Regering bereid tweede t.v.-net voor reclame open te stellen Nog geen definitieve keus uit de gegadigden K.L.M. mag weer op Djakarta vliegen HET WEER Opnieuw een slachtoffer van de hondsdolheid Faam-troef van de week f§ FEIJENOORD- VASAS tóch op TV Staatssecretarissen in Memorie van Antwoord: Minister Soebandrio: De honderdduizend op nr. 8511 Chinese diplomaten verlaten O.-Europa Man durfde inenting niet aan Rode Kruis schort inspectieplan op 9.95 speciale gehaktdagen DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG-13 NOVEMBER 196 2 Tweede helft Feijenoord- Vasas op televisiescherm Redding aan Engelse kust Het woord is aan In de krant van heden: Oorlog in de Himalaya FALCON REGENJASSEN Plaatselijk mist Ml AMSTERDAMMER IN LEVENSGEVAAR Overhemdblouses x Woensdag en donderdag BUTTER 48e JAARGANG NUMMER 9 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat^ Haarlem Chrectie: P. W, Peereboom en Mr. H. C. van der 1 DE REGERING blijft vasthouden aan commerciële televisie. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord op de Nota-Reclame-televisie, die door de staatssecreta rissen Scholten (O., K. en W.) en Gijzeis (Ec. Zaken) aan de Tweede Kamer is gezonden. In deze Memorie wordt enigszins tegemoet gekomen aan de wensen van de NTS. Op het tweede t.v.-zendernet zou aan de commerciële concessionaris twintig uur zendtijd kunnen worden gegeven en aan N TS en omroepverenigingen bijvoorbeeld tien uur, totdat een derde zendernet in 1969 gereed zou zijn. Daarna zou het tweede net geheel vrij komen voor de commerciële concessionaris en het derde net aan NTS en omroepverenigingen kunnen worden toegewezen. De nota heeft niet de bedoeling het bestaande televisiebestel te doorbreken maar om dit aan te vullen en uit te bouwen op basis van de principes waarop het stelsel rust. HET TIJDELIJKE aandeel van NTS èn omroepverenigingen in het tweede net zou wellicht uit kijkgelden kunnen worden bekostigd. De bewindslieden zijn niet van plan het kijkgeld te ver hogen. Zij menen,- dat een volledig twee de programma van dertig uur niet uit het kijkgeld zal kunnen worden betaald. Overleg zou moeten worden gepleegd of de extra tien uur op het tweede net zowel aan NTS en omroepverenigingen Ofwel alleen aan de NTS ten goede zou den moeten komen. Daarbij is dan ook dé verdeling veertig-zestig tussen NTS en verenigingen in het geding. EEN ANDERE OPLOSSING zou zijn Om aan de NTS door middel van een door de stichting op te richten rechtspersoon voor de genoemde tien uur toestemming te ge ven reclametelevisie te verzorgen. De voor waarden voor die op te richten rechtsper soon zouden over het algemeen dezelfde moeten zijn als die voor een andere con cessionaris. De NTS-reclame-uitzendingen zouden dan geheel onder verantwoordelijk heid van deze stichting moeten staan, uit de opbrengsten bekostigd moeten worden en buiten de bemoeienis van de program maraad vallen. De staatssecretarissen wil- DEN HAAG. De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, heeft in Djakarta de onderdirecteur van de K.L.M., dr. E. van Konijnenburg, officieel meegedeeld dat zijn regering geen bezwaar heeft om de K.L.M. wederom landingsrechten in Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van gedachten worden gewisseld. De K.L.M. deelde dit gisteravond in een communiqué mee. Daarin wordt gezegd. „Ten èinde met de Indonesische regering èn de directie van de Gadura Indonesia Airways de mogelijkheid te bespreken om de exploitatie van „De Kroonduif' op Nieuw-Guinea over te dragen aan de Ga- ruda is dr. E. van Konijnenburg op 16 okto ber naar Djakarta vertrokken. Daar ook ter plaatse de situatie in ogenschouw dien de te worden genomen zijn de president directeur van de Garuda, de heer Partonö, en de technisch directeur, ir. Jap Kie Tik. en de heer Van Konijnenburg op 26 oktober voor een verblijf van vier dagen naar Biak gegaan. Nadien zijn de besprekingen m Djakar ta voortgezet. Op 12 november is de heer Van Konijnenburg voor overleg met de di rectie van de K.L.M. in Nederland terug gekeerd. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Konijnenburg ter afsluiting van ;le besprekingen op 21 november in Djakar ta terug zal zijn. Naar het zich laat aanzien kan nog voor het einde van deze maand een definitieve overeenkomst ten aanzien van "De Kroónduif" worden gesloten. PaS dan kun nen bijzonderheden over de overeenkomst worden meegedeeld. De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, heeft de heer Van Konijnenburg offi cieel meegedeeld dat zijn regering geen bezwaar heeft om de K.L.M. wederom landingsrechten in Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van gedachten worden gewis seld." In een persconferentie in Djakarta heeft dr. Djalal Abdoh, de tijdelijke V.N.-be stuurder van Nieuw-Guinea. verklaard dat hij door Indonesische functionarissen be naderd was over de vraag of Nieuw-Gui nea niet eerder dan 1 mei kan overgedra gen worden. Dr. Abdoh zei dat dit met toe stemming van de V.N. legaal mogelijk is, maar slechts met instemming van alle be trokken partijen en met goedkeuring van de algemene vergadering der V.N. Als partijen noemde hij Nederland, Indonesië en de Untea. Associated Press vermeent van be trouwbare zijde in Djakarta., dat Indone sië als prijs voor de hervatting van de diplomatieke betrekkingen Nederlandse concessies ten aanzien van de bepalingen in de Nieuw-Guinea-overeenkomst zal eisen. Dit is kenbaar gemaakt aan dr. E. van Konijnenburg, de onderdirecteur van de K.L.M. (Desgevraagd verklaarde de president directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, aan onze Haagse redacteur, dat hij zich niet kon voorstellen dat dr. Van Konijnenburg besprekingen zou heb ben gevoerd over een eventueel herstel van de diplomatieke betrekkingen. Hij zei met. de meest mogelijke reserve tegenover dergelijke berichten te staan). Feijenoord heeft besloten toestemming te geven de tweede helft van de wedstrijd Feijenoord—Vasas, morgenavond te spe len in Rotterdam voor de Europa Cup, uit te zenden. De wedstrijd begint om kwart over 8; om 9 uur komt hij op het scherm. len in dit geval vermijden kijkgeld te be steden aan deze NTS-reclame-tv, omdat anders zowel de andere concessiehouder als de pers daardoor schade zouden leiden. Regering en kamer willen immers ook deze belangen veilig stellen. Terwille van de vrijheid van keuze voor de kijker wil len de bewindslieden in ieder geval één reclame-vrij programma handhaven. MET DEZE OPLOSSINGEN menen de staatssecretarissen aan de wensen van de N.T.S. tegemoet te komen. De N.T.S. im mers was niet van plan in de eerste ja ren meer dan tien uur op het tweede net te zenden om daarna rustig uit te breiden. In 1969, bij het tot stand komen van het derde net, 'zullen omroepen en N.T.S. over 60 uur zendtijd, de commerciële conces sionaris over 30 uur zendtijd kunnen be schikken. De staatssecrètarissen houden vast aan hun wens om bij het openstellen van com merciële t.v. waarborgen te scheppen voor goede en verantwoorde programma's. De concessionaris zal een programma-maat schappij moeten zijn en geen reclame maatschappij. De televisie als maatschap pelijk verschijnsel behoort naast pers en radio een communicatiemiddel te zijn, dat „tot overdracht van geestelijke, culturele en maatschappelijke waarden als ook de opinievorming dient en de burger in de gelegenheid stelt zijn burgerschap in staat kundige en maatschappelijke zin waar te maken". Reclame mag niet a priori wor den buitengesloten. Ook de pers staat voor reclame open. DE STAATSSECRETARIS van O.K. en W. zegt voorts dat hij de nota niet heeft ingediend om belangen van het be drijfsleven te behartigen. Hij meent, dat het tot zijn taak behoort aanspraken van bepaalde groepen van de bevolking op het indifferente medium televisie te beoordelen en te toetsen aan het algemeen belang vanuit zijn verantwoordelijkheid voor cul turele aangelegenheden. Op grond van het Verdrag van Rome voeren de bewindslieden aan, dat een zendmachtiging niet geweigerd mag wor den omdat een gegadigde reclame-t.v. -wil bedrijven. Uit dit verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens vloeit voort, dat de overheid nauwlettend tegen onvoldoende gegronde beperking van de vrijheid van meningsuiting moet waken. Daarom kan zij ook niet uitsluitend zend tijd verlenen aan hen, die er al over be schikken. of identiek zijn aan dezulken. Bestaande organisaties moeten beschermd worden. Met inachtneming van deze be staande belangen is het toelaten van een nieuwe concessionaris een uitvloeisel van het beginsel van gelijkheid voor de wet en van het beginsel van vrije menings uiting. Een eis van democratie derhalve. Met inachtneming van openbare orde en goede zeden moet alles, wat aan inlichtin gen. meningen en ideeën voorhanden is in beginsel voor vrije uitwisseling vatbaar zijn. Men heeft recht op datgene, wat een ander wil mededelen, evengoed als hij, die gedachten en ideeën heeft, het recht be zit deze te uiten. Ook bij het concessiebe- leid ten aanzien van radio en televisie heeft de overheid de in internationale rechtsregels neergelegde plicht daarmee rekening te houden. Bii concessies kunnen wel degelijk eisen op grond van algemeen belang gesteld worden. In de heden gehouden trekking van de staatsloterij is de prijs van ƒ100.000,— gevallen op lot nr. 8511. De zes serie van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Tiel, Zeist en Bever wijk. In Den Haag is een heel lot verkocht, evenals in Rotterdam. In Amsterdam moe ten achttien mensen de prijs delen, in B e- verwijk zes, in Zeist vier. Ook in Tiel is het winnende lot in gedeelten verkocht. '7; X 4 -4 i v I ,«7 In zwaar weer strandde een Franse treilèr met negen man aan boord, op de rotsige zuidkust van Engeland. Met het wippertoestel werden de beman ningsleden één vóór één van boord ge haald. De bemanning vdn een RAF- helikopter sloeg de redding van boven gade. De reddingboot Ramsgate was te hulp gekomen, maar kon niet dicht genoeg bij het schip komen óm iets te kunnen uitrichten. Addison: Sommige debattanten doen mij den ken aan inktvissen: als ze in het nauw zitten maken ze het water zwart tot ze onzichtbaar zijn. Weerrapporten 1> 2 Agenda van IJmortd èn Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zient Kunst Feuilleton Economisch nieuws li- Beurs 11 Scheepsberichten H Jharrede C.S.W.V.-voorzitter11 Sport ^3 Topsy 3 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Zie vervolg op pag. 2 ondér: „Televisiereclame") Tibetaanse vluchtelingen uit hét front gebied van de Chinees-Indische grens- oorlog, kijken door de omheining van een trainingskamp met belangstelling naar d.è opleiding van Indische vrij willigers in Tezpoer (Assam). NEW YORK (Reuter) De „National Broadcasting Company" meldt uit New York dat de ambassadeurs van Com munistisch China in de Oosteuropese lan den teruggeroepen worden en dat dit ge zien moet worden als een aanloop tot een eventuele verbreking van de diplo matieke betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en China. Joseph Harsch, dé Lóndensë correspon dent van de N.B.C., die réchtstreeks uit Warschau kwam, deelde in, een uitzen ding mee, dat de terugroeping van de ambassadeurs verband zou houden mét de mededeling van de Indische regering, dat de Sovjet-Unie India de toegezegde vliegtuigen zal léveren. Ook de zuiveringen in Bulgarije zouden van invloed zijn geweest op het besluit van Peking. Volgens Harsch is de alge mene mening, dat de zuivering in Bul garije door Moskou bevolen is om te voor komen dat Bulgarije zou omzwaaien naar de opvattingen van Peking en Albanië Men zou ook zuiveringen in Oost-Duits- lend en Tsjéchoslowakijje verwachten. BARTEUORlSSTR HAARLEM IEL 13439 I^IDSESTRAAT (BH, KONINGSPLEIN) AMSTÉRDAM^EIV_223596 Verwachting tot morgenavond: Vee! bewolking met hier en daar enige regen of motregen en plaat selijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwak ke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee ERRES-service aan zjjn cliënten Na het bekend worden van de mede deling. dat de belangrijke voetbalwed strijd Feijenoord—Vasas om de Europa- Cup. a.s. woensdag niet op dé T.V. zou worden uitgezonden, heeft de directie van ERRES onmiddellijk contact opge nomen met de betreffende instanties. ERRES verklaarde spontaan zich ga rant te stellen voor de eventueel niet afgenomen plaatskaarten. Hierdoor is het mogelijk geworden dat u woensdag via de beeldbuis toch getuige kunt zijn van de tweede helft van dit ongetwij feld spectaculair voetbalduel. Wil wensen u een' 'genoeglijke ERRES-AVOND Artsen en verpleegsters van het Wil helminagasthuis te Amsterdam voeren sinds zaterdag een hevige strijd om het leven te redden van een zestigjarige Amsterdammer, die aan hondsdolheid lijdt. In dé afgelopen maanden zijn twee Amsterdammers en een Zaandammer aan deze gevreesde ziekte overleden. De man is zaterdag met spoed op de afdèling besmettelijke ziekten van het Wilhelminagasthuis opgenomen, nadat hij verschijnselen van epilepsie vertoon de. Al spoedig stond de diagnose ra- bies vast, doch uit piëtei' met de familie leden heeft de afdeling voorlichting van het stadhuis,, diê als enige instantie be voegd is gegevens ovèr dé hondsdolheid bekend té maken, tot gisteravond gewacht met publikatie. Het slachtoffer is op 30 juli gebeten door een klein wit hondje met een blauw hals bandje. dat hij als zwerfhond.jp op straat had aangetroffen en in zijn auto meegeno men. Het dier gedroeg zich zëer agressief en de man stopte tenslotte in de Wèsterstraat in de Jordaan om hét ondankbare beest weer de vrijheid te geven. Toen hij de hond uit dë auto tilde, werd hij in de hënd gebêtèn. Wond genas niet Dé man besteeddé aanvankelijk geen Sandacht aan dè hóftdébèet. De eerstè be richten over hondsdolheid verschenen Irft rrters pas iri oktober. Öfndat dé wond ech ter niet wilde genezen besloot de man op 19 oktober, toen in de kranten werd ge meld, dat de GG en GD door honden ge beten mensen opriep, naar het keurings- burfeau aan de Nieuwè Achtergracht te feaan. Dë arts, diè hem ónderzöcht, achtte het wenselijk te vaccineren, maar de man weigerde. Wel kwam hij de volgende dag terug. In de volle wachtkamer hoorde hij zul ke afschrikwekkende verhalen over de in enting, dat hij weer naar huis ging. Zaterdag klaagde de man over een stijve arm. Hij ging naar zijn huisarts, die een dusdanige verslechtering van de lichamelijke toestand constateerde, dat hij ziekenhuisopname noodzakelijk achtte. Het eerste slachtoffer van de rabies, de drie-en-een-halfjarigè Adri Echthuizen uit Amsterdam, overleed op 8 septem ber. Op 30 oktober stierf, na een dag in het Wilhelminagasthuis te zijn ver pleegd, de zestienjarige jongen Henny Bambergen, eveneens uit Amsterdam. Op 3 november werd uit Zaandam gemeld, dat aldaar een vader van twee kinderen aan hondsdolheid was overleden. met lange mouwen, in rood, marine, wit alken deze wéék GENEVE (AP) De plannen voor een onmiddellijke internationale inspectie door het Rode Kruis van schepen rlie naar Cuba gaan gaan niet door, zo verluidt in Genè- ve. De internationale commissie van het Rode Kruis zou de voorgestelde inspectie niet langer beschouwen als van vitaal be lang en als onmiddellijk noodzakelijk voor het voorkomen van een wereld-oorlog. In een communiqué verklaart de com missie, dat het Rode Kruis in geen geval een actief aandeel genomen zou hebben in de voorgestelde inspectie, maar alleen maar internationale inspecteurs benoemd zou hebben die zouden optreden onder gezag van de UNO. In het communiqué wordt meegedeeld, dat de commissie in nauw contact zal blijven met Oe Thant om de bijzonderheden uit te werken van een mogelijke inspectieprocedure. Anegang - Haarlem - tel. 10401 KNIP UIT Dit is de laatste advertentie voor de Faam skelter-prijsvraag Zorg dat uiterlijk donderdag 15 nov. a.s. je uitgeknipte adverten ties bij de Faam worden ingeleverd 500 gr. mager vleesgehakt (rund en varkens) j E8 plus zakje kruiden. Elk 2e pond voor halve prijs n, ya dus Vt.t 9 200 gr. heerlijke metworst en 200 gr. leverworst (boordevol /i lever) samen V»©© KENNEMERLAAN 43-45 A

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1