Verleden en heden ontmoeten elkaar in Beverwijk Fundering kasteel „Oosterwijk" vormt eiland in nieuwe woonwijk Tine Tusveld vertelde over Japan Eisen van scheepvaartinspectie in Nederland zwaarder dan in het buitenland IJmondverenigingen vandaag en morgen Kort IJmondnieuws School Scheepvaart en Visserij heeft nieuwe kantine De route van Sint Nicolaas door IJmuiden In de viJiai en op zee Scherven worden gelijmd door amateur-archeologen \i OENSDAG 14 NOVEMBER 1962 7 OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL Telefoon 8930 en 8947 (02560) Zaterdag weer bazaar voor VARA-speelgoedactie Kerkelijk nieuws Artis-bioloog sprak voor „Vogelvreugd" Arnhemse recherche lost diefstal op Zelfs de lieer Renaud van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort was enthousiast over dat wat de leden van de archeologische ■werkgroep van het historisch genootschap „Midden-Kennemerland" hebben gevonden. „En dat wil wat zeggen, als meneer Renaud enthousiast is", vertelt de heer Th. M. Luypen, een der ijverige mannen van de werkgroep die graag in oude grond wroet. En in de laatste paar jaar is er wat gewroet in de oude grond rondom de restanten van de fundering van liet oude kasteel „Oosterwijk in Beverwijk. Er zijn heel wat scherven, potjes cn kannetjes tevoorschijn gekomen, niet allemaal even gaaf, want jammer genoeg heeft de jeugd nog voor de af gravingen begonnen, hier met scherven van oude potjes en soms met hele potjes gegooid. Een paar jaar geleden is onder leiding van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek met het afgraven van het begroeide heuveltje, op ongeveer hon derd meter vanaf de Hoflanderweg in Beverwijk, begonnen. Er is flink gespit en ook is er zelfs een dragline aan te pas gekomen. Zo duurde het niet lang of de brokken van stenen muurtjes kwamen te voorschijn. Spoedig was de omtrek van het oude kasteel zicht baar en hier en daar „torent" een stuk muur zelfs meer dan een meter uit boven de drassige ondergrond!" Uit het water dat eens de grachten rond om het kasteel vulde, kwamen tal van scherven van aardewerk uit de middel eeuwen tevoorschijn. Soms ook wist men een gaaf kannetje of potje te bergen. Wat gevonden is varieert van kogelpotten, drie- Advertentie voor al uw rijbewijzen KERKWEG 67 - SANTPOORT WOENSDAG 14 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Öost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wustelaan 79. Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 90, Umuiden-Oost: 14.30 tot 17.30 uur (ook volwassenen); filiaal Wüstelaan 75, Sant poort: 14 tot 17 uur (jeugd). Papiervaksehool. Velsen-Noord: 9 tot 16 uur: Beroepen tentoonstelling. Hervormd Verenigingsgebouw. Bever wijk, 20 uur: Cabaretavond gymnastiek vereniging Hercules". Gebouw ,,'t Grapy", Beverwijk, 20 uur: Bijeenkomst N.V.V.-Vrouwenbond. De fundering van het kasteel vormt een eilandje midden in een vierkante vijver in het Beverwijkse uitbreidings plan Oosterwijk. Verleden en heden ontmoeten hier elkaar. Afbeelding van een tekening van de ruïne van kasteel Oostenrijk, gemaakt omstreeks het jaar 1630. De samenwerking tussen de afdelingen Velsen-Noord van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, van de VARA, van „Jonge Strijd" en van de klaverjas- elub O. en O. heeft er, evenals vorig jaar toe geleid, dat zaterdag 17 november in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat op nieuw een grote bazaar zal worden gehou den ten bate van de VARA-speelgoedactie. Dagenlang is men al aan het werk ge weest om deze bazaar, die vorig jaar meer dan tweeduizend gulden opleverde, voor te bereiden en met de kennis van de voor gaande jaren kan worden verwacht, dat deze bazaar opnieuw een groot succes zal worden. Voor de moeders is er een rustige gele genheid om zaterdag hun St. Nicolaas- inkopen te doen, vooral 's morgens als de kinderen naar school zijn. Want de bazaar wordt al om tien uur zaterdagmorgen ge opend. Er zijn vele fraaie en nuttige geschen ken, waaraan het hele jaar vaak door vele dames is gewerkt. Er zijn boeken'en na tuurlijk ontbreken de attracties niet. Ook St. Nicolaas zal 's middags een be zoek aan de bazaar brengen. En alle baten gaan naar het kindertehuis „St. Antonius" te Bakkum en de chr. Psychiatrische in richting in Den Haag. die beide door de genoemde afdelingen zijn geadopteerd. Honderdtien kinderen in Bakkum zullen hun St. Nicolaasfeest verrijkt zien met prachtige geschenken, ais ieder maar een steentje bijdraagt. Tijdens de bazaar is nog gelegenheid om te dansen. Men hoopt zaterdagavond tegen negen uur de bazaar te kunnen sluiten en de baten bekend te kunnen maken. Bijkantoor Intraned. Met ingang van 15 november morgen dus zal de n.v. Internationale Transport Agenturen „Ne derland" een bijkantoor openen in Bever wijk aan de C. H. Moensstraat 13 en te IJmuiden aan de Kennemerlaan 25. DONDERDAG 15 NOVEMBER tot 10 Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 12.30 uur: filiaal Wijkerstraatweg 77 tot 12 uur. R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 9.6: don derdag gesloten. fc Vergaderzaal, Abeelenstraat, 19.30 uur: Ouderavond Volksmuziekschool. Cultureel Centrum, 20 uur: Ouderavond Clara Sternschooi. Raadhuis, Velsen, 9.30 tot 12 uur: Spreekuur wethouder openbare werken; 10 tot 12 uur: spreekuur wethouder sociale zaken (voor huisvesting alleen na af spraak). Papiervaksehool, Velsen-Noord. 19.30 tot 21.30 uur: Beroepententoonstelling. „De Duinpan", Santpoort, 14 uur: Kien- middag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Kennemer Theater, Beverwijk. 20 uur: Concert, Beverwijkse Harmoniekapel. Statenhuis, Beverwijk, 14 uur: Bijeen komst Ned. Ver. voor Huisvrouwen. Stadhuis, Scheybeek, Beverwijk, 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad. K.S.A.-gebouw, 20 nu,Lezing Katho- liekè Vrouwenbeweging poten (die op het vuur hebben gestaan), lichtpittcn, zogenaamde Jacobakannetjes, de ijzeren punten van pijlen, tot en met een gave. maar heel dunne bronzen schaal. De scherven worden gelijmd. Dit zullen leden van de archeologische werkgroep van het Historisch Genootschap Middcn-Ken- nemerland gaan doen, zodra zij daarvoor de ruimte hebben. Het plan bestaat dat de leden de tijdelijke beschikking krijgen over een onbewoonbaar verklaard pand in Be verwijk. Ouderdom en oudheid bij elkaar. Het wachten is op toestemming van het gemeentebestuur. Passen en meten „We hebben hoeken vol scherven die ge past en gemeten moeten worden, schoon gemaakt en aan elkaar gelijmd", zegt de heer Luypen uit Beverwijk. Hij is ervan overtuigd dat er mooie voorwerpen_ te voorschijn" zullen komen. De gevonden voorwerpen zijn nu op diverse plaatsen opgeborgen. De meeste zijn in het stadhuis Scheybeeck, veilig en wel achter gesloten deuren, opgeborgen. Arbeiders van de plantsoenendienst zijn nu bezig het eilandje, midden in een grote haast vierkante vijver, in orde te maken. Zorgvuldig worden de gevonden stenen opgegraven en stukken van de fundering en de kelder blootgelegd. Wanneer dat werk klaar is, wordt er een beplanting op aangebracht. Het gehele plantsoen met vijvers en de overblijfselen van het kas teel vormen een onderdeel van het uit breidingsplan Oosterwijk. Wie vanaf enige hoogte op het eilandje neerziet, ziet dadelijk dat kasteel Ooster wijk geen groot bouwwerk is geweest. Er bestaat jammer genoeg geen betrouwbare afbeelding van het kasteel, zoals het er voor de vernieling heeft uitgezien. De enige afbeelding die wel betrouwbaar is en die bewaard is gebleven, is een tekening van de ruïne, gemaakt omstreeks het jaar 1630. Reeds in de dertiende eeuw stond het kasteel op de vruchtbare geestgronden. Het slot maakte deel uit van een reeks van kastelen, die dicht bij de Wijker Meer stonden. De naam Oosterwijk is afgeleid van de vroegere naam Uter Wike, zo ge noemd naar een zekere Bartolomeus Uter Wike. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twis ten. die weer waren voortgekomen uit een conflict, tussen adellijke geslachten, werd het kasteel bezit van de Hoeksgezinde Coenraad Cuser Deze was een gunsteling van Jan van Egmond. Cuser was baljuw in het Amstelland. houtvester van Holland en bovendien nog raad van hertog Albrecnt. Tegen het einde van de veertiende eeuw heeft Coenraad Cuset een bekende rol ge speeld in de Hollandse geschiedenis. En kele Hoeksgcziriden verbitterd omdat de Kabeljauwen werden begunstigd door hertog Albrecht. vermoordden op 21 sep tember 1392 te Den Haag des hertogen vrouw, Aleid van Poelgeest. Zij werd namelijk als de kwade genius beschouwd, omdat zij de hertog geheel onder haar invloed had. Vervolgingen Bij deze moord werd ook de zoon van Coenraad Cuser om het leven gebracht. Coenraad drong er naar aanleiding hier van bij de hertog dan ook op aan ruim vijftig Hoekse edelen als medeplichtigen te laten vervolgen. Aldus geschiedde en zo bleven de binnenlandse troebelen voort bestaan Bij de vervolging werden kastelen als Heemstede en Warmond volkomen ver woest. Cuser is een oud man geworden. Hij overleed op tachtigjarige leeftijd. Hij had nog twee kinderen, een zoon Willem die ook al in Den Haag werd vermoord en een dochter Yda. Deze dochter erfde toen het kasteel. Door haar huwelijk van Jan van Foreest. werd het kasteel ook wel ..Huis te Foreest" genoemd. De familie Foreest bleef tot ongeveer het midden van 1500 eigenaresse van het kasteel. In de zeventiger jaren van de zestiende eeuw werd het kasteel door oorlogshande lingen nagenoeg geheel verwoest. Maar nog drie eeuwen lang was de ruïne in het Hofland van Beverwijk te zien. Nu zijn er alleen nog wat resten van de fundering, mr.er toch zull'.i. alvid blijven herinne ren aan de geschiedenis van de eigen streek. ■>.L Als Japanse gekleed heeft mejuffrouw Tine Tusveld uit Den Haag gistermiddag in het Cultureel Centrum een groot aantal leden van de afdeling Velsen-IJmuiden. der Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen veel verteld over het „land van de kersebloesem", waar zij heeft gewoond. De Nederlandse huisvrouwen luisterden met grote belangstelling, soms met enige verwondering hoe de Japanse huisvrouw zich te gedragen heeft, hoe zij zich kleedt en hoe zij haar huishouding doet. Waarschijnlijk zullen sommigen in de zaal het uittrekken van schoeisel alvorens de woonkamer te betreden nog zo'n gek idee niet hebben gevonden. De afwezig heid van grote meubelstukken in een Ja pans huis lijkt eveneens aantrekkelijk voor wie niet graag afstoft. Mejuffrouw Tusveld gaf haar gehoor eveneens een idee van taal en schrift in Japan. De architectuur was een dankbaar onderwerp. Interessant was hetgeen spreekster vertelde over de bloemschik- De ruime en modern ingerichte kantine van de gemeentelijke school voor scheep vaart en visserij in IJmuiden, die gister middag met een kort toepasselijk woord door de directeur, de heer P. J. Ver- wayen in gebruik werd genomen, is meer dan een lokaal waar men z'n boterham op eet en een kop koffie kan drinken. Zij is een belangrijke bijdrage in de opleiding van de leerling tot een waardig beroep: Zij geeft hem een gevoel van waardig heid, aldus stelde de heer J. G. de Wit voorzitter van de commissie van toezicht. De opening van de nieuwe kantine ge schiedde in aanwezigheid van de ieden der commissie van toezicht, de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs de heer J. Algera, ambtenaren van openbare werken en de aan de school verbonden onderwijs krachten. Directeur Verwayen zei zeer gelukkig te zi.in met de grote aanwinst, waarnaar al jaren was verlangd. Deze kantine zal eveneens goede diensten bewijzen als ver gaderlokaal voor de leraren en voor bijeen komsten der leerlingen. De wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer had bericht gegeven, dat hij door werkzaamheden verhinderd was aan wezig te zijn. De heer De Wit wees er op, dat de ar beidsvoorwaarden op de wal meestal gun stiger zijn dan op de visserijvloot. Het vis serijbedrijf exploiteert hoe langer hoe meer modern uitgeruste schepen, die steeds meer vakbekwaamheid eisen van de bemanningen. De opleiding is er be paald niet eenvoudiger op geworden en zij duurt dan ook langer. Er moet dus gecon curreerd worden met de wal. Het werken aan boord moet aantrekkelijker gemaakt worden. De accommodatie aan boord van de schepen is vergeleken bij vroeger inder daad zeer verbeterd. De nieuwe kantine is een geslaagde poging om de leerling een beter begrip, een betere levensstijl bij te brengen. Deze nieuwe kantine kan worden beschouwd als een ideaal in andere vorm dat wordt nagestreefd aan boord van de schepen. Het beroep dat de jongelui straks gaan uitoefenen is een waardevol beroep voor de Nederlandse economie. Een internaat voor de gemeentelijke school voor scheepvaart en visserij is het volgend punt op de verlanglijst van direc teur en commissie van toezicht. De heer De Wit zei er niet aan te twijfelen, of ook dit zou er komen. Chr. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Rotterdam-Zuid KI. van Twillert te Vlaardingen. Voor de causerie van de heer J. Ren- senbrink, bioloog van Artis, die dinsdag avond in „Promenade" te Beverwijk plaats vond, was veel belangstelling van de zijde van leden van „Vogelvreugd" De heer Rensenbrink zei dat hij zich meer vakman dan liefhebber voelde in de vogelsport. Hij behandelde dan ook speciaal het „hoe" en „waarom" van de handelingen van deze dieren. Het ter wereld komen van- een kolibri en een struisvogel gaat precies vol gens dezelfde regels en met voorbeelden toonde de spreker aan, dat het hoofdzake lijk instinct of intuïtie is, die de handelin gen bepalen. Dat deze dieren geen ver stand hebben, meende hij te mogen op maken uit het feit dat men in een vogel nest, van papier een nagemaakte vogelbek had geplaatst en het was te zien dat de vogels deze „grotere" bek het eerst van voedsel voorzagen. Nadere bjjzonderhedeti over de intocht van Sint Nicolaas in Velsen, kunnen wij de lezers thans verstrekken, na een telefoon gesprek met de secretaris van de Goed heiligman te Madrid. Sint en zijn knechts komen zaierdag 24 november om precies half drie per boot in IJmuiden aan. Het schip zai een eind voor de kust blijven liggen, aangezien het zo volgeladen is met geschenken dat de diepgang te groot is. Een sleepboot van n.v. Bureau Wijsmuller zal Sint Nicolaas echter behouden binnen gaats brengen. De Sint zal op de steiger aan het Sluisplein afstappen. Burgemeester en wethouders zullen hem verwelkomen en hem toespreken. In af wachting van zijn komst zal de IJmuider Harmonie muziek maken. Na de begroeting begint de Sint aan zijn rijtoer door Velsen en wel om precies kwart voor drie. De route is als volgt: Sluisplein, rechts af, Oranjestraat, linksaf, Bloemstraat, Ko ningsplein, rechtsaf, brug over, rechtsaf, Havenkade, linksaf, Linnaeusstraat, links af. Planetenweg, linksaf, Grahamstraat. Tamboerkorps „Voorwaarts" neemt de muziek over: Grahamstraat, linksaf, Kom passtraat, rechtsaf, Sneiliusstraat, rechts af, Kennemerlaan helemaal uit, Ooster- duinplein, Oosterduinweg, Velserduinplein, linksaf, Frans Naereboutstraat. rechtsaf, De Ruyterstraat. Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina" neemt de muziek over: De Ruyterstraat. rechtsaf. Zoutmanstraat, Plein 1945. Zeeweg, linksaf. Tussenbeeks- weg. rechtsaf, Platanenstraat, linksaf, Groeneweg, rechtsaf Meeuwenlaan, Kievit laan, linksaf, Zeeweg, spoorbomen over, Waterloolaan. rechtsaf, Kriemhildestraat. Drumband Chr. Gymnastiekver. IJmuiden neemt de muziek over: Kriemhildestraat. linksaf, Valeriuslaan, rechtsaf, De Gene- stetlaan, linksaf, Feithlaan, linksaf, Drie- huizerkerkweg, rechtsaf. Da Costalaan, linksaf, Marnixlaan, rechtsaf, Jac. Cats- laan, rechtsaf, Van Lcnneplaan, rechtsaf, P. C. Hooftlaan. Algehele ontbinding der stoet op het pleintje voor de R.-K. Kerk. In Santpoort Om -2:11-uur komt SiTrt 'Nicolaas met zijn" Pieten aan per trein. Voorafgegaan door de R.-K. Harmonie „Soli Deo Gloria" zal i om 2.15 uur de rijtoer beginnen, i Route: Duinweg, rechtsaf, Bloemcndaal- sestraalweg helemaal, rechtsaf, Kluys- kcnslaan, rechtsaf, Joh. Verhulstweg, rechtsaf, Schaepmanlaan. linksaf, Alb. Thijmlaan, plantsoen rond. Bloemendaal- sestraatwég, linksaf, Zinneveltlaan, links af, R.usburglaan. Duinlustparkweg, rechts af, Bruno Klauwerstraat, linksaf, Bloe- mendaalsestraatweg, linksaf, Duinweg station ontbinding. Met de trein van 15.23 uur vertrekt Sint Nicolaas weer uit Santpoort-Zuid. Aankomst in Santpoort-Noord: Om 3.26 uur komt Sint Nicolaas met. zijn knechten aan per trein. Voorafgegaan door het Fanfarekorps „Wilhelmina" zal om 3.30 uur de rijtoer beginnen. Route: Valckenhoeflaan. linksaf. Dokter de Gron'laan, rechtsaf, Kruidbergerweg, linksaf, Laz. Mullerlaan. rechtsaf. Kerke- rinklaan, linksaf, Hagelingerweg. rechts af. Antillenstraat, rechtsaf, Curacaostraat, linksaf. Surinamestraat, rechtsaf, Over- bildtweg. linksaf, Hagelingerweg, rechts af. Hoofdstraat helemaal uit. aan het einde keren en terug tot, linksaf Terrasweg, rechtsaf. Burg. Enschedélaan, linksaf, Kerkweg. linksaf. Burg. Weertplantsoen, linksaf, Schipbroekenweg, rechtsaf, Kief- tendeltaan, rechtsaf, Wulverderlaan, linksaf, Valckenhoeflaan station ont binden Na de ontbinding van de stoet zal Sint Nicolaas en zijn zwarte Pieten nog een be zoek brengen aan het Tehuis voor Chro nisch Zieken „Kennemergaerde". Volgens de correspondent van een Rot terdams ochtendblad, zou in Denemarken ongerustheid zijn ontstaan door een aan tal ongevallen met stalen kotters, die in Nederland zijn gebouwd. Van de zijde van de scheepvaartinspectie te IJmuiden ver nemen wij, dat in het algemeen de Ne derlandse eisen voor een certificaat van zeewaardigheid zwaarder zijn. Met hier te lande voor het buitenland geheel gebouwde of ten dele afgebouwde vaartuigen, heeft de Nederlandse scheep vaartinspectie geen bemoeienis Wel komt het voor, dat een buitenlandse inspecteur- generaal van de scheepvaart zijn Neder landse collega verzoekt toezicht te doen uitoefenen bij de bouw van een vaartuig bestemd voor het betrokken buitenland. Voldoet dit schip tenslotte aan de Neder landse eisen, dan krijgt het een verkla ring. Wanneer aan een of meer Nederland se eisen niet wordt voldaan, komt zoiets in de verklaring te staan. De buitenlandse opdrachtgever is echter niet verplicht zich hieraan te storen, voor zover een en ander niet in strijd is met de in zijn eigen land gestelde eisen, uiter aard. Het is in IJmuiden voorgekomen, dat een hier geheel afgebouwd schip voor het bui tenland niet voldeed aan de door de Ne derlandse scheepvaartinspectie gestelde eisen, ofschoon hiermee overleg was ge pleegd Toch is het schip, ondanks de be merkingen van de scheepvaartinspectie al hier, welke zowel het schip als de motor betroffen, naar het buitenland vertrokken, uiteraard onder eigen verantwoordelijk heid. Ook heeft onlangs een IJmuidense reder een kotter in het buitenland gekocht, die absoluut niet voldeed aan de hier geldende eisen. Voor de reder betekent dit zeer gro te kosten, alvorens zijn nieuwe aanwinst het begeerde certificaat verkrijgt. Ook op het gebied van brandprevenl ie, stellen de Nederlanders strengere eisen. Het is even eens voorgekomen, dat ten aanzien van de navigatielichten niet werd voldaan aan de door het K.N.M.I te De Bilt gestelde eisen zodat de hierop toezichthoudende scheep- vaarinspectie te IJmuiden, haar fiat niet wenste te geven. Casco's voor buitenlandse opdrachtge vers zijn door verschillende Nederlandse werven gebouwd; in Woubrugge en Mon nikendam bijvoorbeeld. Een verkeerde af bouw of het onjuist inbouwen van de mo tor, hetgeen in het buitenland geschiedde, zou ten koste kunnen gaan van de stabi liteit van het schip. Er is een streven om het aantal internationale voorschriften met betrekking tot de zeewaardigheid van vaartuigen en de veiligheid van het schip, en dus ook van de bemanning uit te brei den, in het belang van mens en schip. kunst, een kunst waarin de Japanners on verslaanbaar zijn. Niet minder belangstel ling hadden de tuinarchitectuur, de typisch Japanse gebruiksvoorwerpen en de samenstelling van het menu. Interessant, maar naar alle waarschijn lijkheid minder aangenaam voor de mees te westerse oren waren de Japanse lied jes. De presidente, mevrouw L. van der Kooi-Bogstra, vertolkte de dankbaarheid der aanwezigen. Dinsdag Dinsdag werden in IJmuiden 2399 kisten vis aangevoerd, waarvan: 144 kisten tong en tarbot, 2 tongschar en schartong. 130 schol, 12 schar, 1835 haring, 8 makreel, 70 schelvis, 95 wijting, 35 kabeljauw en gul, 6 koolvis, 13 diversen. De prijzen waren dinsdag, per kg: gr. tong 6.40, grm. tong 4.90—4.70, kim. ton? 4.70—4.30, kl. tong I 4.50—4.20, kl. tong II 3.203, tarbot I 4.704.50, zalm 8. Prijs 50 kg: tarbot IV 134—120, schartong 43, kl. schol II 40—11, schar 38—23, v. ha ring 3727, makreel 45, gr. schelvis 92—76, grm. schelvis 76, kim. schelvis 81, kl. schel vis II 42—29, wijting 41—23, gr. gul 85—84, mid. gul 72—70, kik. gul 52—41. Per 125 kg: gr. kabeljauw 150120, gr. koolvis zw. 150. De besommingen waren: KW 146 f 6580, KW 55 2730, KW 40 21.300, SCH 153 f 2300. Aanvoer van woensdag Achttien schepen zorgden vanmorgen in IJmuiden voor 115 kisten schelvis, 260 wijting, 30 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 180 haring, 265 makreel, 260 schol, 4 tar bot, 100 varia, 100 stuks stijve kabeljauw en 7200 kilogram tong. Totaal 1373 kisten. Prijzen van woensdag Prijzen, in guld'ens, per kilogram: tarbot 4.704.50, grote tong 6.405.70, grootmid del tong 5.204.30, kleinmiddel tong 5 4.40, tong I 4.904.50, tong II 3.40—2.80. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 192— 140, middel kabeljauw 172128, koolvis Per 50 kilogram: grote gul 7969, mid del gul 7162, kleine gul 6557, grote en grootmiddel schol 5852, zetschol en schol I 1—57, schol II 56—0, schol III 36—13, wijting gestript 2945, dichte wijting 28— 40, schar 3417, poon 25, kleine zwarte koolvis 64, heek I 82, beek III 35, leng en lom 55, witte koolvis klein 65—57, tong schar 108, schartong 44, grote en grootmid del schelvis 88—76, kleinmiddel schelvis 84—76, schelvis I 83—76. braad 63—42, tar bot 160108, rode poon 3128, haring 37 33. makreel 4645. Per 40 kilogram: witte baars 29. zonnevis 76, haai 3728. regels kabeljauw: grote 120 84, middel 67—56. Besommingen van woensdag KW 54 13.300, KW 49 24.600, KW 147 6240. Haringvangsten KW 147—35 kantjes, KW 73—12, KW 70—17. KW 140—17. KW 40—60, KW 22— 20, KW 167—15, KW 175—15, KW 130—15, KW 37—20 halve vleet, KW 188—60 halve vleet, KW 14110. Geen vangst: KW 16, KW 110. KV/ 41, KW 163 en KW 168. Ge middelden: Katwijk 10 kantjes, Vlaardin gen 5 en Scheveningen 5. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 300 kisten haring, 6° ma kreel, 20 diversen. Op zee Dinsdagmorgen waren de vangsten rond de Sandettie gemiddeld 4 tot 5 kantjes per trek. De haring zit, zoals gezegd wordt, weer „in de sterren". Na de middag is er door een enkele nog wel een trekje gedaan van 30 kantjes, maar over het geheel ge nomen was het een slechte dag De dag- vangsten lagen tussen 50 en 80 kantjes. Dit was v el erg teleurstellend, gezien de vang sten van maandag. Gisteravond om zeven uur lagen de meeste schepen aan hun ankers weer de dag af te wachten. Er is namelijk 's nachts niets te vangen. De „Julie "treiff' lag te steker want na de middag was het weer gaan verslechteren. Makreel was er niet gevangen en de haring die was buitge maakt, was erg klein. Wel had men wat koolvissen gevangen. De „Julie Streiff" be vond zich gisteravond even boven de 61 graden noorderbreedte. Bevorderd De afslager Cor van der Steen is met ingang van 1 november bevorderd tot eer ste afslager bij het staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden. De Arnhemse recherche is erin geslaagd klaarheid te brengen in een d'efstal van 6000.medio oktober gepleegd bij een Arnhemse hotelhouder. Als verdacht van deze diefstal zijn vijf jeugdige Arnhem mers aangehouden. Eén van hen had tijdens werkzaamheden aan het hotel het geld kistje met de 6000,in een slaapkamer zien staan en het met een vriend gestolen. Samen met drie anderen maakte deze vriend goede sier van zijn aandeel. De initiatiefnemer was zuiniger geweest: hij had nog 1800,--- over.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7