Scherpe veroordeling in rechtse Italiaanse pers margriet Bonn begint proces tegen 13 Nazi-moordenaars WIENER r ERELDNIEUWS J Vrijspraak in Luik Frankrijk: de wetenschap staakte f ^Praatótoel De imam houdt de moed er in Brug doodt mensen op treindak (Dp de - MAANDAG 12 NOVEMBER 1962 3 Uitspraak ten Vaticane bijzonder slecht ontvangen Geestdrift ten top Dokter gehuldigd 5 l Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma Overigens..... rookt u al Arsenal Kamp Kulmhof in Polen herbergde geen gevangenen: 180.000 Joden werden er bij binnenkomst vergast Ruiten ingegooid Drie overlevenden Negen zeelieden gered WmêÊÊmi - Onwezenlijk optimisme Cri Stellweg - Eenmansvliegtoestel (Van onze correspondent) ROME Zoals men wel kon verwach ten is de uitspraak van het hof te Luik in het Softenon-proces in het Vaticaan bij zonder slecht ontvangen. Men wijst erop dat de jury geen rekening heeft gehouden met de goddelijke en natuurlijke wetten en dat onder geen omstandigheid iemand het recht heeft aan een ander het leven te ontnemen. De Italiaanse pers is in het algemeen minder streng, met uitzondering van de uitgesproken rooms-katholieke cou ranten, maar die zijn in Italië weinig in getal en hebben ook zeer geringe beteke nis. Het merendeel - van de dagbladen ziet het geval als een zeer meelijwekkende ge schiedenis en juicht de beslissing van het hof toe. Maar enkele van de meer rechts georiënteerde bladen hebben wel uit Luik van hun correspondenten artikelen in die geest, maar hebben daarnaast van hun eigen redactie een commentaar dat veel minder welwillend is. Dat geldt voor de Corrier Delia Sera, het bekende Milanese dagblad en voor de Tempo, te Rome. Laatstgenoemd blad wijdt een gehele bladzijde aan commen taren, die neerkomen op een soort dis cussie van zeven vooraanstaande zeer rechts georiënteerde personen, geestelij ken, medici en juristen. De persoon die daarin het sterkst zijn afkeer uitspreekt over wat in Luik is gebeurd, is de Jezuï- tenpater Rotondi, die aan het hoofd staat van „De beweging voor een betere we reld". Voor hem is het ergste dat de moordenaars, zoals hij herhaaldelijk de hele familie noemt, geen rekening hebben gehouden met de goddelijke wetten. Voor pater Rotondi, die de discussie sloot, is de zaak eenvoudig: Waarom word ik geboren? Om te leven. Waarom leef ik? Daarop kan alleen de cathechismus antwoord geven, daar men anders in een chaos vervalt. Ik word dus geboren om het leven te genieten in de aanwezigheid van God. Een misvormd wezen kan, lang le vende, steeds grotere vreugde voor zich vergaren in Gods hemel. Lichamelijke mis- Advertentie de grote maten-specialist; maten 42 t/m 57 Gen. Cronjéatraat 96 - Telefoon 63944 maaktheid is niets vergeleken bij de wan staltigheid van de ziel. En de wanstaltig heid van de ziel niets vergeleken bij een zedelijke wanstaltigheid. Geboorte geven aan een monster is een onbeduidend on geluk in vergelijking tot het verwekken van een volkomen imbeciel kind. En een imbeciel is een oneindig kleiner ongeluk dan het kind dat voorbestemd is tot mis dadiger op te groeien. Hij zet verder uiteen dat wanneer men aan een eenvoudig christen vraagt of hij liever in vreugde zou willen leven dan wel in smart, wetende dat zijn loon bij God hetzelfde zou zijn, en het antwoord luidde dan dat hij de voorkeur geeft aan smart omdat hij dan meer zou gelijken op Chris tus, die een man van smarten is geweest, dat men dan te doen heeft met een ziel die God volmaakt lief heeft. Wij moeten, zo zegt hij, de smart steeds verkiezen bo ven de vreugde en hoe smartelijker het aardse leven des te groter zal onze vreug de in het hiernamaals zijn. PARIJS (Reuter/AFP) De bekende Franse Jezuïet Riquet schrijft in de Pa- rijse „Figaro", dat „Wij, sinds een volks tribunaal Socrates in een stralend en ge matigd Athene veroordeelde en men in Je ruzalem Barabbas in plaats van Jezus koos, weten dat de uitspraken van de mas sa nu niet noodzakelijk de meest juiste of redelijkste zijn". Pater Riquet is er vooral bang voor, dat, men de daad van „deze moeder en deze arts zal opschroeven tot een voorbeeld van moed en zedelijk be sef." SCOTTSDALE (Arizona/AP) Me vrouw Sherri Finkbine, die deze zomer*in Zweden een abortus ondergaan heeft na dat zij in de eerste maanden harer zwan gerschap thalidomide (Softenon) gebruikt had, zei blij te zijn met de uitspraak voor de Luikse moeder. „Het was eerder een misdaad van de maatschappij dan van een bepaalde moeder", aldus mevrouw Fink bine. „Ik ben olij dat ik een situatie heb kunnen vermijden, waarop een moeder kennelijk zo fel kan reageren. Ik ben het niet eens met haar manier van doen, maar ik kan met haar meevoelen". (Vervolg van pag. 1) .Buiten was inmiddels het enthousiasme ten top gestegen. Er werd geroepen en gejuicht: „Op het balkon, op het balkon". Een luidspreker van een politie-auto riep op een gegeven ogenblik: „Er is iemand gewond. Men vraagt om een dokter". Er ging een gejoel op en men hoorde: „Neem Casters, neem Casters". Er kwa men mensen met bossen bloemen, ande ren met papieren slingers. Tenslotte kwam er uit een van de poorten van het ge bouw een politie-auto met een gillende sirene en daarachter reed mr. Jeune- homme met twee passagiers. De mensen dromden om de auto's heen; die van de politie werd in het enthousiasme bijna gekanteld. Men riep tegen mr. Jeune- homme het dak open te doen. Toen dat gebeurd was werden de inzittenden be dolven onder boeketten, dozen bonbons, brieven en wat niet al. Het duurde een kwartier eer de beide auto s het plein waren overgestoken en eindelijk wat meei vaart konden zetten. Toen was echter de list gelukt: dr. Casters en zijn Vrouw en de familie waren in andere auto's door een andere uitgang verdwenen. Advertentie -* A 104 Bij het huis van de dokter had zich ook een grote menigte verzameld. Reeds 's middags waren er achter vele vensters stukken papier en karton gezien waarop „Leve dokter Casters" en „welkom dok ter Casters" stond geschreven. Nu waren er beschilderde beddelakens bijgekomen met dezelfde tekst. Om even voor negen hoorde men twee lange en twee korte stoten op een claxon, het teken dat dr. Casters altijd gaf wanneer hij thuiskwam. Uit zijn huis stroomden familieleden naar buiten. De dokter werd uit zijn auto op de schouders van twee buurtbewoners ge hesen en zo naar het huis gedragen. Ap plaus klaterde op. Een ontroerend ogen blik: het zoontje Philippe, zittend op de schouders van zijn oom, dat zijn even eens hoog gezeten vader omhelsde. Even later moest de dokter met vrouw en kind op het balkon verschijnen en nog tot laat in de avond is het druk rondom het huis gebleven. De dokter bekende dat hij wel op vrij spraak had gehoopt, maar er niet aan had durven geloven. Hij zei ook dat hij geen enkel berouw had over het geen hij had gedaan. „Ik heb niet over eenkomstig een principe gehandeld, maar uit medelijden". De moeder, aan wie men vroeg: „Wat zou u na deze vrijspraak nog wensen?", antwoordde zonder een zweem van terughoudendheid: „Een doch tertje". Nu de jury ook heeft vastgesteld dat er geen euthanasie is geweest, lijkt het niet waarschijnlijk dat dr. Casters nog voor een medische tuchtraad zal moeten vei - schijnen, al blijft de mogelijkheid natuur lijk bestaan. De deken van de orde van medici heeft alle zittingen bijgewoond. Bij dr. Weerts, de gynaecoloog van de kliniek waar het misvormde kind ter we reld was gekomen en wiens naam ook zaterdag nog enige malen door de verde diging met critiek en door de advocaat- generaal met eerbied was genoemd, zijn zondagochtend vroeg de ruiten ingegooid^ De advocaat-generaal heeft door niemand opeemerkf het gerechtsgebouw verlaten. Hijf heeft dt nacht niet thuis durven door brengen. (Van onze correspondent) BONN Vandaag begint in Bonn een monsterproces over oorlogsmisdaden in de jaren 1941 tot 1945 in Polen. Dertien be klaagden staan terecht voor moord of medeplichtigheid aan moord op 180.000 jo den en Polen, die in het Nazi-vernieti gingskamp Kulmhof bij Lods omkwamen. Zes van de beklaagden zitten in voorar rest de andere zeven, die alleen aange klaagd zijn wegens medeplichtigheid, lo pen vrij rond. Zeventien van de 30 leden van het kampcommando van Kulmhof heeft men niet kunnen opsporen. In het kamp waren geen barakken, geen bewakers, geen gevangenen. Alles was er op ingesteld de vanaf december 1941 dage lijks binnenkomende jodentransporten uit het getto van Lodz onmiddellijk uit de weg te ruimen. De mensen die werden aangevoerd, kre gen bevel zich onmiddellijk uit te kleden, waarna zij via bordjes met het opschrift „naar de douches" geleid werden naar een mobiele gaskamer. Bij 50 tegelijk wer den zij daarin opgesloten. Daarna schakel de men een vrachtautomotor in, waarvan de uitlaatgassen in de gesloten ruimten stroomden. Andere gevangenen liet men daarop de doden uit de auto's halen en be graven in massagraven of verbranden in ci-ematoria. Toen de Russische troepen be gin 1945 Kulmhof bezetten, waren er onge veer 180.000 mensen op deze manier ver moord. "Hf A-A log S.S.-Obergruppenführer en politiechef in Posen, gearresteerd -werd: -><*• Omdat Kulmhof ressorteerde onder Kop- pe wil men hem in een later proces ver antwoordelijk stellen voor het moorden in het vernietigingskamp. Een voor de politie van de Bondsre publiek ietwat pijnlijke bijzonderheid is. dat 3 van de 13 beklaagden na de oor log bij de Westduitse politie baantjes von den. Later werden zij gepensioneerd. BONN (DPA) De 45-jarige Wilhelm Döring, tot voor kort hoofd van de re cherche in de Westduitse stad Siegburg, en in de oorlog kapitein in de S.S., is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan moord op 667 joden en zestien geestelijk onvolwaar dige kinderen in de Sovjet-Unie. Voor zover bekend, zijn er maar drie overlevenden onder de joden die naar Kulmhof werden gebracht. Eén van hen heeft men niet terug kunnen vinden. De twee anderen wonen in Israël en zullen overkomen om als getuige a charge op te treden. Zij getuigden ook in het proces- Eichmann. Verder zullen nog Duitsers getuigen, die in de jaren 1941-'45 in de buurt van Kulmhof woonden en iets van de gruwelen in het kamp van horen zeggen weten. De 13 beklaagden zijn gevonden op aan wijzing van de bekende Centrale voor het vervolgen van Nazi-misdaden in Ludwigs- burg (West-Duitsland) die ook bewerkstel ligde dat Wilhelm Koppe, tijdens de oor- Protest tegen verwaarlozing In de Franse universiteitssteden hebben hoogleraren en studenten gisteren ge staakt. De hoogleraren willen meer geld voor wetenschappelijk onderzoek en eisen hogere salarissen, die zij onontbeerlijk achten om de toevoer van jonge krachten ite stimuleren. Voor de studenten was de actie vooral een demonstratie (met spandoeken en strooibiljetten) voor meer overheidszorg voor studentenkamers. De meeste studen ten zijn allermiserabelst gehuisvest; de kamers zijn schaars en schreeuwend duur. Met de collegezalen is het ook erbarme lijk gestejd: zij zijn te klein en verouderd. Van de docenten nam ongeveer 60 per cent aan de actie deel; van de studenten vrijwel iedereen. DOVER. Een Franse treiler is zater dagnacht op de Engelse Kanaalkust aan de grond gelopen. Alle negen opvarenden zijn met de broek gered. Voordat het schip aan de grond zat, heeft de reddingboot van Ramsgate vergeefs naar het schip gezocht. (AP). v: NOORD-JEMEN (Reuter) De door de revolutionairen van de troon gestoten imam van Jemen, Mohammed el Badr, van wie herhaalde malen is gezegd dat hi.i hij de revolutie was gedood, verscheen zaterdag op een persconferentie voor bui tenlandse verslaggevers. Hij gaf de ver zekering, dat hij Jemen tot „een kerkhof voor de Egyptische ingringers" zou ma ken. Hij ontkende dat er zich onder zijn troe pen soldaten uit Jordanië of Saoedi-Ara- bië zouden bevinden. De sterkte van zijn leger gaf hij op als maar liefst vijf mil joen man. Vol goede moed beloofde de imam de van heinde en ver toegestroomde verslag gevers: „Ik hoop u over een paar weken weer te zien in Sanaa, als mijn land zal zijn bevrijd van kolonisten en agenten." Waarnemers achten het echter niet waar schijnlijk, dat de feodale heerser de greep op zijn land ooit weer zal herkrijgen. De berichten over de strijd zijn schro melijk overdreven. Volgens sommige waarnemers bestaat die strijd alleen in de fantasie van de propagandisten der radio zenders van beide partijen. De V.A.R. en Jemen hebben zaterdag in Sanaa een verdedigingsverdrag gesloten. MOSKOU De Russische minister van Defensie, maarschalk Malinovski, heeft zaterdag in Moskou een delegatie van de Jemenitische revolutionaire regering ont vangen. Het doel van het bezoek is niet bekend. De tanden erin! Herfst dat is Honger. Honger naar een zonnige dag aan zee, doodstil, doodver moeid, weemoedig maar niettemin zonnig. Honger naar een helgroen pakje met licht gérende rok. Honger naar zuurkool met spek en worst, naar een grote pul stra lende gele helianthussen in de hoek van de kamer, naar de Mozart concertencyclus, naar ongepast vrolijk wezen temidden van de afscheid bezwangerde sfeer, naar de nieuwste roman van Jan Mens, naar wan delen met de jas open, naar een elektri sche deken op bed en een nylon nacht hemd met haast niks van boven en krank zinnig veel van onderen. Herfst kortom is honger naar van alles, naar wat achter moet blijven maar ook naar wat nu nood zakelijk komen gaat. De lentehonger is on bestemd, de herfsthonger is uitgesproken te veeleisend. Gelukkig staat de maat schappij ons terdege in de gaten te hou den. klaar ons op te vangen, ons met zachte hand de enig juiste weg op te drin gen: die welke regelrecht naar de warme ernst van Het strenge winterseizoen leidt. Zij doet dat echter charmant en verhul lend, legt foldertjes op onze deurmat die de voordelen van de oliestook bezingen en andere die de voordelen van de gezellige kolen uitmeten tegen het kille oliesysteem Ze zet advertenties en stukjes van de stadsredacteur in het plaatselijk blad ovei wat de Prot. Chr. Ver. Gloria gedurende het seizoen '62/'63 gaat bieden. Een lezing met dia's van een mevrouw die in Joego slavië ts geweest, een avond met licht beelden over het onderwerp Rubbercultv- res in Mexico en een lezing over De Stola Vroeger en Nu. Ze maakt ons lekker met hoekjes in tal van winkels ingericht met het doel ons tot het trekken van bollen op grint en in gla zen te brengen. Ze maakt ons rijp met nu al babbeltjes over wat we straks met Sinterklaas gaan geven. Ze brengt ons in stemming door een nieuwe achtdelige Paul Vlaanderen van de helling te laten lopen en ze legt taaitaai voor ons klaar in elk levensmiddelenbedrijf dat we betreden. Ze laat de blijmoedige potten en perkjes vol bloeiende gewasjes bij de invalswegen van onze steden stilletjes verwijderen, stuurt ons de colporteur van dat énige dames blad (dat zich garant stelt ons te behoe den voor verveling in de lange winteravon den) aan de deur en geeft de leerplich tige jeugd de eerste proefwerken van het nieuwe schooljaar mee naar huis. De pruimen en sperziebonen zijn van de marktkraampjes verdwenen, de knolrapen en sinaasappels nemen de vrijgekomen plaatsen in. In het stamcafé ligt op de ta feltjes niet meer het bescheiden kaartje met Nieuwe Haring en Toast, maar één met Kaascroquet en Sneedje Brood en nog éven en de Kop Erwtensoep Garni zal zijn glorieuze rentrée komen maken. De etala ges zijn niet langer rose, wit en pastel 1maar wijnrood, flessegroen en nachtblauw. Mevrouw Smit zwaait sinds twee weken iedere dinsdagavond van 9 tot 10 ijverig en toegewijd de knotsen want de jaarlijkse uitvoering van de gymclub voor Oudere Dames zal dit jaar al eind november plaatsvinden. De mevrouw van hiertegen over had gisteren voor het eerst weer haar kalf om de schouders geworpen en hier naast staat een witte cyclaam op de ven sterbank waar de laatste maanden gere geld een vaas snijbloemen-uit-eigen tuin prijkte. Zo gaat alles en iedereen ongemerkt de winterhoek in. Zo zetten we zonder morren de tanden in het nieuwe seizoen. Het valt ons niet eens zo moeilijk het oude, lichte, los te laten en het nieuwe, donkere, aan te hangen. Het nylon nachthemd en de ha ring kunnen wachten. Voorlopig zijn we „in" voor zuurkool met spek en worst en de elektrische deken. Advertentie IEDERE AVOND 8 UÜR J..*''-" -V tel. 020-796441 NEW DELHI (Reuter) Bij Gorakpoer, in het noorden van India, zijn 25 mensen, die op het dak van een trein waren geze ten, om het leven gekomen toen de trein onder een brug doorreed De Amerikaanse Bell Aerosystem.v Company heeft voor het Amerikaanse leger een rakettoestel ontworpen waar- eme een soldaat zich door de lucht kan verplaatsen met een topsnelheid van meer dan honderd kilometer per uur. De gemiddelde snelheid die be reikt kan worden met het toestel is veertig kilometer per uur. De vlieger kan een hoogte bereiken van ongeveer 23 meter. (Telefoto) Ford. Het beroemde automuseum van Ford in Dearborn, een voorstad van De troit, is vrijdagavond door brand ver woest. De schade wordt geraamd op 15 miljoen dollar. Grote voet. In Rome is een 48-jarige dou ane-inspecteur uit Terni gearresteerd, die in enkele maanden tijds een bedrag van ongeveer 4,5 miljoen van de staat heeft verduisterd. Hij had daarvan op grote voet geleefd, verscheidene zaken geopend, en was in zijn stad een voor aanstaand burger geworden. Crimineel. In de Philippijnse hoofdstad Manilla mogen kinderen beneden de 18 jaar voortaan niet meer na negen uur 's avonds zonder geleide op straat ko men. Dit besluit is genomen ter bestrij ding van de jeugdcriminaliteit. Oost-West. Zaterdagnacht zijn twee jonge Oostduitsers een ijskoude grensrivier overgezwommen naar West-Berlijn, waar zij in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Dezelfde nacht vlucht ten twee leden van de Oostduitse grens politie naar West-Duitsland. Zij kropen door een 50 meter brede prikkeldraad zone en konden hierbij de mijnenvel den ontwijken omdat zij precies wisten waar deze lagen. Jonge mensen. Van de moderne verkeers weg die dwars door Joegoslavië zal lo pen, is zondag een stuk van 100 km. ten zuiden van Belgrado met enige plech tigheid in gebruik genomen. Het werk is in de zomermaanden door 30.000 jon ge mensen uitgevoerd. Stanislav. De stad Stanislav in West- Oekraïne heet voortaan Ivano-Frankovs naar de Oekraiense revolutionair, schrij ver en geleerde Ivan Franko, die leefde van 1856 tot 1916. Nooit meer terug. De Zuidafrikaanse mi nister van Justitie, Balthazar Vorster, heeft bekendgemaakt dat acht mannen en vrouwen aan wie huisarrest is opge legd, het land mogen verlaten op voor waarde dat zij nooit meer terugkeren. Eeuwige vriendschap. T. N. Kaul, de nieuwe ambassadeur van India in Mos kou heeft een krans gelegd op het graf van Lenin. Het lint droeg het opschrift: „Aan de onstervelijke V. I. Lenin, als symbool van de eeuwige vriendschap tussen India en de Sovjet-Unie". Verlamd. Door het eten van vergiftigde spijsolie zijn in Ismaila aan het Suez- kanaal 119 mensen verlamd aan handen en voeten. De olie zat in een vat dat te voren giftige stof had bevat. Modder. Van de vulkaan Merapi op Java is een modderstroom naar beneden ge spoeld die een groot gebied heeft bedol ven. Ten minste twee mensen zijn om het leven gekomen. Regen. Door de overstromingen die de af gelopen week het gebied van Barcelona hebben getroffen, zijn tot dusver zes mensen om het leven gekomen. Valide. Een 30-jarige Britse oud-verpleeg ster, die als gevolg van een rugverwon ding al tien jaar invalide is, vertrekt woensdag uit Londen voor een reis van ongeveer 25.000 km door 21 landen van Europa, het Midden-Oosten en Noord- Afrika. Mary Ann Power maakt de tocht in een gemotoriseerde invalidewa gen. Zij wil zien wat er in dr verschil lende landen voor h mei ijk gehandi capten wordt gedaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3