7.35 Van de voorpagina, praat- holm zijn wereldpremière beleefd. De uit voering duurde vijf uur. Het publiek ap- plaudiseerde zeer hartelijk na elk van de acht taferelen, maar de critici van de Stockholmse bladen waren minder en thousiast. Dagens Nyheter schrijft: „More Stately Mansions" is bepaald geen meesterwerk maar meer een enorme droom van een groots meesterwerk"! Klanken <gr> tv Het toneelstuk, dat vijf jaar geleden ie). 8.00 Nieuws. 8.18 Licht ensemble en zangso- tussen O'Neills papieren in de bibliotheek iist. 8.35 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymna- van dp Va lp Universiteit werd aange- stiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoon van de Yale universiteit weiu aa ge muziek VPRO: 1O0 Qp zoek naar eigen wegen, troffen, is bewerkt door Kail Ragnar Lie- overdenking. vara: 10.20 Programma voor de row, inspecient van de Koninklijke vrouw. 11.20 Voordracht. 11.40 Moderne kamer- Stately Mansions" is een vervolg op O' Neilss „A touch of the poet" dat in 1957 zijn première te Stockholm beleefd heeft. De beroemde Amerikaanse danseres Martha Graham zal half december tot slot een Europese tournee met haar groep en een speciaal voor deze toernee gevormd orkest drie voorstellingen in Nederland geven. Het gezelschap, bestaande uit 20 danseressen en dansers, een dirigent en 25 musici, een zangeres en een zanger, ad ministratief en technisch personeel, totaal 57 personen, zal achter®e"V(il|ar- optreden in de Stadsschouwburg te Haar lem op donderdag 13 december, m de Koninklijke Schouwburg te Den Haag op vrijdag 14 december en in de Stadsschouw burg te Heerlen op zondag 16 december. g - =- Nederland worden De voorstellingen in derlands Centrum van Theater'Instituut onder auspiciën van het werking met het „International Cultural Program of the U.S.A. Het zelfportret van Rembrandt dat voor 3 6 miljoen mark aangekocht is door het museum in Stuttgart en waarvan later beweerd werd dat het een vervalsing was, is authentiek gebleken. H. Storz, minister van Onderwijs van de staat Baden-Württemberg, heeft tij dens een persconferentie meegedeeld, dat het bewijs voor de echtheid geleverd werd in een grondig laboratoriumonder zoek van het doek door prof. Coremans in Brussel. Vier andere deskundigen, on der wie prof. Jacob Rosenberg van de Harvard University en dr. Frits Lugt uit Parijs hebben ook verklaard dat de Rem brandt echt is, aldus Storz. Het doek werd naar Brussel gestuurd nadat een kunstkenner uit München, Martin Por- kay, in februari verklaard had dat het een 50 jaar oude kopie was van het ori gineel. Een Spaanse deskundige had later hetzelfde verklaard in een dagbladartikel, tistieke en financiële inspanning aan de opvoering besteed, lang niet onbeloond ge bleven. Het enigzins gekunstelde verhaal tje met de wat onwezenlijke humor van P. G. Wodehouse was door de vertaler van-de-liedjes Harry Geelen voorzien van modern klinkende, vernuftig rijmende tek sten vol trouvailles, die hoe gebrekkig ze soms ook overkwamen, een vreugde wa ren voor het oor, terwijl ook het oog niets te kort kwam door de verrukkelijke „roaring-twenties",kostuums van IJsbrant van Wijngaarden. De massale bewegings scènes op choreografie van Roland Vuil- lier zorgden telkens voor opwindende hoog tepunten; hij was er zelfs in geslaagd met houterige studenten van 1962 een zeer ac ceptabel charlestonballet te verwezenlij ken. De decors waren een beetje in de ijzeren buizen constructie blijven steken en daarom niet zo fraai, maar zij maak ten de diverse scènewisselingen wel snel en handig mogelijk. In hoge mate prij zenswaardig was de regie van Gerben Hellinga die geen geringe prestatie er kennelijk behoorlijk de wind onder had gehad; men kon hoogstens stellen dat hij zo nu en dan een zekere overmaat van vondstjes aan de dag legde waarmee wel zijn enthousiasme van jong regisseur, maar niet de handeling op het toneel ge diend was. DE GROOTSTE LOF komt o.i. echter toe aan Han Reiziger, die met zijn orkest je de moeilijke partituren van Porter moe dig de zaal in blies, maar bovendien een atletische prestatie van de eerste orde leverde door zich de armen bijna uit het lid te zwaaien bij zijn (bijna steeds suc cesrijke) pogingen om de gebeurtenissen op het toneel en in de bak synchroon te doen verlopen. In de meeste rollen werden alleraardig ste acteursprestaties geleverd, waarbij speciale vermelding verdienen Pim Fes- ger, Jeroen van Loghem en Pieter Schoo- neboom. Het moet voor de vele medewer kers teleurstellend zijn al deze moeite maar door één enkele voorstelling beloond te hebben gezien. Schouwburg te Stockholm. Volgens de oor- spronkelijke versie zou de uitvoering mm- jand_ en tuinbouw. 12.33 Actualiteiten of gram stens 8 tot 10 uur hebben geduurd. „More mofoonmuziek. 12.3S Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand, praatje. 13.20 Promenade orkest. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Sa lonorkest en zangsolist. 14.30 Voor de jeugd. 15.15 Pianorecital: moderne muziek. 15.45 Archeologie in Israel, lezing (2). 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Streek- uitzending. 17 35 Pianoduo: lichte muziek. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten 18.30 Jazzmuziek. 18.05 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair over zicht. 19.15 Regeringsuitzending: Streekbevolking in beweging tussen Maas en Merwe, gesprek met de heer J. Slot, burgemeester van Eethen, voor zitter van de stichting streekorgaan Land van Heusden en Altena. en de heer H. D W. Boven, dir.-secretaris van deze stichting. 19.30 Maliën kolder, hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Melodieën- Expres. 20.30 Je neemt er wat van mee hobby quiz. 21.20 Instrumentaal sextet. 21.50 Marimba. 22 30 Nieuws. Aansluitend: VARA-speelgoedactie. 22.40 Concertgebouworkest en solisten: klassieke en moderne muziek. 23.55—24.00 Nieuws. i BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbe- I richt 12.35 Landbouwkroniek. 12.42 Orgelrecital. 12.50 Beursberichten. 13 00 Nieuws. 13.15 Kamer muziek 14 00 Schoolradio. 15.45 Gevarieerde mu ziek. 16 00 Beursberichten. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Zangrecital. 17.45 Franse les. j 18.00 Gevarieerde muziek. 18.18 Paardesportbe- richten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokro niek. 19.00 Nieuws. 19.40 in en om de opera. 20.no Gevarieerde muziek. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Greenwillow, musical. 22.00 Nieuws. 22.15 Volks- dansen en -zangen. 22.35 De zeven kunsten. 22.55 Nieuws. 23.00—23.15 Voor de zeelleden. De wereldberoemde violist Wolfgang Schneiderhan zal in het N.Ph.O.-con cert op dinsdag 13 november aanstaan de de wegens ziekte verhinderde Johanna Martzy vervangen. Schneider han zal volgens programma het viool concert van Beethoven vertolken. Wolfgang Schneiderhan werd in 1915 te Wenen geboren. Als vijfjarige trad hij reeds voor het eerst in het open baar op. De professoren Sevgik en Winkeler namen de artistieke vorming van de jongen op zich. Schneiderhan maakte zijn eerste tournee door Euro pa op elfjarige leeftijd. Op 23-jarige leeftijd werd hij professor aan de Musikhochschule te Wenen, waar hij tot 1950 werkzaam was. In 1948 nam Schneiderhan de meesterklasse van het Conservatorium van Luzern over, als opvolger van Flesch en Kulen- kampff. Schneiderhan maakt elk jaar een uitgebreide tournee door Europa en landen buiten Europa, zoals Noord- Amerika, Canada etc. Tevens is Schneiderhan vaste gast bij de belang rijke muziekfestivals van Salzburg, Luzern en Edinburgh. Advertentie VOOR ZATERDAG VARA: 15.00 Practische wenken voor de voor- I bereiding van een reis. 15.25 Stan Laurel en Oli ver Hardy als lijfwacht, korte film. 15.35 Van hout tot textiel, reportage. 16.05 Interpol calling - Mr. George, TV-film. 16.30 Tussen de oorlogen, documentair programma. 16.50 Casper de goede geest, Harvey-tekenfilm. 17.00—17.30 Voor de kin deren. 19.30 Vrije nieuwsgaring - Sidney doet 't!, TV-film NTS- 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Ach ter het nieuws. 22.35 Professor Witkiel, muzikale comedie. 21.50 Paul Morgans lotgevallen - film- produktie, TV-film. 22.15—22.45 Wereldwijs, wed- I strijd. VOOR ZONDAG IKOR: 17.00—18.00 Uw Woord is mij een lamp I voor mijn voet, bijzondere kerkdienst t.g.v. het 10-jarig bestaan van het vormingscentrum De Klencke. NTS: 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 Vaticanum ÏI: nieuws rond het Tweede Vaticaanse Concilie. 20.40 Stadhuis op stelten, TV-spel (deel 2). 21.00 De Flintstones, te kenfilm 21.25 Kunstmaandorkest: klassieke mu ziek. 22.00 De grenzen van het leven, documen- I tair programma (deel 2) 22.40—22.50 Epiloog. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Huckleberry Hound, film. 20.00 I Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Pacifistisch-Socialistische Partij. 20.30 The days of Whiskey Gap. film over de Canadese bereden politie. 21.0022.40 Een roekeloos avon tuur, speelfilm.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9