Door Amerika's zachtste tabakk Britten gaan ondergronds een kernproef nemen Adenauer verklaart achteloos: Hopf weldra weer op z'n post WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Rusland levert tóch Migs aan India Geen boycot van Cuba f raatótocl Labour-leider Gaitske en linkervleugel komt met een motie Luchtmachtchef van Jordanië neemt de wijk naar Egypte Tsjombe ontkent bombardement DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 - Neutraal in grensgeschil Pakistan is kwaad Gezicht op de maan yOp de - H. B. Fortuin 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT Misdruk van Amerikaanse Hammarskjoeld-postzegel Kanselier kwetst liberalen in Spiegel-affaire WITTE KRUIS DE CCkte PIJNSTILLER WITTE KRUIS Dr. Djalal Abdoh, de V.N.-bestuurder van Nieuw-Guinea heeft gewaagd van In donesische verlangens ten aanzien van be korting van de overdrachtstermijn, die, zo als bekend mag worden verondersteld, bij overeenkomst is bepaald op 1 mei 1963. De bekorting zou alleen mogelijk zijn met het fiat der V.N., na instemming der par tijen, aangezien het een wijziging zou be tekenen van de oorspronkelijke overeen komst. Men zal zich' trouwens herinneren dat het punt van de datum een der moei lijkste details is geweest in de definitieve toenadering der partijen tijdens de crisis. De V.N.-bestuurder zal wellicht oren hebben naar een bekorting van de termijn, omdat het hem moeilijk valt voor de tus senperiode voldoende geschoolde ambtena ren aan te trekken. Indien van Papoea-zij de geen overwegend bezwaar tegen de overdracht op 1 januari zou blijken te be staan, is de kans gfoot dat er althans in de V.N. een streven naar herziening van dezë overdrachtsdatum zou ontstaan. Vol gens Djakarta hebben Papoealeiders ge vraagd naar bekorting van de termijn, doch dr. Abdoh heeft moeten toegeven dat hem van een dergelijke wens niets bekend is. Djakarta is intussen bezig met bepaal de „toegiften" te suggereren, zoals de K.L.M.-concessie en de diplomatieke be trekkingen. Het is niet gezegd dat deze twee onderwerpen als „gunsten" zullen worden voorgedragen, en zeker niet dat ze als tegenprestaties voor een eventuele in stemming van Den Haag met de termijn bekorting zullen worden gebruikt. Maar er zit toch wel een zekere sfeer van afruil in de situatie, waarbij de Nederlandse belangen in Indonesië en de Indonesische belangen in Nieuw-Guinea bijna automa tisch met elkander in verband komen. Nederland heeft in Nieuw Guinea niets meer te verliezen, behalve nog meer pres tige tegenover de oorspronkelijke bevol king. De diplomatie van Djakarta en van Den Haag bevinden zich momenteel in een zeer moeilijk vacuum, dat waarschijn lijk niet te vullen zal zijn zonder dat er iets gebeurt dat op „afruil" lijkt. Het is de vraag of Den Haag de mogelijkheid zal zien om op een of andere wijze de sfeer gunstiger te maken, maar nog be langrijker lijkt de vraag of Djakarta er in zai slagen de schijn van „voor wat hoort wat" te vermijden en de onderwer pen van diplomatieke betrekkingen en K.L.M.-rechten volkomen los te houden van een eventuele herziening der Nieuw Guinea-overeenkomst. Het zou voorbarig zijn Djakarta nu reeds- te - betichten van stellige pogingen om het ene met het an dere te verbinden. Het zal voor een groot deel van de -tact van dr. Abdoh afhangen of het belang van Nieuw-Guinea zelf als voornaamste argument zal worden gezien bij datgene, wat er aan nieuwe mogelijk heden ten aanzien van de overdrachtsda tum zal worden geopperd. NEW DELHI. - De Sovjet-Unie zal India niet alleen straaljagers leveren, maar zal ook een fabriek voor de ver vaardiging van deze toestellen in India bouwen. Rusland blijkt terug te keren naar zijn oorspronkelijke standpunt van neutraliteit in het Chinees-Indische grensgeschil, heeft premier Nehroe in een commissie uit het parlement laten weten. Eerder was de indruk gewekt dat Moskou zich achter Peking had gesteld. De Migs zullen midden december wor den geleverd, volgens een reeds eerder gesloten akkoord, waarvan het bestaan nooit is meegedeeld. Men wist niet beter of er werd nog onderhandeld. Premier Nehroe verklaarde zondag op een massabijeenkomst, dat India „nog sterker dan tevoren moet vasthouden aan het socialisme en de politiek van neutrali teit". President Ajoeb Khan van Pakistan heeft een brief aan premier Macmillan gestuurd, waarin hij een absolute waar borg vraagt dat de Britse wapens die aan India worden gezonden, niet gebruikt zul len worden tegen Pakistan in het omstre den Kashmir. Het Britse kabinet zal mor gen over deze kwestie beraadslagen. De Pakistaanse minister van voorlich ting is gisteren in Londen gearriveerd. Hij beschuldigde India ervan te willen profiteren van het grensconflict om zijn bewapening te versterken. De minister uitte ernstige bezorgdheid over de wes terse wapenleveringen aan India, die „de zaak van vrede en vrijheid niet bevorde ren". „Wat Pakistan betreft, is India een agressief land", aldus de minister. WASHINGTON De verzending van Amerikaanse wapens naar India is vol tooid. Er is voor een waarde van vijf mil joen dollar verstuurd. NEW DELHI. India heeft kortgeleden met Indonesië een overeenkomst gesloten voor de aankoop van acht „Vampire"- vliegtuigen. Dit is de nieuwste foto van de maan, genomen door de telescoop van het Lick observatorium van de universiteit van Californië, in de buurt van San Jose. De opname is gemaakt van een landschap dat ongeveer negenhonderd kilometer ten zuiden van de noord pool van de maan ligt. De grote krater is de Archimedes. De kleinere links zijn de Aristillus en de Autolycus. De heuveltjes onder de grote krater staan bekend als Spitsbergen. Volgens des kundigen geeft deze telefoto een beeld van wat toekomstige maanreizigers zullen zien als zij nog ongeveer vier honderd kilometer van de maan zijn verwijderd. (Telefoto) LONDEN (Reuter) De Internationale Kamer van Scheepvaart in Londen heeft een resolutie verworpen waarin van de scheepvaart van de vrije wereld wordt ge vraagd vrijwillig af te zien van handel op Cuba. De resolutie werd door het Ameri kaanse koopvaardijinstituut ingediend, met steun van de unie van Griekse scheepseigenaars. In een verklaring na de bijeenkomst werd gezegd dat men begrip heeft voor de Amerikaanse zorgen inzake Cuba, maar dat de Internationale Kamer van Scheepvaart niet de verantwoorde lijkheden der regeringen qp zifh: kan. ne men.' Óp de bijeenkomst waren achttien landen, waaronder Denemarken. Finland, Groot-Brittannië. y^t-Duitsland, Italië, Nederland'. Noorwégen, Spanje, Zweden, Zwitserland, en de Verenigde Staten ver tegenwoordigd. Advertentie Golden Fiction Wat is oud? Ik vind het altijd zo prettig, te lezen, dat de aarde al meer dan 2,500 miljoen jaar oud is. Het maakt mij relatief -zo jong. t Vergeleken met jonge achterneefjes en dergelijke ben ik heel erg oud. Zelfs ver geleken met mijzelf vijf en twintig jaar geleden ben ik zeer bejaard. Maar als je nagaat hoe lang geleden de melkweg ge vormd werd uit de primaire gaswolk, dan is zelfs mijn gouden leeftijd niet zo heel lang. Ook de zon is in de laatste vijfhonderdduizend miljoen jaar ouder ge worden, ook de zon, neem ik aan, heeft zijn corona-haar verloren en is nu kaal van boven, net als ik. De maan is oud en koud en kaal, en de maan heeft reumatiek en jicht en ischias. Vergeleken met die andere kale hemellichamen ben ik hele maal niet zo bejaard. Daarom kijk ik vaak liever naar de sterren dan naar mijn achterneefjes, vooral sedert zelfs achtjarigen mij op het schaakbord ver slaan. Zoals mijn sterrenboek zegt, al het ma teriaal waaruit ik en ook u opge bouwd ben, is afkomstig van de primordi ale ontploffing toen alle aardse elementen gevormd werden, ongeveer een miljard jaar geleden. In feite, zo zegt mijn astro nomisch handboek, is het heelal eeuwig, want het wordt geboren, bestaat en ver gaat en wordt weer herboren uit straling en waterstofatomen. En zo gaat het ook met mij. Ik werd geboren, ik besta en ik zal vergaan, en mijn stof groeit wel weer tot iets an ders. Zo gaat er niets verloren en blijft alles zuinig bewaard. Het prakje wordt een nieuw maal. Wat doen vergeleken met dit eeuwige verval en wedergeboorte, een paar jaar meer of minder er toe? Wat is een oud man vergeleken met een miljard jaar, en wat is een miljard jaar tegen de achtergrond van eeuwige her groepering en uiteenvallen? Een daarom kijk ik graag naar de maan en de zon en de sterren, naar de melkwe gen en de nevels. Wat doet het er toe? Hoelang? Waarvoor? Waarom? Lieve aarde, hartelijk gefeliciteerd met uw tweeduizendvijfhonderdmiljoenste ver jaardag. En dat wij er nog maar lang getuige van mogen zijn. (Van onze correspondent) LONDEN Onder de Labour-oppositie ontstond gisteravond in het Lagerhuis gro te opschudding toen de minister van De fensie, Peter Thorneycroft, aankondigde dat Groot-Brittannië „in de naaste toe komst", in samenwerking met de Ver- enigde Staten, weer een nieuwe onder grondse bomproef in de Nevada-woestijn zal uitvoeren. De deining was des te groter, omdat de minister hierover niet onmiddellijk en rechtstreeks aan de tand kon worden ge voeld, daar het besluit werd afgekondigd in de vorm van een schriftelijk antwoord op een door de Conservatieven ingediende en kennelijk geïnspireerde vraag. In maart heeft Groot-Brittannië, even eens in de Nevada-woestijn, een kernbom tot ontploffing gebracht. Sinds enige tijd overwoog de regering een tweede derge lijke proef te nemen, welke noodzakelijk wordt geacht voor wetenschappelijk-mili- taire doeleinden. De oppositie wond zich hierover vooral zo op, omdat het besluit genomen is juist nu de Verenigde Staten hun jongste serie proeven hebben afgesloten en de laatste ronde van de Russische proeven voor de deur staat. Ook onder de Conservatieven was men slecht te spreken over de onder handse manier van aankondiging. Vandaag zou oppositieleider Gaitskell premier Mac millan hierover interpelleren, terwijl La bours linkervleugel een motie zou indie nen, waarin het besluit van de regering wordt veroordeeld. De Labour-afgevaardigden bezwoeren de regering de kansen van een overeen komst inzake het verbod van kernproeven niet in gevaar te brengen. Voordat Thorneycrofts verklaring be kend werd gemaakt, poogde men van op positiezijde tevergeefs een spoeddebat te forceren, omdat de regering weigerde te beloven dat er in de naaste toekomst geen kernproeven meer zullen worden gehou- den. Premier Macmillan heeft verklaard dat Rusland zal moeten instemmen met inspectie ter plaatse als het een verdrag tot verbod van kernproeven wil sluiten. Hij verwierp het Russische voorstel voor een inspectie door middel van verzegelde apparatuur, omdat onder grondse proeven nog steeds niet op be vredigende wijze kunnen worden gecon stateerd op grote afstand. Macmillan sprak aan een banket ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe Lord Mayor van Londen in de Guildhall. (Keuter) Radio-Moskou verklaarde zondagavond dat. als Groot-Brittannië een nieuwe reeks kernproeven zou beginnen, dit de totstandkoming van een verbod op het nemen van kernproeven „ernstig zal compliceren" De Britse admiraliteit heeft medegedeeld, dat de Britse kernonderzeeboot gereed is om zee te kiezen. Het schip is uitgerust met een in de Verenigde Staten ontworpen kernenergie-installatie. In de komende da gen zullen de laatste proeven worden ge nomen. WASHINGTON (Reuter/AFP) Bij het drukken van 'n serie nieuwe Amerikaanse postzegels ter herinnering aan Dag Ham- marskjoeld, de om het leven gekomen secretaris-generaal van de UNO, heeft men ontdekt, dat het onderste deel van de zegel, dat geel had moeten zijn, wit is gebleven en dat de aanduiding „vier cent" in de rechter bovenhoek stond in plaats van links onderaan. De Amerikaan se posterijen hebben de verkoop van deze zegels stopgezet. Volgens de drukkers is in 1918 voor het laatst een dergelijke fout in de Verenigde Staten gemaakt. Postze gelverzamelaars zijn van mening, dat de zegels met de misdruk, die al in omloop zijn gebracht, een zeer grote waarde heb ben. CAïRO. De opperbevelhebber van de luchtmacht van Jordanië, generaal Sahl Hamza, is met een viermotorig transport vliegtuig naar Egypte gedeserteerd. Op het vliegveld van Cairo zei hij dat hij belast was met het uitvoeren van of fensieve operaties tegen de revolutionairen in Jemen en dat hij tevergeefs tegen deze interventie had gepleit. Volgens Hamza heeft koning Hoessein het gehele volk van Jordanië tegen zich bij de bestrijding van de revolutie in Je men. ELISABETHSTAD Katanga heeft ontkend dat vliegtuigen van zfjn lucht macht bommen hebben afgeworpen boven Noord-Katanga, zoals de V.N.-vertegen- woordiging in Kongo aan het hoofdkwar tier in New York had gemeld. De jachtescadrilles van de volkerenor ganisatie hebben inmiddels opdracht ge kregen „onmiddellijk te reageren als Ka- tangesé vliegtuigen zich opnieuw schuldig maken aan offensieve acties". De V.N.- in Kongo had gemeld, dat tien Katangese vliegtuigen zaterdag bomaan vallen hadden uitgevoerd op verscheidene plaatsen in Noord-Katanga. De V.N. had de verzorging der gewonden ter hand ge nomen. Noord-Katanga is indertijd met medewerking van de V.N. onttrokken aan het gezag van president Tsjombe en onder beheer van de centrale Kongolese regering geplaatst. Tsjombe's regering heeft het bericht over de bombardementen boudweg ontkend en het „een nieuw element in de psychologi sche voorbereiding tot een nieuw offensief tegen Katanga" genoemd. (Van onze correspondent) BONN. Aan de vooravond van zijn vertrek naar de Verenigde Staten heeft bondskanselier Adenauer kans gezien zijn juist gelijmde coalitieregering weer in haar voegen te laten kraken. De bejaarde kanselier vertelde gisteren namelijk aan enkele Amerikaanse jour nalisten, dat staatssecretaris van Defen sie Hopf, die juist een operatie heeft ondergaan, binnenkort op zijn post zal terugkeren. Een verrassende mededeling, want Hopf was één van de twee hoofden, die de li beralen tien dagen geleden eisten als ge noegdoening voor het feit, dat de libe rale minister van Justitie, Stammberger, niet werd ingelicht over de actie tegen het weekblad „Der Spiegel". Hopf zei toen ervoor verantwoordelijk te zijn dat Stammberger niet door zijn staatssecretaris, dr. Walter Strauss, op de hoogte werd gebracht. Als inwilliging van de liberale eisen ging Strauss hierop met pensioen en Hopf met ziekenverlof. Nog het afgelopen weekeinde praalde liberale partijvoorzitter dr. Erich Mende: „Hopf kan alleen met onze toestemming op zijn post terugkeren." Adenauer is echter niet gewend op an dermans toestemming te wachten. Veel achting voor zijn steeds weer omvallende liberale coalitiegenoten heeft hij bovendien niet. Op Adenauers eigengereide mededeling werd gisteravond al zeer verbaasd gerea geerd door een liberale woordvoerder, die wist te melden dat de liberale ministers niets wisten van Hopf's politieke weder opstanding. Natuurlijk zou men achter Adenauers aan kondiging ook kunnen vermoeden, dat mi nister van Defensie, Strauss, zou overwe gen de consequenties te trekken uit zijn parlementaire verantwoordelijkheid en zelf zou willen weggaan. Van socialistische kant is dit in verband met de Spiegel-affaire, al openlijk geëist, evenals trouwens het aftreden van Adenauer. Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tablet ten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! J Schade. De tyfoon ciie het eiland Guam in de Stille Oceaan heeft geteisterd, heeft zes doden geëist. De materiële schade is enorm. Van de gebouwen op het eiland is 90 procent onherstelbaar beschadigd. Alle elektrische centrales zijn door de storm onklaar geraakt. Proeflokaal. Een Poolse exportfirma voor wodka en andere alcoholische produkten is voornemens een rijdend proeflokaal naar het buitenland te sturen om de af zet te vergroten. De bezoekers van dit gemotoriseerde proeflokaal, dat West- Duitsland, Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk zal bewerken, kunnen on der het genieten van een drankje hun orders opgeven. Verzamelaar. Uit de Truman-bibliotheek in Independence (Missouri) is een mun tenverzameling ter waarde van 50.000 dollar ontvreemd. Andere voorwerpen, waaronder persoonlijke stukken van Truman, bleven onaangeroerd. Olie. Tussen politiemannen en bewakers van een olieveld bij Carirubana in Vene zuela heeft zich een schietpartij voorge daan, waarbij vijf mensen zijn gedood. Hoe het gevecht, dat twee uur duurde, is ontstaan, is nog niet bekend. Er wa ren bewakers bij het olieveld geplaatst nadat extremisten hadden gepoogd sa botage te bedrijven. Padvinder. De 12-jarige padvinder James O'Gorman is in Auckland (Nieuw-Zee- land) om het leven gekomen toen hij zijn dagelijkse goede daad verrichtte. Hij kreeg bij het opknappen van een graf de grafsteen op zich. In het ziekenhuis is hij aan inwendige kneuzingen overle den. Huisarrest. Een voormalig Zuidafrikaans parlementslid, de 42-jarige journalist Brian Percy Bunting en zijn vrouw zijn voor vijf jaar onder huisarrest gesteld. Zij mogen geen bezoek ontvangen, be halve van een dokter. Bom. In Engeland is een ban-the-bom-be- toger voor de politierechter gebracht we gens het in bezit hebben van een zelf vervaardigde bom. Club. In de Belgische plaats Bree zijn twee jongemannen omgekomen bij een experiment met een raket. De slachtof fers waren lid van een club, die zich met deze experimenten bezig hield. Bij het vullen van een cylinder ontplofte de brandstof. Water. Een kapotte hoofdbuis van de wa terleiding in Stockholm heeft overstro mingen, uitvallen van elektrische stroom en verkeersopstoppingen veroorzaakt. Het plaveisel kwam omhoog door de druk van het vrijkomende water, dat naar de lager gelegen straten stroomde, waar de souterrains onderliepen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3