K.V.P.-voorzitter oppert samenwerking tussen christelijke partijen Monteur verdacht van poging tot moord op zijn gezin ASPRO AGENDA 1 Wandolijn en het betoverde slot Kort en bondig P o 11 e, Pelli en Pinio Duitsers behoorden de oorlog te verliezen, vindt de consul FriesfancTs G.S. willen veerdienst houden Voorlichting over beroepskeuze P.v.d.A.-congres moet zich uitspreken over bewapening Prof. Gemser overleden rz Verdere stijging order ontvangst verwacht Conferentie over het geschiedenisonderwijs □E3DÜE3ESE3 zig-zaö JUL Morgen kouder li MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 2 Bescherm u tegen 'i Rillerig? Onprettig? Vlug: ■-. f Haarlem Vetseri'IJniüiden uv> c Beverwijk CORSETTEN Kort nieuws Vice-voorzitter Ruygers: Kerkelijk nieuws IN PRIJS VERLAAGD NU 445.- 1 f 50. „Kom, kom", zegt Polle,Laat me je handen eens zien, dan wrijf ik er wat over, dat helpt wel....!! En van nu af houd je op met dat gehoems.„Dank je wel, voor het wrijven, Polle, maar mijn handen doen me nog pijn. .11 Maar ik beloof je, dat ik van nu af aan, niemand meer op zijn hoofd zal böemsen„Ziezo, dat klinkt heel wat beter, hoems- dier.Nu kunnen we weer rustig naar zee gaan.Kom mee naar ons schip, dan kun je zien hoe mooi dat is....!!" „Het is niet redelijk van de K.V.P. te verlangen dat zij verklaart of zij na de verkiezingen al dan niet met de P.v.d.A. in zee zal gaan Dit is afhankelijk van de verkiezingsuitslagen en van de voor waarden waarop samenwerking kan wor den bereikt." Dit heeft de voorzitter van de K.V.P., mr. P. J. M. Aalberse ver klaard in de vergadering van de partij raad van de K.V.P. in Utrecht. De K.V.P. zal in het algemeen moeten bezien wat eventuele regeringspartners te bieden heb ben en welke eisen zij stellen en de par tyvoorzitter sprak in dit verband ook over de vraag of het mogelijk is in Nederland een christeiyk-democratische samenwer king tot stand te brengen, die men echter niet als een Nederlandse C.D.U. zou moe ten aanduiden. Mocht er een bepaalde vorm van sa menwerking komen, dan zal dit moeten gebeuren op basis van de in Nederland bestaande verhoudingen. Mr. Aalberse achtte het verheugend dat in Europees verband een goede samenwerking bestaat tussen de christelijk-democratische frac ties. Hij zal er graag achter staan, als het mogelijk is ook nationaal in enigerlei vorm tot een christelijk-democratische sa menwerking te komen. De politieke tegen stelling in protestants-christelijke kring zal dan echter op enigerlei wijze tot een oplossing moeten komen. Mr. Aalberse zei dat het rijkelijk voor barig is om nu reeds namen te noemen en beschouwingen te wijden aan bepaalde figuren, die als lijsttrekkers voor de Ka merverkiezingen zouden zijn aangewezen. Het partijbestuur heeft besloten dat er vier lijsttrekkers zullen komen. Mr. Aal berse noemde hierbij de namen van mi nister Cals, de heer Maenen en dr. De Kort, de fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer. Tenslotte zei mr. Aalberse, dat er naar aanleiding van het standpunt van het Tweede-Kamerlid de heer Blaisse in de Tweede Kamer over de ontwikkelingshulp enig misverstand is ontstaan. Men heeft zelfs gemeend, dat er een controverse is tussen het standpunt van de fractie, zoals de heer Blaisse dit had weergegeven, en de beschouwingen, die het Kamerlid Lu cas bij de begrotingsdebatten heeft gehou den. waarin deze pleitte voor belastingver laging. Van een controverse is geen spra ke, zo betoogde mr. Aalberse. De heer Lu cas heeft zijn teleurstelling geuit, dat een belangrijke verlichting van de belasting druk is uitgebleven, maar hij heeft ook namens de fractie zeer duidelijk de op vatting van de heer Blaisse onderschre ven. „Uit de met schuld beladen dwaling die het Duitse volk In de jaren 1933 tot 45 be ging was eigenlijk geen andere uitweg dan het verliezen van de tweede wereld oorlog. Daarom durf ik te zeggen dat zij die hier rusten niet voor niets gestorven zijn want Duitsland heeft de oorlog verlo- Dit zei de consul van de Westduitse bonds republiek in Maastricht, dr. K. Buddeberg, tijdens een herdenking op de uitgestrekte dodenakker in de Peel, waar 32.000 in Ne derland gesneuvelde Duitse militairen be graven liggen.' Enige honderden nabestaanden waren uit Duitsland naar deze herdenking geto gen die plaats had in het raam van de zondag in Duitsland gehouden nationale rouwdag. Dominee P. Kaetzke van de Duitse evan gelische gemeente in Den Haag sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij er op wees dat ieder graf getekend is door het kruis de verzoening. Namens de Bundeswehr legde de in Lieshout gedetacheerde ma joor Kroll een krans. Advertentie V.':-,Va-V-' Avf sf. Een 32-,iarige monteur uit Amsterdam is voor de officier van justitie geleid, in verband met n onderzoek van de beschul diging dat hij acht dagen geleden zou heb ben getracht zijn 27-jarige vrouw en zijn beide dochtertjes van vijf en drie jaar te doden. De monteur werd donderdag aangehou den voor een diefstalletje van een partij kaarsen ter waarde van ca. 50.- De re cherche kreeg echter aanwijzingen, dat hij in de nacht van 10 op 11 november een po ging zou hebben gedaan zijn gezin door vergassing van het leven te beroven. Hij zou hiertoe 's nachts zijn opgestaan, in de keuken alle gaskranen hebben open gedraaid en de deuren van de driekamer woning wijd open hebben gezet. Zelf was hij op de gang van het trappenhuis gaan slapen. In de loop van de nacht had een boven buurvrouw gaslucht geroken. Zij was op onderzoek uitgegaan en vond de man sla pend in het trappenhuis. Uit vrees voor moeilijkheden was zij toen, zonder iets te zeggen, weer haar woning binnengegaan. De vrouw van de man werd eveneens wakker. Zij draaide de gaskranen dicht en opende de ramen om het gas te verjagen. Beide vrouwen hebben aanvankelijk geen mededelingen aan de politie gedaan over het gebeurde. r Concertgebouw, vandaag 19 ui: Het Dan- zi Kwintet, onder auspiciën vanhet Haar- lems Comité voor Kamermuziek en de Volksuniversiteit; dinsdag 14.30 u.: Jeugd- concert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Kia de Groot, piano; 20 u.: Koorkring Haarlem. Minerva Theater, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Verlos ons van den boze" van Jan Staal (Heemsteedse Kunst kring). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 19 en 21.15 u.: „Ursus, de leeuwenkoning", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u en dinsdag 14 en 20 u.: „Calamity Jane", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Ontwakende driften", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Cape Fear", 18 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling. Van dinsdag af 20.15 u.: „De wereld van Suzie Wong", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De kam pioen leugenaar", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De maagden van Rome", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u..- „De vreem deling", a.l. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen filmvoorstellnig. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot, en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10—17 u., zondag van 13— 17 u. Vishal, (Grote Markt): Tentoonstelling van werken van moderne kunst. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 13 17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Wisseltentoonstelling. Beelden de kunstenaars uit Haarlem e.o. Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Tot en met 30 november. Dagelijks geopend van 10—18 u. en van 2022 u,: Klassiek grammofoon- platenconcert van 21—22 u.: Haydn. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 115 u. Eerste zondag van de maand 1315 u. Museum Het Huis Van Looy (KL Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks geopend van 1012.30 u. en 13.3017 u., en zondag van 1417 u. Tot december. Huize Bloemenheuvel, Grafiek van Cor de Wolf. Dagelijks van 10-17 u. Tot en met 9 december. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 202 u. Stadhuis Haarlem, vandaag 20 u.: Be grotingsvergadering gemeenteraad, Zandvoort, dinsdag 20 u.: Begrotingsver gadering gemeenteraad. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vijdag 16 november). MAANDAG 19 NOVEMBER City, 20 uur: ,,De inspecteur". Rex. 20 uur: „Lulu". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 20 NOVEMBER City, 20 uur: „De inspecteur". Rex, 20 uur: „Lulu". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 19 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Noormannen komen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De molen van de versteende vrouwen". W.B. Theater, 20 uur: „Teryok, de furie der barbaren". DINSDAG 20 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Noormannen komen". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „De wraak der barbaren". De monteur ontkent zich van zijn gezin te hebben willen ontdoen. Hij zegt dat hij zelfmoord wilde plegen en dat hij hiertoe bij de geopende gaskranen in de keuken was gaan liggen. In het gezin bestonden reeds geruime tijd huwelijksmoeilijkhe den. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat bericht dat zij bezwaren heb ben tegen de opheffing van de veerdienst StaverenEnkhuizen. Zuid-west Friesland en de kop van Noord-Holland zijn gebaat met de veerdienst en de daarop aanslui tende spoorwegverbinding omdat zij zo een korte rechtstreekse verbinding met elkaar en de verder afgelegen gebieden hebben. Opheffing van de veerdienst zou de reis gelegenheid in vele gevallen omslachtiger, ongerieflijker en duurder maken en dit vinden G.S. niet in overeenstemming met het streven van de regering om de infra structuur in de probleemgebieden te ver beteren. Advertentie Advertentie Modisch en medisch verantwoord •'WW*? Strqdbare diplomaat. De Ethiopische am bassadeur in Cairo heeft tijdens een rel buiten zijn ambassade twee Egyptische studenten en een Egyptische politie agent door schoten verwond. Studenten uit Eritrea hadden het gebouw met ste nen bekogeld uit protest tegen de goed keuring door het parlement van Eritrea van de unie met Ethiopië. Ambassadeur Michael Malak Andou zei, dat hij van zijn revolver gebruik had moeten maken om te voorkomen dat de betogers het gebouw zouden bestormen en dit volledig zouden vernielen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot het instellen van een Raad voor de Beroepskeuzevoorlichting, een college van advies, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid van advies zal dienen over allerlei aangelegen heden betreffende de voorlichting bij be roeps- studiekeuze. Volgens het wetsontwerp zullen in de Raad voor de Beroepskeuzevoorlichting zitting hebben vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, representanten van het centraal comité van samenwerking inzake voor lichting bij beroepskeuze, alsmede van or ganisaties waarin de deskundige medewer kers van de beroepskeuzebureaus zijn ver enigd. Ook vertegenwoordigers van de mi nisteries van O. K. en W. en van Finan ciën, alsook een aantal representanten van verschillende organisaties, die belang heb ben bij de beroepskeuzevoorlichting vrouwenorganisaties, organisaties op het gebied van maatschappelijkwerk, jeugdor ganisaties en pedagogische centra zullen zitting nemen in de Raad, die uit 25 leden zal bestaan van verschillende levensbe schouwelijke richtingen. Het komende congres van de Partij van de Arbeid ontkomt er volgens de vice- voorzitter van deze partij, de heer G. Ruy gers, niet aan een duidelijke keuze te ma ken tussen eenzijdige of algemene ontwa pening. „De P.S.P. gaat met een duidelijke keuze de verkiezingen tegemoet en het is daar om ook politiek onmogelijk wanneer de Partij van de Arbeid zijn keuze niet be paalt heeft de heer Ruygers verkondigd tijdens een forumdiscussie in Amsterdam, waarmee de aan het vraagstuk van be wapening of ontwapening gewijde jonge- renconferentie van de federatie van jonge rengroepen van de Partij van de Arbeid werd besloten. Het P.v.d.A.-rapport „In dienst van de vrede", vormde de basis van de om deze conferentie gevoerde discussies, waaruit duidelijk bleek dat het merendeel van de ruim driehonderd aanwezigen voor alge mene ontwapening is. Velen voelden er voor een begin te maken met conventionele en pas daarna de nucleaire ontwapening te regelen. Kritiek werd er op geuit dat het P.v.d.A.- rapport weinig concrete suggesties bevat. De heer Ruygers zei dat de commissie oorlog en vrede van de Partij van de .Arbeid bevvust„soberheid heeft' betracht; omdat eerst een keuze moet worden ge- algehele of eenzijdj^e opt- wapenmg. Pas daarna kan inhoud worden gegeven aan een concrete vredespolitiek. Prof. mr. B. V. A. Roling geloofde dat de kleine landen bij de ontwapeningspoli- tiek een belangrijke rol kunnen spelen, waarbij hij dacht aan collectieve NAVO- maatregeien en niet aan nationale initia tieven. Ontruiming van in de buurt van Rusland gelegen militaire bases noemde hij zo'n stap in de goede richting zonder dat daardoor het evenwicht wordt ver stoord. Op korte termijn kan men een bij drage aan het ontwapeningsprobleem ver lenen door communistisch China te er kennen, de Berlijnse kwestie te regelen en de Oder-Neisselijn te erkennen. Prof. Roling had kritiek op de Socialistische pers in ons land, die zijns inziens een sterke neiging tot zwart-wit tekening heeft. Het Kamerlid mr. A. J. Schouwenaar gaf te kennen, dat een defacto-erkenning van Oost-Duitsland in de lucht hangt, „omdat het heengaan van Adenauer wel niet lang meer zal duren, zodat een wijzi ging van het Westduitse standpunt te ver wachten is". Te Groningen is op 72-jarige leeftijd overleden prof. dr. B. Gemser, oud-hoog leraar in de oud-testamentische weten schap aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Prof. Gemser werd op 17 mei 1890 te Broek op Langendijk geboren. In 1924 pro moveerde hij cum laude in Groningen. Zijn proefschrift over de betekenis der persoonsnamen voor onze kennis van het leven en denken der oude Babyloniërs en Assyriërs wordt als onmisbaar beschouwd bij de studie van de Babylonische en As- syrische godsdienst. Prof. Gemser heeft zich ook toegelegd op de bestudering van het spijkerschrift en van de Assyriologie. In 1926 werd prof. Gemser benoemd tót hoogleraar in de Semitische talen en in de wetenschap van het oude testament aan het Transvaal university college te Preto ria. In 1957 werd hij hoogleraar in de theologie aan de universiteit te Groningen. 36-37. Terxuijl Wandolijn hem stilletjes bespiedde, ging de man voort met zijn schimpende woorden. Ja, koning Ludovikdat had je nooit gedacht, hè? Nou ben ik, Salvador, heer en meester. Zonder dat ik het wil kan niemand hier in het slot uit z'n slaap ontwaken. Ik heb van jullie allemaal pop pen gemaakt, hahaha! Toen keerde de man zich om en verliet de zaal. Daar moet ik toch het mijne van heb ben, dacht Wandolijn. Ik zal die rare snui ter maar eens achterna gaan.' Over het geheel genomen nam in okto ber de orderontvangst zowel uit het bin nenland als uit het buitenland, verder toe. Deze toeneming vond ook in deze maand voornamelijk plaats in de sectoren „con sumptiegoederen" en overige goederen, aidus de conjunctuurtips van het CBS. In de sector „investeringsgoederen" hielden de percentages van ondernemin gen welke een stijging meldden, en van ondernemingen, welke een daling meldden, elkaar ongeveer in evenwicht. Uit de hier onder genoemde indexcqfers van de om vang van de orderpositie kan evenwel worden geconcludeerd, dat de intensiteit van de stijgingen in de orderontvangst groter geweest moet zijn dan die van de dalingen. De beoordeling van het niveau van de orderontvangst was in oktober enigszins ongunstiger dan in september. Dit was met name het geval in de sector „inves teringsgoederen" en in de sector „overi ge goederen". De orderontvangst werd rekening houdend met seizoensinvloeden door 50 pet der ondernemingen (vorige maand 55 pet) normaal, door 25 pet (vo rige maand 20 pet) der ondernemingen klein genoemd voor de tijd van het jaar Ten aanzien van de orderontvangst in no vember wordt een analoge ontwikkeling verwacht als in oktober. Bij de in het onderzoek betrokken in dustriële ondernemingen (excl. de chemi sche industrie) wordt de orderpositie uit gedrukt in aantal maanden werk: deze grootheid nam in oktober belangrijk toe. Deze toeneming werd voornamelijk gevon den in de sector „investeringsgoederen" (voor een belangrijk deel tengevolge van overheidsorders) en in mindere mate, als gevolg van seizoensinvloeden, in de sec tor „consumptiegoederen". Voor novem ber wordt door de ondernemingen in de sector „investeringsgoederen" over het ge heel genomen een vermindering van de orderportefeuille verwacht; in de beide andere sectoren worden per saldo geen wijzigingen van betekenis verwacht. In Rotterdam heeft de sectie Nederland van de internationale organisatie Frater- nité Mondiale een tweedaagse conferentie: van Nederlandse leraren in de geschiedenis gehouden. De staatssecretaris van O., K. en W„ prof. dr. H. H. Jansen, wees in zijn openingswoord op het thema van deze con ferentie: het geschiedenisonderwijs in de verschillende landen te coördineren en, met eerbiediging van 't eigene van ieder volk, te komen tot een weergave van de ge schiedenis in de leerboeken die getuigt van oprechtheid. De contemporaine ge schiedenis is hierbij van zeer groot be lang. In dif verband wees de staatssecre taris op het „Dachautje spelen", een symptoom dat blijk geeft van een ontstel lend gebrek aan kennis van wat zich heeft voorgedaan in het jongste verleden. De Belgische oud-minister A. de Smaele zette uitvoerig het thema van de confe rentie uiteen in een rede „La jeunesse devant l'avenir et devant le reste du monde". De westerse landen wordt geen keuze gelaten in verband met de ontwik keling van nieuwe landen; die ontwikke ling is een feit dat zich voor ons afspeelt en waarin wij goedschiks of kwaadschiks worden betrokken. De enige keus die ons gelaten wordt is die van de graad van organisatie en rationalisatie van onze deel neming. Maar het is een eigenschap van de jeugd, dat zij de ambitie, het vertrou wen en de hoop koestert; laten wij haar helpen verder te zien, aldus de heer De Smaele. Over hetgeen in Duitsland werd gepres teerd op het gebied van de internationale samenwerking op onderwijsgebied sprak prof. dr. A. Gail. Hij had bewondering voor het werk van de instituten in Bruns- wijk en Mainz, die met name de geschied schrijving betreffende de verhouding Frankrijk-Duitsland aan een grondige zui vering hebben onderworpen. Daar wordt nog steeds door geleerden uit beide lan den met veel enthousiasme een bijdrage geleverd voor een beter begrip tussen de volken. In een bewogen rede waarschuwde dr. E. Bruley uit Parijs zijn gehoor zich niet te laten ieiden door die geschiedenisboe ken, die getuigen van de nationalistische opvatting van de 19de eeuw. Of men ob jectief kan zijn blijft de vraag. Zonder eigen visie is het onderwijs dood. Maar men moet zoveel mogelijk gezichtspunten naar voren brengen. „Weest voorzichtig met de eigentijdse geschiedenis, zoekt „la vérité historique" en vormt mensen", zei dr. Bruley. Prof. dr. Haakon Vigander uit Oslo sprak over zijn ervaringen op dit gebied in de Scandinavische landen. Zelfs daar zijn zeer vele misverstanden uit de weg te ruimen, ontstaan door taaie historische on juistheden. Men zal reeds op de lagere scholen moeten beginnen, vandaar het be lang van een goede opleiding van de onderwijzer. Prins Bernhard woonde een deel van de conferentie bij. Mwamboetsa. Koning Mwamboetsa IV van Boeroendi brengt van 26 tot 28 novem ber een bezoek aan Nederland. Opruimen. Overwegende dat „opge ruimd staat netjes" een pakkende cam pagne voor de gehele wereld zal zijn, heeft de uit vijf jonge Nederlanders bestaande delegatie op het juist in Hongkong beëin digde wereldcongres van de Juniorkamers het voorstel ingediend een internationale jeugd-tekenwedstrijd te organiseren met als onderwerp de „anti-afvalcampagne". Inbraak. Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag hun slag geslagen in bakkerij L. Kuypers aan de Hoofdstraat te Kerkrade. De buit 25.000 gulden haalden de dieven uit de brandkast van het kantoor van de bakkerij, die zij met een snijbrander wisten te openen. Studenten. Het aantal eerstejaars studenten aan de rijksuniversiteit te Gro ningen was per begin november 990, en daarmee tien percent hoger dan het vorige jaar. Natuurhistorie. De Nederlandse na- tuurhistorischg vereniging heeft afscheid genomen van de heer J. A. Nijkamp uit Den Haag, algemeen voorzitter van het hoofdbestuur. Als opvolger van de heer Nijkamp is tot algemeen voorziter be noemd de huidige vice-voorziter, ir. M. P. Oosterkamp uit Den Haag. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Terkaple c.a. M. J. van Wijck te Edam te Heiloo als predikant voor buitengewone werkzaamheden Ph. Ouwen- dijk, voorganger noodgemeente te Ridder kerk te Zevenhoven P. D. de Bruijn te Opijnen. Aangenomen naar Foudgum J. J. Win- ckel te Vorchten naar Brielle (vac. J. W. Falkenburg) W. S. Duvekot te Zonnemaire. Advertentie de Duitse precisie- naaimachine vraag demonstratie bij: JAN GEYLVOET NAAIMACHINESPECIALIST Doelstraat 35, Haarlem, Tel. 13538 Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die van het zeegebied ten zuiden van IJsland over de Britse eilanden naar het vasteland van Europa trok, heeft gedurende het weekeinde in Engeland en Frankrijk vrij veel regen en natte sneeuw gebracht. Vanmorgen ver oorzaakte een randstoring flinke regen val in Italië. In ons land zijn de neer slaghoeveelheden over het algemeen klein geweest. Alleen in Zuid-Limburg viel on geveer 10 mm. Aan de achterzijde van de depressie ontstond over de Britse eilanden een krachtige tot stormachtige noordelijke wind. Deze stroming, die van morgen tot omstreeks 80 km. ten wes ten van onze kust was genaderd, neemt langzaam in kracht af, mede onder in vloed van een volgende depressie, die in de omgeving van IJsland de luchtdruk doet dalen. In ons land zal de wind mor gen uit noordwestelijke richting koude lucht blijven aanvoeren waarin enkele re gen- of hagelbuien voorkomen. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder regen n 3 2 Ypenburg zwaar bew. nno 3 0 Vlissingen zwaar bew. nw 4 1 Eelde zwaar bew. nnw 2 0.1 De Bilt geheel bew. windstil 4 0.1 Twente regen n 4 0.4 Eindhoven geheel bew nnw 4 0.1 Zd-Limburg sneeuw wnw 5 9 Helsinki sneeuw zo 2 1 Stockholm sneeuw 0 2 1 Oslo sneeuw nno -0 0.5 Kopenhagen zwaar bew. no 3 1 Aberdeen licht bew. wnw 2 g Londen half bew. nnw 5 0.2 Amsterdam geheel bew. windstil 3 0.6 Brussel regenbui nnw 5 4 Luxemburg mist z 3 3 Parijs regen nnw 5 5 Bordeaux geheel bew nw 8 8 Grenoble geheel bew windsti 8 4 Nice half bew. nnw 12 0 Berlijn sneeuw w 4 1 Frankfort zwaar bew zzw 4 4 München zwaar bew. windsti 1 4 Zürich licht bew. nnw 2 Genève geheel bew windstil 5 4 Locarno motsneeuw O 1 59 Wenen zwaar bew. zzo 4 0.3 Innsbruck zwaar bew. zo 6 5 Belgrado zwaar bew. no 23 0 Athene licht bew. z 14 3 Rome regen zzo 16 0.1 Ajaccio regen no 11 9 Madrid licht bew. windst. 16 0 Maliorca zwaar bew. wnw 16 2 Lissabon onbewolkt n 0.1 Dinsdag 20 november Zon op 8.07 uur, onder 16.43 uur. Maan op 0.25 uur, onder 14.39 uur. Maanstanden 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 november Hoog water 9.08 en 21.42 uur. Laag water 4.30 en 16.59 uur. Dinsdag 20 november Hoog water 10.22 uur en 23.02 uur. Laag water 5.38 uur en 18.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2