1 Nederlands elftal sloeg pas zeer laat toe tegen de Zwitserse voetbalploeg Afwas duurde nog vele uren Zege verdiend na een saaie eerste, maar aantrekkelijke tweede helft Tot hier toe en niet verder... Wij spelen niet 3 Ceest vaardig Warwinkel Achter de lijn? Politie was tevreden Toeschouwertje brak een been Er waren nog 70 zitplaatsen Weggevertje Goed gekeken 5. B. S. Amsterdamse jeugdelftal verloor van Parijs: 3-0 Niet te passeren Opgewekt De beste MAANDAG 12 NOVEMBER 1962 De nederlagen van het Nederlands elf tal tegen Denemarken en België zijn ge wroken op. Zwitserland. De strijdlust, die in Kopenhagen zo ver te zoeken was, dat ons nationale elftal door de beziel de Denen naar een smadelijke neder laag werd gespeeld, werd in de tweede helft van de zondagmiddag in een na genoeg uitverkocht, maar koud Olym pisch stadion gespeelde wedstrijd vaardig over de elf Nederlanders en mede doordat de mislukte taktiek tegen de Belgen „over boord" was gezet, kon Nederland met een overwinning de eerste wedstrijd tegen Zwitserland voor het toernooi om de Europese beker voor landenploegen af sluiten. Een verdiende overwinning, maar toch geen overwinning met de glans van „zo, nu zijn we er", want daardoor waren er toch te veel zwakke plekken in de ploeg en werd er vooral aanvallend soms te matig gespeeld. Met name Van der Linden, die een dosis doelrijpe kan sen miste, de zichzelf voorbijlopende Prins en een moeilijk tot. ontplooiing ko mende Clavan waren dichter bij een on voldoende dan een voldoende. Zachtjes uitgedrukt.Bovendien kwam tegen de rappe Zwitsers duidelijk tot uiting het gemis aan tempo bij Pronk. Daar tegen over stonden echter ook zeer positieve punten, zoals het sublieme spel van aan voerder-linkshalf Van Wissen, het solide optreden van Muller als rechtshalf, het zeer goede debuut van Haak als rechts achter en het betrouwbare doelverdedi- gen van Van der Merwe. Mede door de volledige inzet van het elftal, dat in de tweede helft zeer duidelijk de sympathie van het publiek kreeg, konden de Ne derlanders hun technisch in velerlei op zicht superieure tegenstanders op de knieën krijgen. De treffers kwamen zo hard aan, dat het Zwitserse verweer ineenschrompelde tot niets.want daar vóór was die tegenstand al niet groot. Geen moment konden de Zwitsers met hun ..harmonicasysteem" imponeren. Er zat misschien wel muziek in, maar in ieder geval geen fanfare. Terwijl de meeste toeschouwers van de interland Nederland-Zwitserland, van welk deel van het land zij ook waren gekomen, al weer hoog en breed bij de warme ka chel zaten, waren zes mensen in de cata comben van het stadion nog steeds bezig met de reusachtige afwas, die het legioen had achtergelaten. Men realiseert zich nooit na het eindsignaal hoeveel werk er verricht moet worden om het stadion weer in een normale toestand te brengen. Behalve de afwassers, die zondagavond toch naar huis zijn gegaan, is er 's mid dags nog een flink aantal werklieden bezig om op te ruimen, wat de mensenmassa achteloos op de tribunes en het veld heeft geworpen. Maar hoe kan het ook anders. Door de kou van deze dagen waren war me dranken en gerechten zeer in trek. Restaurateur Hein kon dan ook weer ver genoegd de handen wrijven. Niet minder dan 23.000 „bakjes" koffie en van die bakjes zijn verreweg de meeste papieren bekertjes! die men nu eenmaal niet mee naar huis neemt 3.000 koppen soep, 4.000 warme croquetten, 2.000 broodjes en een paar honderd liter sterke drank vorm den voor hem het tastbare bewijs van de naderende winter. Daarnaast had de mas sa zich tegoed gedaan aan 1800 flesjes bier, 700 flesjes limonade, 3.000 flesjes cho colademelk, 15.000 zakjes pinda, 16.000 koeken en 3.000 rollen pepermunt e.d. De heer Hein stuurt de dag na een in terland twee man de tribunes op om de achtergebleven flesjes op te sporen. Zij hebben een dag werk, maar jaarlijks raakt hij aan glaswerk toch altijd 6 tot 8 per cent van het aantal uitgegeven flesjes kwijt.. Die zijn dan meegenomen en wor den bij de eigen leverancier ingewisseld voor het statiegeld De directie van het stadion is er al vele jaren geleden toe overgegaan om het schoonmaken van de tribunes op te dia gen aan een particulier bedrijf. „Dat kun nen we onmogelijk met. eigen personeel doen", aldus bedrijfsleider Chris Berger, die echter nog steeds met verbazing staat toe te kijken als er karrevrachten vuil worden afgevoerd. Advertentie (Van onze sportredacteur) Lang, heel lang heeft de nationale Nederlandse voetbalformatie gistermid- l dag in een ijskoud Olympisch stadion in Amsterdam gewacht met het toedienen Karl Rappan, de Zwitserse coach, heeft erg geheimzinnig gedaan over de samen stelling van zijn elftal en zelfs op het mo ment, dat de ploegen in het veld kwamen van een al lang verwachte knock out en de nummers verborgen zaten onder de van ]let Zwitsers elftal. Maar ze kwam tenminste en dat deed een schare van 64.000 kijkers toch wel plezier na de zo teleurstellende resultaten in de laatste twee interlandwedstrijden. trainingskielen, kon men nog slechts gis sen naar de juiste formatie. Van de op stelling, zoals die in het officiële program ma stond, klopte nog geen vijftig percent. De nummering bleek helemaal een wassen neus. Rechtsachter Schneiter bleek een 5 te dragen, linkshalf Stehrenberger een 3 en rechtshalf Grobéty een 2. Op de num mering afgaande kon men verwachten, dat de Zwitsers het 4-2-4 systeem zouden spelen en in het begin leek het hier ook op. In de praktijk echter speelde het Zwitserse team met een 4-mans-verdedi- ging, terwijl de voorhoedespelers geheel naar eigen inzicht opereerden, zonder een vaste methodiek. Aanvankelijk wierpen zij hiermee voor de Nederlandse verdedigers problemen op, die weliswaar niet onoplosbaar waren, maar die toch onze landgenoten steeds tot grote waakzaamheid noopten. De Zwitsers zwierven uit over de gehele breedte van het veld en de blonde linksbuiten Alle- mann bijvoorbeeld kon men overal vinden, behalve gewoonlijk op zijn plaats. Deze speltrant bleek niet tot het gewenste re sultaat te leiden, daar ze te individualis tisch was gericht. Want juist, wanneer het noodsein in de Nederlandse verdediging moest worden gehesen, bleek er in de Zwitserse aanval een schakel te ontbre ken. Een veelbesproken situatie uit de wedstrijd van gistermiddag. Hertig (7) heeft ingeschoten, waarbij doelman Van der Merwe op de grond machte loos moet toezien, maar Haak gaat de bal nog het veld inwerken. Een bei vijs dat de bal volledig achter de doellijn zal komen is deze foto niet, noch dat Haak het leer nog tijdig zal kunnen gaan wegwerken. Een plaat, die een nadere beschouwing waard is, is het wel degelijk. Wissen fen Muller zag men zo af en toe een verre pass over de vleugels, maar daar talmden Swart en Clavan veelal zo lang dat er zelden een gevaarlijke situatie uit ontstond. Binnen twee minuten schoten Swart en Henk Groot de Nederlandse ploeg van 1-1 naar 3-1, hetgeen ook de. eindstand was in deze eerste wedstrijd van de eerste ronde van het Europese bekertoernooi vóór lan denteams. Een eindstand die wel bevredi ging kon schenken, omdat in de eerste helft de Zwitsers zowel als de Nederlanders een slechts middelmatig spelpeil haalden en na de rust Nederland vooral aanval lend toch wel opmerkelijk veel meer pres teerde dan zijn tegenstander, die er geen moment in slaagde de elf spelers tot een elftal te groeperen. Vooral in vergelijking met de zo veel besproken match tegen de Belgen in Deurne was het speltype zowel als het spelpeil van de oranje-ploeg een ware verademing, maar vervelender dan toen kon het ook moeilijk. Overigens, in de eerste helft van deze bij bijzonder koud weer gespeelde wedstrijd was er toch wel heel weinig te beleven dat „het legioen" tot tevredenheid kon stemmen. Maar och. de Nederlanders wa ren sterker en dat is al heel wat. Dat lichte overwicht overigens leidde tot slechts één doelpunt en dat was er nog een door de Zwitser Tacchella achter zijn eigen doelman gekopt,. Een oorzaak van de geringe produktiviteit was zeer duide lijk aan te wijzen: het, te kwistig omsprin gen met kostbare tijd door een te laag tempo en te veel spel in de breedte. Het leek wel of niemand het initiatief durfde nemen tot dieptepassês, tot hét maken van openingen in de steeds weer tijdig geformeerde linie-van-vier in de Zwitserse achterhoede. Slechts van Van De Nederlandse goal was dan ook een weggevertje. In de twaalfde minuut, na melijk zette Van der Linden de bal van de achterlijn af scherp voor en via het hoofd van Stehrenberger, die om onbegrijpe lijke redenen de verkeerde kant uit kopte, verdween de bal in het Zwitserse doel. Doelman Ansermett stond niet meer dan een meter achter zijn back en had het leer zonder al te veel moeite kunnen van- gen... Een opleving bracht dit doelpunt be paald niet teweeg. De Zwitserse aanval len waVèri slechts gevaarlijk in de geval len dat ze werden geleid over de rechter vleugel Hertig-Vonlanthen, maar veel moeilijk werk kreeg doelman Van der Merwe toch niet. Die Zwitserse voorhoede, waarin twee spelers (Eschman en Pot tier) die voor Franse clubs spelen, ope reerde geen moment als een volwaardi ge linie en vooral voor debutant Haak was dat een welkome gelegenheid om alle plankenkoorts van zich af te werpen en zich als een achterspeler van klasse te doen kennen. Toch verkreeg Zwitserland een doelpunt een al even weinig bevredigende goal als die van Nederland. Vlak voor de rust namelijk kreeg Hertig na een hevige schermutseling de gelegenheid op het Ne derlandse doel te richten, maar Haak in het doel staande kon de bal nog weg werken. Niettemin wees scheidsrechter Campos gedecideerd naar het midden ten teken dat Haak- de bal over de doellijn had laten komen. En dat terwijl de Por tugees toch op zeker 25 meter afstand van het doel stond en de grensrechter weinig „zicht" had. Zo saai als de èerste speelhelft was ge weest. zo levendig en aantrekkelijk was de tweede periode van 45 minuten. Want nauwelijks waren de in een hoog tempo gestarte Zwitsers, die drie ferme schoten losten, tot staan gebracht, of Nederland kreeg een vaste greep op het spel. En aanval op aanval rolde toen naar het Zwit serse strafschopgebied. Aanvallen, die veel variatie kenden en die in een hoog tempo werden uitgevoerd. En niet zelden groeide de voorlinie uit tot zes man, want Muller zowel als Van Wisseq lieten geen kans ongebruikt om mee in de aanval te gaan en daar een niet te verwaarlozen schakel te gaan vormen in het geheel. Neen, een kniesoor die over dit sterk aan vallende spel van de Nederlanders geen tevredenheid kon opbrengen. Voorlopig leverde het uitgesproken over wicht slechts een doelpunt op van Van der Linden dat evenwel in buitenspelpositie werd gescoord, maar het was duidelijk dat er doelpunten zouden móeten komen In de 25ste minuut Het Van der Lin den dé kans liggen toen hij van ongeveer tien meter een vrije schietkans kreeg maar naast het doel van Ansermett dreun de. maar in de 31ste minuut was het dan eindelijk raak. En binnen een periode van zestig seconden na deze treffer van rechts- SONNEMANS BANDEN SERVICE Autobandenverkoop - Inruil Gaslhuisvest 23 - Telefoon 17127 Een Parijs junioren elftal heeft, zondag in Parijs, in een wedstrijd vóór de ont moeting Frankrijk—Hongarije, met 3—0 gewonnen van een Amsterdamse jeugd- elftal. Bij de rust was de stand 10. buiten Swart laveerden de Nederlandse aanvallers weer door de Zwitserse verde diging en Groot rondde de prima attaque af met een schot dat Ansermett geen en kele kans meer liet. Dat was dus 3-1 én het legioen op de volgepakte tribunes stak zijn gevoelens van bewondering en tevredenheid niet. on der stoelen of banken. Onder oorverdo vend gejuich bleef Nederland in de aan val, waarna slechts Allemann aan Zwit serse zijde de bakens even kon verzetten Maar de 3-1 score bleef op het bord en niemand onder de 64.000 toeschouwers die met recht kon beweren dat de Nederland se zege niet verdiend was. Groot heeft, de bal in de richting van vaart zal die niet hebben, want Schnei- het Zwitserse doel gekopt, maar veel I ter heêft intussen een niet zó faire actie ondernomen. Van Wissen, een van de beste spelers uit het oranjeteam, ziet men hier in duel met de Zwitser Pottier. De politie-autoriteiten, die zondag bij Nederland-Zwitserland de taak hadden het verkeer in ordelijke banen te leiden en de gang van zaken in en direct om hei stadion te controleren, zijn bijzonder te vreden naar huis gegaan. Evenals de laat ste malen bij interlands in het Olympisch stadion zat iedereen op zijn plaats toen de volksliederen werden gespeeld en ook na afloop zijn er geen ernstige stremmin gen geweest. Anderhalf uur na het laatste fluitsignaal konden de agenten, die voor de verkeers dienst waren opgeroepen, naar huis gaan. Het langst heeft de afvoer geduurd in de richting van de Berlagebrug en de Utrechtseweg maar behoudens wat „blik schade" hebben zich ook hier geen ernsti ge ongevallen voorgedaan. Bij de aanvoer is de politie overigens tot de merkwaardige conclusie gekomen, dat er minder auto's waren uit de richting Den Haag en dat terwijl er nu twee Hagenaars Haak en Clavan in de oranjeploeg waren opgesteld. „Wij zijn dit hoge tempo in onze com petitiewedstrijden niet gewend. Wij spe len in Zwitserland meer „academisch", niet zo „stürmerisch". Onze jongens kun nen een dergelijk tempo, vooral in een tweede helft, geen half uur volhouden. De Nederlanders zoals bleek wei- Toen de oranjemannen er na de rust nog een schepje opgooiden, zakte ons team terug. Daardoor kreeg Nederland alle mogelijkheden. In zo'n situatie gaan conditie en ervaring meespreken. Heb ben de Zwitserse jongens een betere con ditie dan houden ze het verhoogde tem po bij, hebben ze meer ervaring dan weten ze door taktische manoeuvres on der andere door de Nederlandse aanval te laten komen de situatie te klaren. De conditie ontbrak bij ons en de er varing. Maar wat wil men van een ploeg met vier debutanten!" Die woorden sprak coach Karl Rappan in de Zwitserse kleedkamer, vlak na de wedstrijd. Een kwartier lang had hij iedereen uit die ruimte geweerd behal ve enkele „vertrouwde" Zwitserse repor ters, die zó „vertrouwd" waren dat zij niets vroegen en alleen maar mee een droef gezicht trokken. Iedere Zwitserse speler kleedde zich na de strijd zwijgend aan. Niemand zei iets, niemand maakte ook verwijten. Niet tegen de jonge Steh renberger, die de eerste goal, een on gevaarlijke voorzet van Van der Linden langs Ansermett werkte. Men wist dat de jonge halfspeler op het laatste mo ment ingevallen voor de meer gerouti neerde. maar geblesseerde Weber hel 't moeilijkst van allen had tenen de Hol landse rechtervleugel, die men in het Zwitserse kamp het sterkste deel van de Hollandse aanval vond. De debuterende doelman Felix Anser mett, een student uit Bern, vroeg: „Is men met deze overwinning in Holland tevreden? Nauwelijks zeker? Met een beetje meer geluk aan onze kant had het 11 gestaan. De Nederlanders heb ben twee doelpunten cadeau gekregen. Twee doelpunten verschil lijkt veel, maar voor ons straks in Bern echt niet te veel om in të halen. Toni Allemann, een 26-jarige fullprol uit Italië, die twee jaar geleden Bem (Young Boys) verliet na het tekenen van een contract met Mantova, zei later in het Americain hotel: „De Nederlandse verdediging was niet te passeren. Zij lie ten ons komen, zij lieten steeds enkele meters ruimte tussen een Zwitser met de bal en hun defensie. Als je met moei te een verdediger gepasseerd had, ston den er weer vier voor je. Dat was het beste antwoord op onze aanvallen, die het voornamelijk van individuele acties moesten hebben. Bij ons ontbrak de com binatie in de voorhoede, het klaar staan, het wegsprinten voor een crosspass. Die passes kon je niet geven, ten eerste door de ruimte die de Hollandse defensie in haar „laat-maar-komen" opvatting leg de en ten tweede omdat wij elkaar wat dat betreft niet aanvoelden. Hoe kan het anders, als men maandenlang niet met elkaar gespeeld heeft. Twee profs uit Pa rijs, één, ikzelf, uit Italië en twee betaal de amateurs uit het moederland, kunnen hoe goed ze ook individueel spelen, na een week samen trainen geen eenheid vormen. Dat was de zwakte van onze aanval!" Heinz Schneiter, de man die als laat ste struikelblok achter een viermansde fensie opereerde, zei: 't Klinkt mis schien gek, maar 't is mij ondanks de 31 nederlaag meegevallen. De Ne derlanders hebben onze met vier debu tanten spelende ploeg niet overklast. Ik heb goede hoop op Bern. Als we daar geluk hebben, hebben we alle kansen! Die grote blonde, hoe heet-ie (Groot) was de gevaarlijkste man van de voorhoede, met z'n vleugelman (Swart). Als die vleu gelman meer mee had gedaan was het voor ons slechter afgelopen." Köbi Kuhn, de verlegen, jongste debu tant zei: 't Viel niet mee. Er is wel wat verschil tussen een Zwitserse com petitiewedstrijd en zo'n interland. t Was of de Hollanders niet moe konden worden!" In de Nederlandse kleedkamer was de stemming uiteraard opgewekter. „We hebben een prima tweede helft gespeeld," zei coach Elek Schwartz. „Deze zege geeft me eindelijk wat meer rust om de heropbouw van ons nationale team ter hand te nemen. We hebben een variabel stopperspilsysteem gespeeld. De jongens hebben zich steeds aangepast aan de si tuatie. De enige werkelijke opdracht die ik er in Zeist ingeprent heb was: „Speel over de vleugels, probeer de Zwitserse defensie op een vleugel te fixeren en geef dan de andere vleugel met een plotse linge verre trap een kans in het open veld. Dat lukte enkele keren en daar door braken we de vier soms zes man sterke defensie van de Zwitsers; 31 tegen zo'n Zwitserse ploeg vind ik een mooi resultaat". Guus Haak, de succesvolle Haagse de butant zei: „Ik had het geluk in het, be gin een paar keer die Hertig de bal af handig te maken. Dat geeft je vertrou wen. tempert je zenuwen. Daardoör ging het mij niet slecht. Volgens mij was die oal die de scheidsrechter als doelpunt zag niet over de lijn. Zeker weet ik het echter niet, er is een foto genomen, die zal het wel uitwijzen". Peter van der Merwe, de doelman, stem de met hem in: „Volgens mij zat die bal niet. Erg moeilijk heb ik het overi gens niet gehad behalve die ene effect- bal, waar ik toevallig goed voor stond". Mick Clavan, die zijn 25ste interland speelde: 't Was voor mij een beetje onwennig op die buitenplaats. Je krijgt zo weinig ballen waar je wat mee kunt doen. Ik bouw liever zelf op!" Piet Ouderland zei over hem: „Voör mij is Mick de béste linksbuiten die we de laatste tijd gehad hebben. Ik neem m'n petje af voor zijn snelheid en bal behandeling!" Een goed slot lijkt ons de mening van Herrn Steuerbach, Zwitsers fabrikant met vele zakenrelaties in Nederland: „Nederland won verdiend omdat ze in de tweede helft meer dash toonden. Dat die meerderheid tot twee doelpunten be perkt bleef stemt ons hoopvol voor de toekomst van dit nieuwe Zwitserse team. Het toonde voldoende voetbalcapaciteiten tegen de beter getrainde Nederlanders om de gelegenheid tot verdere ontplooiing te krijgen. Nederland heeft in Bern nog niet gewonnen. Het zal op de 31ste maart interessant zijn te zien. wie met zijn team de beste vorderingen heeft gemaakt Rappan of Schwartz!" Daar gaat de (witte) bal naar het Zwit serse net. De verdedigers hebben, zoals dat terecht heet, het nakijken. Het be tekende Nederlands eerste doelpunt. Je moet maar pech hebben. De 13-jarige Elmer van der Berg uit Amstelveen had een jongenskaartje veroverd voor Neder landZwitserland en was zondag al heel vroeg naar het stadion gegaan om een goed plaatsje op de staantnbune te ver overen. Dat was Elmer ook gelukt maar door de geringe beheersing, die de vol wassenen op de staantribune aan de dag hebben gelegd, heeft de jongeman zelfs niet de aftrap van de wedstrijd kunnen en. Erger nog. Tien minuten voor het begin raakte de Amstelveense knaap tijdens het gedrang op de tribune onder eeh hek, dat finaal van zijn basis afknapte, bekneld en brak zijn linker onderbeen. Toen Tonnie van der Linden de bal aan het rollen bracht was Elmer van der Berg al in een ziekenautó onderweg naar het Luthers diaconessenhuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. Voor alle voetballiefhebbers bij Nederland- Zwitsèrland moet de aanblik van de mensenmenigte op de tribunes van het Olympisch stadion tot de conclusie heb ben geleid, dat ook dit keer het stadion weer uitverkocht was. Dit is niet helemaal waar. Maar ook de vrees van de stadiondirectie en de KNVB dat men met een grOot aantal plaatsen zou blijven zitten is ongegrond gebleken. Vooral nadat officieel bekend was gemaakt, da* er geen televisie-uit zending in Nederland van de wedstrijd zou komen, is de kaartverkoop vlotter gaan verlopen. Nog in de laatste week zijn duizenden toegangsbewijzen ver kócht en ook zondag tot vlak voor hel begin van de interland werden via de lo ketten tientallen liefhebbers aan een kaartje geholpen. Toen men tenslotte de balans ging opmaken bleek, dat 70 zit plaatsen warén overgebleven, feitelijk een te verwaarlozen getal. Maar het sta dion was dus niet uitverkocht Haak bleek een zeer moeilijk te pas seren achterspeler tegen de Zwitsers. Hier ziet men hem een van de vele duels met Allamann uitvechten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13