Massaal ontslag: Adenauer begint reconstructie Gratis doos Erdal bij Tolet wc-reiniger China ruimt het veld Kroesjtsjev predikt een beeldenstorm in Rusland WERELDNIEUWS Wintershow voor gebruikte Opel Automobielen Automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman Liberalen wensen weer coalitie met CDU Nazi-jeugdbeweging in Groot-Brittannië? Koper en brons worden verspild aan talloze beelden in het landschap Radar roept hulp in van de niet-communisten Vijf doden in Chili bij stakingsrelletjes Verbetering van Duitse kanalennet Luiks echtpaar wegens zware mishandeling voor gerecht gedaagd Bronnen der openbaring blijven aan de orde f cPraatótoel Zjivkov partijleider en premier van Bulgarije Amerikaanse misdrukken worden weer verkocht Onafhankelijkheid voor Zuidwest-Afrika geëist Amerikaanse U-2's uit Engeland vertrokken SPAANSE SINAASAPPELEN -c' Op de Een nuttig en fraai geschenk r" WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 op de meeste staat nu het teken Contact met T.5. Concilievaders besluiten bespreking te voltooien Maps Valk Stalinisten Tsjervenkov en Joegov uitgeschakeld Hotel RUSTHOEK Beëdigde verklaring van echtheid voor eiser UN O-resolutie aangenomen met Portugese onthouding Tel. 11491 op VRIJDAG 23 NOVEMBER van 19-22 uur Inruil en financiering mogelijk. Showroom HOUTPLEIN (Van onze correspondent) BONN. Na de vijf liberale hebben nu ook de christen-democratische minis ters in de Westduitse regering zich be reid verklaard af te treden, waarmee de weg voor kanselier Adenauer is vrij gemaakt voor een totale omvorming van het kabinet. De ministers van de C.D.U. en de Beierse zusterpartij C.S.U. kondigden gisteren deze bereidheid aan, nadat het initiatief hiertoe was genomen door eerste-secretaris Duf- hues van de C.D.U. en voorzitter Franz- Josef Strauss van de C.S.U. Uit dit laatste meent men op te kunnen maken, dat mi nister Strauss, wiens aandeel in de Spiegel- affaire nog aanzienlijk groter lijkt te zijn dan bekend is, nu eindelijk bereid is uit het kabinet te verdwijnen. Adenauer zal vanavond voor de televisie spreken over de regeringscrisis. De liberale partijvoorzitter Mende eiste op een persconferentie in Neurenberg het aftreden van minister van Defensie Strauss nog eens met nadruk. Ook op een ander departement dan Defensie is Strauss voor ons onaanvaardbaar, aldus Mende. Volgens Mende moet men de huidige si tuatie zo opvatten, dat de bestaande coali tie tussen C.D.U./C.S.U. en F.D.P. is op geschort en weer in werking zal treden als een nieuw coalitiekabinet is gevormd. Advertentie De partijvoorzitter zei te hopen, dat dit tegen midden december het geval zal ztfn. Adenauer hoopt waarschijnlijk, dat hij op 5 december de dan uit Azië terugge keerde president Lübke een ministerlijst van een nieuw kabinet kan voorleggen, zodat de president alleen de ontslagen hoeft in te willigen van die ministers die niet terugkeren. Behalve Strauss lijkt het zeker dat ook de liberale minister van Justitie Stamm- berger uit de regering verdwijnt. Verder rekent men min of meer met het niet- terugkeren van verkeersminister Seebohm en Bondsraadminister Von Merkatz. Uiteraard zal bij de reorganisatie van het kabinet een grote rol spelen hoe de verkiezingen in de deelstaat Beieren van aanstaande zondag aflopen. Komt de C.S.U., waarvan Strauss voorzitter is, goed uit de bus, dan zal Adenauer wel verplicht zijn aan deze partij wat concessies te doen in ruil voor het verdwijnen van Strauss. LONDEN (Reuter) OnderwijsfunctiO' narissen in Engeland hebben bevel gege^ ven de activiteiten van de zestienjarige schooljongen, Brendan Willmer, na te gaan, omdat deze beweert de leider te zijn van een nieuwe nazi-jeugdbeweging in Groot-Brittannië, de British National Youth". Willmer is leerling aan een mid delbare school in Thurmaston, Leicesters hire. Hij zegt dit jaar voor Colin Jordan, de leider van de Britse nationaal-socialis- tische partij tot leider benoemd te zijn, en dat zijn beweging bijna driehonderd le den heeft in Birmingham, Leicester. Co ventry en Cheshire. Brendan Willmer geeft ook een blad uit dat gedrukt wordt op het hoofdkwartier van de nationaal-so- cialistische beweging in Londen. Advertentie O (Vervolg van pag. 1; De verklaring zegt, dat China zich in drie gevallen het recht voorbehoudt om in zelfverdediging terug te slaan: Deze ge vallen doen zich voor wanneer: 1. De Indische troepen hun aanvallen op de Chinese grenswachten voortzetten, na dat deze zich hebben teruggetrokken en het vuren hebben gestaakt. 2. De Indische troepen in de oostelijke frontsector weer oprukken naar de huidige frontlijn, nadat de Chinese militairen zich over een afstand van 20 kilometer hebben teruggetrokken. Dit geldt ook als de Indi sche troepen 20 kilometer willen terugtrek- ken. 3. Indien de Indische troepen, nadat de Chinese eenheden 20 kilometer zijn terug getrokken, de huidige frontlijn overschrij den en de stellingen gaan herbezetten, die zij vóór de achtste september 1962 inna men. ES82 MOSKOU (AP) Premier Kroes,jtsjev heeft zich uitgesproken tegen het gebruik van kostbare metalen voor de talloze beel den, die het Russische landschap versie ren. „Kijk eens hoeveel beelden wij ge plaatst hebben. Zij zijn alle van koper en brons gemaakt," zo zei hij, „Indien Le ning zou kunnen zien hoe wij kostbaar materiaal aan monumenten verspillen, zou hij zeggen: U spreekt zoveel over het le ninisme, maar onze grootse zaak wordt niet door monumenten verkondigd". Kroesjtsjev voegde hieraan toe: „Ja, de grootheid van Lenin zit niet in monumen ten, maar in de opbouw van het commu nisme." WASHINGTON President Kennedy heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat de V.S. in contact staan met India over het Chinese wapenstil- standbesluit. Onder leiding van onderminister voor het Verre Oosten, Harriman, zal een groep Amerikaanse functionarissen vandaag naar India vertrekken, om te onderzoeken wat India nodig heeft om tegenstand te kunnen bieden aan de Chinese legers. Ook Engeland zal voor dit doel een de legatie sturen naar India. De Britse wa penleveringen aan India gaan door. In de komende dagen zal 150 ton wapens en mu nitie worden overgevlogen In Calcutta is het eerste Britse vliegtuig met Engelse evacués uit Assam aangekomen. Enge land overweegt om 80 Canberra-bommen- werpers aan India te leveren. BOMBAY Volgens berichten uit ver scheidene Indische provinciehoofdsteden zijn woensdagmorgen ruim 150 Indische communisten, onder wie enkele vooraan staande partijfunctionarissen, gearresteerd in het kader van de noodtoestand, die eni ge tijd geleden is afgekondigd. BOEDAPEST (AP) De Hongaarse pre mier Janos Kadar heeft in een rede van drie uur voor de eerste zitting van het achtste congres van de Hongaarse commu nistische partij in Boedapest een opmerke lijke zachtmoedigheid getoond tegenover de niet-communistische elementen in Honga rije, die, naar hij verklaarde, dringend no dig zijn als het land de doelstellingen wil bereiken die het regime heeft beloofd te behalen. Kadar wees op het grote belang van het, element winst voor het opvoeren van de industriële en agrarische productie. Hip zei dat het van groot belang was dat „zi.l die meer werken, meer tot het welzijn van de gemeenschap bijdragen, meer geld ont vangen en dat de persoonlijke financiële belangen van de mensen gecombineerd moéten worden met^ het goede van de so cialistische opbouw Krogsjtsjev dreef de spot met de waar schuwing van Stalin aan zijn onderge schikten in het Kremlin: „Als ik sterf, gaat gij allen ten gronde de imperialis ten zullen u de strot afknijpen." Kroesj tsjev lachte en zei: „Maar we zijn niet bezig dood te gaan we leven en werken. Ja en we zetten de imperialisten zelfs on der druk en zwaar ook." De Russische premier gaf zijn voorgan ger herhaaldelijk de schuld van de tekort komingen in de Russische volkshuishou ding tien jaar na zijn dood. Een van zijn zwaarste beschuldigingen was, dat de ineenstorting van openbare controle-organen onder Stalin had geleid tot de huidige golf van corruptie en dief stal in de staatsbedrijven van de Sovjet- Unie. Kroesjtsjev betoogde, dat de grote massa's ertoe moeten worden gebracht toezicht uit te oefenen op het gebruik van staatseigendom, maar Stalin vertrouwde de arbeidende massa's niet.' „Stalin", zo zei hij, „wenste geen con tact met het volk en zonderde zich reeds in de eerste tijd van zijn bewind van het volk af. Hij reisde alleen maar heen en weer tussen zijn datsja (landhuis) en het Kremlin. Hij was bang zich buiten de stad te begeven en hij vreesde het volk. De man sloot zich op in een gepantserde kluis. Wat is dat voor een leven zonder contact met het volk?" aldus Kroesjtsjev. De andere sprekers gaven uitdrukking aan hun volledige instemming met het plan van Kroesjtsjev voor een drastische reorganisatie van de partij en de bedrijfs voering in de agrarische en industriële sec tor. Waarnemers die de redevoering van Kroesjtsjev analyseerden, zagen er wei nig in, behalve dan hard werken en meer opofferingen van de gewone werkman. Kroesjtsjev zei dat er in het volgend jaar meer consumentengoederen zouden wor den geproduceerd, maar de toeneming van de uitgaven voor de goede dingen des levens gaat langzamer. Dit geldt zelfs voor de zware industrie ofschoon Kroesjtsjev verklaarde dat deze het grootste aandeel zou krijgen van de Russische uitgaven. Hij zei dat het plan voor 1963 voorziet in een verhoging van de produktie in de zware industrie met 8,5 percent. Maar dit is een vermindering met 0,3 percent ver geleken met het plan voor dit jaar. Pijn lijk voor de consument was zijn medede ling dat de lichte industrie fabricage van kousen en scheermesjes het, vol gend jaar zou stijgen - met- 6.3 -percent. Dit jaar was de geraamde stijging 6,6 percent. Dit verlagen van de geraamde stijging van de .produktie is door waarne mers gedurende de laatste twee jaar in verband gebracht met de produktie van raketten en andere wapens. SANTIAGO DE CHILE (AP) Santia go is maandag door politie en soldaten hermetisch afgesloten om nieuwe ongere geldheden te voorkomen, nadat tijdens een staking bij gevechten tussen demonstran ten en soldaten tenminste vijf burgers om het leven waren gekomen. Meer dan 120 personen zijn gearresteerd. De doden vielen toen enkele duizenden demonstranten te José Maria Caro, een arbeiderswijk aan de rand van de stad met stenen en stokken tot de aanval ovei- gingen op soldaten, die de orde probeer den te handhaven. Veertig mensen werden gewond toen de troepen het vuur open den* Bij de ingebruikstelling van de nieuwe scheepshefinstallatie Henrichenburg heeft, naar de Nederlands-Duitse kamer van Koophandel meldt, bundesverkehrsminis- ter Seebohm verklaard, dat het Dortmund- Ems-kanaal voor 1 januari 1963 in zijn geheel voor schepen van 1.350 ton bevaar baar zal zijn gemaakt. Tot nu toe was het sinds 1 juli j.l. reeds tot Meppen voor schepen van deze groot te bruikbaar. Voor een verdere verbete ring ook voor schepen van 2.000 ton voel de de minister niets, omdat de middelen ter dekking v,an de kosten, die op onge veer een miljard DM worden geraamd, hiervoor niet ter beschikking staan. Wel verklaarde de minister, dat na voltooiing van het gereedmaken van het kanaal voor schepen van 1.350 ton de verbetering van het „Mittellandkanal" nog veel noodzake lijker is geworden. Wat de bouw van het „Nord-Süd-Kanal" betreft, is. nadat be kend werd, dat de bondsregering er wei nig voor voelt dit project binnenkort uit te voeren, de propaganda in Hamburg ten gunste van de uitvoering sterk toege nomen. In dit verband heeft de Hamburg- se senaat aan de bond voorgesteld, om zowel een derde van de totale kosten van dit project voor zijn rekening te nemen, als dit bedrag - ca. DM 200 miljoen - bij wijze van voorfinanciering ter beschikking te stellen. (Van onze correspondent) ROME Het concilie heeft gisteren bij stemming besloten de behandeling van het schema over de bronnen van de Openba ring voort te zetten. Het officiële commu niqué deelt niet mee hoeveel van de 2211 aanwezige vaders voor en hoeveel tegen de verwerping van het schema hebben ge stemd. Een voorstel wordt pas aangeno men als tweederden der stemmenden zich vóór verklaren. Het schijnt dat iets meer dan 1300 der aanwezigen de discus sie wilden afbreken en 800 voortzetten. Daar 1300 minder is dan tweederde van de stemmen is het voorstel dus verworpen. Men is nu begonnen met de discussie over het eerste hoofdstuk: de Heilige, -Schrift--en-de-traditie. Daar er onder de 800 concilievaders, die al zijn zij dan een minderheid •*-»■ hun zin hebben" gekre gen, er toch nog vrij veel zijn die de in geleverde tekst grondig willen herzien, zal de discussie stellig geanimeerd zijn en be slist niet vlot verlopen. Wij kwamen ook te weten dat de vaders, die de voortzet ting van de discussie wensten, voorname lijk de Italianen zijn geweest, de Spanjaar den, de Zuidamerikanen en een gedeel te van de Noordamerikanen. Het is van belang dat dit schema, in de vorm waarin het is ingediend, niet wordt aangenomen, maar sterk wordt gewijzigd. Zou dat niet gebeuren en zou de geest van kardinaal Ottaviani en van het Heili ge Officie, in vroeger tijden bekend als de inquisitie, de overhand nemen, dan zal het concilie het voornaamste doel, de betere verstandhouding tussen de rooms-katholie- ke kerk en de andere christelijke kerken missen. Triomf van het geloof Ons dochtertje heeft, in een vorige Sin terklaastijd, verkeerd tussen geloven en niet-geloven in. Hoewel het probleem haar niet bijzonder in beslag nam steeg het soms plotseling op. „Zwarte Piet bestaat niet" verklaarde ze eens categorisch, „het is een verkleed kind". „Zou een kind voor zijn plezier zijn gezicht pikzwart maken?" vroegen wij vol twijfel. Ze trok haar schouders op. „Ik zag een Zwarte Piet met meis jesschoenen. Nou, dan was het een ver kleed meisje", ze schudde haar blonde haar en huppelde weg. Een andere keer vertelde ze dat haar buurmeisje niet aan Sinterklaas geloofde en trachtte ons on der dit verhaal de mening van het ge zicht te lezen. Een dag later riep ze ons opgewonden toe dat Sinterklaas de school aan de overkant bezocht had en haar ogen waren klare vijvers van geloof. De ene avond moesten we bij het slapen gaan haar gordijnen stevig dicht trekken. Ze wilde niet midden in de nacht Sinter klaas op de veranda zien, zei ze en rilde van angst voor het visioen. Dan weer mocht als altijd, een flinke kier open blijven om de maan zichtbaar te laten. De cadeautjes in de schoen waren beur telings om de hoek gekocht of duidelijk uit Spanje afkomstig. De eerste werden met graagte en een zeker rechtsbesef ont vangen, de andere met wijding uit de schoen genomen en behoedzaam vertoond. Op het feest zelf stond ze onbevreesd voor Sinterklaas en antwoordde zonder aarzelen op zijn vragen. Ja, rekenen vond ze fijn cti ze deed haav best met taal. En zeker Sinterklaas, ze was wel eens brutaal tegen mammie. Zo rustig en zon der schroom beaamde ze dit dat wij er zeker van waren dat ze in Sinterklaas niet meer geloofde. En natuurlijk, zo be loofde ze, zou ze proberen, voortaan min der brutaal te zijn. Ze speelde het spel mee, beheerst en feilloos. De volgende morgen keken wij toe terwijl ze met de nieuwe kleurpotloden wonderlijke regen bogen in haar schetsboek beschreef. Zon der van haar werk op te kijken ver trouwde ze ons toe: Zwarte Piet be staat niet, geen enkele. Het zijn allemaal verklede jongens en meisjes of groteren. En Spanje. Ze koos even met zorg een ander potlood. Spanje bestaat. Dat is een land en dat kennen jullie, dat bestaat gewoon. En Sinterklaas. Ze legde het uitgekozen potlood iveer terug, ze had zich in 'de kleur vergist. „Sinterklaas bestaat ook, want hij is goed en lief'. Zelden maakten wij een directer triomf van het goede mee, als dit bewijs van het bestaansrecht. Hij bestaat, w&nt hij is lief en goed. SOFIA (AP) De Bulgaarse partijse cretaris Todor Zjivkov is benoemd tot premier, als opvolger van Anton Joegov, die onlangs als stalinist uit de partij is gezet. De 51-jarige Zjivkov is nu tege lijk premier en partijleider. LUIK (ANP) Uit het verhoor van de ouders en de lijkschouwing is komen vast te staan, dat het driejarige meisje uit Luik door verstikking om het leven is gekomen. De moeder heeft het kind een boterham in de mond gepropt en is bood schappen gaan doen. Toen zij thuis kwam, was het kind dood. Dinsdag is ook de va der aangehouden. De ouders houden vol dat zij niet van plan waren zich van het kind te ontdoen. Zij geven toe dat zij het meisje, dat zes weken geleden uit een inrichting thuis was gekomen, dikwijls straften omdat het niet wilde eten. De echtelieden zullen terecht staan wegens zware mishandeling, de dood tengevolge hebbend Advertentie Kamers met centrale verwarming. Van ouds ook uw adres voor diners, recepties en partijen. Gerenommeerde keuken. Bloemendaalseweg 141 hk Korte Kleverlaan Bloemendaal - Telefoon 57053 Ruime parkeergelegenheid. WASHINGTON (AP) Het gerechtelijk bevel tot stopzetting van de verkoop van opzettelijk vervaardigde misdrukken van de herdenkingspostzegel van D. Hammar- skjoeld is opgeheven. Het gerechtelijk be vel was een uitvloeisel van een civiele zaak tegen de posterijen die aanhangig was ge maakt door Leonard Sherman in Newark, New Jersey. Sherman heeft de zaak in getrokken nadat inspecteurs van de pos terijen hem een beëdigde verklaring had den verstrekt, waarop stond dat Sherman in het bezit is van een vel van vijftig van de oorspronkelijke misdrukken. Sher man is van mening dat zijn vel voor ver zamelaars een waarde van een half mil joen dollar (1,8 miljoen gulden) heeft. Hij beschouwde de maatregel van de poste rijen om de misdrukken opzettelijk te ver vaardigen in een oplage van meerdere honderdduizenden als onwettig. Van de op lage van 120 miljoen van de viercents postzegel waren vierhonderd misdrukken. Zjivkov's verkiezing wordt het hoog tepunt in zijn 32-jarige carrière in de par tij, waarvan hij evenals Joegov, in de dertiger jaren lid werd. Zjivkov is een boerenzoon. In de twee de wereldoorlog voegde hij zich bij de Bulgaarse partisanen. Na de oorlog werk te Zjivjov zich met Russi -he hulp in de partijhiërarchie. Hij was een van de grote mannen bij de mamchtsoverneming in '46. Als beschermeling van partijleider en prgmier Georgi Dimitrov maalji^. hij na snelle opgang in de partij organisatie. In 1948 werd Zjivkov secretaris van hef cen trale partijcomité en in 1954 kwam. hij,,,, bij het politbureau. Twee jaar later leid de hij de oppositie tegen de toenmalige premier Tsjervenkov, die evenals zijn op volger Joegov, uit de partij werd gesto ten. Een van de favoriete projecten van Zjiv kov is om Bulgarije, dat het op een na laagste levenspeil in het communistische blok heeft, tot een. moderne,economische macht te maken door middel van een twintigjarenplan voor de produktie dat door het partijcongres is aangenomen. NEW YOR K(Reuter-AFP) De UNO- Assemblee heeft de resolutie van 47 Afri kaans-Aziatische landen, waarin het recht van de bevolking in Zuidwest-Afrika op onafhankelijkheid wordt uitgesproken en de aanwezigheid van de UNO in dit door Zuid-Afrika beheerde gebied wordt geëist, met 97 stemmen voor en e e n onthouding (Portugal) aangenomen. In het besluit wordt Zuid-Afrika tevens veroordeeld omdat het vorige UNO-beslis- singen over Zuidwest-Afrika heeft gene geerd. Aan de zeventien leden tellende de kolonisatiecommissie werd opgedragen de taak van de bntbonden speciale commissie voor Zuidwest-Afrika over te nemen en de Assemblee volgend jaar een verslag over de toestand in dit gebied voor te leg gen. Zuid-Afrika nam niet aan de stemming over deze resolutie deel. Advertentie Chenille sprei 2-pers. vanaf19.75 Nylon sprei 2-pers., vanaf 42.50 Velours chiffon sprei 2-pers105.00 Zie onze speciale etalage Kruisstraat 11 Haarlem LONDEN (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben hun vliegtuigen van het type U-2 maandag uit Groot-Brittannië terug getrokken. Het Britse ministerie van de Luchtmacht deelt mee, dat de toestellen hun program, bestaande in weerkundige onderzoekingen op grote hoogte, hebben voltooid. De drie U-2's waren sinds 19 augustus in Groot-Brittannië, volgens waarnemers met het oog op de Russische reeks proeven met waterstofbommen. Pre mier Kroestjsjev deelde onlangs mee dat deze proeven dinsdag zouden eindigen. Advertentie Op mars. Het Russische interplanetaire station Mars I, dat naar Mars onder weg is, heeft 6.350.000 km. afgelegd. De radiozender van het station werkt goed. Oostzee-toerisme. Voor de tweede maal zijn 15 passagiers van het Poolse toeris tenschip „Mazowsze" in Denemarken achtergebleven. Vorige week vroegen 16 Polen in Kopenhagen asiel. Argument. Tot de argumenten die de In donesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio tegenover een delega tie uit de Nieuw-Guinea Raad voor versnelde overdracht van Nieuw-Guinea gebruikt heeft, behoort ook dat verschil lende leden van de Nederlandse Tweede Kamer er vóór zouden zijn. Joodse namen. In Kisjinev, hoofdstad van de Russische republiek Moldavië, wordt een proces gevoerd tegen 36 personen, die beschuldigd worden van het stelen van staatseigendommen. Van de beklaag den hebben 31 Joodse namen. Castro. De Mexicaanse autoriteiten heb ben een complot verijdeld om de inter nationale brug tussen Brownsville en Matamoros, in Mexico, op te blazen. Tien mannen zijn gearresteerd. Van twee hunner werd gezegd dat ze pro- Castro Cubanen waren die in Mexico wonen. Zigeunergraf. Vierhonderd zigeuners uit Frankrijk, België, Nederland en West- Duitsland hebben in Gent opschudding verwekt toen een doodgraver hun over leden zigeunerprins te diep wilde begra ven. Zigeuners begraven hun doden on der een dunne laag aarde, omdat de tra ditie wil dat dit de wederopstanding be vordert. De 39-jarige zigeuner Carlos Litshi uit Nice die zichzelf tot zigeunerprins heeft uitgeroepen, werd in Toulon geboren en overleed in een universiteitskliniek in Gent. Abbe Barthelemy, de katholieke priester van de Parijse zigeuners, leid de zijn begrafenis. Ex-minister. Een rechtbank in Djakarta heeft de voormalige minister van gods dienstzaken, Wahib Wahab, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar en een boete van 5 miljoen roepia's. De rechtbank bevond de ex-minister schul dig aan overtreding van bepalingen met betrekking tot buitenlandse valuta. Overgedragen. Twee Oostduitsers zijn naar West-Berlijn gevlucht door zich te verschuilen in een goederentrein. De mannen werden op een- West-Berlijns goederenstation gevonden door een pa trouille van de communistische spoor wegpolitie. De communisten beheren het spoorwegnet in West-Berlijn. 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3