Nylon jacks Opgebrachte honden zoeken baas Velser Sport Stichting naar een andere bestuursvorm SPORT IN DE IJ MOND Wijziging subsidiëring van instellingen gezinsverzorging „Palvu11 speelde „Een vreemd meisje11 Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Waterstand IJsel geleidelijk beter «Je s-sisa Kort llmondnieows DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 Brand in kistenmakerij Aquarium vereniging „Kennemerland" Wasmachines - Centrifuges DAMMEN Gvmnastiekvereniging „Sparta" geeft zaal uitvoering Gecombineerde dia-avond VOETBALLEN SCHERMEN Kamer-kandidaten van K.V.P.-Velsen ■a Verkeersongevallen met warme polyester vulling voor dames en kinderen UW MODEHUIS Plein 1945 - Telefoon 7541 A mateurtoneel „Rozenwater en Appelbloesem" Nieuwe stalling voor A. van Nassauschool Ze zijn door de politie gepakt en opgebracht. Daar is op zich gezien de honds dolheid en de daarmee samenhangende maatregelen van de overheid, niets op tegen. Maar nou zitten de dieren daar, een beetje rusteloos bij elkaar in het Kerbert-asiel aan de Heerenduinweg in IJmuiden-Oost. Het enige vertier dat de honden hebben is het binnenkomen van iemand in de hokkenzaal. Dan kunnen ze eindelijk weer eens blaffen en soms, als het weer goed is, kunnen ze met elkaar ravotten in de tuin. Ze zijn goedaardig en aanhankelijk, bijten niet, maar zijn een beetje druk. Dat heb je als er een vreemde bezoeker binnenkomt. „Moet er nou ook nog een foto in de krant, nadat we al door de politie zijn gepakt?", vragen de honden. Op de foto staan maar drie van de vele opgebrachte honden. Sedert een maand zijn er acht honden opgepakt door agen ten van politie, zulks ingevolge de maat regelen van hogerhand in verband met de hondsdolheid. De eerste die werd binnen gebracht was een bouvier en het dier zit thans nog in een van de hokken van het Kerbert-asiel. Sinds 21 oktober zijn in het asiel acht endertig honden binnengebracht. Dit wa ren r.iet allemaal loslopers of zwervers. Gedurende de afgelopen weken heeft be heerder Dijk enige dieren weten te verko pen en geiukkig zijn ook heel wat opge brachte honden door de rechtmatige eige naren weer afgehaald. Drie dieren heeft de dierenarts pijnloos moeten afmaken. Dit waren twee honden die schurft hadden en één die vals was. In het Kerbert-asiel zitten nu tweeën twintig honden. Er zijn nog twee hokken vrij. Dat is dus heel weinig. Met een beetje goede wil van de zijde der burgerij kun nen echter heel wat honden een nieuwe baas krijgen. Het bestuur van de afdeling Velsen-Beverwijk van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren heeft sterk de indruk dat van de in het asiel verblijvende honden de meeste door de „bazen" in de steek zijn gelaten. Dat zijn kennelijk de lieden die van de huidige si tuatie misbruik maken om zich van hun hond te verlossen. De door de politie opgebrachte honden zijn namelijk kerngezond en vertrouwd. Op de hier afgedrukte foto ziet men drie van de honden, die in de afgelopen weken door de politie naar het asiel zijn ge bracht, omdat ze los op straat rondliepen. Overigens hebben de beesten aan de lijn voor onze fotograaf geposeerd. Hun vraag is: wie wil ons hebben? De zolderverdieping van een kistenma kerij in de Regulierstraat in Beverwijk is maandagmiddag door een hevige brand verwoest. Het vuur ontstond omstreeks kwart voor drie waarschijnlijk door over verhitting van de pijp van een kachel, die met houtafval wordt gestookt. De zolder stond volgestapeld met kisten. De brand weer bluste de brand en voorkwam dat aangrenzende huizen schade opliepen. De werkplaats van de kistenmakerij kreeg waterschade. De aquariumvereniging „Kennemer land" had voor maandagavond leden en verdere belangstellenden uitgenodigd voor een lezing over „Zeldzaam geschubde ecoten" door de heer J. F. van Hengel uit Amsterdam, maar door omstandigheden was deze plotseling verhinderd. Het is het bestuur echter gelukt op zeer korte ter mijn de heer F. Ingen Housz uit Heem stede bereid te vinden, de opengevallen plaats in te nemen. Het bleek in geen geval een verlóre'n avond te zijn; want ook op het gebied van de kleine visjes bestaat een grote variatie. Dikwijls zijn verschillende methoden nodig om deze kleine waterbe woners te kweken. Dit alles heeft de heer Ingen Housz in een boeiende verhandeling duidelijk gemaakt. Aan de hand van een groot aantal kleurendia's, kon men zijn uiteenzetting uitstekend volgen, zodat het een niet minder leerzame avond werd. <3 k» J i>J Ij' Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beete service Het aloude en bekende adres Veïscrduinweg 17Ï - Telefoon 444W KOOPT BU DK VAKMAN 1 Neptunes heeft door een zege uit tegen Zandvoort bewezen recht op het kam pioenschap aan te willen stevenen. De korfballers van Zandvoort namen in deze wedstrijd de leiding; na twintig minuten bracht van Aken de partijen op gelijke voet; voor de rust scoorde mejuf frouw C. Oldenburg 12 en na de her vatting werd het door Wielhouwer defi nitief 13. Neptunes staat nu met 10 pun ten uit zes wedstrijden aan dc top. De kampioenskansen van het Haarlem se KNC zijn dit weekend wel op wrede wijze verstoord door DCY dat een 128 zege boekte. De wedstrijd werd voor de lste klasse damcompetitie van Kenemer- land gespeeld. mi De Uitslagen lüideft: DCY 2KNC: v, d. Steen—Ter Haak, 1—1; de Beer—Yer- heyde t—1: Duivenbódë—v. Leuffen 2«—0; Moleman—Le Noble 0—2; Bosma—Visser 11Ott—Jutten 0—2: Koppelman-Dijk- slag 11; de Jongv. Leuvven 20; v. d. Does—Dienstra 2—0; Gomes—Hoogland 2—0. De stand luidt na de 2de ronde: KNC 4 (uit. 3); Sportief 3; FKD 2; Sant poort 2; DCY 2 (uit 3); HDC III 0 en Hille- gom 1. Na twee ronden te hebben afgewerkt in het jeugdtoernooi om de damtitel van Kennemerland staan Gerrit Moleman (DCY)) en Ebbeling (HDC) met 4 punten samen aan de leiding. De grootste verras sing was wel de nederlaag van Kees Pip- pel tegen Ebbeling. De kampioen van het vorig jaar Pippel blunderde in een zeer goede stelling. Kees Duivenbode won van v. Dongen (Sportief). De partij Vlietstra Th. v. Worth ging. niet door. In het Coca Cola-toernooi nam Dukel een te dure damzet tegen Bosma. Met twee stukken achterstand behaalde Du kel ternauwernood remise. De Neder- De gymnastiekvereniging „Sparta" van de Koninklijke Papiorfab* -ken Va Ge'- der Zonen n.v.. zal zaterdagavond in ge- {V^dse kamoioen De Jong zegevierde over n1 /In OnndTTTOrt 4 C\ X t-\. .11 bouw „Concordia" aan de Doodweg te Velsen-Nrd. haar jaarlijkse'znaluitvo.r i zijn clubgenoot v. d. Does. Dukel won verder van Binkhorst en Van Straten strijd moet worden gewonnen wil men degradatie voorkomen. De DCY-ploeg zal Advertentie geven. Dit doet Sparta nu al enige jaren speelde remise tegen v. d. Berg. Aanstaan- en deze wijze van uitvoeren, waarbij het zaterdagmiddag worden in het Cultureel publiek rond het midden van de zaal isCentrum de beide toernooien voortgezet, gezeten, is tot nu toe steeds goed beval- j DCY speelt komende vrijdagavond een len. Belangrijk is. dat de grote toestellen j thujswedstrijd tegen St. Bavo. Deze wed- kunnen worden verplaatst, waardoor het- overzicht van de oefeningen veel beter tot zijn recht komt. Het bestuur van Sparta heeft.'t program ma zodanig samengesteld, dat eerst de kleuters, kleine meisjes en kleine jongens tot de pauze met speloefeningen op brug, mat en bij de banken hun oefeningen uit werken. Daarna komen de meisjes, jon gens, dames en heren aan de toestel len, waaronder hoogbrug. evenwichtsbalk. lange mat, volksdans, vrije oefeningen en als sluitstuk een lintoefening voor dames en meisjes. Er is bal na. De smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht' heeft maandagavond enkele leden van de Beverwijkse Filmclub op visite gehad, waarbij de heren Schetters en Roos de monstreerden dat met goede dia's, zwart wit of gekleurd, veel mooie onderwerpen kunnen worden vastgelegd Een en ander is vooral van belang voor liefhebbers, die op gevorderde leeftijd nog eens willen ge nieten van alles, wat Ken in jongere jaren boeide. Natuurlijk komt hierbij ook de techniek van het maken van de juiste fo to's aan de orde. De heren hadden een grote hoeveelheid foto's over Amerika, een land dat nog al- LAINES DU PINGOUIN de beroemde Franse wol volledig uitkomen: Laros, Dukel, G'erre- vink, Tielrooy, v. d. Berg, Beukema, Krijgsman, Binkhorst, v. Straten, Vooys. Eerste reserve De Boer. De jeugdcommissie van de voetbalver eniging Breesaap zal zaterdag 24 novem ber, wanneer St. Nicolaas zowel in Bever wijk als in Velsen-Noord officieel zijn intrede doet, voor een grote groep pupillen en aspiranten een St. Nicolaasfeest geven. Dit gebeurt om half drie in het Staten- huis aan de Velserweg Donderdag 22 november worden er in de éjï^mastiekzaal van .gymnasium „Feli- serium" in Velsen-Zuid de degens van poliitifcmannen gekruiste Dan "hebben na melijk daar de westelijke districtskam pioenschappen schermen plaats, ditmaal georganiseerd door de Politie Sportvereni ging Velsen. De wedstrijden beginnen om 10 uur 's morgens. De strijd gaat om de districtskampioenschappen schermen voor equipes sabel (3 schermers) en de floret kampioenschappen voor dames. Een reeds vele maanden bestaand ver schil van inzicht tussen het gemeentebe stuur van Velsen en besturen van vereni gingen. aangesloten bij de Velser Sport Stichting, over de te volgen gedragslijn van de Stichting, heeft er toe geleid, dat deze kwestie thans aan de leden deelne mers van de Velser Sport Stichting zal worden voorgelegd. Het oude stichtingsbestuur wilde destijds meer zijn dan alleen maar een adviesbu reau bij de behandeling van sportzaken in Velsen, welk streven niet bij alle deel nemers instemming vond; de tegenstan ders meenden, dat niet alle vraagstukken automatisch bij de Stichting terecht dien den te komen. Gevolg hiervan was, dat het verschil van mening ook doorwerkte in het bestuur, dat deswege uiteen is gevallen. Een deel van het bestuur bleef echter aan en dit deel heeft zich nu met een schrijven tot de leden deelnemers van de Velser Sport Stichting gewend om een uitspraak omtrent de gewijzigde bestuursvorm en de nieuwe werkwijze van de Stichting te ver krijgen. Dit zal geschieden in een vergadering van-de deelnemers van de Stichting op woensdag, 12 december des avonds te acht uur in het gebouw Cultureel Centrum te IJmuiden. De betreffende brief heeft de volgende inhoud: „Naar aanleiding van de bespreking, die de leden G. J. Timmermans. J. Smit, J. H. L. Offerhaus en C. van Overeem van het demissionaire bestuur van de Velser Sport Stichting met de wethouder van On derwijs c.a. op 27 september 1962 hebben gevoerd, delen wij u hierbij het resultaat van deze bespreking mede omtrent, de zienswijze van het gemeentebestuur, be treffende de taakomschrijving van de Vel ser Sport Stichting, welke omschrijving wij begin november ontvingen. Bij de oprichting van de Velser Sport Stichting werd destijds als een van haar taken gezien het oprichten en aanleggen, inrichten en beheren van sportcomplexen. De hiertoe in te brengen complexen zouden het eigendom van de desbetreffende deel nemers blijven, tenzij anders was overeen gekomen. In de loop der jaren is evenwel geble ken dat, mede gelet op de gewijzigde maat schappelijke omstandigheden, verwezenlij king van deze taak in de praktijk op ono- overkomelijke moeilijkheden stuit. In overleg met het college werd gezocht naar nieuwe wegen en middelen ter be reiking van het doel van de Sportstichting. Tijdens de bespreking op 19 april 1962 werd hierover van gedachten gewisseld, waarbij de wethouder, de heer H. de Boer de voor de toekomst door de Sportstich ting te vervullen taken als volgt heeft sa mengevat: a. het adviseren over planning, aanleg e.d. van sportcomplexen; b. het verrichten van werkzaamheden en het geven van adviezen met betrekking tot het verlenen van subsidies aan sportver enigingen; c. het organiseren van sportevenementen. In dit verband wordt nog gewezen op het besluit van het college, waarvan tijdens de ze bespreking mededeling werd gedaan, in houdende dat: a. de nielteve bestuursvorm zonder statu ten-wijziging voorlopig zal wordep aan vaard; b. aan de bureaus Velser Gemeenschap. Advertentie c. de heren A. H. Wedemeijer en H. F. G. Smakman toe te staan, waar nodig is, op basis van vrijwilligheid, behulpzaam te zijn. Op vorengenoemde basis kan op alle medewerking van het gemeentebestuur worden gerekend. De leden van het demis sionaire bestuur van de Velser Sport Stich ting achten de hierboven vermelde taak omschrijving aanvaardbaar en verklaren zich bereid op deze basis hun functie te blijven vervullen, hetgeen aan het ge meentebestuur inmiddels is medegedeeld. Wij verzoeken u zich te beraden in uw bestuur of u al dan niet akkoord kunt gaan met deze nieuwe taakomschrijving voor de Velser Sport Stichting. Indien u met het vorenstaande akkoord gaat, stellen wij ons voor, het bestuur aan te vullen tot voorlopig 7 leden, waarbij toegevoegd worden de 2 leden welke door de Gemeenteraad zijn aangewezen. Iedere vereniging kan een kandidaat stellen voor de opengevallen bestuursze tels, welke kandidaatstelling met een schriftelijke bereidverklaring ingediend kan worden vóór zaterdag. 1 december 1962 bij de heer C. van Overeem, Da Cos- talaan 47 te Driehuis. Bij de verkiezing van de kandidaten heeft elke vereniging één stem, terwijl de kandidaten bij meerderheid van stemmen gekozen zullen worden. Wij verzoeken u de grootst mogelijke medewerking in deze, opdat de Velser Sport Stichting spoedig kan beginnen met de hierboven omschreven taak, welke ze ker ten goede zal komen aan alle sport verenigingen in onze gemeente." Tot zover de brief, die is ondertekend door de reeds genoemde bestuursleden. Uit de namen van de demissionaire be stuursleden van de Velser Sport Stichting, die dus zich bereid verklaarden in een nieuw te vormen en uit te breiden bestuur zitting te blijven houden, blijkt dat zijn afgetreden: de heren drs. A. Demmers voorzitter; C. H. Vos, M. van 't Veer, J de Weerd en H. J.- van der Ham. De afdelingen van de K.V.P. in de ge meente Velsen hebben kandidaten gesteld voor de komende Kamerverkiezing. IJmuiden-West: J. Nuyens, J. A. Middel huis, mr. Boot, J. de Lange, mr. G. van Roozendaal, J A. M. Broekman. A. Hermes C, J. v. d. Ploeg en mr. A. C. Olieslagers IJmuiden-Oost: J. de Lange. mr. G van Roozendaal, J. Nuyens, J. A. M. Broekman, A. Hermes, C. J. v. d. Ploeg. mr. Boot. A C. Weyters en J. A. Middelhuis. Het af delingsbestuur voegde hieraan toe de heer mr A. C. Olieslagers. Santpoort: J. de Lange. J. A. Middelhuis. .1. Nuyens. C. J. v. d. Ploeg, J. A. M Broek man. A. Hermes en mr. A. C. Olieslagers Velsen-Noord: J. de Lange, A. Hermes en J. Nuyens. f. Dinsdagmiddag prp drie uur. reed een 17-iarice jongedame uit I.Tmuiden-oost op haar bromfiets in de Kennemcrlaan. toen Velser Jeugd Centrale, Velser Sport Stich- I plotseling moest inhouden voor een i i j i/n L 4- r» 1 /-\ rv\ v\ A 0114 r\ l i ell th f D O TT ting een administratieve kracht toe te voe gen (hetgeen inmiddels is geschied) opdat het werk voor de Sportstichtin; reau kan worden verricht en de vereni gingen zich daar ook dagelijks kunnen ver voegen; In een lofwaardig streven naar afwisse ling in het répertoire heeft de arbeiders toneelvereniging „Palvu" uit IJmuiden zaterdag en maandag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan opvoe- MARKTPLEIN 7 De Door katholieke toneelstichting Oefening," „Kunst heeft maandagavond voor een tot de laatste plaats bezette zaal van het Kennemer Theater een opvoering gegeven van „Rozenwater en Appelbloe- sem in dameshoeden", vrolijk spel in tijd sterk tot de verbeelding spreekt,. De dlde bedrijven door W. E. Wout. F. Hun- bijzonderheden die men daar heeft gezien, i scjle had de regie en zorgde tevens voor waren dan ook keurig vastgelegd. Mede ]japWerk, dat prima in orde was. door het uitwisselen van gedachten aan het slot werd het weer een leerzame avond. Nut en ontspanning Maandag 26 no vember te 20 uur treedt de personeels vereniging „Nut en ontspanning", van de gemeentelijke sociale werkverschaffing in de gemeente Velsen voor bet eerst naar buiten. Dit eerste optreden zal plaats vin den in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Postzegels De „Postzegelvereniging IJmuiden" houdt een clubavond op vrijdag 23 nóvember in het St. Fidelgebouw. Willemsbeekweg 100, IJmuiden-Oost. De aanvang is gesteld op 19.30 uur. K.D.O. heeft deze avond weer getoond, dat men wel wat goeds kan brengen en daarmee de goede naam, die dit gezel schap heeft, hoog gehouden. Het stuk, waarvan we reeds eerder een uitvoerige beschrijving plaatsten, lijkt was het gege ven betreft, als twee druppels water op het bekende blijspel „Potasch en Perlemoer," dat reeds zoveel jaren een goede pers heeft. De hoofdpersonen, D. Adrichem als Eli Appelbloesem en Jac. Noordermeer als Jozef Rozenwater, waren goed rolvast, wat altijd een steun is voor de andere spelen den. „The Moonliners" zorgden voor muzika le medewerking en na afloop bleef men 1 nog geruime tijd gezellig bijeen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Lonn van Rotterdam; Fagerheim, Stockholm; Ank T., Hu- diksvalt, hout voor Zaandam: Jason, Paramaribo Biri, Halden; Kim. Rotterdam; Prinsenbeek, Kramfors; Aiino, Kemi, cellulose voor papierfa briek Velsen; Shemie Tank. Dordrecht, bijlegger IJmuiden; Joost, Kristinahamn, hout voor Zaan dam: Tamarita, I.onden: Fennia, Mantyluoto: Castor, Rotterdam, laden IJmuiden; Cumulus, Drammen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Anneliese Oltmann van Venern; Schiekerk, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Geestdiep naar Boston, kunstmest van IJmuiden: Stavern, Antwerpen; Otava, Nordenham, van Velsen; Yewcroft. Londen, walsmateriaal van IJmuiden: Waverstroom, Rotterdam; Kare, Gdansk, van Zaandam: Netherlands Coast, Rotterdam; Vatna- jokul, Rotterdam; Belgia, Antwerpen; Noord Immingham; Belos, Rotterdam; Duurt, Vlaardin gen: Hertha 2, Randers. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Marconi naar Delfzijl; Zapadnaya. Dvina Liipaja, wals materiaal van IJmuiden; Jason, Rotterdam; Fa. gerhetm, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam ls gegaan). Met het spelen van dit blijspel, werd de leden van „Palvu" een milieu opgedron gen, dat wel enigszins buiten hun gebrui kelijk emplooi valt. Vandaar, dat regis seur Chris Sluiters met deze bezetting niet ringen gegeven van „Een vreemd meis- de illusie van c.e F.anse society in een CTpn n;^ar het hi je", het Franse blijspel van Pierre Bari- I luxe Parijse flat kon bereiken, de buiten- j slèept' De 'bestl lett en Jean Pierre Grédy, dat een tien- gewoon fraaie toiletten van de dames in - - tal jaren geleden door het voormalige „Co- het derde bedrijf ten spijt. Cor Gravema media" in ons land werd geïntroduceerd. Myra Ward speelde toen de hoofdrol. Weinigen zullen zich nog herinneren, dat beide auteurs in de eerste 2 bedrijven bij zonder geestig van stapel liepen. De intri ge draait om Adèle, '11 noodhulp in de huis- liuoding, die in haar nieuwe betrekking bij familie Veyron plotseling over de wonder baarlijke gave der he4derziendheid blijkt te beschikken. Eerst worden haar voor spellingen met een grote dosis spot en sar casme begroet, maar als de familieleden dan tot hun niet geringe verbazing de di verse profetieën prompt door de feiten zien bewezen, trachten zij dit bovenna tuurlijk talent onmiddellijk tot eigen voor deel aan te wenden. Zo mag Adèle aan mevrouw onthullen, waar meneer zich op een bepaald moment bevindt; volgt zij in trance de zoon des huizes op zijn gewaag de amoureuze paden en moet zij ten slotte zelfs met de familie bij Maxim's soupe ren, om de financiële manipulaties van een bankier te helpen doorgronden. He laas loopt deze originele opzet de auteurs in het derde bedrijf volledig uit de hand. Zij beginnen dan te goochelen met aller lei twijfelachtige effecten en de oplossing, welke door Adèle aan het geval wordt ge geven, is nogal moeilijk te volgen en vol doet evenmin geheel. van rechts komende auto. Zij riipte en ";el. Later werd zij door de ongevallen dienst ongenomen met schaafwonden aan bei heen en een gekneusde voet. Na ver leende eerste huln. werd zij naar haar wonmf overgebracht. Op de riürsweg bii Santpoort, wilde maandagmiddag de bestuurder van een scooter een voor hem rijdende vrachtauto passeren. Een achter hem komende per sonenauto moest daardoor nlotseling rem men. met als gevolg, dat de wagen slipte en in de berm terecht kwam. Hier werd een lichtmast geraakt, waardoor de rech terzijde van de personenauto zwaar werd beschadigd. De bestuurder, een 45-jarige inwoner van Driehuis, ontving van de on- gevallendienst eerste hulp. waarna hij naar zijn woning werd vervoerd. De he- schadigde auto werd door een kraanwa- hoofdbureau van politie ge- stuurder van de scooter liep De rijwielbergplaats van de Adolf van Nassauschool te Santpoort verkeert in een desolate toestand. Bovendien zijn van de 66 in slechte staat verkerende rijwiel standaards dertig stuks vrijwel onbruik baar voor de leerlingen. Alleen met be hoorlijke spierkracht kan stalling ge schieden. De kosten van een dergelijke, aan zestig rijwielen plaats biedende, stalling worden met inbegrip van de bijkomende voorzie ningen geraamd op 4.200. De raad moet nog beslissen. DINSDAG 20 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 tot 17.30 uur; wijkcentrum ,De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-noord: 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, alleen Jozefhuis, Velsen- noord: 14 tot 17 uur. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg Poppentheater „Merlijn" voor Velser schooljeugd. Café Kraak, Marktplein, 19.30 u.: Start oriëntatierit „De RIJmonders". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Toneelvereniging „De Plankeniers" speelt „Zij leven onder ons". Papiervakschool, Velsen-noord: 19.30 tot 21.30 uur: Beroepententoonstelling. WOENSDAG 21 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur;- filiaal Wüstelaan 79. Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wijkerstraatweg: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 uur (ook volwassenen); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 13.30 uur: Toneelgroep „Studio" speelt „Spel van liefde en toeval" voor Velser schooljeugd; 20 uur: Zangfestival Velser Gemeenschap. Hervormd Jeugdhuis, Santpoort: Pop pentheater „Merlijn" voor schooljeugd. Zaal „Zomerlust", Santpoort, 20 uur: Toneelvereniging „Jan van Dommelen" speelt „Hotel 't Gulden Vlies". Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Harpconcert Mij. tot Bevordering der Toonkunst. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: To neelavond „T.O.V.". Papiervakschool, Velsen-noord, 9 tot 16 uur: Beroepententoonstelling. ker, Nolda Wijker, Theo Nierop en Remy Prins kwamen dan ook niet verder dan een oer-HoIlands burgergezin, waar het aan alle zwier en esprit ontbrak. De grote verrassing van deze avond werd het publiek echter bezorgd door Jo Belfroid, een speelster die bij „Palvu" zelden op de voorgrond treedt. Dat zij evenwei tot een goede komische typering in staat is, bewees haar kostelijke Adèle, in welke rol zij de overgang van een sul- lig daghitje naar de gedecideerde en van haar macht bewuste jongedame bijzonder amusant heeft aangegeven. Ook verdient zij een compliment voor de manier, waar op zij de (voorgeschreven) platte uit spraak voor een hinderlijke overdrijving wist te behoeden. Het gebeurt zelden bij „Palvu" dat het succes niét aan het en semble, doch aan één speciale vertolking is te danken. Maar ditmaal was dit toch het geval. Jan van Dam De lage waterstanden op de grote ri vieren hebben nog eens extra de aandacht op de moeilijkheden van de scheepvaart op de Gelderse IJssel gevestigd. Gedeputeerden van Overijssel hebben de minister van Verkeer en Waterstaat ver zocht zoveel mogelijk aandacht aan dit vraagstuk te besteden. Zij menen, dat het waterpeil in de IJssel als gevolg van en kele weinig kostbare voorzieningen boven- strooms van de mond van het Twente kanaal met enige decimeters zou kunnen worden verbeterd. Van deskundige zijde deelt men mede, dat zulks inderdaad mogelijk is, indien eerst de stuw bij Amerongen omstreeks de jaarwisseling 1965/'66 gereed zal zijn. De bedoelde verbeteringen zullen dan waar schijnlijk reeds zijn aangebracht. Nog beter wordt de situatie na het gereedkomen van de stuw bij Driel in 1970/'71. Dan zul len ook de voornaamste afsluitingen in de Delta, behoudens de dam in de Ooster- schelde, gereed kunnen zijn. Zoals bekend is, wordt er gestreefd naar het geheel voltooien van de kanalisatie van de grote rivieren (Rijn, Lek en IJssel), tegelijk met het gereedkomen van de Deltawerken in of omstreeks 1978. Ingevolge de Subsidieregeling gezins- zorgsters verminderd met 250 per jaar verzorging en gezinshulp 1958 ontvangen de instellingen voor gezinsverzorging een rijkssubsidie van 30 percent in de salaris sen en bijkomende kosten van gezinsver zorgsters en 25 percent in die van des kundige helpsters; voorts wordt een sub sidie verleend in de kosten van de leiding van deze verzorgsters. Naast dit rijkssub sidie ontvangen de in Velsen gevestigde instellingen een gemeentelijk subsidie, dat gelijk is aan het rijkssubsidie; bovendien ontvangen zij een extra subsidie van 200 per jaar voor elke gezinsverzorgster en -helpster zulks tot een maximum van 200 per jaar, voor zover de instellingen een deskundige leidster in dienst hebben, en voorts een tegemoetkoming in de admini stratiekosten van 50 per jaar per gezins verzorgster of -helpster. Het is gebleken, dat deze gemeentelijke subsidieregeling niet meer in overeen stemming is met de normatieve maatsta ven van de subsidiëring, waarop de rijks regeling is gebaseerd. Daarbij hebben B. en W. tevens overwogen, dat een ver hoging van het gemeentelijke subsidi'e zal bevorderen, dat de instellingen in staat blijven haar werk voort te zetten. Zij ko men immers door de voortdurende stij ging der salarissen voor steeds hogere las ten te staan. Het komt B. en W. daarom gewenst voor, dat de gemeentelijke subsidierege ling 1955 wordt ingetrokken en wordt ver vangen door een regeling in deze zin, dat het rijkssubsidie door de gemeente wordt aangevuld tot een totaal subsidie van 70 percent van de kosten van gezinsverzorg sters en 60 percent van de kosten van ge zinshelpsters. Een zodanige regeling heeft ook het voordeel, dat een eventuele ver hoging van het rijkssubsidie een verminde ring van het gemeentelijke subsidie ten gevolge zal hebben. Ten laste van de in stellingen zullen in elk geval 30 percent van de kosten van gezinsverzorgsters en 40 percent van de kosten van gezinshelp sters blijven. Volgens de tot nu toe gel dende regeling was dit in het algemeen 40 percent van de kosten van gezmsver- per verzorgster en 50 percent van de kos ten van gezinshelpsters, verminderd met f 250 per jaar per helpster De subsidielast van de gemeente zal hierdoor naar raming met 13.500 per jaar worden verhoogd, bij welke raming is uitgegaan van de kosten over het jaar 1961. Indien het rijkssubsidie wordt ver hoogd, zal de gemeentelijke subsidielast gelijkelijk afnemen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor onder intrekking met ingang van 1 januari 1962 van het besluit voor zover op deze aangelegenheid betrek kelijk ingaande dezelfde datum aan de in deze gemeente gevestigde instellingen voor gezinsverzorging een gemeentelijk subsidie te verlenen door vaststelling van een verordening. Tevens stellen B. en W. voor om gelijk tijdig voor het jaar 1962 dienovereenkom stig de subsidies toe te kennen. Zoals reeds werd vermeld, zal hiertoe het in de gemeentebegroting voor 1962 geraamde bedrag met 13.500 moeten worden ver hoogd In deze verhoging is nog niet begrepen een herziene raming in verband met de uitbre.ding der werkzaamheden en de ver hoging der salarissen; zodra daaromtrent definitieve gegevens bekend zijn, zullen B. en W. eventueel voorstellen de begroting opnieuw te wijzigen. Thans stellen B. en W. voor de begroting voor het jaar 1962 uitsluitend in verband met de verhoging der subsidiepercentages te herzien over eenkomstig het bijgaande ontwerp. LEZING ROZEKRUISERS Het Rozekruisers Genootschap zal op woensdag 21 november te 20 uur een le zing met lichtbeelden in het gebouw Sta tionsweg 95 te Velsen houden. Het onderwerp zal zijn: „Religieuze erfe nissen in Groot-Brittannië", waarbij de aandacht wordt gevestigd op de stenen mysteriën in Engeland en hun samenhang met de Broederschap der Druïden; er wor den fraaie diapositieven van het zo be kende Stonehenge vertoond.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5