James Meredith ontvlucht de spanning in Oxford Record aantal socialistische stemmen in deelstaat Hessen Westelijk plan voor toegang naar Berlijn Identiteit van de Russische spion „Lonsdale" vastgesteld HET WEER 3.95 Volledige vrijspraak in proces te Luik voor alle beklaagden Jury beschouwt euthanasie niet als moord ttentie Fladderend wild hindert brandweer Peek&Cloppenburg Kennedy, Eisenhower en Truman bij begrafenis Verf met Voldoening van mevrouw Roosevelt Atlantische Unie voorgesteld HEREN SHAWLS DE WOLF van 1833 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Luchtramp in Vietnam Geheime organisatie in de universiteit ontdekt Walker ontvlucht 4 S e JAARGANG NUMMER 8 MAANDAG 12 NOVEMBER 1962 CDU verliest 4 zetels, SPD wint er 3 en FDP 2 Het woord is aan... Gentse sporthal afgebrand Enthousiasme in Luik Tegen Oostduitse deelneming geen bezwaar meer Hij woonde als jongen in de Verenigde Staten Particulier initiatief uit de 14 NA VO-landen ln de krant van heden: Sneeuw of regen Spanning ten top Tactische fout Een produkt van de Sikkens Groep» t wr- -A»..-... m 2S GENT Vanmorgen vroeg is de wieler- hal in Gent afgebrand. Een aantal buta- gasflessen ontplofte. Het vuur greep snel om zich heen. Van de baan bleven alleen de geblakerde muren overeind. Toen de brand op zijn hevigst was en men vreesde dat het vuur zou overslaan naar een naastgelegen tentoonstellingshal, liet men duizenden ganzen, kalkoenen, dui ven en konijnen die daar werden ten toon gesteld los. De brandweerlieden werkten verder in een fladderende warboel van krijsend gevogelte (ANP-AP). BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13430 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2J3596 SAIGON (Reuter) Een Zuidvietnamees verkeersvliegtuig met 21 mensen aan boord is neergestort in het noorden van Zuid- Vietnam. Het wrak is nog niet gevonden. WASHINGTON (AFP) Een onderzoek, dat op last van de Amerikaanse regering is ingesteld naar de moeilijkheden, die zich op de universiteit van Oxford in de staat Mississippi hebben voorgedaan bij de (gedwongen) toelating van de neger student James Meredith, heeft het bestaan aan het licht gebracht van een geheime studentenorganisatie, die zich ten doel had gesteld Meredith, met aanwending van al le middelen, te dwingen de universiteit te verlaten. Een officiële woordvoerder heeft meege deeld dat bepaalde functionarissen te Washington de Amerikaanse inlichtingen dienst hebben voorgesteld een aantal van zijn agenten naar de universiteit van Ox ford te zenden, met als opdracht heimelijk in de geheime studentenorganisatie door te dringen, teneinde haar plannen en de namen van haar organisaties te weten te komen. De dienst heeft dit plan echter niet willen overnemen, omdat hij meende dat het universiteitsbestuur er waarschijnlijk niet mee zou instemmen. Meredith zelf is intussen uit Oxford ver trokken. Ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van Justitie menen dat zijn vertrek ongetwijfeld het gevolg is van de wens om te ontkomen aan de spanning, die hij gedurende de vijf weken, waarin hij te Oxford college heeft gelopen, heeft ondervonden. Reuter) Oud-genera al-majoor Edwin Walker, die beschuldigd is van opruiing tijdens de onlusten op het terrein van de universiteit van Mississippi, is ontslagèn uit het ziekenhuis waar hij op gerechtelijk bevel psychiatrisch onderzocht is. Van de zijde van het ziekenhuis weigerde men te zeggen of het onderzoek van Walker vol tooid is. TT m K X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 V* I f 1 T Tl T Abonnement p. week 59 c.. p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I I 1 I I I f J T™ V j J J I li LIL franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J. W 1X1 IA JL \a/L V** Am Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Adi. Hoofdredacteur: los L. Lodewijks RedacUechef te IJumid... J. K.s.k - Cdiscb. B.drijv.n Dami... N.V., H»uliM.. 93, H.a,l.m Directie, F. W. Peereboom en Mr. H. C. van dar Mij. Hoofdredacteur: Simon Koster d'Alembert: Men verzwakt altijd wat men over drijft. Toen twee auto's van de verdedigers het Paleis der Bisschoppen, waar het Assisenhof het Softenon-proces behan delde, verlieten, werden zij door een juichende menigte ingesloten en kon den zij niet eerder verder rijden dan nadat de politie enkele charges had uitgevoerd en een waar politiekordpn de auto's op hun verdere tocht ver gezelde. LONDEN (DPA) Volgens berichten van de Londense „Sunday Times" uit Bonn en Washington, zouden de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland, kort voor het bezoek van bonds kanselier Adenauer aan Washington, over eenstemming bereikt hebben over de kwes tie van een internationaal gezagsorgaan voor de controle op de toegangswegen naar Berlijn. Adenauer zou zijn verdere be zwaren tegen een dergelijk orgaan en deelneming van Oost-Duitsland opgegeven hebben. Het plan waarover men het nu eens zou zijn. komt volgens de „Sunday Times" in hoofdzaak overeen met vroegere Ameri kaanse voorstellen, die in Bonn critiek hebben uitgelokt en door de Sovjet-Unie verworpen zijn. Volgens het huidige plan zou het controle-orgaan moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de westelijke Grote Drie, drie communistische landen, drie neutrale landen, West-Duitsland, Oost-Duitsland en van West- en Oost- Berlijn. Bonn had een gezagsorgaan van de wes telijke Grote Drie en de Sovjet-Unie voor gesteld, waarbij Oost-Duitsland slechts een ecundaire en „technische rol zou krijgen. (Zie tevens pag. 7) (Van onze correspondent) BONN Bij de verkiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen heeft de so ciaal-democratische partij zondag een be langrijke overwinning behaald. Het per centage stemmen, dat de SPD op zich verenigde, steeg (van 46,9 in 1958) tot 50,9. Daarmee veroverden de socialisten 51 zetels in de 96 zetels tellende Landdag van Hessen, drie meer dan voorheen en twee meer dan de absolute meerderheid. Het sterkst achteruit ging de Christen-de mocratische partij van bondskanselier Adenauer. Zij daalde van 32 op 28.8 per cent ofwel van 32 zetels tot 28. De liberale Freie Demokratische Partei kwam van 9,5 percent der stemmen op 11,4, dat be tekent van negen zetels op elf. Tenslotte veroverde het Gesamtdeutsche Block 6,3 percent van de stemmen, ofwel zes zetels, een minder dan in 1958. Deze partij, die bij de verkiezingen voor de Bondsdag geen kans zag het benodigde minimum van vijf percent te halen, heeft de afgelopen acht jaren samen met de SPD de deelstaatregering van Hessen ge vormd. De SPD is, ondanks haar absolu te meerderheid, ook ditmaal van plan de begon het publiek te rumoeren en de verdedigers wuifden met de handen uit de wijde zwarte mouwen gestoken. Na het elfde „neen" van de woordvoerder bleef het enige seconden doodstil in de zaal. Toen riep iemand „Bravo" en daar op volgde een onbeschrijfelijk tumult. (Zie verder pag. 3 onder: Vrijspraak in Luik) Gesamtdeutsche Partei, die politiek uiterst rechts staat, enige 'portefeuilles aan te bieden in een coalitieregering. De verkiezingen in Hessen stonden in de belangstelling. In de eerste plaats, omdat men er een aanwijzing in hoopte te vin den hoe de kiezers hebben gereageerd op de Spiegel-affaire van de laatste wéken. Hoewel men voorzichtig moet zijn met dergelijke conclusies, lijkt het er inder daad op dat de socialisten hun grote over winning mede hebben behaald door deze affaire, die in de eerste plaats de chris ten-democratische partij van Adenauer is aangerekend. E%t het verlies van de CDU nog niet groter is uitgevallen, is waarschijnlijk het gevolg van stemonthou- ding van velen, die wel verontrust zijn over de begeleidende omstandigheden van de gerechtelijke actie tegen Der Spiegel, maar die toch niet zo ver overstag wil den gaan, dat zij SPD stemden. Anderzijds moet men de uitslag ook zien tegen de achtergrond van de deel- staatpolitiek in Hessen. De socialistische minister-president Zinn voert al jaren een uitgesproken populaire politiek, steeds ge baseerd op een actief socialistisch kiezers korps, waaraan het feit dat Frankfort een oud-socialistisch bolwerk is niet vreemd kan zijn. De socialisten behaalden in Hessen nim mer minder dan 42,6 percent van de stem men, al betekent de huidige 50,9 een re cord voor de partij; het resultaat van de opvallende stijging van socialistische stemmen op het platteland en in rooms' katholieke gebieden. De uitslag in Hessen is voor de regeer ders in Bonn een teken aan de wand. Zij zullen rekening moeten houden met een verdere toeneming van de socialistische stemmen, ook nationaal. Men ziet dan ook met bijzondere belangstelling uit naar de verkiezingen in Beieren aan het einde van deze maand, waar minister van Defensie Franz Josef Strauss, die in de Spiegel-af faire een centrale rol speelt, voorzitter is van de grootste partij, de Christelijk-So- ciale Unie, zusterpartij van Adenauers CDU. PARIJS (ANP) De Amerikaanse se nator Estes Kefauver, heeft vandaag in de jaarlijkse conferentie van NAVO-parle- mentariërs in Parijs een „verklaring van Atlantische eenheid" ingediend, waarin gepleit wordt voor een Atlantisch Hand vest en een economische associatie tussen de Europese Economische Gemeenschap, de Verenigde Staten en Canada, als uit gangspunt voor een volledige Atlantische gemeenschap. De verklaring is ondertekend door 239 vooraanstaande personen uit veertien NA- VO-Ianden, onder wie prins Bernhard, en gedeeltelijk gebaseerd op aanbevelingen, die een „Conventie van Atlantische bur gers" vorig jaar heeft opgesteld. Het plan dringt er bij de lidstaten van de NAVO op aan onverwijld een aantal maatregelen te nemen om de Atlantische eenheid verder uit te breiden. Deze maat regelen omvatten: een regeringscommissie voor het opstellen van een Handvest van een Atlantische gemeenschap; een perma nente Hoge Raad, die in bepaalde geval len van algemeen Atlantisch belang be sluiten kan nemen met gekwalificeerde meerderheid; omzetten van de jaarlijkse conferentie van NAVO-perlementariërs in een parlement met adviserende bevoegd heid; economische associatie tussen de E.E.G. en Noord-Amerika, als basis van een Atlantische economische gemeenschap die open moet staan voor alle landen van de vrije wereld; een Atlantisch gerechts hof voor het regelen van meningsverschil len over de toepassing der verdragen; een doeltreffende organisatie van de de fensie, met een verenigd Atlantisch com mando, een gemeenschappelijke strategie naar binnen en buiten, meer standaardi satie en rationeler bewapeningsproduktie, en een billijke verdeling van de kosten on der de lidstaten. HYDE PARK (Reuter/AP) Het stoffe lijk overschot van mevrouw Eleanor Roo sevelt is zaterdag in Hyde Park bijgezet in een graf naast dat van haar echtgenoot, president Franklin D. Roosevelt die in 1945 overleed. De plechtigheid werd bijgewoond door president en mevrouw Kennedy en diens voorgangers Eisenhower en Truman. De Sovjet-Unie werd vertegenwoordigd door Morozov, de plaatsvervangende per manente Russische afgevaardigde bij de UNO. Boodschappen van deelneming waren onder meer ontvangen van premier Kroesj- tsjev, president de Gaulle en president Tito. Enkele uren na de begrafenis van mevrouw Roosevelt is op 78-jarige leeftijd mevrouw Lillian Cross overleden die president Roo sevelt in 1933 redde van een moordaanslag. Mevrouw Cross werd een nationale heldin toen zij op een politieke bijeenkomst waar Roosevelt sprak de moordenaar het schie ten verhinderde. De burgemeester van Chi cago Anton Cermak werd dodelijk getrof fen. De dader, Guiseppe Zangara, werd te rechtgesteld op de elektrische stoel. NIEUW 11 In Italiaanse schaduwstrepen, extra voordelige Import-aanbieding, zuiver wol. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen...2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, 5 ln de Vishal en op zee5 Economisch nieuws11 Horen en Zien7 Feuilleton 9 Kunst 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 15 Topsy 10x Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwjjk - Tel. 3417 Deze week Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) LUIK. Zaterdagavond om zes mi nuten over zeven heeft de jury van twaalf de beklaagden in het Luikse pro ces vrijgesproken. Dat niet alleen. Zij heeft, door haar antwoord op de eerste twee vragen welke de president had ge steld, ook laten blijken, dat zij euthana sie niet als moord beschouwt. De twee mannen en de drie vrouwen, die een ver schrikkelijke week in de bank der be klaagden moeten hebben doorgebracht, zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Er ging een geloei door de publieke tri bunes, dadelijk bezworen door het geroep om stilte van toeschouwers, die bevreesd waren dat de zaal weer zou worden ont ruimd Twee advocaten stonden tegelijk rechtop. Die van de grootmoeder zei: „Ik deel .u mede. meneer de advocaat-gene raal, dat haar echtgenoot is gestorven als gevolg van de behandelingen welke hij in een Duits concentratiekamp heeft moe ten ondergaan." Die van dokter Casters zei: „de zuster van mevrouw Casters is in een Duits vernietigingskamp gestor ven." Het was drie minuten voor vijf toen de jury zich terugtrok om te beslissen welke antwoorden zij zou geven op de elf vra gen welke de president haar had voorge legd. Twee hadden betrekking op de dood van de misvormde baby, de negen an dere op de medeplichtigheid of het dader schap van de beklaagden. De spanning in de overvolle zaal en buiten op het grote plein voor het paleis van justitie, waar enige duizenden Luikenaars op de. uit spraak wachtten, was toen al ten top ge stegen. Kort voor de .jury zich terugtrok was er nog een hevig incident geweest, als gevolg van de laatste woorden van de advocaat- generaal Cappuyns, die verklaarde dat hij bereid wasteen verzoek om gratie te steu nen zo er een veroordeling zou volgen. Daarna beging hij een tactische fout, mis schien alleen te verontschuldigen wanneer men weet, dat hij aan het Belgisch verzet tegen de Duitsers moet hebben deelgeno men. „Ik ken," zo zei hij, „maar een wet op de euthanasie. Hij dateert van 1 sep tember 1939 en hij is gesigneerd door een I zekere Adolf Hitler." Toen de jury opnieuw de zaal binnen trad was de spanning in de zaal ten top gestegen. Om over gendarmes op het po dium te kunnen heen kijken waren de hon derden genodigden en de tweehonderd journalisten op hun banken gaan staan. Het publiek scheen een compacte massa. Mannen waren op elkanders schouders of op de centrale verwarmingen langs de wand gaan staan. .Naar eer en geweten geven wij ant woord op de ons gestelde vragen", zo zei de woordvoerder van de jury, een 52-jarige ingenieur, zelf vader van twee kinderen. Eerste vraag (Moord). Ant woord: Neen. Tweede vraag (Opzet). Ant woord: Neen. Derde vraag (Schuldig). Antwoord: neen. Bij het tweede „neen" ln Zaandam zag onze fotograaf twee katten, die door hun bezorgde vrouw tjes aan de lijn werden gehouden. (Van on&e -correspondent) LONDEN Terwijl de Britse regering én het parlement zich nog steeds het hoofd breken over het spionageschandaal-Vas- sall, is Scotland Yard er eindelijk in ge slaagd de identiteit vast te stellen van de Russische spion, die zich Gordon Lonsda le noemde en die wegens spionage bij de Britse admiraliteit in maart 1961 tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij blijkt te zijn de veertig-jarige Konon Trofimowitsj Molody, de tweemaal ge trouwde zoon van een vooraanstaande Russische wetenschappelijk auteur. Zijn identiteit was tijdens het proces niet be kend. Lonsdale blijkt in 1922 in Moskou te zijn geboren en in 1929 door een tante mee naar de Verenigde Staten te zijn meege nomen. Zij kreeg een visum voor hem als haar zoon en zij woonden in Califor- nië. In 1938, toen hij zestien was, zei zijn tante hem dat hij moest kiezen. Hij keer de in maart van dat jaar naar Moskou terug. Gedurende de oorlog diende hij m het Rbde leger. Later ging hij naar China. In 1954 keerde hij naar de Verenigde Sta ten terug en ging toen ook waarschijnlijk naar Canada. In april 1955 vertrok hij naar Engeland. Zijn vrouw en kinderen woon den in Moskou. In de gevangenis heeft Lonsdale zijn weigering, om te zeggen wie hij werkelijk is, volgehouden. De Labour-oppositie eist thans het af treden van de Britse minister van mari ne, Lord Carrington, omdat hij verant woordelijk is voor het nog altijd defecte veiligheidssysteem bij de Admiraliteit. Volgende week maandag komt Labours motie van afkeuring tegen de regering over de behandeling van de nieuwe affai re in het Lagerhuis. Tot nu toe voelde de regering weinig voor een zelfstandige veiligheidsdienst on der een afzonderlijke minister, die ach ter de rug van andere ministers en de partementshoofden om zou moeten kunnen optreden. In elk geval heerst bij velen het gevoel, dat premier Macmillan, toen hij vorige week het ontslag van de ondermi nister van Marine, Thomas Galbraith, aanvaardde, de verkeerde persoon trof. Verwachting tot morgenavond:

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1