Bonn antwoordt koel en laat op Frans aanzoek Roep om aftreden van Strauss wordt steeds luider gehoord Vier ministers maken over Spiegel-affaire rapport op HET WEER meubelen fm Man met brede voet? m Parijs teleurgesteld over afwijzing Vorderingen bij Russisch- Amerikaans overleg Adenauer zonder Krone naar V*S* Veel winnaars in de sporttoto Amsterdammer aan rabies gestorven Strenger optreden tegen hondsdolheid thans mogelijk Israëliër ontmaskerd als ex-kampbewaker Strengere controle op verkeer in hoofdstad J* Huizing DAGB LAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING i Vrouwen tegen staking Washington ontstemd over Adenauers uitlatingen Het woord is aan ÉlriËa üee Mimma vyvrKijvu mnj: FALCON TWEEDJASSEN Iets hogere temperaturen „Henriette Roland Holst prijs 1962 Proces in voorbereiding In de krant van heden: 48e JAARGANG NUMMER 10 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. c,a RedactiechefIJmuidetli J. Kosak A Directie; P. W. Pecrebootn en Mr. H- C. van der Mt,e (Van onze correspondent) PARIJS Het Westduitse antwoord op de Franse voorstellen inzake een intie mere samenwerking tussen beide landen, waarop Bonn bijna twee maanden had moeten broeden, heeft in Parijs maar een matige ontvangst gehad. Officieel toont men zich voldaan en kondigt aan dat de beide ministers van Buitenlandse Zaken, de Fransman Couve de Murville en de Westduitser Schroder, elkaar volgende maand in Parijs al zullen ontmoeten, wanneer de Noordatlantische X erdragsor- ganisatie haar jaarlijkse ministersberaad houdt, om de plannen dan verder uit te werken. Dat de Westduitsers zoveel tijd nodig hebben om hun mening te formuleren over de voorstellen, die de Fransen, in de roes van de geestdrift, welke generaal De Gaul le in Duitsland had opgewekt, hadden in gediend, wijst er wel op, dat de urgentie Vrouwen van arbeiders bij de Britse Ford fabrieken te Dagenham, die in staking zouden gaan, zijn een anti stakingsactie begonnen. Ongeveer 150 vrouwen marcheerden naar de fabriek velen met kinderwagens, roepende: „Wij willen geen staking, wij zijn degenen, die er de last van dragen." De staking is uitgeroepen door 22 vakverenigings- leiders, die ongeveer 32.000 arbeiders van de fabrieken vertegenwoordigen. Zij hebben bezwaar tegen het besluit van Ford, zeventig man, die hebben deelgenomen aan de wilde staking van kort geleden, niet meer in dienst te nemen, omdat zij volgens de directie slechte werkers en onruststokers zijn. De vrouwen huurden een zaa.1 voor een protestvergadering om andere vrouwen te bewegen mee te doen aan haar poging om de staking te voorkomen. Zij vrezen, dat de fabriek voorgoed ge sloten zal worden en willen dat de vakverenigingen een geheime stem ming onder de arbeiders houden. Zij betogen dat vele mannen niet voor een staking voelen. (Telefot.o) (Van onze correspondent) WASHINGTON De berichten, dat het Internationale Rode Kruis voorshands af ziet van de plannen tot het inspecteren van schepen naar Cuba, heeft in Ameri kaanse regeringskringen kennelijk geen verbazing of bezorgdheid gewekt. Het is duidelijk dat de Amerikaanse regering elke fase in de afwikkeling van het Cuba- confiict afzonderlijk wil behandelen en daarom geen onmiddellijk conflict over de inspecties wenst. Men blijft terughoudend, in afwachting van de terugkeer en het rapport van de Russische vice-premier Mikojan. Vertegen woordigers van de Sovjet-Unie en de Vei- enigde Staten hebben dinsdag een langdurig overleg gepleegd. Na afloop verklaarde Amerikaanse UNO-ambassadeur Stevenson dat de besprekingen opbouwend waren ge weest. terwijl een Amerikaanse woordvoer der zei dat men van gevoelen was dat enige vorderingen gemaakt waren. De conferentie werd gehouden nadat de Sovjet-Unie en Cuba nieuwe voorstellen hadden voorgelegd aan secretaris-generaal Oe Thant Naar verluidt is de Amerikaanse marinebasis op Cuba door deze nieuwe voorstellen in de onderhandelingen be trokken. Misnoegd Inmiddels heerst hier misnoegen over de uitlatingen van bondskanselier Adenauer voor zijn vertrek naar Washington en men verwacht zowel een hartig als een open hartig gesprek tussen Kennedy en de Westduitse regeringsleider. Men veron derstelt. hier dat Adenauer een domper heeft willen zetten op mogelijke Ameri kaanse hoop, dat het tijdstip gunstig is voor een gesprek met de Russen over Bel lijn. (Van onze correspondent) BONN. Met steeds meer Wem eisen de Westduitse socialisten het aftreden van Defensie-minister Strauss, daarbij gesteund door Spiegel-uitgever Rudolf j Augstein, die vanuit de gevangenis j hoofdartikelen voor zijn weekblad schrijft. De manier waarop Strauss twee weken ang iedereen in hét öngewissé hééft ge laten over zijn, nu steeds duidelijker wordend aandeel in de Spiegel-affaire, zou in elke democratie hebben geleid tot het aftreden van de bewindsman. Zeker van een bewindsman wiens ver leden wordt gekenmerkt door tal an dubieuze kwesties, die een vreemd licbt werpen op bet ontstaan van Strauss par ticuliere vermogen (hij werd in enkele jaren miljonair) en op de ondemocra tische manier waarop hij zijn onderge schikten behandelt Aan het versluieren van Strauss' rol in de actie tegen Der Spiegel hebben de re geringswoordvoerders niet weinig bijgedi a- gen. Zij legden verwarrende verklaringen af en verscholen zich steeds achter de me- dedeHng, dat het tenslotte ging om de ver denking"' van het afschuwelijke misdrijf landverraad. Grote woorden Grote woorden als men bedenkt dat al leen het opzettelijk publiceren van feiten, waarvan men wéét dat het staatsgehei men zijn, als misdadig landverraad wordt aangemerkt. Als men feiten prijsgeeft zon der te weten dat het staatsgeheimen zijn, begaat men alleen een overtreding. Strauss moet weg; dat is een conclusie, waaraan ook een buitenlandse waarnemer zich niet kan onttrekken. Maar men dient te beseffen, dat het euvel daarmee niet verholpen zal zijn. Het is tenslotte Aden auers autoritaire kanseliersdemocratie, die gevallen en figuren als Strauss moge lijk maakt. De hele Spiegel-zaak begint steeds meer te lijken op een door de overheid in over moed gelanceerde prik, waardoor de hele luchtballon van visies over democratie en rechtsstaat leegloopt. Het is daarom de hoogste tijd, dat ook de Westduitse bevol king inziet bij de neus genomen te zijn. Dat zij inziet waarheen dertien jaar on aantastbare macht Adenauer en zijn vrien den heeft gebracht. oofdredneteur vrij Spiegel-hoofdredacteur Claus Ja.cobi ls gisteren uit voorarrest ontslagen, omdat er geen gronden meer waren hem langer vast tr houden. Vier redacteuren zitten nog in de cel. De socialistische partijvoorzitter Ollen- hauer heeft zijn fractie gisteren gezegd dat de tijd rijp is voor een motie van wan trouwen tegen de regering. C.D.U.-fractie- voorzitter Von Brentano zag hierin aan leiding de socialisten van woordbreuk te beschuldigen, omdat zij hebben beloofd geen verdere acties in de Spiegel-affaire te ondernemen tijdens het bezoek van Aden auer aan Washington. De Westduitse Humanistische Unie heeft verzocht om de instelling van een parle mentaire commissie van onderzoek naar de Spiegel-affaire, omdat alleen tussen komst van het parlement „het vertrouwen kan herstellen in de wettigheid van de ge nomen maatregelen", aldus de unie. Adenauer: Seen verklaring Uit Bonn is kanselier Adenauer gia*e ren naar Washington vertrokken. Hij wordt vergezeld door minister van Buiten landse Zaken Schroder. Minister zonder portefeuille Krone, de vertrouweling van Adenauer die. aanvankelijk ook mee zou gaan, bleef in Bonn in verband met de Spiegel-affaire. Voor zijn vertrek confereerde Adenauer met zijn ministers van Justitie, Binnen landse Zaken, Defensie en Buitenlandse Zaken, die de opdracht kregen een docu mentatie samen te stellen over de gang van zaken in de Spiegel-affaire. Hun rapport zal donderdag worden gepubliceerd, Op het vliegveld weigerde Adenauer tot ieders verrassing een verklaring af te leg gen. Schroder maakte een uitnodigend handgebaar in de richting van een rij microfoons, maar Adenauer bromde, „laat die dingen maar weghalen", draaide zich om en liep naar de vliegtuigtrap. Tussen Strauss en Schroder schijnt de sfeer nogal te zijn bekoeld, nadat bekend werd dat Strauss, met uitschakeling van Schroder, in de nacht van de inval op de Spiegel-kantoren telefoneerde met de mili taire attaché in Madrid, om deze in te schakelen bij de arresatie van redacteur Ahlers. Hierdoor zijn moeilijkheden ont staan tussen Madrid en Bonn, die nu door Schroder moeten worden gladgestreken. De achttien deelnemers aan de voetbal toto van het afgelopen weekeinde, die der tien uitslagen juist hadden voorspeld, moe ten een bedrag van f 145.723.60 delen. Zij ontvangen elk 6.881,60 netto. Voor de 426 spelers, die twaalf uitslagen goed hadden, is de spoeling wel erg dun. Van de 79.485.60 die voor de tweede prijs beschikbaar was, krijgen zij f 186. Het prijzengeld voor de prijs van de ge lijke spelen bedroeg deze week 39.742.80. De 72 deelnemers, die voor deze extra-prijs in aanmerking komen, krijgen 552 uit betaald. van het huwelijk in beide hoofdsteden niet gelijkwaardig beoordeeld wordt. Ofschoon de inhoud van het antwoord niet bekend is gemaakt, menen diploma tieke kringen in Parijs te weten dat de Westduitsers op verscheidene Franse pun ten niet zijn ingegaan. Het Franse denk beeld van periodieke ontmoetingen tus sen de regerings- of staatshoofden en de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie, dat in Parijs als de kern van het voorstel werd beschouwd, schijnt in het Westduitse antwoord niet eens te zijn aangeroerd. Evenmin heeft Bonn gereageerd op de gedachte het Frans en het Duits weder zijds als eerste buitenlandse taal ver plicht op de lesroosters te schrijven Een concrete toezegging geeft de Westduitse regering slechts ten aanzien van een uit wisseling van officieren en de bestude ring van een gemeenschappelijk ontwerp voor een helikopter en een vliegtuig dat verticaal zal kunnen opstijgen. Die beide projecten waren echter al veel eerder in principe aanvaard. Tengevolge van overwegingen van bin nen- en buienlandse aard heeft Bonn het blijkbaar weinig gewenst geacht op dit ogenblik al een Frans-Westduitse echt verbintenis voor te bereiden. Het is trou wens een publiek geheim dat de Quai d'Orsay dit blauwtje wel heeft voorzien en zich daarom indertijd tegen al te voor barige voorstellen had uitgesproken. De waarschuwingen van minister Couve de Murville werden door president De Gaulle toen echter weer eens in de wind geslagen, zodat men het zuinige onthaal uit Bonn voor hem wel als een dubbele persoon lijke nederlaag zou moeten omschrijven. Ebner-Esch enbach: Hoogstaande mensen stellen aan anderen minder eisen dan aan zichzelf. In het Wilhelminagasthuis in Amsterdam is de zestigjarige Amsterdammer J. Rijk- hoff overleden, die daar zaterdag wegens hondsdolheid op de afdeling besmettelijke ziekten werd opgenomen. Hij is het vierde slachtoffer van de rabies in ons land. De heer Rijkhoff werd op 30 juli door een klem wit hondje met een blauw halsband je in een van zijn armen gebeten. Uit angst heeft hij van vaccinatie afgezien. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft de wijziging van de Veewet goedgekeurd, die het de minister van landbouw, mr. Marijnen, mogelijk maakt vérgaande maatregelen te treffen ter beteugeling van de hondsdol heid. De wetswijziging geeft hem de be voegdheid in zijn maatregelen ook katten, ratten en muizen te betrekken. De koningin, die gisteren aanwezig was bij de opening van het nieuwe ge bouw van de r.k. economische hoge school in Tilburg, bezocht in deze stad o.m. ook het revalidatiecentrum voor kinderen „Charlotte-oord". Een der patiëntjes bood, geassisteerd door de directrice, zuster A. E. Schmidt, de vorstin bloemen aan. BARtËuOrÏsStT- HAARLEM TEL *13430 lEIDSEiTRAAl (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TH 773596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mogelijk hier en daar met wat natte sneeuw. Later enkele opklaringen en iets hogere tem peraturen. Matige, tijdelijk krachtige en langs de kust harde wind, aanvankelijk zuid tot zuid west, later uit westelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Expositie van Formule-meubelen te Waddtnxveen, Schielandstraat 1 en te Amsterdam, Oude Schans 73-75- 77. U bent hartelijk welkom! FOR MU UE Levering uitsluitend via de erkende woninginrichter. ,A Ingevolge eenstemmig advies van de ju ry, gevormd door de heren Ad. den Bes ten. Pierre H. Dubois en prof. dr. P. Min- deraa, heeft het bestuur van de „Henriette Roland Holst Stichting" besloten de „Hen riette Roland Holst"-prijs 1962 toe te ken nen aan de dichter Maurits Mok voor zijn gehele werk en in het bijzonder voor zijn bundel „Gedenk de mens". De prijsuitrei king zal geschieden op maandagavond 19 november aan het einde van de Henriette Roland Holstherdenking in het „Singer Museum" te Laren. TEL AVIV (Reuter) Een dirigent van de Israëlische Nationale Opera, de 52- jarige Hirsch Birenblatt, zal moeten terecht staan op beschuldiging van misdaden tegen rasgenoten in Duitse concentratiekampen. Birenblatt kwam twee jaar geleden uit Polen naar Israel. Tijdens een muziekuit voering in een nederzetting bij Tel Aviv, verklaarde een man in het publiek hem te herkennen als Joods bewaker in een con centratiekamp, die de Duitsers had ge holpen, duizenden Joden te vermoorden. In afwachting van het proces is Biren blatt tegen een borgstelling op vrije voeten gesteld. De Amsterdamse politie gaat strenger tegen verkeerszondaars optreden. De ka rabijnbrigade, die tot nu toe slechts inci denteel werd ingeschakeld, gaat perma nent letten op naleving van de voetgan- gers-oversteekbepalingen, de verlichting van fietsen en auto's en het nog steeds toenemende aantal weggebruikers dat de oranje of rode verkeerslichten negeert. Ook krijgt de verkeerspolitie de be schikking over een vast detachement van achttien politieagenten, dat van maandag af een strenge controle gaat uitoefenen op het dubbel parkeren waardoor op vele grachten in de hoofdstad elke dag chaoti sche verkeersopstoppingen ontstaan De raffinaderij „Refiner" is in Port- Brega in Lybië aangekomen.- De instal latie is door de firma Jos Boele te Antwerpen vervaardigd. Sleepboten van Bureau Wijsmuller hebben het gevaarte naar Lybië gebracht. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen-2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot. Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee7 Lunst 3 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten -13 Sport 15 Topsy 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's En u draagt van die gewone schoenen? Dan weet u niet, wat u mist. U bent gewoon vergeten, wat lekker lopen is. Kom hierheen. Uit die smallevoet- schoen. Pas een zesteensmodel - wét een verrukking. U loopt weer jong. Staan keurig, stevig, mannelijk. Komen geen lelijke loopvouwen In, Zwart en modetinten. speciaalzaak voor juiste schoenen Kruisweg 42 - Haarlem Tel. (02500) 12637

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1