Chinese legermacht rukt naar de vlakte van Assam op Coalitie-breuk markeert Adenauers politiek verval Noord-Hollands noorden wil een vierde tunnel Faam-troef van de week HET WEER FMVM Langdurige periode van reconstructie in het verschiet Paniek in hoofdstad; Britse theeplanters klaar voor vertrek Prof. Ten Doesschate verlaat Hoogovens KLM-onderdirecteur weer naar Djakarta felMfl RRIS before, ijou Rui)! Marineschepen morgen en vrijdag thuis Liberalen verlaten de regering Verlanglijst van ve i Cuba is bereid de Il-bommenwerpers terug te sturen houtstr. 137 rnmrrttT] LiU4iM Overleg Prof. Van Berktim op voordracht als commissaris Angelsaksische steun FALCON REGENJASSEN In de krant van heden: Het woord is aan Liberaal neefront Twist hemden 7.95 Lichte vorst Reizende kroonprinses CDU ZONDER LIBERALEN? NEERGANG VAN ADENAUER PROFITEER PRIMA GELDERSE ROOKWORST qn Keurslagerij BUTTER 4 8e JAARGANG NUMMER 15 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdL Hoofdredacteur. lo, L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden. J. Kosftk Uitgave, Grefische Bedrijven Pami.te N.V. Grote Hou.,tra,t 93. Heerlen, Directie; F. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Tibet CHINA Indiase versie (MacMahonlinie) BIRMJ. oLhasa ;Mjgyitoen Kibitoe oPoenakha imm 1111, 0 HOETAN |MI lewang °8ombdila ;NEPAL BIRMA 'PAKISTAN; NEW DELHI, - Chinese troepen rukken in grote getale op naar het dal van de Brahmapoetra (de vlakte van Assam) in het noorden van India. Zondag ver overden zij de Se Le-bergrug, maandag viel het bestuurscentrum Bomdila voor de niet-aflatende stormaanvallen der Chinezen. Honderden van hen werden neergemaaid door Indisch vuur, maar golf na golf stormden de aanvallers, gil lend en schreeuwend en struikelend over hun eigen doden en gewonden voor waarts. De sterkte van de Chinese troepen wordt op 50.000 man geschat. Volgens de laatste berichten zijn zij ongeveer 65 kilometer voorbij Bomdila opgerukt, zodat zij zich op nog slechts 50 kilometer van de vlakte van Assam bevinden. De Indiërs hebben zich teruggetrokken achter hun laatste verdedigingslinie: een 2.800 meter hoge bergpas. succes sinds op 20 oktober de invasie be gonnen is. De premier van de deelstaat Assam heeft de bevolking over de radio gewaarschuwd op het ergste voorbereid te zijn. In Ladakh voeren de Indiërs een ver bitterde de strijd voor het behoud van het strategisch belangrijke vliegveld Tsjoe sjoel. Drie voorposten gingen verloren In Tezpoer, de hoofdstad van As sam, gelegen op ongeveer 100 kilo meter ten zui den van Bomdila. heerst paniek. De bevolking begint de stad te ver laten. Met boten trekken de men sen over de brede Brahmapoetra. In Tezpoer is het In dische militaire hoofdkwartier ge vestigd. De stad telt 30.000 inwo ners en is overvol met vluchtelingen. De Indische auto riteiten treffen voorbereidingen voor het door de lucht wegvoeren van de ongeveer 1500 Britse onderdanen die zich in Assam bevinden. Welk deel van hen ten noorden van de Brahmapoetra woont is niet precies bekend. In Singapore houdt de R.A.F. voor de evacuatie eskaders ge reed. De meeste Britten werken op de uitgestrekte theeplantages; ook liggen er olievelden. Ook de ongeveer 200 Amerikanen die zich in het Brahmapoetra-gebied bevin den, meest Baptisten-zendelingen is aan geraden te evacueren. Ongeveer 70 hunner wonen ten noorden van de rivier. Premier Nehroe heeft zijn landgenoten gisteren in een korte radio-toespraak in gelicht over dramatische val van Bomdila. Het was het grootste Chinese militaire 10362 door de minister van Buitenlandse Zaken Rusk. LONDEN Onze correspondent in Lon den meldt, dat de Britse regering over weegt om ongeveer 80 Canberra-bommen- werpers, waarmee de Indische piloten goed overweg kunnen, ter beschikking van India te stellen. De toestellen zouden zijn be doeld voor het uitvoeren van lange-af- standsbombardementen op de Chinese aanvoerlijnen. Tot dusver is het aan het grensfront geen luchtoorlog gevoerd. En geland wil ook meer veldgeschut en mor tieren leveren; dit materiaal kan alleen per vliegtuig naar het front worden ge bracht. De Chinese zaakgelastigde in Londen heeft gisteren, tijdens een van zijn zeld zame bezoeken aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, de Chinese visie op de grensoorlog uiteengezet. In Peking confereerde de Indische zaak gelastigde met premier Tsjoe En-Lai en met de Chinese minister van Buitenland se Zaken. Prof. dr. J. F. ten Doesschate heeft om gezondheidsredenen besloten eind van dit jaar ontslag te nemen als directeur van de Hoogovens in IJmuiden. Z'n werkzaam heden zullen worden overgenomen door drs. P. L. Justman Jacob. Aldus is gis teravond meegedeeld door commissaris sen en directie van Hoogovens. In 1946 beëindigde de heer Ten Does schate zijn wetenschappelijke carrière als hoogleraar in de bedrijfshuishoudkunde aan de Nederlandsche Economische Hoge school te Rotterdam om de functie van directeur van Hoogovens te kunnen aan vaarden. Na de oprichting van Breedband in 1952 werd hij tevens directeur van deze N.V. In de dus ruim zestien jaar, dat prof. Ten Doesschate in de directie van het con cern zitting heeft gehad, hebben er aan zienlijke uitbreidingen plaats gevonden. Dit was aldus de mededeling ongetwijfeld te danken aan de bekwame, constructieve wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld. Prof. Ten Doesschate. die op 21 novem ber 1904 in Zwolle werd geboren, promo maar het vliegveld is nog in Indische handen. WASHINGTON De Indische ambas sadeur in Washington heeft gisteren aan president Kennedy een brief van premier Nehroe overhandigd, waarin wordt ge vraagd om transportvliegtuigen en heli kopters. Het onderhoud werd bijgewoond Dr. E. van Konijnenburg, onderdirecteur van de K.L.M., is vanochtend naar Dja karta vertrokken. Hij zal in Djakarta de besprekingen voortzetten over de herope ning van de K.L.M.-luchtlijn Schiphol- Djakarta alsmede over de verkoop van de dochteronderneming der K.L.M.. de lucht vaartmaatschappij ,.De Kroonduif" in Nieuw-Guinea, aan de Garuda. BARTAS" HAARLEM TE! 13419 LfclDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)' AMSTERDAM TEL. 273596 Weerrapportcn I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst P Horen en Zien 7 Feuilleton 3 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Eopsy f9 Sport ff Luidsprekers f9 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Morgen en vrijdag zullen enige marine schepen uit Nieuw-Guinea in Den Helder arriveren. Donderdag komen de jager Groningen", het fregat „Evertsen" en de onderzeeboot „Dolfijn" tussen half elf en elf uur in Den Helder aan. Vrijdag arri veren de jager „Friesland" en het fregat „Kortenaer" omstreeks tien uur in Den Helder. De „Kortenaer" zal door de af halende familieleden, vrienden en kennis sen niet betreden mogen worden, aange zien het schip bij het bezoek aan een bui tenlandse haven besmet geworden is met wandluis. Men zal de opvarenden dus aan de steiger moeten opwachten. De overige schepen zullen wel betreden mogen wor den. Chaim Weiszmann: Het is onzinnig te rekenen op on middellijke oplossing van grote histo rische problemen. Men kan zich slechts zo verstandig mogelijk trachtente be wegen in de richting, die uiteindelijk een oplossing belooft. Na hun besluit de regering-Adenauer te verlaten, traden de vijf ministers van de kleine liberale coalitie-partij, tezamen met hun partijvoorzitter, voor de fotografen. V.l.n.r.: Mischnick (vluchtelingenzaken), Stammberger (justitie), partijvoorzitter dr. Erich Mende, Lenz (schatkist). Scheel (ont wikkelingshulp) en Starke (financiën). (Van onze Amsterdamse redacteur) In de kop van Noord-Holland worden IJ- en Coentunnel naast de Velsertunnel niet voldoende geacht voor een goede communicatie met het overige Nederland. Men wil een vierde autotunnel hij Buitenhuizen tussen de Coentunnel en de Velsertunnel in. Een snelle realisering van de tunnel hij Buitenhuizen en een wegennet dat op de vier autotunnels aansluit, zijn dp voornaamste wensen, die de „verkeerscommissie Noordholland,s Noorden heelt geboekstaafd in een rap port dat gisteren is gepubliceerd. American Style alken deze week Anegang - Haarlem tel. 10401 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige wind, krim pend naar zuid of zuidoost. In de komende nacht lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee De commissie is voortgekomen uit de industriecommissie Hollands Noorderkwar tier, de stichting „Ontwikkeling West- Friesland" en het comité „Toekomst Zaan streek". Omdat aan goede verkeersverbin dingen voor de welvaart van Noord-Hol land grote betekenis wordt gehecht, heeft men de wensen, die op dit gebied ten noor den van het Noordzeekanal leven, willen inventariseren. De conclusies van de commissie ko men in grote trekken overeen met de plan nen, die reeds bij rijkswaterstaat en pro vinciaal bestuur bestaan. De gedachte van een tunnel bij Buitenhuizen bijvoorbeeld is oorspronkelijk van rijkswaterstaat, die deze tunnel wil doen aansluiten op de tweede ringweg om Amsterdam (de hui dige Schipholweg). De Noordhollandse verkeerscommissie laat het meest interessante aspect van het wegenprobleem onbesproken. Zij gaat namelijk niet in op de financiële conse quenties, evenmin als op het hiermee sa menhangende. vraagstuk van de prioriteit. De voorzitter, het Kamerlid C. Egas, gaf tijdens een toelichting op het rapport t.oe, dat men vanwege „psychologische moeilijkheden" de urgentiebepaling van de op het verlanglijstje geplaatste verkeers- voorzieningen had laten rusten voor een la tere gelegenheid. ..Wij wilden slechts het gezicht van morgen en overmorgen van onze streek schetsen", zo verklaarde hij. Een aantal wensen dat in het rapport naar voren komt is: Een tunnel te Buitenhuizen met een vier- baansweg dwars door Noord-Holland naar de op de afsluitdijk aansluitende rijksweg no 7. Een verbinding tussen de Coentunnel en de rijksweg no 9 bij Heemskerk. Alsmede een weg tussen Coentunnel en Purmerend- Hoorn. Een snelle uitvoering van rijksweg no 6, die oostelijk van Haarlem doorverbin ding geeft naar het zuiden. Een spoedige aanleg van een nieuw ge deelte rijksweg no 7 dat de IJ-tunnel met Purmerend verbindt. Een verbetering van rijksweg no 9 op het traject Alkmaar - Den Helder met een aftakking naar de Afsluitdijk. Een rondweg rond Heiloo en Alkmaar waaronder een weg Alkmaar Oosthuizen met een doorverbinding naar de polder Markerwaard. Een bij Hoorn op het provinciale wegen net aansluitende weg vanuit de polders Markerwaard - Zuidelijk Flevoland, die een snelle verbinding geeft met het Roer gebied. Een verbeterd wegennet zal volgens de commissie goede mogelijkheden scheppen voor een spreiding van de industrie in noordelijk Noord-Holland, waar de mo dernisering van de agrarische bedrijven zal leiden tot een toenemend aanbod van arbeiders. Voorts ziet men de kop van Noord-Holland als een toekomstig woonge bied voor de agglomeratie-Amsterdam en de IJmond en tenslotte worden, de weg verbindingen van belang geacht voor de recreatie aan de Noordzeekust en aan de kust van het IJselmeer. veerde in 1930 op het proefschrift „Analyse van de vrachtprijsvorming in de wilde vaart" In 1939 werd hij hoogleraar in Rot terdam. Hoogovens maakt verder bekend, dat op 29 november een buitengewone vergade ring zal worden gehouden met als enig agendapunt de benoeming van twee com missarissen. Op de voordracht staan mr. J. A. G. Jonckheer en prof. dr. F. F. van Berkum KEY WEST (Reuter, AFF) Radio-Ha vana heeft omgeroepen dat premier Fidel Castro aan de waarnemend secretaris-ge neraal Oe Thant van de UNO, heeft ge schreven dat Cuba bereid is de Russische Iljoesjin-28 bommenwerpers naar de Sov- jet-Unie terug te sturen. In de brief zou staan dat Cuba de bommenwerpers niet langer nodig heeft omdat deze te oud en te langzaam zouden zijn. President Kennedy zal vanavond (om j 24.00 Nederlandse tijd) zijn eerste pers conferentie sedert tien weken voor radio en televisie houden. (Van onze correspondent) BONN Met algemene stemmen be sloot gisteren de Westduitse liberale „Freie Demokratische Partei" haar vijf ministers terug te trekken uit de regering-Adenauer. Tegelijkertijd verklaarden bestuur en frac tie der partij, die in Neurenberg bijeen kwamen, dat zij vóór voortzetting van de coalitie met Adenauers christendemocra ten zijn. „Het aftreden van de liberale mi nisters moet alleen de mogelijkheid schep pen het kabinet te reorganiseren", zo heet het in een communiqué, waarin niet nader wordt ingegaan op deze reorganisatie. Hoewel kennelijk met opzet is vermeden de naam van minister van Defensie Franz- •Tosef Strauss tg noemen, is alom duidelijk dat diens verdwijnen uit de regering de eerste eis der liberalen is voor verdere sa menwerking. Deze eis is ook de achter grond van de in het liberale communiqué voorkomende formulering, dat, een rege ring moet worden gevormd „die vrij is van bezwaren tegen personen". Deze formulering laat, de mogelijkheid open dat nog meer ministers dan Strauss, eventueel ook Adenauer zelf, uit de rege ring verdwijnen. Zittend op een kameel bezichtigt kroonprinses Margarethe van Dene marken de beroemde piramide van Cheops en de sfinxen aan de oever van de Nijl in Egypte. Ondanks het liberale besluit gebeurt er waarschijnlijk de eerste dagen niets. Kan selier Adenauer moet nu de ontslagaanvra gen van de vijf ministers Stammberger van Justitie, Scheel van Ontwikkelings hulp, Mischnick van Vluchtelingenzaken, Starke van Financiën en Lenz van de Schatkist voorleggen aan bondspresi dent Lübke, die de enige is die deze ont slagen kan aanvaarden. Lübke is echter op reis in Azië en blijft tot 5 december weg. Men neemt aan, dat de minister-president van de deelstaat Hessen, Kiesinger, die als president van de bondsraad Lübke ver vangt, in deze belangrijke kwestie geen béslissingen zal nemen. Verwacht wordt dan ook, dat in elk geval tot de verkie zingen in Beieren van a.s. zondag geen op zienbarende ontwikkelingen plaats zullen vinden. In Adenauers paleis In Bonn was het gisteren een drukte van belang. Bijna de hele dag confereerde de kanselier over de crisis, o.a. een halfuur lang met minister Strauss. Ook minister zonder portefeuille Krone en bondsdagpresident Gerstenmaier, die later op de dag naar Israel vertrok, waren bij de kanselier. Wat besproken werd, is niet bekend. Natuurlijk wordt in Bonn druk gepraat over de mogelijkheden de regeringscrisis bij te leggen. In een belangrijk deel van de Christen- Democratische Unie schijnt men er niet voor te voelen de coalitie met de liberalen, die het afgelopen jaar van de ene crisis in de andere is gerold, voort te zetten. Men denkt eerder aan een minderheidska binet van christen-democraten, en wellicht na een periode' van afkoeling aan een coa litie met de socialisten. Terwijl de huidige regering steunt op „09 afgevaardigden van de 499 in de Bonds dag, zou een dergelijke „grote coalitie" 432 stemmen achter zich hebben. Voorlo pig zal dat evenwel toekomstmuziek moe ten blijven, want de socialisten hebben la ten weten dat zij er in de huidige situatie niet aan denken met de christen-democra ten te praten over de vorming van een regering. Niemand ontveinst zich, dat de huidige ernstige regeringscrisis, de zoveelste al sinds vorig jaar herfst Adenauer kans zag zichzélf bijna tegen ieders wil weer bopds- kanselier te maken, duidelijk maakt dat Adenauer en zijn partij niet meer zijn wat zij waren. Nadat de C.D.U eerst bij de verkiezingen van vorig jaar haar absolu te meerderheid had verloren, heeft de par tij sindsdien alleen maar een demonstra tie gegeven van onmacht. In de eerste plaats onmacht om zich te ontdoen van de te oude, steeds meer ernaast grijpende Adenauer; in de tweede plaats om enige leiding aan het schip van staat te geven. Het afgelopen jaar, zo kan men met recht horen zeggen, heeft Adenauer niet veel anders gedaan dan crises bijleggen met de liberalen, ziek-zijn, vakantie nemen en de Amerikanen voor het hoofd stoten. Het beschamende optreden van de regering in de Spiegel-affaire heeft dan ook méér aangetoond dan alleen een in vele gevallen wat vreemde gang van zaken. Het heeft getoond dat Adenauers kanseliersdemocratie overleefd is. WOENSDAG en DONDERDAG per stuk pl.m. 250 gram De 2e voor de halve prijs 4e et WOENSDAG GEHAKTDAG KENNEMF.F' "N 45

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1