Onze industrie buitenlandse ontstemd over vestigingen mÊmm Koffie KREMER - DE BEURS - VS NEIESSO BEN! U BEIER UIT! PRACHTIG TANKSTATION 3.90 BLAD VAN METAALINDUSTRIE CONSTATEERT Arbeiderstekort en houding van gemeenten spreken woordje mee Deviezenreserve met ƒ77 min omlaag Verdere mutaties in directie Hoogovens Nederlanden van 1845 verwerft Brits belang Zilver goedkoper Nieuwe fabriek gaat snelle auto's bouwen Westduitse eis aan Afrikaanse landen Van Wessem bezorgd SCHEEPVAARTBERICHTEN „Dienstreisjes met Kerstmis en Nieuwjaar in trek" NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW in luxe bouwdoos WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 11 Selectie de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Weekstaat Ned. Bank Pathologisch Voorkeur Italiaans initiatief Lening Bundesbahn STOP'N TIJGER IN UW TANK! Technici kunnen het bewijzen met formu les, U ervaart het op de weg: Esso Extra zorgt voor extra kracht, fellere acceleratie, pingelvrij rijden. Dus... stop een tijger in Uw tank: ESSO EXTRA! slechts De meeste Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren iom EEG'Controleurs I De laatste tijd kan volgens de Fede ratie Metaal- en Electrotechnische In dustrie (F.M.E.) een toenemende wrevel bij de bestaande industrie worden ge constateerd tegen de vestiging van bui tenlandse bedrijven. Naar de federatie in haar orgaan, „Metaleleetrovisie" schrijft, is hieraan uiteraard de schaarste op de arbeidsmarkt debet, maar spreekt hierin ook de houding van tal van ge meentebesturen in ons land een woordje mee. In de afgelopen vijftien jaren hebben zich ongeveer 500 buitenlandse industriële ondernemingen in Nederland gevestigd, waarvan ongeveer de helft tot de metalec- tro-seetor behoort. Over het algemeen zijn deze vreemde „dochters" gunstig ontvan gen, o.a. omdat zij bijdroegen tot afron ding van onze industriële structuur. Het was namelijk zo, dat de nieuwe onderne mingen, die in Nederland door het op gang bomen van de industrialisatie ontstonden, haar programma in het algemeen heb ben gezocht in produkten, waarvoor naar verhouding geringe investeringen werden vereist. Het grootste aantal nieuwe investeringen heeft dan ook overwegend in de sector van de lichte metaalprodukten plaatsge vonden. Het valt daarom te betwijfelen, aldus de F.M.E., of de structuur van de nationale metalectro-industrie op grond van eigen vestigingen tot volgroeidheid zou zijn gekomen. Initiatieven om te ko men tot produkties, waaraan hoge inves teringen vooraf gaan, bleken in ons land in het algemeen slechts mogelijk bij be staande grotere ondernemingen. Al bestaan de ernstige hiaten van vroe ger niet meer, het proces van afronding van de industriële structuur is nog niet tot een einde gekomen. De omstandigheden, waaronder tegenwoordig de vestiging van buitenlandse industriële ondernemingen in ons land plaats vindt, verschillen echter hemelsbreed met die van bijvoorbeeld 5 of meer jaren terug. In de eerste plaats is er het door sommige deskundigen als een structureel verschijnsel aangemerkte werknemerstekort. De betekenis hiervan mag volgens de M.E. niet worden onderschat, daar in het algemeen kan worden gesteld dat de vestiging van een nieuwe onderneming met alleen van buitenlandse origine in een bestaande industriële agglo meratie hier te lande ten nadele van het personeelsbestand van de bestaande be drijven plaatsvindt. Hiervan kan de F.M.E. tal van spre kende en minder prettige gevallen noemen. In de tweede plaats kan de vraag worden gesteld of de selectie, die de overheid t?n aanzien van aanvragen voor vestiging van buitenlandse bedrij ven in ons land aanlegt, niet strenger zal moeten geschieden dan tot nu toe het geval is geweest. De kwalificatie van aanvullende produktie wordt immers bij de groeiende voltooiing van de struc tuur van de metalectrosector steeds sub tieler, zodat de mogelijkheid bestaat dat buitenlandse ondernemingen worden aan getrokken waarvan de produktieverwant- schap met hier te lande bestaande be drijven zo groot is, dat deze laatste in hun programma-uitbreiding worden afge- emd. Advertentie Opmerkelijk in de Weekstaat van de Ne derlandse bank is vooral de vermindering van de netto deviezenreserve met bijna ƒ77 miljoen. Men acht dit het saldo van de mutaties inclusief de K.L.M. Ie ning. Tegenover het bedrag van 125 min aan obligaties, waarvoor hier een uitgifte heeft plaats gevonden, heeft de centrale bank dollars beschikbaar gesteld. Dienten gevolge is de som van goud en deviezen gedaald tot 6140. min. De circulatie is reeds met een kleinig heid toegenomen in het vooruitzicht van de naderende ultimo. De uitzetting van 8.5 miljoen bleef echter nog binnen zeer beperkte grenzen. Het Rijk heeft een surplus aan inkomsten van ƒ19 min, voornamelijk uit hoofde van belastingontvangsten. Het slaöo van de banken heeft een aanmerkelijke verminde ring ondergaan en wel uit hoofde van de belastingbetalingen, de uitzetting van de circulatie en de financiering van het deviezenverlies. Daarvoor is het saldo van de banken verminderd met 104 min. Hiermede is dit saldo beland op 423.5 min. Men acht dit juist het niveau waar óp het saldo uit hoofde van 6 procent kasreserve moet liggen. Met ingang van 22 november is de kasreserve echter vijf percent, en op basis daarvan zal het saldo van de banken slechts f 355 min be hoeven te zijn voor het gemiddeld van de kasreserveperiode. een vermindering der halve met 70 miljoen ten opzichte van de aflopende periode. Ten aanzien van de geldmarktis men voor de eerste dagen gematigd optimistisch. Tegen de ultimo kan echter een lichte verkrapping van de markt optreden. In aansluiting op het bericht van giste ren waarin werd vermeld dat drs. P. Justman Jacob de werkzaamheden van prof. dr. J. F. ten Doesschate zal over nemen, kan nog worden medegedeeld dat de heer Justman Jacob, die tot dusverre als directeur, mede belast was met het voorzitterschap van de adjunct-directie, de laatstgenoemde functie zal overdragen aan de heer W. Bakker, adjunct-directeur. In de adjunct-directie zal de heer Bakker te< vens de zaken op het gebied van perso neel en organisatie blijven behartigen. In verband hiermede zal de heer Bak ker de dagelijkse leiding van de hoofdaf deling Personeelszaken overdragen aan prof. dr. R. W. van der Giessen, thans hoofd van de Psychologische Dienst, die tot hoofd Personeelszaken is benoemd. Als hoofd van de Psychologische Dienst wordt de heer van der Giessen opgevolgd door drs. C. J. de Wolff, psycholoog bij deze dienst. a Het is stellig hieraan te wijten, zo zegt de F.M.E., dat de bezwaren tegen de ves tiging van buitenlandse bedrijven voortdu rend toenemen. Deze bezwaren worden nog vergroot door de omstandigheid dat tal van gemeenten hier te lande die in dustrialisatie in haar vaan hebben ge schreven, een welhaast pathologische voor keur voor het aantrekken van buitenland se industrieën aan de dag leggen. Nog on langs kwam uit een middengrote stad in het westen des lands de klacht naar vo ren dat de betrokken gemeentelijke over heid niet de minste belangstelling aan de dag legt voor de vele en bloeiende onder nemingen in de eigen gemeente, maar dat zij daarentegen wel alles in het werk stelt om buitenlandse ondernemingen tot vestiging te bewegen. In de betrokken ge meente kampen de bestaande ondernemin gen reeds met een ernstig personeelste kort. Waaruit de oplossing bestaat en hoe die kan worden gevonden, valt niet eenvou dig te beantwoorden, zo schrijft de F.M.E. Er zijn aanwijzingen dat men in de kring van de metalectro-sector meer en meer de voorkeur geeft aan samenwerking met buitenlandse ondernemingen boven zelf standige vestiging. In de le plaats omdat van het eerste stadium van de samenwer king af het vraagstuk van de personeels bezetting onder de loep kan worden geno men. In de tweede plaats omdat tal van ondernemingen in het proces van struc tuur-afronding niet ongenegen zijn de vol tooiing van haar produktieprogramma in samenwerking met andere ondernemingen te zoeken. De ontwikkeling van de Euro pese markt geeft hiertoe nog een extra stimulans. De N.V. Assurantie Maatschappij De Ne derlanden van 1845 heeft een belang ver worven in het aandelenkapitaal van de Orion Insurance Co. Ltd. te Londen. De Orion heeft zich tot dusver voorna melijk gespecialiseerd op transport- en luchtvaartverzekering. Behalve een vijftal kantoren in Engeland heeft zij vestigingen in verschillende delen van de wereld. De Orion heeft op haar beurt een belang in de Britse verzekeringsmaatschappijen de „Sphere" en de „Drake". Het bruto- premie-inkomen van de in groepsverband samenwerkende maatschappijen Orion-, Sphere en Drake bedraagt rond 160 mil joen. De zilvernotering is, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. te Amsterdam, verlaagd van j 137.50143,00 tot I 137.00142,50 per kg. fijn. De goudnoteringen zijn wederom onveranderd gebleven. Een Italiaanse industrieel heeft de op richting bekendgemaakt van een nieuwe maatschappij voor de produktie van snel le, dure automobielen met carrosseriën van synthetische stof. Dr. Felice Riva, katoenfabrikant, heeft maandag te Milaan op een persconferen tie verklaard, dat de oprichters van de maatschappij behalve hijzelf, twee ande re Italiaanse zakenlieden, een Amerikaan, een Brit en een Fransman zijn. Hij wei gerde hun namen te noemen. Het kapitaal van de nieuwe maatschap pij de „Icman". bedraagt 1 miljard lire (6 miljoen gulden). Het kantoor wordt gevestigd te Milaan en de fabriek zal in het nabijgelegen Castellungo di Cerro ge bouwd worden. De acht-cylindermotoren zullen de auto mobielen van „Icmam" een snelheid van 200 kilometer per uur geven. (AP). Advertentie slechts 15 cent met Reckitts STRAATSBURG De nieuwe associa tie-overeenkomst tussen de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) en de achttien Afrikaanse landen dreigt in ge vaar te komen door de plotseling tot uiting gekomen Duitse voorwaarde, dat de achttien Afrikaanse landen niet zullen overgaan tot erkenning van Oost-Duits- land. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is van Duitse zijde aan de vijf overige landen van de E.E.G. mee gedeeld, dat de nieuwe associatie-over eenkomst niet door het Duitse parlement kan worden geratificeerd, als een der gelijke stap vóór die tijd door één van de Afrikaanse staten zou worden gedaan en dat de regering in ciële hulp aan de geassocieerde landen in Afrika zal weigeren, als het na de parlementaire ratificatie zou gebeuren. In het bijzonder vreest men in Bonn, dat Mali tot een dergelijk besluit zou komen. Advertentie AMSTERDAM: Ongeanimeerd en iets lager De internationale fondsen noteerden gis teren aan het Damrak alle lager. De han del was echter zeer stil en de koersen fluc- teerden binnen nauwe grenzen. Aandelen Philips stonden onder druk van enig aan bod. Bij de opening van de markt bleef de koers van het elektrofonds twee gulden onder de slotprijs van maandag, maar in het verdere beloop kon van dit verlies een paar dubbeltjes worden ingehaald. Uni lever opende ongeveer een gulden lager en trok daarna ook wat aan. Voor aandelen Kon. Olie bleef de daling van 0,20 tot f 0,30 beperkt. Voor A.K.U. was de be langstelling verdwenen, maar de koers kon zich op het vorige niveau handhaven, na bij de opening van de markt nog een paar punten hoger te zijn geweest. Gebrek aan kooplust veroorzaakte voorts een reactie van circa acht punten voor Hoog ovens. Figée van 214 op 217; Spaarnestad van 735 op 740: Nefo 105. VERHANDELDE FONDSEN 20 nov. 19 nov. Totaal 429 457 Hoger -132(30.8%) 191(41,8%) Lager 208 (48.5%) 155 (33,9%) Gelijk 89 (20,7%) 111(24,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A K.U359—364% Kon Olief 145,40—148 gl Philips f 139,20142 Unilever 133,50-135,50 gl Hoownvens 535542 Stemming: Tegen het slot aantrekkend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tij lv. 2de tijdv. A K.U364%—365 gl 364 Kon Olie147,60 gb-148.10 147,80 Philips 142,70—143,50 ƒ143,20 Unilever f 135,80136,20 136,40 Hoogovens 545547 548 De omzetten tot dusver in het per 1 juni begonnen boekjaar 1962/'63 van de N.V. Houthandel v/h Van Wessem en Co zijn gelijk aan die van 1961/'62. zo heeft de di rectie desgevraagd meegedeeld in de jaar vergadering. Toch is zij bezorgd over „de ontzettend felle concurrentie". Deze drukt de winstmarges. Na enig aandringen van aandeelhouders werden de namen van de 100 percent deel nemingen (inclusief vorderingen daarop) bekend gegeven. Dit zijn N.V. v. d. Houten in Groningen, de N.V Houthandel De Ve- luwe in Nunspeet, de „Kleindochter" N.V. Houthandel de Veluwe in Lochem, de N.V. Houtindustrie Imura in Nunspeet, de Hout handel Koekebakker N.V. in Amersfoort en N.V. Bouwhout in Scheveningen. Déze staan tezamenm voor 2.55 miljoen op de balans. De Westduitse spoorwegen zullen van 3 tot 7 december de inschrijving openstellen op een 6 pet. obligatielening van 250 mil joen mark tegen 100 percent. De lening krijgt een looptijd van tien jaar. Geduren de de looptijd zal niet worden afgelost. Dit is de tweede tienjarige lening in korte tijd, die de monetaire overheid toe- Bonn alle finan- 1 staat in plaats van zoals gebruikelijk vijf tien tot twintig jaar. De Duitse kapitaal markt is niet rijp voor leningen met loop tijden van langer dan tien jaar zonder een verhoging van het rentepercentage. (Reu ter.) Advertentie FiDsm. Aagtekerk 20 230 mijl z.o. K. Guardafui naai- Fremantle. Aalsum 21 te Cristobal. Abbekerk 20 te Mombasa. Abida 27 te Curacao verwacht. Achile5 20 v. Rotterdam, 21 te Amsetrdam. Acmaea 20 te Dakar Acteon 20 te Abadan. Adara 17 te Casablanca. Adonis 20 v. Curagao n. Philadelphia. Aegis 21 te Amsterdam. Agamemnon 20 540 m. o.n.o. Barbados n. Hamb. Atama k20 720 m. w. Azoren n. Beyrouth. Alcor 20 1450 m. n.w. Kaapstad n. Las Palmas. Alioth 20 280 m. n.n.o. Fern. Noronha n. Santos. Alkmaar 20 300 m. n.o. Bonaire n. Curacao. Ammon 20 v. Paramaribo n. Puerto Plata. Amsteihoek 20 30 m. z. Amsterd. eil. n. Bellbay. Amstelkroon 21 te Cochin verwacht. Amstelstad 20 210 m. z.o. Port Sudan n. Aden. Amstelveld 20 290 m. w. Gibraltar n. Port Said. Andijk 20 v. Rotterdam n Antwerpen. Angoiakust pass. 20 Kp. Finisterre n. Le Havre. Area 22 te Lavera verwacht. Archimedes 20 v. Paita n. Pimentel. Arendskerk 20 400 m. w. Sabang n. Penang. Ares 20 te Bremen. Atys verm 23 v. Lavera n. Malta. Bali 21 te Antwerpen. Balong 20 te Cristobal v. Buena Ventura. Banggal 20 95 m. n.w. Kp. Negrals n. Penang. Barendrecht 20 600 m. n.o. Bermuda n. Portland. Bawean 20 38 m. z. Bali n. Sydney. Bengalen 20 v. Tuticorin n. Trincomalee. Bengkalis 21 te Khor Al Mufatta. Bennnekom 20 v. Puerto Cabello n. Kingston. Blitar 20 te Lissabon. Boissevain 20 v. Durban n. Port Louis. Burl S Watson pass. 21 Comoro eil. n. Ph.delph. Caltex Amsterd. 20 53 m. w.z.w. Texel n. Stockh. Caltex Eindhoven 20 30 m. n. Muscat n. R'dam. Caltex Leiden 20 te Hobart v. Melbourne Caltex Pernis 20 v. Lour. Marques n. Bahrein. Caltex Rotterdam 20 v. Rastanura n. Suez. Caltex Utrecht 20 75 m. o. Gibralt. n. Antwerpen. Camerounkust 20 v. Port Harcourt n. Sapele. Camphuys 20 v. Bahrein n. Abumusa. Castor 20 150 m. w. Sicilië n. Ceuta. Celebes 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Ceres 20 670 m. w.z.w. Azoren n. Duinkerken. Cinulia verm. 2 v. Killingholme n. Sheilhaven. Crania 26 ter hoogte Landsend verwacht. Dahomeykust 20 70 m. n.n.w. Finisterre n. Dakar. Daphnis 19 te Port Au Prince. Delft 20 v. Curagao n. Rotterdam. Diemerdijk 20 100 m. z.Tehuantepec n. L. Angeles. Diogenes 20 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Dongedijk 20 te Oakland. Doris 20 Barimo 'Orinoco) n. Ciudad Bolivar. Duivendreeht 20 900 m. o. Aden n. Suez. Echo 20 v. Londen n. Koper. Elizabeth Broere 21 te Calcutta. Esso Amsterdam 20 v. Pto. La Cruz n. Engeland. Esso Rotterdam 20 50 m. z. Kreta n. Port Said. Fina Nederland 20 t. anker Suezkan. n. Abadan Forest Town 20 120 m. z.w. Saba n. Landsend. Fravizo 20 v. Ostrand n. Amsterdam. Friesland KRL 16 te Port Tahsis. Gaasterdijk 21 te Corpus Christ!. Ganymedes 21 te Rotterdam. Geestland 20 810 m. z.w. Flores n. Preston Geeststar 20 30 m. z.w. Fayal n. Barbados. Gemma 20 145 m. z.o. Santos n. Miteroi. Gooiland 21 te Buena Ventura. Graveland 20 v. Paranagua n. Cabedelo. Grote Dijk 20 te Mobile. Gulf Hansa 21 te Suez verwacht. Gulf Italian 20 v. Liverpool n. Mena. Hector 21 te Barranquilla verwacht. Hecuba 20 te Antwerpen verwacht. Heemskerk 20 te Kuwait verwacht. Helena 21 te Majaguez verwacht. Hermes 21 te San Juan. Hollands Diep 20 v. Cebu n. Singapore. Houtman 19 te Bangkok. Inca 19 50 m. w. Gibraltar n. Marseille. Ittersum 20 v. Le Havre n. Amsterdam. Izalco 20 v. Talara n. Callao. Johan van Oldenbarnevelt 21 te Fremantle verw. Joseph Frerlng 20 40 m. z. Dakar n. IJmulden. Kabylia 20 v. Rotterdam, 21 te Thameshaven. Kalydon 20 v. Heysham n, Curagao. Kara 21 te Punta Cardon. Karachi 21 te Bangkok, Karimata 20 in Suezkanaal naar Port Said. Karlmun 20 te Madang. Katelysia 22 te Rotterdam verwacht. Katendrecht 20 50 m. o.n.o. Malta n. Tyon. Kennemerland 20 v. Rio Grande n. Pto. Alegre. Keerkring 20 in Straat Karimata n. Singapore. Kerkedijk 20 te Bremen. Kermia 28 te Rotterdam verwacht. Kinderdijk 20 te Rotterdam. Koningswaard 19 480 m. z.w. Bermuda n. N. York. Kopionella 20 130 m. o. Masawa n. Mena. Koratia 24 te Bridgeport verwacht. Korendijk 20 390 m. o.n.o. K. Race n. Antwerpen. Korenia 20 te Karachi. Korovina 21 te Curagao verwacht. Kosicia 20 v. Bachaquero n. Curagao. Kossmatella 20 v. Lobito n. Luanda. Krebsia 21 te Curagao. Kryptos 20 te Curagao verwacht. Kylix 26 te Curagao verwacht. Leersum 21 te Leith verwacht. Lelykerk 20 86 m. o.n.o. Syracuse n. Port Said. Liberiakust 20 18 m. z.w. Kp. Palmas n. Abidjan. Liberty Bell 20 60 m. z.w. Lissabon n. La Skhirra. Maasdam 20 270 m. z.z.o. I<p. Race n. New York. Maashaven 21 te Antwerpen. Maaskerk 21 te Hamburg. Maaslloyd verm. 21 v. Tandj. Mani n. Bangkok. Madisonlloyd 20 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Mainllovd pass. 20 Casquets n. Cristobal. Marnelloyd verm. 23 v. Bangkok n. Aden. Mataram pass. 19 Kp. Guardafui n. Penang. Maureen 20 300 m. z.w Azoren n. Londen. Medon 21 te Amsterdam. Memnon 20 v. Georgetown n. Amsterdam. Metwede 20 25 m. z. Wight n. Abidjan. Merwelloyd verm. 21 v. Auckland n. Duinkerken. Mississippilld. 20 160 m. z.o. Cambodja n. B'kok. Mitra 21 v. Gothenburg n. Lysekil. Mohamed Reza Shah 20 50 m. z.z.w. Ouessant n. Wilhelmshaven. Molenkerk pass. 20 Ouessant n. Antwerpen. Moordrecht 19 v. Philadelphia n. Curagao Munttoren 20 332 m. z.z w. Calcutta n. Bombay Musilloyd 20 35 m. o. Gibraltar n. Tripoll. Naess Commander 20 60 m. w.z.w. Az. n. Amuay Naess Lion 20 v. Durban n. Rastanura. Nanusa 20 v. Nyanga n. Rio Benito. Neder-Elbe 20 v. Madras n. Chalna. Neder-Waal 20 94 m o. Malta n. Barcelona. Ned.-Wesei- 20 330 m. z.o. K. Guardafui n. Singap. Nestor 20 v. Istanbul n. Kavalla. Nw. Tonge 20 25 m. z.w. K. Catse n. Contrecoer. Ocean Sprinter pass. 20 Gibraltar n. Genua. Ommenkerk 20 v. Mombasa n. Tanga. Onoba 20 v, Mena n. Gibraltar. Oran.iefontein 20 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Oranje Nassau 21 te Trinidad. Oranjestad 20 660 m. w.z.w. Madeira n. Madeira. Osiris 20 450 m. z.w. Landsend n. Point a Pitre, Ouwerkerk 20 50 m. n.o. Tobroek n .Tripoli. Palamedes 20 v. Hamilton n. Montreal. Parkhaven 20 te Rotterdam. Parthenon 21 te Maracaibo. Pendrecht 21 te Kp. Lopez. Pericles 20 v. La Guaira n, Santa Marta. P. G. Thulin 20 te Quintero. Philidora 23 in Suezkanaal verwacht n. Lavera. Philine 21 te Port Said. Phllippia 20 in Suezkanaal n. Mena Al Ahmadl. Poolster 20 50 m. w. Gibraltar n. Londen. Poseidon 20 v. Port of Spain n. Aruba. Prins Maurits 21 te Cartagena. Prins Willem van Oranje 20 te Quebec. Prins- Willem III 20 470 m. w. L'end n. Hontreal, Prins Will. IV 20 35 m. n. Duinkerken n. Malaga. Prinses Margriet pass. 20 Round eil. n. Montreal. Purmerend 20 v. Punta ardon n. Los Angeles. Pygmalion 20 te Puerto Plata. Rempang .22 te Bedibunder. Roggevee!) 20 560 m. z.o. Abidjan n. P. Elisabeth. Rotte 20 280 m. w.z.w Cochin n. Aden. •Rijndam 20 v. Montreal n. Southampton. Rijnkerk 20 te Khorramshahr. Salatiga 20 v. Lyttelton n. Duinkerken. Saloum 20 v, Rouen n. Port Etienne. Sarangan 20 200 m. z.w. D.ieddah n. Suez. Sarpedon 20 te Newport News. Schelpwijk 20 20 m. z. Kuria Muria n. Abadan Scherpendr. 20 60 m, w. Kp. Leeuwin in Abadan. Sepia 20 210 m. n.n.w. Perim n. Mena. Serooskerk 20 460 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. Skadi 20 te Ceuta. 'Sliedrecht 20 te Zeebrugge. Sloterkerk 20 te Rotterdam. Socrates 20 te Amsterdam. Soestdljk 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Amsterdam 20 70 m. n.n.w. Philippeville n. Rotterdam. Stad Delft 20 325 m. z.z.w. K. Verdlsche eilanden naar Nordenham. Stad Kampen 20 420 m. w. Ouessant n. IJmuiden Stad Maastricht 20 240 m. z z.w, Finist. n, R'dam. Stad Rotterdam 20 te Reggio. Stad Zwolle 20 15 m. z.w. Bermuda n. Rotterdam Statue of Liberty 20 v. Mena n. Suez. Straat Cook 20 180 m, n. Darwin n. Brisbane. Straat Mozambique 19 te Durban. Streefkerk 20 60 m. n.w. D.ieddah n. Singapore. Tacana 20 v. Callao n. Cristobal. Tahama verm. 21 v. Suez n. Little Aden. Tamara 24 te Bonny verwacht. Tweelingen 20 200 m. z.w. Las Palmas n, R'dam Tegelberg 21 te Durban. Telamon 20 v. Curagao n. Aruba. Tero 20 tc Rosario. Tjipanas 20 te Kaapstad. Togokust 20 v. Dakar n. Freetown. Triton 16 v. Paramaribo te New York. Van der Hagen 20 v. Tanga n. Mombasa. Van Heemskerck pass. 20 Kp. Palmas n. Burutu Van Riebeeck 20 v. Bahrein n. Kuwait. Vasum 20 45 m. z.o. Muscat n. Suez. Viana 22 in Suezkanaal naar La Spezia, Videna 20 te Willemstad v. Puerto La Cruz. Vivipara 20 te Mamonal. Vlieland 23 te Vado verwacht. Voco 20 50 m. z. Berlings n. Felixtowe Waikelo 20 27 m. z.z.o. Aden n. Djeddah. Waingapoe 20 v. Suez n. Djeddah. Waterman 20 dwars Bone naar Rotterdam Westert.oren 20 137 m. w. Kreta n. Akrotiri. Willem Ruys 21 v Wellington n. Callao. Woltersum 20 400 m. n w. Finistere n. Hamilton Wonosari 20 400 m n w. Minikoy n. Aden. Woronato 20 v Chalna n. Chittagong. Zaanland 20 v. Santos n, Montevideo. Zafra 21 te Hohe Schaar (Hamburg) verwacht. Zeeland 20 100 m z.o. Muscat n. Bahrein. Zuiderkerk 20 te Hamburg. KLEINE VAART Adara 20 1 m. n. Humber n. Boston. Adm. Nelson 20 40 m. o. Gjedser n. Le Legue. Fr Aeneas 20 50 m. z.w. Ouessant n. Algiers. Alcetas 19 20 m. n. Ouessant n. Gibraltar. Anna Broere 20 te Downsing n. Dordrecht. Areas 19 10 m w.z.w. Gibraltar n. Cadiz. Ardeas 19 v. Barcelona n. Valencia. Audacia 20 te Gothenburg. Binnenhaven 20 vt Kenitra n Safl Boezemsingel 20 20 m. o. N'castle n. Bergennorge Calchas 20 5 m n.w. Casquets n. Antwerpen. Dido 20 te Wight n. Amsterdam. Engellna Broere 20 op Thames n. Hamburg. Fiducia 20 v. Rochester n. Londen. Flevo 20 30 m. z. Ouessant n. Bilbao. Flores 20 te Swansea. Frans Böhmer 20 40 m. o. Malta n. Cartagena. Geestdam 20 10 m. w Smithknoll n. Maassluis Geestsluis 20 45 m. n.o. Hk. v. Holl. n. Maassluis Gemma 20 145 m. z.o. Santos n. Miteroi. Groningen 20 10 m. n.o. Casquets n. Stettin. Heemraadsingel 21 te Rotterdam verwacht Heerengracht 20 te Walkom. Hoogvliet 20 50 m w Kp. De Gata n. Cagliari. Jupiter 18 v. Genua n. Porte Torres. Kastanjesingel 20 v Syracuse n Benghazi Leendert Broere 20 te Startpoint n. Rotterdam Lingestroom 20 75 m. w.z.w. IJmuiden n. A'dam Manta 20 te Flamboroughhead n. Gent. Manto 19 v. Barcelona n Tarragona. Mauritssingel 20 te Bayonne verwacht Merwehaven 20 15 m, n. K. Vlllano n. D'kerken Midas 20 v Kopenhagen n. Randers. Mies 19 te Kaskö. SLEEPVAART Caribische Zee 19 250 m. z.o, Kingst. n. Trinidad Clyde 16 v. Bahrein n. Doha. Ebro 20 te Terneuzen. Gele Zee 17 v. Liverp. n. R'dam met Prov.singel Humber 19 bij Westgeul Russische Sverdlovsk vlotgetrokken. Terse Zee 21 te Piraeus verwacht. Tyne pass. 17 Gibraltar n. Rotterdam. Vorige slotkoers A'dam Rubber.... H.V.A A K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr Mij. Holl. Am. Lijn K L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv Un. Ned. Interunie Robeco Unitas Ver Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank.... Twentsche Bank Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkei's Patent Bols Bühnnann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f Kon Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezii Ned. Kabelfabr. Philips Pref Stokvis Tb om ass^,jiiy*W.: Vér. Machinefabr Wes: nen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service General Motors.. Kennecott Copper Reoublic Steel Shell Oil U.S. Steel 119% 359% f 135,— 530% 139,25 f 133,90 665 f 145,65 115 49,50 131 125% 233 Va 120 180,--— f 200,— f 461, f 119,50 365'A 337 357 305 598 398 199 Va 825 670 415 897 244 320 270 459% 260 459% 715 309% 485 f 55,20 168 858 179"' 360 257 Vj 831 450 21V* 17V« 44% 304i 50% 554i 67% 35% 33 44 Vj Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET: VAST Het nieuws uit Peking over een terug trekken van de Chinese troepen uit India en een plotselinge belangstelling voor staalfondsen waren er gisteren in Wall Street de oorzaak van dat een onregel matig begonnen markt in een vaste stem ming eindigde. Er werden winsten geboekt tot twee dollar. De omzet beliep 4.29 mil joen shares tegen 3.41 miljoen maandag. Onder de fondsen die winst boekten waren auto-, staal- olie- en Spoorwegelektroni- schè en koperaandelen. De Dow Jones indices: Industrie 632.94 6.73); spoorwegen 132.72 1.22) en openbare nutsbedrijven 123.34 0.42). „Het is ons opgevallen, dat een lid van de Europese commissie in iets meer dan een jaar tijd 160 dagen in de hoofdstad van zijn vaderland op dienstreis is ge weest. Voorts vertoont de dienstreisgra fiek met Kerstmis en Nieuwjaar opval lende pieken". Dit zegt de financiële con trolecommissie van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) en Eura tom in een verslag van 215 bladzijden over het financiële doen en laten van de twee gemeenschappen in 1961. Dè E.E.G.-commissie krijgt voorts de aanmerking, dat haar diensten zonder vol doende overleg zijn begonnen met een vernieuwing van het kantoormeubilair. Er zijn bureaus gekocht zonder dat een over eenkomstige hoeveelheid oud materiaal was afgedankt. Het rapport twijfelt of de slijtage in vier jaar tijd zo groot kan zijn gèweest, dat men al aan een groot scheepse vernieuwirtg toe was. In dit ver band wordt opgemerkt, dat het verkopen van afgedankt materiaal aan eigen per soneel tot misbruik kan leiden. Aan een Afrikaanse delegatie werd aan elke deelnemer de reiskosten van de ge hele groep, tê weten 20.000, uitgekeerd. De diensten doen nu hun best om de ruim een ton te veel betaalde kosten te rug te krijgen. In deze Afrikaanse ru briek past tenslotte nog de opmerking, dat tropenkleding alleen maar mag wor den vergoêd voorzovèr ze onontbeerlijk <s en na het gebruik thuis praktisch niet meer te dragen, want daar ontbreekt, volgens het rapport, nog al eens wat aan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11