Nieuwe loonbeleid laat nog vele vragen open De beurs Engeland wil prijs van Groningse aardgas weten Hogere winst Vette winkel Interlinie" kocht vooral olies Holland Scheepswerf 12 (15) percent Spaanse journalisten krijgen meer loon Havenwerken" neemt belang in Duitse mij Sovjet-Unie wil industrie gaan reorganiseren Intrekking van de Landarbeiderswet? R'damsche Lloyd koopt Reimann, Stok en Kerskens Lagere resultaten H. P. Gelderman Industrieproduktie in de wereld met 7 pet gestegen Kleurenfilm-centrale verlaagt afwerkprijzen Rabies in Heeze? Bodem, lucht en water sterk verontreinigd SCHEEPVAARTBERICHTEN Joyrider ontvoert een jongetje Liever patiënt dan arrestant MAANDAG 12 NOVEMBER 1962 Stok achter de dear Wat verandert Wanneer normaal Vermogen steeg tot 276 min Een halve eeuw „Flippen" op beurs Kort economisch nieuws Italiaan lichtte firma's in de bollenstreek op Marine tracht wrak van vliegtuig te bergen bij IJmuiden Landelijk overleg van hervormde medewerkers 11 Proces van Agfa verwacht Nederlandse tulpen voor Belgrado Sir Hugh Foot verlaat de buitenlandse dienst (Van een speciale medewerker) Aan het einde van haar regerings periode wil de regering ernst maken met haar in 1959 aangekondigde „vrijere loonpolitiek" die later bleek neer te komen op een streng gereglementeerd stelsel waarin de loonvorming in de ver schillende bedrijfstakken geschiedde vol gens het produktiviteitscriterium. Deze overigens zeer omstreden maatstaf werk te differentiërend, want echte loonron- den, waarbij de lonen over de gehele li nie met een vast percentage omhoog gingen, zijn niet meer voorgekomen Maar van grotere vrijheid voor het be drijfsleven kon bij de diverse ingrepen die staatssecretaris Roolvink zich via „aanwijzingen" en „aanvullingen op aan wijzingen" gepermitteerd heeft nauwe lijks gesproken worden. Alom heerste ontevredenheid, omdat wat verwacht was niet verwezenlijkt werd; om een modewoord te gebruiken, men was gefrustreerd. Ook de regering was met de ontwikkeling niet gelukkig en zij vroeg advies aan de Sociaal-Economische Raad. De SER heeft lang moeten naden ken, maar in juli van dit jaar kwam er een advies van de meerderheid, met daar bij twee minderheidsstandpunten; één van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (C.S.W.V.). Die meerderheid wenste dui delijk niet alleen differentiatie maar ook werkelijke liberalisatie. Volgens haar ad vies zou het College van Rijksbemiddelaars zijn invloed vrijwel verliezen, de Stich ting van de Arbeid zou zijn taak overne men. C.a.o.'s zouden door haar worden goedgekeurd en getoetst aan de halfjaar lijkse economische rapporten van de SER en het regeringsstandpunt in deze. Het College van Rijksbemiddelaars zóu alleen aan de zaak te pas komen in duidelijke noodgevallen, bij voorbeeld als in een be paald bedrijf of een bedrijfstak duidelijk te ver gegaan werd. De maatregelen die het C.v.R. kon nemen waren overigens volgens het advies voornamelijk repres sief evenals die der regering. Deze zou in geval van een overspannen situatie een loonpauze en tenslotte zelfs een loonstop kunnen afkondigen, als het overleg met het bedrijfsleven niet tot overeenstemming mocht leiden. Zover als dit advies heeft de regering niet durven gaan en in feite heeft zij meer in de richting van de minderheid gedacht. Overigens is voor een werkelij ke standpuntsbepaling het wachten op de nota waarin de regering haar bedoelin gen nader zal preciseren. Duidelijk is ech ter dat zij via het College een greep op de loonontwikkeling wil houden, want dit zal gedeelten van c.a.o.'s onverbindend kunnen verklaren. Dit door minister Veldkamp als „ulti- mum remedium" aangekondigde middel staat als stok achtér de deur en zal als zodanig reeds een remmende invloed op de:loonontwikkeling hebben, maar het lfjkt waarschijnlijk dat het College het deson danks zal moeten hanteren. Alle begin met een nieuw systeem is moeilijk en de spelregels moeten nog op hur. bruikbaar heid getoetst worden. Daarbij worden al licht overtredingen begaan en dan zal het College „af" moeten fluiten. Is een in greep om die reden alleen al voor de hand liggend, er is des te meer grond om aan te nemen, dat er strubbelingen zullen ko men nu de loonsverhogingen in de nieu we c.a.o.'s in verband met de beperkte ..ruimte" maar gering zullen kunnen zijn. Het gemiddelde ligt, zoals gemeld, bij de 2,7 pet en dat is eigenlijk al te hoog. De werkgevers in de SER zijn op dit stuk door de knieën gegaan zij waren eerst voor een loonstop waarschijnlijk mede omdat zij het regeringsstandpunt inzake het overleg wellicht reeds vermoed den. Met de regering menen de werkge vers immers, dat de lonen maar in ge ringe mate omhoog mogen gaan. ofschoon er ternauwernood sprake is van een ont spanning in de conjunctuur. M.a.w. arbeid is nog steeds een schaarse produktiefac- tor en veel bedrijven willen graag wat hogere lonen betalen om daarmee werk krachten aan te trekken, of doen dat al in de vorm van „zwarte lonen". Een scherp toezicht van het College werd daarom door hen gewenst geacht en de regering dacht er kennelijk ook zo over. Wat gaat er dus veranderen? De Stich ting wordt min of meer rechter in eigen zaak. d.w.z. zij gaat de c.a.o.'s toetsen aan de mogelijkheden die in haar eigen sfeér. de privaatrechtelijke, zijn omschre ven en aan de economische rapporten van de S.E.R. Het produktiviteitscriterium per bedrijfstak is dus verdwenen, maar het College behoudt het laatste woord. Of er dus werkelijk wat verandert hangt af van de houding die het C.v.R. aan gaat ne men en van de wijze waarop werkgevers en -nemers het spel spelen. De werkgevers zullen met het regerings standpunt het meest ingenomen zijn, de vakbonden het minst. Zij hebben, evenals de werkgevers, te zorgen voor de zoge naamde „interne coördinatie", de onder linge afstemming van de loonwijzigingen in de diverse bedrijfstakken c.q. bedrij ven. Onder het thans nog vigerende sys teem zorgde het College daar vooral voor, maar dat zal straks uit zijn. De verant woordelijkheid komt dus bij de vakbonden zelf te iiggen en daar is men in de af delingen naar al is gebleken niet zo erg gelukkig mee. Als het College echter een paar maal een c.a.o. onverbindend heeft verklaard is er weer een instantie die men de schuld kan geven, zoals vroe ger staatsecretaris Roolvink de zondebok werd. LONDEN De Britse Gasraad, die de belangen van de Britse gasindustrie be hartigt, toont, volgens de „Observer", grote belangstelling voor de Groningse aardgasbel. Engeland wenst, evenals Frankrijk, België en West-Duitsland, meer inlichtingen over de mogelijkheden, zowel wat de prijzen als de aanvoer betreft. Engeland heeft vorig jaar een contract van vijftien jaar afgesloten met een Alge rijns-Franse maatschappij om 354 miljoen thermen natuurlijk gas uit de Sahara te kopen. Dit vertegenwoordigt 10 percent van Engelands totale gasverbruik. De la dingen Saharagas worden over ongeveer tweeënhalf jaar in Engeland verwacht. Zij zullen komen in speciaal geconstrueerde tankschepen. Het gas zal worden geleverd aan de meeste gebieden, waar de Gasraad opereert, door een buisleiding van 520 kilo meter lengte, die begint bij een invoer- depöt op het eiland Canvey in Essex. De gasfabrieken krijgen het 20 percent per therm goedkoper dan de prijs van cokesgas. Methaangas, dat eventueel rechtstreeks per buisleiding uit Nederland zou worden aangevoerd, zal bijna zeker nog goedkoper zijn. Maar zo ver is het nog niet, vooral niet, omdat de Britse steenkolenindustrie in een onzekere positie verkeert en ook bij de vakbonden een zekere weerstand zal moeten worden overwonnen, voordat het gas uit Neder land zal kunnen worden toegelaten. De directie van de N.V. Vernis- en Verf- fabriek v/h H. Vettewinkel en Zonen te Amsterdam deelt mee, dat de omzet in het per 30 september 1962 afgesloten boekjaar hoger geweest is dan die in het vorige boekjaar. Alhoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, kan meegedeeld worden dat de winst een verbetering te zien zal geven ten opzichte van het voor afgaande boekjaar. (Over 1960/61 werd acht pet dividend in contanten uitgekeerd). BIjjkens een tweede tussentijds overzicht per i5 oktober 1962 is het geplaatste kapi taal van de n.v. Internationale beleggings unie „Interunie" gestegen van 80.449.000 per ultimo juni tot 84.219.300 per 15 ok tober. Het vermogen nam in deze periode toe van circa 260 miljoen tot circa 276 miljoen, en de waarde per aandeel inclusief de kosten van afgifte van 169,50 tot 172. De bele-ggingspolitiek heeft zich voor namelijk bepaald tot aankopen van petro- leumwaarden. van openbare nutsbedrijven, van financiële waarden en van waarden in de voedingsmiddelenindustrie. Mede door deze aankopen bedraagt het belang bij financiële instellingen thans 12.3 (9) per cent, dat bij openbare nutsbedrijven even eens 12,3 (11,9) percent en dat bij de olie industrie 11,5 (8,1) percent. Het in Europa belegde vermogen buiten Nederland be- draagt thans 14,7 percent van het totaal (met inbegrip van Nederland 56,8 percent), terwijl 33,1 percent is belegd in de Ver enigde Staten en Canada. Volgens de geografische spreiding daal de het percentage van in Nederland beleg de fondsen tot 42.1 (43,3) percent, waarvan internationale fondsen (A.K.U., Hoogovens, Kon Olie, Philips en Unilever) 20,6 (21.2) percent, lokale fondsen tot 21,5 (22.1) per cent.. vervolgens onder meer Verenigde Staten 28,8 (32.9) percent. Engeland^ steeg tot 5,2 (3,7) percent, terwijl ombelega bleef 9,8 (9,8) percent. Het exploitatiesaldo van de N.V. Holland Scheepswerf en Machinehandel is. blijkens het verslag over het per 30 juni geemdigde boekjaar 1961/1962. gedaald tot 603.178 (v. i 695 711) Na aftrek van o.m. algemene onkosten ad 261.500 310.924), resteert een winst van f 114.060 150.060). Voorge steld wordt het dividend te verlagen tot 12 (15) pet. Aan het reservefonds wordt f 21 000 toegevoegd, waardoor deze post stijgt tot 928.395. Het kapitaal bleef on veranderd op 601.000. Het bedrijf is voor het grootste gedeelte van het lopende jaar van voldoende werk voorzien, waarbij een kleine winstmarge te verwachten valt. Gedurende de gehe.e verslagperiode was de afzet van schroot moeilijk bij steeds dalende schrootprijzen. De inkoopprijzen bleven hoog, waardoor het bijna onmogelijk was met het slopen van zeeschepen winst te maken. In tegen stelling tot de scheepssloperij gaf de ex ploitatie van de drijvende bokken een zeer goed resultaat te zien. Daarmee zijn de problemen echter niet opgelost. Het blijft de vraag of in ons eco nomisch bestel een werkelijke vrijheid aan het loonfront mogelijk is en zelfs een be perkte. Minister Veldkamp kan nu wel zeggen, dat in een normale situatie het College niet zal ingrijpen, maar wanneer is onze economische situatie normaal. Een statistisch vraagstuk van enorme om vang! Ten tweede is er het prijsbeleid van minister De Pous. dat weliswaar niet heeft kunnen voorkomen dat de prijzen £ijn opgelopen, maar toch duidelijk rem mend werkt. Is een werkelijk vrijere, en niet alleen gedifferentieerdere, loonvor ming wel te rijmen met een stringent prijsbeleid? Naar de rechtvaardigheid vra gen we dan nog niet, dat is in dit soort vraagstukken vrijwel onmogelijk. Toch zouden, we het nieuwe systeem als een positieve stap willen beschouwen, ook al zal er straks misschien weer wat te- ruggebrabheld worden. De kans op con flicten zal onder het nieuwe stelsel zeker eroter zïin. maar dat neemt met weg dat een stuk verantwoordelijkheid wordt overgeheveld van de centrale over heid naar de organen die deze behoren te dragen. In een „verantwoordelijke maat schappij" lijkt ons dat een vooruitgang. MADRID (AP) In de Spaanse staats courant is een nieuwe loonregeling gepu bliceerd voor journalisten. Deze nieuwe regeling betekent een grote verbtering in de minimum salarissen voor journalisten andere werknemers bij de pers. De verbeteringen zijn aangebracht in ver band met de recente snelle stijging in de kosten van het levensonderhoud in Spanje. De verbetering gaat in met terugwer kende kracht tot 1 november en verdeelt Spanje in speciale en algemene zones. De werknemers in de speciale zones ontvan gen ongeveer 15 percent hogere minimum lonen. Deze speciale zones omvatten Ma drid. Barcelona, Bilbao, San Sebastian. Sevilla, Valencia en Saragossa. De directie van de Koninklijke Neder- landschü Maatschappi voor Havenwer ken N.V. deelt mee. dat ondershands 750 aandelen zijn uitgegeven ter verwerving van een aanmerkelijk belang bij een be staand Duits aannemersbedrijf. Deze aan delen delen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1962 en van volgende boek jaren. Op 2 oktober 1912, kort na de ofrrfclU Philips' Gjoeilampen- p de Amsterdamse ef- ting van de N.V. fabrlekreW;" werden op fectenbeurs voor het eerst aandelen Phi lips verhandeld. Van de „officiële prijs courant", die op 2 oktober 1962, dus vijf tig jaar later verscheen, heeft het bestuur van de „Vereniging voor den Effecten handel" te Amsterdam enige luxe-exem plaren met goudgedrukte kop laten ver vaardigen. Eén daarvan heeft mr. U. N. de Graaf, directeur van de vereniging aangeboden aan de raad van bestuur. Na mens de raad van bestuur nam de heer W. A. de Jonge dit exemplaar in ont vangst. Dit geschiedde tijdens een korte plechtigheid in het hoofdkantoor te Eind hoven, waar op deze wijze een halve eeuw handel in „flippen", zoals de aan delen Philips in Amsterdamse beurstaal worden genoemd, werd gevierd, aldus de „Philips Koerier". Een buitengewone vergadering van de Conti nentale Handelsbank is akkoord gegaan met een statutenwijziging o.a. inhoudende een wijziging van het stemrecht, waardoor thans één stem per aandeel kan worden uitgebracht in plaats van maximaal zes per aandeelhouder, alsmede een opnaamstelling der aandelen. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een grote uitbreiding in gebruik gesteld van de sui kerraffinaderij en suikerplantages van H.V.A. Naar aanleiding van het door de firma Patijn, Van Notten en Co. namens de industriële maat schappij in Amsterdam uitgebracht bod van 300 percent op de aandelen en van f 15 op de op- richtersbewijzen van de „Transport Maatschap pij Holland N.V." is, zo deelt de firma Patijn mee. 96 percent van de aandelen aangeboden. Hierdoor wordt het bod gestand gedaan. MOSKOU (AP) De communistische partij van de Sovjet Unie heeft voor 19 november een bijeenkomst uitgeschreven, waarop premier Kroesjtsjev een uiteenzet ting zal geven over de reorganisatie van de industrie en landbouw in de Sovjet- Unie. Uit alle delen van het land zijn de partij en regeringsleiders opgeroepen voor de bij eenkomst, waarvan verwacht wordt dat daar besloten zal worden tot grotere de centralisatie van het beheer over de in dustrie. Tegelijkertijd zal het centrale comité de toestand in de landbouw nagaan. Al twee maanden wordt er door econo men en fabrieksleiders gesproken over een indstriële hervorming. Het debat volg de op de publicatie van een voorstel door een econoom van de universiteit van Char- kov om een soort winststelsel in te voe ren voor de industrie. De laatste twee jaar is de stijging van de Sovjet industriële produktie minder geworden. Minister Marijnen wil de intrekking be vorderen van de Landarbeiderswet. Die wet dateert van 1918 en maakt het aan landarbeiders mogelijk, met behulp van rijksvoorschot een „plaatsje", een lapje grond met een huisje, in eigendom te verkrijgen. De wet was de vrucht van het werk van een in 1906 gevormde com missie, die een onderzoek instelde naar de economische toestand der landarbei ders. Er waren toen ongeveer 400.000 landarbeiders in Nederland. Dat aantal is sindsdien heel wat geringer geworden: 1959 waren er 68.226 mannen met een volledige betrekking als landarbeider. De wet heeft een bijdrage geleverd tot de verbetering van de soms zeer slechte sociale positie waarin de landarbeiders vóór de tweede wereldoorlog verkeerden. Het in de wet neergelegde voorschrift dat de stichtingskosten van een „plaats je" niet meer dan vierduizend gulden mo gen bedragen, is verouderd. In het ver leden is wel eens het denkbeeld geop perd, de maximumstichtingskosten voor een „plaatsje" te verhogen. Nu in de nieuwe Woningwet een algemene voorzie ning is getroffen voor de verkrijging van woningen in eigendom, is er volgens mi nister Marijnen te minder reden om voor landarbeiders een uitzonderingspositie te handhaven. Voordat hij echter definitief zijn standpunt bepaalt, wil hij de me ning van het Landbouwschap vernemen. Van de zijde van de Koninklijke Rot terdamsche Lloyd is vernomen dat deze maatschappij alle aandelen heeft verwor- 'veivpvan Rieimann, Stok en Kersken s Ver- te Amster- De resultaten van H. P. Gelderman en Zonen n.v. te Oldenzaal over 1961 zullen, naar de directie verwacht, achterblijven bij vorig jaar. Dit als gevolg onder meer van de verminderde vraag naar textiel- produkten en sterke kostenstijgingen, die niet voldoende door hogere prijzen konden worden gecompenseerd. De 39-jarige Italiaan L. P. uit Milaan, die enkele dagen geleden onder verden king van opljchting van een bloemenex- porteur uit de bollenstreek voor een be drag van enkele duizenden guldens in Am sterdam is aangehouden, is vandaag voor de officier van Justitie in Amsterdam ge leid. Inmiddels is tijdens het onderzoek in deze zaak gebleken, dat de Italiaan nog enkele slachtoffers in de bollenstreek heeft. Een firma uit Lisse is het erns- stig benadeeld. Zij heeft nog een vorde ring van liefst 46.000 op de Milanees. Een ander bedrijf heeft nog f 15.000 van hem te goed. Hoeveel bedrijven door de Italiaan be nadeeld zijn heeft de politie nog niet kun nen vaststellen. Vast staat echter, dat een aantal exporteurs in de bollenstreek aan gifte heeft gedaan bij de rijkspolitie in hun woonplaats. De stukken in deze zaken zullen ter hand worden gesteld van de officier van Justitie in Haarlem, die in overleg met zijn collega in Amsterdam zal beslissen waar de Italiaan te zijner tijd terecht zal staan Overigens zijn niet alle exporteurs in de val gelopen. Een firma in Sassenheim, die van hem een bestelling voor een bedrag van 19.000 kreeg, heeft eerst in Milaan informaties ingewonnen, waarbij bleek, dat de Italiaan in een huurkazerne woon de en geen cent bezit. Vanzelfsprekend is deze transactie toen niet doorgegaan. De IJmuidense sleepboot Utrecht heeft dinsdagavond een deel van een vliegtuig wrak, volgens deskundigen, afkomstig van een passagierstoestel, aan een sleepket- ting gehad. Dit gebeurde enkele mijlen buiten de IJmuider pieren. Het bergings vaartuig Cerberus van de Koninklijke Ma rine bepft vorige week DOgin^en in 't werk gesteld het wrak te bergen. Dit is niet ge lukt. ^andaag zou 't schip weer uit IJmui den vertrekken om 't onnieuw te proberen Het is mogelijk dat het wrak van het K L M -tnectel W;Hem Rnntekoe betreft. Dit vliegtuig storte op 23 augustus 1954 voor IJmuiden in zee. De sleepboot Utrecht keerde dinsdag terug uit Nigeria met een baggermolen en twee bakken achter zich. Bij de Nieuwe Waterweg nam de sleepboot Hector, even eens van n.v. Bureau Wijsmuller, de bag germolen over. De Utrecht vervolgde met de bakken zijn reis. Ter hoogte van de IJ- muidens pieren, enige mijlen uit de kust, namen havensleepboten ook de bakken op slëeptopw. Bij het inhalen van de ket- H'inSëfi blééf één van de kettingen vast zitten. Van zeven tot elf uur in de avond was de bemanning van de Utrecht doen de met deze ketting, die bleek te zijn vast geraakt aan een vliegtuigwrak. Een groot deel van 't wrak kwam boven water, maar kon niet worden geborgen. Donderdag prVfveerde d° C"rber"s ter plaatse om met duikers een onderzoek in te stellen. Nieuwe organisatie en'igde Expeditiebedrijven N.V, dam. 'Het ligt in de bedoeling dit exper blééf één vim de kettingen vast ditiebedrijf evenwel zijn zelfstandigheid te laten behouden. De Lloyd wijst er op dat deze gang van zaken voortkomt uit een streven naar belangenspreiding zijn werkingssfeer. Het aandelenkapitaal van Reimann, Stok en Kersken is groot 500.000 in aande len op naam met een nominale waarde van I 750 per aandeel. Genoemde aande len waren in vaste handen (familieven nootschap). Zij werden nog nooit ter beur ze verhandel.d NEW YORK (Reuter) In de eerste helft van dit jaar was de industriële pro duktie in de wereld volgens het bureau voor statistiek var de Verenigde Naties 7 percent groter dan vorig jaar. In de Verenigde Staten en Canada valt een her stel waar te nemen van tien percent in vergelijking met de inzinking van vorig jaar, doch het herstel heeft ihmiddels geen verdere voortgang gemaakt. Voor Engeland en West-Duitsland wordt melding gemaakt van een vertraging in de economische expansie. Voor de zich in economische ontwikkeling bevindende lan den valt een stijging der industriële pro duktie vast te stellen van ongeveer acht percent. Een aantal groeperingen van kerkelijke medewerkers in de Nederlands Hervorm de Kerk heeft gesticht „Het Landelijk Overleg van kerkelijke medewerkers in de Nederlands Hervormde Kerk". Het landelijk overleg stelt zich ten doel de gemeenschappelijke behartiging van de maatschappelijke en sociale belangen van de medewerkers in de Hervormde leerk een en ander in de meest ruime zin des woords. Aan dit overleg nemen deel: het Landelijk Contact van directeuren van maatschappelijk werk, de Vereniging van Administrateurs in de Nederlands Her vormde Kerk, de Federatie van Gods dienstonderwijzersverenigingen, de Wika raad, de beroepsjeugdleiding en de ge zinsverzorging. Een vertegenwoordiger van de bond van Nederlands hervormde predikanten neemt als waarnemer deel aan het overleg. Het secretariaat is voorlopig gevestigd aan de Vrijburglaan 23 in Overveen. Een ontwikkelcentrale in Den Haag is van plan rechtstreeks aan particulieren te gaan leveren (vergroten, ontwikkelen en afdrukken van kleurenfilms) tegen sterk verlaagde prijzen. Dezelfde ontwikkelcen trale verloor op 14 juni j.l. voor de recht bank in Den Haag een kort geding, dat Agfa-Arnhem tegen haar aanhangig had gemaakt, omdat de ontwikkelcentrale toen tegen sterk verminderde prijzen afdrukken van kleurenfoto's aan winkeliers leverde. De ontwikkelcentrale stelt, dat deze aan gelegenheid er een is waarin de conse quenties van de technische ontwikkeling een rol spelen. Zij verwacht, dat Agfa op nieuw een kort geding aanhangig zal ma ken. De hoofdstad van Joegoslavië, Belgrado, zal volgend jaar verfraaid worden met .000 tulpen, een geschenk van Nederland se industriëlen. Een economische delega tie onder leiding van mr. Ph. Noordwal, heeft de tulpen aangeboden aan de heer Rajacic, loco-burgemeester van Belgrado. LONDEN (AP) Een woordvoerder voor het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat Sir Hugh Foot zijn verbindingen met de Britse buitenlandse dienst verbroken heeft. Tot voor kort was Sir Hugh Britse woordvoer der voor koloniale aangelegenheden bij de UNO in New York. Sir Hugh, die be kend was om zijn liberale opvattingen heeft de post een maand geleden opge geven. Regeringskringen in Londen wa ren volkomen verrast. Hij legde zijn ambt neer op een ogenblik toen heftige critiek op Londen uitgeoefend werd in de UNO omdat Groot-Brittannië gewei gerd had tussen beide te komen in de kwestie van de grondwet van Zuid-Rho- desië. Tegenstanders van deze grondwet maken bezwaar tegen wat zij blanke su prematie noemen. Heeze (Nb) is in opschudding gebracht door de hond van de familie Koop, die te kenen van hondsdolheid vertoont. Het dier werd agressief en beet een tweejarig zoon tje van de familie. De hond is door de po litie uit voorzorg opgesloten omdat de fa milie Koop deze zomer in Barneveld een bungalowpark exploiteerde en zich onder de bewoners verschillende Amsterdamse families die in het bezit van honden wa ren bevonden. Tijdens de in Utrecht gehouden verga dering van de contactcommissie voor na tuur- en landschapsbescherming heeft de voorzitter van dé commissie, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, verklaard dat de verontreiniging van bodem, lucht en water in Nederland een zaak is, die ern stig moet worden bezien. Hij noemde met name het gebied rond de Nieuwe Waterweg als voorbeeld van een streek waar de water- en luchtver ontreiniging zorgen baart. Jhr. Van der Goes sprak in dit verband van een Rot terdamse „fog". De natuurbescherming lijdt volgens hem rechtstreeks onder de werking van de mechanistische anti-orga nische conceptie, die de natuur onherstel baar verarmt. Deze verarming is voor een deel zicht baar, een ander deel is voor de leek niet te zien, maar het een werkt op het ander in. Het is meer dan ooit nodig dat men in Nederland zowel voor de flora, de fau na en de mens, toevluchtsoorden vindt, waar plaats is voor regeneratie. Jhr. van der Goes van Naters zei over de ruilverkavelingen, dat deze niet dienen te worden uitgevoerd zonder dat er een zogenaamd landschapsplan is samenge steld. Aagtedijk 10 v. Hamburg n. Bremen. Aalsum' 10 10 m. z. Azoren n. Punta Cardon. Abida 10 v Pointe Noire n. Douala. Acmaea 11 te Rotterdam. Alca 12 te Porto Empedocle. Alcor 11 te East-London v. Durban. Algol 10 v. Suez n. Port Said. Alioth 10 95 m. z w. Ouessant n. Las Palmas. Alkaid 10 Kp Race gepass. n. Liverpool. Alkmaar 10 20 m. n. Cherbourg n. Curasao. Alnati 10 80 m. n. Abrolhos n. Santos. Alnitak 12 te Bahia verwacht. Alwaki 10 50 m. w. Lacadiven n. Aden. Amnion 10 v. Guanta n. Port of Spain. Amstelstad 10 40 m. o.z.o. K. Vincent n. Pt, Said. Amstelveld 10 240 m. z.w. Bermuda n. Aden. Annenkerk 10 230 m. z. Santa Cruz n. Kaapstad. Area 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Archimedes 10 165 m. n. Cristobal n. Cristobal. Arkeldijk 12 te Los Angeles. Attis 10 20 m. n. Haiti n. èTurks eiland. Averdijk 11 te Beira v. Nacala. Bali 10 18 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Bengkalis 10 v. Bombay n. Damman. Calamares 12 te Santa Martha. Caltex Amsterdam 10 v. Port Said n. Stockholm. Caltex Arnhem 10 260 m. o. Saigon n. Niigata. Caltex Delft 10 v. Bahrein n. Abadan. Calt. Leiden 10 60 m. n.w. Wellington n. Kurnell. Caltex Madrid 11 te Rotterdam. Caltex Naples 10 v. Malmb n. Bahrein. Caltex Rotterdam 10 v. Suez n. Bahrein. Caltex Utrecht 10 135 m. o. Massawa n. Antwerp. Camerounkust 11 te Abidjan v. Freetown. Castor 10 v. Izmir n. Istanbul. Chiron 10 te Paramaribo v. Port of Spain. Cinulia 10 330 m. w.n.w. Finisterre n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 10 v. Port Said naar Paulsboro. Congokust 10 130 m. z.z.w. Ouessant n. Le Havre. Crania 11 te Willemstad v. Pernis. Daphnis 10 te New York v. Baltimore. Diemerdijk 10 te Bermuda v, Plymouth. Dinteldijk 10 v. San Francisco n. Seatle. Drente 10 40 m. z. Colombo n. Calcutta. Echo 10 45 m. n.w. Philippeville n. Londen. Elisab. Broere pass. 10 K. Guardafui n. Calcutta. Eos 10 150 m. o. Gibraltar n. Sfax. Esso Amsterdam 10 550 m. o. Miami n. N. York Esso Rotterdam 10 v. Suez n. Wadi Feiran. Fina Nederland pass. 10 Gibraltar n. Malta. Forest Hill 11 te Abadan v. Ravenna. Forest Lake 10 130 m. o.z.o. P. Sudan n. Ravenna. Gaastel-kerk 11 te Bugo v. Manilla. Gabonkust 10 v. Freetown n. Monrovia. Geertje Buisman 10 10 m. o. Syracuse n. Venetie. Gravaland 12 et Itajai. Groote Beer 10 320 m. z.w. Adelaide n. M bourne. Groote Kerk 10 v. Le Havre n. Marseille. Guineekust 10 te Takoradi v. Lagos. Gulf Hansa 10 ten anker Mena A1 Ahmadi. Helena 10 te La Ceiba. Gulf Italian 170 m. n.w. Alexandrië n. Landsend. Gulf Swede 10 v. Port Said n. Landsend. Hoogkerk 10 v. Swansea n. Hamburg. Ittersum 10 30 0m. z. Halifax n. Le Havre. Jagersfontein 10 v. Southampton n. Tenerife. Japara 10 10 m. z.w. Dungeness n. Marseille. Jason 10 1150 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnev. 11 v. Wellington n. Sydney. Kaap Hoorn 10 150 m. n. Fort Aleza n. B. Aires. Kalydon 10 v. Heysham n. Tranmere. Kamperdijk 11 v. Antwerpen n. New York. Karimun 11 v. Honiara n. Port Moresby. Katelvsia pass. 10 Antiqua n. Rotterdam. Katse'dijk 10 te Tampieo. Katwijk 10 325 m. z.w. Formosa n. Kure. Kellet'ia 10 te Rotterdam. Kermia 12 te Curasao. Khasiella 10 v. Bridgeport n. Punta Cardon. Kinderdijk 10 te Rotterdam. Kloosterdijk 10 200 m. n.o. Azoren n. Vera Cruz. Koratia 10 490 m. w.z.w. Sao Miguel n. Curasao. Korovina 10 v. Fasland n. Curacao. Kossmatella 10 500 m. z.w. Freetown n. Lobito. Krebsia 11 te Port An Prince. Kreeft 11 v. Rotterdam n. Vigo. Kylix 10 88 m. n.w. Scilly eil. n. Stanlow. Ladon 10 te Rotterdam. Lawak 12 te Cristobal. Leiderkerk 10 v. Bremen n. Hamburg. Lelykerk pass. 10 Gibraltar n. Genua. Liberlakust 10 135 m. w. K. St. Vincent n. Dakar. Liberty Bell 10 250 m. o.z.o. Malta n. Thameshav. Loppersum 10 750 m. w. Valencia n. Le Havre. Maasdam 10 te Rotterdam. MainlloydlO v. Antwerpen n. Bremen. Marathon 11 te Amsterdam v. Paramaribo. Mataram 12 te Port Said. Memnon 10 te La Guaira v. Oranjestad, Mississippilloyd 10 250 m. w. Rangoon n. Penang. Montferland 10 te Bremen v. Amsterdam. Moordrecht 10 v. Curasao n. Providence. Muiderkerk 10 66 m. o. Madras n. Rangoon. Munttoren 10 te Madras v. Durban. Mijdrecht 12 te El Palita. Naess Lion 10 250 m. o. Mogadiscio n. Durban. Naess Tiger 10 v. Paulsboro n. La Salina. Neder-Ebro 10 900 m. o.n.o. Marques n. Noumea. Neder-Elbe pass. 10 Perim n. Bombay. Neder-Waal 11 te Aden. Neder-Weser 10 130 m. o. Algiers n. Port Said. Nestor 10 te Lattakia v. Beyrouth. Nieuwe Tonge 10 v. Savannah n. Tampa. Nushaba 12 te Rotterdam. Nijkerk 11 te Brisbane. Oberon 11 te Jeremie. Oldekerk 11 te Kaapstad n. Amsterdam. Ommenkerk 10 v. Aden n. Mombasa. Onoba 10 52 m. n.w. Daedelus n. Mena. Ootmarsum 9 50 m. z.w. Lima n. Anto Fagasta. Oranje Nassau 10 v. Port Au Prince n. P. Limon. Osiris 10 te Rotterdam. Overijsel 11 v. Suez n. Tunis. Pacaya 11 te Buena Ventura. Palamedes 12 te Moengo. Parthenon 10 v. New York n. Curacao. Peperkust 10 v. Dakar n. Freetown. P. G. Thulin 11 v. Balboa n. Kuintero. Philidora 10 73 m. n.n.w. Muscat n. Mena. Philine 10 v. Trasimere n. Mena. Philippia 11 te Tranmere. Polydorus 10 te Londen. Poseidon 10 250 m. z.w. Flores n. Bridgetown. Prins Frederlk Hendrik 11 te Three Rivers. Prins Fi-ederik Willem 12 te Cleveland. Prins Maurits 12 te Beyrouth. Prins Willem v. Oranje 11 v. R'dam te Montreal. Prins Willem III 10 160 m. w. L'end n. Londen. Prins Willem IV 12 te Rotterdam. Prins Willem V 12 te Cleveland. Prinses Margriet 10 v. Antwerpen n. Hamburg. Purmerend 10 100 m. z. New York n. New York. Raki 9 v Port Said n. Lissabon. Randfontein 10 v. Southampton n. Antwerpen. Rossum 10 610 m. o.n.o. Bermuda n. Payardi eil. Rijnkerk 11 te Mena Al Ahmadi v. Bahrein. Saloum 11 te Rotterdam. Sarangan 9 v. Eingapore n. Aden. Sarpedon 9 v. Maracaibo n. Port of Spain. Scheldelloyd pass. 12 Mona Passage n. Cristobal. Schelpwijk 10 120 m. n.n.w. Tunis n. Port Said. Schiekerk 10 v. Rotterdam, 11 te Hamburg. Senegalkust 10 te Douala v. Port Harcourt. Sepia 10 115 m. o. Gibraltar n. Port Said. Servaaskerk 10 250 m. z.z.o. Hongkong n. Penang. Sinon 9 330 in. z.o. Miami n. Newport News. Skadi 11 te Granville v. Ceuta. Soestdijk 10 v. New York n. Antwerpen. Sommelsdijk 10 170 m. o.n.o. K. Race n. N. York. Stad Gouda 10 200 m. z.z.o. Ouess. n. Rotterdam. Stad Rotterdam 10 45 m. w.n.w. IJmuid. n. Reggio. Stad Utrecht 10 v, Vlaardingen n. Vitoria. Statendam 11 te San Juan. Statue of Liberty 9 v. Suez n. Mena. Steven 10 100 m z.w. Ouessant n. Hamburg. Straat Chatham pass. 10 Mauritius n. Capetown. Straat Cook 12 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Streefkerk 10 v. Rotterdam n. Kobe. Tacana 11 v. Valparaiso n. Iquique. Tahama 10 v. Ummsaid n. Suez. Tamara 10 8 m. o. Gibraltar n. Las Palmas. Tegelberg 10 550 m. z.z.o. Ceylon n. Mauritius, Teiamon 10 400 m. z.w. Azor enn. Curapao. Tero 11 te Buenos Aires. Texel 10 35 m. n. Luzon n. Manilla. Thuredrecht pass. 10 Gibraltar n. Lor. Marques Tjitarum 14 te Sydney verwacht. Togokust 11 te Bordeaux. Tweelingen 10 30 m. z. as Palmas n. Monrovia. Utrecht 10 te Los Angeles v. Hongkong. Van Heemskerck 10 v. Abidjan n. Monrovia. Van Spilbergen 11 300 m. o. Sydney n. Auckland Van Noort 9 v. Auckland n. Melbourne. Van Riebeeck 10 65 m. z.z.o. Kp. Guardafui naar Mukalla Vasum 10 140 m. n.n.o. Massawa n. Mena. Viana 10 te Mena. Videna 11 320 m. n.o. Azoren n. Curagao. Waibalong 11 v. Mogadiscio n Mukalla. Waingapoe 10 te Suez verwacht v. Akaba. W. A. Jones 10 850 m. n.n.o. Durban n. Ph.delph. Waterland 11 te Buenos Aires. Waterman 12 te Djibouti. Westerdam 10 640 m. v. Nantucket n. New York Westertoren 10 te Shellhaven v. Rotterdam. Westland 11 te Rio de Janeiro. Willem Barendsz 10 500 m. z.w. Ascencion naar Kaapstad. Willemstad 10 v. Southampton n. Madeira. Witmarsum 10 280 m. n.w, Flores n. Houston. Wonogiri 12 te Mtwara verwacht v. Belra. Wonosari 10 200 m. n.o. Port Darwin n. Aden. Zaankerk 10 170 m. z.z.w. Freetown n. L .Palmas, Zaria 10 127 m. w. Brest n. Mena Al Ahmadi Zeeland pass. 11 Suez n. Port Said. KLEINE VAART Adara 10 te Dudgeon n. Goole. Ank T. 9 v. Ka rskaer te Stocka. Appingedam 10 80 m. n.o. Finlsterer n. Lissabon Brouwersgracht 10 15 m. w. Bork.rif n. Sundsvall. Dldo 10 dwars Foz v. Bilbao n. Leixous. Heerengracht 10 te Ouessant n. Geile. Julia Mary 10 te Outergabberd n. Amsterdam. Kaap Falga 9 v. Rundvik n. Amsterdam. Lauriergracht 10 te Bornholm n. Abö. Leliegracht 10 20 m. o. May eil. n. Abö. Midas 10 20 m. n.o. Pittboei v. Gothenb, n. A'dam Phidias 10 160 m. o. Rhodos n. Volos. Strabo 10 dwars Beachyhead n. Tunis. Wilpo 9 v. Korsnaess n. Zaandam. SLEEPVAART Friesland 14 te IJmuiden. Help 12 nog t.h.v. Villa Cisneros bij Saipa I. Nestor 12 nog te Dundee. Utrecht 12 nog te Vlaardingen. Zeeland 18 v. Kaapstad. De rijkspolitie in de Noordoostpolder heeft een negentienjarige jongen gearre steerd, die er met een auto vandoor was gegaan, waarin een zevenjarig jongetje op zijn vader zat te wachten. Het jongetje was ongedeerd De gearresteerde heeft de gehele middag met het jongetje rondgetoerd onder ande re door Gelderland tot aan de Duitse grens bij Elten en door Friesland. Bij het verhoor kwam aan het licht dat hij een verre van blanco strafregis ter heeft. Hij bleek lange tijd in Frank rijk en Duitsland te hebben rondgezworven onder andere in een circus, en zich aan zedendelicten en inbraken te hebben schul dig gemaakt. Sinds ongeveer een maand was hij in de Noordoostpolder werkzaam. Een 39-jarige chauffeur uit Voorburg, die als arrestant werd vastgehouden in een cel in het hoofdbureau van politie in Den Haag, heeft de glazen van zijn leesbril kapotgemaakt en ingeslikt. Hier na waarschuwde hij zijn bewakers om te zeggen wat hij zojuist gedaan had. De politie heeft de man, na overleg met de gemeentelijke geneeskundige dienst, naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar de man is geopereerd. Zijn toestand is thans goed. De chauffeur was aan gehouden terzake van verduistering van een personenauto. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tijdv A.K.U 347 gl 347 Kon. Olie f 144,50—145,20 f 145.60 134,70—136,30 f 136,40 1 129.80—130.80 f 131,20 Hoogovens 501—505 504

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11