N.S. moeten een automatische treinbeheersing invoeren Wrijving in concilie over bronnen der openbaring Macmillan bezorgd over over spionagekoorts SINT ZOEKT - VINDT - Verwarring onder anti- Gaullistische partijen Sanovite 1000 BROEKEN BUISMAN SLAAGT - ALTIJD Uitspraak Spoorwegongevallenraad Keuze uit twee systemen die rijden door onveilig sein kunnen voorkomen Door onveilig sein gereden Geel sein werd genegeerd VOOR KOFFIE Meningen scherp verdeeld over tekst van de theologische commissie Donkere wolk van achterdocht in parlement, de pers en elders het 'm Staking bij Britse Ford afgewend voor een goed horloge bij Socialist Mollet roept communisten te hulp voor de tweede ronde Fout mechanicien oorzaak luchtramp Jemen roept op tot revolutionaire eenheid in Arabië WAAR MUZIEK IN ZIT 't SILVER ST0EPKE DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 Twee systemen Tijdelijke maatregelen Geen seinherhaling Grote Houtstraat 49 Twee scholen Drie stromingen Haarlem T oenadering Bulgaarse partijsecretaris Todor Zjivkov herkozen Regelt de spijsvertering (Ook zoutarm verkrijgbaar) De Spoorwegongevallenraacl is van mening dat vóór 1 januari 1964 de Ncder- landsche Spoorwegen moeten beginnen met invoering van automatische trein- beheersing. De keuze tussen snelheidscontrole op éen of enkele punten van een achter een sein gelegen spoor, waar zo nodig automatisch een snelremming wordt ingezet, of continue automatische treinbeïnvloeding, laat de raad aan de N.S. over. Wegens de vérstrekkende consequenties van financiële en andere aard is de Spoorwegongevallenraad na ampele overweging tot de conclusie gekomen, op deze keuze geen invloed te moeten uitoefenen en zich daarom te moeten onthouden van een uitspraak ter zake. Dit zijn de belangrijkste conclu sies en voorstellen uit het nu verschenen verslag van het door de Spoorweg ongevallenraad gehouden openbaar onderzoek naar de treinramp bij Harmeien op 8 januari, die 93 mensen het leven kostte. De Spoorwegongevallenraad heeft zich diepgaand beziggehouden met de vraag hoe de kans op een ongeluk als de trein ramp bij Harmeien kan worden vermin derd of zou kunnen worden uitgesloten. Aangezien is komen vast te staan dat de machinist van de trein uit Utrecht om niet opgehelderde reden niet heeft gereageerd op het sein dat hem gebood snelheid te minderen, is de raad in het bijzonder ge confronteerd met het vraagstuk hoe een juist reageren van een machinist op een dergelijk seinbeeld kan worden bevorderd of zou kunnen worden afgedwongen. De raad komt tot de uitspraak dat niet later dan 1 januari 1964 met invoering van een of andere vorm van automatische treinbeheersing begonnen dient te zijn, omdat gebleken is dat jaarlijks een aan tal malen ten onrechte door onveilig sein wordt gereden en het gevaar van een ern stig spoorwegongeluk dus evenzovele ke ren aanwezig moet worden geacht. De oplossing om gevaarpunten, zoals bij Harmeien, te beveiligen door middel van vrije kruisingen, is naar het oordeel van de raad niet afdoende, omdat deze oplos sing niet voorziet in een elimineren van het gevaar bij het samenvloeien van lij nen. Het geld kan bovendien doelmatiger besteed worden ten behoeve van de vei ligheid. De Spoorwegongevallenraad wijdt in het verslag een beschouwing aan de in een aantal Europese landen en in de Verenig de Staten toegepaste systemen van auto matische waarschuwing van de machinist, gecombineerd met snelheidscontrole en daarmee gepaard gaande automatische remming. Advertentie Duitsland, Engeland en Zwitserland heb ben een systeem waarbij de automatische waarschuwing al dan niet gecombi neerd met afgedwongen remming —ge beurt door middel van puntbeïnvloeding. In Amerika heeft continue automatische treinbeïnvloeding toepassing gevonden. In beide gevallen wordt de snelheid ach ter een sein dat stoppen of snelheid ver minderen voorschrijft getoetst aan de door het sein opgelegde snelheidsvermindering en zo nodig automatisch gecorrigeerd. De raad heeft er met instemming ken nis van genomen dat de markering van de nadering van voorseinen van seinen, die een kruising als die in Harmeien beveili gen, wordt verbeterd. NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan ook voor jongens Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Omdat hij er niet voor voelde Jor daanse straaljagers aan te voeren in de strijd tegen het revolutionaire be wind in Jemen, week de opperbevel hebber van de luchtmacht van Jor danië, kolonel Sahl Hamza, maandag per vliegtuig uit naar Egypte. Toen de kolonel op het vliegveld van Cairo uit zijn toestel stapte, werd hij opge wacht door drommen verslaggevers. Intussen blijven de partijen in de strijd om Jemen berichten uitgeven over luchtaanvallen op eikaars gebied. Bij zijn pogingen om de greep op zijn land te herkrijgen, wordt de verdreven imam gesteund door Jordanië en Saoedi-Arabië. De revolutionaire rege ring in Jemen heeft de Egyptische strijdmacht aan haar zijde. Uit theoretische overwegingen, aldus de Spoorwegongevallenraad zal aan een sys teem met continue beïnvloeding de voor keur dienen te worden gegeven, omdat een dergelijk systeem ook bij falen veilig is, hetgeen inhoudt dat men ten allen tijde van een juiste werking verzekerd is. Als bezwaar zou kunnen worden aangevoerd dat dit systeem berust op geïsoleerde spoorstroomlopen, zodat met de invoering geruime tijd zal zijn gemoeid. Voorts mag worden aangenomen dat de kosten ervan aanzienlijk zullen zijn. Een systeem met puntbeïnvloeding kan in beginsel nooit volkomen onfeilbaar zijn. Deze systemen hebben echter een hoge graad van betrouwbaarheid bereikt, aldus de raad. Zij hebben het voordeel, dat incidentele toepassing, onafhankelijk van het beveili gingssysteem, mogelijk is. Daarbij komt, dat invoering minder tijd zal kosten dan een systeem met continue beïnvloeding en belangrijk goedkoper zal zijn. Beide syste men vormen naar de mening van de Spoorwegongevallenraad een bijdrage tot verhoging van de veiligheid en de raad is daarom van oordeel dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zo spoedig mogelijk een begin moet maken met in voering van het systeem, dat zij op korte termijn zal moeten kiezen. Daar invoering van automatische trein beheersing in het gunstigste geval nog ja ren zal duren heeft de raad zich afge vraagd in hoeverre het gewenst is tijde lijke maatregelen te treffen tot verhoging van de veiligheid. De raad is het eens met de bezwaren, die van spoorwegzijde zijn ontwikkeld te gen de voorrangsregeling, die na het on geluk enige tijd heeft gegolden en heeft er daarom van afgezien voor te stellen die regeling weer te doen invoeren. Gebleken is dat de veiligheid er niet door werd ver hoogd. Thans wordt onderzocht of het mo gelijk is de afstand te vergroten, waarop een van Utrecht komende trein zich aan de treindienstleider in Woerden automa tisch meldt op het NX-tableau in Woer den. Herhaling van seinen om te voorkomen dat een sein aan de aandacht van de ma chinist ontsnapt, zou verslappend op de discipline ten aanzien van de seinen kun nen wérken en acht de raad in strijd met het principe, waarop de hele seingeving is gebaseerd. De raad acht het wenselijk dat van di- rectiewege wordt voorgeschreven dat, als bij zware mist of slechte weersomstandig heden de machinist de hoofdconducteur bij zich in de cabine verzoekt, deze verplicht is aan dit verzoek te voldoen. Over de oorzaak van de treinramp by Harmeien is de Spoorwegongevallen- raad tot de conclusie gekomen dat de remmen van de sneltrein uit Utrecht normaal gefunctioneerd hebben, even als de N.X.-beveiliging. Het sein vlak vóór het aansluitingspunt moet rood hebben getoond en de machinist van de trein uit Utrecht kan het daaraan voor afgaande sein niet groen hebben gezien. Dat het sein vóór het aansluitingspunt inderdaad rood heeft getoond wordt bewezen geacht door het feit dat de machinist een snelremming heeft inge zet op het moment dat hij rijdend met 125 km. per uur het sein kon waarnemen. In verband met de mist was dit op een afstand van ongeveer 100 meter vóór ljet sein. Er bestaat „een enkele aanwijzing, dat het op 1020 meter vóór dit sein gelegen sein anders dan geel zou hebben getoond. Onbeantwoord is gebleven de vraag, door welke oorzaak de machinist bij dit voorafgaande sein niet heeft gehandeld, zoals is voorgeschreven: snelheid ver minderen tot 30 km. en de remming voortzetten tot de trein binnen zicht afstand vóór het stoptonend sein bij het aansluitingspunt tot stilstand kon wor den gebracht. Advertentie Veel moderne vrouwen verstaan de oude kunst van koffiezetten. Gelukkig. Want koffie is muziek voor de gezellig heid. En hoe komt er muziek in de koffie? BUISMAN. Een schepje op een zetsel doet wonderen voor de smaak. M I II I II I koffiebus be»"'',e HOE U UW KOFFIE OOK ZET... MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (00K POEDERKOFFIE) (Van onze correspondent) LONDEN De Vassall-affaire heeft een ernstige wending genomen. Een stampvol Lagerhuis luisterde gisteravond geschokt naar een nieuwe beschuldiging tegen V as sals voormalige chef, de inmiddels afge treden Thomas Galbraith, die onderminis ter Van Schotland was. De beschuldiging werd onthuld door pre mier Macmillan, die op sombere en soms woedende toon de redenen uiteenzette, wel ke hem gebracht hebben tot het benoemen van een gerechtelijk tribunaal, om een on derzoek in te stellen naar de spionage-ge- vallen, die Groot-Brittannië herhaaldelijk hebben opgeschrikt. De premier verklaarde dat „massale po gingen" worden gedaan om op alle rn°ëe- liike manieren de veiligheid van het land te ondermijnen. „Op grote schaal worden onbarmhartig vijandige intriges en spio nage bedreven", aldus Macmillan. Vol gens hem werpen nieuwe veiligheidsmaat regelen goede vruchten af. Het is echtei niet mogelijk toe te zeggen, dat er geen spionnen of verraders meer zouden zijn. Macmillan zei er nog steeds over over tuigd te zijn, dat het onderzoek door drie ambtenaren voldoende zou zijn geweest, als zich geen „nieuwe ontwikkelingen had den voorgedaan. Hij zei zich er van be wust te zijn geworden, dat er zich in het parlement, in de pers en elders „een don kere walk van achterdocht en insinuaties vormde. Zo deden er geruchten de ronde, dat het afgetreden kabinetslid Galbraith van plan zou zijn geweest naar de Sovjet- Unie uit te wijken. Een ander gerucht was dat de burgerlijke en de militaire leiding van het ministerie van marine anderhall jaar op de hoogte waren geweest van het feit, dat er op hun departement een spion werkzaam was. De premier beschuldigde de oppositie van het voeren van een fluistercampagne, waarbij Galbraith die in het Lagerhuis aanwezig was werd beticht van immorele gedragingen. Volgens Macmillan is er niets dat hierop wijst. Galbraith is afge treden, omdat men hem zou kunnen ver wijten dat hij Vassall niet onderkend had als een spion. Wanneer het onafhankelijke tribunaal, waarvan behalve Lord Radclif- fe de rechter R. J. Barry en een bekende advocaat, Sir Milner Holland, deel zullen uit maken, tot de conclusie komt dat deze beschuldigingen vals zijn, zou het parle ment moeten overwegen of er eventueel maatregelen moeten worden genomen te gen de verspreiders ervan, aldus Macmil lan. Oppositieleider Gaitskell verklaarde in genomen te zijn met deze „verlate" instel ling van een onafhankelijk tribunaal. Hij zei dat Macmillan zelf de schuld is van de geruchten, omdat hij aanvankelijk ge weigerd had een tribunaal in te stellen Zijn aanvaarding van Galbraiht's ontslag aanvrage gaf tot een nieuwe reeks geruch ten aanleiding. Het doel van het onderzoek aldus Gaitskell, is niet de reputatie van de regering te redden, maar de veiligheid van het land te beschermen. (Reuter) Onderminister van Marine. Orr-Ewing, heeft verklaard, dat er „dui zenden Russische spionnen" in Groot-Brit tannië zijn. „Deze bevinden zich in ambas sades, consulaten en handelsmissies en zij zijn er in geoefend om zwakheden in an deren te ontdekken", aldus Orr-Ewing. Vol gens hem beschikken de spionnen over kaartsystemen op dit gebied. De enige op lossing zou zijn, de activiteit van de Rus sen te beperken, zoals ook buitenlanders in de Sovjet-Unie in hun bewegingsvrij heid zijn beperkt. LONDEN De nieuwe dreigende, thans officiële, staking bij Ford, die het komen de weekeinde zou beginnen, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Leiders van de sa menwerkende 22 bonden spraken zich woensdag uit voor heropening van de be sprekingen met het bedrijf. Ook Ford is daartoe bereid. Het conflict gaat als be kend ditmaal over het ontslag van 70 man, die als onruststokers bekend staan. Buiten Leiden om ten van Zuid-Holland Provinciale Sta- hebben een plan goedgekeurd dat omlegging van de vaar weg van Katwijk naar het ,R«n"®chl^®" naai die thans dwars door de Leidse bin nenstad loopt. Er zijn negen beweegbare bruggen, die smalle doorvaartopemngen hebben De vaarweg doorsnijdt een aantal belangrijke verkeersstraten. Door een om legging buiten Leiden om worden deze bezwaren ondervangen. Advertentie (Van onze correspondent) ROME Het concilie begint opwin dend te worden. Men is gekomen aan het meest omstreden onderwerp: hel schema over de bronnen der openbaring. Dit is het punt waarover bij de voorbereidende werkzaamheden reeds heel wat te dóen is geweest en het is bij de zitting van woens dag zo niet tot een botsing dan toch tot ernstige wrijving gekomen. Het schema is voorbereid door de theo logische commissie, waarvan kardinaal Ottaviani, die aan het hoofd staat van het Heilig Officie, voorzitter en de Nederland se jezuïetenpater Tromp secretaris is. Die commissie heeft bij het voorbereidend werk van het concilie de belangrijkste taak gehad van allen en bij hen, die het hedendaagse denken in de rooms-katholie- ke wereld vertegenwoordigen, was men een beetje huiverig en ongerust over wat er uit de bus zou komen. Tegen dat Hei lig Officie bestaat een zeker wantrouwen, ook in Rome zelf. Er is in de rooms-katholieke theologie sedert lang een crisis. Er zijn vasthouden- den en er zijn anderen die nieuwe paden willen inslaan. Het Lateraans Atheneum staat aan het hoofd van de oude school het pauselijk bijbel-instituut, eveneens te Rome, aan het hoofd van de meer pro gressieven. De theologen plachten tot nu toe. behalve aan de Heilige Schrift, zeer veel waarde toe të kennen aan de overle vering en aan de woorden der kerkvaders. In sommige gevallen gaat dit zo ver dat de uitleg der schrift belangrijker werd dan het eigenlijke woord. Dat is één punt. Een ander punt is, dat er een school be staat, voornamelijk in Duitsland, maar met een grote aanhang ook in Frankrijk, Nederland, België, Zwitserland en Oosten rijk, die de bijbelboeken, en vooral het Nieuwe Testament aan rationele critiek onderwerpt. Dat is de school der „Form- geschichte". Deze theologen zien de evan gelisten niet zozeer als schrijvers der Evangeliën dan wel als redacteuren. De evangelisten, zo redeneren zij, hebben die verschillende verhalen uit de mond van zeer eenvoudige lieden ongetekend en voor ons bewaard. De Evangeliën zijn dus een samenvoegsel van talrijke fragmentarische verhalen, die min of meer juist de daden en woorden van Christus bevatten. Tegen deze theologen en de school der Formgeschichte komen de traditionele theologen heftig in het geweer. Op die wij ze, zo zeggen zij, komt alles op losse schroeven te staan en ondermijnt men de moraal der eenvoudige gelovigen. Men waagt het te twijfelen aan de waarheid van de Heilige Schrift zelf, niet alleen aan het Oude m»ar ook aan het Nieuwe Tes tament en zelfs aan de woorden die Chris tus persoonlijk heeft gesproken. Van al deze bewogenheid in de theologie is niets doorgedrongen in het ontwerp schema der commissies. Maar het Heilig Officie is geneigd meer aandacht te schen ken aan wat de professoren van het cano nieke recht zeggen, dan aan wat er bij de theologen omgaat. Vandaar dat de vrees ontstond dat in het schema het his torisch aspect van de openbaring niet vol doende tot uitdrukking komt en men te veel waarde hecht aan formules. Als wij nu zien wat er woensdag ge beurd is, dan is het duidelijk dat degenen die dit vreesden gelijk hebben gehad. Kar dinaal Ottaviani was voor het eerst weer aanwezig nadat hij enige dagen uit pro test de bijeenkomsten niet had bijgewoond omdat men had geapplaudiseerd toen hem werd verzocht zich aan het vastgestelde tijdschema te houden. Het gaat er niet om, zo staat in het schema, de doctrine te vernieuwen, maar haar met nieuwe ijver te bestuderen en de kennis ervan te verdiepen. Dit betekent dus dat het schema zich houdt aan de traditionele opvattingen. Met bijzondere nadruk werd erop gewezen dat aan de voorbereiding van dat schema raadgevers hebben meegewerkt van verschillende nationaliteit en behorende tot talrijke uni versiteiten. Zij hebben een tekst geleverd die zo helder en nauwkeurig is geformu leerd dat zij een onveranderlijke doctrine vormt, ook al is de redactie daarvan door verdere besprekingen voor verandering vatbaar. Ook deze opmerkingen, die dienden om de critiek te ontzenuwen van hen, die menen dat al te eenzijdig het inzicht van het Heilig Officie naar voren wordt gebracht, zijn gericht tegen de ver nieuwers. Er vormden zich bij de besprekingen onmiddellijk drie stromingen. Een, die zich gunstig uitliet over het ontwerp en meende dat dit door grondige bespreking in de vergaderzaal kan worden vervol maakt; een tweede, waartoe onder meer de kardinalen, Alfrink, Bea, Liétard, Frings en nog anderen behoorden die het ontwerp in zijn geheel afkeurt en tenslotte is er dan nog een derde groep die het schema zou willen herzien en opnieuw for muleren. Waarschijnlijk zal vrijdag over deze zaak worden gestemd. Er is onge twijfeld deining onder de concilievaders. Wat het eerste schema, dat de liturgie betreft, aangaat: de voorstellen en amen dementen zullen door de commissie in de juiste vorm worden geredigeerd, daarna zal daarover worden gestemd en tenslotte zal men overgaan tot het opstellen van de definitieve tekst, die dan in een open bare zitting zal worden goed- of afge keurd. NEW YORK Het verongelukken van de Amerikaanse super-constellation, die op 23 september een noodlanding maakte op de Atlantische Oceaan, waarbij 28 mensen het leven verloren en 48 met moeite kon den worden gered, blijkt zijn direct aan leiding te hebben gevonden in een vergis sing van de boordwerktuigkundige. Nadat twee motoren waren uitgevallen, haalde de boordwerktuigkundige per onge luk de schakelaar over waarmee de blus installatie van de derde motor werd inge schakeld. Hierdoor viel ook deze motor uit. De gezagvoerder verklaarde voor de Raad voor de Luchtvaart dat hij wel kans zou hebben gezien op twee motoren Ier land te bereiken. De boordwerktuigkundige is bij de ramp om het leven gekomen. Het toestel was eigendom van de Flying Tiger maatschap pij en voerde een chartervlucht uit met Amerikaanse militairen en hun gezinsle den. (AP). BEIROET (AFP) President Sallal van de nieuwe Jemenitisqhe republiek, heeft in een officieel communiqué een plan bekendgemaakt tot stichting van een nieu we republiek, bestaande uit de landen van het gehele Arabische schiereiland. De re gering van deze republiek zou gezag moe ten uitoefenen over Jemen, Saoedi-Arabië de protectoraten Aden, Oman, Hadramaut, Qatar. Bahrein, Koeweit en mogelijk ook over Jordanië. Op de bevolking var deze gebieden wordt een beroep gedaan zich van hun bestaande regeringen te ontdoen, in de eerste plaats van koning Saoed. „Ons gebied is één. Wij hebben één taal, één geloof en n vijand", aldus het communiqué. „Wij erkennen niet de kunstmatige, door het imperialisme vast gestelde grenzen, die beogen het Arabi sche schiereiland verdeeld te houden". (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de campagne voor de algemene verkiezingen, waarvan aan staande zondag in Frankrijk de eerste ronde gehouden zal worden, zich voorna melijk via de pers, de radio en de tele visie blijft voltrekken, heeft de voormalige premier van president De Gaulle, Michel Dcbré, op een persconferentie uit naam van de Gaullistische partij een regerings programma ontvouwd in vier punten: eco nomische expansie, modernisering van de landbouw, sociale vooruitgang en nationa le vastberadenheid. Ten aanzien van Europa verkondigde hij dat er geen keuze is dan tussen de weg die De Gaulle gewezen heeft en het niets. Hij zei er van overtuigd te zijn dat ook de andere Europese landen tenslotte de Franse conceptie van het „Europa der vaderlanden" zouden aanvaarden. Na die optimistische voorspelling viel Debré bij de beantwoording van de vra gen uit tegen de socialistenleider Guy Mol let, die communistische steun heeft aan vaard om de Gaullisten in de tweede ron de, volgende week, een nederlaag te kun nen bezorgen. Debré scheen de tijd onder de Vierde Republiek te zijn vergeten toen de Gaullisten in en buiten het parlement regelmatig met de communisten samen spanden om het land onbestuurbaar te ma ken en langs die weg de onhoudbaarheid van het „partijensysteem" te kunnen be wijzen. Hij beschuldigde Mollet van ver raad van de republikeinse beginselen. Op basis van zijn regeringsprogramma zei Debré niettemin bereid te zijn met de andere nationale partijen in onderhande ling te treden om de mogelijkheid van con structieve samenwerking in het komende parlement nader te bestuderen. Debré, die zijn politieke rentree maakte, was om ringd door bijna alle Gaullistische minis ters van zijn opvolger Pompidou. Het was opvallend dat alle Gaullistische kopstukken die als minister ook deel hadden uitge maakt van kabinetten in de Vi.erde Repu bliek schitterden door afwezigheid. De Vierde Republiek stond er met haar hoog waardigheidsbekleders en baantjesjagers in het beeld dat Debré van het verleden ophing dan ook niet voordelig op. Intussen heeft Mollet met zijn opzienba rende verklaring duidelijk een nieuw ele ment aan de problematiek van de binnen landse politiek toegevoegd. In de mond van Mollet, die zich de laatste tien jaren als een der felste communistenhaters van Frankrijk heeft doen kennen, bewijst de ze verklaring opnieuw hoe diep de klove is geworden, die gaapt tussen De Gaulle en de leiders der politieke partijen. In de tweede ronde gaat het er echter om, zo zei Mollet, de gevaarlijkste tegenstanders uit te schakelen. Voor ons is het een kwes tie van tactiek, zo legde Mollet uit. Zoals ik in 1958 De Gaulle koos tegen Salan, zo ben ik nu van oordeel dat de demo cratie gevaarlijker door de Gaullisten dan door de communisten wordt bedreigd. Ove rigens gelooft Mollet dat zijn partij slechts in een twaalftal kiesdistricten voor deze dramatische keuze zou worden geplaatst. Uit een hoofdartikel in het socialistische partijblad Le Populaire scheen men trou wens te mogen opmaken dat de S.F.I.O., de partij van Mollet, niet alleen maar een tactische zet heeft gedaan door de com munisten als bondgenoten in de verkie zingsstrijd te aanvaarden. In dat artikel stond tenminste te lezen dat de commu nisten misschen verdoolde schapen zijn, doch dat zij ontegenzeggelijk geloven in de republiek. Dat geloof wordt de Gaullis ten door de S.F.I.Ó. kennelijk niet langer toegedicht. Deze wending in de socialistische in zichten heeft echter bij de verbonden par tijen in het „democratische front" en met name bij de conservatieven en de rooms- katholieke volksrepublikeinen een niet ge ringe verwarring teweeg gebracht. De con servatieve leider Pinay heeft al publieker lijk verondersteld dat de woorden van Mollet zijn gedachten onmogelijk zuiver kunnen hebben weergegeven en in de rij- LONDEN (Reuter) Todor Zjikov is op de laatste dag van het partijcongres in Sofia herkozen als eerste secretaris van de communistische partij in Bulgarije. Van de leden van het centrale partijco mité werd bijna een derde niet herkozen. Van deze 27 personen zijn de voornaam ste de oud-premiers Tsjervenkov en Joe- gov, de minister van Buitenlandse Zaken, Loekanov, die op het congres van „schen dingen van de socialistische legaliteit" zijn beticht. Advertentie en van de M.R.P. zijn al stemmenn opge gaan om de brug met het Gaullisme te herstellen vóórdat een volksfront de tegen stellingen tussen links en rechts in een de finitieve breuk zou kunnen doen verkeren. In het Gaullistische kamp, zowel als bij de centrumpartijen, tekent zich dus een on miskenbaar streven naar wederzijdse toe nadering af. Het zal echter vooral wel weer van De Gaulle afhangen of de strijd bijl tegen de oude partijen begraven zal worden, hoewel De Gaulle, getuige zijn laatste redevoering, voor zo'n begrafenis nog niet de minste aanvechting schijnt te gevoelen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11