IJmond-Noord dient één stadsgebied te zijn met één centrum, aldus G.S. Chavan benoemd tot minister van Defensie van India PHILIPS f 188,- Tegen herziening streekplan 22 bezwaren Proces in Varese verloopt gunstig Hulpactie voor de hongerenden in Algerije Arbeidsverbod voor 14-jarige jongens voorgesteld iCort IJmondnieuws STOFZUIGERS DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 Duitse zeelieden waren vechtlustig Bakfietsbestuurder aangereden Schoorsteenbrandjes Vice-consul mild jegens zijn ontvoerders Hercules start in '63 met lesgeven in Oostenrijk PHILIPS Philips tankmodel Philips handstsslmodal' Philip* tonmodel Philip» Irommtlmodêl Philips drlshoekmodsl Maanden stof zuigen zonder legen Tegen het ontwerp herziening van het streekplan voor de IJmond-Noord z(jn 22 bezwaarschriften ingediend. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben nu in een lijvige voordracht aan Provinciale Staten hun mening kenbaar gemaakt met betrekking tot de ingediende bezwaarschriften, zowel van de zyde van Beverwijk als van Heemskerk. Op een van Heemskerkse zijde komende opmerking dat de aanleg van de Coentunnelweg IJmond-Zaanstreek een ander structuurplan zou vergen, wordt door Gedeputeerde Staten negatief gereageerd. Voorts zou volgens Heemskerk het tracé van de verlengde Coentunnelweg, dat wil zeggen vanaf het aansluitingspunt op Rijksweg no 9 naar Hoogovens, onbruikbaar zijn voor het doorgaande verkeer. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt opgemerkt, dat voor het verkeer, dat hier dicht bij zijn herkomst of bestemming is, een weg met vrije kruisingen voor voetgangers en wielrijders en een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur vol doende zijn. Het aangegeven tracé biedt deze mogelijkheid. Ten noorden van Wijk aan Zee dient, aldus Beverwijk, een terrein van circa 25 hectare te worden bestemd voor meer daagse ontspanning, zulks ter vervanging van de tot nu toe ten zuiden van de dorps kern bestemde gronden. GS commentarië ren, dat het verplaatsen van de kampeer terreinen naar het gebied van het Pro vinciaal Waterleiding bedrijf uit een oog punt van waterwinning onaanvaardbaar is. Misverstand Uit de opmerking van Heemskerk dat de verlengde Coentunnelweg geprojecteerd is over een gebied waarin overenkomstig het streekplan woningen zullen worden gebouw, spreekt volgens GS een „ern stig misverstand". Immers de bestemming stads- of dorpsgebied is slechts op ver antwoorde wijze te realiseren aan de hand Woensdagavond ontstond in een café in Oud-IJmuiden een vechtpartij onder enige Duitse zeelieden, waarbij verschillende glazen, asbakken en bloempotten sneuvel den. De gealarmeerde politie had de vechtlustige bezoekers spoedig naar bui ten gewerkt, waar hun agressieve houding de politie opnieuw tot handelend optre den noopte. Het groepje kon toen spoedig uit elkaar worden gejaagd, waarna de zeelieden maar weer naar hun respectie ve schepen zijn afgedropen. van goedgekeurde uitbreidingsplannen. Al leen op die wijze, aldus GS, kan een stadsgebied ontstaan met een evenwichti ge structuur. Weliswaar is er het vastgestelde uit breidingsplan Assumburg, maar dat vormt geen logische uitwerking van het streek plan voor de IJmond-Noord. Zo is wat de vormgeving aangaat de bebouwing langs de in de richting Uitgeest geprojecteerde weg duidelijk gebaseerd op het negeren van dit element van het streekplan. Heemskerks raad stelde voorts, dat de gemeenten de bevoegdheid dienen te hebben om in beperkte mate af te wijken van het streekplan. Mocht de capaciteit van het streekplan voor de IJmond-noord geringer blijken dan is geraamd dan kan Noord Kennemerland in het tekort aan woonruimte voorzien. Wel een city Ten aanzien van de city het toekomstige stadshart wordt, naar aanleiding van opmerkingen van de zijde van Heemskerk, welke gemeente een nieuwe city onmoge lijk acht met het oog op de ontwikke ling van het Breestraat-centrum en van een nevencentrum in Heemskerk, het vol gende gezegd: Indien niet één stadslichaam zou worden gevormd, zou bij het verkrij gen van dezelfde capaciteit de bebouwing van Heemskerk te dicht die van Castri- cum naderen. De ontwikkeling, aldus G.S. van de ker nen in de IJmond-Noord tot één stads gebied impliceert de totstandkoming van een duidelijk stadscentrum, waarin de ge zamenlijke voorzieningen ter verkrijging Op de Velserstraatweg werd woensdag morgen om zeven uur een 45-jarige bak fietsbestuurder uit Velsen-Noord door een hem tegemoetkomende trekker met op legger aangereden. Deze bevond zich te veel links van de weg. De bestuurder van de bakfiets liep een wond aan het ach terhoofd en een hersenschudding op. Na in het Roode Kruisziekenhuis in Bever wijk te_ziin verbonden, kon hij naar zijn woning"wordên vervoera. De Velser brandweer is woensdag twee maal uitgerukt voor het blussen van schoorsteenbrandjes. Eerst naar de Cy- pressenstraat in IJmuiden-Oost en later, des nacht om half een, naar de Molen straat in Santpoort. Beide brandjes, ten gevolge van roetvorming ontstaan, bezorg den de mannen bijzonder veel werk. Zij ;jin slaagden er echter in. verdere vuurver- fbreidiug te:*voorkomen. van een zo hoog mogelijk verzorgingspeil bij eengesitueerd kunnen worden. Een der gelijk centrum omvat uiteraard meer dan alleen maar winkels. De capaciteit van het streekplangebied, aanvankelijk geschat op 140.000 inwo ners omstreeks 1980, blijkt na toetsing aan de vastgestelde of in voorbereiding zijnde gemeentelijke plannen, te kunnen worden gesteld op ongeveer 110.000 in woners (30.600 woningen). In het streek plangebied kan de komende bevolkings aanwas gesteld worden op 45 tot 50.000 inwoners. „Deze aanwas biedt zeker nog voldoende kans een duidelijk stadscentrum aan de IJinond-Noord te creëren", aldus Gedeputeerde Staten. In het streekplan is overigens de plaats van het centrum of de city niet vastgelegd. (Van onze correspondent) ROME Het proces te Varese tegen de studenten, die de Spaanse vice-consul in Milaan hebben ontvoerd en enkele da gen vastgehouden, schijnt voor de twaalf jongelui een gunstige loop te nemen. De vice-consul is gisteren gehoord en heeft zich heel vriendelijk uitgelaten over zijn ontvoerders. De president vroeg hem of hij ooit met een wapen was bedreigd, waarop hij kon zeggen: Geen sprake van. Waren er wa pens in de Sennhutte, waar u werd vast gehouden? Hij zei: Ja, daar heb ik inder daad twee pistolen gezien. De president vroeg toen: Was u toen niet erg bang? Waarop hij zei: Nee, helemaal niet, want ik had volkomen vertrouwen in de jonge lui en tussen ons was er toen al een ge voel van wederzijdse Waarop de pre sident zei: U bedoelt toch niet achting? Hij zei: Ja, inderdaad van wederzijdse achting ontstaan. Dit loopt dus vrij goed. De vice-consul schijnt de zaak niet hoog op te nemen. Het openbaar ministerie, dat er op aan dringt om de zaak zo kwalij-k mogelijk voor te stellen, zei toen: Ja, maar u was tenslotte toch een hartpatiënt. Ook uw vrouw is een hartpatiënte. Dit was toch een heel ernstige zaak voor u? Hij zei: Ja, wij zijn inderdaad hartpatiënten ge weest. Natuurlijk was mijn vrouw wel be zorgd, want zij wist niet wat er gebeurde, maar ik wist het wel en de jongelui heb ben er voor gezorgd dat er al gauw in de couranten kwam dat ik binnen enkele da gen in vrijheid zou worden gesteld. Dit is voor de studenten wel zeer ont lastend en wij verwachten een voorwaar delijke straf, waar de Italiaanse wet in geval van schaking en vrijheidsberoving "Th heeft voorzien. De stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen deelt mee. dat in verschillende delen van Algerije hon gersnood heerst tengevolge van het uit blijven van Amerikaanse surplusvoorraden De Algerijnse regering kan momenteel materieel, noch financieel helpen. Er zijn drie instanties die de Algerij nen helpen. De christelijke Commissie voor Hulp aan Algerije, waarin behalve de afdeling hulpverlening van de Wereldraad van Kerken ook verschillende andere in ternationale en nationale hulpverleningsor ganen zitting hebben, heeft de verant woordelijkheid aanvaard voor het gebied rond Constantine en Batna, waar 1.400.000 mensen wonen. Juist in dit gebied is de situatie het moeilijkst. Dank zij de mede werking van het Rode Kruis en de katho lieke hulporganisatie konden tijdelijk voor raden worden geleverd, zodat de voed selvoorziening voorlopig nog kan doorgaan. Dit is echter een noodoplossing en de Christelijke Commissie voor Hulp aan Al gerije heeft daarom een beroep gedaan op de Europese landen en kerken. De stichting Oecumenische Hulp heeft dëze oproep overgenomen en haar giro nummer 5261 in Utrecht opengesteld voor financiële bijdragen. Voor de gelden zullen levensmiddelen worden aangeschaft. De stichting organiseert ook een deken actie. In het desbetreffende gebied is na melijk behoefte aan 650.000 dekens. Hier voor is het verzamelpunt: Oecumenische Hulp, per adres „De Varekamp", Bor- neokade, havens Amsterdam-Oost. De Rooms-katholieke stichting „Mensen in Nood" in 's-Hertogenbosch voert even eens een actie voor Algerijë. Haar giro nummer is 111222. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waardoor de Arbeids wet zodanig wordt gewijzigd, dat 14-jari- ge jongens voortaan slechts voorwaarde lijk tot het arbeidsproces worden toegela ten. Zoals bekend is geldt reeds sinds 1955 een arbeidsverbod voor 14-jarige meis jes, van welk verbod door de Arbeids inspectie individuele ontheffingen kun nen worden verleend. Voor de 14-jarige jongens zal niet het systeem van de in dividuele ontheffingen worden gekozen, omdat dit voor de Arbeidsinspectie een te zware belasting zou betekenen. De voor de 14-jarige meisjes reeds bestaande en de volgens het ontwerp in te voeren rege lingen komen hierop neer, dat 14 jarige jongens en meisjes, die willen gaan wer ken, gedurende een jaar, aansluitend aan de leerplicht, partieel vakonderwijs of een vormingscursus moeten volgen. Op jeug dige arbeiders, die hun 15de verjaardag afwachten, alvorens hun intrede in het be drijfsleven te doen, hebben de voorge stelde maatregelen echter geen betrek king. Ook blijft dè bestaande toestand ge handhaafd, dat 14-jarige leerplichtvrije meisjes zonder vergunning in de huishou ding mogen werken. Ter gelegenheid van het 35-.iarig bestaan hield de christelijke gymnastiekvereniging Hercules gisteravond een feestelijke bijeen komst. Daar werd bekendgemaakt dat Her cules met ingang van 1 januari ook les gaat geven in het turnlokaal van de christelijke l.t.s. aan de Luxemburglaan in Oosterwijk. Er wordt met een drietal kleuterafdelingen gestart. NEW DELHI Het parlement van In dia heeft enige resoluties aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de vastbeslotenheid om de Chinezen uit India te verdrijven. De begroting van defensie wordt ver hoogd met 200 miljoen dollar tot 915 mil joen dollar. Premier Nehroe legde er herhaaldelijk de nadruk op, dat er moet worden gezocht naar een manier om de strijd op een eer volle manier te beëindigen. Als voorwaar de stelde hij dat China de veroverde ge bieden moet prijsgeven. Over de Sovjet-Unie zei de premier: „Het is een troost voor ons, dat wij kun nen rekenen op hun goede wil en wij ho pen dat dit in de toekomst zo zal blijven". Rusland zal India materiaal leveren voor oliewinning, ter waarde van ruim 50 miljoen gulden. De overeenkomst is woens dag in. New Delhi getekend. De premier van de deelstaat Maharasj- tra, Chavan, is benoemd tot minister van Defensie. Na het aftreden van Menon. had premier Nehroe de portefeuille beheerd. De 48-jarige Chavon wordt gezien als een energieke en dynamische bestuurder, die politiek veel meer de middenweg volgt dan de links-geöriënteerde Menon. Sinds het vertrek van de vorige Chinese ambassadeur in New Delhi enkele maan den geleden, is er geen nieuwe ambassa deur in de Indische hoofdstad verschenen. De autoriteiten hebben 24 Chinezen ge last het land te verlaten. De Chinezen in India zijn beperkt in hun bewegingsvrij heid. Intussen heeft radio-Peking het aantal radio-uitzendingen naar India opgevoerd. De Indiërs worden dagelijks overladen met 14 Engelse en 3 hindi-uitzendingen. Volgens de Times of India hebben de Chinezen langs de Indisch-Chinese grens 56 relais-stations en zeer krachtige zen ders in gebruik. R'euter-AP). „Kunst Door Oefening". De katholieke toneelstichting „Kunst door Oefening" Uit Beverwijk, geeft maandag 19 november in het Kennemer Theater haar eerste toneel avond van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Rozenwater en Appelbloesem in dames hoeden", een door W. E. Wout bewerkte klucht in drie bedrijven. De regie is van de heer F. A. J. Hunsche. Na afloop is er bal op muziek van „The Moonliners Bazaar handwerkkring. De jaarlijkse bazaar van de handwerkkring van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden in Vel- sen-IJmuiden, wordt dit jaar gehouden op zaterdag 17 november in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat. Des avonds om half acht begint het feest. Be halve de door de damesleden vervaardigde handwerken, worden hier ook de gebruike lijke artikelen te koop aangeboden. Voorts zijn er diverse attracties, zoals een loterij, hét rad van avontuur, een trekbord en een sjoelbak. Zonnehuiswerk in kleuren. De vereni ging „Het Zonnehuis" uit Utrecht, geeft vrijdag 30 november een kleurendia-avond in de zaal van de Petrakerk. Na een ope ningswoord van ds. J M. van der Brink, worden talrijke kleurendia's vertoond, be trekking hebbende op de verschillende Zonnehuizen in Beekbergen, Schiedam en Doorn. Na de pauze volgt een serie over het Garda- en Iseomeer in Noord-Italië. Poppentheater voor Velser school jeugd. Door de commissie „Culturele Vor ming Lagere Schooljeugd" in Velsen, wordt van dinsdag 20 tot en met vrijdag 23 no vember een serie voorstellingen- gegeven voor de leerlingen -van de twee hoogste klassen van de lagere scholen. Deze serie wordt verzorgd door het poppentheater „Merlijn" van Maaike en Rien Baartmans uit Haarlem. De voorstellingen worden respectievelijk gegeven in het Patronaats gebouw in IJmuiden-Oost, het Hervormd Jeugdgebouw in Santpoort, het Patronaats gebouw in IJmuiden-Oost. en het Hervormd Wijkhuis in Velsen-Noord. - Huldiging Hoogovenjubilarissen. Don derdag 22 november zullen in het Kenne mer Theater te Beverwijk zestien zilveren jubilarissen van de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven worden gehuldigd. De algemene huldigingsrede op deze feest avond zal worden uitgesproken door de heer W. Bakker, adjunct-directeur. De vol gende jubilarissen zullen worden gehuldigd: De heren C. J. Broek, blokwalserij-; H. H. Nolten, Mekog; J. Peekei, kwaliteitsaf deling; J. Schoenmaker, Breedband en J. van der Wurf, Martinstaalfabriek, uit Be verwijk. De heren J. H. van Aalst, E.T.A.; H. J. Peekei, Centraal Planbureau; F. Vos, Breedband en J. H. van der Zon, brand weer, uit Velsen-Noord. De heren H. Gra- vemaker, Martinstaalfabriek; W. Kint, ver voer; W. Moleman, bouwkundige buiten dienst; I. A. Roselaar. blokwalserij; J. Rot- mans, bedr. adm. Havens en Vervoer en J. T. Veldman, Martinstaalfabriek, uit IJmui- den en de heer W. Engels, bouwkundige buitendienst uit Heemstede. LOODSDIENSTEN GESTAAKT. Nadat te IJmuiden om 10.20 hedenmor gen de loodsdiensten voor kleine schepen werden gestaakt, zijn te 11.15 uur ook de loodsdiensten voor grote schepen gestopt. Vervolg Luidsprekers van pagina 4 Orig. Valencia pinda's, altijd vers, eigen branderij. Mareelis, Trompstraat 14. Dusters, leuke dessins, v.a. 6.95. Zeeman, Bloepistraat 70-71, IJmuiden. Telef. 4235. Witte beroepskleding voor bakkers, slagers, kruideniers, kelners, verpleegsters, labo ranten en doktoren. Zeeman, Bloemstraat 70 en 71, IJmui den. Telef. 4235. Handdoeken met washandje en leuke doosjes d. en h. zakdoeken in Sint Nicolaas- verpakking. Swagerman, Pres. Steynstraat 47-49. Voor alle soorten vloerbe dekking. zoals tapijt. Jabo, cocos, linoleum, Balatum. Vakkundig gelegd. Swager man, Pres. Steynstraat 47-49. Dames! Dubbel inschrijven in ons bonus gezinsboekje op veler verzoek verlengd tot 17 november. Elke dag uit reiking nieuwe boekjes. Geels, Willemsbëekweg 64. Glasverzekering. Alle ruiten in kamers en deuren incl. glas in lood. 1.50 per ver trek per jaar. Mak. C. Vis ser Hzn„ Telef. 02550-4830. T.V. Erres, 36 cm beeld, ge heel gerevis, t 165.-. Hof stedestraat 18. Gevr. dubbele bediening voor Opel. Brieven met prijsopg. L 5939. Te koop wegens plaatsgebrek grote strandtent. 50.-. Adr. te vern. bureau v. d. blad. Te koop prima jongensfiets, 7-11 jr. 2 konijnen met hok. Enig timmerhout. Kastanje straat IJmuiden-O. Te koop korte witte trouw jurk. maat 40. Esdoornstr. 49 Te koop gebroken witte da mes winterjas, mt. 40. Ber kenstraat 32. Té koop Norton 500 c.c. Maasstraat 101. Te koop nw. lange leren da- mesjas m. 44. Een oliehaard met aansluiting. Een rook- stoel met kussens, nw. 1 grote nieuwe pop, nog in de doos. 1 manchester heren- vest. 2 p. schoenen, mt. 45. Tuindershofje 8. Citroen 2 C.V. (lelijk eendje) met de luchtgekoelde motor. Kan buiten staan en niet be vriezen. Leuk en goed wa gentje, nieuw gespoten, pri ma motor, benz. 1 op 25. Spotprijs f 750.-. Ook ruilen brommer, motor, auto enz. (financieren!. Vergierdewêg 30. Telef. 53859 Haarlem. 4 Het Philips tankmodel is aangeschaft en natuurlijk direct in gebruik ge nomen. Metéén enkele voetbeweging brengtzij de zuigmond in de gewenste stand. De gladde mond voor matten en ta pijten, de borstelmond voor gladde vloeren. Zo gaat stofzuigen gemakkelijk en snel. Het belangrijkstede grote stof- inhoud, die hier nog eens duidelijk gedemonstreerd wordt. Na maanden stofzuigen hoeft zij slechts de volle papieren zak te verwisselen voor een nieuwe. Geen opwaaiend stof meeren geen vuile handen. IZo'n sterk verouderde stofzuiger heeft vele bezwaren. Maar het ergste is wel dat je de - veel te kleine - stof- zak zo vaak moet legen. Iedere keer weer een lastig en vooral onhygiënisch werkje, met al dat opwaaiende stof. 2'sAvondszietze in de krantde adver tentie voor Philips stofzuigers. Dat is interessant nieuws: het tankmodel heeft een stofruimte van 8 liter voor maanden zuigen zonder legen! En... on danks dèt is het Philips tankmodel licht van gewicht. 3 Samen met haar man gaat ze naar de winkel, om de vele voordelen eens van dichtbij te bekijken. De handige drempelglijder voor grotere wend baarheidde soepele slang met zuig krachtregelaar.... dé nooit meer bukken zuigmond. 2'IS PHILIPS TANKMODEL Nooit-meer-bukken zuig mond. Enorme stofruimte (8 liter), dus maanden zui gen zonder leegmaken. Extra groot zuigvermogen. Grote stabiliteit en wend baarheid (drempelglijder). Met voetbediening (borstel, gladde zuigmond en pluis- opnemer). Gemakkelijk op te bergen (staand of hangend). Zuigkracht regelaar. Slang en buizen van plastic: licht en sterk.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9