Adenauer coalitie terug in Bonn waar op springen staat Liberalen nemen maandag hun definitieve besluit Ut DANSEN HET WEER m é§3 Washington dreigement negeert het van Castro DIJKSTRA COMMANDEUR VERHUiSiEDRIJF VSV-KFC Westduitse persattaché uit Bern teruggeroepen Prof. G. Russel overleden Vier jongelui bij autobotsing in België gedood Verrassing voor de militairen in Hohne Gedenkplaat in Wenen voor Karl Gröger Helikopter verongelukt: Hogerhuislid vermist Toch luchtverkenning boven Cuba Somber beeld Kompleie uitrustingen Sldfcwwïj^sbe^v ver s cliillencie lampen BANANEN DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 Speculaties Tactiek <u! MORRIS "before IfOU lui tl! Veel wind Uitgefloten Vrouwen en kinderen een week op bezoek op rijkskosten Het woord is aan In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES Captain George in brand: achttien man nog vermist Kritieke fase 48e JAARGANG NUMMER 13 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom en t Hoofdredacteur: Simon Koster toegelaten. In de rest van de bondsrepu bliek is dat slechts vijf percent. (Van onze correspondent) BONN. Bondskanselier Adenauer kwam de afgelopen nacht vervroegd met een speciale machine uit Washington in Bonn aan, met het oog op de regerings crisis, ontstaan doordat de liberalen heb ben laten doorschemeren dat zij niet in de coalitie willen blijven als minister van Defensie Strauss niet aftreedt. Vandaag zou Adenauer met de leidende figuren van de coalitiepartijen confereren. In Berlijn zei de liberale partijleider dr. Erich Mende gisteravond, dat zijn partij niet meer met Strauss zal samen werken. Wij zijn echter niet van plan een ultimatum te stellen, aldus Mende. In de Westduitse hoofdstad was men gis teren vooral in christendemocratische kring druk bezig zicht op de situatie te beraden In allerijl liet men juristen zelfs een documentatie samenstellen, waaruit zon neklaar moet blijken dat Strauss zijn boekje niet te buiten is gegaan door in de nacht van 26 op 27 oktober telefonisch de militaire attaché in Madrid Oster op te dragen de aanhouding van Spiegelredac- teur Ahlers, die met vakantie in Malaga was, te bewerkstelligen. Volgens de docu mentatie zou Strauss z'n plicht zelfs hebben verzaakt als hij niet had gezorgd voor aan houding van Ahlers voordat deze, zoals voor alle maatschappijen ter KOOPVAARDIJ TERLENKA UNIFORMEN zjjn plan was, naar Marokko zou zijn ver der gereisd. Intussen is het iedereen dui delijk dat ook deze documentatie Strauss niet meer kan helpen. Hij heeft de laatste drie weken te vreemd gemanoeuvreerd, om als minister nog houdbaar te zijn. Zo den ken alle liberalen en ook een deel van Adenauers christen-democraten. Aan de andere kant wordt aftreden van Strauss op dit ogenblik bemoeilijkt doordat op 25 november verkiezingen worden ge houden voor de Landdag in Beieren. Strauss is in deze deelstaat voorzitter van de Christelijk-Sociale Unie, de zusterpartij van Adenauers CDU, die 102 van 204 zetels bezet en de regering leidt. Aftreden van Strauss een week voor de verkiezingen achten de christendemocraten onaan vaardbaar, daar volgens hen een verkie zingsnederlaag van de CSU in Beieren dan onvermijdelijk is. De liberalen, die de crisis in de hand hebben zullen pas maandag een definitieve beslissing over hun houding nemen. Ook voor hen zijn de Beierse verkiezingen van belang. Zij hopen als verdedigers van de rechtstaat stemmenwinst te behalen, iets wat voor hen van groot belang is om in de Landdag vertegenwoordigd te blijven. In Beieren moet een partij namelijk tien percent van de stemmen verwerven, voor dat zij tot het deelstaatparlement wordt UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM 8>\RTH JORISiTR H4APLEM TEI 1T43" IHDSiSrRAAT (Ril KONINGSPUIN, AMSIIROAM IEL FALCON TWEEDJASSEN BONN (DPA) De persattaché van de Westduitse ambassade in Bern, Egon Roe mer, is naar Bonn teruggeroepen. Zwitser se bladen brengen het heengaan van Roe mer in verband met „meningsverschillen tussen de attaché en de Westduitse rege ringsvoorlichtingsdienst". Roemer redigeerde een Westduitse pers- spiegel in een oplage van achtduizend exemplaren, die zich volgens de „Zürcher Tagesanzeiger" kenmerkte door objectivi teit. Er werden ook artikelen in opgeno men, „die geenszins overeenkwamen met het officiële standpunt van de bondsrege ring, en waarvan Bonn zeker met onbe hagen kennis genomen zal hebben". Het Bernse blad „Bund" vraagt zich af, of dit vrijmoedige blad" niet naar de zin was van „hen, die liever een immer aan Bonn geconformeerde propaganda gezien zouden hebben". Volgens het Zwitserse persbureau kon het bewuste bulletin de laatste weken niet verschijnen omdat het vastgestelde begro tingsbedrag overschreden werd. Gisteravond is in zijn woning in Amster dam overleden prof. G. M. G. H. Russel. Hij bereikte de leeftijd van 71 jaar. Prof. Rus sel, die aan de universiteit van Amsterdam rechtswetenschappen studeerde, werd in 1923 lector in het romeins recht aan de r.k universiteit van Nijmegen en in 1928 bui tengewoon hoogleraar in het belastingrecht en de belastingpolitiek. Hij was o.m. presi dent-commissaris en lid van de raad van toezicht van de n.v. drukkerij De Spaarne- stad te Haarlem. Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend gpaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) s Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 Vanaf 18 nov. elke zondagavond van 811 uur in de Hildebrandzaal van Brinkmann, ingang Smedestraat, H'lem Dansorkest „THE SUNBEAMS' Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Aan de kust tijdelijk krachtige, maar in het binnen land overwegend matige wind, aanvankelijk oostelijk, later krimpend naar noord of noord west. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Bonn wordt druk gespeculeerd over de eventuele gevolgen van een liberale eis tot. aftreden van Strauss. Velen menen dat Adenauer een dergelijke eis zou verwer pen en Strauss in elk geval voorlopig zal handhaven. Uittreding der vijf liberale ministers zal dan het gevolg zijn. De oude kanselier zou dit evenwel kunnen opvan gen door christendemocraten te benoemen en voorlopig met een minderheidskabinet verder te regeren. Lang zal het overigens niet kunnen duren, want in januari moet in de Bondsdag gestemd worden over de begroting en dan zal het minderheidska binet wel worden weggestemd. Het meest voor de hand lijkt te liggen dat de liberalen met Adenauer overeenko men dat Strauss op een te bepalen tijdstip, bijvoorbeeld 1 januari 1963, zal aftreden en dat men zich in de tussentijd koest houdt. Daarmee zou een grote crisis, eventueel uitlopend op nieuwe verkiezingen, venme den kunnen worden. Met gefluit, geschreeuw, maar ook met applaus werd minister Strauss vrijdag avond begroet toen hij verscheen op een verkiezingsbijeenkomst in het Beierse stad je Fürth. Tijdens zijn toespraak werd Strauss herhaaldelijk onderbroken. „Han den af van de justitie" brulde hij op een gegeven ogenblik tegen de mensen die hem in de rede vielen. Vier jongelui uit Stamproy, in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, zijn vrijdagavond tegen middernacht bij een autobotsing bij Maas- eyck in België om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten kwam frontaal in botsing met een tegenligger, een Duitse vrachtauto. De auto van de jongelui werd doormidden gescheurd. Alle vier waren op slag dood. Militairen die zijn ingedeeld bij de 21ste lichte brigade, die in Hohne in Duitsland is gelegerd en die met Kerstmis en Nieuw jaar geen verlof krijgen, mogen hun echt genote en ten hoogste twee kinderen gedu rende een week laten overkomen. De reis- verblijfkosten komen voor rekening van het rijk. De vrouwen en kinderen zul len worden ondergebracht in hotels. De verlofregeling voor in Nederland ver blijvende militairen met de Kerstdagen en met Oud en Nieuw is als volgt: militairen die zijn ingedeeld bij parate staven en een heden zullen met verlof gaan in één van de twee volgende perioden: van vrijdag 14 december na 13.00 uur tot donderdag 27 december voor 12.00 uur, of van vrijdag 28 december na 13.00 uur tot donderdag 10 ja nuari vóór 12.00 uur. Overige militairen, zoals zij die zijn ingedeeld bij depots en scholen, gaan met verlof van zaterdag 22 december na 13.00 uur tot woensdag 2 ja nuari 12.00 uur. In het „Realgymnasium" in Wenen is vrijdagmiddag een gedenkplaat onthuld voor de verzetsstrijder Kar] Gröger, die op 1 juli 1943 in Amsterdam door de S.S. werd doodgeschoten. Karl Gröger, een Oostenrijker, behoorde tot de groep van twaalf mannen, die onder leiding van Ger- rit Jan van der Veen op 27 maart 1943 een overval pleegde op de bevolkingsre gisters van de gemeente Amsterdam. De registers wrden in brand gestoken om deportaties van Amsterdammers te verhin deren. Ook de elf Nederlanders werden te rechtgesteld. De Nederlandse ambassadeur in Oosten rijk, mr. H. F. Eschauzier, hield bij de onthulling van de gedenkplaat een toe spraak, waarin hij zei, dat Grögers werk in Nederland niet is vergeten, zoals gedenkteken in Amsterdam bewijst. De onthulling in de school, die Karl Grö ger in Wenen heeft bezocht, werd ook bij gewoond door de Oostenrijkse ambassa deur in Nederland, dr. G. Afuhs, en door de voorzitter van de Raad van de Oosten rijkse Verzetsbeweging, dr. Sobek. Vroe gere medescholieren van Karl Gröger na men het initiatief voor het aanbrengen «4 ftöHorrlrr»! aat PEMBROKE. (Reuter/AP) Ter hoog te van St. David's Head voor de kust van Zuid-Wales is vrijdag een helikopter van de Britse marine met vijf inzitten den in zee gestort. Een matroos kwam hierbij, om het leven, drie anderen, onder I wie het Lagerhuislid, John Cronin, wer den gered en de vijfde, het Hogerhuislid Lord Windlesham, wordt vermist. De twee parlementariërs hadden drie dagen aan boord van het Britse vliegdekschip Her mes doorgebracht. Vier van de vijf inzit tenden werden door een andere helikop ter uit het water gered en naar de Her mes overgebracht. De matroos stierf aan boord. R o din: In het scheppen van kunst is het enige principe: oprechtheid. W eerrapporten Uit het binnenland. 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel2 Buitenland nieuws 2 Luidsprekers4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Kerkdiensten5 Zn de Vishal en op zee5 Uitgaan in Haarlem7 Kunst Horen en Zien 9 Puzzeltl Erbij 13—16 Economisch nieuws17 Feuilleton tl Beurs t7 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport, t9 Topsy- Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent hnnr- p, hnidhirhiiwlelino ZIE ONZE ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG SCHROOTJES in div. hout soorten voor wandbekleding DOUCHE- en ZITDOUCHE- BAKKEN KASTEN en KEUKENS Zaanlandsche Houthandel Telefoon 7543 -. X\.x ,v - iwlMft Beverwijk - Graaf Janstraat 13 Tel. 02510 3635 - 5588 ZONDAG a.s. 14.30 UUR wordt gespeeld de belangrijke wedstrijd om het leiderschap van de 2e divisie A In verband met de te verwachten zeer grote drukte wordt u aangeraden •vroegtiidig aanwezig te zijn. CONTRIBUTIE-CONTROLE Het Griekse vrachtschip „Captain George", dat twee dagen geleden als gevolg van een ontploffing in de dynamietlading in brand vloog en na een vergeefse strijd om het vuur te blussen door de bemanning ver laten, drijft nog steeds op 600 km ten noor den van de Bermuda-eilanden in de Atlan tische Oceaan. Van de achttien leden der bemanning die nog worden vermist, is nog steeds geen spoor ontdekt. Van de in totaal vijfentwintig opvarenden zijn er zeven door andere schepen aan boord genomen. Deze opname werd gemaakt door een reddings vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Het zoeken naar de achttien bemannings leden is overgenomen door vliegtuigen en een Amerikaanse onderzeeboot. Twee an dere schepen moesten als gevolg van de orkaanachtige wind de plaats van de ramp verlaten. Het water is warm (72 gradenen de mannen dragen allen reddingsvesten. Als gevolg van de regen is het zicht echter verminderd tot tweehonderd meter. WASHINGTON (Reuter/AFP). De Ver enigde Staten zullen hun luchtverkenmn- gen boven Cuba voortzetten, zolang het be wind van premier Castro niet akkoord gaat met andere controlemaatregelen tegen de opbouw van een offensieve bewapening op het eiland. Het State Departement verklaar de dit naar aanleiding van het Cubaanse dreigement, dat verkenningsvliegtuigen in het Cubaanse luchtruim de kans lopen te worden neergeschoten. Van Amerikaanse zijde bij de UNO werd meegedeeld, dat de Verenigde Staten „na tuurlijk" maatregelen zullen treffen om hun vliegtuigen zo nodig te beschermen. In de afgelopen twee weken is geen Ameri kaans vliegtuig boven Cuba onder vuur ge nomen. Het dreigement was vervat in een brief van Fidel Castro aan waarnemend secreta ris-generaal Oe Thant. Waarnemers in Ha vana hebben opgemerkt, dat Castro's toon opzettelijk hard is, maar dat er niet gerept wordt van de. vijf voorwaarden'die de Cu baanse regeringsleider eerder had gèsteld, zoals de ontruiming van de Amerikaanse basis Guatanamo op Cuba. Voorts vindt men het opmerkelijk dat-Castro voor het eerst gezegd heeft, dat hij „eenzijdige" in spectie niet kan toestaan. Intussen is het nog niet bekend, wanneer de Russische eerste vice-premier Mikojan Cuba zal verlaten. (AP) Kennedy heeft gisteren verga derd met zijn voornaamste militaire en di plomatieke "adviseurs, terwijl er zich teke nen voordoen dat de Cubaanse crisis een nieuwe gevaarlijke fase ingaat. In elk ge val is men er van overtuigd, dat er een kri tieke periode gaat beginnen welke tot ont wikkelingen van het grootste belang kan leiden. Deze opvatting werd versterkt door de mededeling, dat de Verenigde Staten, zo nodig, geweld zullen gebruiken om zijn ver kenningsvliegtuigen die boven Cuba vlie gen te beschermen. Het lijkt vrijwel zeker dat Amerikaanse gevechtsvliegtuigen het hoofd zulen bieden aan elke uitdaging door de MIG-toestellen, die Rusland op Cuba heeft gestationeerd. De .Amerikaanse auto riteiten laten evenwel de mogelijkheid open, dat Amerikaans-Russische onderhan delingen nog steeds tot een vreedzame re geling kunnen leiden. De Franse parlementsverkiezingen, waarvan morgen de eerste ronde wordt gehouden, zijn niet alleen voor Frankrijk zelf van belang. Zij kunnen ook betekenis hebben voor Frankrijks partners in de Europese Economische Gemeenschap, in clusief Nederland. Want bij deze verkiezin gen staat veel méér op het spel dan de zetelverdeling in de Assemblee Nationale, méér zelfs dan de politieke toekomst van president De Gaulle en van een aantal vooraanstaande politici; de toekomst van de Franse democratie zelf is er bij be trokken. De Gaulle heeft deze verkiezingen, zoals men weet, laten uitstellen tot na het re ferendum van 28 oktober, in de hoop zich zodoende van een persoonlijke overwin ning te verzekeren voordat zijn ideeën in zake de presidentiële opvolging een onder werp van strijd in de verkiezingscampag ne zouden worden. Die hoop is maar zeer gedeeltelijk in vervulling gegaan, want het referendum heeft slechts een matig succes voor de president opgeleverd. En dat re sultaat heeft aanmoedigend gewerkt, zo wel op de bona fide oppositie-partijen als op de O.A.S. en andere extremistische groeperingen die De Gaulle liever dood dan levend het Elysée zien verlaten. De kans schijnt nu groot te zijn dat de Gaul listen van de U.N.R. een aanzienlijk stem menverlies zullen lijden en dat de nieuwe Kamer van Afgevaardigden dus in sterker mate dan de oude anti-Gaullistisch zal zijn. In dat geval is het mogelijk (zoals mi nister Alain Peyrefitte deze week heeft verklaard) dat de president zal aftreden omdat hij met zo'n parlement niet kan werken. Het is ook mogelijk, en meer waarschijnlijk, dat De Gaulle dan maar niet met dat parlement zal „werken" ook met het oude heeft hij dat immers nauwelijks gedaan en toch rustig zal aanblijven, ten einde ook verder zijn eigen gang te gaan, hetzij met of zonder ge bruikmaking van de speciale volmachten die hij aan de grondwet kan ontlenen. Vol gens Peyrefitte zal de president die vol machten alleen dan gebruiken als de rechtse terroristen revolutionaire wanorde lijkheden zouden gaan veroorzaken; maar de demagogische, opruiende manier waar op de „ultra's" zich in de verkiezingscam pagne hebben gemengd heeft de kans op zulke wanordelijkheden inclusief moord aanslagen op het staatshoofd alleen maar vergroot. De hysterische redevoe ringen van de extreem-rechtse kandida ten, waarin De Gaulle en de communis ten dikwijls zelfs „één pot nat" werden genoemd, herinnerden door hun haattira- des, hun speculaties op de laagste harts tochten van de (vaak jeugdige) toehoor ders beangstigend sterk aan de methodes waarmee dertig jaar geleden in Duitsland de weg voor het nazi-regime werd ge baand. Onder deze omstandigheden kan men zich moeilijk voorstellen dat de verkiezin gen van morgen en de volgende week zon dag een resultaat zullen opleveren dat als gunstig voor Frankrijk en zijn democra tie, en dus ook voor Europa, kan worden beschouwd. Een doorslaand succes voor de Gaullisten wordt door geen enkele ob jectieve waarnemer voorspeld. Een door- Slaand succes voor de bona fide oppositie partijen zou de controverse tussen presi dent en parlement nog verergeren en zou daardoor óf tot een nog meer dictatoriaal regime óf tot het aftreden van De Gaulle leiden, in welk laatste geval er een uiterst gevaarlijk machtsvacuüm zou ontstaan. Het is wel zeker dat de „ultra's" onmid dellijk bloedige pogingen zouden doen om dat machtsvacuüm te vullen, en van de kracht en de gedisciplineerdheid van het verzet tegen zulke pogingen zal het dan afhangen of een burgeroorlog kan worden vermeden. Hoe dan ook, wij zullen ermee moeten rekenen dat Frankrijk als lid van de Euro pese Gemeenschap in de naaste toekomst geen partner met een sterke en stabiele democratische regeringsvorm zal zijn. (Men kan koude rillingen krijgen bij het lezen van de verkiezingsspeeches van sommige ultra-rechtse kandidaten, die de samenzweerders van de O.A.S. aanprij zen als de ware verdedigers van de Euro pese samenwerking en het Atlantisch bondgenootschap!). En gezien de jongste politieke ontwikkelingen in West-Duits- land is het wel duidelijk dat ook daar de democratische gezindheid nog veel te wensen overlaat. Het lijkt een onmogelij ke opgave, onder zulke omstandigheden een efficiënt-werkend Verenigd Europa op democratische grondslag op te bouwen. De kans, die gelukkig nog altijd niet ver keken is, op de toetreding en de dan mo gelijk stimulerende invloed van Engeland met zijn oersterke democratie is het eni ge lichtpunt in dit overigens vrij sombere beeld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1