Feijenoord kreeg met 1-1 score te weinig tegen team van Vasas m SES legde zich tegen Alliance te veel op het verdedigen toe Strijd om KNVB-beker wordt tweede kerstdag voortgezet Twee strafschoppen betekenden voor Anderlecht kwartfinales tijdelijk: i VOOR 65.000 KIJKERS IN ROTTERDAM Szentmihalye een doelman om met goud te behangen m Neurenberg, Odense en Botev Plovdiv naar kwartfinales Goede wedstrijd van De Blinkert-dames Eredivisieclubs komen dan in het veld Charly Gaul houdt op met wielrennen Milaan zegevierde over Ipswich: 3-0 Wereldtoernooi voor dames E. H. M, Mutsaerts Geesink bondscoach van de NJJB 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 Groot programma voor judoploeg DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 Vesting Bekerwinnaars Gelijk Greep Duveltje Nederlands tiental damt tegen Belgische ploeg Hij krijgt supervisie op voorbereidingen van krachtmetingen Is 3 Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Castella Actief Wit l A De enige keer dat Szentmihalye ge passeerd u'erd. Dat gebeurde door Van der Gijp (links), de midvoor Feijenoord. score (Van onze sportredacteur) Feijenoord heeft met een 1—1 tegen Vasas gisteravond heel duidelijk te weinig gekregen in het met 65.000 kijkers volgepakte stadion in Rotter dam en de Rotterdamse ploeg moet wel heel wat mans zijn om straks in de returnwedstrijd in Boedapest de derde ronde te halen van het toernooi om de Europese heker voor landskam pioenen. Want Vasas is niet zo maar een voetbalploeg, het is een vesting. En doelman Szentmihalye is niet zo maar een keeper, het is een duivels kunstenaar, een voetballer om met goud te behangen. En wij zouden graag de man een hand willen geven die die Hongaar met een schot van redelijke afstand weet te passeren. Laten wij ons daarbij haasten te vertellen dat het de Nederlandse kampioen niet mee heeft gezeten. Vooral niet na de rust, toen Vasas aanvankelijk de 1-1- stand wilde consolideren, maar daarna de fut en de capaciteiten bleek te mis sen om zich aan de vaste greep van Feijenoord te ontworstelen. Trainer Franz Fuchs zal het de Rotterdamse aanvallers dinsdag en woensdag in het Mastbos bij Breda, waar men zich op de grote strijd voorbereidde, wel ingeha- merd hebben: schieten, schieten en nog eens schieten... En ze hebben het ge daan, Bennaars, Bouwmeester. maar vooral midvoor Van der Gijp. Maar dat drietal vooral miste juist dat beetje geluk dat een voetballer nu eenmaal moet hebben om een wedstrijd succesvol af te sluiten. Dat drietal miste vooral ook een moment van onbedachtzaamheid van doelman Szentmihalye... Niettemin, de match van gisteravond was er één die het aanzien tenvolle waard was. Al was het alleen maar om de span ning; al was het verder om weer eens te zien \yat gestadige baltraining ver mag. Want nu mocht het zo zijn dat de Hongaarse aanvallers een verre van best schot in de voeten hadden een schot zonder tanden, zoals wij het een Rotterdammer hoorden uitdrukken de feilloze balbehandeling van de in het wit gestoken Hongaren was 'voor een pure voetballiefhebber om van te watertan den. Wat balvaardigheid betreft heeft het voetbalspel voor zulke spelers dan ook geen geheimen meer, wat niet weg neemt dat het Westeuropese spel als kijkspel op de lange duur toch veel aan trekkelijker is. In de eerste wedstrijd van de tweede ronde om de Europese beker voor cup winnaars speelden Ujpest en Napoli tegen elkaar in Boedapest. De wedstrijd ein digde in een gelijkspel; 1-1. Bij de rust was de stamd 1-0 voor Ujpest. Neurenberg bereikte woensdag de kwart finales door een 3-0 zege over St. Etienne. Bij' de rust hadden de Duitsers een 1-0 voorsprong. De eerste wedstrijd tussen beide clubs eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. Na Atletico Madrid en Neurenberg heeft zich nu ook Botev Plovdiv (Bulgarije) geplaatst voor de kwartfinales. Met 1-0 zegevierden de Bulgaren over de Ierse bekerhouder Shamrock Rovers (Dublin). Deze stand was reeds bij de rust be reikt. In de eerste wedstrijd, die in Du blin werd gehouden, won Botev met 4-0. Ook Odense kwalificeerde zich voor de kwartfinales door een 5-3 zege over Gra zer A. K. De ruststand *vas 3-3. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen eindigde in een gelijkspel: 1-1. De eerste wedstrijd in de tweede ronde tussen Lausanne en Slovan Bratislava ein digde in een gelijkspel: 1-1. De ruststand was 1-0 voor de Zwitserse ploeg. Met uitzondering van één overgangsklas se heren-wedstrijd bestond het volleybal- programma gisteravond uitsluitend uit da- mes-ontmoetingen. Opvallend was, dat de afdeling Haarlem over een flink aantal dames-scheidsrechters blijkt te beschik ken; twaalf van de 18 wedstrijden werden door dames geleid. Aan de andere kant hebben wij moeten vaststellen, dat vele dames weinig consideratie voor het spel van anderen hebben. De zaal van het Krelagehuis is wat smal en de zes velden beslaan dan ook de gehele breedte. Wordt er aan een bepaal de zijde van een veld geserveerd, dan is het zeer gewenst, dat het opslagvak vol komen vrij is. Het blijken echter vooral de dames te zijn, op weg van of naai de kleedkamers, die hun weg door het opsJagvak rustig voortzetten. Het overgangsklasse-duel tussen de he ren van Alliance en SES was van matig gehalte. De jonge Zaanse ploeg legde zich in hoofdzaak op de verdediging toe en gaf de thuisclub dus de gelegenheid de aan- Na die goal kon men niet direct zeggen dat Vasas alles op alles zette om de achterstand in te lopen. Neen, het ging allemaal zo zijn gewone gangetje ver der. Trouwens dat Hongaarse voetbal mist in zijn totaliteit inspiratie, vurig heid zouden wij haast zeggen. Het is goed voetbal, maar er staat geen sterke wil achter. Er zit ook weinig variatie in en het lijkt wel haast uit het hoofd geleerd, hoe vaardig het ook gespeeld wordt. Niettemin, Vasas kwam gelijk in de~38ste minuut en het volle stadion was _er stil van. Spil Kraay liet zich een moment Verrassen door een behendige beweging van midvoor Machos, die deze kans dankbaar aangreep om een center voor de doelmond te plaatsen, waar rechts binnen L. Pal al heel weinig moeite had om de gelijkmaker achter Pieters Graaf land te werken. En typerend voor dat Hongaarse spel: geen gejuich van een elftal dat de vreugde uit over het weg vagen van de teleurstelling van een ach terstand, neen alsof zojuist de tiende goal was gemaakt tegen een volslagen kans loze tegenstander, zo namen de spelers hun posities weer in. En plotseling welt dan weer de gedachte op: hebben die voetballers uit Hongarije dan geen ple zier in hun spel en gaat het hun dan alleen maar om het laten zien van vak manschap en verder niets. Op zo'n mo ment zou zelfs de meest flegmatieke En gelse profvoetballer meer tekenen van vreugde hebben getoond Maar het gelijke spel sleepten de Honga ren gisteren niet met pure techniek uit het vuur; de gelijke score en in we zen een plaats in de volgende ronde konden zij grijpen dankzij het voortref' felijke spel in de verdediging. Niet al leen van de genoemde wonderdoelman wie niet voor niets een grote toekomst is voorspeld als opvolger van zijn grote voorganger Groszics, maar vooral ook van de backs Iholsz en Bakos en niet te vergeten de spil van het nationale elftal Meszöly. En laatstgenoemde had bepaald geen dienstwillige dienaar aan Cor van dei- Gijp. Want deze mag dan niet meer tot de jongeren behoren en nogal eens met inzinkingen te kampen hebben, gisteren toonde hij zich een aanvalsleider met grote kwaliteiten en een schot in de voe ten dat wij zondag jongstleden in Am sterdam niét zagen van Van der Linden. Zoals reeds opgemerkt, Vasas wilde aan vankelijk in de tweede helft de gelijke score consolideren, liet Feijenoord ko men, maar miste daarna de kracht om zich aan de vaste greep te ontworste len. Want Feijenoord had een greep op Vasas, dat was onmiskenbaar. Zelfs Coen Moulijn ging zich wat meer met het spel bemoeien en dat was bepaald een welkome verrassing na de lome, afwachtende houding die Feijenoords linksbuiten in de eerste helft had ge toond. Feijenoord ging net als Vasas niet zelden met zes man naar voren. Alles of niets, was terecht het parool. Maar, zoals alopgemerkt, Vasas hgd een doelman van bijzonder grote klasse en had verder het geluk op zijn hand Want nu mocht Moulijn een effectvol schot inzenden, nu mochten Hordijk Van der Gijp of Bennaars de eerste de beste kans met gretigheid aanpak ken om de bal naar het Hongaarse doel te knallen, Szentmihalye stond op de juiste plaats of kon die met een vuist nog net bereiken, óf een Hon gaars lichaamsdeel versperde de weg naar juist dat ene deel van het dat Szentmihalye net niet hebben kunnen bereiken. Hij begon al in de tweede minuut met een dreun in de linker bovenhoek, die Szent mihalye maar op het nippertje tot cor ner kon verwerken, en richtte daarna nog enkele keren zo zuiver dat een meer dan middelmatig doelman de bal rustig had mogen laten passeren zonder dat men van een blunder had kunnen spre ken. Cor van der Gijp ook was de ma ker van het Rotterdamse doelpunt. Dat gebeurde in de 23ste minuut. Moulijn, die er tot dat moment als een pas ge promoveerde junior had bijgelopen, zet te de bal voor en als een duveltje uit een doosje sprong Van der Gijp met een zweefduik naar voren om van enkele meters afstand het witte leer achter de Hongaarse goalie te koppen. Dat betekende een ruim verdiend doelpunt omdat Feijenoord met meest „uitgekook te" voetbal had laten zien. Dat voetbal was misschien dan niet beter dan dat van Vasas, het mocht wellicht rusten op een smallere technische basis, een feit bleef het dat het veel verrassender was en dat het gestuwd werd dooi- een schier onuitblusbaar enthousiasme. meer doel zou Hier is Szentmihalye de situatie mees ter. Afgeschermd door een cordon van verdedigers klemt hij de bal vast aan de borst. Pieters Graafland ver naast het doel en.bijna was het dan toch nog 2-1 geworden toen spil Meszöly dan toch nog op de valreep een fout braakte en te zacht op zijn doelman terugkopte waardoor Van der Gijp een kans van belang kreeg. Maar weer het wordt langdradig redde Szentmihalye, nu met een sprong van bijna twee meter waarbij hij de bal met twee benen van de grond voor het hoofd van Feije noords midvoor wegtrapte. En daarme de.. was Feijenoords laatste kans ver keken 'op een echt wel verdiende over winning en tev#ns naar alle waar schijnlijkheid althans op een plaats in de derde ronde van de terecht door het publiek zo geadoreerde strijd om de Europa-beker. Op het „kasteel" van Sparta heeft woens dagmiddag de loting plaatsgehad voor de derde ronde van de KNVB-beker. waarin voor het eerst de eredivisieclubs in actie treden. Hieraan ging vooraf een praatje van de heer Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, die tevens namens de ontvangende vereniging, de bekerhoudster Sparta, sprak. De heer Coler wees erop. hoe stiefmoe derlijk in Nederland de bekercompetitie immer bedeeld is geweest, dit in tegen stelling tot vele andere landen, met name Engeland, waar de beker een meer be geerde trofee is dan het kampioenschap. Door de negatieve instelling ten opzichte van de bekercompetitie is deze steeds meer gedevalueerd. Om meer belangstelling te wekken is nu een gewijzigde formule op gesteld. Volgens de heer Coler kan het onherroepelijke dat aan het bekervoetbal is verbonden een goede invloed hebben op zowel het spelpeil als de instelling van de voetballer. De loting voor de derde ronde van de beker, op tweede kerudag (woensdag 26 b -) had het vo'geijdo resultaat: de eerstgenoemde clubs spelen Jthuis: LONGA/Èl'inkwijk—PSV, Willem II— Wageningen/RCH, Velox NO AD—Sparta, PEC'ExcelsiorFeijenoord. Veendam/NEC NAC, GVAVVitesse/SHS, Eindhoven- Heracles, Alkmaar/DWS—De Volewijckers, Enschedese Boys/KFC—Ajax. Blauw Wit— Graafschap/Fortuna VI., ADOLimburgia/ VSV, DHC/Be Quick—Enschede, Vlissin- gen/Go Ahead—MVV, Volendam—Het Gooi/Roda; HVC/Sittardia—Fortuna, DOS DFC/Hilversum, VVV/Standaard—RBC/ Zwolse Boys. In de tussenronde op 1 januari spelen de winnaars van de wedstrijd LONGA/Elink- wijk—PSV en Vlissingen/Go Ahead—MVV tegen elkaar. De vierde ronde wordt ge speeld op 24 februari, waarna op 21 april de kwartfinales volgen. De halve finales zijn op 12 mei en de finale zal worden ge speeld op 19 of 23 mei. En toen in de slotfase was het bijna nog 1-2 geworden, maar linksbinnen Far- k„o van Vasas schoof de bal alleen voor Sportclub Anderlecht kwalificeerde zich woensdag voor de kwartfinales van de Europese beker voor landkampioenen door in dc tweede wedstrijd CDNA Sofia met 2-0 te verslaan. Bij de rust was de stand 1-0 voor de Belgen. De eerste wedstrijd tussen beide clubs, in Sofia gespeeld,eindig de in een gelijkspel: 2-2. Anderlecht verdiende de zege volkomen. De Belgen hadden het beste van het spel en van de eerste tot de laatste minuut gaven de Anderlecht-voorwaartsen de Bul gaarse defensie handen vol werk. Vooral na het tweede doelpunt van de Belgen be zondigden beide partijen zich aan grof snel, maar de Deense referee hield de teu gels strak. Er waren ruim 65.000 toeschouwers. De beide doelpunten werden gescoord door linkshalf Martin Lippens uit penalty's. De twee strafschoppen werden volkomen terecht toegekend, omdat de Bulgaarse achterhoede geen ander verweer had tegen de snelle en vooral zuiver schietende Anderlecht-voorhoede. Een overtreding tegen Puis eindigde bijna in een massaal gevecht. Na afloop van de wedstrijd wer den de Bulgaren door het publiek uitge jouwd, omdat ze in de tweede helft te ruw hadden gespeeld. Door een 5-0 zege over Esbjerg (Dene marken) plaatste gistermiddag in Praag Dukla zich voor de kwartfinales. Bij de rust hadden de Tsjechen een 1-0 voor sprong. Ruim 10.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. De eerste wedstrijd tussen beide clubs eindigde in een gelijk spel: 0-0. De eerste wedstrijd in de tweede ronde tussen Milaan en Ipswich is geëindigd in een 3-0 zege voor Milaan. Bij de rust was de stand 2-0. De ontmoeting Stade Reims-Austria We nen voor de tweede ronde eindigde in een 5-0 (3-0) zege voor de Fransen, waarmee zij zich kwalificeerden voor de kwartfina les. De eerste wedstrijd tussen beide ploe gen eindigde in een 3-2 zege voor Austria Wenen. Van 17 t/m 20 juni van het volgend jaar zal op de Londense Queens Club een ten nistoernooi voor dameslandenteams wor den gehouden. Dit toernooi, dat jaarlijks zal worden gehouden, is de equivalent van de wedstrijden om de Davis Cup, het we reldkampioenschap voor heren landen ploegen. In tegenstelling tot het Daviscup-toer- nooi dat verdeeld over een periode van acht maanden wordt gespeeld, zal het da- mestoernooi volgens een afvalsysteem in vier dagen worden afgewerkt. Naast Australië, Zuid-Afrika en Enge land hebben talrijke andere landen al grote interesse getoond voor het nieuwe toer nooi. De organisatie van de wedstrijd in 1964 is opgedragen aan de Verenigde Sta ten. Volgens de reglementen mag er zowel op gras als op verharde banen worden ge speeld. Ingeval van slechte weersomstan digheden tijdens de wedstrijden moet het toernooi op een overdekte baan worden voortgezet. Men verwacht dat voor het komende toernooi tenminste 16 van de 58 bij de in ternationale tennisfederatie aangesloten landen zullen inschrijven. De uit drie speelsters bestaande teams spelen twee enkelspelen en een dubbel. De Luxemburgse wegrenner Charly Gaul die 3 december in het huwelijk zal treden, heeft bekendgemaakt, dat hij de wieler sport definitief vaarwel zegt. Gaul won in 1956 en 1959 de Ronde van Italië en 1958 de Ronde van Frankrijk. Voor de jaarlijkse landenwedstrijd Ne derlandBelgië, die wordt gehouden op zondag 18 november in IJmuiden, zijn de volgende damtientallen geformeerd: Nederland (clubkampioenstiental 1962 van de Damclub IJmuiden): P. Roozenburg Laros, Dukel, Morsveld, Tielrooy, Gerre- vink, Ligthart, v. d. Berg, Krijgsman en Vooys. België: Verleene, Desmesmaecker, Slaby, Hugo Verpoest, Vaessen, Claessens, Prijs Kleinmann, Eloi en een nog nader aan te wijzen speler. In Tilburg is plotseling op 68-jarige leeftijd overleden de textielfabrikant, dé heer E. H. M. Mutsaerts, een van de pio- niers in de Nederlandse autosport. Voor de oorlog was hij een van de meest gerenommeerde rallyrijders, die negen keer de Rally Monte Carlo reed met als beste prestatie een derde prijs. Zijn eerste start was in 1929. Bovendien was de heer Mut saerts een bekend figuur in de internat.io nale Alpenritten en de Dumonceau-beker ritten. Vele prijzen getuigden van zijn grote prestaties. In 1947 behoorde hij tot de oprichters van de RAC-Zuid, van welke organisatie hij van het begin tot aan zijn overlijden voorzitter was. Advertentie dacht Op de aanval te richten. Dit spel ligt Spee c.s. het best en ondanks het feit, dat er aan Haarlemse zijde vele techni sche fouten werden gemaakt, mag dê over winning verdiend worden genoemd. Alleen in de tweede set namen de Zaan dammers zelf het initiatief en met De Brüin als beste aanvaller konden zij deze set dan ook in hun voordeel beslissen. (15-8, -15, 15-2, 15—10). Voor een team, dat sporadisch traint en ook nooit wordt ge- coached, heeft Alliance hét in de volley- balsport ver gebracht. Spee en zijn man nen zijn regelrecht van de laagste afde lingsklasse naar de overgangsklasse opge rukt. De dames van HBC trokken gisteren naar Enkhuizen en moesten bij Madjóe een winstpunt achterlaten (6—15, 15—12, —15 en 15—8). OVRA keerde met lege handen van de reis naar Den Helder te ug; van HCSC werd met 15—7, 15—7 en De volleybalcompetitie 15—11 verloren. Bij de eerste klassérs zorgde De Blinkert voor een verrassing door Vesmia te kloppen. Het spel van de groen-witten maakte ditmaal een levendi ge indruk en zij speelden sterk aanval lend. Zo konden er goede smashes worden genoteerd van de dames Holtkamp, van Rijswijk, Metzêlaaar en Prins, die tot de 153, 15—13, 4—15 en 15—10 zege bijdroe gen. De Blinkert 2 had slechts drie sets nó dig om Set Uup te kloppen (15—8, 15—10 en 15—11) en Velox bleek te sterk voor Gios (15—3, 18—16 en 15—5). Na de resul taten van gisteren in het Krelagehuis zien de ranglijsten in de lagere damesklassen er als volgt uit: Tweede klasse: Die Raeckse 3 714; Alliance '22 6—10; PWN 6—7; De Blin kert 3 7—8; HBC 3 5—6; JBS 5—4; OVRA 8—6; Vesmia 2 42; DSS 53; Gios 2 70. Derde klasse: OSS 2 611; PSVH 7—10; HVS 6—8; Velox 2 7—9; Alliance 22 2 7—8; FES 5—5; HBC 4 6—5; die Raeckse 4 74; De Blinkert 4 62; DSS 2 7—2. 4de klasse; Triumph 7—14; Set Up 2 69; Alliance '22 3 79; FES 2 2—3; JBS 2 5—6; Onze Gezellen 2 1—1; Die Raeckse 5 66; HBC. 5 77; HSVC 76; Alliance '22 4 7—5; Topscore 2 6—3; HVS 10; PSVH 2 5—1; Alliance '22 3—0. De uitslagen: Dames: De Blinkert 2—- Set Up 3—0, Vesmia—De Blinkert 1—3, Gios - Velox 03, PWN - OVRA 2 22, Die Raeckse 3 - Vesmia 2 30, Gios 2 - De Blinkert 3 04. HVS - DSS 2 3—0, Die Raeckse 4 - PSVH 03, FES 2 - Set Up 2 2—2. Alliance '22 2 - Velox 2 2—2. HVS 2 - Die Raeckse 5 13, Topscore 2HBC -5 22, JBS 2 - Triumph 03, Onze Gezellen 2 - HSVC 2—2, Alliance '22 3 - Alliance '22 4 2, Alliance '22 5Alliance '22 3 03, Alliance'22 4 - Alliance '22 5 3—0. Heren: Alliance - SES 31. ■Wereldkampioen Judo 1961, Anton Gee sink, is de nieuwe bondscoach van de Ne derlandse Jiu Jitsu en Judobond. De im posante judoër uit Utrecht, die voor zijn prestaties van de kodokan in Tokio de zes de dangraad kreeg uitgereikt, zal de su pervisie op zich nemen om de Nederland se judoka's op de Europese kampioen schappen, in mei 1963 in Genève, en op de Olympische Spelen 1964 in Tokio voor te bereiden. Als bondscoach werkt hij samen met negen hulptrainers, die de zes districten in Nederland bestrijken. Vanuit dé distric ten zullen die judoka's, na selectiewed strijden, worden uitverkoren om de cen trale trainingen bij te wonen. Anton Gee sink hoopt daaruit een keurploeg van on geveer 25 atleten te vormen, die als vas te kern zal dienen om de landenploegen te formeren. Uiteraard is het mogelijk, dat er enige zullen wegvallen, maar via selectiewedstrijden zullen jonge, aanko mende krachten moeten tonen wat zij waard zijn. De top van het Nederlandse judo komt ten minste een keer in de maand o.l.v. Geesink bij elkaar. Het doel is om in de eerste plaats de techniek te verbeteren en de conditie te vergroten, waarbij de men tale instelling van bijzonder belang wordt geacht om in vertegenwoordigende ploe gen te worden gekozen. De centrale trainingen vinden plaats bij het centraal gelegen zwembad De Hom mel. De eerste zal zaterdag en zqndag aan staande worden gehouden.Een noviteit voor Nederland is ongetwijfeld, dat Anton Gee sink daar de beschikking heeft over de oor spronkelijke Japanse matten (Japans gras) die te samen liefst 2750 hebben gekost. Anton Geesink, die bijzonder enthousiast is en goede verwachtingen heeft van de ze pyramidevormige opbouw, zal zater dagavond zijn pupillen nog niet kunnen ontmoeten aangezien hij de verplichting heeft in Brugge tegen een vijftiental Bel gische zwartebandhouders uit te komen. Na de wedstrijd reist hij echter zo spoe dig mogelijk terug, om zondag de eerste training ter hand te némen. e Castella-voordeel Óp 1 en 2 december aanstaande wordt in Den Haag en Roermond een drielanden- toernooi gehouden, waaraan dé nationale ploegen van België, Engeland en Neder land deelnemen. Ieder team bestaat uit twee lichtgewichten, twee middengewich ten en twee zwaargewichten. Op 12 janua ri zal het Nederlandse team deelnemen aan een drielandentoernooi in Parijs met als tegenstanders Frankrijk en West-Duits- land. Dan komen drie lichtgewichten, drié middengewichten en drie zwaargewichten op de mat. Nederland, Frankrijk en West.-Duitsland komen vervolgens op 16 februari in Lübeck en op 10 juni in ons land nogmaals tegen elkaar uit.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 21