t Raketten zaaien al vele eeuwen dood en verderf (1 TANTE PATENT 1 (Vertaald uit het Deens) door Grete Dölker-Rehder K Rumoer In de anti-lawaaihond I PANDA EN DE MEESTERSECRETARIS ht Ons vervolgverhaal ft ft ft ft n CAMPING-ARTIKELEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 >tvv' p"''*' k IIIHIIMUmiHHIIIIiltiniH «ft ms Hertshoornpoeder nog liefdeskrachtiger dan neushoornhoorn Struisvogelrennen „DE VERDEDIGERS hadden ook pijlen van vliegend vuur. Zij bevestigden een ontvlambare substantie aan de pijl. Plotselmg vloog de pijl weg in een ge strekte haan en verspreidde zijn vuur over een oppervlakte van tien passen. De Mongolen vreesden deze vuurpijlen zeer". Zo kan men in de oudste Chinese kroniek, de T-hung-lian-kang-mu, lezen, hoe de raket zijn intrede deed in de krijgskunde. In 1232 verdedigden de Chinezen de stad. K'ai-F êng-F u tegen de Mongolen. „Fe-ee-ho-tsiang heetten hun vuurpijlen, hetgeen „pijl van vliegend betekende. vuur Bakermat van pijl des doodsr' zvas oude China ite»*, K VOOR ST.-NICOLAAS SCHOUTEN DE JONG lllliillillllllüüllllllllllllll l'-V .V f- V EIKE AGENA 85) Nauwelijks lette hij op al het nieu- E we, wat hij zag: de oceaanstomers,. 3 de treinen, de ontelbare mensen, de 3 kranen en fabrieken, hij had alleen maar oog voor dat kleine vuurtoren- tje en hoorde niet eens wat Jurian 3 hem allemaal vertelde, g§ Toen ze van het schip naar de trein H liepen, kromp Tönis plotseling ineen. 3 Verschrikt keek hij de professor aan 3 en fluisterde: „Hoorde je dat? De H schreeuw van de zeeadelaar? Dat was 3 Tyge Taden"! 3 Jurian Cordes wist niet zeker, of 5 hij het gehoord had, maar toch klonk E die schrille, zwaarmoedig-eenzame 3 kreet nog in hem na. Beiden bleven 3 ze staan, scherp luisterend, maar ze 3 hoorden niets meer. Maar toen ze weer verder liepen, hoorden ze plot- 3 seling, nu heel duidelijk, alsof het van j= de hemel kwam, ontzettend en toch H zo welbekend: „Biiken"! 3 Verscheidene mensen bleven staan, 3 veel voorbijgangers keken om zich 3 heen, en niemand wist, waar de kreet E vandaan kwam en wat het was. 1 Alleen Jurian Cordes en Tönis Flor 3 wisten, dat de kreet hun gold en hoewel ze hem nergens zagen dat nij van niemand anders kwam j§ dan van Tyge Taden. „Jurian Cordes, vuurtorenwachter H aan de Witte Knee", te zeggen of zelfs 3 maar te denken, was een volkomen 3 onmogelijkheid, dat wist Tönis Flor 3 wel, en toch dacht hij er lange tijd H aan. Hij zat in de trein, die hem van j§ de grote stad naar de kleine haven- 3 plaats bracht, vanwaar over een uur 5 de stoomboot naar het Zouteiland zou vertrekken. Dertien jaar had hij naar 3 deze dag verlangd, en nu het zover fg was, was er geen vreugde in zijn §j hart. Bijna somber keek hij naar 3 buiten, en vergat zelfs in het boek te lezen, dat open op zijn knieën lag. g§ De trein hield stil, de reizigers ston- den op, namen zonder haast want 3 hier was het eindpunt, hun bagage 3 uit de netten, openden de deuren en §g verlieten de wagon. Het was bijna 3 grappig tezien, hoe ze buiten alle- 3 maal onmiddellijk naar hun hoeden H grepen. 3 Een lach trok' over Tönis' ernstige 3 gezicht. Terwijl hij zijn donkere jas g aantrok en dichtknoopte, dacht hij: E ja, daar is hij, de eerste groet van 3 thuis, de wind. Hij rolde zijn slappe 3 hoed op, stopte hem in zijn jaszak, H nam de kleine koffer en de vioolkist 3 uit het net en stapte ook uit. 3 Hij was gewoon, met gebogen hoofd 3 te lopen, maar nu liep hij rechtop, E met opgeheven hoofd, tegen de storm jg in, die hem liefkoosde en door zijn 3 zachte, blonde haren streek. Die ster- E ke, zuivere zilte lucht deed zijn lon- gen goed! 3 Hij drong zich tussen de mensen 3 door naar de uitgang, liep met kraoh- g§ tige stap naar de zee, maar bleef H toen staan. 3 Zou hij op het schip gaan en naar 3 het Zouteiland varen, of moest hij H terugkeren naar de grote stad. waar M hij vandaan kwam? Zou hij zichzelf 3 zijn leven lang niet verachten, als hij niet onmiddellijk terugkeerde naar 3 vader Jurian? Hij nam een zakdoek 3 uit zijn broekzak en wiste zijn voor- hoofd af. Toen nam hij zijn koffer 3 weer op en liep naar de steiger. Daar 3 bleef hij weer staan, nog altijd in 3 tweestrijd. „Ik moet terug naar va- der Jurian," dacht hij, het moet, om- dat de mens altijd dat doen moet, wat 3 hem het moeilijkste valt, en omdat ik 3 een behoorlijk mens moet blijven. Maar op dat ogenblik floot de zacht 3 aan zijn touwen rukkende stoomboot I kort en schril. Tönis Flor kromp in- 5 een, nam zijn koffer weer en liep als in grote angst zo snel aan boord, dat 3 hij bijna struikelde. Een paar matro- 3 zen, ruwe, blonde mannen, maakten lachend opmerkingen over de dromen- 3 de jonge man, die bijna vergat in te 3 stappen, en het deed hem goed, hun H vertrouwde taal weer te horen. Toen het schip afvoer, klemde hij 3 zijn smalle handen vast om de reling. Nu is het beslist, dacht hij, bijna op- 1 gelucht. Hij liep naar de voorsteven, waar j niemand was, en ging daar in de wind zitten, die om zijn oren loeide. Hij zette zijn kraag hoog op, begroef zijn tot vuisten gebalde handen in zijn jaszakken en gaf zich over aan zijn gedachten. Zijn linkerhand omklemde de schelp, die hij altijd bij zich had; zi.jn vingers streelden het gladde opper vlak en tenslotte nam hij de schelp uit zi.jn zak en bekeek hem, als zo dikwijls. Het zacht-roze, met zwarte, bruine en gele vlekjes getekende voor werp was zo eenvoudig, en daarom juist zo onvergelijkelijk mooi. Hille! Hij duwde de schelp weer weg en hoog zijn hoofd. Mocht hij vader Jurian verlaten om Hille Haulsen? Ze waren nog kinde ren geweest, toen het meisje hem de schelp en hij haar de ring gaf. Het was al zolang geleden, dertien jaar! Het was een lange, en tegelijkertijd een korte tijd geweest. Toen hadden ze van elkaar gehou den als kinderen. Maar wie kon we ten, of ze ook nu nog van elkaar zou den houden? Had Jurian Cordes geen gelijk, toen hij zei: „Jullie passen toch helemaal niet meer bij elkaar! Het zou je ongeluk zijn, Tönïs, als je met Hille Haulsen trouwde!" Ja, vader Jurian had gelijk, dat wist Tönis. Maar toch had hij haar niet kun nen vergeten, en dat begreep Jurian niet. Woedend was hij geweest. Hij kon zo streng worden, die zachtmoe dige man, als men hem teleurstelde. Ja, dat Tönis nu naar het Zouteiland terugkeerde, nu, juist een maand voor zijn eerste grote concert, de ge beurtenis, waaraan Jurian Cordes nu al dertien jaar lang had gewerkt, ja, dat was onvergeeflijk, het was krank zinnig en voor de professor volkomen onbegrijpelijk! Tönis Flor sprong zo plotseling op, dat het. klapstoeltje, waarop hij geze ten had^met veel lawaai omviel. Hij lette er niet op, hij woelde met zijn handen door zijn haren en werd er zich plotseling van bewust, dat, on danks de warme zomerzon, de scher pe wind hem deed verstijven van kou. Met grote stappen liep hij nu op het. dek op en neer. toen ging hij naar beneden, naar de 'kajuit. Maar daar waren teveel mensen. Snel klauterde hij weer naar boven en vond aan dek een kleine nis, waar hij tegen de wind beschermd was. De gedachten woelden verward door zijn hoofd. Maaf 'alles draaide om Hille. Ongeveer eenmaal per maand had 'ze hem geschreven, hij haar veel minder, omdat hij al zijn tijd nodig had. In haar eerste brieven liet ze nog veel haar verdriet over zijn weg gaan blijken, en schreef ze steeds weer over ziin terugkeer. Later werd zijn kunstenaarschap voor haar het belangrijkste. Dikwijls schilderde ze hem de toekomst in de mooiste kleu ren: hij als gevierd kunstenaar, zij zelf als de grote dame aan zijn zijde, en samen reisden ze over de hele wereld. Pas in de laatste tijd waren haar brieven minder naïef geworden, en ook het onderwerp was veranderd. Steeds meer schreef ze over Severin Cordes. Hoe flink hij was, en hoe sterk, en hoe gezien hij was bij haar vader en in het hele dorp. Maar die brieven hadden hem alleen maar een beetje ongerust gemaakt, meer niet. Pas toen de laatste maanden haar brieven steeds zeldzamer werden en ook steeds oppervlakkiger, voelde hij, dat er iets in haar veranderd moest zijn. Een brief van moeder Eike tenslot te had de doorslag gegeven, net als een onzichtbaar zwerende wond door een kleine steek of stoot plotseling openbreekt. Moeder Eike had geschreven, dat Hille Haulsen wel gauw met Severin Cordes zou trouwen, omdat Tönis Flor zo lang wegbleef Was hij maar aan de Witte Knee gebleven, dacht hij, dan had hij geen kunstenaar hoeven te worden, dan was hij al lang met. Hille Haulsen ge trouwd en zou nu boer zijn op Haul- sens hoeve! rWordl vervolgd) ïSR" 'JUPrOlBl Op een vergadering van de Chinese federatie van kruidkundigen met le den in alle werelddelenheeft de voor zitter van dit orgaan, de heer Tsen, in Hongkong verklaard, dat Prins Philip van Engeland zich geen zorgen behoeft te maken over de toekomst van het neushoorndier. De echtgenoot van Ko ningin Elizabeth had nl. onlangs op een diner ten bate van de Britse stichting „Fonds voor het dierenleven in het wild" verklaard dat de neushoorn met uitroeiing bedreigd wordt als gevolg van het Chinese bijgeloof, dat de hoorn van dit dier geheimzinnige liefdeskrach ten zou bevatten, en, vermalen tot poeder, ook bij de mens „liefde-stimu lerend" zou werken. De heer Tsen zegt nu, dat neushoorn hoorns voor dit doel lang niet zo ge zocht zijn als hertshoorn, hetwelk nog veel „liefdeskrachtiger" is. Neushoorn hoorn (dat verpulverd, 700 per ons opbrengt), wordt volgens de heer Tsen in de Chinese apotheek nog slechts een enkele keer gebruikt als tegengif voor bepaalde vergiftigingen. „Poeder van hertegeweien echter (f 40 per ons, in Hongkong) wordt zeer veelvuldig gebe zigd door mannen en vrouwen om tedere gevoelens op te wekken," aldus deze deskundige, en Prins Philip hoeft dus niet ongerust te zijn. Tsen onthulde ver der dat er op speciale boerderijen in Mantsjoerije honderden herten gefokt worden als leveranciers van afrodisia- ca en dat men desondanks nauwelijks aan de vraag kan voldoen. Te Oudtphoorn in de Kaapprovincie (Zuid-Afrika) is onlangs een struis vogelrace gehouden voor zevenduizend toeschouwers. Aan elk der zes wed strijden over 1370 meter (1500 yards) namen vier kleurlingen-jockey's deel, van wie er slechts een door zijn vogel weid afgeworpen. Aan wedden werd niet gedaan, maar de toeschouwers vermaakten zich zo goed, dat het struisvogèlpark Highgate van Will Hooper overweegt er een jaarlijkse! gebeurtenis van te maken ten behoeve van vakantiegangers. De Condense mannequin Traudi hint moest een beschermkapje voor haar oog dragen, toen zij kort voor een modeshow een oogontsteking kreeg. Tijdens de show merkte zij, dat haar zeerovers-uiterlijk zo' n blikvanger was, dat zij besloot het kapje aan haar mode-arsenaal toe te voegen. Merk waardig, maar niet onbegrijpelijk DE ONTWIKKELING van raketwapens is er dus allerminst een van de laat ste jaren. Want niet alleen werden in China in 1232 al vuurpijlen gebruikt, die volgens het raketprincipe werkten. In 1280 sprak men in Arabië al over deze wapens, die door vuur werden voortbewogen naai de vijandelijke stellingen. Arabische zeelie den hadden het geheim uit China mee genomen. Een Arabisch geleerde, Hassan -er-Ram- mah, schreef zelfs een manuscript, dat „Het boek van het gevecht te paard en met oorlogsmachines" heette. Niet alleen de Chinese pijlen werden er in beschre ven. ook een soort door vuurpeilen voortbe wogen land-torpedo trok zijn aandacht. Het gevaarte bestond uit twee platte, aan elkaar verbonden half cirkelvormige pannen, met een soort staart om het apparaat in een rechte baan te houden en voortbewogen door twee vuurpijlen. Het wapen werd het „zichzelf voortbewegende en ontploffende ei" genoemd. nnnnnnf\nnnnnnnnnnnnrnnfyinnnivwinnrnMn,M""",""'"'"a"""M"",'""'"MM'*"",,,,",,,'1*""*,"M In Londen is sinds enkele jaren een antilawaai-bond. De voorzitter te vens een van de voornaamste sprekers heet dr. J. L. Burn, de secretaris is John Connell. Die vereniging nu is voor een gloednieuw probleem komen te staan: mensen die van lawaai hou den. Twee van die mensen hebben vo rige week bijna een ontijdig einde ge maakt aan een vergadering van de vereniging. Dr. Burn had een muisstil gehoor voorgehouden, welk een nade lige invloed lawaai op de gezondheid kon hebben en zijn rede beëindigd met aansporing om minder herrie te ma ken. Toen stond de veertigjarige me vrouw Elizabeth James op en zei: „Ik vind het verschrikkelijk onbehoorlijk dat mensen proberen, ons het lawaai af te nemen. Waar lawaai is, is leven. Ik ben dol op lawaai!" En tot stomme verbazing van de be stuursleden van de vereniging vervolg de zij: „Ik houd van het lawaai van de kinderen, die langs de deur van mijn flat de trap afhollen en van hun geschreeuw als ze op straat spelen. Zonder deze geluiden zou het leven verschrikkelijk saai en doods zijn". Na mevrouw James vroeg de 68- jarige mevrouw Lily Andrews het woord. „Juist de stilte vernielt je ze nuwen, zelfs de verkeersgeluiden zi.jn een goed ding", betoogde zij met vuur. „Ik woon in een buurt, waar je voort durend gebrom van de auto's en ge knetter van motorfietsen hoort en ik houd ervan", zei de bejaarde spreek ster. De andere aanwezigen keken als of zij hun oren niet konden geloven, toen zei mevrouw Andrews nog: „Het zou verschrikkelijk zijn, als uw ver eniging succes had en wij gedwongen zouden worden in een wereld van stilte te leven". De heren Connel en Burn wisten zo gauw niet anders te zeggen, dan dat de dames James en Andrews uiting hadden gegeven aan de mening van een minderheid. Zij zullen hun strijd tegen het lawaai niet staken. jinrnvwwwiiwwi*wiiwwwvw'Wiiww>iiwi*mhwwwww» De voorloper van het „Stalin-orgel": een afvuurinrichting uit 1232 voor hon derd zware raketpijlen met elevatie mogelijkheden voor variabele af standen. RAKETTEN hebben vrijwel altijd een rol gespeeld in het krijgsbedrijf. De En gelsen kregen in hun Mahratta-oorlogen in Brits-Indië met tegenstanders te maken, die raketten handig wisten te hanteren. Zij waren er zo van onder de indruk, dat Congreve zijn beroemde rakettenstudie be gon. De Congreve-raketten werden door de Engelsen ingezet tegen Napoleon en later tegen de Noord-Amerikanen, zodat in het volkslied van de Verenigde Staten nog wordt gezongen over „the rocket's red glare". Maar omdat het kanon nauwkeuriger schoot, verdrong dit tenslotte toch de ra ketten. Tot de mogelijkheid sterk naar vo ren kwam de projectielen te besturen. Electronica en cybernetica (stuurkunde) hebben de raket weer tot een belangrijk wapen gemaakt. IN EEN ARTIKELENSERIE in „Ons Leger" heeft majoor D. A. van Steenes gewezen op de enorme ontwikkeling, die dit voor de' artillerie heeft meegebracht. Want voor de Nederlandse veldartillerie betekent dit een algehele omwenteling bin nen de actieve diensttijd van één artil leristengeneratie. Zij. die als jong luitenant of wachtmees ter bij de grotendeels nog bereden artil lerie van „gisteren" dienden, hebben nu te maken met radar, nucleaire lading en vrije raket en zullen binnen tien jaar al le mogelijkheden en moeilijkheden beheer sen van gecompliceerd electronisch ma terieel en de geleide raket. De „perished „linesman" van de toekomst zal zich voort bewegen in gepantserde rupsvoertuigen en k Öe eerste raketten: Brandpijlen door Chinezen verschoten uit bamboe vlechtwerkkokers. „the warning grunt" van het geschut zal worden overvleugeld door het oorverdo vend lawaai van de startende artilleriera ket. MEN NADERT het sluitstuk van een wapenrevolutie, die als grondslag heeft het elimineren der menselijke schakels met volkomen negatie van het natuurlijk in- stict tot zelfbehoud. Kogels en granaten hebben geen zenuwen, maar zij moeten worden afgevuurd door een mens, een mens met van doodsangst trillende handen, on der bewustzijnsvernauwende omstandighe den, zegt majoor Van Steenes. Er is veel gebeurd sinds jonge Chinezen ih de dertien de eeuw met trillende handen een vuurpijl Het ontploffende ei, voortgedreven door twee vuurpijlen. aanstaken om het projectiel dan te laten terechtkomen tussen aanstormende Mongo len met getrokken zwaarden. Moderne vuurpijlen razen naar Venus en Mars, en als de mensheid niet verstandig is, zullen ze ook eens tussen de werelddelen razen. Robotwapens, die automatisch hun doel zoeken. Bij het afvuren komen geen tril lende handen meer te pas. Die zijn nu ge reserveerd voor de mensen, die als „doe len" dienstdoen. Advertentie Haarlem Warmoesstraat 21 Telefoon 10845 Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 65. Met nobele verontwaardiging verlieten de men sen de zaal en verdrongen zich in de garderobe. „Treurig!" riepen ze. „We zijn gekomen voor een Culturele Avond. Voor Ernstige Lezingen! En wat kregen we? Loszinnig ballet!" Met moeite konden tante Patent en neef Boordevol zich naar de uitgang werken. „Ziet u nou wat er gebeurd is, tante?" klaagde neef Boordevol. „Dat hebt u ervan! „Maar dat is toch niet MIJN schuld, lieve neef," antwoordde tante Patent. „Het is jouw fout. Jouw uitvinding deugt niet. Dat moraalhormoon is maar voor korte tijd werkzaam. Kom gauw. mee naar Gore Gerrit. Stel je voor dat ook hij zijn vroegere slechte inborst terug heeft. Laten we ons haasten, voor hij het mu seum heeft leeggestolen!" CO*. Matrix Tooxoit 20. Toen de kelner met de rekening kwam tastte de directeur in zijn binnenzak. Doch toen keek hij plots be teuterd. Het enige geld, dat hij bij zich had, was de daalder uit de kluis en die was echt niet voldoende. „Tjonge, dat <is vervelend!" zei hij verlegen. „Mijn heer Panda, nu moet ik u vragen om wat geld te lenen. Dat is heus tegen mijn zin, maar.Maar dan moet ge het niet doen!" riep Joris haastig uit. Daaruit ontstaan hevige innerlijke remmingen! Nee, wacht eens. Ik heb een ander plan. Ge moet de bank opbellen en zeggen dat ik kom om wat geld uit de kluis te halen. Dan hoeft ge niets tegen uw zin te doen." „Mijn heer Panda, ik sta paf!" zei de president bewonderend. „Dit is weer een uitstekend denkbeeld." En met deze woorden spoedde hij zich naar de telefoon. Panda, die intussen ontmoedigd weer naar de bank gelopen was, werd bij de ingang staande gehouden door de portier, „Jij heet toch Panda, hè?" vroeg deze. „Er is net over jou opgebeld. Je moet geld uit de kluis halen en dat meenemen."

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17