Integrale vertolking van Alphons Diepenbrocks Elektra door N.Ph.O. j Comité van 47 dagbladen contra reclame-t.v.-nota R E M El WIENER EISREVUE Koffie K R Thee DE PROGRAMMA'S De negen Muzen Tweede Kamer akkoord met subsidie Van Gogh-Stichting „Free as Air" stopgezet Belangen van de dagbladpers zijn vrijwel volkomen genegeerd O, die nuchtere Nederlanders ll 11 i n f* rii/i WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 Keiler Macdonald ARISTON A TELEVISIE Nederlandse films bekroond „Veronica" breidt zendtijd uit 7000 jaar Perzische Kunst zondag gesloten Grafiek van Cor de Wolff in huize Bloemenheuvel „Draag ons de reclame exploitatie op" s' 9 m i MENSELIJKHEID EN RECHT nabeschouwingen Eenzijdige voorlichting De radio geeft donderdag T elevisieprogramma „Black Nativity" in Rotterdam HAARLEM had nog wat goed te maken aan de Nederlandse componist Alphons Diepenbrock, wiens honderdste verjaardag van zijn geboortedag reeds verleden jaar herdacht is. Op het derde dinsdagavond concert van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, heeft Henri Arends met ëen origineel programma „amende honorable" gedaan, door het publiek te confronteren met een bijna integrale uitvoering van Diepenbrock's laatste compositie, name lijk de muziek die hij schreef bij Bou- tens' vertaling van „Electra" van Sopho cles; en dan niet eens in de suitevorm, die prof. Eduard Réeser er aan gegeven heeft, teneinde de frappantste stukken uit de partituur toegankelijk te maken voor het concertleven maar quasi-toneelmatig, althans met medewerking van drie solo spreekstemmen en spreekkoor. Deze opzet is te danken aan de Amsterdamse studen ten die verleden jaar het verheven waag stuk aandurfden, de „Electra" onderhan den te nemen, en er Henri Arends voor aanzochten, Diepenbrock's zwanenzang te dirigeren. En nu vond Arends dezelfde sprekende elementen bereid om het in Haarlem nog eens over te doen, met zijn eigen orkest. Wij danken e" in de eerste plaats de kennisname aan met de vorm zoals Diepenbrock die voor zijn werk ge dacht heeft: ten nauwste verbonden met de ritmisch-gesproken tekst. De leefbaar heid van de combinatie is te gering om op geregelde uitvoering aanspraak te ma ken, wat in dit geval jammer is van de rijke partituur, die ermee tot vergetelheid gedoemd wordt. Zo gezien valt het te prijzen dat prof. Reeser er een orkestsui te uit samenstelde. Maar van meer bete kenis acht ik het experiment zoals het ons deze avond geboden werd, voorzover het dan nog een experiment was. Diepenbrock's vriend dr. J. C. Hol heeft eens de geestige opmerking gemaakt, dat onze componist, die steeds kon gelden als een hymnische verheerlijker der geestelij ke liefde en deswege „Fons amoris' mocht heten, zijn artistiek levenswerk af sloot met deze tragedie van haat en wraak. Inderdaad, het gegeven van „Elec tra" dreef hem tot fel-dramatische uiter sten en schrille effecten. En toch werden deze wellicht de sterkste passages uit de partituur; de slotscène bijvoorbeeld. Ho ren wij daarna de epiloog, dan proeven wij, met de eerbied voor de Helleense schoonheidvorm, de hymnische bezieling van, de kunstenaar die een machtig Te Deum laudamus kon uitjubelen. En ver der is er licht en schaduw genoeg in het werk om ook iets van de „Fons amoris' uit op te vangen. Het komt mij zelfs voor Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 dat dan de vlotvloeiende melodieënstroom aan spanning even tekort schiet. WAT DE uitvoering van de gesproken partijen betreft, dient in overweging ge nomen te worden, dat het, met het orkest in de rug, bezwaarlijk is zich met nor maal stemgebruik verstaanbaar of zelfs maar hoorbaar te maken. In het theater praat men over het orkest heen, daar is de partituur op berekend. Margot Stroïnk die de Electra-partij vertolkte, wist haar tekst behoorlijk duidelijk te lanceren, maar niet zonder haar stemgehalte ge weld aan te doen. Overigens een nobele prestatie. Wim Berger en Bernhard Prak- ke trachtten het te redden zonder het ge luid te forceren. Treffend waren de spreekkoren, uitgevoerd door leden van A.V.I.M.V. „Aédon", en, evenals de solo partijen geïnstrueerd door Johanna Die penbrock. Met ritmische precisie in V en VII werd daar een sterk dynamisch ef fect bereikt. Henri Arends bereikte met zijn* materiaal wat het, op hoogspanning, aan kleur en bewogenheid te bieden heeft. En van zichzelf gaf hij de interpretatie de kracht der overtuiging mee. HET TWEEDE deel van de avond werd gevuld met het optreden van de vermaar de violist Wolfgang Schneiderhan, die ons kwam leren dat het Concert van Beetho ven nog lang niet doodgespeeld is, maar dat er nog aspecten in zijn dié als bij ver rassing kunnen ontdekt worden. Oppervlak kig oordelende, zou men kunnen denken aan overromantisering; maar dat heb ik er nu juist niet in ervaren; wel een toe spitsen van de nuances en een rust in het tempo die de Florestan-melodie in het Lar ghetto tot een aangrijpend-vergeestelijkt moment maakt. Maar dit betekent niet er meer in leggen dan er in zit, maar eruit halen wat erin verborgen ligt. Bij dat al les geen pose, maar een geraffineerde virtuositeit, gesteund door een grote mu zikaliteit. Een en al beheersing, geen en kel geforceerde toon, maar innerlijk warm en geladen. Een interpretatie die men als volkomen eerlijk aanvaardt. Wolfgang Schneiderhan brak met de gewoonte, door niet de cadens van Joa chim te spelen, maar gebruik te maken van een eigen bewerking van de cadenzen die Beethoven voor zijn eigen weinig-be kend piano-arrangement van het concert maakte. Piet de Waardt heeft het hier bij de H.O.V. wel eens gespeeld. De grote ca dens die Beethoven steeds met de karakte ristieke vier paukenslagen laat vergezel len, is zeer interessant, maar men mist bij de overgang toch het fraaie logische verloop van de overbekende Joachim-ca- dens. Voor de uiterste zorg waarmee Arends het orkestspel aan de vertolking van de solist wist te paren, is een extra compli ment op zijn plaats. Want aan samenspel hoorde men iets unieks. Jos. de Klerk c Het wetsontwerp tot goedkeuring van de in .juli gesloten overeenkomst tussen de Staat der Nederlanden en de Vincent van Goghstichting is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Van de zijde der Kamer sprak slechts de voorzitter van de desbetreffende ka mercommissie, dr. Tilanus (C.H.), die evenals de staatssecretaris van zijn gro te erkentelijkheid getuigde voor het roya le gebaar van de familie Van Gogh, waar door een unieke kunstverzameling voor ons land behouden blijft. Het gaat om een bedrag van 18,4 miljoen, waarmee de stichting door de overheid zal worden gesubsidieerd. De Staat brengt hier een financieel offer, maar de familie Van Gogh getroost zich een veel grotere opoffering omdat de ver zameling bij verkoop in het buitenland een veelvoud zou opbrengen van de genoem de prijs waarvoor de familie Van Gogh thans bereid is de kunstverzameling in een stichting onder te brengen. Twee Nederlandse films zijn óp het, zesde „Golden Gate" Internationale Filmfestival in de prijzen gevallen. „Artis" van Bert Haanstra viel de hoog ste prijs in de afdeling creatief-experimen- tele films ten deel. Polygoon kreeg de eerste prijs voor het beste filmjournaal. De commerciële Nederlandse zender ra dio Veronica zal met ingang van 30 no vember iedere vrijdag- en zaterdagavond van 23 uur tot 1 uur een programma in de ether brengen. De leiding van Veronica heeft speciaal deze avonden en uren aan •het begin van het vrij lange weekend daarvoor uitgekozen. De tentoonstelling „7000 jaar Perzische kunst" in het gemeentemuseum in Den Haag is reeds door meer dan 50.000 perso nen bezocht. Zondagavond wordt de ex positie gesloten. Het „Comité tentoonstellingen Bloemen heuvel" zal van 18 november tot en met 9 december een tentoonstelling houden van de grafieken van Cor de Wolff in huize Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158 te Overveen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en zondags van 14 tot 17 uur. „De Georgiërs". Het optreden van het Sovjet-Russisch staatsensemble „De Geor giërs", dat op het, ogenblik voorstellingen geeft in de Apoilohol te Amsterdam, zal met vier dagen worden verlengd en zal dus duren tot en met zondag 18 november. Aanmoedigingsprijs. De Culturele Raad voor Overijsel heeft besloten een aanmoedigingsprijs in te stellen voor beginnende auteurs, die op eniger lei wijze nauw met de provincie zijn ver bonden. Eenmaal in de twee jaar zal een prijsvraag worden uitgeschreven voor een litterair werk in proza en poëzie (geschre ven in het Nederlands of in de streektaal) dat nog niet eerder werd gepubliceerd. Ge gadigden zullen bij publikatie worden op geroepen. De prijs bedraagt f 500. Eenzelf de bedrag zal worden gereserveerd om de uit.gavg;.vgn het bekroonde werk mogelijk te maken. Aan d'cf sectie litteratuur is de uitwerking van hqt besluit opgedragen. Picasso voor 81.000 dollar, Een onbe kende verzamelaar heeft woensdag op een veiling van impressionistische schilderijen bij Sotheby 81.000 dollar betaald voor Pi casso's ..Baadsters". Het bedrag van 680.000 dollar, dat deze veiling opbracht was wel het hoogste van het seizoen, hoewel lang geen record. De Picasso was ten verkoop aangeboden door mevrouw HandsonDyer uit Melbourne. Een andere Picasso bracht 70.000 dollar op en een studie van twee prostituée's van Henri Toulouse-Lautrec ging voor 65.000 dollar in andere handen over. Advertentie Na vijf voorstellingen in het Rembrandt- Theater te Utrecht heeft producer-dirigent Joop Klein Essink besloten de voorstellin gen van de musical „Free as air" te staken. Oorspronkelijk zouden gedurende veertien dagen zestien voorstellingen worden ge geven. De zes weken die de tournee heeft geduurd, hebben ruim een half miljoen verlies gebracht. De heer Klein Essink heeft de 80 medewerkenden verzekerd, dat de tot 1 januari lopende verplichtingen zoveel mogelijk zullen worden nagekomen. HET COMITé dat namens de 47 dag bladondernemingen (met gezamenlijk meer dan 2.200.000 abonnees), een con cessie voor de exploitatie van reclame televisie heeft aangevraagd, verklaart naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op de Nota Reclametelevisie hoewel het deze memorie nog niet diepgaand heeft kunnen bestuderen het volgende: „HET COMITé meent dat ook in deze Memorie vrijwel geen rekening is gehou den met de belangen van de dagbladen. Er blijkt van geen ernstige poging, na te gaan welke consequenties eventuele in voering van commerciële televisie voor de dagbladen zal hebben. Evenmin heeft er sinds de Televisienota van 22 februari 1961 werd ingediend enig overleg piet de 47 plaats gevonden. Wel schrijven de staatssecretarissen dat regering en Ka mer de belangen van de pers veilig moe ten stellen, doch daarop wordt geen enke le nadere toelichting of garantie gege ven. SS HET COMITé meent dat in de Memo rie geen Oplossing vbor de. moeilijkheden romdom- de commerciële televisie is ge vonden. Enerzijds is de Memorie .niet meer dan een verdediging van de televisie nota. Een volslagen nieuw element in de Memorie dat ook niet door de betrok ken commissie uit de Tweede Kamer kon worden behandeld is echter het aan bod aan de omroepverenigingen, tien uur zendtijd op het tweede net al of niet commercieel te exploiteren DE WAT betreft de positie van de pers door de staatssecretarissen gemaakte ver gelijkingen met het buitenland en ander zijds de verwerping zonder argumen- Advertentie sra m m H tatie van door vele Kamerleden met het buitenland gemaakte vergelijkingen stellen het comité niet gerust ten aan zien van de noodzakelijke garanties voor de dagbladpers in ons land. die in de Me morie van Antwoord ook niet nader zijn omschreven. Te dezer zake verwijst het comité naar hetgeen in het jaarverslag 1961 van de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" is opgemerkt, n.l. dat „ter zake van verschillende voor de dagblad pers uiterst belangrijke onderwerpen dooi de overheid niet of nauwelijks met ge rechtvaardigde verlangens van de bladen rekening werd gehouden", waarbij ook het onderwerp televisiereclame werd genoemd HET COMITé wijst er nadrukkelijk op. dat ook een relatieve achteruitgang in de economische positie van de dagbladen de mogelijkheden van de dagbladpers om haar belangrijke taak te vervullen, ern stig zal beperken. Het spreekt vanzelf dat het, zoals de staatssecretarissen in de oorspronkelijke no ta hebben opgemerkt, noodzakelijk zal zijn dat de tarieven van een eventuele tele visiemaatschappij ook met het oog daarop economisch verantwoord zullen moeten zijn, doch dit op zichzelf geeft voor de dagbladen totaal onvoldoende garanties, Een aantasting van de in de Nederlandse samenleving met haar sterk uiteenlopen de, meningen ten ^overtuigingen essentiële positie van d'ë 'dagbladpers. kan sléchts worden voorkomen indien de dagbladon dernemingen bij de eventuele exploitatie van televisiereclame ten nauwste zullen worden betrokken en in de resultaten daar van op reële wijze zullen kunnen meede len. De bladen beschikken hiertoe te vens over de nodige deskundigheid. Het comité meent dat de beste op lossing bij eventuele invoering van re- reclametclevisie in ons land zou kun nen worden gevonden door de exploi tatie van de reclame aan de dagbladen over te laten en het verzorgen van de programma's aan de. daarvoor meest in aanmerking komende instanties op te dragen. Op deze wjjzc zouden alle bij dit probleem betrokkenen hun belan gen verzekerd weten, ook het bedrijfs leven, dat gebaat is bij deskundige ex ploitatie van de reclame. In Nederland is, zoals trouwens in ge heel West-ÈurÓpa, intensief meegeleefd meet het zogenoemde softenonproces hoewel niet de fabrikanten van dat mid del terecht stonden te Luik. De na het vrijsprekend oordeel der jury verschenen perscommentaren accentueren nog eens extra de botsing welke er in zaken als de ze optreedt tussen de menselijke drang naar gerechtigheid en juridische maatsta ven. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD vat die tegenstelling als volgt samen: „Van den beginne af was het duidelijk, dat in dit uitzonderlijk geval, dat, niemand als een juridisch precedent wilde beschouwen, vonnissen vari minstens drie jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf (en andere mogelijkheden bood de Belgische wet niet) onrechtvaardig zouden zijn geweest. De marteling van de betrokkenen en hun in nerlijke tragedie is overigens reeds onver gelijkbaar groter geweest dan welke ge vangenisstraf ook zou kunnen zijn. En het was vooral de achtergrond van de trage die, waardoor men kon begrijpen dat het rechtsgevoel niet bevredigd zou zijn bij een veroordelend vonnis. Want de schuld van de farmaceutische industrie en de na latige Belgische overheid, de ernstige psy chologische en medische fouten van enke le artsen uit de kraamkliniek konden niet over het hoofd worden gezien." Intussen tonen maar weinigen zich erg gelukkig met de formele kant van de jury rechtspraak. Met name HET VRIJE VOLK heeft zich beijverd aan het Luikse vonnis een verderstrekkende geldigheid te ontzeggen: „Bij schuldigverklaring zou de jury in huik door het systeem van de Belgische strafwet geen garantie hebben gehad voor een zeer lage strafDat-kon we,l eens van invloed zijn geweest op het tot stand komen van deze vrijspraak. Uit deze vrijspraak af te leiden, dat het do den van misvormde pasgeborenen geoor loofd zou zijn, achten wij misplaatst. Trou wens tussen het in een bijzonder geval niet strafbaar verklaren en het in het al gemeen geoorloofd achten gaapt een wij de kloof'. TROUW komt tot, een absolute afwijzing van de juryrechtspraak: „Een jury denkt niet juridisch. De hele verdediging was in gesteld op het sentiment van de juryle- i vrijheidstelling is, naar onze mening, juri den. Zij werd nog verstrikt door de voort durende interventies van het publiek dat ook uit gevoelsoverwegingen vóór de ver dachten was. Op die manier kan een jury nooit goed functioneren. Deze gewone bur gers uit de goede stad Luik moeten het gevoel gehad hebben, dat zij gelyncht zou den worden, als zij het schuldig zouden hebben uitgesproken. Daarom konden zij niet objectief oordelen." Hetzelfde blad wijst het doden van de medemens blijkbaar niet onder alle om standigheden af: „Het gaat hier niet om doden ter wille van de rechtsbescherming hetgeen de overheid somtijds doet." De FRIESE KOERIER behoorde tot de genen die zich verbaasden over de straffe houding welke sommige rooms-katholieke woordvoerders innamen, vooral gezien de „aarzeling van deze zelfde kerkelijke hoofdwaardigheidsbekleders wanneer de zaken veel duidelijker liggen, leder weet dat de ononderbroken atoombomproeven der grote mogendheden een fall out ver oorzaken, die een rechtstreekse aanslag op het ongeboren leven betekenen. Professor Linus Pauling heeft het aantal kinderen die alleen door de vorig jaar gehouden Amerikaanse proeven verminkt ter we reld zullen komen op minstens vijfduizend geschat." De VOLKSKRANT was evenmin erg ge lukkig met de wijze waarop de Vaticaan se omroep het Softenonproces benaderde: „In dit koor van pleiters voor de handha. 'ving van het eenvoudigste recht willen we dan niet eens tellen de uitspraak van Ra dio Vaticana, die alweer wat overhaast en voorbarig hard heeft gesproken, toen het omriep dat „de verdenking van egoïs me rijst als 'n moeder doodt" alsof het een daad van toewijding ware". De straf van de vijf verdachten is ook zonder de- baar heeft die jury zich er niet aan ge noeg geweest, maar hun onmiddellijke tn- disch te duur betaald" De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT wijst erop dat de Vaticaanse radio de ongeschreven wet dat men hangende een proces de rechters niet behoort te beïnvloeden met voeten heeft getreden „Radio-Vaticaan heeft zich met zijn theo rieën in de Luikse rechtspraak willen mengen op een wijze die als onbehoorlijk geldt. Hij heeft, hangende het proces, een m.ening ten beste gegeven die op dat ogen blik aan de jury voorbehouden was. Blijk baar heeft die jury zich er niet aange stoord. Maar dat neemt niet weg, dat het niet netjes was van Radio-Vaticaan, zich er in dat stadium in te mengen (de Bel gische pers heeft dat ook gedaan zij het met een andere strekking maar Ra dio-Vaticaan had beter moeten weten). Het ALGEMEEN HANDELSBLAD gisp te vooral de hardvochtigheid waarmee Ra dio-Vaticaan oordeeld: „Wij menen dat slechts zeer weinigen niet in staat zijn deze dwaasheid van deze moeder te be grijpen al is begrijpen nog iets anders dan rechtvaardigen. Het is tragisch dat die weinigen nu juist via' Radio Vaticana spreken. Want zo zegt de Vaticaanse boodschap ook een liefde die doodt ver nietigt zichzelf; het is een liefde die op drift is geraakt. Dit geldt niet het minst voor de moeder-Kerk, wanneer zij haar kind in nood onder het oog van de gehele wereld stenigt zij het met woor den. Werkelijk mededogen spreekt meer uit de passage welke de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT aan deze waarlijk beklagenswaardige beklaagden wijdt „Wie zal zeggen welke visioenen de Luik se moeder heeft gehad of nog heeft, juist nu zij het middelpunt is van een theatra le, emotioneel-gerichte juryrechtspraak? Hoe de uitspraak van de twaalf gezwore nen ook moge luiden, dit staat vast: haar daad is niet meer weg te wissen. Onver biddelijk zal haar dode kind haar metge zei blijven in het verdere leven, een met gezel uit het dal der ongeborenen. Daar door en door de trieste staat, waarin zij met haar familie is gekomen, roep zij men kan het niet ontkennen meedogen op NAAR AANLEIDING van het erbarme lijke televisie-weekend stelden wij de pijn lijke .vraag, of Nederland wel de mensen en de talenten heeft, nodig voor een twee de nét. Nu dé strijd tussen de regering en de NTS door de Memorie van Ant woord van de Staatssecretarissen Scholten en Gijzels weer fel geworden is, achten wij het van groot belang, dat ons volk zich terzake een mening kan vormen, die niet is beïnvloed door de groepsbelangen van de voor- en tegenstanders van com merciële televisie. Via zijn parlementaire vertegenwoordigers immers zal dit volk moeten beslissen, hoe deze strijd afloopt. Te meer daar het publiek, mét de strij dende partijen, dreigt verward te raken al die problemen van het „tweede en derde net", is het de taak van de (on afhankelijke) pers te blijven wijzen op de feiten, die tol de vorming van een nuch tere publieke opinie kunnen bijdragen. Talent Vandaar, dat wij hierboven gestelde vraag herhalen. Dit betekent allereerst, dat wij de mening, die de regering in deze Memorie uitspreekt over „het talent' niet zonder meer kunnen delen. Zij maakt zich van dit belangrijke punt af met de volgende opmerkingen: „De ondergeteken den (de staatssecretarissen dus. Red.) de len de mening van deze „leden (Kamer leden) niet. dat het talent in Nederland zo benauwend klein is als wel van be paalde zijde wordt gesteld. Wanneer het talent meer kansen krijgt en beter wordt opgeleid en betaald, zal het zich zeker aan dienen en ontwikkelen". Wij zouden graag willen weten, waarop de regering deze mening baseert. Naar onze mening nergens op. De vrees, dat ons volk niet zoveel t.a lent kan opbrengen, wordt bevestigd door de reactie op dit regeringsdocument, die de NTS in het journaal van gisteren ken baar maakte. IJaaruit bleek namelijk, dat de omroepverenigingen (die over bijkans alle televisie-talenten beschikken) beangst zijn voor een massaal overlopen van me dewerkers naar een nieuwe, commerciële (en waarschijnlijk beter betalende) t.v.- organisatie. Zulks is destijds in Engeland ook gebeurd. EN WAT de N.T.S. betreft, die over het haar eventueel toegewezen tweede net gedurende de eerste twee jaren 10 pro- gramma-uren wil uitzenden, zouden wij willen zeggen: „Heren, blijft nuchter. Die voorzichtige start ten spijt". Want het klinkt wel heel stoer, wanneer de NTS-voorzitter stelt: „Waarom kan dat. tweede net pas in de lente van 1964 starten, terwijl wij klaar staan voor een indienststelling in de herfst van 1963'" Maar wordt dat nu wel echt bewezen door de huidige programma's? Getuigen die, met hun veelheid van forums, met hun doublures en redoublures, met het gemid deld lage peil van hun amusementspro gramma's nu van zoveel vakmanschap, creativiteit en organisatie-vermogen? Wij vindén" deNTS-mededeling. gedaan door voorzitter Schüttenhelm. wel wat erg voor barig. En de NTS heeft ook te kennen gegeven dat het programma van het door haar te verzorgen tweede net zoveel mo gelijk van Nederlandse makelij dient te zijn. „Zoveel mogelijk" is natuurlijk een rekbaar begrip. Daarom lijkt het ons nuttig, erop te wij zen, dat de uitzendingen van het eerste, huidige net reeds gemiddeld voor 25 per cent bestaan uit films en tëlerecordings van buitenlandse herkomst. Niemand kan onzes inziens weten, hoe de programma'; van een eventuele commerciële t.v.-organi satie zullen uitvallen. Het is alleen zeker dat zij geheel los moeten staan van de re clame-boodschappen. die alleen tijdens de „natuurlijke onderbrekingen" uitgezonden mogen worden. GELET op het bovenstaande, durven wij te stellen dat de om het tweede net strij dende partijen ons doen denken aan twee kinderen. Voorzover het de NTS betreft, aan een kind dat, de fietskunst nauwelijks machtig, al zeurt om een tweede rijwiel. Voorzover het de commerciële t.v.-maat schappij, „N.N." aangaat, aan een kind. dat een rijwiel wil hebben, zonder bewe zen te hebben dat het kan fietsen. Maar laten wij trachten nuchtere Nederlanders te blijven. J. Damshuizer Kort geleden heeft de pers terecht ge protesteerd tegen het feit, dat generaal De Gaulle de Franse radio en televisie voor zijn propaganda gemonopoliseerd had Een soortgelijke figuur toont ons' nu de Nederlandse televisie, die gemonopoliseerd Advertentie IEDERE AVOND 8 UUR tel. 020-796441 is door de tegenstanders van commerciële .v. In het journaal van gisteravond werd wel de reactie van de NTS op de Memorie van Antwoord inzake de televisie voorge lezen. Maar men had het kennelijk niet wenselijk gevonden, ook een reactie door te geven van de voorstanders van de com merciële t.v., verenigd in de O.T.E.M. Het toeval (of was' het geen toeval?) wilde, dat Arie Kleywegt in het daarop volgende NTS-interview met de directeur- generaal van de 40-,jarige BBC die Ne derlandse televisiestrijd ook aan de orde stélde. En (hoe kon het anders?) die BBC-of- ficial deelde natuurlijk het standpunt van NTS, dat het tweede Nederlandse net ge geven moet worden aan de organisatie, die al het eerste net verzorgt. De BBC heeft tenslotte veel te veel last ondervonden van de Britse commerciële t.v. Wij stellen vast, dat wij geen tegenstanders zijn van het actuele televisie-bestel. Maar wij stel len ook vast, dat het nu tijd wordt, de tegenstanders van de NTS ook eens het woord te geven in een televisie-uitzending. Dat zou niet alleen sportief zijn, maar ook zeer nuttig voor een goede vorming van de publieke opinie. J. D. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14400-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke ka mermuziek (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Klassieke grammofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Psalmen voor koor (gr.). KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geeste lijke liederen (opn.). 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lichte grammofoonmu ziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.38 Zin gende jeugd (gr.). 12.45 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Paris et. ses vedettes: Pa- rijse liedjes (gr.). 13.40 Wissewassen. licht programma, (herh. v. zondag j.l.). NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 De liefde van Natasja, hoorspel, (herh. v. 12 november j.l.) 15.35 Licht or kest met zangsolist. 16.00 Bijbeloverden king. 16.20 Vocaal ensemble: klassieke mu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 School- zang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Carmi- na: instrumentale bewerkingen van liede ren en dansen uit heden en verleden. 18.05 Lichte grammofoonmuziek. 18.15 Sportru- briek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Vocaal ensemble (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing van de Anti-Revolutionaire Partij. 20.00 Wij poet sen de plaat. 20.20 Recht zo die gaat, hoor spel (7). 20.50 Samen uit, samen thuis, ge varieerd programma. 22.00 De organisten maker: kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Te land. te water, in de lucht, reportage van de Nationale Transportdag. 23.35 Het scheppend genie, lezing. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht. 8.20 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Klassieke kamermuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Symfonische dansen (gr.). 11.45 Levenskunst, lezing. 12.00 Licht en semble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Kamermuziek van Nederlandse componis ten. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Voordracht. 15.50 Pianorecital: klassieke en moderne muziek (opn.) 16.20 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pia nospel: lichte muziek. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.30 Licht instru mentaal trio. 19.00 Carrousel, programma dat alle kanten opgaat. 20.00 Nieuws. 20.05 Jubileumconcert Noordelijk Philharmo- nisch orkest, en solist: klassieke en mo derne muziek. In de pauze: In gesprek met mr. F. Bordewijk. 22.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten. 22.15 Griekse lichte muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lich te muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Licht orkest muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Fes tival van Vlaanderen: Symfonieorkest met koor en solisten: lichte orkest muziek en koorzang. 15.30 Gevarieerde muziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Franse les. 16.21 Ge varieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Orgelrecital. 18.18 Paar- desportberichten. 18.20 Variétéorkest: amusementsmuziek. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Kookpraatje. 19.40 Zangrecital. 19.50 Politieke lezing. 20.00 Chansons. 20.30 Symfonieorkest met koor en solisten: klassieke muziek. 22.00 Nws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.55-23.00 Nws. Op vrijdag 23 november zal in het Luxor theater in Rotterdam een nachtvoorstelling wórden gehouden van de „All Negro Gospel musical" „Black Nativity", een stuk dat maandenlang met veel succes is opgevoerd in het Phoenix Theatre in Londen, aldus de Rotterdamse kunststichting, die er in is geslaagd voor dit bijzondere evenement de enige voorstelling in Nederland de originele New York cast te engageren, De regie berust bij Winette Carroll. De hoofdrollen worden gespeeld door Marion Williams. Alex Bradford en Princess Ste wart. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.90 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 Jeugdjournaal. NCRV:' 19.30 Commentaar: kritisch bulletin. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 In AVRO's Televizier. 20.30 Literaire ont moetingen. NTS: 21.00 2e helft Feijenoord- Vasas. NTS: 21.45-22.30 Ronde Sinfonico: 'n kennismaking met de elf Nederlandse sym fonie-orkesten: deel 2: Het Frysk Orkest. VOOR DONDERDAG NCRV: 19.30 Hafen ohne Heimat, docu mentaire film over Singapore. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Meis jeskoor: oude en nieuwe liedjes. 20.55 De Barretts van Wimpole Street, TV-spel. 22.40-22.50 Dagsluiting.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9