DE GROTE KLEINE VAN PHILIPS 3 In senaat minder tegenstand dan in de Tweede Kamer Wandolijn en het betoverde slot VAN NIEL PHILIPS RADIO k. G E ZWARE TRUIEN Folie Meisje wilde van dak springen Vijf doden in het verkeer SPORTS Zilveren Gaai voor Prins Bernhard Nieuw-Guinea uit de Grondwet Rijkspremie voor kerkenbouw Meisje van school wegens familievete Wijziging van de Pachtwet H. L. W. Koning overleden Weer lichte vorst 11 I WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 Haarlem V elsen-I J muiden Beverwijk Eerste Kamer 2. „Opgepast! Hier is de laatste pannekoek voor de kleintjes. De jam is op, want Haasje is weer helemaal schoon". Alle man aan boord, we gaan weer varen! Wie geeft ons even een zetje, want hier kunnen wij niet achteruit varen „Bedankt jongens! Als we over wat maandjes of jaartjes terug komen, hopen we jullie weer te zien kaartspelen". ETERNA HORLOGES si PHILIPS B 0 X 19 U f 88.-. Gevoelige, selectieve ontvangst van de middengolfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaat antenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. Advertentie B 3 X 00 U - f 138.-. Drie golfgebieden. Grammofoonaansluiting. Handgreep aan de achterzijde. Muziek/spraakschakelaar. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood. B 1 X 02 A - f 138.-. Zeer gevoelige ont vangst van FM- en middengolfzenders. Ingebouwde antennes. Muziek/spraak schakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: geel, groen en zwart. B 2X12 A f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer gevoelige luid spreker. Grammofoonaansluiting. Inge bouwde antennes. Hogetonenschakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: beige en groen. 216 24 met de techniek van de grote Philips radio's, Op klein formaat gebouwd voor kamers waar dat beter past. Elke „grote kleine radio in vrolijke kleurencombinaties. Een veertien-jarig meisje uit Amster dam, dat in overspannen toestand verkeer de heeft gisteravond in de dakgoot van een huis op de hoek Eerste Jan van der Heydenstraat-Sarphatipark gestaan. Tot ontsteltenis van voorbijgangers schreeuw de zij dat ze naar beneden zou springen. Een agent ging het dak op en wist al pra tende het meisje daarvan te weerhouden. Een brandweerman heeft het jonge kind naar beneden gebracht. Per ziekenauto is zij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht en vandaar naar haar woning ge gaan. Twee dagen geleden was het meisje van huis weggegaan en sindsdien niet meer ge signaleerd. Ter plaatse werd verteld, dat het meisje gillend en schreeuwend uit een personenauto was gekomen en het bewus te huis was binnengerend. In een auto, waarin vermoedelijk Amerikanen zaten, zou zich een hevige vechtpartij hebben voorgedaan. De politie had al eerder op de avond, zonder succes, op de daken een onderzoek naar haar ingesteld. Het meisje had zich toen echter op de zolder van een ander huis verborgen. Op rijksweg 1, de verbinding van de hoofdstad met het Gooi, is bij Bussum een personenauto, bestuurd door de heer R. Leijds uit Naarden, door de gladheid ge slipt en in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtwagen. De heer Leijds overleed tij dens het vervoer naar een Amsterdams ziekenhuis. Zijn passagier, de negentien jarige L. B .de Haan, eveneens uit Naar den, overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. In Tilburg is overleden de 49-jarige heer J. van Son uit Tilburg, die op de provin ciale weg Tilburg-Hilvarenbeek door een bromfietser van achteren was aangereden In hetzelfde ziekenhuis overleed even eens de heer C. Pasmans uit Middelbeers, die op 1 oktober in Oirschot bij een on geval gewond was geraakt. Op het beruchte kruispunt Tijnje-Ter wispel bij Heerenveen is de 62-jarige heer J. Muntendam uit Heerenveen door een jeep aangereden. Hij was op slag dood. r Concertgebouw, vandaag 19.30 u.: R.K. harmonie „Spaarnebazuin", harmonie „Kunstkring Apollo" en het muziekkorps van het Leger des Heils. Donderdag 20 u. Orgelconcert door Albert de Klerk. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Studio met „Gelukkige dagen" van Samuel Beckett. Regie Kees van Iersel. Donderdag 20 u.: Operagezelschap Forum met „Figaro's Hochzeit" van Mozart. BIOSCOPEN Cinema, Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ursus, de leeuwenkoning", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „The pajarna game", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Ontwakende driften", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Cape Fear", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „De wereld van Suzy Wong", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De kam pioen leugenaar", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De maagden van Rome", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De vreem deling", a.l. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen filmvoorstellnig. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 621: Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u„ zondag van 13 17 u. Vishal, fGrote Markt): Tentoonstelling van werken van moderne kunst. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 13 17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Wisseltentoonstelling. Beelden de kunstenaars uit Haarlem e.o. Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Tot en met 30 november. Dagelijks geopend van 1018 u. en van 2022 u.: Klassiek grammofoon- platenconcert van 2122 u.: Haydn. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 115 u. Eerste zondag van de maand 1315 u. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks geopend van 1012.30 u. en 13.3017 u„ en zondag van 1417 u. Tot december. Huize Bloemendaal: Expositie van gra fiek van Cor van de Wolff. Dagelijks van 1017 u. Tot en met 9 december. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 202 u. Stadhuis Haarlem, donderdag 14 en 20 uur: Begrotinigsvergadering gemeenteraad. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 16 november). WOENSDAG 21 NOVEMBER City, 20 uur: „De inspecteur". Rex, 20 uur: „Betaald nachtlogies". Pieter Vermeulenmusevm, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 22 NOVEMBER City, 20 u. „Vrouwenarts, dr Bertram". Rex, 20 u.: „Betaald nachtlogies" Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder woensdag. WOENSDAG 21 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De Noormannen komen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wraak der barbaren". DONDERDAG 22 NOVEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wraak der barbaren". Advertentie HAARLEM „tc KRUISSTRAAT 27-29 Bezoekt onze SHOWROOM KRUISSTRAAT 25 boven Prins Bernhard heeft de hoogste Neder landse padvindersonderscheiding, de Zil> veren Gaai, ontvangen ter gelegenheid van het feit, dat de prins 25 jaar geleden tot koninklijk commissaris van de beide Nederlandse verkennersorganisaties werd geïnstalleerd. De uitreiking geschiedde door de voorzitter van de Nationale Pad- vindersraad, de heer H. J. Post. Prins Bernhard heeft in principe toege zegd begin augustus van het volgend jaar aanwezig te zijn op de „Hollanddag" tij dens de Wereldjamboree in Marathon, Griekenland. Advertentie met Noors dessin 35.— Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet. De overeenkomst tussen Nederland en Indonesië maakt het nodig de Grondwet aan te passen aan de door deze overeen komst tot stand gebrachte nieuwe status van Nieuw-Guinea. Voorgesteld wordt de artikelen 1, 2, en 178 van de Grondwet, waarin bepalingen voorkomen met betrekking tot Nieuw-Gui nea of waarin dit gewezen gebiedsdeel of een van zijn organen worden vermeld, te wijzigen. Het artikel 132 van de Grond wet zal volgens het wetsontwerp verval len. Fraudeur veroordeeld. Tot ander half jaar gevangenisstraf heeft de recht bank in Utrecht een 56-jarige bankbedien de veroordeeld wegens verduistering van f 23.000. Hij had het besteed aan dure taxi-ritten en diners. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer zal volgende week dinsdag stemmen over het wetsontwerp Premie Kerkenbouw, waarin een rijksbij drage van 30 percent wordt voorgesteld voor de stichtingskosten van kerkgebou wen en voor bezinningscentra van niet- kerkelijke genootschappen op geestelijke grondslag. De overgrote meerderheid der Kamer heeft laten blijken het ontwerp te willen aanvaarden. Toen het voorstel in de Tweede Kamer werd behandeld, was het verzet veel gro ter: tegenover 89 voorstemmers stonden toen 47 opposanten. Dr. Van Bruggen (C.H.U.) zei dat hoewel de genootschap pen op geestelijke grondslag met de ker ken op één lijn zijn gesteld, de C.H.U.- fractie niet zou tegenstemmen. Prof. Diepenhorst (A.R.) zette uitvoe rig uiteen waarom hij anders dan een aantal van zijn geestverwanten geen onoverkomelijke bezwaren tegen het wetsontwerp had. „Wij hebben nu een maal te maken met de „gelijkheids- staat"; de overheid biedt gelijke bescher ming aan de staatsburger, of deze nu een bepaalde godsdienst belijdt danwel atheïst is. De heer Matser (K.V.P.) achtte het een kwestie van verdraagzaamheid, dat men naast godsdienstbeleving in een kerk res pect heeft voor uitwijkmogelijkheden van andersdenkenden, die in diepe ernst sa menkomen in bezinningscentra. Een dertienjarig Haags meisje is uit de eerste klas van het Haags lyceum ver wijderd, omdat haar moeder ruzie heeft met de moeder van haar nichtje, dat in dezelfde klas zit. Tijdens een behandeling in kort geding voor de president van de Haagse recht bank heeft de pleiter voor het lyceum toe gegeven, dat er geen sprake is van ruzie tussen de nichtjes. Vrijdag zal de president beslissen, of de handeling van de rector rechtmatig was. 40-41. Hier is hij naar binnen gegaan, mompelde Wandolijn, toen hij bij de to rendeur stond. Nou. ik zal maar zacht jes naar binnen gaan! Heel voorzichtig opende hij de deur en sloop de stenen treden op van een trap, die naar boven voerde. En daar, in het halfduister, stond hij voor een deur. Zou hij daar binnen zijn? dacht hij. Hij ging op z'n tenen naar de deur en legde het oor tegen de planken van de deur. Ja.daarbinnen hoorde hij iets. Ook dr. Troostwijk (P.v.d.A.) sprak eveneens over verdraagzaamheid. De re geling tast de vrijheid van de kerken niet aan. Mr. De Wilde (V.V.D.) was, hoewel begaan met de financiële nood der kerken, van oordeel dat de staat, die reeds zozeer een rol speelt bij de herverdeling van de inkomens, zich zo min mogelijk op dit ter rein diende te bewegen. Hij wilde liever een ruime belastingvrijstelling bij giften aan kerken. Minister Van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) betoogde dat er geen afbreuk zou worden gedaan aan zelfstan digheid der kerken. Trouwens, ook de of fergezindheid van de kerkgangers blijft onaangetast, want de kerken moeten zelf voor ten minste 70 pet. van de bouwkos ten zorgen Van een andere belastingrege ling voor giften verwachtte hij weinig heil. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft zich gisteren ook bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging van de pachtwet wegens het per 1 januari vervallen van de Wet op de Ver vreemding van Landbouwgronden. Namens de fractie van de P.v.d.A. zei jhr. Schorer zeer grote bezwaren te hebben tegen het wetsontwerp, dat voorziet in 'n voorkeurs recht van de pachter zonder prijsbeheer- sing, hetgeen volgens deze afgevaardigde gelijkstond met een „vierkante cirkel". Andere fracties hadden minder grote be zwaren. Zou de Eerste Kamer het voorstel verwerpen, dan zouden er per 1 januari geen voorschriften op dit gebied meer be staan. Prof. Thurlings (K.V.P.) was van mening dat de pachter die grond van de verpach ter koopt niet mag worden gedwongen een prijs te betalen die boven de marktwaar de ligt. De heer Elfferich (A.R.) vond een beschermingstermijn van zes jaar voor de pachter redelijk. Ir. Baas (V V.D.) voelde in beginsel wel voor handhaving van het voorkeursrecht van de pachter, maar acht te 't onaanvaardbaar wanneer de verpach ter al te zeer in zijn eigendomsrecht zou worden beknot. Hij had, evenals prof. Thurlings en ir. Geuze (CH) enige bezwa ren tegen het ontbreken van een regeling inzake de doorverkoop. Maar minister Beerman (Justitie) zei echter, een door verkoopregeling niet nodig te achten. De bewindsman voelde weinig voor een prijs- beheersing wegens 't ontstaan van „zwar te prijzen", die zich aan de waarneming onttrekken. En minister Marijnen (Land bouw) zei, dat er geen vrees hoeft te zijn voor de prijsontwikkeling na 1 jan. Op heffing van de prijsbeheersing zal tot een meer normale prijsvorming leiden, meen de hij. Volgende week wordt over 't wets ontwerp gestemd. Op 55-jarige leeftijd is te Groningen overleden de directeur van de Fries-Gro ningse Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek te Groningen, de heer H. L. W. Ko ning. De crematie heeft in stilte plaats gehad. De heer Koning is chemicus geweest op de suikerfabrieken te Ipswich in Enge land, de noordnederlandse beetwortelsui kerfabriek te Vierverlaten, op fabrieken Tuan en Carlow, beide in Ierland, en is daarna technisch directeur van de suiker fabriek te Halfweg geweest. In 1944 werd hij directeur te Groningen. Onder zijn leiding zijn tal van modernise ringen en uitbreidingen doorgevoerd. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Speciale afd. VULPENNEN en BALLPOINTS (Alle bekende merken. Ook reparaties) Advertentie edelstaal, vanaf f 142.50 GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die dinsdagmiddag het Kanaal bereikte is naar Bretagne getrok ken, vergezeld van een neerslagzone, die zich met sneeuw over ons land uitbreidde tot de grote rivieren. Daar wordt ver wacht dat de depressie verder naar het Alpengebied trekt, zal de wind door oost naar noordoost of misschien naar noord draaien en koude lucht uit Noord-Duits- land aanvoeren. Dan kunnen weer enkele sneeuwbuien van de Noordzee binnendrij ven. In de komende nacht zal op de meeste plaatsen opnieuw lichte vorst voor komen, daar waar sneeuw is blijven liggen en de opklaringen overwegend zijn, het meest. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w 8 5? 3 a binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur. 5 U c 8 Den Helder onbewolkt ZO 4 0.3 Ypenburg sneeuwbui zo 4- 18 Vlissingen sneeuw zo "5 4 Eelde onbewolkt zzo 4 5 De Bilt sneeuw ozo 4 0.3 Twente geheel bew ozo 4 2 Eindhoven sneeuw ozo 4 0.1 Zd-Limburg sneeuw O 4 0.1 Helsinki regen ozo 4 14 Stockholm sneeuw windstil 1 0.1 Oslo poolsneeuw no -4 2 Kopenhagen neeuw wnw 4 3 Aberdeen regen wnw 2 0.1 Londen geheel bew ono 3 3 Amsterdam geheel bew ozo 3 2 Brussel sneeuw ozo 3 0.3 Luxemburg sneeuw zo 2 0.1 Parijs sneeuw zo 5 5 Bordeaux geheel bew w 8 5 Grenoble geheel bew ono 5 2 Nice zwaar bew nnw 13 0 Berlijn licht bew zzw 3 0.2 Frankfort geheel bew O 5 0 München geheel bew ozo 2 0.2 Zürich mist windstil 2 1 Genève geheel bew wzw 4 0.1 Locarno onbewolkt ono 10 0 Wenen onbewolkt wnw 3 2 Innsbruck licht bew. windstil 4 0.4 Belgrado regen nw 17 13 Athene regen nw 22 4 Rome onbewolkt nno 13 0 Aiaccio regenbui ono 13 5 Madrid regen wzw 9 1 Mallorca licht bew. zw 12 0 Donderdag 22 november Zon op 8.10 uur, onder 16.41 uur. Maan op 2.36 uur, onder 15.18 uur. Maanstanden 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 november Hoog water 11.40 uur en uur. Laag water 6.57 uur en 19.20 uur. Donderdag 22 november Hoog water 0.14 uur en 12.45 ur. Laag water 8.09 uur en 20.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2