Grote Gaullistische winst bij de Franse Kamerverkiezingen In de eerste ronde reeds 64 kandidaten gekozen Vliegen boven Cuba verboden Twee ernstige ongevallen eisten zes mensenlevens Vele schepen in nood: 9 doden, 13 vermisten HET WEER P 69: ttentie ctie Mendès-France en Reynaud verslagen Professor Niels Bohr overleden Admiraal Pröpper met ontslag Kroesjtsjev prijst kapitalistische methoden aan Lichter overvaren door Russische tankboot Geen hondsdolheid in Kerkrade? Tien doden in het verk er Botsing in de haven van Jokohama kost 38 Japanners het leven Britten over ruim een jaar in EEG nnsbruck nu reeds zo goed als gereed Recordpoging Altig toch niet beloond Peek&Cloppeitbur ■êtie MORRIS "before tjou (mij! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Noodweer m - Afspraken Cubaans komplot in de Verenigde Staten Het woord is aan Beeld van Mascherini in Eindhoven vernield Nog veel wind SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Redding In de krant van heden: Sneeuwstorm Gezonken Brussel verwacht SPORTIEVE COATS 75 48e JAARGANG NUMMER 14 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem (Van onze correspondent) PARIJS. De eerste ronde der Franse Kamerverkiezingen, die gisteren gehou den is, heeft president De Gaulle een nieuwe en belangrijke overwinning op de oude partijen opgeleverd. Bijna 32 percent der stemmen die werden uit gebracht ging in de richting van gaullis tische kandidaten, van wie er in de eer ste ronde al 64 onder wie acht van de vijftien ministers gekozen konden wor den. In nog 35 andere kiesdistricten wer den voornamelijk conservatieven en communisten gekozen. Een vijfde van de 463 Kamerzetels is daarmee ver deeld. De communisten vonnden de enige politieke formatie die niet achteruit is gegaan en integendeel zelfs stemmen heeft gewonnen. Alle andere partijen, vooral op de rechtervleugel, moesten stemmen afstaan aan de gaullisten. Ultra rechts werd vrijwel verpulverd. Pierre Poujade. die enkele jaren terug nog aan het hoofd stond van de op één na de talrijkste politieke partij van Frank rijk, kon zelfs niet genoeg stemmen ver werven om voor de tweede ronde overeind te blijven. Er zijn echter ook slachtoffers gevallen, wier verlies men voor de Franse democratie oprecht mag betreuren. Twee oud-premiers, de linkse liberaal Mendès- France en de liberale conservatief Rey naud, die, afgezien van hun politieke over tuigingen of programma, reeds om hun verstandelijke en oratorische talenten sie raden van ieder parlement zouden yor men, werden opnieuw door de gaullisti sche stortvloed overspoeld. Aan luitenant-admiraal H. H. L. Pröpper, adjudant van de koningin in buitengewo ne dienst, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend onder dankbe tuiging voor de voortreffelijke en bijzonder gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. nnnnnnnnrm— Mendès-France onderging in 1958 in een ander kiesdistrict al eenzelfde lot. Hij was een van de consequentste tegenstanders van de vijfde republiek. De 84-jarige Rey naud, die zijn stad Duinkerken al bijna een halve eeuw lang in de Nationale Ver gadering vertegenwoordigt, moet boeten voor zijn felle oppositie tegen het persoon lijke en autoritaire bewind van De Gaulle. Opvallend is eveneens, dat ruim dertig percent van het electoraat zich heeft ont houden, een cijfer dat gewoonlijk rond de 20 pleegt te schommelen. Naast het weer, dat zich zeker niet als bondgenoot van de politiek gedragen heeft, speelde bij die stemonthoudingen zeker ook de factor sterk mee, dat vele kiezers de partijparo len niet hebben willen eerbiedigen. Het democratische front, waartoe alle cen trumpartijen behoren, had in de meeste kiesdistricten slechts één gemeenschappe lijke kandidaat gesteld. Daardoor werden de socialistische, rooms-katholieke, radi cale of conservatieve kiezers verplicht wederzijds op elkanders voortrekkers te stemmen. De partijleiders hebben, althans in de ogen van het electoraat, het gewicht van hun controverse met De Gaulle blijk baar overschat. Inplaats van zich tegen de generaal uit te spreken, verkozen vele Fransen thuis te blijven, zo ze de tradi tionele vishengel niet ter hand hebben ge nomen. De thermometer heeft de politiek niet mee gezeten. Frankrijk beleefde zijn eer ste winterdag en waar het niet sneeuwde daar druilregende het, tenzij die twee weersverschijnselen, zoals in Parijs, el kander begeleidden. In de hoge bergstre ken van Alpen en Pyreneeën waren ver scheidene plaatsen van de buitenwereld afgesloten. Bovendien begint de Fransman tekenen van stembusmoeheid te vertonen nu hij dit jaar al voor de derde maal voor de vervulling van zijn stemplicht op getrommeld werd, met nog een vierde keer, volgende zondag, in het verschiet. Het resultaat van de eerste ronde druiste in tegen vrijwel alle verwachtingen. Het Franse volk heeft de uitslag van het re ferendum blijkbaar willen bevestigen door de uitvoering van het ja-woord aan de ver tegenwoordigers van De Gaulle op te dra gen. Voordat prinses Beatrix uit India naar Thailand vertrok, heeft zij in Jaipoer een rit op een 65-jarige olifant ge maakt. Zij werd vergezeld door de maharadja van Jaipoer, Sawami Singh. innnnnnf iiwwwwwwwwrtt Het hangt nu van de afspraken van de plaatselijke partijbesturen af, welke can- didaten zullen worden terug gétrokken om het verslaan van een gaullist waarschijn lijk te maken. Het is echter duidelijk dat de wind met verhoogde kracht uit de gaul listische hoek waait. Het opportunisme van vele politici zal zich eerder geneigd tonen de gaullistische overwinnaar ten eigen bate te hulp te snellen vooral nu het wel zeker is geworden dat de gaullis ten alle ministerportefeuilles zullen hebben uit te delen. De socialisten zullen in ten minste vijftig districten een beroep op de consumenten moeten doen om gaullistische kandidaten te verslaan, waaronder ook Mollets eigen jachtgebied, waar hij zonder de communisten vermoedelijk verloren zal zijn. Het is wel zeker dat het nieuwe par lement nog wat verder naar de gaullisti sche kant uit het lood zal komen te han gen. MOSKOU (Reuter) In het Kremlin is een voltallige bijeenkomst van het centra le comité van de communistische partij door premier Kroesjtsjev geopend met een verslag over „De economische ont wikkeling in de Sovjet-unie en de richtlij nen van de partij voor de nationale econo mie". Kroesjtsjev verklaarde dat de Sovjet- Unie vorig jaar „grote succesen op natio naal en internationaal geoied" heeft be haald. „Wij hebben het volste recht te zeg gen dat het goed gaat en dat de leninisti sche koers die onze partij volgt goede vruchten afwerpt". De doelstellingen van het zevenjarenplan zijn volgens de cijfers overtroffen. „Over het algemeen werkt de industrie goed, maar dit kan veel be ter". Kroesjtsjev zei zich af te vragen waarom geen gebruik gemaakt wordt van de rationele en economisch voordelige me thoden in de kapitalistische landen. Dat is veel eenvoudiger te verwezenlijken dan onder de kapitalistische mededingingen". Hij zei vervolgens dat de aandacht van de partij gericht zal blijven op de zorg voor voortdurende stijging van de levens standaard en het vollediger vervullen van de materiële en geestelijke behoeften van het Russische volk. Er zullen maatrege len genomen worden om de produktie van consumptiegoederen steeds sneller op te voeren. WWiNWiM# Op de Oude Maas bij Dordrecht is van morgen de 437 ton metende lichter „De Machinesteen 24" uit Terneufen door de Russische tanker „Sverdlovsk" overva ren en gezonken. De vier opvarenden schipper Heyens met zijn vrouw en een baby van 5 maanden en de knecht K. de Jong uit Gouda, konden worden gered door de sleepboten die de Russische tan ker assisteerden. Dit schip heeft zijn reis vervolgd tot Maassluis, waar het bij het ten anker gaan een boei heeft geramd en aan de grond is gelopen. NEW YORK (Reuter, AF) De Cubaan se regering heeft alle vluchten van vlieg tuigen van de burgerluchtvaart boven Cu ba tot nader aankondiging verboden. Df Cubaanse regering heeft vorige week ge waarschuwd, dat Amerikaanse verken ningsvliegtuigen boven Cuba aangevallen zullen worden. Amerikaanse schepen en vliegtuigen hebben meer dan tien Russische onderzee boten in het Caraïbisch gebied waargeno men sinds de Amerikaanse gedeeltelijke blokkade van Cuba begon, zo hebben wel ngelichte kringen in Washington meege deeld. Volgens Amerikaanse militaire functionarissen is dit een van de groot ste concentraties van Russische onderzee boten, die ooit in dit gebied zijn geconsta teerd. De Verenigde Staten hebben Cuba ge vraagd twee leden van zijn UNO-missie in New York terug te roepen omdat zij deel genomen hebben aan een sabotagekom- plot. Een derde lid van de Cubaanse mis sie is gearresteerd en zal. omdat hij geen diplomatieke onschendbaarheid bezat, ver volgd worden wegens zijn aandeel in het komplot. De Cubaanse UNO-delegatie heeft de Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) beschuldigd van ruw optreden bij de arrestatie. Edgar Hoover, het hoofd van de F.B.I.heeft verklaard, dat de Cubaan zich bij zijn arrestatie verzette en dat de F.B.I.-agenten hem met geweld hadden moeten overmeesteren. De veeartsenijkundige dienst te Venlo heeft m een brief aan de burgemeester van Kerkrade zijn eerdere telefonische me- deling dat het hondje, dat drie dagen voor zijn dood in Kerkrade een vrouw heeft ge beten, dol was, afgezwakt. In de brief werd het verzoek gedaan, het muilkorf- gebod in te trekken, daar het niet zeker is dat het hondje aan rabies is gestorven. Burgemeester Gijsen heeft besloten het muilkorfgebod te handhaven, tot vast staat dat er inderdaad geen sprake is van rabies. Emmanuel Wertheimer: De traditie houdt meer revoltes tegen dan alle gewapende machten te- samen. Het bronzen beeld van Mascherini „Levensvreugde", dat de Eindhovenaren „Lollig Liesje" noemden, is in het Dommel- plantsoen van de lichtstad van zjjn voet stuk gehaald en vernield. Het beeldje, dat een fragiel onderstuk heeft, is indertijd voor 20.000,op de expositie Sonsbeek '58 gekocht. De gemeente heeft er nooit, een goede plaats voor kunnen vinden. Pas het vorig jaar werd het van de gemeentewerf ge haald om er het park aan de Bilderdijklaan mee te verfraaien. De bedoeling was om het straks naar het gazon van het Van Abbemuseum te laten verhuizen. Niels Bohr KOPENHAGEN (Reuter) De ver maarde Deense natuurkundige e.n kern geleerde professor Niels Bohr is zondag op 77-jarige leeftijd in Kopenhagen over leden. Hij verwierf in 1922 de Nobelprijs voor natuurkunde voor zijn onderzoekin gen van het atoom. Professor Bohr was sedert 1916 aan de universiteit van Kopen hagen verbonden. (Zie verder pagina 3) Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien, vooral in de kustprovincies. In het binnen land overwegend matige, aan de kust matige tot krachtige wind tussen noord en noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee De zo genoemde „Dodenweg" langs de Zuid-Willemsvaart tussen Veghel en Beek en Donk, die bekend staat om de vele ongelukken, die er gebeuren, de weg loopt vlak langs het water en is onvol doende beveiligd heeft weer drie slacht offers geëist. Een personenauto met drie inzittenden, de 30-jarige heer L. A. A. M. Aarts, hoofd van de lagere school te Horst, zijn zoontje, de bijna vierjaar oude H. J. A. M. Aarts en de vierjarige H. ten Brink, dochtertje van een internist te Horst, is in de Zuid- Willemsvaart gereden, waarbij alle drie inzittenden verdronken. Op een niet met waarschuwingsborden beveiligd particulier overpad te Babbe- rich zijn drie personen om het leven ge komen, doordat de auto. waarin zij zich bevonden, tegen de trein botste. De verongelukten zijn de 36-jarige heer H. Kruis uit Babberich, zijn 22-jarige zuster, mej. R. Kruis, eveneens uit Bab berich, en haar 23-jarige verloofde, de heer J. G. W. Centen uit Gaanderen. In Helmond is de zeventigjarige heer P. van der Eijnden uit Helmond met zijn bromfiets tegen een stadsbus gereden. Met ernstige verwondingen is hij naar het zie kenhuis te Helmond overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. Op de rijksweg van Rotterdam naar Bre da is de 79-jarige A. Verhees uit Prinsen beek om het leven gekomen. Zijn 33-jarige BAftJHIOklSSlR 'UAA91H4 TEL 1V-1- UIIAPJRAAT ,«ir KÖWNOWi AM,II Rt'AM n i zoon J. Verhees is later in een ziekenhuis in Breda overleden. De zoon reed met zijn auto van de Parallelweg bij Prinsenbeek plotseling de rijksweg op. Hij kwam toen in botsing met een auto. In Pijnacker is de negentienjarige P. van Leeuwen uit die plaats op onverklaarbare wijze met zijn auto van de weg geraakt. Hij is in de naastliggende sloot terecht gekomen onder zijn eigen voertuig en ver moedelijk in de modder gestikt. LONDEN (Reuter, AFP en AP) In het weekeinde hebben vele schepen in nood verkeerd wegens het zware weer in West- Europa waar zeker tien mensen zijn om gekomen en in de haven van Jokohama (Japan) zijn vermoedelijk 37 opvarenden van een Japanse tankboot oir. het leven gekomen na een aanvaring met een Noor se tsnkboot. Twee lijken van bemannings leden van de Griekse koopvaarder Cap tain George, die woensdag in brand raak te, zijn geborgen. Er zijn nog meer lijken drijvende waargenomen, zodat er weinig hoop meer bestaat dat de achttien vermis ten levend gevonden zullen worden. Vijf overlevenden zijn in Philadelphia aangekomen aan boord van de Liberiaan se tankboot Trinity Navigator en twee an dere zijn met het vrachtschip Virginia on derweg naar Montreal. De Amerikaanse schoener Curlew, die ook door de beman ning was verlaten, drijft evenals de cap tain George nog rond. De Spaanse vissersboot „De Jesus" is zondag tijdens een storm voor de kust bij San Sebastian met dertien opvarenden lek geslagen. Men vreest dat het scheepje met man en muis is vergaan. In de haven van Seaham (Engeland) sloeg een reddingboot met schipbreukelin gen van de trawler Economy om. Van de reddingsploeg kwamen vijf mannen om het leven. Van de vijf geredde vissers vier. In Yorkshire kwam een man om het leven toen hij met zijn auto in het nood weer verongelukte. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, .9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel >3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Kerkelijk Leven 5 Horen en Zien 7 Kunst 7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Topsy 19 Economisch nieuwsH Beurs 11 Scheepsberichten H Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een helikopter van de Britse luchtmacht heeft negentien schipbreukelingen ter hoogte van het eiland Fame gered. Twee van hen van wie er één 'n hartziekte heeft zijn naar het vasteland gebracht. De andere zeventien zijn afgezet op het eiland Farne in de Noordzee waar vogels de eni ge levende wezens zijn. Volgens de kust wacht kunnen de mannen dekking zoeken in een stenen hut, waar eten ligt opgesla gen ten behoeve van schipbreukelingen. Vliegtuigen hebben medicamenten en pak ketten met warme kleding uitgeworpen. Een tankboot van 3.299 ton is op de rot sen van de kus.t van Noord Devon vast gelopen. Vermoedelijk zijn alle zeven op varenden gered. Vele Britse havens zijn voor de scheep vaart gesloten. In Schotland zijn acht hoofdwegen vrijwel ontoegankelijk vanwe ge de verblindende sneeuwstormen. Vele autobestuurders moesten de nacht in hun auto's doorbrengen. Op vele plaatsen in Engeland ligt de sneeuw al centimeters hoog. NAPELS (Reuter) Even buiten de ha ven van Napels is zondag het 5.123 ton me tende Britse vrachtschip Ashanti Pal inge zonken. nadat het lek was geslagen tegen de stenen van een pier. De bemanning van 45 koppen is in veiligheid. TOKIO (Reuter) De 37 opvarenden van de Japanse tankboot Moenakata Ma- roe nr. 1 (1.972 ton) zijn vermoedelijk om het leven gekomen, nadat hun schip zondag in dichte mist in de haven van Jokohama in aanvaring was gekomen met, de Noorse tankboot Tharald Brovig (21.634 ton) en in brand was gevlogen. Brandweerlieden hebben vijf lijken, waar onder dat van de kapitein van het Ja panse schip, gevonden. Havenfunctiona rissen vrezen, dat de rest van de be manning in de vlammen het leven heeft gelaten. Een voorbijvarende sampan werd door het vuur. dat op beide schepen was uitgebroken, aangetast. Van de drie op varenden van dit bootje wordt er een ver mist. Alle bemanningsleden en passagiers van de Noorse tankboot, onder wie vier vrou wen, konden zich met reddingboten of door naar andere schepen in de buurt te zwemmen na overboord gesprongen te zijn, in veiligheid brengen. Het Japanse schip brandde geheel uit. BRUSSEL Bij de besprekingen tus sen de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) en Enge land wordt uitgegaan van de veronderstel ling, dat Engeland op 1 januari 1964 tot de E.E.G. zal kunnen toetreden. Dit is ge bleken uit een verklaring van de Neder landse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, op een pers conferentie, die hij als voorzitter van de E.E.G.-Engeiand-besprekingen zaterdag- dagmiddag na afloop van de driedaagse vergadering heeft gehouden. Aan Britse kant is men veel minder op timistisch. Men houdt zich daar helemaal niet aan de eerste januari 1964 gebonden en men is deze keer nogal teleurgesteld naar Londen teruggekeerd. Men neemt het de Zes kwalijk dat zij het gemeen schappelijk buitentarief voor de E.E.G voor een aantal produkten, voor welke Engeland nulrechten wenst, blijven ver dedigen. Daar staat weer tegenover dat de Zes Engeland het min of meer ver wijten althans teleurgesteld zijn dat de Britse onderhandelaren thans telkens met afzonderlijke regelingen voor bepaal de produkten komen aanzetten, terwijl men aan de kant van de EEG een alge mene politiek zou willen volgen. Zo is de kwestie van het lamsvlees en het schapevlees niet opgelost, over de fi nanciële reglementen zijn de Zes het zelfs onderling niet eens en over de produk- ten uit de Gemenebest-landen bestaat, (behalve over het ingeblikte kangoeroe en konijnevlees,) ook nog geen direct uit zicht op overeenkomst. Niettemin heeft de heer Van Houten de besprekingen van Vorige week „nuttig" genoemd. Men kreeg zaterdag de indruk dat aan Britse I kant dat nut nauwelijks werd ingezien. Dit is de Britse zakenman Greville Wynne, die op verdenking van. spionage door de Hongaarse geheime dienst is gearresteerd, en vervolgens aan de Sovjet-Unie is uitgeleverd. De Britse regering heeft zowel bij de Hon gaarse als bij d,e Russische regering tegen zijn arrestatie geprotesteerd. Tijdens een persconferentie hebben professor Wolffgang, secretaris-generaal van het organisatiecomité van de negen de Olympische Winterspelen die van 29 januari tot 9 februari 1964 in Innsbruck worden gehouden en Bertl Neumann, de Olympische perscommissaris, een aan tal gegevens bekend gemaakt over de or ganisatie van de komende spelen. Met uitzondering van het ijsstadion, zijn alle installaties vrijwel gereed. De Noor se nummers (lange afstand, combinatie en Biathlon), die plaatshebben in Seefeld, op 25 km van Innsbruck, zullen worden gehouden op een terrein, dat veel overeen komst vertoont met de gebieden in noor delijke landen waar deze wedstrijden ge woonlijk worden georganiseerd. Wat be treft de Alpine-nummers, zullen alle on derdelen met uitzondering van de af daling voor heren plaatshebben op ge heel nieuwe pistes. Voor de eerste maal zal de bobsleebaan worden geplaats op een fundament van cement. Het Olym pisch dorp. dat in 1963 zal zijn voltooid, omvat acht flats van tien verdiepingen. De Amsterdammer Peter Post is vrijdag in een omnium wedstrijd in Keulen tweede geworden achter de Duitser Rudi Altig die in een bijzonder goede vorm stak. De 25- jarige Duitser deed een aanval op het we reldrecord tijdrijden over één kilometer dat sinds vijf jaar in het bezit is van de Brit Reg Harris. De recordpoging mislukte; zowel Altig als Post kwamen op 1 min. 10 seconden en bleven daarmee 2 seconden boven de recordprestatie van de Brit. In de achtervolgingsrit over vijf kilome ter versloeg Altig Peter Post met een tijd van 6.02.8 tegen 6.08.1. Beiden bleven daar mee beneden het wereldrecord voor over dekte banen, dat de Zwitser Strehler in 1956 in Zürich op 6.09 stelde. De tijd van Altig kan echter niet als wereldrecord wor den erkend, daar de voorgeschreven zand zakken langs de rand van de piste ontbra ken. Dexe week dubbel katoenen gabardine, met extra uitknoopbara wollen teddy-voering.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1