Neh roe reageert koel op onderhandelingsvoorstel Spoorlijn Haarlem-Amsterdam zal een autoweg worden HET WEER Verenigde Staten heffen blokkade van Cuba op tWMORRW 't> itnn (>nij! Vrouw die de was deed, Doorbraken in de hoofdstad voor aansluiting op de IJ tunnel Rusland haalt bommenwerpers weg en beëindigt staat van paraatheid Tien winnaars in voetbalpool Straaljager neergestort Oorlog in de Himalaya ondeugdelijke snoeren Het woord is aan In de krant van heden: Raadsdelegatie wil snel overdracht Controle-posten Weer lichte vorst GESCHENKEN schoonheids- preparaten lotions-parfums parfumerie „ELIZABETH" Doorbraak FALCON TWEEDJASSEN Tankboot op de rotsen Ook niéuwe vaarroute Cty W OENSDAG 21 NOVEMBER 196 2 China staakt de strijd en trekt terug Tengevolge van gebruik van PEKING. Als een volkomen verrassing maakte de Chinese regering gisteravond bekend, dat de Chinese troepen opdracht- hebben gekregen vanmiddag om vijf uur de strijd te staken (donderdag 00.00 uur Pekingtijd). Op 1 december zullen de Chinese troepen beginnen zich terug te trekken tot 20 kilometer achter de grens die op 7 november de feitelijk door China en India be heerste gebieden scheidde. De Chinese regering heeft deze besluiten genomen om een vreedzame regeling mogelijk te maken van de tussen beide landen bestaande grensgeschillen. Zij hoopt, dat de Indische regering haar troepen eveneens 20 kilo meter laat terugtrekken en dat India overleg wil be- ginnen over een gedemilitariseerde zone. Daarna zouden besprekingen tussen de premiers van China en India de grensgeschillen definitief moeten regelen. Ook als India geen overeenkomstige maatregelen zal nemen, zal de Chinese regering eenzijdig de door haar aangekondigde maatregelen uitvoeren. De Chinese verklaring maakt echter één voorbehoud: als de Indiërs hun aanvallen zouden voortzetten, of van de Chinese terugtocht zouden gebruik maken door het verloren gegane gebied te bezetten, behoudt China zich het recht voor in zelfverdediging terug te slaan. De grensoorlog in de woeste, hoog gelegen bergen van de Himalaya wordt (misschien mogen we nu zeg gen „werd") gevoerd onder onvoor stelbaar moeilijke omstandigheden. De aanvoerwegen van beide partijen zijn smal en kwetsbaar. Jeeps en vracht auto's moeten kilometers achtereen in hun eerste versnelling rijden bij het de bergen opzeulen van geschut en mu nitie. Soms is alleen vervoer per muil ezel mogelijk. Hier wordt een stuk Indisch geschut aangevoerd naar de Se La-pas over een stoffige, rotsige weg, die werd aangelegd door het Indische leger. Driekwart ervan is sterk geaccidenteerd. De foto werd vorige week genomen. De Se La-pas is zondag door de Chinezen veroverd. India heeft de Chinese voorstellen nog niet beantwoord. Premier Nehroe reageer de er bijzonder koel op. Hij verklaarde in het parlement, dat India eerst zal moeten zien hoe China de voorstellen uitvoert. „Wij zijn niet van plan onderhandelingen in overweging te nemen voordat de toe stand aan de grens van 8 september is hersteld. Dat is een goed en krachtig stand punt, dat reeds lang geleden werd vast gesteld," aldus Nehroe. Hierin zou men een afwijzen van de voorstellen kunnen zien. Nehroe verklaarde dat de Chinese voorstellen nog niet zijn ontvangen, maar dat zij aandachtig zullen worden bestu deerd. Het eerste Indische commentaar kwam van het persbureau „Presstrust of India", dat de voorstellen „duidelijk een list" noemde. De Chinese voorstellen werden openbaar gemaakt in een voor de buitenlandse cor respondenten in Peking bestemde verkla ring. Over het terugtrekken tot op 20 kilo meter achter de feitelijke grens van 7 no vember, zegt de verklaring: „Dit houdt in dat de Chinese troepen in het oostelijke grensgebied ten noorden van de onwettige MacMahon-lijn zullen komen te liggen, dat wil zeggen ver achter de stellingen die wij op 8 september bezetten." De terugtocht van 20 kilometer zou ook in Ladakh (het westelijke grensgebied) een belangrijke aftocht zijn. Hier zouden de Chinezen echter nog lang niet achter de linie van 8 september komen te liggen. De Indische voorposten werden daar on middellijk onder de voet gelopen bij de Chinese opmars. China maakt aanspraak op Ladakh. Het heeft hier een belangrijke verbindingsweg aangelegd tussen Sinkiang en Tibet. Dinsdagavond tussen half elf en elf uur is de. 44-jarige mevrouw H. Bom-Schalk uit de Voortingstraat te Haarlem door elektrische stroom gedood. De vrouw had de was gedaan op de cementen binnen plaats van de woning en wilde de twee snoeren, die zjj aan haar machine gebruik te, van eikaar halen. Een kostganger had om half elf de wo ning verlaten en ontdekte, toen hij om elf uur terugkwam op de binnenplaats het le venloze lichaam van mevrouw H. Bom- Schalk. Ze had de twee snoeren nog in haar handen. De wasmachine stond onder een afdak en het snoer van deze machine was gekoppeld aan het snoer van het strijkijzer, dat in de woning was aange sloten. Het regende hard toen men de vrouw vond en haar pantoffels waren kletsnat. Aan het strijkijzersmoer zat een veer in een huls bij de stekker. Uit het onderzoek is gebleken, dat de veer los is geraakt en in contact is ge komen met een blank gedeelte van het snoer. Toen mevrouw Bom de snoeren in haar handen nam heeft zij de volle stroom door haar lichaam gekregen. Ze moet op slag dood zijn geweest. Toen de kostganger, die de vrouw op de binnenplaats aan trof, haar aanraakte kreeg hij een lichte schok. Vervolgens heeft hij in de woning het snoer uit de stekker gehaald. Naar aanleiding van dit ongeval ver zoekt de directie van het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Haarlem het publiek voorzichtig om te gaan met snoeren en elektrische apparaten. Van belang is het vooral erop te letten, dat de snoeren deugdelijk zijn, in het bijzonder als men zich in een omgeving bevindt waar veel vocht is. Hugo de Groot: Sommige dingen niet te weten ts een groot deel der wijsheid. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen-2, 9 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst In de Vishal en op zee5 Horen en Zien t Feuilleton Economisch nieuws41 Beurs H Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De heer Bonay, de leider van de dele gatie uit de Nieuw-Guinearaad die vier weken lang In Indonesië is geweest, be vestigde bij terugkomst in Hollandia, dat de delegatieleden in Djakarta een verkla ring hebben ondertekend, waarin over dracht van het bestuur aan Indonesië per 1 januari wordt bepleit. Aan de Chinese kant van de grens van het daadwerkelijk beheerste gebied zal China controleposten instellen, teneinde de normale bewegingsvrijheid van de plaat selijke bevolking te waarborgen, het op treden van saboteurs tegen te gaan en de orde te handhaven, aldus de verklaring. Als de Indische regering er mee instemt overeenkomstige maatregelen te nemen, kunnen de beide regeringen onverwijld vertegenwoordigers naar bet grensgebied zenden om te overleggen over het weder zijds terugtrekken op 20 kilometer, tenein de aldus een gedemilitariseerde zone te vormen. Deze afgevaardigden zouden ook moeten spreken over het instellen van controleposten aan weerszijden van de hui dige frontlijn en over het uitwisselen van krijgsgevangenen, aldus de Chinese ver klaring. Wanneer de resultaten van dit overleg ten uitvoer zijn gelegd, zouden premier Nehroe en eerste minister Tsjoe En-lai, hetzij in Peking hetzij in New Delhi, moe ten proberen algehele overeenstemming over het grensvraagstuk te bereiken. De Chinese regering hoopt ten zeerste dat de Indische autoriteiten op positieve wijze zullen reageren. (Zie verder op pag. 3 onder: „China ruimt het veld") Dit is lui tenant-generaal J. N. Chou- dhuri, die door premier Nehroe van India is benoemd tot opperbevel hebber van de Indiase strijdkrach ten. Hij komt in de plaats van gene raal P. N. Thapar, die om gezond heidsredenen een lang verlof heeft gevraagd. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidoostelijk, later draaiend naar noordoost of noord. In de komende nacht op nieuw lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weer rapporten op pagina twee. voor de moderne vrouw van Elizabeth Arden Helena Rubinstein Laneome Germaine Monteil Dr. P. v. d. Hoog Max Factor Christian Dior Raphael Givenchy Chanel Lanvin Yardley Hamol Vitamol Hudnut Zandvoortselaan 75 Heemstede - Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid (Van onze correspondent) WASHINGTON. „Premier Kroesj- tsjev heeft mij vandaag meegedeeld dat alle Russische straalbommenwerpers van het type IL-28 binnen dertig dagen van Cuba zullen verdwijnen", aldus heeft president Kennedy gisteravond op een persconferentie bekendgemaakt. Pre mier Kroesjtsjev heeft goedgevonden dat de bommenwerpers worden geteld en dat op de verscheping wordt toegezien. Kennedy heeft opdracht gegeven de blokkade op aanvalswapens vöor Cuba té staken. De verklaring van president Kennedy heeft in de Amerikaanse hoofdstad opluch ting veroorzaakt. Een weigering van de Russen zou scherpe maatregelen van de Verenigde Staten onvermijdelijk hebben gemaakt. Dit is nu vermeden, maar het zou yoorbarig zijn van een algehele ont spanning te spreken. Kennedy deelde _nog mee dat de re gering Onmiddellijk'haar verzoek laat ver vallen tot vrijwillige zelfbeheersing van de pers bij het melden van troepenbe wegingen en andere militaire berichten met het oog op het Cubaanse vraagstuk. Uit de verklaringen van Kennedy volgt dat na de verwijdering van de raketten en van de bommenwerpers nog problemen overblijven. De volgende fasen zullen be staan'uit een oplossing van de kwestie van de internationale inspectie en waarborgen tegen een opnieuw binnendringen op Cuba van offensieve wapens. De waarneming van geüniformeerde Russische eenheden op Cuba en de bouw van havenwerken duiden op de noodzaak van verdergaan de garanties. Politieke commentators leggen er de na druk op dat er volgens de president moei lijke problemen blijven totdat de kwes ties van de inspecties en doeltreffende ga ranties opgelost zijn. De ontwikkeling heeft in de Amerikaanse hoofdstad de indruk (Van onze Amsterdamse redacteur) Op de plaats waar men thans vanuit de richting Haarlem per trein Amster dam binnenrijdt, zal men in de toekomst I met de auto de hoofdstad binnenkomen. De Dienst der Publieke Werken van j Amsterdam heeft een autoweg ont worpen, die aansluit op de rijksweg no 5 (Haarlem-Amsterdam) en die met vier rijbanen ten noorden van de Am sterdamsevaart bij het Amsterdamse Nassauplein uitkomt. Daar zal het ver keer eveneens vier rijbanen vinden door de huidige Haarlemmerhouttuinen naar liet Centraal Station en de Prins Hen drikkade, (de toegang tot de IJtunnel). Op tal van punten zijn aftakkingen ge- versterkt, dat president Kennedy de situa- projecteerd naar de binnenstad tie in handen heeft en dat het laatste Rus- r)1. sische toegeven een tweede opmerkelijk In feite is reeds een begin v n - succes van de Amerikaanse politiek inzake Ting gemaakt met êmge onderdelen van de- Cuba vormt. Het is een bevestiging van de ze verkeersweg. Over enlmle maanden z Russische erkenning van de Amerikaanse een deel van de prms H^drikkade overmacht in de Caribische zee en presi- hoogte van de Schreieistoren verbreed zijn dent Kennedy's vastbeslotenheid deze zo tot tylm 35 meter. Deze verbreding zal nodie te cebruiken zlch m oostelijke richting voortzetten tot nodig te gebruiken. de toegang V£m de IJtunnel en vervolgens De blokkade is opgeheven, maar de tot het Kadijksplein, waar een nieuwe, luchtverkenningen worden voortgezet, reeds aanbestede brug aansluiting geeft op Diplomatieke waarnemers te Washington de brede Kattenburger Boulevard. In wes- menen dat het nog te vroeg is om al- telijke richting zal de Prins Hendrikkade gemene conclusies te trekken uit de gang langs de Sint Nicolaaskerk en het Victoria van zaken. De president heeft steevast ge weigerd Cuba in verband te brengen met andere geschilpunten tussen Oost en West, maar hij heeft de hoop dat de uiteindelijke afloop van de Cubaanse kwestie de weg zal openen voor een zakelijk en vrucht baar overleg over andere punten, zoals ontwapening, staken van kernproeven en wellicht Berlijn. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft meegedeeld dat de staat van volledige militaire paraatheid is opgeheven wegens de opheffing van de Amerikaanse blok kade van Cuba. hotel tot een vierbaansweg kunnen worden verbreed, waardoor het Stationsplein ge heel van het doorgaand verkeer zal kun nen worden ontlast. Tien deelnemers aan de voetbalpool van het vorige weekeinde zijn tot een geheel juiste voorspelling gekomen. Er zijn bij de KNVB voorts 328 meldingen met 12 goede uitslagen binnengekomen. De eerste-prijs- winnaars krijgen per persoon een bruto bedrag van 16.209,20 uitbetaald. Na af trek van de belasting blijft er 13.777,82 over. De 328 personen met twaalf goede uitslagen krijgen bruto f 268,Aangezien er slechts drie wedstrijden voorkomend op het toto-formulier in een gelijk spel ein digde, blijft de extra-prijs van 44.206,80 staan tot zondag aanstaande. BARTÉUORIS5TW 'UAARl.fM TFi 'Uty LEIÏMSIRAM (Bil KONINGSPUIN) AMS1CRDAM Til. JJ3S96 De hulptankboot Green Ranger van de Britse vloot is tijdens de storm van het afgelopen weekeinde op de rotsen van Devon geworpen. Het 3299 ton metende schip sloeg los van de sleep tros en liep bij Hartland Point in Devon op de klippen. Alle zeven op varenden werden met een reddings broek van boord gehaald. Het ziet er niet naar uit dat de tanker snel kan worden geborgen. Bij de voortzetting van deze brede ver keersweg in westelijke richting stuit men op de Haarlemmerhouttuinen, wélke buurt reeds grotendeels is onteigend en spoedig wordt afgebroken. De autoweg zal hier van het Droogbak, waar het gebouw van het kadaster plaats zal maken voor een par keergarage, naar het Nassauplein worden doorgetrokken. Het is te verwachten dat deze belangrijke verkeersader bij de Ope ning van de IJtunnel in 1967 in gebruik kan worden genomen. Maar het verkeer tussen Amsterdam en Haarlem zal ook dan nog gebruik moeten maken van de thans reeds te smalle Haar lemmerweg tussen Nassauplein en Sloter- dijk. Deze weg kan niet worden verbreed. De enige mogelijkheid is een nieuwe vier baansweg tèn noorden van de vaart, op de plaats waar nu de treinen naar Haarlem rijden. De uitvoering van dit plan moet wachten op de totstandkoming van de spoortunnel onder het Noordzeekanaal, die de Hembrug moet vervangen. Deze tunnel zal vermoedelijk niet vóór 1970 gereed zijn. Deze spoortunnel maakt het nodig de spoorlijnen een kilometer naar het noorden te verleggen. Het Haarlemse traject zal na Halfweg naar het noorden worden verlegd. Dóór het verleggen dan de spoorbaan naar het noorden is nieuwe bimienscheep- vaartweg van het IJ naar de ringvaart van de Haarlemmermeer nodig. Deze vaar route loopt thans van het IJ via Westerka naal en Kostverlorenvaart naar de ring vaart, dwars door de stad Er zijn op dit traject 12 bruggen, die 17.000 maal per jaar moeten worden geopend. it. Een F-84 Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Volkel is bij Wilstedt in Duitsland neergestort. De 25-jarige ser geant-vlieger S. Hommerson, woonachtig in Uden, is hierbij om het leven gekomen. 4Se JAARGANG NUMMER 16 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEN ER WIJK EN OMGENING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. j

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1