Goudpool Europese centrale banken nog niet uitgeput Togliatti doet een felle aanval op socialisten n Concilie worstelt nog met bronnen der Openbaring Wintershow voor gebruikte Opel Automobielen Automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman De beurs The Economistmeent: Grote verkopen tijdens de Cuba-crisis EEG-akkoord voor Ghana, Nigeria en Tanganjika „Meer beambten in de vakorganisaties" Regering koopt werkschoenen in Hongarije Koudijs geeft weer 10 pet dividend Pravda weert zich tegen critiek op Cuba-beleid Scheuring in de arbeidersbeweging te j wijten aan rechts en aan de CDU Deel van de vaders wil minder sterk de nadruk leggen op de overlevering Grafische omzet za dit jaar miljard gulden passeren Geen notering in Intern. Viscose Resultaat Furness blijft achter Mahez verwacht een bevredigend resultaat SCHEEPVAARTBERICHTEN Prinses Beatrix bezocht oorlogsgraven in Thailand MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Vice-voorzitter N.V.V. wil Fabrikanten teleurgesteld Bedrijfsadviseurs in nieuwe organisate Kardinaal Frings Kardinaal Ottaviani Dezelfde" problemen Interesse in concilie K.V.P. tegen monopolie invloeden op de prijsvorming Kort economisch niemvt op VRIJDAG 23 NOVEMBER van 19-22 uur Inruil en financiering mogelijk. ShoWTOOITl HOUTPLEIN Macdonald gouverneur van Kenya Enige oppositie-partij in Tanganyika ontbonden Werkgroep van NSF gaat zich bezighouden met be wegi ngsresear ch LONDEN (Reuter) Anders dan ve len dachten is de goudpool, die in de cember '61 werd gevormd door de voor naamste Europese centrale banken, nog niet bijna uitgeput, zo schrijft „The Eco nomist" in het jongste nummer. Toen de „pool" werd gevormd, werd voor elk land een contingent vastgesteld voor de hoeveelheid goud, die het bereid was in de pool te brengen tegen dollars. Het is niet mogelijk de afzonderlijke contingen ten vast te stellen maar de totale ver plichting beloopt, zoals algemeen bekend is, 250 miljoen dollar. Dank zij periodieke aanvullingen door aankopen op de markt, is het grootste deel van de 250 miljoen dollar nog steeds voor gebruik beschik baar, zo raamt het blad. Deze aanvullingsaanknopen worden nor maal beperkt tot aanbod van de Sovjet- Unie of van particuliere verkopers. Op de gebruikelijke wijze liet men het aan de bank van Engeland over het nieuwe door Zuid-Afrika gewonnen goud te ko pen. Aan het eind van elke maand wordt het nettosaldo van de pool, het verschil tussen de aan- en verkopen van de maand, aan de deelnemers bekendgemaakt en het goudverlies of de goudwinst wordt dan overeenkomstig hun contingenten over hen verdeeld. „The Economist" raamt, dat de pool eind maart een goudverlies had van 13 miljoen dollar. Eind juni (geholpen door de goudverkopen uit de Canadese reser ves?) had de pool echter voldoende goud aangekocht om een voorraad van 46 mil joen dollar te hebben. De daarop ge volgde speculatie tegen de dollar ver oorzaakte snel een goudverlies van om streeks 100 miljoen dollar, want op 20 juli was er een netto verlies van 50 mil joen dollar. Op dat moment schijnen de Verenigde Staten zelf 35 miljoen dollar in de pool gebracht te hebben, zodat eind juli de pool een netto verlies had van 15 miljoen dollar. In augustus ontstond een nieuw goudverlies van ongeveer .12 miljoen, ondanks het feit, dat de pool de gelegenheid kreeg om weer goud in Londen te kopen. Eind augustus was het verlies dus opgelopen tot omstreeks 27 miljoen dollar. In september ontstond nog een goudverlies van 20 miljoen dollar. In oktober lokte de Cubaanse crisis gro te aankopen uit van particuliere hamste raars. Op de dinsdag en de woensdag van de crisis beliepen de particuliere BRUSSEL De ministers van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) en Engeland hebben in Brussel overeenstemming bereikt over een aantal „associatievraagstukken". Het gaat hierbij om regelingen voor die lan den, die bijzondere banden met Engeland hebben en waarvan de belangen in ge vaar kunnen komen, als Engeland tot de E.E.G. toetreedt. De ministers kwamen overeen, dat aan de landen van het gemenebest, die de ge dachte van een associatie met de E.E.G hebben verworpen als Engeland tot de E.E.G. toetreedt, de mogelijkheid zal wor den gelaten later alsnog van dit standpunt terug te komen. Deze landen zijn Ghana Nigeria en Tanganjika. Intussen zullen deze landen met de vergrote gemeenschap onderhandelingen voeren over handels overeenkomsten, waarmee gedeeltelijk de gevolgen voor hun uitvoer door het weg vallen van de volledige preferentie op de Britse markt kunnen worden opgevangen. Een andere maatregel is, dat niet onmid dellijk het buitentarief van de gemeen schap op de produkten van deze landen zal worden toegepast, doch dat er een ge leidelijke aanpassing zal zijn, die echter in 1970 het einde van de overgangspe riode tot een volledige toepassing moet leiden. Aan Aden en Malta zal de gelegenheid worden geboden zich met de E.E.G. te associëren. (Speciale berichtgeving) goudaankopen in Londen alleen al 45 a i miljoen dollar, aldus het blad. Aan het eind van dezelfde week vulde de pool de goudvoorraad ten dele weer aan door aankoop van een belangrijke hoeveelheid Russisch goud, naar men neemt ongeveer 20 ton (ruw gesproken eenzelfde aantal miljoenen dollar). Het nettoresultaat was dat oktober een goud verlies van 35 miljoen dollar bracht, waarmede het totale goudverlies van de pool iets meer dan 80 miljoen ging be lopen. De voorzitter van het bedrijfschap voor de schoenindustrie, de heer F. I. M. Man- naerts heeft zaterdag op een vergadering van het schap in Tilburg zijn teleurstel ling uitgesproken over compensatietrans acties met Oosteuropese landen en met na me over die met Hongarije. De transactie heeft betrekking op werkschoenen tot een waarde van 25.000. die in een periode van twee jaar zullen worden ingevoerd te gen prijzen van zes gulden of zes gulden vijftig per paar. De heer Mannaerts noem de dit dumpingprijzen, omdat de prijzen van de grondstof zo niet worden gedekt. Een tweede transactie is in voorberei ding. Deze betreft een invoer van werk schoenen ter waarde van 50.000 verdeeld over zes jaren. De minister is, volgens de heer Man naerts, van oordeel dat van de kleine hoe veelheid, bovendien uitgesmeerd over een aantal jaren, nauwelijks een marktversto rend effect is te verwachten. De heer Man naerts meent echter dat zelfs kleine hoe veelheden verstorend kunnen werken als het prijspeil beneden het normale ligt, in het bijzonder als het om goederen gaat met een kleine of een kleiner wordende markt. De verlies- en winstrekening 1961/1962 van de n.v. Koudijs' Voederfabrieken BK vermeldt een saldo exploitatierekening van 1.107.303 (v.j. 1.155.299) en een post interest ad 47.864 96.758). Dotatie ver nieuwingsfonds komt voor met 331.7(3 314.632), voor extra dotatie wordt even als vorig jaar een bedrag van 50.000 be stemd, terwijl de afschrijving transport middelen een bedrag van 101.618 100.173) vergt. Van het winstsaldo ad 671.776 787.252) zal volgens voorstel aan de extra reserve een bedrag van 100.000 worden toegevoegd en aan het vernieuwingsfonds een bedrag van 40.000. Voor aandeelhouders is beschik baar met inbegrip van het saldfl, onver - 'deeld van 'het vorig boekjaar een bedrag van 511.406. Voorgesteld wordt een on verminderd dividend van 10 Dercent en een onverdeeld saldo van f 11.406 naar nieuwe rekening over te brengen. Zoals zaterdag berichten komt Koudijs binnenkort met een converteerbare obli gatielening van 3 miljoen a pari tegen een rente van 4-)4 percent. de dat „Door schade en schande hebben handarbeiders het inzicht verworven hechte aaneensluiting in vakorganisaties nodig is om de belangen veilig te stellen. Het zou te betreuren zijn als de weg naar de vakbeweging voor de middengroepen ook via schade en schande zou moeten lo pen. Dat gunt men niemand." Aldus de vice-voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, de heer A. H. Kloos, zaterdag toen hij in Utrecht voor het beambtenkontaktorgaan van het N.V.V.sprak over het rapport dat deze vakcentrale over de binding met de mid dengroepen heeft uitgebracht. Het centraal bureau voor de statistiek heeft vastgesteld, aldus de heer Kloos, dat de ontwikkeling van het inkomen der be ambten is achtergebleven bij die van de handarbeiders. In de tweede plaats zijn er aanwijzingen dat de werkgelegenheid van de werknemers in de niet rechtstreeks produktieve sector aan het verslappen is. De structurele tendentie die hier waar schijnlijk in ligt, zou op langere termijn de positie van de middengroepen kunnen aantasten. Slechts een krachtige vakbewe ging, aldus de heer Kloos, is in staat deze ontwikkeling te stuiten. MOSKOU (Reuter) Het Russische, partijorgaan Pravda heeft zondag geant- woord op de (Chinese) critiek op het Rus- SISDe vooraanstaande theoreticus e (Van onze correspondent) ROME De algemene secretaris van de Italiaanse communistische partij Togli atti heeft in een persconferentie voor de buitenlandse persclub in Rome verklaard, dat de toestand in Italië erg zorgwekkend is omdat duidelijk blijkt dat de rechtse partijen en de christen-democraten probe ren de eenheid van de arbeidersbeweging te verbreken door de socialisten te schei den. Hij liet waarschuwende woorden horen aan het adres van de socialisten, die naar zijn mening op de verkeerde weg zijn en steeds meer hun karakter van socialisti sche partij verliezen. Een van de journalisten vroeg hem hoe men het moet verklaren dat de communis ten de laatste tijd zo flirten met de rooms- katholieke kerk. Togliatti antwoordde: Het gaat helemaal niet om een flirt. De rooms- katnoliek is tenslotte niet zo'n erg aantrek kelijke jongedame. Maar wij hebben tegen over de kerk steeds een houding van veel De grafische omzet zal dit jaar vrijwel zeker de een miljard gulden passeren. On geveer tien jaar geleden bedroeg deze naar schatting nog niet de helft van dit bedrag, dat vermoedelijk een record bete kent. Dit heeft de plaatsvervangend voor zitter van de federatie van werkgevers-or ganisaties in het boekdrukkersbedrijf de heer P. Biesta. meegedeeld ter gelegen heid van de verschijning van het Kerst nummer 1962 van het drukkersweekblad, het jaarlijkse visitekaartje van de Neder landse drukkers en clichémakers. Bij deze vermoedelijke record omzet van boekdrukkers, diepdrukkers, offset drukkers, chemigrafen en boekbinders is de omzet van 't kartonnagebedrijf niet inbegre pen. Van de gezamenlijke omzet gaat een belangrijk deel naar het buitenland. Vol gens de verwachtingen zal de uitvoer van grafische produkten dit jaar een waarde vertegenwoordigen van 120 miljoen gul den. In ons land verschijnen alleen reeds 317 periodieken in vreemde talen. Ook de in ons land uitgegeven boeken in vreem de talen nemen bij de export een belang rijke plaats in. In 1961 betreft het 1384 titels. In Utrecht is het Nedeerlands instituut van bedrijfsadviseurs opgericht, dat alle in Nederland in adviserende functies werk zame accountants, juristen, ingenieurs, en economen hoopt te kunnen verenigen. Het voorlopig bestuur van het instituut werd als volgt samengesteld', voorzitter de heer J. J. Bol uit Eindhoven, secretaris lonk- heer mr. S. M. N- de Rcinitz, penning- meester de heer N. Zielstra uit dam en commissaris de heer C. C. G. ot- ten uit' Arnhem. Vandaag vond geen notering plaats in de aandelen „Internationale Viscose Com pagnie" n.v. in verband met een te ver wachten bericht. De directie van Furness' Scheepsvaart en Agentuur Mij. N.V. deelt mee, dat de resultaten over het lopende boekjaar ten achter zulllen blijven bij die, welke m 1961 werden behaald. Het rederijbedrijf onder vond in steeds sterker mate de gevolgen van de zeer slechte toestand op de viach- tenmarkt, terwijl ook een der andere onderdelen van het bedrijf lagere resulta ten boekte. De overige werkten tot dusver bevredigend. Hoewel dus de beschikbare cijfers er op wijzen, dat over 1962 ™inder dividend zal kunnen worden uitgekeerd dan over het daaraan voorafgaande boekjaar, is niettemin in overleg met commissaris sen besloten zeer binnenkort tot uitkering van het gebruikelijke interimdividend ad vijf pet over te gaan. Over 1961 werd in totaal dertig pet dividend m contanten als mede twintig percent stockdividend uit gekeerd. (Van onze correspondent) ROME Ook de 21ste algemene congre gatie van zaterdag was gewijd aan bet schema over de bronnen der Openbarig. Het is er opnieuw vrij warm toegegaan. Het vrijdag geopperde voorstel, een werk ploeg samen te stellen uit concilievaders van verschillende richtingen, die zouden moeten proberen de uiteenlopende menin gen tot elkaar te brengen en het schema aanvaardbaar te maken, werd niet meer aangeroerd. Het bezwaar daartegen zal wel zjin, dat de concilievaders ook al zijn het kardinalen en bisschoppen geen theologen zijn. Deze subtiele kwesties kun nen alleen door deskundigen worden opge lost en het zijn nu juist die deskundigen, de godgeleerden der roomskatholieke kerk, die elkaar sedert verscheidene jaren be strijden, zo erg zelfs, dat zij elkaar af en toe van ketterij beschuldigen. Waar het vooral om gaat is, dat som mige concilievaders, naar het schijnt een minderheid gevormd door Italianen en Spanjaarden en een flink aantal Noordame rikanen, het ermee eens zijn dat men uit drukkelijk vastlegt welke de bronnen der Openbaring eigenlijk zijn. Terwijl tal van andere kardinalen en,bisschoppen, vpoma- melijk uit West-Europa en uit het Nabije Oosten,, die in voortdurend contact leven met nief-i'obmskatholieke christenen, me nen dat dit de kloof tussen de roomskatho lieke kerk en de andere kerken zou ver mijden. Vooral wanneer men,, zoals het schema doet, sterk de nadruk gaat leggen op de overlevering. In aanmerking moet worden genomen dat de roomskatholieke theologen, hoewel zij alleen aan de traditie waarde toekennen, het er zelf nog niet over eens zijn of men wel mag spreken van twee verschillende bronnen der Openbaring en of de Heilige Schrift en de overlevering niet slechts twee verschillende manifestaties zijn van een en dezelfde bron. Over deze kwestie verschilt men reeds eeuwenlang van mening. het canonieke recht, dat hem, als voorzit ter van een der commissies van voorbe reiding, het recht geeft het werk van die commissie te verdedigen. Met grote wel sprekendheid heeft hij het werk van zijn commissie, die drie jaren lang aan dit sche ma heeft gewerkt, verdedigd. Hij heeft er echter tevens op gewezen, dat men het schema niet moet vereenzelvigen met zijn persoon, daar er een groot aantal voor aanstaande theologen deel aan hebben. Onmiddellijk daarop vroeg de aartsbis schop van Keulen, kardinaal Frings, het woord, die evenmin op de lijst van spre kers voorkwam. Hij drong erop aan, dat men een meer wetenschappelijke basis moet zoeken voor de uitleg van de Heilige Schrift. Ook, dat het onderhavige schema allerminst geschikt is om verdere bijbel studie te bevorderen. Ter verklaring diene, dat wanneer het concilie eenmaal in een canon een bepaal de uitleg van de Heilige Schrift heeft vast gelegd, het ketterij zou zijn daar later aan te gaan tornen. Een der concilievaders waarschuwde tegen al te grote ijver om nog onbesliste zaken in canones vast te leggen. Als' voorbeeld van de vergissingen waartoe zoiets leiden kan, verweet hij de Romeinse Curie destijds Galileo Galilei te hebben veroordeeld, een daad die thans door de roomskatholieke kerk als een ver gissing wordt erkend. en secre taris van het centrale partij-comité Boris Ponomarev schrijft, dat de Albenese lei ders „een schandelijke en provocatieve campagne" hebben ontketend naar aanlei ding van de crisis in het Caribische ge- iuj erop sLunueii uc .„.„„.bied. Deze leiders hebben openlijk stelling die grondwet het verdrag van Latera- genomen tegen de politiek van een vreed het Concordaat tussen de Heilige 1 ™heu begrip, zoals indertijd gebleken is toen over de grondwet moest worden gestemd en wij erop stonden dat in artikel zeven Kardinaal Ottaviani heeft onverwacht het woord gevraagd, en toen de voorzitter van de dag, de Australische kardinaal Gilroy, hem erop attent maakte dat een ieder, die in de congregatie wil spreken, daarvan drie dagen van tevoren bij het secretariaat mededeling moet doen, beriep hij zich op De omzetten over de eerste negen maanden van 1962 van N.V. Machinehan- del Mahez vertoonden een verdere stij ging, waartegenover de gemiddelde stand van de orderportefeuille enigszins lager lag. De stijging van de omzet ging even wel gepaard met een geringe daling van de winstmarge en een verdere kostenstij ging. De gebruikelijke voorzieningen :n aanmerking nemende, mag volgens de di rectie een bevredigend resultaat over 1962 worden verwacht. van nen, Stoel en Italië, werd ingevoegd. De kerk bevindt zicht, zo zei hij, op het ogenblik tegenover grote problemen, onge veer dezelfde waarmee wij ook te kampen hebben; de problemen van de vooruitgang der mensheid in nieuwere vorm. De kerk tracht zich te ontworstelen aan een zekere afgesloten positie, die ze tot nu toe in nam en eeuwen lang heeft ingenomen. Zij kan niet langer haar ogen sluiten voor het feit dat een derde der mensheid leeft in socialistische landen en wij volgen dat proces van bevrijding van de kerk met grote aandacht. De journalist zei daarop: Dat zijn per soonlijke overtuigingen. Om lid te zijn van de communistische partij is het niet no dig dat men eerst godloochenaar wordt. Van belang is dat men ons politiek pro gramma goedkeurt. De journalist zou daarop: Maar uw par tij is toch in de kerkelijke ban? Togliatti: Dat hebben wij onszelf niet aangedaan. Dat is ons opgelegd. Daarop werd ge vraagd: Hoe komt het dat er rooms-katho- lieke communisten zijn? Togliatti ant woordde: ongeveer 95 percent van de be volking van Italië wordt als rooms-katho- liek beschouwd. Het spreekt vanzelf dat er ook rooms-katholieken zijn tussen onze twee miljoen ingeschreven partijleden en tussen de zes miljoen personen die gewoon zijn hun stem uit te brengen op de com munistische partij. Toen men hem vroeg of dit de verkla ring was dat de communistische pers zo veel aandacht wijdt aan het concilie en aan de liturgie, antwoordde hij: juist, ik heb weer een nieuw boek gekocht over het concilie. Ik stel er buitengewoon veel be lang in. Het belangrijkste van wat Togliatti zei, was toch wel dat de socialistische partij op het punt staat op te houden een werke lijk socialistische partij te zijn en scheu ring brengt in de arbeidersbeweging. Dit is daarom zo belangrijk, omdat er duide lijk uit blijkt dat de communisten voelen dat ze langzamerhand alleen komen te staan en niet meer kunnen rekenen op de bijstand en medewerking van de socialis ten. De partijraad van de K.V.P. heeft het ontwerpwerkprogram voor 1963 aanvaard. Men heeft toegevoegd de wenselijkheid van prijsvorming voor goederen en diens ten onder verantwoorde en effectief wer kende concurrentie. Deze zal moeten waarborgen dat monopolie- en monopoloï- de invloeden op de prijzen worden ge weerd en dat de produktiviteitsverhogin- gen ten gunste komen van de rechtvaardi ge aanspraken van alle ondernemingsge noten. Men heeft in het program ook duidelijk vastgesteld prijs te stellen op een voort bestaan van het Ministerie voor Maat schappelijk Werk. Aangedrongen wordt op bevordering van de provinciale en gemeentelijke zelfstan digheid en decentralisatie van wetgeving en bestuur, zoveel mogelijk door overdracht van rijksbemoeiïngen aan provincie en ge meenten en een daarop gerichte herziening van de financiële verhouding tussen het - zaam naast elkaar bestaan en de mensheid in de richting van een kernoorlog gedre- De Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K S.G heeft dit .iaar acht leningen van 'h to taal 70 miljoen dollar verleend aan de K.S.G.- landen. rijk, de provincies en de gemeenten. Men besloot de Nieuw Guinea-paragraaf te schrappen en te vervangen door de zinsnede „herstel en ontwikkeling van we derzijdse vriendschappelijke betrekkingen met regering en volk van Indonesië". Advertentie Aagtedijk 18 te Rotterdam. Aagtekerk 18 te Aden. Aalsum 18 te Curacao. Abbekerk 17 te Zanzibar v. Dar Es Salaam. Achilles pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Acmaea 17 380 m. w. Gibraltar n. Dakar. Acteon 17 340 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Adara pass. 16 Kp. St. Vincent n. Casablanca. Vlamak 17 v. New York n. Beyrouth. Albiasserdijk 18 te Rotterdam. Alkaid 18 te Liverpool. Alkes 17 v. Abudhabi n. Karachi. Almdijk 17 v. Melbourne n. Bellbay. Alwaki 18 te Akaba. Amsteldijk 18 v. Rotterdam n. Swansea. Amstelhoek 17 900 m. w. Amsterd. eil. n. Bellbay. Amstelmolen 17 210 m. z.w. Mauritius n. Singap. Amstelsluis 17 233 m. z.o. Karachi n. Karachi. Amstelstad 17 v. Suez n. Aden. Area 16 v. Thameshaven n. Lavera. Arendskerk 17 180 m. w. Minicoy n. Penang. Ares 17 v. Puerto Ordaz te Nordenham. Argos 18 te Volos. Attis 17 te Newport News. Balong 18 te Buena Ventura v. Guayaquil. Bennekom 17 te Puerto Cabello. Burl S Watson 17 110 m. z. Socotra n. Ph.delph. Caltex Delft 17 40 m. z. Ras Al Hadd n. Aden. Caltex Delfzijl 17 te Brunsbüttel. Call ex Leiden 17 te Melbourne. Caltex Madrid pass. 17 Bizerta n. Sidon. Caltex Rotterdam 19 te Rastanura. Camerounkust 1 7v. Lagos n. Port Harcourt. Carrillo 19 te Almirante verw. v. Pto. Armuelles. Chiron 17 te Mackenzie. Cinulia 17 v. Shellhaven, 18 te Saltend. Crania 16 310 m. n.o. Saba n. Engeland. Delft 16 45 m n.w. Barranquilla n. Curaqao. Diemerdijk 17 v. Panamakanaal n. Los Angeles Dinteldijk 17 te Taconia n. Aacoma Dongediik 17 te San Francisco v. Portland. Eenhoorn 18 te Brake. Eos 17 te Piraeus verwacht v Sfax Esso Amsterdam 18 te Aruba v. New Vork Esso Rotterdam 17 230 m. o. Malta n. Augusta. Eumaeus 19 te Port Said. Fiha Nederland 17 260 m. zo. Malta n. Abadan Forest Lake 17 te Ravenna. Fravizo 17 v. Domsjö n. Ortviken. Friesland SSM pass. 17 Vlissingen n. Sluiskill. Ganymedes 17 v. Hamburg n. Bremen Geestland 17 Portsmouth n. Dominica. Groote Beer 17 200 m. n.w. Tasmanië n. Fremantle Giessenkerk 18 te Melbourne. Grote Dijk 17 te New Orleans. Gulf Hansa pass. 17 Ras Fartak n. Suez. Gulf Italian 17 voor anker monding Mersey nv. Hecuba 18 v. Bremen n. Antwerpen. Helena 16 v. Jacmel n. Gonaives. Hilversum 17 v. Brownsville n. New Orleans, Ittersum 17 80 m. w. Landsend n Le Havre. Japara 17 v. Marseille. 18 te Genua. Kabylia 18 te Rotterdam. Kalydon 19 te Heysham. Karimata 19 te Suez. Karimun 17 v. Rabaul n. Lae. Karossa 18 te Kaimana v. Merauke. Katsedijk 18 te New Orleans. Kenia 18 v Rotterdam n. Thameshaven. Kerkedijk 18 v. Rotterdam te Hamburg. Koningswaard 16 v. Cardon n. New York. Koratia 18 v. Pta. Cardon n. Brdigeport. Korendijk 16 v. New York n. Antwerpen. Korenia 20 te Karachi verwacht. Kosicia 19 te Bachaquero. Kreeft 17 te Rotterdam. Kylix 17 300 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Leiderkei-k 17 te Londen v. Rotterdam. Ltberiakust 17 85 m. n.w. Monrovia n. Gr. Bassa. Loosdrecht 17 90 m. o. Sicilië n. Port Said. Maashaven 17 te Bremen. Maaskerk 17 v. Antwerpen 18 te Bremen. Mainllovd 17 te Le Havre. Mariekèrk 17 v. Bremen. 18 te Hamburg. Mataram 18 v. Aden n. Penang. Meerkerk 17 90 m. z. Colombo n. Colombo. Meliskerk pass. 17 Kp. Da Gata n. Genua. Memnon 17 v. Paramaribo n. Georgetown. Mentor 18 te Genua. Minos pass. 17 Brunsbüttel n. Amsterdam. Mitra 17 v. Rotterdam n. Gothenburg. Moh Reza Shah 17 96 m. o. Gibr. n. Wilhelmshav. Muiderkerk 18 te Chittagong. Nanusa 18 te Nyanga. Nashira pass. 17 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro. Neriev-Elbe 17 150 m. n.n.w. Cochin n. Madras. Neder-Waal 17 te Beyrouth v. Alexandrië. Neder-Weser 18 v. Djibouti n. Singapore. Nias pass. 19 Kp. Finisterre n. Le Havre. Nushabs 17 te Rotterdam. Nijkerk 19 te Melbourne. Oldekerk 17 v. Port Elisabeth n. East-London. Onoba 17 te Mena v. Suez. Oostkerk 17 v. Tanga n. Mombasa. Oranjefontein 17 v. Durban n. East-London. Oranje Nassau 19 te Curacao. Ouwerkerk 19 v. Port Said n. Tripoli. Pacava 18 te Callao. Parkhaven 17 te Antwerpen v. Bremen. Pendrecht 17 v. Port Harcourt n. Pointe Noire. P. G. Thulin 16 122 m. w. Lima n. Quintero. Phiiidora pass. 17 Masira eil. n. Lavera. Philippia pass. 17 Bone n. Mena. Polvdorus 17 te Hamburg. Poseidon 17 te Port of Spain. Prins Casimir 17 te Rotterdam. Prins Maurits 17 185 m. o. Majorca n. Valencia. Prinses Margriet 18 v Rotterdam n. Montreal. Provenierssingel 17 v. riv. Mersey n. Rotterdam. Raki 16 v. Lissabon n. New York. Reza Shah The Great 17 70 m. z.z.w. Ouessant naar Mena. Roebiah 19 te Marseille. Roepat 18 te Penang. Rotti 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rijndam 17 te Montreal v. Quebec. Sarangan 19 v. Aden n. Suez. Sarpedon 17 te Miami. Seherpendr. 17 420 m. w.z.w. Adelaide n. Abadan. Schiekerk 17 te Antwerpen v. Bremen. Senegal kust 17 te Takoradi n Takoradi. Sepia 18 v. Suez n. Mena. Servaaskerk 17 300 m. zo. Colombo n. Aden. Simonskerk 17 te Dar Es Salaam v. Mtwara. Sinon 17 v. Newport News n. Willemstad. Sinoutskerk 17 v. Kobe n. Yokohama. Slolerdijk 17 v. R'dam te Antwerp, n. New York. Sloterkerk pass. 18 Vlissingen n. Antewrpen. Stad Alkmaar pass. 17 Kp. Da Gata n. Safi. Stad Amsterdam 17 v. Reggio n. Rotterdam. Stad Delft pass. 17 Fern. Noronha n. Nordenham. Statue of Liberty 17 te Mena v. Marseille. Steenkerk 17 40 m. w.z.w. Kreta n. Genua. Stentor 18 te Tripolis. Straat Clarence 18 te Port. Plrte v. Devonport. Streefkerk 17 te Port Said. Taeana 17 v. Arica, 19 te Callao verwacht. Tara 17 rede Santos. Tberon 17 150 m z.w, Azoren n Santo Domingo. Tjipanas 17 te East-London v. Durban. Togokust 20 té Dakar verwacht. Utrecht 18 te San Francisco. Van Cloon 17 v. Manilla n. Hongkong. Van Heemskerck 17 v. Dakar n. Burutu. Van Linschoten 17 480 m z.w. Kp. Lopez n. Port Harcourt. Van Riebeeck 19 te Bahrein. Vasum 18 v. Mena n. Suez. Viana pass. 17 Kuria Muria n. Suez. Videna 17 te Puerto La Cruz. Vlist 17 v Sint Vincent n. Kaapstad, Waibalong 17 440 m. n.o. K. Guardafui n. Muscat. Waingapoe 18 te Port Said. Waterland 18 te Montevideo. Waterman 17 v. Port Said n. Rotterdam. Willem Ruys 17 v. Sydney n. Wellington. Woltersum pass. 18 Vlissingen n. Houston. Wonosari 17 600 m. z.o. Ceylon n. Aden. Zeeland 17 40 m. o. Aden n. Damman. Zonnekerk 17 te Takubar. KLEINE VAART Aardenburgh 17 10 m. w. IJmuiden n. Stockholm Ank T. 16 zuidpunt Oeland n. Zaandam. Anna Broere 17 te Dudgeon n. Billingham. Areas 17 50 m. w.z.w. Kp. De Gata n. Malaga. Bab T. 16 v. Karskaer te Alholmen. Calchas 17 20 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Dido 17 100 m n.n.o. Villano n. Amsterdam. Fedala 17 60 m. n. Landsend n. Rotterdam. Heemraadsingel 17 in Engels Kan. n. Rotterdam Joost 16 v Kristinehamn n. Zaandam. Kaap Falga pass. 16 Den helder n. Delfzijl. Keizersgracht 17 30 m. o. St. Vine. n. Barcelona Leonidas 16 48 m. z.o. Kp. Nao n. Genua. Marianne 17 te Gris Nez n. Malmö. Merwehaven 17 40 m z. St. Vine. n. Duinkerken. Merweborg 17 dwars Eems n. Londen. Merwestad pass. 17 Westhinder n. Rotterdam. Urkersingel 17 20 m. w. Guernsey n. Vlaardingen Wilpo 16 v. Amsterdam n. Mariestad. IJselhaven 17 7 m o. Gibraltar n. Catania. SLEEPVAART Cvcloop 19 werkzaam te Port Brega, Friesland 18 v. Vlaardingen n. Southampton. Help 19 ter hoogte van Villa Cisneros. Humber 16 te Rotterdam Nestor 17 te IJmuiden v. Dundee. Utrecht 19 nog te Vlaardingen. Zeeland 14 ter hoogte van Villa Cisneros. ven. China wordt in het artikel niet met name genoemd, ofschoon ook dat land de Russische tactiek in de zaak-Cuba afkeurt. Ponomarev critiseert eveneens het „re visionisme" waarvan hij zegt dat het „zijn volledigste belichaming heeft gevonden in het program van de communistische unie van Joegoslavië". Tijdens het weekeinde heeft prinses Bea trix'in Bangkok twee tempels bezocht. Zij ontving voorts de Nederlandse kolonie, di neerde met de koning en de koningin van Thailand en woonde een uitvoering van klassieke dansen bij. Zondag bezocht zij Kanchanaburi en de brug over de rivier de Kwai. Op de begraafplaats, waar zevenduizend geallieerde krijgsgevangenen, onder wie 1896 Nederlanders, begraven liggen, legde prinses Beatrix een krans aan de voet van een eenvQudig stalen kruis, dat op een be tonnen voetstuk in het centrum van het kerkhof staat. De prinses legde voorts bloemen bij de graven van een Engelsman, Australiër, een Nieuw-Zeelander en Nederlander, soldaat A. de Kramer, die op 16 november 1943 is gesneuveld. Prinses Beatrix ging vervolgens naar de nabijgelegen brug over de rivier de Kwai, die door de gelijknamige film wereldbe roemd is geworden. Een ambtenaar van de Nederlandse ambassade in Thailand, de heer J. Bloemhard, vertelde haar over het lot van de Nederlanders die destijds ge dwongen werden aan de bouw van de brug mee te werken. De heer Bloemhard is een van de Nederlanders die deze door de Ja panners ingestelde slavenarbeid hebben overleefd. De prinses wandelde over de brug alvorens op weg te gaan naar een an dere in de buurt gelegen oorlogsbegraaf plaats, die van Tsjoengkai. Daar liggen 1.740 geallieerden begraven, van wie 313 Nederlanders. Ook hier legde prinses Bea trix een krans aan de voet van een kruis. Op de terugweg naar Bangkok bezocht de prinses de oudste stad van Thailand, Nakom Pathom, die 150 jaar vóór Christus is gebouwd. LONDEN (AP) Sir Patrick Renison zal eind december aftreden als gouverneur van Kenya en worden opgevolgd door Mal colm Macdonald, de vroegere Britse com missaris-generaal voor Zuidoost-Azië en hoge commissaris in India. In Nairobi verluidt dat Renison ontslag genomen heeft wegens een meningsverschil met Duncan Sandys, de Britse minister van Koloniën, over het tempo waarin de Afri kaanse kolonie tot onafhankelijkheid ge bracht moet worden. Renison wilde snel verkiezingen in Kenya laten houden, maar Londen zou geen haast maken met de on afhankelijkheid van Kenya. TANGANYIKA (AP) Zoeberi Mtem- voe, de voorzitter van de voornaamste op positiegroep in Tanganyika, heeft de ont binding van zijn Afrikaans Nationale con gres-partij (ANC) bekendgemaakt. Mtemvoe zal zich als gewoon lid aan sluiten bij de regeringspartij, de Afri kaans Nationale Unie van Tanganyika (TANU) en verzocht al zijn aanhangers om zijn voorbeeld te volgen. Deze maand had hij in de presidents verkiezingen een zware nederlaag geleden als enige oppositie-kandidaat tegen de lei der van de TANU, de voormalige pre mier Julius Neyerere. Met de beslissing van Mtenvoe is de TANU de enige poli tieke partij van Tanganyika geworden. De Raad voor Opleiding en Research van de Nederlandse Sport Federatie heeft een werkgroep ad hoe samengesteld, die zich za] bezighouden met de bewegings- research. De volgende personen hebben zich bereid verklaard in de werkcommis- sie zitting te nemen: prof. dr. F. van Faassen, hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en directeur van het aan deze universiteit verbonden laboratorium, die zal fungeren als voorzitter, K. du Chatinier, med. kand., docent in de anatomie aan de Haagse academie voor lichamelijke op voeding, prof. dr. L. van der Horst, psycho-patholoog, directeur van de Vale- riuskliniek in Amsterdam en voorzitter van het curatorium van de academie voor lichamelijke opvoeding aldaar, drs. S. Kuijper. psycholoog en rector van de aca demie voor lichamelijke opvoeding in de hoofdstad, drs. A. H. M. Lohman, arts en prosector aan de afdeling anatomie van de Katholieke Universiteit in Nijme gen, ir. N. H. Molen w.i. wetenschappe lijk ambtenaar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, drs. H. Visser, arts en docent aan de Katholieke academie voor lichamelijke opvoeding in 's-Herto- genbosch. Secretaris van de werkgroep is dr. H. A. M. Hermans, hoofd van de afdeling research van de Nederlandse Sport Federatie. VOORBEURS VAN HEDEN AK.U. Kon. Olie 1ste tijlv. 355—361 f 146,60—147 gl Philips ƒ141,50—142 Unilever 135,60-136,10 gl Hoogovens 546—550 Slot 2 de tijdv 359V2 f 146,60 f 141,50 f 135,60 549

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11