Adenauer krijgt in Washington verzekeringen over Berlijn Hij verwacht een stuggere westelijke houding Storm zette Deens schip bij de Waterweg op het strand HET WEER Negen mensen omgekomen bij verkeersongelukken Elke DROSTE-letter Boedapest levert Brit uit aan de Sovjet-Unie Duin bij Cadzandover een lengte van zevenhonderd nieter weggeslagen Bemanning verlaat brandend schip Kind na een slok soldeervloeistof overleden Fidel Castro dreigt met luchtafweer Prinses Beatrix in Thailand 8 k; DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Zakenman verdacht van spionage-activiteiten Uilenspiegel in nood Sleepboot op drift Hoog water WARME Winter ij mantel met bontkraag Gezonken D uinen weggeslagen Koud Reddingboot met IS man in kokende zee omgeslagen VERLOOFD? Dan gratis VER- LANGBOEKJEvergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, TeL (02500) 18574. M Het woord is aan In de krant van heden: Weêrrapportcn 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13, 15 Beeldverhalen2, 19 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Weg en Wiel 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Topsy 6 Films 9 In de Viehal en op zee9 W. L. Brugsma: Reportage over Spanje11 Op en om het Binnenhof13 Kunst 17 Horen en Zien 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Soekarno danst de twist Mikojan wordt vandaag in New York verwacht „Boeken aan liet Woord" wordt nader bekeken marsepeinbonbons PATISSERIE DEKKERS tó'MÖRRIS Ywforeïfou fin ij/ FALCON REGENJASSEN HAZENBERG 48e JAARGANG NUMMER 12 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter en AFP) - President Kennedy en bondskanselier Adenauer zijn het erover eens, dat er over de reorganisatie van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie geen definitief besluit genomen kan worden zolang de toekomstige vorm van Europa niet is bepaald en men niet weet of Groot-Brittannië al dan niet tot de Euro pese Economische Gemeenschap zal toe treden. Beide staatslieden zijn volgens Amerikaanse functionarissen tot deze conclusie gekomen tijdens hun overleg in het Witte Huis. In een communiqué dat na de besprekingen werd uitgegeven wordt gezegd dat „beide regeringen vol ledig overeenstemmen in de beoordeling van de internationale toestand „Tijdens de bijeenkomst is de zeer nauwe amenwerking tussen de beide regeringen, gebaseerd op de vriendschap tussen beide volken, opnieuw bevestigd. De besprekin gen zijn in een ontspannen en vriend schappelijke sfeer gehouden". Het commu niqué zegt dat voornamelijk Cuba en de invloed daarvan op de internationale toe stand, alsmede vraagstukken speciaal (juapuodsaxxoo azuo uva) LONDEN De Britse regering is ern stig bezorgd over het lot van de 42-jarige Britse zakenman Greviile Wynne uit Lon den, die twee weken geleden beschul digd van spionage door de geheime politie in Boedapest werd gearresteerd, en nu aan de Sovjet-ITnie is uitgeleverd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home heeft krachtig bij beide regeringen geprotesteerd. De Britse re gering eist onmiddellijk op de hoogte te worden gesteld van de aard der beschul digingen. De Britse minister zeide dat deze uitlevering een ernstige inbreuk is op het internationale recht, die zeer ernstig wordt opgevat. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken had al geprotesteerd bij Hongarije tegen de manier waarop Wynne was aangehouden, tegen zijn ge vangenhouding zonder dat een aanklacht tegen hem werd ingediend en tegen de weigering van de Hongaarse autoriteiten de Britse consul in Boedapest bij Wynne toe te laten. Het Russische departement van Buiten landse Zaken heeft verklaard geen infor matie te bezitten over Wynne's uitleve ring. Wynne heeft een tentoonstellingsorgani satie en reist alle belangrijke handelsten toonstellingen af. Op 31 oktober, tijdens de Cuba-crisis, kwam hij met zijn auto via de hoofdweg uit Roemenië Hongarije binnen. Hij bereikte Boedapest zonder in cident. Toen hij op 2 november een re ceptie verliet werd hij gegrepen en weg gevoerd. De Hongaarse regering heeft be kendgemaakt dat Wynne uitgeleverd is op verzoek van de Russische autoriteiten „voor verder onderzoek omdat de over weldigende meerderheid van zijn misda den gericht was tegen de Sovjet-Unie". voor beide landen van belang, besproken zijn. De gelegenheden, die zich zouden kun nen voordoen, om de onopgeloste vraag stukken op te helderen en de vrede beter te beveiligen zijn bestudeerd. Overeengekomen is dat oplossing van de Duitse kwestie alleen kan worden ge vonden in het vasthouden aan het recht op zelfbeschikking en dat de vrijheid van West-Berlijn onder alle omstandigheden met alle middelen zal worden gewaarborgd, aldus het communiqué. Adenauer heeft in een toespraak tot de „Nationale Persclub" in Washington ge zegd op een beslissend ogenblik naar Washington gekomen te zijn, een ogenblik dat de toekomst van de wereld in de ko mende jaren heeft beïnvloed. De Russische militaire opbouw in Cuba en de Chinese invastie in India gingen op opvallende manier samen en logenstraften de commu nistische beweringen over een vreedzaam naast elkaar bestaan, aldus Adenauer. Hij zei dat de vrije wereld voor de grootste communistische bedreiging heeft gestaan die ooit is 'voorgekomen en verklaarde te hopen dat de westelijke wereld op de juiste manier zal antwoorden. Adenauer is van mening dat de westelijke geallieerden, als gevolg van de Russische leugens tijdens de Cubaanse crisis, bij komende onderhande lingen een stuggere houding zullen aan nemen. BRUSSEL (ANP) Twee Belgische sleepboten en twee loodsboten hebben don derdag assistentie verleend aan de Bel gische piratenzender „Uilenspiegel". De zender, die buiten de Belgische territori ale wateren ter hoogte van Zeebrugge voor de kust ligt, verdween donderdagmiddag uit de ether. In Oostende werd vernomen, dat zware zeeën het schip bedreigden. Daar bij was de apparatuur voor een deel on klaar geraakt. Bovendien was zeeziekte een aantal opvarenden te machtig gewor den. De storm aan de Belgische kust be reikte donderdagmiddag snelheden tot honderd kilometer per uur. In Oostende sloeg het water over de zeedijk en richt te hier en daar schade aan. Een kleine Deense kustvaarder, met. drie mannen en een 16-jarig meisje aan boord heeft het gisteravond tegen de noordwes terstorm niet kunnen bolwerken. Met, een lading hout op weg van Gotenburg naar Brussel heeft het scheepje, dat 199 brt. meet, blijkbaar getracht de Waterweg bin nen te lopen om binnendoor de reis naar Brussel te vervolgen. Het zag echter geen kans bij windkracht tot 7 a 8 de ingang te bereiken en strandde, honderd meter ten noorden van de noorderpier. Daar bleef het hoog op het strand zitten. In de loop van de avond, toen men bijna te voet het scheepje kon bereiken, kwamen twee opvarenden, de bootsman en het meisje, van boord. Kapitein en stuurman bleven op hun gestrand schip. Gevaar was er niet voor hen. Des avonds is een vertegenwoor diger van L. Smits internationale sleep dienst gegaan om over het vlotbrengen van het scheepje te onderhandelen. Het vaar tuig, de „Windhund" heeft, Marstal (Dene marken) als thuishaven. Het ligt, bij laag water vrijwel droog. s Tussen Ouwerkerk en Zierikzee is de sleepboot Henwil, die op weg was naar Zierikzee met het 350 ton metende motor schip „Helena" op drift geslagen. De „He lena" kon door het anker uit te werpen voorkomen, dat het op de zeewering werd geworpen. De sleepboot kwam door de storm dwars op de golven te liggen en maakte water. DeMiit Zierikzee afkomsti ge sleepboot „Jacolga" kwam juist op tijd om hulp te verlenen. De inventaris van de „Henwil" werd vernield. van ongeveer 700 meter. Ter plaatse is de iaatste tien jaar ruim dertig meter duin verdwenen. De duinenrij is nog steeds 40 meter breed. Op de Waal bij Tiel heeft tijdens het ruwe weer een aanvaring plaatsgehad tus sen twee motorschepen, tengevolge waar van het 332 ton metende met zand geladen motorschip Yvonne zonk. De bemanning, een stuurman en een jeugdige matroos, konden op het motorschip „Emmerich" springen, dat met de Yvonne in aanvaring kwam. De scheepvaart heeft veel hinder van het wrak omdat de vaargeul door de lage waterstand ter plaatse niet breed is. De storm heeft bij Cadzand een groot stuk duin weggeslagen over een afstand ^7^ Anegang - Haarlem - tel. 1 0401 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met op de mees te plaatsen tijdelijk sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Maassluis heeft het door de storm opgestuwde water de kade in het haven gebied blankgezet. Het water stond ruim 30 centimeter hoog tegen de huizen. Door het hoge water was het onmogelijk om de spoorbrug en de verkeersbrug te openen, zodat binnenvaartschepen moesten wach- ten tot het water begon te zakken. NEW YORK (Reuter AFP) Het Griek se vratschip „Captain George (7.187 ton), is ongeveer zeshonderd kilometer ten noorden van de Bermuda-eilanden in de Atlantische Oceaan tijdens een zware storm door de bemanning verlaten. Het schip was in brand geraakt na een ont ploffing in de lading, die bestond uit vier honderd ton explosieve stoffen. De kapitein, de 36-jarige George Kare- meziz liet een deel van het dynamiet over boord zetten en bestreed met zijn beman ning van ongeveer 25 koppen de brand, die zich inmiddels had meegedeeld aan de zwavel in het ruim. De brandende zwavel ontwikkelde een verstikkende rook en een schroeiende hitte. Toen de toestand on houdbaar was geworden werden boten uit gezet. Een van de vaartuigen sloeg om in de kokende zee. De achttien drenkelingen, die allen reddingsgordels droegen, klem den zich vast aan de kiel van de boot. Twee tankboten. de Virginia en de Trinity Navigator, die op de noodseinen waren af gekomen, pikten respectievelijk twee en vijf schipbreukelingen uit een reddings boot op. Twee Amerikaanse onderzeeboten zijn onderweg naar het schip. De „Blue Star Shipping Corporation" te St. Mary in de Amerikaanse staat Geor gia, heeft meegedeeld dat de Captain George onderweg was van New Orleans naar Tripoli in Libië. Het is een Liberty-schip uit 1943. Het is eigendom van de Yaloria maatschappij en de thuishaven is Piraeus. De tweemaster „Curlew", die ongeveer 150 kilometer ten noordwesten van Bermu da in nood verkeerde, is gekapseisd en ge zonken. De zes opvarenden van de schoe ner werden gered. Een andere vissersboot, de „Moonlight" maakte water, 120 mijl ten oosten van Cape Cod. Verder verkeren in hetzelfde gebied in moeiljkheden een transport schip van de Amerikaanse marine, „New Bedford", met 23 man aan boord en de vissersboot „Monte Carlo". Coppée: Elk recht op deze wereld is de twee lingbroer van plicht. President Soekarno van Indonesië danst de twist met een Japanse stu dente tijdens het bal waarmee zater dag het internaat „Wisma Indonesia" in Tokio werd geopend. Het internaat zal behalve huisvesting aan studenten ook onderdak verlenen aan een Indo nesisch cultureel centrum. Soekarno is in Japan voor een niet-officieel bezoek van twee weken. Een tweejarig meisje, dat werd verzorgd in een kindertehuis in Purmerend, heeft een slok genomen uit een busje soldeer vloeistof, dat een aan het werk zijnde loodgieter gebruikte. Het kind werd direct overgebracht naar het ziekenhuis, waar het later is overleden. De soldeervloeistof bestond uit zoutzuur, waarin zink was op gelost. NEW YORK (Reuter, AFP) Premier Fidel Castro van Cuba heeft in een bood schap van secretaris-generaal Oe Tant van de UNO geprotesteerd tegen de Ameri kaanse luchtverkenningen boven Cuba en gedreigd-, dat als deze voortgaan, de Ame rikaanse vliegtuigen het gevaar lopen door de Cubaanse strijdkrachten te wor den aangevallen, zo verluidt in UNO- kringen. HAVANA (AFP) De Russische eerste vice-premier Mikojan heeft zijn bespre kingen met Fidel Castro vrijwel voltooid, zo verluidt in Havana. Hij zou vandaag naar New York vertrekken, waar hij twee dagen denkt te blijven alvorens naar Moskou terug te keren. WASHINGTON (Reuter, AP) De pers chef van het Witte Huis, Salinger, heeft verklaard, dat president Kennedy „vrij wel zeker" volgende week een persconfe rentie zal houden. Sinds 13 september heeft de president de pers niet meer te woord gestaan. Er is veel critiek geuit op het feit, dat van regeringszijde zo weinig over de kwestie-Cuba wordt losgelaten. Zegslie den van het Witte Huis hebben ontkend dat Kennedy inlichtingen zou hebben ont vangen over raketten die nog op Cuba verborgen zouden zijn. Op de rijksweg Breda-Tilburg, ter hoog te van Dorst, is gisteravond eên verkeers ongeluk gebeurd dat twee mensen het le ven heeft gekóst. Een personenauto, be stuurd door H. van Oosterhout en met als passagier J. L. P. Eligh, beiden uit Breda, kwam bij 't inhalen met een van uit an dere richting komende personenauto in botsing. Een derde auto kon niet meer- tijdig remmen en botste op de wagen van de heer van Oosterhout. Diens passagier, de heer Eligh, Werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Van Oos terhout werd ernstig gewond en overleed later in een ziekenhuis te Breda. Bij een andere frontale autobotsina ver- modelijk als gevolg van slippen, zijn gis teravond op de rijksweg Ridderkerk-Tiel in de gemeente Vuren de 48-jarige L. R. Ligtenberg en zijn twee jaar jongere vrouw uit Bergen op Zoom omgekomen. De inzittenden van de andere bij de bot sing betrokken auto, de 23-jarige P. G. de Groot uit Asperen en de 26-jarige N. Pels uit Culemborg, werden ernstig ge wond. Op de rijksweg in Boxtel is een perso nenauto op een benzine-tankwagen ge botst tijdens een inhaalmanoeuvre. Hierbij kwam ëen inzittende van de personenauto, de 55-jarige mevrouw C. Willems-Brands uit Hoensbroek, om het leven. Haar 19- jarige zoön, die de auto bestuurde, werd zeer ernstig gewond. Bij een autobotsing nabij de Lekbrug in Vianen is de 39-jarige mejuffrouw P. H A. J. van G. uit Helmond om het leven gekomen. Een zware vrachtwagen schoot vermoedelijk door een defect aan de stuur inrichting naar de linkerrijbaan en ramde daar de auto van mej. van G. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. In Giethoorn is de 45-jarige aannemer K. Smit, die op een bromfiets reed, over reden door een achteropkomende auto en om het leven gekomen. Een andere bromfietser, de 40-jarige heer J. van Berkel uit Leiden is om het ieven gekomen bij Woerden, toen hij plot seling van het fietspad links afsloeg en overreden werd door een vrachtauto. In Heerlen is de 61-jarige bromfietser G. Boerakker overleden na een botsing met een bestelauto. - - j', v-V-V 'JP. Prinses Beatrix is vandaag uit New Del hi in Bangkok aangekomen voor een vijf daags bezoek aan Thailand. Zij werd op het vliegveld begroet door de grootzegel bewaarder, prins Dhani Nivay, die als vertegenwoordiger optrad voor de Thaise koning en koningin, van wie zij vanavond tijdens een informeel diner de gast zal zijn. Voorts werd zij verwelkomd door de plaatsvervangend premier, generaal Tha- nom Kittikachorn, de Nederlandse ambas sadeur, de heer A. F. Calköen, en door 70 met vlaggetjes zwaaiende kinderen van de plaatselijke Nederlandse gemeenschap. Ds. J. A, Nieuwenhuyzen, televisie-direc teur van de VPRO, zal In het VPRO-tele visieprogramma van zondagavond 18 no vember een korte nabeschouwing geven over de uitzending „Boeken aan het Woord Aanleiding hiertoe is de discussie tussen de heren Hermans en Van Kuilenburg, die werd uitgezonden op 7 november. De katholieke economische hogeschool in Tilburg heeft donderdag eredocto raten verleend aan prof. mr: C. P. M. Romme en aan prof. dr. Colin Clark, hoogleraar aan de universiteit van Oxford. Na de plechtigheid wensten de nieuwe eredoctors elkaar geluk (rechts prof. Clark). DEZE ZATERDAG ALS REKLAME 150 gram van 1.27 voor 98 ct Centrum Galerij - Telefoon 4302 BAR1EUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEID5ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! vindt u bij Onze sortering MARSEPEIN-FIGUREN is een attractie. Het is de moeite waard om even te komen kijken

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1