Balans doorgeslagen naar Volkspartij in Oostenrijk VAN NIEL I Niels Bohr - de grootste fysicus na Einstein Verkiezingen in Beieren brengen Strauss uitstel r L WERELDNIEUWS wil ons komen helpen met tikken? Van dag tot dag Rooms-katholieken zullen opnieuw de regering leiden met vijf zetels meer China verovert toegang naar Brahmapoetra-dal Voorvechter van de vrije uitwisseling van wetenschappelijke gegevens Adenauer geeft niet toe aan liberale eis dat de minister moet aftreden Oppositie in Marokko wil referendum over grondwet boycotten ^Praatótoel reclame-adviseurs 0p dm AO. J. BOON MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Opwinding in parieinent Pakistan T I S S O T HORLOGES Naar EEG Nixon heeft afscheid van de politiek genomen f Lessen in patriottisme Poolse minister Rapacki gaat Belgrado bezoeken Coalitie-crisis zvordt slepend gehouden BONN - De eerste secretaris van de Westduitse christen-democratische partij, Dufhues, eiste gisteren van Adenauer, dat hij de teugels in handen neemt en de Westduitse regering zo omvormt, dat zij weer als overtuigende politieke leiding kan gelden. Dat verwacht de C.D.U. en de hele bevolking van de kanselier, aldus Dufhues. Deze opmerkelijke verklaring, die onmiddellijk werd gesteund door Adenauers trouwste medewerker, minister zonder portefeuille Krone, kwam nadat zaterdag de hele dag vruchteloos was onderhandeld over de kabinetscrisis. Van 's ochtends half tien tot 's avonds half zeven werd onder leiding van Adenauer vergaderd door de C.D.U. en de liberalen. Gejoel in Beieren Gesmokkeld De vrouw als schoonheidsobject Maria Storm Chinese ambassadeur in Praag terug op zijn post Nieuwe kernproef van de Russen in Centraal-Azië Tegen alle voorspellingen van anti-Gaul listen en onpartijdige waarnemers in heeft de Gaullistische partij, de U.N.R., bij de Franse verkiezingen van gisteren een gro te overwinning geboekt. Hoe groot precies, zal pas aanstaande zondag bij de tweede ronde blijken, maar dat de U.N.R. niet verzwakt maar integendeel aanzienlijk versterkt in de Kamer van Afgevaardig den zal terugkeren staat nu reeds onom stotelijk vast. Er zit aan deze 'overwinning van De Gaulles aanhangers althans één goede kant: de president zal niet aftreden, er zal dus geen gevaarlijk machtsvacuüm ontstaan, en het parlement zal misschien zelfs nog enigszins kunnen blijven meere- geren, voor zo ver de Kamerleden bereid zijn de rollen van ja-zeggers te spelen. Dat is wel bitter weinig, maar een heel klein restje van de democratische rege ringsvorm is op deze manier tenminste nog gered. Overigens heeft die democratie toch wel een harde klap gekregen door de neder laag die juist de middenpartijen en de so cialisten hebben geleden. Op de basis van de stemmencijfers van gisteren zou de nieuwe Kamer voor het grootste deel uit Gaullisten en communisten bestaan, en men kan zich afvragen hoe dit ooit ver enigbaar zal zijn met een Europese sa menwerking op democratische grondslag. Misschien brengen de gematigde partijen het er bij de tweede ronde wat beter af; maar het gebrek aan kracht en vooral aan eensgezindheid, dat zij gisteren heb ben getoond, is op zichzelf al een hoogst ernstig verschijnsel. NEW DELHI. Massale Chinese aanvallen hebben dit weekeinde, zovvel in het westelijke als in het oostelijke deel van het grensfront, uiterst belang rijke Indische stellingen in handen van de Chinezen gebracht. In het oosten bij de Birmese grens, viel het stadje Walong, waardoor de Chi nezen nu de strategische wegen naar Bir ma beheersen. De troepen die de stad overmeesterden rukken verder op naar het zuiden; wat hun doel is, is nog niet duidelijk. Op ongeveer 130 kilometer lig gen de rijke olievelden van Assam in het dal van de Brahmapoetra. Een groot offensief in het westen, bij Tawang, bracht de Se La-bergrug in Chi nese handen. Omvangrijke Chinese een heden vielen de Indische stellingen in de rug aan. Premier Nehroe sprak van „een omsingelende beweging" en ontkende een vermoeden van waarnemers, dat de Chi nezen achter de Indische stellingen wa ren gekomen door een rivierdal in Bhoe- tan, een neutrale bergstaat, door te trek ken. De sterkte van de aanvallers in het gebied van Walong bedroeg meer dan een divisie, gesteund door artiellerie, zware mortieren en terugstootloze vuur monden. De Chinezen vielen in golven aan en lieten zich niet afschrikken door zware verliezen. De Indische positie werd hopeloos toen het vliegveld ten zuiden van Walong onder Chinees vuur kwam te lig gen. De Indiërs trokken zich tenslotte te rug op nieuwe defensieve stellingen onge veer 18 kilometer ten zuiden van Walong. Walong ligt ongeveer 20 km. ten zuiden van de MacMahon-lijn. Volgens Tibetaanse vluchtelingen die in Tezpoer arriveerden, houden de Chinezen al enkele weken grootscheepse luchtlan dingsoefeningen, waaraan ruim tiendui zend man deelnemen, op de hoogvlakte van Tibet. De val van de Se La-pas in het weste lijke grensgebied, werd vanmorgen door premier Nehroe in het parlement meege deeld. Onder het uitstoten van oorlogskre ten waren de Chinezen in niet afla+ende golven aangevallen. Zij werden gesteund door zware artillerie en mortieren. Na de verklaring van Nehroe ontstond grote opwinding onder de afgevaardigden. Het socialistische lid Baroea wilde totale oorlog met steun van geallieerd materi aal en manschappen. Nehroe antwoordde, dat getracht wordt alle mogelijke hulp van bevriende landen te verkrijgen. Hij zou nu zeker zorgvuldig de vraag overwegen of India de oorlog zal verklaren en of de In dische ambassade in Peking zal worden gesloten. India is met de Verenigde Staten en met Engeland overeengekomen, dat de wapens die door deze landen worden ge leverd uitsluitend tegen de Chinese aan vallers zullen worden gebruikt. Ameri kaanse en Britse waarnemers mogen toe zicht houden op het gebruik van de wa pens in India. De V.S. hebben Pakistan verzekerd dat onmiddellijk „passende maatregelen" zul len worden genomen als de Amerikaanse wapenhulp aan India zou worden mis bruikt. De V.S. herinneren eraan, dat in 1954, toen aan Pakistan militaire hulp werd verleend, aan India dezelfde ver zekering werd gegeven. KARATSJI In de grote Pakistaanse steden waren vrijdag de winkels en zaken gesloten uit protest tegen de westelijke wapenleveranties aan India. In Pesjawaï aan de noordwestgrens zijn samenscholin gen van meer dan vijf personen verboden om demonstraties voor de Amerikaanse en Engelse consulaten te voorkomen. NEW DELHI Het Indische persbureau PTI meldt, dat de Indische regering voor nemens is toezicht te gaan uitoefenen op dagbladen „die zich schuldig maken aan een onjuiste berichtgeving". (Van onze correspondent) WENEN Na de algemene verkiezin gen van gisteren in Oostenrijk heeft het evenwicht tussen rooms-katholieken en de socialisten zich verplaatst ten gunste van de roomskatholieke Volkspartij, want de vroegere verhouding van 79 tegenover 78 is veranderd in 81 tegenover 87, waardoor de Volkspartij dus een overwicht van vijf zetels in de volksvertegenwoordiging heeft gekregen. Dit resultaat hadden noch de politici van de Volkspartij noch de socia listen verwacht. In percentages was de uitslag (met tus sen haakjes het percentage van 1959): Volkspartij 45,42 (44,19) Socialisten 43.99 (44,79) Liberalen 7.03 7,70) Communisten 3,04 3,27) Europese liberalen 0,48 De socialisten, die op een overwinning hadden gerekend, zijn zeer teleurgesteld en kunnen deze mislukking ook moeilijk verklaarbaar maken voor hun aanhangers. De volkspartij krijgt voor de zesde maal na 1945 de leiding van de regering in han den. De liberale partij van de Vrijheid bleef even zwak als vroeger met haar acht ze tels, terwijl de communisten weer zo wei nig aanhang bleken te hebben, dat zij geen enkele zetel in de volksvertegen woordiging konden veroveren. Voor het politieke evenwicht is het ech ter van groot belang, dat de Volkspartij geen al te grote voorsprong heeft behaald. Zij zal dus ook in de komende regerings periode een coalitie vormen met de so cialisten, waarbij zij ten minste een mi nistersportefeuille meer voor zich kan op eisen. Hoogstwaarschijnlijk die van Bui tenlandse Zaken, zodat de Socialistische minister van Buitenlandse Zaken. Kreisky, het kabinet zal moeten verlaten. Als kan didaat wordt genoemd dr. Ludwig Stei- ner, staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De verkiezingscampagne, die met harde middelen werd gevoerd, heeft tachtig mil joen schilling (ongeveer 12 miljoen) ge kost en daarvan hebben de Volkspartij en de socialisten samen meer dan negentig percent uitgegeven. Het opkomstpercenta ge van de kiezers bedroeg 94. De verkoop van alcohol was zondag ver boden, wat voor vele grensbewoners aan leiding was zich in West-Duitsland van het nodige te voorzien. Ook zag men mensen die uit een meegebracht flesje wat door hun vruchtensap mengden. Advertentie edelstaal vanaf f 95.— GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Een van de voornaamste doeleinden die de nieuwe regering onder leiding van een sterkere Volkspartij zal nastreven, is on getwijfeld een meer bewuste aansluiting bij de Europese Economische Gemeen schap en de bevordering van de Europese integratie. Het succes van de Volkspartij is zonder twijfel ook toe te schrijven aan de jonge kiezers, die voor de eerst keer in grote meerderheid hun stem uitbrachten op de Volkspartij, welke volgens hun me ning meer voor de bestaande welvaart op komt dan de socialisten. Uit het verloop van deze verkiezingen is gebleken, dat de Oostenrijkse bevolking over het geheel ge nomen toch meer burgerlijk denkt en voelt en dat zij minder vertrouwen heeft in een socialistische partij, die hier, op de grens tussen Oost en West, een zekere voorliefde vértoont voor expérimenten en vooral voor een extreem linkse koers. NEW YORK (Reuter) De voormali ge Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft een dozijn Republikeins gezin de Amerikaanse dagbladen, die hem in zijn jongste verkiezingscampagne (voor het gouverneurschap van de staat Californië) hebben gesteund, telegrafisch meegedeeld dat dit zijn laatste campagne voor het verwerven van een openbaar ambt is ge weest. Nixon besluit zijn telegram aldus: „De enige raad die ik aan hen die naar een politieke loopbaan streven kan geven, is: het doet er niet toe of wij winnen of ver liezen, indien wij slechts naar beste ver mogen hebben gestreden voor de zaak waarin wij geloven". „India verdedigt zijn heilige grond tegen de Chinese agressor", verklaarde premier Nehroe onder stormachtige bijval in parlement. In Tezpoer (Assam) krijgen de meisjes van de Home Guardgekleed in hun sari's, geweerinstructie. BELGRADO. (AP —De Poolse minis ter van Buitenlandse zaken Adam Ra packi, zal van 19 tot 25 november een officieel bezoek aan Joegoslavië brengen, cleaire reactie-theorie een verklaring (Reuter/AP) Professor Niels Bohr, die zondag in Kopenhagen is overleden ontving in 1957 de „Atomen voor de vre desprijs". Hij ontwikkelde in de eerste wereldoorlog, in samenwerking met de Britse professor Ernest Ruthèrford zijn theorie over de atoomstructuur. In 1913 legde hij op 28-jarige leeftijd de grond slag voor 'n nieuw tijdperk in hel atoom onderzoek. Bohr poneerde de stelling dat de elektronen in het atoom zich in vaste banen rond de kern bewegen. Dit was de eerste van een reeks wetenschappelijke publikaties waarin Bhor de fundamentele principes van de quan tentheorie tot klaarheid bracht. Hiervoor kreeg hij in 1922 de nobelprijs. In 1936 gaf hij in zijn beroemde nu- Van onze correspondent Ondanks Adenauers gebruikelijke bewe ring. dat de internationale politieke situa tie te ernstig is voor een kabinetscrisis, bleven de liberalen daarbij halsstarrig eisen dat minister van Defensie Strauss wegens zijn dubieuze aandeel in de Spie- gel-affaire aftreedt. Daar noch Adenauer noch Strauss daarvoor voelt in het gezicht van de verkiezingen in Beieren van a.s. zondag, kwam men niet verder. In Neurenberg kwamen vandaag de li berale fractie en het partijbestuur samen om te beslissen wat er nu te doen staat. Partijvoorzitter dr. Erich Mende kondigde gisteravond in München aan, dat hij zal voorstellen dat zijn partij haar vijf minis ters uit het kabinet terugtrekt, zodat een omvorming van de regering mogelijk wordt. Maar uit uitlatingen van andere prominente liberalen, zoals Stammberger en Döring, blijkt, dat men helemaal niet rouwig zou zijn als bij een dergelijke re organisatie ook Adenauer van het tapijt zou verdwijnen. Zoals bekend sprak Ade nauer vorig jaar herfst bij de kabinets formatie met de liberalen af, dat hij uiter lijk in 1963 zal aftreden. De socialisten steunen openlijk de libe rale eis, dat Strauss aftreedt, en zij heb ben de positie der liberalen versterkt door te verklaren, dat zij er niet aan denken in de huidige omstandigheden een coalitie met de C.D.U. aan te gaan. „Wel willen we dat doen, als ook de liberalen aan het kabinet deelnemen," verklaarde Ollen hauer gisteren. In de Spiegel-kwestie zelf deden het af gelopen weekeinde weer enkele wilde ge ruchten de ronde. Zij werden ontketend door een uitlating van Strauss tegen een krant in Neurenberg. Volgens de minister had het Openbaar Ministerie in Karlsruhe in het Bundeshaus in Bonn kasten in be slag genomen en verzegeld. Nu zou uit komen wie Der Spiegel regelrecht uit het Bundeshaus protocollen deed toekomen, al dus de minister, die natuurlijk suggereer de dat men hierbij aan liberale of socia listische verraders moest denken. Zoals al vaker met Strauss' uitlatingen het geval is geweest, bleek dit alles over dreven te zijn. Naar in Karlsruhe werd verklaard, nam men geen kast in beslag, maar vroeg men alleen een protocol op over een bijeenkomst van de Bondsdag commissie voor Defensie. Strauss kreeg overigens in de Beierse plaatsen Passau, Fürth en Straubing de rekening gepresenteerd voor al zijn intri ges. Verkiezingsredevoeringen van de mi nister .werden herhaaldelijk door gejoel en afkeurend gefluit onderbroken. Josef Augstein, broer van de gearres teerde Spiegel-uitgever Rudolf Augstein zei het afgelopen weekeinde ten slotte in een interview, dat hoge officieren uit het bondsleger hem een expertise hebben aan geboden, waaruit zonneklaar zou blijken dat Der Spiegel in het gewraakte artikel „Fallex-"62" geen staatsgeheimen verried. voor de wisselwerking tussen de neu tronen en de atoomkernen. Sinds de op richting ervan in 1920 stond Bohr aan het hoofd van het instituut voor theoreti sche natuurkunde in Kopenhagen, dat reeds voor de tweede wëreld'öorlog een toevluchtsoord werd voor vele geleerden die nazi-Duitsland en andere totalitaire staten hadden moeten onviuchten. Bohr had een inspirerende invloed op geleerden uit de gehele wereld die hem in zijn instituut kwamen bezoeken en daar soms jaren bleven. Een van hen was de Nobelprijswinnaar van dit jaar, de Russi sche kerngeleerde Lev Davidovitsj Lau- dau, die een dertig jaar geleden in het in stituut gewerkt heeft. Sinds de oorlog is Bohr een voorvechter geweest voor de volledige vrije uitwisse ling van gegevens in de wetenschappelijke wereld, ongeacht de politieke tegenstellin gen. Verscheidene keren heeft hij in het openbaar een beroep op de grote mogend- hden gedaan om de hinderpalen voor de wetenschappelijke vooruitgang te slechten. Hij heeft ook herhaaldelijk gewaarschuwd tegen voortzetting van de kernwapenwed loop. Bohr werd algemeen beschouwd als de tweede natuurkundige van de twin tigste eeuw na wijlen Albert Einstein. Hij werd in de tweede wereldoorlog via Zweden en Groot-Brittannië naar de Ver enigde Staten gesmokkeld om mee té wer ken aan de vervaardiging van de kern bom. Hij was president van de Deense commissie voor kernenergie en bezat ver scheidene eredoctoraten en onderscheidin gen, waaronder die van de Russische Aca demie van Wetenschappen, de universiteit van Aberdeen en van de Rockefeller-stich- ting. Niels Bohrs broer, een wiskundige, was een bekend voetballer en de geleerde ver telde dat iemand eens gezegd had: daar staat een beroemd man, zijn broer speelt in het nationale voetbalelftal. Bohr was verschrikkelijk vergeetachtig. Eens liet hij ministerpresident Hansen een uur met zijn auto voor zijn huis wachten. Professor Bohr was even naar binnen ge gaan om zijn vrouw te vertellen, dat hij met Hansen meeging. Bohr vergat Han sen echter helemaal en trof voorbereidin gen om naar bed te gaan toen de minis terpresident tenslotte aanbelde en vroeg waar hij bleef. Een andere keer waren twintig geleer den in zijn huis samengekomen voor een diner ter ere van een Japanse geleerde. Het diner moest worden afgelast toen bleek, dat Bohr vergeten had de Japan ner uit te nodigen. Op een zekere dag had hij een gesprek van een half uur met een bekende Noorse geleerde. Na afloop poseerden zij samen voor de fotografen. Toen de Noor vertrokken was en de foto grafen Bohr de naam van zijn gast vroe gen, antwoordde hij: „Jammer heren, die ben ik vergeten". Hij was een verwoed pijproker en ge bruikte enkele honderden lucifers per dag omdat hij altijd vergat zijn pijp branden de te houden. Gewoonlijk gooide hij de afgebrande lucifers naast zijn asbak, maar volgens zijn secretaris zocht hij 's avonds altijd op zijn knieën de grond af om alle lucifershoutjes keurig op te rapen. „Ik wil de werkster die overlast niet aandoenzei hij verontschuldigend. Hassan II,von aksolute naar constitutionele monarchie In een interview dat de hoogbejaarde Helena Rubinstein, de Amerikaanse opper priesteres van de schoonheidscultus, dezer dagen werd afgenomen, heb ik tot mijn grote droefheid weer eens moeten lezen dat er met de vrouwen van Nederland op het gebied van manicure, massage en maquillage niet veel te beleven valt. Ze heeft reeds enige jaren een voortreffelijke af gezante in ons land gestationeerd, maar die heeft hier slechts een zeer matig cos metisch plezier. De Nederlandse vrouwen willen niet aan hun schoonheid werken. In plaats van met een haarnetje om hun kapsel en een ingezwachtelde kin voorzichtig te bed te gaan, nadat ze hun vermoeide trekken behoedzaam met tedere cremes bewerkt hebben, halen ze een natte waslap over hun gezicht en duiken met een verwarde haardos onder de wol. 's Morgens graaien ze naar de haarkam, weer die natte lap, gauw een paar makkelijke schoenen aan en dan vlug aan de gang met de theepot en de boterham. Zo moet het helemaal niet, dames. Kijk naar uw Franse zusters, zegt He lena. Die weten wat lichaamsverzorging en élégance is. Ze staan allemaal s mor gens een half uurtje vroeger op en gaan 's avonds een half uurtje later naar bed en wijden zich dan geheel en al aan het verfraaien van hun uiterlijk. Geen fran- qaise zal ooit haar slaapvertrek verlaten in onopgemaakte staat en 's morgens om. zeven uur tippelt ze al op naaldhakken rond. Geen Fransman zal zijn echtge note ooit in vermoeide, verfomfaaide con ditie aanschouwen. Trouwens, aldus nog steeds de opperpriesteres, hij geeft zijn vrouw een ruime toelage ter instandhou ding van haar vrouwelijk schoon, de Hol landse mannen zijn daar te krenterig voor (Ha!) Nu ken ik Frankrijk vrij goed en ik heb op mijn tochten door dat land in vele soorten particuliere huizen, hotels en wat daar voor doorging uit de aard der zaak ook vele Franse vrouwen op alle uren van de dag gezien. En ik moet zeggen: daar waren heel wat besnorde en bewratte, ongewassen dikkers bij, die op afgetrapte pantoffels rondsjokten. Ook verschenen ze bij lange na niet allemaal fraai gegla zuurd en beschilderd aan het ontbijt. Hoe zit dat zou? Kijkt die fikse, oude Ameri kaanse niet verder dan haar Parijse schoonheidssalons lang zijn? Nee terwijl ik dit schrijf wordt het me duidelijk. Vrouwen zijn voor haar alleen de niet- mannelijke leden van onze samenleving die door de goedgeefsheid van het gefor tuneerde mannelijke element in staat kun nen worden gesteld, zich met haar steeds wisselende preparaten te verfraaien. De wezens die ik u hierboven beschreef, komen er helemaal niet aan te pas. En ik ook niet. En toch er is weer eens een Nederlands meisje tot 's werelds schoonheidskoningin geproclameerd en in het geraffineerde modehuis Dior te Parijs zweven dagelijks zes beeldschone Hol landse mannequins op gevaarlijk hoge hak ken door de zalen. Ze vallen op door hun elegante en frisse verschijning. Laten we het. daar dan maar mee doen, vrouwen van .Nederland. er trc -■ Z) RABAT (AP) Koning Hassan II van Marokko heeft meegedeeld dat binnenkort een referendum zal worden gehouden over de nieuwe grondwet, die van de absolute monarchie een constitutionele monarchie zal maken. De nieuwe grondwet verleent het kies recht aan de vrouwen en bevat de garan tie voor een meer-partijen stelsel. De grondwet is door een groep deskundigen onder leiding van de koning opgesteld, en waarborgt de vrijheid van meningsuiting van vergadering, van vestiging en het recht om te staken. De koning behoudt aanzienlijke macht. Hij wijst de premier en de ministers aan, presideert de kabinetsvergaderingen en kan het parlement ontbinden. De linkse oppositie in Marokko heeft er op aangedrongen het voorgenomen refe rendum over de constitutionele monar chie te boycotten. De Nationale Volksunie betoogde, dat de ontwerp-grondwet in het geheim is opge steld met de hulp van buitenlandse advi seurs die in dienst van het imperialisme staan. De koning wordt ervan beschuldigd van plan te zijn aan het land ..persoon lijke reactionaire bevoegdheden" op te leggen. Mehdi Ben Barka, de leider van de linkse oppositie, is licht gewond geraakt bij een autoongeiuk, dat volgens zijn par tij, een poging van de politie is geweest om hem uit de weg te ruimen. Volgens een communiqué van de Volksunie had een politieauto de wagen van Ben Barka gesneden, waardoor deze over de kop sloeg. De ambassadeur van Communistisch China in Praag, Djoeng Sji-Foeng. die op 14 oktober naar Peking was vertrokken is op zijn standplaats teruggekeerd. Ge ruchten dat hij zou zijn teruggeroepen, blijken dus ongegrond te zijn geweest. Advertentie WIE Tanneke, Henny, len, Ans, Gini en Annet kunnen het tikwerk op de produktie- en de advertentie-af deling niet af. Wie wil erbij komen? Li moet goed kunnen tikken, liefst ook steno kunnen. U moet wat snappen. U moet hard willen wer ken. Als u zo een collega bent, VINDT u collega's in de beste zin van het woord, gezellig en mee levend op een fijn kantoor. Zuider Stationsweg 5a Bloemendaal Tel. (02500) 63650 D Illegale Chinezen. Richard Bell, Canada's minister voor immigratie, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat men een groep profiteurs heeft ontmaskerd, die Chinezen het land binnensmokkelden. Men schat dat er tussen de 6.000 en 9.000 Chinezen illegaal Canada zijn bin nengekomen. Pokken op Sumatra. In Palembang op Zuid-Sumatra is een pokken-epidemie uitgebroken. De autoriteiten zijn begon nen met massa-inenting van de bevol king. Doodstraf. Een Russich vuurpeloton heeft een Let gefusileerd, die schuldig was be vonden aan het aanranden van een 11— jarig meisje. De beklaagde had ver klaard schuldig te zijn, maar in dronken schap te hebben gehandeld. WASHINGTON (Reuter, AFP) De Amerikaanse Commissie voor kernener gie heeft meegedeeld dat de Sovjet-Unie zaterdag in het gebied van Semipalatinsk in Centraal-Azië een kernproef in de at mosfeer van geringe sterkte heeft geno men. Premier Kroesjtsjev heeft eerder in de maand gezegd dat de serie Rus sische kernproeven in de atmosfeer op 20 november zou eindigen. De laatste ontploffing van de 32ste van de jongste serie. Diamantair. In Brugge wordt de 33-jarige diamanthandelaar Carl Galmart ver mist. Op het moment van zijn verdwij ning had Galmart een flink bedrag aan geld en voor 10 miljoen francs diaman ten bij-zich. Reikwijdte. Op Cape Canaveral is voor de vijfde maal een proefvlucht met een A-3 model van de Polaris-raket mislukt. Na de ontsteking van de twee trap begon de raket als een kurketrekker rond te draaien, waarna hij moest worden ver nietigd. De A-3 is ontwikkeld om de reik wijdte van de Polaris-onderzeeërs te vergroten van 2760 tot 4600 km. Dulles. President Kennedy heeft bij Washington 'n nieuw vliegveld geopend, dat de naam „John Foster Dulles Lucht haven" heeft gekregen. 80 km/u. Van 21 december tot 7 anuari zal in Zweden op alle wegen een maxi mum-snelheid van tachtig kilometer per uur worden ingevoerd. Ravijn. Bij een autobusongeluk in Bolivia zijn 29 mensen om het leven gekomen. De bus reed met dertig inzittenden in een 300 meter diep ravijn. Alleen een meisje van vijf jaar overleefde het on geluk. Mexico. Uit twee rijdende auto's zijn drie eigengemaakte bommen in de Russische ambassade in Mexico City geworpen. Er werd enige schade aangericht. 8987 doden. In Italië zijn in 1961 bij meer dan 300.000 auto-ongevallen 8.987 mensen om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3