aanslevee?? bloeit ondanks de televisie als nooit tevoren VORSTELIJKE ONTVANGST VOOR FERRY OFFERMAN IN AMERIKA VAN NIEL TANTE PATENT (Vertaald uit het Deens) door Grete Dölker-Rehder Amsterdams x Allerlei NAAIMACHINES ENGEL PANDA EN DE MEESTERSECRETARIS f Arr - Ons vervolgverhaal DINSDAG 20 NÓVEMBER 1962 8 1 89) X X Rattenkaart Zakkenrollers Het bier is weer bestin Kenya Waterwerken Vrouwen van astronauten zullen wellicht zijn collectie showen PRISMA HORLOGES Stevige tailles Japon van 4000 Ü1T6AN& - evt .J T' v EIKE AGENA Tönis hief allebei zijn hénden afwe- rend op, want geen mens had immers E nog een woord over dat burgemeester e worden gezegd, hij had er zelfs niet g= in de verste verte aan gedacht. Hij is zei: ..Nou, nou, Hille..." Móy kwam er óok bij, een beetje E Verstoord. „Maar Hille..." zei ze. Maar Severin riep boven alles uit: „Hij burgemeester? Je bent gek!" Hille was blijkbaar aan derlijke gro ve woorden gewend. Ze pakte Seve rin bij de revers van zijn jasje, ging op haar tenen staan en fluisterde hem toe, zodat de anderen het toch konden verstaan: „Stel jij je nu maar tevreden met mij en met Haulsens 1 hoeve. En laat hem burgemeester I worden!" Ze trok zijn hoofd naar be ll neden en gaf de verblufte jongen op 1 de ene wang een tikje en op de an- dere een smakkende kus. Severin Cordes was niet bijzonder I slim, maar nu zag hij er uit alsof hij helemaal niets meer begreep. I „Hoezo?" vroeg hij, terwijl hij zich van haar losmaakte. En Hille ant- woordde zonder aarzeling: „Hoezo? Omdat ik met je wil trouwen.* Mor- j gen kun je het laten afkondigen." Se- verin woelde van verwarring met bei- de handen in zijn haar. En Moy jam- merde: „Maar Hille, wat mankeert je? Zesentwintig jaar lang hou je van i Tónis Flor en wacht je op hem. Hoe i dikwijls heb je Severin Cordes al af- gewezen, hoewel iedereen je zei, dat hij de meest geschikte man voor je was. En nu is Tönis weer terug en laat je hem zomaar zonder meer schieten?" Ze nam Tönis' hand, alsof ze hem bij wilde staan. Maar hij glimlachte en zei: „Hille heeft gelijk, moeder Moy". Hille Haulsen keek vol liefde van de een naar de ander en zei: „Zie je, Tönis Flor en ik, wij zijn als de hemel en de aarde. Die horen ook bij elkaar en de een kan niet bestaan zonder de ander. En toch zijn ze te verschillend, ze kunnen niet één wor den. Ze moeten genoegen nemen met naast, misschien boven elkaar te le ven. Alleen aan de randen schijnen ze elkaar te vinden. Maar het zijn niet de lichamen, dié zich verenigen, het zijn de zielen.." Hille sprak alsof ze droomde. Moy en Severin, die haar niet begrepen, luisterden met open mond naar haar. Maar Tönis Flor, die voelde dat haar liefde haar boven zichzelf uithief, ver gat al zijn schroom. „Mijn Hille," zei hij zacht en trok haar naar zich toe. Het was toen heel stil in de kamer, niemand waagde het, het zwijgen, dat tussen hen in stond te verbreken. Eindelijk maakte Tönis zich lang zaam van het meisje los, liep naar de stoel, waarop hij zijn vioolkist ge legd had en nam het instrument er uit. Hij stemde de viool, met de rug naar hen toegekeerd, en deed toen het licht uit. De drie anderen, zwij gend, gingen zitten om te luisteren, zonder gevoel voor muziek, zonder enige ontwikkeling, maar overweldigd door de stemming van dit ogenblik. Het was niet helemaal donker in het vertrek, het vale schijnsel van de vergane dag schemerde nog aan de westelijke horizont. En de lichtstraal van de vuurtoren aan de witte Knee gleed met regelmatige tussenpozen door de kamer, zadat telkens Tönis' silhouet scherp afstak tegen het ven ster. Hij speelde... De eerste toon al was zo teer en zwol aan tot zo'n zuivere volheid, dat de drie toehoorders helemaal in zijn ban kwamen. Hij speelde een me lodie, die volmaakt was in haar een voud, zoals alleen de hoogste kunst ze maar voort kan brengen. Hij dacht niet aan zijn spel, hoewel hij zijn best deed, zo te spelen alsof hij in een grote concertzaal stond. Hij dacht aan Hille Haulsen. Aan het wonder, dat zij voor hem geworden was. Hij wist nu, dat hun liefde niét li chamelijk was, en hij was haar dank baar, omdat ze dat zo vlug had inge zien, en zo snel het juiste besluit had genomen. Toen de laatste klank verklonken was, heerste er een diepe stilte in de kamer. Eindelijk sprak Severin Cordes. Hij stond moeilijk op, liep naar Tönis toe, die nog roerloos bij het raam stond, en zei met ruwe, maar gedempte stem: „Vergeef het me, Tönis Flor, ik wist niet, dat je zo was." Verrast greep Tönis de hem toege stoken hand en zei: „O, laat toch, Moi, ik heb jou niets te vergeven. Maar, als mijn spel je zegt, hoe ik ben, hoe kon je dan vroeger je vader zo miskennen?" „Ik was te jong, Tönis. En ik heb vandaag veel geleerd door jou en door Hille!" Hij nam het meisje bij de hand en trok haar naar zich I toe. Moy stak het licht weer aan. Tö- j nis legde zijn viool weer in de kist. j Toen zei Severin nog: „Ik begrijp I jullie niet, als je zegt: Tönis Flor wil j geen kunstenaar worden. Hij is het 1 toch al!" i Hille knikte hem toe met grote, j glanzende ogen, maar toen zei ze: „Weet je, Tönis Flor is nu eenmaal van de Witte Knee. Hij heeft behoefte I aan de eenzaamheid. Hij kan niet, hoe prachtig hij ook speelt, zich in een grote zaal aan de mensen ge- I ven Toen ging ze naar Tönis toe en I kuste hem. Toen Tönis zich ter ruste begeven had en ook Moy naar bed was ge- gaan, stonden Hille en Severin nog 1 bij elkaar in het donkere portaal. 1 Steeds weer wilde Severin horen, dat Hille hem nu werkelijk zou trouwen en dat hij boer zou worden op Haul- sens hoeve. En hij kon maar niet ge- 1 noeg krijgen van haar kussen en ook Hille, die opgewonden was door alles wat er die dag gebeurd was, drukte zich steeds weer tegen hem aan. Maar toen Severin Cordes zei: „Ja, maar dat gekus met Tönis Flor is nu afgelopen!" deed Hille een stap terug en zei met ernstige stem: „Ik wil je nu eens en vooral zeggen Severin Cordes: mijn liefde voor Tönis is vol- komen anders dan mijn liefde voor jou. Je kunt me de liefde niet ver- E bieden, net zomin als ik die zelf uit mijn hart kan rukken. Ik zal hem 1 kussen, wanneer en zo dikwijls ik maar wil. Ook de kussen, die ik hem s geef, zijn volkomen anders, er is geen enkele reden om jaloers te zijn. Eén ding merk ik nu wel: Ik kan alleen van jou houden, dóórdat iSf'VatVTürfts1 houd!" De volgende morgen, toen Tönis g Flor wakker werd, was het weer vol- g komen veranderd. Het stormde en fjj donkere wolken joegen langs de he- mei. De regen viel in stromen neer s Maar dat kon Tönis er niet van weer- houden, naar de Witte Knee te gaan Ze gaven hem een oliejas en een g= zuidwester van Hannis. Zijn koffer, de viool en zijn jas zou een knecht later brengen. s Opgewekt stapte hij door de Groene g Bocht. Het1 weer deerde hem niet, in- e tegendeel, hij hield van het optornen e tegen de wind, van de frisse lucht in zijn longen en om zijn wangen, het was hem zo vertrouwd en hij voelde s zich zo vrolijk als hij sinds lang niet s meer geweest was. Zelfs de wróeging g omdat hij vader -Jurian verdriet had s aangedaan, was veel minder gewor- s den. En ook het feit, dat hij nu niet g met Hille zou trouwen had. hoewel 3 hij van haar hield, een zware last van hem afgenomen. Hille is het leven, dacht hij, en ik g ben de dood. Neen, niet de dood. s Maar Hille is een mens van deze aar- de en ik ben door mijn kunst de aarde g ontgroeid. Alle kunst is liefde, die g zich boven het lichamelijke uitheft. s Hij keek om zich heen. Het was een vreemde gedachte, dat hij nu g liep, waar vroeger zijn vader geroeid 3 had. Hij zag ook, dat van Lissum uit s palen en draden naar de Witte Knee g liepen. Ook daar was nu dus elek- g trisch licht. De Witte Knee werd g steeds minder eenzaam en afgelegen, g Een winter, zoals Eike die toen be- g leefd had, zou nu niet meer mogelijk g zijn. g (Wordt vervolgdff (Van onze Amsterdamse redacteur) HET THEATER CARRé, dat in de cember zijn 75-jarig bestaan viert, maakt wat betreft het bezoekersaantal sinds en kele jaren een bloeitijd mee waarvan de stichter, circuskoning Oscar Carré, zelfs niet had durven dromen. En directeur Wunnink zegt doodkalm: „Er is in Am sterdam zeker plaats voor méér theaters als Carré. Zij zullen het bezoek aan schouwburgen slechts stimuleren". Ook de televisie blijkt niet zo'n grote concur rent voor het „uitgaansleven" te zijn als aanvankelijk werd vermoed. Maar w e l is het publick critischer geworden. Men gaat nog steeds graag uit en men heeft daar zelfs veel geld voor over, mits men de zekerheid heeft, dat er iets goeds valt te zien. Dat geldt ook voor de bioscopen: de film „West Side Story" trekt nu al negen maanden lang iedere middag en iedere avond een volle zaal in de Am sterdamse Cinema du Midi, waar de duurste plaatsen, van 6,50, het eerst ijn verkocht. LATEN WE eens zien wat de afgelopen week et bieden had. Theater Carré (1800 plaatsen) draaide uitstekend met de Snip en Snap-revue; de Wiener Eisrevue in de RAI was zelfs tijdens de interlandvoetbal wedstrijd met 3500 bezoekers tot de laat ste plaats bezet. In de Apollohal, waar 4000 zitplaatsen zijn, moest het Georgische Staatsensem- ble zijn dansprogramma prolongeren, in plein, krijgt een nieuw kleedje voor de deur in de vorm van een nieuw plantsoen. In dat plantsoen zal een fontein komen, waarvoor de kunstenares mej. G. Rueter een fraai beeldhouwwerkje heeft ontwor pen. Inmiddels is ook op het Wetering circuit een kleine fontein gekomen, door velen begroet als een welkome onderbre king van de lelijke bakstenen muur, die een kinderspeeltuin van de verkeersdrukte scheidt. De gemeentelijke ambtenaren, die zijn belast met het „straatmeubilair", hebben jarenlang geaarzeld met het aan brengen van meerdere fonteinen in. de stad. Het jongste initiatief moet worden gezien als een experiment. Het is niet uit gesloten, dat het stadsbeeld de komende jaren nog meer fonteinen te zien zal geven. DE SANITAIRE DIENST van de G.G. en G.D. heeft in Amsterdam 3000 kilo ha ver, vermengd met 250 kilo giststof uitge zet als begin van een nieuwe actie tegen de ratten. De strijd tegen deze dieren is eindeloos. Immers, een rattenpaar brengt per jaar ongeveer 750 nakomelingen ter wereld waarvan er minstens 250 in leven blijven. De G.G. en G.D. heeft de plaatsen waar veel ratten verblijven, keurig in kaart gebracht. Het zal geen verbazing wekken, dat dit met name de vele duizen den krotwoningen zijn, die burgemeester Van Hall zo graag wil afbreken in ruil voor fraaie, nieuwe woonwijken in de Bijl mermeer. Het succes van de rattenbestrij ding staat of valt met de medewerking van het publiek. Wel werden het afgelopen jaar op verzoek 200.000 eetbare gifblokjes uitgereikt, maar het effect is deels teniet gedaan door de onverschilligheid, waar mee vele mensen met etensafval omgaan. De strijd tegen de ratten kost Amsterdam ca. 70.000 per jaar. SINT NICOLAAS is weer gekomen om de omzetten van de winkeliers een duwtje omhoog te geven. De Amsterdamse bin nenstad wordt iedere middag overspoeld door huisvrouwen, die er voor hun Sint Nicolaasinkopen vroeg bij willen zijn. Maar de goede Sint maakt zich bij al die verheugende koopdrift toch zorgen over een jaarlijks terugkerend bijverschijnsel: de actfviteiten van de zakkenrollers. In tegenstelling tot de afbeeldingen in de moppenblaadjes zijn die zakkenrollers uiterlijk niet te onderscheiden van keuri ge boekhouders of vriendelijke dametjes. Zij doen onopvallend hun vingervlug werk en als de beroving ontdekt wordt zijn ze meestal al ver uit de buurt. Zij zijn voor de politie de moeilijkste gevallen, zo ver trouwde hoofdinspecteur Sanders van de centrale recherche ons toe. Hij kreeg vori ge week op één middag al 13 gevallen van zakkenrollerij in een tweetal waren huizen te behandelen. Toch is de bestrij ding van de zakkenrollers niet zo moeilijk als die van de ratten: zorg, dat porte feuille en portemonnee op een veilige plaats zitten! Een groot internationaal levensmid delenconcern verbaasde zich er al ge ruime tijd over, dat er in Kenya zo'n enorme belangstelling voor een van zijn produkten: bakpoeder, bestond. De om zet hiervan steeg met de dag en dat gaf het concern in kwestie aanleiding, een marktonderzoek naar de oorzaak van deze buitengewone vraag naar bakpoeder in te stellen. De enqueteurs, belast met dit onderzoek, hebben na veel moeite het antwoord verschaft: het 'waren geen ijverige huisvrouwen, die het bakpoeder kochten, maar mannen. Het leeuwedeel van het poeder werd gebruikt bij de bereiding van inheems bier en van zeer sterke jenever. Het onderzoek werd in niet geringe mate bemoeilijkt door het feit dat de meeste brouwerijen illegaal zijn, maar ten slotte kwam men toch achter de waar heid. De inlanders hadden bemerkt dat hun bier veel sneller tot gisting kwam met bakpoeder dan met de normale grondstoffen: een ontdekking die des tijds door een der Mau Mau-leiders in Kenya gedaan zou zijn. Het levensmid delenconcern gaat het bakpoeder nu ook in naburige Afrikaanse staten propa geren als biergistmiddel. Advertentie He beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zag-naaimachines electrisch, in kofferf 350. Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 de Stadsschouwburg speelde de Neder landse Opera „l'Italiana in Algeri" en bracht de Nederlandse Comedie in één weekeinde drie verschillende toneelstuk ken met o.a. Han Bentz van den Berg, Ko van Dijk, Henk van Ulsen en Ellen Vogel. In de Kleine Komedie zong de Hoofdstad- Operette „In einer kleinen Konditorei" en het operettegezelschap Frans Léhar stond in Bellevue met „Schön ist die Welt". In het Concertgebouw vond men in de Grote Zaal achtereenvolgens het Concertgebouw orkest en het Philharmonisch Orkest van Oslo en in de Kleine Zaal een reeks voor stellingen waaronder een Mozartconcert van het Nederlandse Strijkkwartet. In de Oude Kerk kon men luisteren naar een 'orgelconcert rén1 in het Instituut voor dé Tropen waren Los Chayeros met Argen tijnse dansen en muziek. Wim Kan en zijn gezelschap vierden triomfen in het nieuwe De la Mar-theater en enkele tientallen me ters verder gaf het Lureleigroepje van Eric Herfst zijn opmerkelijke cabaretvoor stellingen. Maar ook Sieto Hoving zag zijn Tingel-Tangel steeds met cabaretliefheb bers gevuld. Voor degenen, die houden van kleine, intieme theatertjes waren er twee toneelstukken in het Vestzaktheater en de première van „De Appel" door het gezelschap Studio in De Brakke Grond. De keus niet groot genoeg? Maar dan zijn er nog legio andere mogelijkheden zoals het Israëlische cabaret en het moppenpro- gramma van Max Tailleur. Wij zouden nog een kolom kunnen vullen met een scala van genoegens; van de meest cultu rele lezingen tot de blootste striptease. En dat allemaal in enkele dagen tijds, waarin de kunstijsbaan Jaap Eden en passant sinds vier weken de 100.000ste bezoeker registreerde. De televisie een bedreiging voor het avondje-uit? kom nou EEN VAN de grootste en tevens een van het American Hotel aan het Leidse- van de drukste cafés van Amsterdam, dat mmmrnm (Van onze Amsterdamse redgeteur) „ZE HEBBEN mij gevraagd of ik be- begeleid zwaar heb om begeleid door politie motoren en voorafgegaan door een pa trouille-auto met gillende sirene mijn intocht in de stad te doen. Ik heb gezegd dat ik het fijn vind. Het zal immers de enige maal in mijn leven zijn dat ik de kans krijg om als staatshoofd te worden ontvangen". De Amsterdamse mode ontwerper Ferry Offerman is niet weinig trots op de vererende uitnodiging van een drietal clubs in de Amerikaanse staat Texas, die zijn collecties willen zien. Hij vertrekt op 24 november in gezelschap van de Amsterdamse kapper Mario met een bagage van zestig mantels en japon nen ter waarde van ongeveer 7-5.000. DE MODESHOWS worden gehouden tij dens liefdadigheidsfeesten die de Cotillon- Club, de River Oaks Country Club en de Holland Club in Houston en Corpus Cristi (Texas) jaarlijks organiseren en waar vo rig jaar de Spaanse modekoning Pedro Rodriguez zijn collectie toonde en in 1963 de Fransman Yves Saint Laurent wordt verwacht. De leden van de clubs zijn vrij wel allen topemployés van oliemaatschap pijen en hun echtgenotes. Om als lid te kunnen worden toegelaten, wordt een stor- Advertentie m GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 ting gevraagd van soms 15.000 dollar. De heer Offerman kreeg zijn uitnodiging via de V.V.V. Amsterdam dat in het raam van de actie „Amsterdam your gateway to Europe" (Amsterdam de poort naar Euro pa) de feesten zal opluisteren met in Ne derlandse klederdracht gestoken meisjes, toeristische informaties en duizenden Ne derlandse bloemen. In zijn fraaie landhuis aan de Vinkeveen- se plassen waar exotische flamingo's door de tuin schrijden, vertelde Ferry Offerman ons van de problemen die met de reis ver band houden. „Zoals in Amerikaanse socie- tykringen vaak voorkomt wil men geen beroepsmannequins in de shows, maar zal de kleding worden getoond door vooraan staande vrouwelijke clubleden. Ik ben nu bezig 60 modellen te vervaardigen voor amateursmannequins, die ik niet ken.Ik heb alleen de foto's en de opgave van de ma ten. Ik ben doodsbenauwd dat ze niet goed hebben gemeten en wat voor maten zijn het soms: kijk eens, deze hier heeft een taille van 66 cm. Ik heb er ook een van 69 en zelfs een van 71. Gewoonlijk werk ik met mannequins wieh tailles variëren van 58 tot 62 cm". IN DE ATELIERS van Offerman-Cou- ture aan de Van Baerlestraat te Amster- i Als alles goed loopt zullen drie van deze zeven astronauten vrouwen hun mooiste beentje voorzetten op de Amerikaanse show van de Nederland se couturier Ferry Offerman. De drie kandidaten zijn: Eerste van links Mevrouw Shepard, derde van links Mevrouw Schirra, derde van rechts Mevrouw Glenn. dam wordt hard gewerkt aan deze bijzon dere collectie. Er is een japon bij die van wege het borduurwerk 4.000,- waard is. „Ik heb een zomercollectie ontworpen met complets in wit, turkoois, rose en bleu. Verder wat japonnen met jasjes, enige mantels en een aantal avondjaponnen. Na tuurlijk hoop ik dat de dames die mijn kleding showen er zo verrukt van zijn dat ze die kopen. Ze zijn in ieder geval vol doende kapitaalkrachtig om het te doen. Rodrigues verkocht vorig jaar maar liefst voor 40.000,-. Als mij zoiets lukt, blijf ik nog een paar weken hangen in Californië en in New York." TIJDENS de modeshows worden hoeden gedragen van de Nederlandse ontwerper Peter Voorn. Omdat deze zelf verhinderd is naar Amerika te gaan, gaat kapper Mario mee. Deze jonge Amsterdammer, wiens werk in de Nederlandse kapperswe reld nog geen erkennning heeft gevonden, maar wiens salon aan de Prinsengracht een internationale faam heeft, zal de man nequins kappen of voorzien van de prui ken die hij uit Amsterdam meebrengt. „Ik ben nog nooit in Amerika geweest en ik vind het dan ook knal". Een van de shows in Houston zal door de echtgenotes van de ruimtevaarders Glenn. Shepard en Shirra worden be zocht. Het is zelfs niet uitgesloten dat ook zij ais mannequin zullen optreden. „Ik heb hun foto's gezien en ik geloof wel dat ik hen wat fraais kan bieden", aldus de heer Offerman, die hoopt zijn collectie ook te tonen ten huize van mevrouw Johnson, echtgenote van de vice-president van de Verenigde Staten. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp CPTYRICHT «WAV JT'TURTS «YXPICATS 69. Intussen zat de voormalige inbreker Gore Ger- rit als suppoost in' het museum. Hij bewaakte de kostbare Van Goghverzameling en deed dat stipt en nauwgezet. Geen ogenblik verloor hij de schilde rijen uit het oog. Hij was een rechtschapen en ge wetensvolle broodwinner geworden, tenminste tijde lijk Want op deze avond scheen er iets in hem te veranderen. Hij dacht aan zijn vroeger leven. Ban ken beroven, kraken zetten, brandkasten plunderen allemaal heerlijke dingen waar je snel rijk mee kon worden. „Ik lijk wel gek fluisterde Gore Ger- rit tot zichzelf. „Hier zit ik in een museum vol kunst schatten die miljoenen waard zijn. Ik ben alleen. Wat let me?" Hij nam drie schilderijen van de muur en sloop er mee naar de uitganr CO». MARTEN TOON PER 24. In het restaurant zat de bankdirecteur nog steeds op zijn secretaris te wachten. „Mijnheer Panda blijft lang weg met het geld," mompelde hij. „Wat zou daar van de oorzaak zijn?" Hij dacht hier enige tijd over na en toen trok er een glimlach over zijn gelaat. „Na tuurlijk," hernam hij, „mijn nieuwe secretaris had het steeds over het nut van de oneerlijkheid. Nu begrijp ik waarom hij niet komt. Hij wil me de gelegenheid geven om ook eens slecht te zijn. Wel, ik zal van deze gelegenheid gebruik maken. Oneerlijkheid is im mers goed voor mijn innerlijke remmingen!" Met deze gedachte keek de heer Golderop omzichtig rond. Daarop griste hij met een snelle beweging de asbak van de tafel en verborg die ond.er zijn jas. „Dat is één!" prevelde hij voldaan. „Nu punt twee: ik ga er vandoor zonder te betalen." Enige ogenblikken later kon men hem op handen en knieën door de zaal zien bewegen. Het valt te begrijpen, dat dit opzien verwekte en hier uit blijkt dan ook wel hoe weinig ervaring de president in dit soort dingen had.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 8