Ierse zee-visserij in laatste drie weken een totale mislukking Groeiende ontevredenheid bij de Oostduitse arbeiders Roep om liberalisering en minder economische druk j KERKELIJK LEVEN Weekoverzicht vishandel Wereldvisvangst steeg met acht procent Italianen slaags met Beverwijkers De negen Muzen Proefbundel van gezangen Ontevreden geestelijken Hervormde zending MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 5 Vechtpartij op kop van Vissershaven Inbreker in slaapkamer Beschonken man sloeg zeven ruiten in Motorbootje na aanvaring gezonken Rotterdamse ploeg bokste beter dan Antwerpen: 6-4 sh h' >H rftrrnrrf HH De stalinisatie Vopo's raken niet meer Kerkelijk nieuws De bisschop en zijn chauffeur Gereformeerd huwelijkscontactbureau HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEF. Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN 7452 De visserij in de Ierse Zee is de laatste drie weken een totale mislukking. Vele schepen zijn daar, na een reis van 14 a 15 dagen, vandaan gekomen met zo goed als geen vis in de ruimen en met slechts enkele tientallen vaten haring en makreel. Veel van deze schepen hebben op hun thuisvaart bij Boulogne en de Sandettie- bank geprobeerd om nog iets te redden van hun verloren reis. Hierin zijn enkele wel geslaagd, andere hebben dit proberen beloond gezien met een vernield net. Al met al heeft dit een zeer lange reisduur tot gevolg. Dat zal deze moeilijkheden niet alleen de Nederlandse vissers, maar ook de buitenlanders treft, heeft men de vorige week kunnen opmaken uit de komst van het Duitse vissers- en visserij-hulp schip „Frithjof" uit Cuxhaven. Dit schip liep IJmuiden binnen, niet om een ernstige patiënt aan de wal te brengen, maar al leen om water te laden. De watervoorraad van dit schip was door diverse Duitse vis sersvaartuigen meegenomen naar het Ka naal, waarheen ook zij zich deze week heb ben verplaatst. De handel heeft in de afgelopen week weer te kampen gehad met een te kleine aanvoer, waardoor de prijzen weer dicht tegen een denkbeeldig plafond zaten. De slechte weersomstandigheden zijn hier ge heel debet aan, want de visjes die deze week zijn verhandeld zijn door de beman ningen van de schepen als het ware aan de zee ontrukt. Vele uren moest men noodza kelijkerwijze met de kop op de wind, of, in het geval van schepen met dichtgebouw de achterstevens, met het achterschip naar de wind toe gekeerd, beter weer afwachten om te kunnen vissen. Dit geldt alleen van de schepen die in de z.g. Noord vissen, want de haringschepen, die zich groten deels in het gebied rond Engeland gecon centreerd hebben, kunnen de een of an dere haven in Frankrijk binnenlopen, zo als Dieppe, Boulogne en Calais, welke laat ste haven daar de laatste tijd bij gekomen is. Deze havens worden vooral benut voor het doorbrengen van de zondagen, maar ook als schuilhaven. Woensdag j.l. daaren tegen, toen er een stevige Noordwester op stak, kroop men weer dicht onder de Engelse kust en is men ter hoogte van Dover voor anker gegaan. De vangsten van de buitenlandse sche pen zijn toch ook van belang voor de prijs vorming in de IJmuidense hallen. Men hoeft alleen maar aan de im- en export te denken. Wat de laatste betreft willen we naast de al niet meer ondenkbare im porten van vis en filets uit Duitsland en die uit Denemarken toch ook even vermel den, dat er door de SCH. 248 „Prinses Margriet" 1700 kisten gekochte harmg aan gevoerd werden. Dat deze invoer een wel kome aanvoer was, behoeft nauwelijks te worden betoogd, omdat er door de eerdei omschreven omstandigheden toch niets verwacht kon worden van de schepen, die normaal de aanvoer verzorgen. Bovendien hebben de haringtrawlers nog steeds hun volle aantal tonnen aan boord, die eerst gevuld moeten worden, voordat er ook maar aan gedacht wordt om voor een verse haringaanvoer te zorgen; en dat. terwijl er deze week toch over f 30.- be taald is voor een kist goede haring. Ook met de makrelen was het deze week een zeer schrale bedoening. Prijzen tussen f 40,- en 50,- waren dan ook heel gewoon. Sommige rokerijen hebben dan ook reeds hun voorraad in de koelhuizen aangesproken. Uiteraard in zeer geringe mate, want de makrelen zijn heus niet ingevroren en opgeslagen om nu reeds verwerkt te worden. Dat er ondanks het slechte weer toch iedere dag nog platvis aan de markt was, kwam doordat verscheidene sche pen een lange reis hebben gemaakt de Drie onder de invloed van drank ver kerende IJmuidenaren zijn zaterdagnacht met elkaar op de vuist gegaan op de kop van de Vissershaven in IJmuiden. Eén kreeg een wond boven het linker oog, omdat het portier van de auto hem had geraakt. De mannen zijn door de politie mee naar het bureau genomen, alwaar hen voor de rest van de nacht gastvrijheid werd verleend. Zij kiegen bovendien een proces verbaal, wegens het besturen van een auto onder invloed. In zijn slaapkamer van een woning aan de Van Breenstraat in Beverwijk, werd een kostganger zaterdagnacht wakker door geritsel. Toen hij de ogen had uitgewre ven, zag hij een man wegrennen. Te gelijkertijd werd iets op het bed gewor pen. Dit bleek de portemonnee van de kostganger te zijn. Maar de portemonnee van de hoofdbewoner is verdwenen. Er zat vijftig gulden in. De beurs werd weg genomen uit een over een stoel hangende pantalon. De onbekende is via de achter deur binnengekomen, omstreeks drie uur 's nachts. De Beverwijkse politie stelt een onderzoek in. De „Frithjof" zondag over op zee gebleven en vervol gens in het midden van de week aan de markt kwamen. Wat ook een rol speelt is, dat de kwaliteit van de schepen sterk verbeterd is, zodat niet zo heel gauw een schuil- of thuishaven hoeft te wor den opgezocht. Door deze schepen zijn, wegens de duurte van de vis, met name van de grovere scholsoorten, die in prijs voortdurend tussen de 50 en 60 la gen, heel gunstige besommingen gemaakt. Ook de tongen waren weer hoog in prijs. Zo hoog, dat de Belgische handel niet eens mee kon komen, hetgeen o.a. zijn oorzaak hierin vond, dat er iedere dag Deense vis in België op de markt was. Om deze zelfde reden konden ook de kabeljauwen niet tot bijzonder hoge prijzen komen, wanneer men tenminste ook de schaarste in deze vissoort in aan merking neemt. De gullen en koolvissen daarentegen, voor het binnenlands ge bruik bestemd, waren peperduur, wat eveneens gezegd kan worden van de schel vis en wijting, waarvan er resp. 1400 en 1200 kisten werden aangevoerd. De traw lers, die het geluk hadden om nog een scheepje vis bij elkaar te vangen, boek ten hiervoor alleszins lonende besommin gen. Hetgeen voor de opvai enden van de ze schepen wel als een pleister op de wonde kan worden beschouwd. In het afgelopen jaar is de wereldvis vangst 41,2 miljoen metrieke ton groot ge weest of 8 percent groter dan in 1960. zo blijkt uit het statistisch jaarboek voor de visserjj van de Voedsel- en Landbouw-or- ganisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties. Japan nam weer evenals in de jaren se dert 1948 de eerste plaats in onder de grote visserjjlanden met een vangst van 6.7 miljoen ton, zijnde 500.000 ton meer dan in het voorgaande jaar. Op de tweede plaats kwam Peru met 5,2 ton, gevolgd door Communistisch China met een geraamde vangst van 5 miljoen ton. De vierde en de vijfde plaats werden ingenomen door de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten met vangsten van resp. 3,2 en 2,9 miljoen ton, andere landen, die in 1961 meer dan 500.000 ton vis hebben ge vangen, zijn Noorwegen 1,5 miljoen ton, Canada 1.020.800 ton, Spanje 1.014.500 ton, Zuid Afrika en Zuid-West-Afrika 1.010.300 ton, India 961.000 ton, Groot-Brittannië 897.000 ton, Denemarken en de Far Oer- eilanden 758.000 ton, Indonesië 734.000 ton, IJsland 703.000 ton, West-Duitsland 619.000 ton en Frankrijk 568.000 ton. De deskundigen van de F.A.O. schatten de waarde van de internationale handel in vis en visprodukten op 1,3 a 1,4 miljard dollar voor 1961, wat een stijging van on geveer 50 miljoen dollar inhoudt ten op zichte van 1960. De voornaamste soorten vis bij de vang sten waren haringen, sardines en ansjovis soorten, waarvan 12.6 miljoen ton werd ge vangen. Dit was ongeveer een derde van de gehele wereldvangst en betekende een toe neming van 2,3 miljoen ton vergeleken met 1960. Kabeljauw en schelvis kwamen op de tweede plaats met een gerapporteerde vangst van 5,1 miljoen ton vergeleken met 4.8 miljoen ton in 1960. Een tamelijk beschonken 36-jarige Haar lemmer heeft zondagavond zeven ruiten van een wonhing aan de Santpoortse Hoofdstraat ingeslagen. De bewoners wa ren niet thuis, maar buren hoorden het glasgerinkel en waarschuwden de politie. De dienaren der wet troffen de man ach ter het huis aan, terwijl hij ruiten in sloeg. Een inwoner van Velsen heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van zijn motorboot, die in de Haring haven te IJmuiden lag gemeerd. Het ver moeden bestaat dat het bootje is aan gevaren door vissersschepen en daarna is gezonken. Deze week zal een duiker een onderzoek onder het wateroppervlak instellen. Een Italiaan en een Nederlander wer den in de afgelopen nacht in Beverwijk tijdens een vechtpartij zodanig gewond, dat zij in het Roode Kruisziekcnhuis moes ten worden behandeld. De Italiaan was met een houten balkje op het hoofd ge slagen, zodat hij een gapende hoofdwond opliep. De Nederlander, een Beverwijker, kreeg een kaakfractuur. De vechtpartij ontstond op de hoek van de Nieuwstraat en de Breestraat. Bij het handgemeen waren zes Italianen en drie Beverwijkers betrokken. Hoe de herrie is ontstaan is niet duidelijk geworden. Van een Italiaan werd een dolkmes dat hij overigens niet had gebruikt tijdens de vechtpartij, in beslag genomen door de politie. Ook het balkje werd in beslag genomen. Nadat de Italiaan en de Beverwijker het ziekenhuis hadden verlaten, deden zij aangifte van mishandeling. Niet alleen zon dagnacht is het tot botsingen gekomen, maar ook zaterdagnacht. Nabij de R.K kerk aan de Breestraat werd een Ita liaan door een aantal Nederlanders ge slagen. Iedereen is door de politie mee naar het bureau genomen. Volgens de verklaringen van de Nederlanders zou den de Italianen in een café agressief zijn geweest. Het handgemeen in de af gelopen nacht moet dan ook als een wraakneming van de zijde der Italianen worden beschouwd. Boksen Rotterdamse boksers zijn zaterdagavond in Odeon in Rotterdam uitgekomen tegen Antwerpse amateurs. De wedstrijd leverde een 6-4 zege voor de Nederlanders op. De uitslagen waren: A-klasse: lichtwel- tergewicht: 'Bos (Rotterdam) verliest op punten van Deckers (Antw.); weltergewicht Aad Jansen (Rott.) won door opgeven in de tweede ronde van Donezal (Antw.); mid dengewicht: Toon van der Berg (Rott.) won op punten van Lenaerts (Antw.); zwaarge wicht: Arie Jongeneel (Rott.) verliest door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Frediani I (Antw.); half- zwaargeWicht: Nikkelen-Kuijper (Rott. won op punten van Saerens (Antw.); wel tergewicht: Dries Pantekoek (Rott.) won op punten van Nieuwlaat (Antw.); zwaarwel- tergewicht: Arie Veerman (Rott.) verliest op punten van Frediani II (Antw.). B-klas se: weltergewicht: Frans Gelens (Rott.) on beslist tegen Frediani III (Antw.); bantam gewicht: Kriesels (Rott.) wint op punten van Bomans (Antw.). C-klasse: bantamge- wicht: Tonny van Es (Rott.) onbeslist te gen Deckers (Antw.). (Van onze correspondent) BONN. Steeds meer berichten uit Oost-Duitsland spreken over een groeien de ontevredenheid onder de arbeiders in de omgeving van Berlijn. Zo hoog schijnt dit gevoel te lopen, dat de meest al voortreffelijk geïnformeerde Berlijnse correspondent van de Neue Ziircher Zei- turg onlangs schreef, dat de spanningen onder deze omstandigheden tot een uit barsting zouden kunnen leiden. Volgens hem is er een parallel waar te nemen tussen de huidige situatie en die van juni 1953, toen het op een opstand uit liep. Net als toen is er ook nu sprake van liberalisering op bepaalde punten, hand in hand gaande met economische maatregelen, die tot een daling van de levensstandaard moeten leiden. Net als toen (dood van Stalin, komst van Eisenhower) bezit de internationale politiek elementen, die de Oostduitsers enerzijds hoop geven, maar anderzijds on geduldig en extra ontevreden maken. Hier toe behoort in de eerste plaats Kroesjt- sjevs bakzeil halen in de kwestie-Cuba, in de tweede plaats de politiek van Kennedy die kennelijk tot nieuwe situaties leidt. De basis der ontevredenheid schijnt te zijn, dat de Oostduitse arbeiders rondom Berlijn, die West-Berlijn als lucratieve werkgever verloren h ebben zien gaan moeten rekenen met een fikse teruggang van hun lonen, indien de communistische regering van Ulbricht ernst maakt met haar maatregel de arbeidsnormen dras tisch te gaan controleren. De Oostduitse arbeiders worden betaald volgens het ver vullen van zekere prestatienormen. In fei te is het echter meestal onmogelijk deze normen te bereiken, omdat bijzonder veel arbeidstijd verloren gaat door het uitval len van machines, door onjuiste plannen slecht materiaal en tijdelijk stilliggen van de fabrieken door de genoemde oorzaken. De fabrieksleiding en de lokale partij apparaten zagen daarentegen tot nu toe meestal kans de prestaties van hun werk nemers zó voor te stellen, dat zij toch recht hadden op een loon, vastgesteld voor het vervullen van de norm. Indien op dit punt evenwel een controle wordt ingesteld, betekent dat, dat honderdduizenden arbei ders volkomen buiten hun schuld deze normen niet blijken te halen en dus min der loon in hun zakje vinden. Naast deze impopulaire maatregel van de regering, die ten dele al behoedzaam wordt uitgevoerd, is er aan de andere kant in Oost-Duitsland op vele gebieden een li beralisering waar te nemen, die de desta linisatie van de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese communistische landen schoorvoetend volgt. In de eerste plaats is dit te merken in de rechtspraak, die nog steeds onder lei ding staat van de beruchte stalinistische minister van Justitie Hilde Benjamin. Te gen „revisionisten" wordt, zachtzinniger op getreden en zelfs heeft men openlijk toege geven dat wel eens onwettige arrestaties zijn voorgekomen. Ook worden theoreti sche economische discussies in ruimere mate toegelaten. Niet meer staat de poli tie meteen voor de deur, omdat anti- marxistische en staatsgevaarlijke denk beelden zouden zijn geuit. Het verst gaat de liberalisering in de culturele sector. Werken van westelijke schrijvers zijn niet meer taboe, zoals voor kort, en hier en daar kan men zelfs wer kelijke discussies zien over litteraire wer ken, die een pikante politieke inhoud hebben. Een voorbeeld daarvan is de con troverse over het stuk „De zorgen en de macht" van Berthold Brechts volgeling Peter Hacks, die zonder een blad voor de mond te nemen de grauwheid van het le ven in Oost-Duitsland aanvalt. Weliswaar werd Hacks hierom door de partij gecri- tiseerd, maar ook verschenen in het of ficiële partij-orgaan „Neues Deutschjand bijdragen, die Hacks en zijn stuk prezen. In West-Berlijn is het opgevallen, dat de laatste tijd geen vluchtelingen meer zijn doodgeschoten aan de mui^r. Af en toe schieten de Vopo's nog wel eens op vluch telingen, maar merkwaardigerwijs raken zij hen niet meer. Men neemt aan, dat dit komt doordat de Vopo's zich niet al te zeer willen compromitteren in het licht ,-an eventuele voor de deur staande poli tieke wijzigingen. Steeds duidelijker wordt namelijk dat ook binnen de Oostduitse communistische partij de stemmen luider worden, die roe pen dat eindelijk over moet worden ge gaan tot een drastische destalinisatie, ge paard gaande met een vermindering van de druk der economische normen op de be volking. Zonder druk uit Moskou zal het daartoe wel nooit komen, maar die druk is verre van denkbeeldig en kan elke dag beslissende vormen aannemen. Velen vermoeden, dat Kroesjtsje'v in dat geval zijn liberalisering met de stalinist Ulbricht zal willen uitvoeren, omdat hij uit prestige-overwegingen der internatio nale politiek Ulbricht niet kan laten val len. Aan de andere kant zou verdwijnen van de Oostduitse stalinist ongetwijfeld een stap vooruit zijn op de weg naar een rege ling voor Berlijn. En dat weet de Russi sche premier maar al te goed. Bedankt voor Eerbeek (2de pred.pl.) A Sjollema te Well en Ammerzoden voor Lage-Zwaluwe (toez.) D. Driebergen te Tange-Alteveer voor Oosterwolde (Fr.) H. van Nieuwenhuize te Klooster-Ter Apel voor Den Dolder J. D. Wuister te Op- hemert. Geref. Kerken Beroepen te Vianen N. Schelhaas, kand te Amsterdam-Noord te 's-Gravenhage West (wijkgemeente V) H. J. van Duinen te Zwijndrecht te Suawoude J. Baaijens kand. te Goes te Vianen N. Schelhaas, kand. te Amsterdam-Noord te 's-Gra venhage-West (wijkgemeente V) H. J. van Duinen te Zwijndrecht. Ds. F. D. Kraan, koopvaardijpredikant op Curasao sedert 1952, zal volgende maand voor goed repatriëren en in Nederland be roepbaar zijn. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidbroek B- Wesseling te Smilde-Diever. c Het residentie-orkest. De Koningin heeft zich bereid verklaard het patronaat van de Amerikaanse tournee (14 april 18 mei) van het Residentie-Orkest in het voorjaar van 1963 te aanvaarden. Herdenking prof. Wenckebach. Ter nagedachtenis aan de onlangs overleden beeldhouwer prof. L. O. Wenckebach, die verbonden was aan de afdeling Bouw kunde van de Technische Hogeschool in Delft wordt op zaterdag 24 november een bijeenkomst gehouden in de aula van de hogeschool. In deze bijeenkomst, die om half elf begint, zal prof. dr. E. H. ter Kuile een herdenkingsrede houden. Van Gogh-expositie. De tentoonstel ling van werken van Vincent van Gogh in het Nationale Museum van Warschau is zondag gesloten. In de afgelopen zes weken hebben in totaal 220.000 mensen de expo sitie bezocht. Stradivarius. Op een veiling bij Sothe by's te Londen heeft een Londense anti quair een Stradivarius uit 1719 gekocht voor rond 75.000 gulden. „Die Zauberflöte". Voor de voorstel lingen van „Die Zauberflöte" o.l.v. Franz Bauer Theussl op 23 november te Tilburg en 29 november te Amsterdam is voor de rol van de Koningin der Nacht geënga geerd Ray Woodland (Covent Garden Londen). Voorts zal de rol van Tamino door de tenor Rudolf Francl (Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf) worden vervuld. Hauptmann-prijs voor Walser. De Freie Volksbühne in Berlijn heeft zaterdag haar Gerhart Hauptmann-prijs 1962 ten bedrage van 4.000 mark toegekend aan de schrijver Martin Walser. De in 1927 in Wasserberg (opper-Beieren) geboren Wal ser is vooral als romanschrijver bekend geworden door zijn werk „Halbzeit". Zijn toneelstuk „Eiche und Angora" het tweede dat hij schreef werd dit jaar bij de Berlijnse „Festwoche" voor het eerst opgevoerd. Hervormde kerk op Cuba Aan een geschrift van een Cubaans predikant, ds. Rafaël Cepeda, ontlenen wjj het volgende gedeelte over de hui dige toestand daar, in het bijzonder met betrekking tot de hervormde kerk. Ds. Cepeda schrijft: De revolutie was onvermijdelijk. Er was zo'n opeenhoping van misstanden, zo'n misbruik van oude privileges, zo veel politiek geklets, zo veel openlijke corruptie door de machthebbers en zo'n grote onverschilligheid ten aanzien van de dringendste behoeften van een groot deel van het volk, dat alleen een revo lutie dat alles kon opruimen en een nieuw politiek en economisch systeem kon opbouwen om het in de loop der ecuwen corrupt geworden systeem te vervangen. Een onrechtvaardige sociale structuur bereikt tenslotte een punt, waar hij slechts door vernietiging uit de weg geruimd kon worden. Zo werd de Cubaanse revolutie een stoutmoedige poging de fouten van vroeger te verwij deren en aan de men sen, die vergeten en van hun rechten beroofd waren weer rechtvaardigheid te doen wedervaren. Bij deze poging zijn op economisch en sociaal gebied grote vorderingen gemaakt. Maar er zijn ook duidelijke fouten gemaakt en onrecht vaardigheden begaan. Dat hoort bij het beeld van elke revolutie. Het is ver klaarbaar, al is het niet goed te praten. Uit christelijk standpunt bezien was de ergste fout van de revolutie zijn on voorwaardelijke verbinding met het marxisme. Ais men zorgvuldig het ver loop van de revolutie nagaat, is de band met het marxisme niet gemakkelijk te verklaren, het is een raadsel, dat wel licht pas na jaren door de gebeurtenis sen zal worden opgelost. In ieder geval staan de gelovigen van Jezus Christus die strijden voor zijn kerk tegenover een nieuwe situatie, waarin het geloof ontkend wordt en bestreden door een systematische scholing van alle mensen, oud en jong, op alle levensgebieden. De Cubaanse christenen hebben onvoorbe reid deze maatschappelijke omwente ling meegemaakt en bevinden zich in een positie, die ideologisch tot een con flict moet leiden. Toch is er geen reden de hoop te verliezen. Het is niet mo gelijk te zeggen in hoeverre de marxis tische ideologie van de revolutie hen beïnvloedt, maar God heeft de christe nen niet gegeven „een geest van lafhar tigheid, maar van kracht, van liefde en van bezonnenheid". Omdat de christenen in Cuba in een duidelijk marxistische staat leven, zegt ds. Cepeda, bestaat de taak van de kerk nu daarin, dat zij de tekenen der tijden eg fu Nog dit jaar zal een proefbundel ver schijnen van 102 gezangen, die zijn sa mengesteld door de sectie Commissie gezangen van de Hervormde Kerk voor het psalm- en gezangboek. Hierin zul len voorkomen: Bijbelgezangen, liede ren uit de oude kerk, liederen uit de Duitse reformatie en de Engelse kerk, oud-Nederlandse en nieuwe Nederland se liederen. In verband met. het verlangen van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland om ten aanzien van het kerklied tot een zo groot mogelijke samenwerking te geraken, werd, ver leden jaar contact gezocht met de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit en de Unie van Baptistengemeenten. Er bestond reeds contact met de Gereformeerde kerken en met de Evangelische Broe dergemeente. De commissie vergadert iedere maand een volledige dag, terwijl bovendien speciale conferenties voor dichters worden gehouden. De campagne, die de geestelijken van de Griekse orthodoxe staatskerk voeren voor een hoger tractement, heeft succes gehad want de regering heeft een ver betering van de salarissen toegezegd. Deze toezegging kwam een dezer dagen, na tal van blijken van ontevredenheid in de gelederen van de 8.000 geeste lijken uit Griekenland. Uit de platte landsgebieden hadden reeds 140 geeste lijken fïedreigd naar Athene op te mar cheren om hun soutanes neer te leggen aan de voet van het graf van de on bekende soldaat. Anderen hadden het plan om als omgeschoolde arbeiders in Duitsland te gaan werken. De regering heeft nog niet bekendge maakt hoe groot de tractementsver- hogingen zullen zijn. Deze variëren mo menteel tussen 100 en 200 gulden per maand. De salarissen worden betaald naar gelang de opleiding van de geeste lijken waarbij de universitair-gevorm- den de hoogste honorering krijgen. Het benodigde geld wordt verkregen door middel van collecten en kerkelijke hef fingen, alsook uit de bédragen die be taald moeten worden voor doop, huwe lijk en begrafenis. De regering is nu van plan om tenminste 12.5 miljoen gul den uit te trekken voor de verbetering van de tractementen op de jaarlijkse begroting. moet weten te verstaan in het licht van Gods openbaring in Jezus Christus. Zij moet optdekken, waarheen de Heilige Geest haar brengt, hoe zij in een socia listische staat moet getuigen van haar geloof, net zoals dat vroeger moest in de kapitalistische staat Anders uitge drukt: zij moet haar opdracht opnieuw ontdekken, die op twee manieren welke elkaar aanvullen, tot uitdrukking komt: de boodschap van de kerk en het pro gramma van de kerk. De boodschap is in feite dezelfde voor alle tijden, want het is de boodschap vdn de Bijbel. Het arogramma echter verandert steeds, om dat de techniek doorlopend zich ver betert. Op dit ogenblik moet men op Cuba de Bijbel bestuderen om te weten in wie men gelooft èn daarnaast ook de marx istische leer om te weten waaraan de anderen geloven. Ook aan de marxis ten moet het evangelie gepredikt wor den. Het zou goed zijn, als in elke ge meente een groep gevormd werd, die zich er op kan beraden hoe het evange lie gebracht moet worden aan de com munisten. Zoals dat vroeger werd ge daan ten aanzien van de rooms-katho- lieken en de Jehova getuigen, die be schouwd werden als de vijanden van de kerk, zo moet het nu ten aanzien van de marxisten. De kerk moet tot het offensief overgaan en ophouden met klagen en zuchten. Aldus de hervormde predikant van Cuba. De bisschop van Salisbury, de 70- jarige dr. William Anderson, heeft pen sioen aangevraagd omdat zijn chauf feur, Ted Sealing, die elf dagen ouder is dan zijn baas naar het oordeel van de bisschop te oud wordt. Zij hebben samen in het bisschoppelijk diocees 320.000 km afgelegd. Soms, als de chauf feur te moe wordt, neemt de bisschop het stuurwiel over, maar de geestelijke zegt nu: „In februari heb ik de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt en aan gezien mijn trouwe chauffeur iets ouder is, heb ik mijzelf afgevraagd in hoeverre een man van zijn leeftijd nog blootge steld moet worden aan de inspanningen van lange ritten." Het oordeel van Bealing luidt: „Ik ga op dezelfde dag als de bisschop met pensioen. Ik zou voor niemand anders kunnen rijden." En de secretaris van de bisschop zegt: „De bisschop schat de heer Bealing zeer hoog en hij wenst geen andere chauffeur. Ongetwijfeld houdt hij rekening met het. welzijn van zijn chauffeur bij Zijn definitieve besluit om met pensioen te gaan." De Raad voor de zending der Neder landse Hervormde Kerk heeft dezer dagen het ontwerp voor de begroting 1963 opgesteld. Uiteraard heeft de moei lijke overgangstoestand in Nieuw-Gui- nea veel aandacht gevraagd. Hoewel vele zendingsarbeiders, met name de door het goevernement gesubsidieerde onderwijzers, moeten terugkeren, rekent men er op, dat vijftien van hen zullen kunnen blijven doorwerken, zij het ook geheel ten laste van de zending. Ten aanzien van het onderwijs denkt men zelfs aan uitbreiding van het werk in Nieuw-Guinea. Dit alles zal echter veel geld kosten, terwijl ook de terugkeer van zendingsarbeiders juist in de eerste tijd veel uitgaven zal vergen, waarvan de middelen nu niet aanwezig zijn. Het nieuwe werk in Afrika komt goed op gang. Reeds vijfentwintig zendings arbeiders zijn daar of gaan er binnen kort heen en dus nemen ook hier de uitgaven toe. Daarnaast durft men slechts voorzichtig te denken aan uit breiding van het aantal medewerkers voor Indonesië. Er werken daar nog negen krachten en vijf staan hier ge reed om er heen te gaan zodra dit mo gelijk is. De begroting komt tot een gewenst totaal van 2,8 miljoen gulden, waarvan 2,4 miljoen door vrijwillige bijdragen en collecten in de kerk gevonden zou moeten worden. In 1961 brachten de hervormden voor de zending 2,1 miljoen gulden bijeen, terwijl het bedrag voor 1962 geraamd wordt op 2,2 miljoen. Naast het hervormde, rooms-katho- lieke en humanistische huwelijkscon tactbureau heeft thans ook de Stichting gereformeerd, landelijk orgaan voor de geestelijke gezondheidszorg het initia tief genomen tot de oprichting van een gereformeerd huwelijkscontactbureau, nu velen ook in de kerk blijken te ver eenzamen door gebrek aan goede con tacten. Het bureau heeft over het ge hele land een staf van medewerkers in geschakeld bestaande uit predikanten en artsen. Wie zich bij het bureau wenst te laten inschrijven, moet bereid zijn vooral een gesprek, te hebben met een predikant of een arts. De medewerkers zyn allen door hun ambtsgeheim ge bonden. Advertentie Bijna 214 miljoen voor K.W.F. Blij kens de thans verschenen jaarverslagen van de Stichting Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding en de Neder-landse vereniging tot steun aan het K.W.F., heeft deze vereniging over 1961 f 2.4311.460.68 aan de stichting kunnen af dragen, 160.000,— meer dan in 1960. J

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5